(join/will Het wantrouwen is de wereld nog niet uit Het ongeluk bij Shannon Appel of sinaasappel Prinses Margaret verloofd HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4920 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen ONRUST IN DE NAVO Frankrijks wantrouwen kreeg voedsel Twee politieke missionarissen Ontvangst in Soestdijk GERRIT DE JONGE EN Zn 25 doden KEIZERIN VAN PERZIE VERWACHT EEN BABY EISENHOWER IN BUENOS AIRES NEDERLAND KANDIDAAT VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD? VRIJ ZACHT WEER De zaak'Van R. HET VLIEGONGEVAL BIJ GRIBRALTAR Ftankerlng bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Ulronuillllieu UOJLUV Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pst advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel** advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. (Advertentie) Op het Kremlin zal deze week een opperbeste stemming heersen. Want voor de zoveelste maai heeft een onaangenaam incident een wig gedreven in de samenwerking tussen de Westeuropese staten. In de NAVO is namelijk grote ongerustheid ontstaan over een plan van de Westduitse regering, militaire opslagplaatsen in Spanje te Vestigen. In NAVO-kringen is men verbolgen over het feit, dat Duitsland buiten de NAVO om kontakt met Madrid heeft gezocht. In de Ame rikaanse pers wordt de houding der Westduitse regering ten zeerste gelaakt. Een Amerikaans blad maakte zelfs de hatelijke opmerking, dat de Duitsers wederom behoefte aan Lebensraum koesteren Een Duitse woordvoerder heeft verklaard dat het Duits grondge bied te klein is voor de vestiging van de nodige militaire dépots. Men was al met verschillende landen in onderhandeling over eventuele vestiging van militaire dépots. Ook met Nederland was Bonn hierover in kontakt getre den. De onderhandelingen met de Nederlandse regering hadden echter nog niet tot overeenstem ming geleid. Dit verweer dér Westduitse re gering klinkt echter niet bijster overtuigend. Nederland is wèl, Spanje is echter niet bij de NAVO aangesloten. Alvorens men met Madrid in onderhande ling zou zijn getreden, had eerst overleg met de overige NAVO- leden plaats moeten hebben. In Frankrijk heeft de onder havige kwestie veel stof doen op waaien. Het is geen geheim, dat Frankrijk nog altijd zeer arg wanend staat tegenover de West duitse bondsrepubliek. Er is wei nig voor nodig om deze argwaan aan te wakkeren. Het is daarom alleszins begrijpelijk, dat thans de samenwerking tussen beide landen opnieuw een gevoelige deuk heeft gekregen. Uit de aard der zaak zal men in Moskou deze ontwikkeling han denwrijvend gadeslaan. En het is niet denkbeeldig dat Chroesjt- sjef, die medio maart een offi cieel bezoek aan Frankrijk zal brengen, nog eens fijntjes zal zinspelen op de onbetrouwbaar heid der Westduitse regering (zo als hij het vermoedelijk tegen over de Fransen wel zal uitleg gen). De politieke missies van Eisenhower en Chroesjtsjef zijn altijd zwanger van cultu rele akkoorden. Gewoonlijk leg gen zij in elk land, dat zij be zoeken, wel een dergelijk eitje en het zou interessant zijn eens na te gaan of dit ooit wordt uitgebroed en wat er dan uit de schaal tevoorschijn komt. En misschien is het ook hele maal niet interessant. Want uiteindelijk is het niet de liefde voor de cultuur, die Eisen hower naar Zuid-Amerika en Chroesjtsjef naar Indonesië deed reizen. De essentieële be doeling is uiteraard goodwill te kweken. Beide staatshoofden schijnen daarin slechts relatief te slagen. In Zuid-Amerika kan de politiek van de Verenigde Staten geen hoog cijfer halen. En in de Repu blics Indonesia blijkt men het communisme ook niet onverdeeld gunstig gezind. Muuropschriften, die hatelijke opmerkingen je gens het Russisch staatshoofd bevatten, leggen hiervan getui genis af. En zélfs in Indonesië zal men het wel door hebben dat Chroesjtsjef in feite voor zijn eigen parochie preekt, als hij het kolonialisme van de westerse landen veroordeelt. Dat is im mers een zaak. die hem wel in de laatste plaats zou moeten schokken. Dit beseft men in In donesië terdege. Ook daar wordt aardrijkskunde bedreven. Ook daar weet men dus. dat Rusland, de anti-koloniale kampioen, zelf verschillende landen in de Bal kan onder de duim houdt, al trekt de heer Soekarno zich daar ogenschijnlijk niet zo veel van aan. Of die politieke missies van de beide staatshoofden daadwer kelijk succes zullen opleveren, staat zeer te bezien. Het verholen wantrouwen, waarmee Eisen hower in Z.-Amerika en Chroesjt sjef in Indonesië zijn begroet, laten dienaangaande veel twijfel open. (Nadruk verboden). Type 53 T 582 A Idem 4 sysiemen ontvanger 1265.- meerprijs voor staliefpoten f25.. Type 53 TO 82 A 1065,— OOk voor UW TELEVISIE IS 'T DE SERVICE DIE TELT Daarom ORANJESTRAAT 2 - AXEL Telefoon 01155-565 Een viermotorige DC-7C van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia is gisterochtend vroeg kort nadat het toestel van het Ierse vliegveld Shannon was opgestegen verongelukt 27 van de opgestegen verongelukt, 27 van de 52 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, dat van Rome op weg was naar New York met 40 passagiers en een bemanning van twaalf leden, had een tussenlan ding op Shannon gemaakt om brandstof in te nemen. Het onge luk gebeurde tussen half drie en drie uur. Volgens functionarissen scheen zich een ontploffing voor te doen, waarna men vlammen zag oplaaien die tot op 25 km te zien waren. Een geestelijke die door de ont ploffing was ontwaakt, vertelde dat hij op de plaats van de ramp een oude man had aangetroffen, die zei een Capueijner monnik te zijn. Volgens deze waren de in zittenden voor het merendeel Rooms-Katholieken. Een taxi-chauffeur die het eerst op de plek van het ongeluk was, verklaarde dat de meeste overlevenden ernstige brandwon den hadden. Een woordvoerder van Alitalia te Rome heeft meegedeeld, dat de passagiers voor het meren deel Italianen waren. In Napels, waar de reis was begonnen, wa ren zes volwassenen en een kind ingestapt, waarna er in Rome 27 volwassenen en zes kinderen wa ren bijgekomen. Volgens de woordvoerder was de oorzaak van de ramp nog onbekend, maar het was geen ontploffing ge weest. Het toestel kwam op 400 meter voorbij hel: einde van de start baan, vanwaar het vertrokken was, terecht in moerasachtig ter rein. Genoemde geestelijke, ds. Tho mas Comerford die nabij het vliegveld woont, verklaarde dat het Italiaanse vliegtuig de mu ren van het kerkhof van Clonlo- han had geraakt, waardoor de wielen waren afgerukt en een 1 cks grafzerken werden ver nield. Over een lengte van 1500 meter was een brandend spoor over een schapenweide getrok ken. Na een uur brandde het wrak nog. Een van de motoren lag 150 meter van het toestel. Binnen tien minuten was de brandweer van het vliegveld ter plaatse. Korte tijd later arriveer den de brandweer en ambulance auto's uit Ennis en Limerick. Verscheidene geestelijken ver leenden de slachtoffers geestelij ke bijstand. Volgens het laatste bericht zijn er 25 overlevenden, 25 doden en 2 vermisten. Het grootste deel van de overlevenden is er ernstig aan toe. Het lag in de bedoeling, dat het verongelukte vliegtuig de reis van Rome naar New York zonder tussenlanding zou maken. Door tegenwind moest echter op Shannon worden geland om brandstof in te nemen. In Rome is een Israëlisch ge zin, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen ingestapt. Al leen twee dochtertjes hebben de ramp overleefd. Volgens Alitalia hebben zich behalve Italianen minstens negen Amerikaanse staatsburgers in het vliegtuig bevonden, alsmede een statenloze. Volgens ooggetuigen van het vliegveld was het toestel zich juist van de landingsbaan verhe ven toen het plotseling naar links overhelde, neerviel en in een vlammenzee temidden van de. grafzerken en tomben ontplofte. Overal lagen slachtoffers en wrakstukken, ook in de aangren zende wei, waar ook verscheidene schapen en pasgeboren lamme ren een wrede dood vonden. Men vond de stewardes nog vastge bonden in haar uitgeworpen stoel, maar kort daarna overleed zij. In Londen is vrijdagavond af- ficiëel bekendgemaakt dat prin ses Margaret van plan is te trou wen met de 29-jarige foto graaf Armstrong-Jones, die vele foto's van de Britse koninklijke familie heeft gemaakt. De prinses ontmoette haar verloofde op een avondpartij twee jaar geleden. Het verloofde paar zal dit weekeinde niet de koningin-moeder doorbrengen in het koninklijk buitenverblijf van Windsor. De zuster van de prinses, ko ningin Elizabeth, en haar ge niaal, prins Philips, hebben ver klaard dat zij „verheugd zijn om dat het zo'n gelukkig span is". De huwelijksdatum is nog niet bekend. Prinses Margaret is eveneens 29 jaar. De mededeling van Clanrence House luidde: „Met grote vreugde maakt ko ningin-moeder Elizabeth de ver loving bekend van haar geliefde dochter prinses Margaret met de heer Antony R.obert Armstrong- Jones, zoon van de heer R. O. L. Armstrong-Jones, q.c. (queens council advocaat van hoger rang) en de gravin van Rosse, waarvoor de konnigin gaarne haar toestemming heeft gege ven". Na dit weekeinde zal de ver loofde van de prinses in het Buckinghampaleis verblijven om contact te onderhouden met de genen die de regelingen voor hef huwelijk treffen. Zijn fotografische bezigheden heeft hij in de afgelopen weken vaarwel gezegd. Hij heeft de laatste verjaardagsfoto's van de prinses gemaakt die in augustus werden gepubliceerd. Verwacht wordt dat het ver loofde paar dinsdagavond voor het eerst samen in het openbaar zal verschijnen als het de konin gin-moeder vergezelt naar een uitvoering in het Royal Opera House ten bate van het welda digheidsfonds van het Royal Ballet. Armstrang-Jonps die vijf maanden ouder is dan prinses Margaret, heeft gestudeerd in Eton en aan he< Tezus-college te Cambridge. Hij leidde de winnen de acht van Cambridge bij de universitaire roeiwedstrijd in 1950. In januar vertoefde hij als gast van de koningin in San- dringham toen prinses Margaret daar was. In 1955 had Margaret bekend gemaakt dat zij had besloten niet te trouwen met kapitein Peter Townsend. die adjudant aan het hof was geweest en gescheiden was. Zij zei toen: „Indachtig de leer van de kerk dat een christelijk huwelijk onontbindbaar is en mij beseft van mijn plicht jegens het Gemenebest, heb ik besloten deze overwegingen boven elke andere te stellen". Twee jaar later was een aantal ontmoetingen van de prinses en Townsend oorzaak van nieuwe gissingen over een huwelijk. Maar het Buckinghampaleis maakte bekend dat de verklaring van prinses Margaret van 1955 „onveranderd bleef". (Advertentie) BINNEN VER1NGBED FfA'Z ET- FABRIEK EN Z EV€ NB E R GEN SCHUIMRUBBERBEO Nederlandse schipbreukelingen gered De tien leden van de bemanning van de Ne derlandse kustvaarder „Engonia", het schip dat 30 mijlen van Bilbao is gezonken, zijn door de Franse vissersboot „Capitaine Quemerais" in La Rochelle aan land gebracht. Op de foto: De aan komst van het Franse scheepje met enige leden van de bemanning van de „Engonia". Op de voorgrond de sloep van de „Engonia". H. M. Koningin Juliana heeft donderdagmiddag in hel paleis Soestdijk ontvangen een deputa tie bestaande uit de voorzitter van de Nederlandse Jeugdge meenschap ds. N. O. Steenbeek, de leider van de actie „Doe Open", de heer P. van Haaien, en twaalf jongens en meisjes, leden van hot Nederlands Nationale Jeug'dcomité voor liet Wer®ld- vluchtelingenjaar. Bij de actie, welke heden offi cieel in het gehele land start, zullen sleuteltjes worden ver kocht. Dc opbrengst is bestemd voor het bouwen van een ge- meensehaps- en cultureel cen trum in de vluchtelingenkampen te Friedrichsfeld en te Ohmstede in West-Duitsland, waarin vele land verblijven. Aan H. >1. de Koningin is don derdag bet eerste sleuteltje van deze actie aangeboden. De foto geeft een beeld van de ontvangst. Volgens welingelichte Perzi sche kringen verwacht keizerin Farah van Perzië een baby. De keizerin brengt op het ogenblik met haar gemaal een bezoek aan Pakistan. President Eisenhower is vrij dag, op zijn reis door Latijns- Amerika, in Buenos Aires aan gekomen. Bij het vliegveld wa ren tweeduizend man militai ren en vijfhonderd motoragen ten aanwezig. Men bracht de sterkste van deze bewaking in verband met het feit, dat zich in de nacht van donderdag op vrijdag in de Argentijnse hoofd stad enkele bomontploffingen hadden voorgedaan waardoor schade werd aangei'icht aan het bureau van de Shell-Mex en de effectenbeurs in de omge ving van het regeringsgebouw. Waarnemers waren echter van mening dat deze bomaanslagen niet zozeer tegen de komst van Eisenhower waren gericht maar een onderdeel vormden van de aan Peronistische elementen toegeschreven activiteit van de laatste tijd. Langs de weg naar het vliegveld waren vers ge schilderde leuzen te zien als: „Wij willen Peron terug, hij alleen kan het land redden". Eisenhower door president Arturo Frondizi verwelkomd zei dat de V.S. met Argentinië een onwrikbare vastbesloten heid deelden om te werken voor vrede in vrijheid en rechtvaar digheid. Hij wenste Argentinië geluk met de 150ste verjaardag van zijn vrijheid. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heeft vrij dagochtend in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de mo gelijkheid van een Nederlandse kandidatuur voor de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties thans wordt onderzocht. Nederland heeft voor het eerst in 1946 zitting in de vei ligheidsraad gekregen. Deze ze tel werd daarna achtereenvol gens bezet door België (1947), Noorwegen (1949), Nederland (1951), Denemarken (1953); Bel gië (1955), Zweden (1956), en Italië (1959). De mededeling' van een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd ge daan in antwoord op een vraag over in de pers gemelde Neder landse diplomatieke stappen van de laatste dagen, waarbij V.N.-kwesties waren besproken. Tussen een hogedrukgebied boven Noord-Rusland en een groot depressiegebied op de At lantische Oceaan ten westen en zuiden van de Britse eilanden staat er in onze streken nu een zuidelijke luchtstroming. De aangevoerde zachte lucht weet geleidelijk koudere lucht verder naar het noordoosten terug te dringen. De vorstgrens loopt thans van SleeswijkHolstein in zuidoostelijke richting. De depressie op de Oceaan blijven vrij ver van ons verwij derd. Wel veroorzaken bijbeho rende frontale zones soms enige regen, maar erg groot zijn de hoeveelheden nog niet geweest. Het ziet er naar uit dat de hui dige toestand nog even zal aan houden. Er is derhalve wisse lend weer te verwachten, waar bij periodes met regen gevolgd worden door opklaringen, als gevolg van het voorbijtrekken van een rug van hoge lucht druk. De temperatuur blijft daarbij vrij hoog terwijl de wind tijdelijk kan toenemen tot krachtig, in hoofdzaak uit zui delijke richtingen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Tamelijk zacht weer. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen maar later ook enkele verspreide op klaringen. Matige tot krachtige wind ruimende naar zuidwestelij ke richting. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 28 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.44 3.14 Terneuzen 3.19 3.49 Hansweert 3.59 4.29 Walsoorden 4.09 4.39 MAANDAG 29 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.27 3.53 Terneuzen 4.02 4.28 Hansweert 4.42 5.08 Walsoorden 4.52 5.18 De Nederlandse marconist W. van R. die te Boston terecht staat op beschuldiging' van moord op de Amerikaanse me vrouw Lynn Kauffman, heeft vrijdag een foto van de hut van mevrouw Kauffman aan boord van de „Utrecht" bekeken en gezegd niet te kunnen zeggen of een bepaald voorwerp op de foto een appel of een sinaasap pel was. De foto werd hem ge toond door de openbare aankla ger, Mcauliffe. Van R. zei voorts dat hij op de avond van de dag van me vrouw Kauffmans dood geen appel in de lucht heeft gegooid, zoals door twee getuigen char ge was gezegd, maax een sinaas appel. Volgens een eerdere ge tuigenverklaring werd na de verdwijning van mevr. Kauff man op de avond van 18 sep tember van vorig jaar een appel in haar hut aangetroffen. Er waren vorige week zater dag veel minder mensen op de publieke tribune. Een aantal opvouwbare stoelen die daar donderdag' waren geplaatst, werden vrijdag voor de opening van de zitting weer weggehaald. De rechter, Murray, zei dat er niet meer dan 35 belangstellen den aanwezig mochten zijn omdat de jury wordt afgeleid als er teveel toeschouwers zijn. Mevrouw Van R. zat vrijdag op de eerste rij. De twee getuigen wier getui genis Van R. betwistte, waren de 12-jarige Stepanie Spector en de 15-jarige Pat Lee, een Chi nese jongen. Ook op een ander punt week hetgeen Van R. vrijdag zei af van wat de twee jonge getuigen hebben gezegd. Hij zei op de avond van 18 september niet gezegd te hebben toen hij de conversatiezaal verliet, dat hij tien minuten moest werken. Dit had hij volgens de kinderen wel gezegd. Mcauliffe vroeg Van R. of het, toen hij na de verdwijning van mevrouw Kauffman haar hut bezocht, er niet op leek alsof zij al haar kleding' had klaargelegd om de volgende dag van boord te gaan. Van R.'s antwoord was„Neen". Eerder had Van R. gezegd de hut te zijn binnengegaan toen er naar mevrouw Kauffman werd ge zocht. In antwoord op een vraag over de asbakken in de hut zei Van R. dat ze leeg waren. Hij had in een ervan tijdens het zoeken een sigarettenpeukje ge daan. Volgens de politie zijn er twee sigarettenpeukjes in de hut gevonden, één met lippe- stift erop. Mcauliffe zei: „U wist dat ze Lynn niet aan boord van de „Utrecht" zouden vinden, niet waar?" Van R. antwoordde: „Wij dachten dat zij niet ge vonden zou worden". Mcauliffe vroeg daarop nogmaals„U ZON op onder Febr. 27 8.29 17.17 28 8.28 17.18 29 8.27 17.20 MAAN op onder 7.27 16.47 8.11 18.03 8.47 19.19 wist dat zij niet gevonden zou worden, nietwaar?" Van R. ant woordde toen: „Neen, meneer". Op vragen over zijn doen en laten eerder die avond zei Van R. dat hij in de conversatiezaal een paar minuten met mevrouw Juanita Spector. de moeder van Stephanie, heeft gesproken. Zij had gezegd dat zij naar me vrouw Kauffmans hut zou gaan om te vragen of zij samen om zeven uur 's avonds zouden di neren, aldus Van R. Mevrouw Spector en hij hadden de zaal gezamenlijk verlaten en hij was naar de brug gegaan waar hij drie of vier minuten in de stuurhut met de radar bezig was geweest. Nadat hij had ge zien dat de havenloods van boord was gegaan, was hij naar de radiohut gegaan om de kust wacht te melden dat de „Utrecht" uit Boston wegvoer. Mcauliffe heeft Van R. voorts gevraagd of hij niet tegen de politie heeft gezegd zich af te vragen hoe hij mevrouw Kauff man op zijn schouder uit de hut kon dragen zonder enig ge rucht te maken en haar over de reling kan gooien terwijl de buffetbediende en andere op dat gedeelte van 't schip rond lopen. Van R. die er vermoeid en bleek uitzag, antwoordde „Neen, meneer". Mcauliffe vroeg vervolgens: „Is het niet zo dat u die verkla ring hebt afgelegd omdat u wist dat zij bewusteloos was en uit die hut gedragen moest wor den?" Van R. beantwoordde ook deze vraag ontkennend. „En verder, de reden waarom u de verklaring aflegde was dat u haar door de patrijspoort aa,n stuurboord naar buiten hebt gewerkt en daarna zelf door het patrijspoort aan de achter kant naar buiten bent geklom men. Is dat zo, meneer?" „Neen, meneer", antwoordde Van R. De zitting van vrijdag werd besloten nadat Van R. had toege geven na een verklaring die hij voor de politie van New York af legde, te hebben gezegd: „Nu heb ik mij er helemaal Inge draaid". Maar V. R. bleef er bij dat de verklaring zelf niet juist was. VanR. heeft vrijdag voortdu rend volgehouden dat hij vóór mevr. Kauffmans verdwijning op de avond van de 18e septem ber niet in haar hut is geweest. Het vliegtuigongeval, dat don derdagmorgen de vliegtuigma ker constabel der eerste klasse, A. L. Coenraad, het leven kost te, is geschied met een Neder landse machine. Op 60 mijl ten oosten van Gibraltar moest een Grumman Avenger van de Ko ninklijke marine door een olie- lek en brand in de motor een noodlanding op zee maken. De vliegtuigmaker constabel kwam om het leven. De overige inrit ten den van dit vliegtuig konden gered worden. Aangenomen kan worden, dat het vliegtuig als verloren moet worden beschouwd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1