HOKT BI AKC De Sasse carnavalsfeesten UIT DE PROVINCIE De pen voor heel het gezin N.V. FIRMA P. T. VAN DE SANDE m\ VAN W1JCK Uitbundige stemming en mooi weer a TERNEUZEN AXEL De Kleinzoon van ,De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND BIERVLIET. BOSCHKAPELLE olie, waarmede hij bij eventuele ruzie's tijdens de leesten olie op de golven kan gooien en zodoen de de gemoederen tot bedaren kan brengen. Na een rustpauze in het ge meentehuis, terwijl intussen een kinderoptocht zich opstelde, be gon een massale stoet, voorafge gaan door de „boerenermenie", haar tocht door de gemeente. Ook het Liindermuziekcorps uit Terneuzen paste wondermooi in deze fleurige en kleurige stoet. Dit bescheiden begin van de Sasse carnavalsfeesten had reeds honderden mensen, ook van bui ten de gemeente, op de been ge bracht. Des avonds werd in hotel„Cen- traal'' een grote boerenmaaltijd, waarbij aanzaten de Sasse Har monie, de jury, het gemeentebe stuur met de (werkloze) burge meester op een ereplaats en de pers. In zijn toespraak dankte Prins Carnaval het gemeentebestuur voor zijn welwillende medewer king en huldigde de ontwerper van de wagens Fer. Slock. Als blijk van waardering ont ving hij een prachtig boekwerk. Prins Karei de Grote riep tij dens zijn speech uit: „Wij hebben geen Van Immerseel (ontwerper van diverse optochten in België) af te huren, wij hebben onze Fer en zijn ontwerpen spreken voor zich zelf". Ook burgemeester Den Boer dankte voor het gastvrij onthaal, ter-wijl voorzitter R. Verhelst van de harmonie de verbondenheid van de „boerenermenie" met het carnavalscomité nog eens bena drukte. Hierna gingen de raad van elf en nog meerdere volgelingen van start met het bezoeken dér diver se horecabedrijven. Zondagmiddag. Omstreeks twee uur begonnen zondagmiddag de wagens en groepen naar het terrein van de Fosfaatfabriek op te trekken om aldaar de grootse optocht te gaan formeren. Er was een grote drukte op de toegangswegen naar Sas van Gent. Per fiets, brommer, auto en per bus kwamen de bewoners der omliggende gemeenten naar het in een stralende zon koeste rende Sas. Precies om drie uur zette de enkele honderden meters lange optocht zich in beweging, vooraf gegaan door de Sasse boeren- kapèl, de prinsenwagen en de lo comotief. Langs een route, die door de gehele gemeente was uitgestip peld, stonden duizenden mensen deze carnavals-optocht gade te slaan. Ook de jury, die de prij zen verdelen moest, kreeg het niet makkelijk. De stoet eindigde haar rondrit op de Kleine Markt, alwaar Prins Carnaval dé prijzen bekend maakte terwijl zijn hofnar de di verse „enveloppen met inhoud" uitreikte. De uitslag van de Kinderop tocht op zaterdagmiddag luidde: B. Groepen van 10 personen en meer. 1. Muziekgezelschap. B. Groepen van 610 personen. 1. Muzikale clowns; 2. Boeren- 4. Prairieroos. kapél; 3. Kwezels en duivels; jr Prins Karei de Grote tijdens zijn triomfantelijke rondrit. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur stond op het perron van het N. S.-station (voormalig station Mechelen—Terneuzen) de laatste locomotief te puffen en wachtte de komst van de Sasse „boeren ermenie" af om in optocht naar de Westkade te rijden. Zoals we dat van onze M.-T. gewoon waren, reed ook deze trein het gemeentehuis voorbij om op de Dam tot stilstand te komen. Daar werd blijkbaar de zaak nog eens goed opgestookt, want na veel rook en vuur barst te de locomotief open, en Prins Carnaval I960, Prins Karei de Grote, kwam hieruit te voor schijn. Door de boerenermenie bege leid werd Prins Carnaval aan 't gemeentehuis afgeleverd, waar op hij door burgemeester R. A. J. den Boer op het balkon werd begroet. In zijn toespraak heette hij Prins Carnaval hartelijk welkom en memoreerde nog even op wel ke spectaculaire wijze hij voor gaande jaren zijn intrede heeft gehouden, n.l. uit de lucht, opge vist uit het water, enz. en nu met een aftandse locomotief, waarbij zelfs diverse spoorwegmannen moesten helpen trappen om voor uit te komen. De burgemeester hoopte dat onder aanvoering van Prins Car naval de doorgewinterde carna- valvierders de komende drie da gen volop „leut" zouden maken. Hierna overhandigde hij de metersgrote sleutels van de stad aan Prins Carnaval en sprak daarbij de wens uit deze dinsdag nacht om 12 uur weer terug te mogen ontvangen en dat men dan zou mogen terugzien op een zeer geslaagde carnavalsviering. Hierna nam Prins Carnaval het woord. Hij was dankbaar dat men weer present was, maar gezien Sas van Gent niet alleen vastzit aan historie, maar ook aan spoorwegtarieven, heeft het comi té gemeend met de schulden van vorig jaar de laatste locomotief van Meehelen-Terneuzen te moe ten aankopen en deze aan de ge meente te moeten overhandigen, zodat hij een plaatsje kan krijgen In het in aanbouw zijnde gemeen temuseum. Deze geste werd door de bur gemeester ten zeerste gewaar- derd en hij aanvaardde dankbaar de locomotief. Hierna werden door de Prins en zijn gevolg enkele proclama ties voorgelezen, waarbij werd medegedeeld dat de café's maan dag tot 1 uur mogen open zijn; dat dé Sasse schooljeugd dins dagmiddag vrijaf heeft; dat er dinsdagnamiddag nog een extra- kinder-optocht is en dat de Sas- senaars, die schoolgaan op het Openbaar Lyceum en Openbare Mulo te Terneuzen, dinsdagna middag eveneens vrijaf hebben. Al deze proclamaties, vooral die voor de jeugd bestemd, wer den met luid applaus begroet. Aangezien deze carnavalsfees ten in het teken van de muziek staan, werd het college van B. en W. een trompetje met lint omge hangen, dat zij gedurende de fer 'en moeten dragen. Voorzitter R. Verhelst ontving voor zijn muzikanten een enve loppe met inhoud waarmede de Montblanc inderdaad een meesterstuk I VOOR ZOON OF DOCHTER. VOOR VADER. VOOR MOEDER VOORHANDEN BIJ BENOEMINGEN BIJ WATERSCHAP. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gezworene van het Water schap „Het Vrije van Sluis", de heer C. A. Mabesoone, te Oost burg, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden en A. Ai- de Zwart, te Oostburg. Nieuwe directeur Terneu- zense Muziekschool Het bestuur van de Terneuzen- se Muziekschool heeft op een de zer dagen gehouden vergadering tot directeur benoemd de heer J. Dekker, thans leraar aan de Amersfoortse Muziekschool. In de plaats van wijlen de heer J. F. Filius werd tot voorzitter gekozen de heer P. J. Ocké en tot bestuurslid dr A. C. Nieuwen- huijzen Kruseman. Bestuursverkiezing „Harmonie i,^erpeuzen" In de ledenvergadering van de „Harmonie Terneuzen" werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Filius, tot voorzitter gekozen de heer P. J. Oeké. De aftredende heren A. de Doelder en J. van Luik werden herbenoemd en tot bestuurslid gekozen de heer J. J. Broyl. Uitslag aanbesteding In het R.K. parochiehuis hield het Architectenbfcureau Van Zantbeek Schoonis een open bare aanbesteding voor de bouw van een R.K. kleuterschool. Hiervoor werd als volgt inge schreven: J. Kolijn, Terneuzen, ƒ91.355; D. S. Lauret, Clinge, 89.855; Gebr. Gijsel, Westdorpe, 89.600; Gebr. Krieckaert, Hengstdijk, 88.800; Fa Gebr. De Theije, Ter hole. 88.470; F. Verstelle, Phi lippine, ƒ88.100; F. J. V. Freijser, SI Jansteen, 85.800; Aann.bedr. Gebr. v. d. Poel N.V., Terneu zen, ƒ85.780; M. J. Galle, Zaam- slag, ƒ85.255; P. A. Magnus. Boschkapelle, ƒ84.928; A. J. Herrewegh en Zonen, Lamswaar- de, 84.081P. de Rooij en Zo nen, Vogelwaarde, ƒ83.928; E. v. Driessche, Kuitaart, ƒ83.881; Fa A. J. Goossen en Zonen, Walsoor, den, ƒ81.545; F. Lambert en Zn, Stoppeldijk, ƒ80.600; Gebrs. Van Steenberghe, Sas van Gent, ƒ80.050; L. Lansu, Clinge, 80.000 en D. Freijser, St Jan steen, 79.800. De raming bedroeg 79.821. De - gunning werd aange houden. Schoorsteenbrandje Zaterdagmorgen te 10 uur ont stond een schoorsteenbrandje in de woning van de heer F. v. d. H., staande in de Tholensstraat. 'De gealarmeerde brandweer was met een schuimblusapparaat het brandje spoedig meester. Geslipt. Gistermorgen te half tien slip te een bus van de Z.V.T.M., ko mende van de brug over de mid- C. Groepen van 35 personen. 1. Engelse poppen; 2. Marokka nen; 3. Clowns; 4. Uit het Wil- de-Westen. D. Groepen van 12 person m. 1, Volendammers; 2. Vrolijke keuken; 3. Ollie B. Bommel en Tom Poes; 4. Fotohandelaren; 5. Pim-pam-poentje (meisje van 2>i jaar). Uitslag optocht zondagmiddag: Wagens. dorstige kelen gelaafd konden 1. Tyroler muziekkapèl; 2. Knal- worden. i potters 3. Showboat: 4. Zi— Adjudant Van Dommelen van geunerkamp; 5. Unkel Saskats- de Rijkspolitie ontving een flesje chewan Lullaby; 6. Nozems op A Ontvangst Prins Carnaval me t gevolg ten gemeentehuize vacantie; 7. Molenberg; 8. Len te. Groepen van 3 personen en meer. 1. Vrouwen uit de oude tijd; 2. Kozakken; 3. Schoorsteenve gers; 4. Raket naar de maan. Groeien van 12 personen. 1. Mante en Kalle; 2. Marsman; 3. B. B, (Brigitte Bardot); 4. Katten; 5. Grote Koppen en 6. Chinees. Na deze druk bezochte en jaar lijks meer bekend wordende op tocht flaneerden de diverse be zoekers nog door de stad tot laat in de avond, terwijl de prijswin nende carnavalsvierders een be gin maakten met het potverteren van hun prijs. Het spreekt van zelf dal de café's en dansgelegenheden prop vol waren en dat er overal een uitbundige stemming heerste. Aankomst van Prins Carnaval por locomotief. Greepje jeugdige muzikanten in de carnavalsstoet. «ODE-COIFFURES /riDLANDSTRAAT 70 Telefoon 2533 densluis, bij het afremmen op de afrit Westkolkstraat- -Grenulaan waardoor deze terecht kwam tegen de ter plaatse staande ijze ren heining, welke gedeeltelijk werd vernield. Geen der inzittenden liep enig letsel op. Avond voor gerepatrieerde landgenoten Door het Interparochiaal So ciaal Charitatief Centrum werd een avond georganiseerd voor de gerepatrieerde landgenoten uit Terneuzen en Sluiskil. Door de gasten werd deze avond opgeluis terd met zang, muziek, voor drachten en het vertonen van dia's en korte films. Deze door het I.S.C.C. georga niseerde avonden worden door deze landgenoten, die wel op een zeer bijzondere en vaak pijnlijke wijze afscheid van hun vader land moesten nemen, zeer op prijs gesteld, getuige 't groot aantal aanwezigen. Het was ook een zeer gezel lige avond en uit het feit, dat zij weer eens contact met elkaar hebben en herinneringen uit vroegere, gelukkige jaren door woord en beeld worden op geroepen, is voor deze mensen van groot belang. Zij weten dat het I.S.C.C. veel voor hen doet om zich in deze totaal andere omgeving zo spoedig mogelijk thuis te kunnen voelen. Er waren heel wat aanwezigen die een voordracht, een liedje of een melodie op de guitaar met veel smaak en gevoel wisten te brengen. Ook de dia's en de films v. aren zeer geslaagd. De heer E. Hallegraeff praatte voor zover nodig, dit alles gezellig aan elkaar. Voorjaarsvergadering „Oranje- kwartier" Dit keer kon de toneelvereni ging van de buurtvereniging „Oranjekwartier" niet voor de leden optreden en daarom had het bestuur besloten de jaarver gadering te beleggen in hotel „Centraal" met bal na afloop. Mischien zou dit voor vele leden aanleiding zijn de vergadering te bezoeken maar de meeste leden heten toch verstek gaan. Vrij uitvoerig werd de speel tuinkwestie besproken. Men is zeer gehandicapt doordat het ge meentebestuur alles wat met veel moeite was opgebouwd weer liet afbreken omdat de riolering voor de Serlippenspolder dwars door de sp.eelutin loopt! Voorlopig kan liet bestuur van het „Oranje kwartier" zich troosten met de belofte dat daarna alles weer in orde fal worden gemaakt. In ieder geval worden de plannen verder uitgewerkt. Daartoe werd een speciaal „speeltuinbestuur" gekozen. Het bestaat (voorlopig) uit twee deskundigen, de heren De Jong en Van Krimpen. Er zal door het bestuur nog een derde i d aan worden toegevoegd. De heer De Jong werd in het hstuur gekozen in plaats van de heer B. IJsebaert, die zich niet meer herkiesbaar kon stellen. Mevr. C. Bliek-'t Gilde werd her kozen. Voor 1960 werd een kascommis- sie gekozen, bestaande uit de he ren Block en Van Opdorp, nadat de penningmeester, de heep D. Frelier, een overzicht had gege ven over de financiën op liet ein de van het jaar en ook over de speeltuinfinanciën. Er waren batige saldi. Enige tijd geleden nam de voor zitter, de heer P. Muilwijk, proe ven met fceton voor de brandgan gen. In de winter komen de kin deren binnen met zwarte modder aan de schoenen en in de zomer heeft men veel last van het zwarte stof. De heer Muilwijk deelde mede dat de verharding met beton uitstekend voldoet. Wanneer alle buurtbewoners meedoen kan er voor maximaal 10 op ieders gedeelte een beton- verharding worden aangebracht. Zeer velen hebben zich reeds opgegeven, zodat dit plan bin- 1 nenkort zal kunnen worden uit gevoerd. Vergadering Aquariumver. In lunchroom Koene vergader den de leden van de aquarium vereniging „De Albino Zwaard drager", onder voorzitterschap van de heer P. Dingamanse. De heren A. J. Butler en J. van Kempen werden als bestuurslid herkozen. Gedurende de pauze werden vissen ën kalenders verloot. De gast op deze vergadering was de neer J. C. Wigleven uit Voor buig, voorzitter van „De Aqua riumvriend" der P.T.i. te Den Haag, bondsksurmeester en lid der adviescommissie van de N.B. A.T., sprak over de aspecten van en voor de aquariumliefhebbers. Gezien het aantal vragen dat werd gesteld en op prettige wijze door spreker werd beantwoord, was de causerie van de heer Wig leven met grote aandacht ge volgd, „Doe Open-actie". Woensdagavond kwam Axels Jeugdcomité bij elkaar om hun sleutelactie ten bate van de vluchtelingen te bespreken. Er werd 'n voorlopig program ma opgesteld waarin een taefel- tenniswedstrijd voor de jeugd, 'n gezellige avond en nog andere activiteiten voorkomen. De grote sleutelslag zal gehou den worden in de periode van 14 26 maart a.s. In de eerstvolgende weken zul len op grote bijeenkomsten, zo mogelijk, sleuteltjes worden ver kocht. De vluchtelingen, die al jaren lang in een barakkenkamp moe ten leven, waar de woonruimte uit natte, tochtige krotten be staat, vragen om uw hulp. Axels jeugd vraagt hulp voor de jeugdige vluchtelingen en hun ouders. Vergadering Plattelandsvrouwen Door de afdeling Axel van de Nederl. Bond van Plattelands vrouwen werd op de bovenzaal De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door 46) (Nadruk verboden.). „Indien, ik goed ben ingelicht, dan is ifw beroep trapéze-werk ster, nietwaar, mademoiselle?" „Inderdaad, kapitein." Iet wat achterdochtig keek ze hem aan. „Dat zou tenminste de koene sprong uit het vliegtuig kunnen verklaren", vervolgde hij. „Ik vindt U nu niet bepaald het type van vrouw, om de gehele dag achter een schrijfmachine te zit ten.. Tussen twee haakjes, ma demoiselle.... Kunt U misschien toch met 'n schrijfmachine om gaan?.... Ik zoek namelijk een goede typiste...." Nu moest Lucienne even lachen. „Een typiste aan boord van dit schip", sprak ze cp ongelovige toon. „Dat klink net zo on waarschijnlijk, als een zeeman die verkoper wordt in een da- mesmodemagazijnMaar, om uw vraag te beantwoorden omgaan met een schrijfmachine kan ik niet. Ik heb nog nooit een toets aangeraakt." „Dan zal ik ergens anders een typiste .moeteu zoeken. Maar, la ten we terugkeren tot ons eigen lijke punt van gesprek: die vlieg tocht van U en van uw neef. Wat was nu het feitelijke doel van die tocht!" De blik van de gezagvoerder keek haar door dringend aan. „Wij waren op weg naar.de Congo, voor het maken van een film over de dierenwereld en over de pygmeeën in dat grote en geheimzinnige land", ant woordde ze, een beetje aarzelend. „Dan zocht U de Congo toch wel op een heel vreemde plaats, mademoiselle. Hoe kwam uw machine zó ver uil de buurt!" Lucienne Delarne schoof thans onrustig op haar stoel. Drom mels, het werd thans oppassen. „Door het plotseling verslech teren van het weer, waren we uit de koers geraakt en kregen we op een gegeven moment te kampen met benzinegebrek Door de steeds dichter wordende wolkenbanken verloren we hele maal ons oriëntatiavermogen en vlogen maar doelloos in een cir kel, totdat Maurice opeens een gat in het wolkendek zag en er doorheen priktevToen hij daarop uw schip ontdekte, be sloot hij een bericht af te wer pen Hij gaf mij de berienten- koker en ik moest die op een ge- Gictermorgen te kwart over elf kwam de heer A. J. O., wonende te Haarlem, met zijn auto uit de richting Scnoolweg de hoek van de Grenulaan ipgereden, waarbij nij moest uitwijken voor een al daar geparkeerd staande auto. Op hetzelfde moment naderde uit tegenovergestelde richting een auto bestuurd door de heer A. J. S. uit Emmeloord. Laar de heer O. bij het uit wijken cp het linkergedeelte van de rijweg was gekomen, ont stond er tussen beide auto's een botsing, waardoor de auto van O. zodanig van richting werd ver anderd, dat zij op het trottoir tegen een lichtmast terecht kwam, welke auto zwaar werd beschadigd. De auto van de heer S. was licht beschadigd. van „Het Centrum" haar 14e jaarvergadering gehouden. De opkomst was echter matig, hetgeen de presidente toeschreef aan de thans algemeen heersende griep. Mevr. Dekker-Becu opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord en begroette in het bijzonder de spreekster, mej. Van Hazelen, werkzaam bij de kinderpolitie te Middelburg. Mevr. Dekker-Dekker bracht een keurig jaarverslag uit, dat met een hartelijk applaus werd beloond. De kascommissie bracht bij monde van mevr. Esselbrugge- Blankert rapport uit en zeide, dat alles in goede orde was bevon den. Het hierna volgende financiële verslag van mevr. Wolfert-de Regt sloot met een klein batig saldo. Mevr. Esselbrugge bracht vei slag uit over het z.g. „vreugde potje", waaruit aan zieken en ja rigen een attentie werd bezorgd De beide aan de beurt van af treden zijnde bestuursleden, mevr. Visser-v. d. Wal en mevr. Den 'Doelder-Overdulve werden, herkozen. Hierna hield mej. Van Hazelen een boeiende lezing over het werk van de kinderpolitie. De aanwezigen kregen een uitsteken de indruk van dit goede en moe; lijke werk. De presidente dankte aan het einde van de middag de spreek ster voor deze zo interessante lezing. Oudste inwoner overleden De oudste ingezetene van Bier vliet, de heer A. Hubreglsen, wo nende in de wijk Driewegen, is op de dag dat hij 95 jaar werd, overleden. Jaarvergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling var, de K. A. B. hield in café P. Vonl: haar jaarvergadering. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het ledental in het afgelo pen jaar gelijk was gebleven. geven moment naar beneden gooienWelnu, dat is gebeurd en kort daarop zijn wij uit de machine gesprongen." „Wie van U beiden heeft dat bericht geschreven, mademoisel le.... U.... of.... uw neef." „Dat.dat heeft hij geschre ven, kapitein.... tenminste, dat moet wel.... Ik heb dat bericht alleen maar omlaag geworpen." „Ik vindt uw verhaal buiten gewoon interessant, mademoisel le Delarne", zei de gezagvoerder, terwijl hij opstond en naar zijn werktafel liep. Hij trok een lade open en nam de berichtenkoker eruit, waarna hij naar zijn zit plaat sterugkeerde. „Kijk U eens hier", zei hij toen„Dit is de koleer, niet waar?" „Ja, dat is de koker", herhaal de ze, niet begrijpend, waar hij heen wilde. De kapitein reikte haar het voorwerp over. „Het bericht zit er nog in", zei hij en keek haar op een vreemde manier aan. „Haalt U het er eens uit, made moiselle en vertelt U mij dan eens, of U aan dal bericht niet iets vreemds kunt ontdekken". Met een onzeker gebaar pakte Lucienne Delarne de berichten koker aan en met trillende han den schroefde ze de dop eraf. Toen trok ze het opgerolde pa pier eruit en las het halfluid: „Moeten dalen wegens ben zinegebrek. Zullen springen met valscherm. S.O.S."..-- Ze Let het papier in haar schoot rusten en keek de gezagvoerder vragend aan. „Ik kan aan dit bericht niets vreemds vinden, kapitein! Zo was het toch ook. Er was een tekort aan benzine ontstaan en daarom moesten wij springen". Kapitein Van der Decken maak te een afwerend gebaar. „De inohud van het bericht is volko men in overeenstemming met hetgeen daarna plaats vond. ma demoiselle, maar U vertelde mij toch, dat uw neef dat bericht had geschreven...." Lucienne trok verwonderd de wenkbrauwen op. Gunst, dacht ze, wat zou hij toch bedoelen? „Laat ik U eerst iets anders vragen", vervolgde kapitein Van der Decken onverstoorbaar. „Had uw neef een schrijfmachi ne aan boord van het vliegtuig?" „Een schrijfmachine?...." Lu cienne Delarne verbleekte eens klaps. Als verbijsterd staarde ze naar het papier met het bericht. Het bericht was g e t y p t Ze kon een kreet van schrik niet onderdrukken Aan zoiets had ze helemaal niet kunnen den ken. De rustige stem van de gezag voerder deed haar c-en kleur krij gen als een pioen. „U zult het toch óók wel met mij eens zijnLucienne dat dit bericht van te voren was klaargemaakt en in het toestel aanwezig was, voordat jullie je boven mijn schip bevonden.. En je zult er nu toch ook wel van overtuigd zijn, dat ik van je aar dige verhaaltje over een reis naar de Congo en het maken van een dierenfilm evenmin 'n woord geloofZeg mij nu maar pre cies de waarheid, jongedame, da- lijkt mij onder de huidige om standigheden verstandiger (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2