Binnenlands nieuws Kantongerecht Oostburg Het plan voor een dubbelstad Middel burg-Vlissingen met 200.000 inwoners Overeenstemming omtrent de leerarensalarissen Cr KERKNIEUWS .DOE OPEN' Chroesjtsjef in Indonesië Pagina 4 Vrijdag 26 februari INDONESISCHE PERSBUREAU „PIA" MOET DIENSTEN STAKEN NIEUWE HOOFDSTAD VOOR PAKISTAN iïïnrar r?' sv Nederlandse jeugd gaat vluchtelingen help en AMERIKAANSE RAKETSPECIALIST NEEMT ONTSLAG UIT PROTEST DE VRIJE ZEEUW, De gezamenlijke gemeentebe- sluren van Vlissingen en Middel burg hebben op het gemeente huis van Vlissingen tijdens een conferentie voor de pers het plan tot vorming van een dubbelstad MiddelburgVlissingen toege licht. Aan deze dubbelstadgedachte werd reeds in januari 19b9 uiting gegeven, en een der eerste en voornaamste eisen voor de rea lisering van dit plan werd toen genoemd de vervaardiging van een wederzijds aangepast struc tuurplan voor elk der beide ge meenten, waarin een denkbeeld gegeven werd van de toekom stige ontwikkeling van de twee steden in hun onderlinge ver band en in hun betrekking tot het Sloe-plan. De zóne VlissingenSloe was al in 1957 in het structuurplan voor Vlissingen bezien, zodat met het oog hierop het stedebouw- kundige advies-bureau Schut in Middelburg opdracht kreeg een plan voor mogelijke uitleg van Middelburg in overeenkomstige zin op te stellen. Hiermee ge paard ging een wijziging van het structuurplan Vlissingen met de opzet een doelmatig en fraai pla nologisch geheel te krijgen. Op de thans openbaar gemaakte voorgestelde wijze zal Middel burg—Vlissingen kunnen uit groeien tot een dubbelstad van gelijkelijk verdeeld bijna 200.000 inwoners. De plannen zul len maandag aan de gemeente raden van beide gemeenten wor den voorgelegd. De katalysator tot de samen werking tussen beide steden is het Sloe-plan. De realisatie van dit plan zal wellicht ook bij de verwezenlijking van het gecombi neerde structuurplan gangmaker bij uitstek zijn. Het Sloe-plan stelt de ontsluiting in het voor uitzicht van ongeveer 400 hect are buitendijks en circa 800 hectare binnendijks gebied voor de vestiging van basisindustrieën. Dit project van grootscheepse afmetingen wordt van ver-strek kende gevolgen geacht op het terrein van bijbehorende stede lijke woongebieden en voorzie ningen. Een bundeling der be schikbare krachten is daarom ge boden, aldus stellen B. en W. van Vlissingen en Middelburg, zo goed als bijeenvoeging van ruim- telijke mogelijkheden. Behalve de juistheid van dit ■samengaan van Middelburg en Vlissingen vanuit een oogpunt van beleid, is er de sterk in het oog lopende stedebouwkundige wenselijkheid om deze steden als een twee-eenheid te bezien. In hun toelichting op het stuctuur plan stellen de gemeentebestu ren, dat men in de toekomstige maatschappij met zijn verstren geling van belangen en functies, op eerste klas verbindingen met het achterland prijs moet blijven stellen. Daarbij is het zaak te letten op de relaties met Duits land, België, Frankrijk en Enge land. Ook voor deze aangrenzen de landen kan Walcheren een rol van betekenis spelen, al was het maar op tweeërlei gebied: dat van recreatie en dat van in dustrie. De recreatieve mogelijkheden worden reeds in snel toenemende mate ontdekt en uitgebuit. Mid delburg is als toeristenoord voor al sedert de oorlog bijzonder in trek. Hier komen per seizoen naar raming zeker 300.000 vreemdelingen voor een bezoek van één dag. Op drukke donder dagen tolt men in do binnenstad soms 100 tot 150 toerwagens en 400 tot 500 personenauto's. Wat de industrie betreft: de voordelige vestigingsmogelijk- heden voor bedrijven die met de grote zeevaart annex zijn, heb ben sedert de oorlog op velerlei wijze de aandacht getrokken. Tot heden werd nog geen feitelijk begin met een dergelijke ontwik keling gemaakt, doch de plannen voor de eerste ontsluitingswer- ken beginnen vaste vormen aan te nemen. De belangstelling, met name voor het Zuid-Sloe, neemt zienderogen toe. Bekend is, dat de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde'' te Vlissingen con crete voornemens koestert tot het stichten van onder andere een groot dok in het Zuid-Sloe. Indien eenmaal een of meer basisindustrieën zich op dit bij zonder gunstige terrein zullen hebben gevestigd, valt in de sfeer van de plaatselijke nijverheid een soort echo-effect te verwachten in de vorm van toenemende be drijvigheid van toeleverend of aanvullend karakter. De aanwe zigheid van goede wegen, een spoorlijn en het kanaal door Wal- citeren zijn voor een gezonde ont plooiing van het bedrijfsleven van klein en middelgroot for maat alleszins kans biedende aanknopingspunten. Woensdag is, onder voorzitter schap van de minister van On derwijs, 'Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals een gecombineerde vergadering ge houden met de bijzondere com missies voor georganiseerd over leg voor V.H.M.O., nijverheidson derwijs en kweekschoolonderwijs. Op deze vergadering werd om trent de door de regering inge diende voorstellen voor herzie ning van de salarissen van de leraren en rectoren en directeu ren bij de genoemde takken van onderwijs algehele overeenstem ming bereikt. Toelichting. De onderhavige regeringsvoor stellen behelzen in hoofdzaak het volgende. De salarisschaal voor leraren wordt voor doctorandi en bezitters van de B-akte verlengd met twee periodieke verhogin gen, waardoor het eindsalaris 1131 per maand wordt thans ƒ1071), te bereiken na twintig jaar. Voor doctorandi en bezitt v van een B-akte. die aangesteld zjjn in een volledige betrekking aan één school, wordt de schaal daarboven nog met een derde periodieke verhoging verlengd, zodat voor deze groep het eind- salaris 1161 per maand zal be dragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan de doctores ijog een extra periodieke verhoging toe gekend, zodat voor hen de eind- salarissen 1161 resp. 1191 zul len bedragen (thans ƒ1118). De salarissen voor de rectoren en directeuren worden mede ver hoogd, de eindsalarissen voor de rectoren en directeuren van de drie groepen van scholen kleine, middelgrote en grote scholen) bodragen volgens de nieuwe re geling ƒ1276; ƒ1338 en ƒ1399 per maand (thans ƒ1195, ƒ1257 en ƒ1304). In de hier genoemde salarisbe dragen zijn niet begrepen de huurcompensatie, de A.O.W.- compensatie en de nieuwe per 1 januari 1960 in werking treden de algemene salarisverhoging. In de lijn vati de periodieke verhogingen wordt een wijziging aangebracht, waardoor de stij ging in inkomen aan het begin van de loopbaan minder zal zijn dan thans het geval is. Voor do uren-leraren wordt in de bezol diging per lesuur een zekere af vlakking aangebracht, waardoor het verschil in bezoldiging tus sen de eerste en de laatste uren geringer wordt. Voor de thans in dienst zijnde leraren zullen door omrekening van de salarisanciënniteit zodani ge inpassingsmaatregelen wor den getroffen, dat niemand door de nieuwe regeling in salaris zal achteruitgaan. Het beginsalaris In de volledi ge betrekking wordt derhalve verhoogd tot 535 per maand (thans 504) en gelijkgemaakt aan dat van de urenleraar met 29 wekelijkse lesuren. Er worden twee bezoldigings schalen voor onbevoegden inge steld. De eerste schaal ligt op 85 procent van de nieuwe bevoeg- denschaal. doch heeft een maxi- mumsalarisanciënniteit van 18, de tweede schaal ligt, eveneens met een maximumsalarisanciën- niteit van 18, op 72)2 procent van de bevoegdenschaal. De hoogste onbevoegdenschaal zal gelden voor bezitters van een M.O. A-akte, kandidaten of met dezen door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen gelijkgestclden; de laagste onbevoegdenschaal voor de ove rige onbevoegden. De datum van inwerkingtre ding van de nieuwe regeling is gesteld op 1 januari 1960. Alle diensten, welke worden verzorgd door het Indonesische persbureau „Pia" moeten met ingapg van vrijdag worden ge staakt wegens een verschijnings verbod, opgelegd door de militai re autoriteiten. Een woordvoerder van het militaire commando deelde mede, dat deze maatregel is genomen wegens een bericht in het Indo nesische bulletin van „Pia" van donderdagmorgen, dat als volgt werd aangekondigd: „Tijdelijke afwijking van het verbod tot het houden van openbare bijeenkom sten, ten behoeve van de ont vangst van de officiële gast". „Pia" vermeldde in het be richt, dat openbare bijeenkom sten toegestaan waren tijdens het gehele verblijf van Chroesjtsjef in Indonesië, terwijl het leger daarvoor alleen toestemming had gegeven voor de dag van zijn aankomst. Dit is voor het eerst, dat het militaire commando een verbod oplegt, dat alle diensten treft van „Pia", dat voor verschillende In donesische persorganen de voor naamste nieuwsbron is. Islamabad stad van de Islam zal naam zijn van Pakistans nieuwe hoofdstad, die nabij Ra walpindi, 300 km noordelijk van Lahore, gebouwd zal worden. Hiertoe is woensdag op een bij zondere kabinetszitting in Laho re besloten. De bouw van de stad zal een 400 miljoen gulden vergen en een tiental jaren duren. (In Brazilië voerde men een soortgelijk plan uit: de nieuwe hoofdstad Brasilia waar Eisenhower dinsdag nog een be zoek bracht zal volgens de be doeling nog in april van dit jaar in gebruik kunnen worden geno men.) HERVORMDE KERK Beroepen te Heine; tot predi kant voor bijzondere werkzaam heden (vormingsleider Den Aler- dinck), ds. H. Kuylman. voor heen predikant te Zuidzande. Op het terrein van de Douglas- jabrieken in Californië wordt de laatste hand gelegd aan de eerste DC-8 voor de K.L.M., de PH-DCA, die naar Dr. Albert Plesman zal worden genoemd. Het vliegtuig wordt omstreeks 22 maart in Nederland ver wacht. Begin april zal de K.L.M. dit straalvliegtuig op de lijn Am sterdamNew York i nzetten, waarmee de reisduur op dit tra ject van 14 tot 8 uur zal worden bekort. Ook de jeugd wil een bijdrage leveren tot Ncderland's aandeel in het internationaal vluchtelin, genjaar, dat bestaat zoals be kend in dc opheffing vna de bei de kampen Ohmstede en Fried- richtsfield nabij Bremen. Zaterdag a.s. begint in dc mees te gemeenten van ons land de z.g. sleutelactie van de Nederlandse jeugd onder 't motto „Doe Open". Dit motto houdt niet alleen in de directe toegang tot een nieuw huis voor deze vluchtelingen doch ook een daadwerkelijke hulp om deze mensen nieuwe levensvoorwaarden te geven. Deze landelijke actie, voortge komen uit drang naar medeleven van de jongens en meisjes zelf, staat onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, in samenwerking met de scholen, dc sportorganisaties en het Ne derlandse comité vluchtelingen- jaar 19591960. Met allerlei ac- iies in talloze gemeenten zullen de ruim 600 plaatselijke jeugd- ccmité's zoveel mogelijk kleine kartonnen sleuteltjes a 25 cent trachten te verkopen. Men hoopt zodoende tenminste een bedrag van een half miljoen gulden bij een te brengen, dat in overleg met het nationale comité een speciale bestemming wordt ge geven. Na opheffing van het kamp Ohmstede is er dringend behoef te aan een revalidatie- en ge meenschapscentrum voor deze vluchtelingen uit Letland, die staan voor het moeilijke pro bleem der assimilatie in de West- duitse samenleving. Na verdwij ning van het andere kamp is dringend een jeugdcentrum no dig voor de circa 20 Poolse kin- deren van deze vluchtelingen. Voor beide centra wil dc Neder landse jeugd nu dc nodige mid delen bijeen brengen. Woensdagmiddag is op het stadhuis in Den Haag het plaat selijke jeugdcomité geïnstalleerd door burgemeester Van Kolfscho ten. Dit comité heeft grote plan nen voor dc verkoop van sleu teltjes, evenals de jongelui in Rotterdam. Dc burgemeester van Nijmegen krijgt zaterdagmiddag een eerste sleutel aangeboden. Daarna zal men aan de gevel van het Waaggebouw een grote sleu tel bevestigen die later wordt overgebracht naar de spits van dc St. Stevenstoren. In vele car navalsoptochten zullen volgende week wagens van de „Doe open"- actie meerijden. In andere plaat sen worden reeds zaterdag op tochten en allerlei andere evene menten gehouden, georganiseerd door de jeugd zelf. Twee Letse kinderen, de 16- jarige Anita en dc 17-jarige Sigurds zullen uit het kamp Ohm stede naar ons land komen om de jongens en meisjes hier te vertellen van hun ervaringen in het kamp en over hun vooruit zichten. BIJ BOTSINt; OMGEKOMEN. Donderdagmorgen omstreeks half acht is de 24-jarige onge huwde motorrijder H. uit Wich- mond (gemeente Steenderen) ter hoogte van de Kersjeslaan op de weg van Doetinchem naar Zeddam in botsing geko men met de bromfietser K. uit Stockum (gemeente Bergh). H. verloor bij deze botsing het le ven. K. werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. AUTO TE W ATER. Donderdagmiddag is aan dc Coolhaven bij de Lage Erfbrug te Rotterdam een personenauto te water geraakt. Dit ongeval is voor de vier inzittenden geluk kig goed afgelopen, drie van hen liepen een nat pak op. De auto kwam op de door regen glad ge worden straat aangereden en slipte twee maal. In de auto zaten twee mannen en (wee vrouwen. Een van de vrouwen, die zag aankomen dat de auto te water zou rijden, wist het portier te openen en eruit te springen. De drie anderen scho ten met de auto in het water. Met de achterbumper bleef de wagen boven het water uitste ken. Van alle kanten schoten voorbijgangers toe. Een anker van een ter plaatse liggend bin nenschip werd ijlings om de bum- per geslagen, zodat de auto niet verder kon wegzakken. De ach terruit werd ingeslagen en daar door kon men de twee mannen en de vrouw redden. Ze zijn voor een onderzoek naar een zieken huis gebracht. De inzittenden van de te water geraakte auto waren de 36-jarige journalist G. M. Patijn uit Heer len. die chauffeerde, de 29-jarige mej. M. Postma, uit Heerlen, en de evenoude fotograaf J. Faist uit Amby (bij Maastricht). De vrouw, die het ongeval zag aan komen en tijdig de wagen wist Ie verlaten, was de vrouw van de heer Patijn. de 29-jarige me vrouw C. Patijn— Dijkstra. Zij werd licht gewond. Eerstgenoem de drie hebben geen nadelige ge volgen van het ongeluk onder vonden. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Doordat zijn fietsstuur in dat van zijn zusje bleef haken, kwam de 8-jarige G. Beuzel uit de buurtschap Bentele gister morgen op weg naar school te vallen op het ogenblik dat er een vrachtauto passeerde. Hij kwam onder het achterwiel te recht en was onmiddellijk dood. BOERDERIJ AFGEBRAND. Woensdagnacht is de boerde rij van A. van Rooy, gelegen aan de Waterstraat te Vlier den, gemeente Deurne. door brand totaal verwoest. Het ge zin Van Rooy, bestaande uit man, vrouw en twaalf kinderen is tijdelijk ondergebracht bij de buren. De oorzaak van de brand is onbekend. De inboedel is to taal verloren gegaan. HOTELPERSONEEL VERDIENDE EXTRA MET GEKNOEI. Ettelijke duizenden guldens extra heeft geknoei met kassa bonnen in de afgelopen twee jaar drie kelners en een buffet juffrouw van een Haags hotel opgeleverd. Onlangs viel het, de hotelhouder op dat. zijn inkom sten zo gering bleven. Hij nam een aantal steekproeven en liep daarop onmiddellijk naar de po litie, want het bleek hem, dat er niet op geringe schaal werd geknoeid door zijn personeel, Het viertal was twee jaar ge leden met manipulaties begon nen en verdiende er een hon derd gulden per week extra mee. De kelners waren de 25- jarige J. J. J. P., de 29-jarige J. B. H. en de 51-jarige J. J. B. M., de buffetjuffrouw was de 47- jarige M. de J. DRONKEN MAN VEROORZAAKTE OVERLAST. Woensdagavond heeft de 37 jarige G. van D. uit Amsterdam, die te veel gedronken had in de trein van Hilversum naar Bus- sum zijn medereizigers overlast bezorgd. Vervolgens stapte hij, in plaats van naar zijn woon plaats door te rijden, in Bussum uit. Toen de stationscontroleur hem naar zijn kaartje vroeg schold hij de ambtenaar uit en gaf hem een paar klappen, waar op een vechtpartij ontstond. Het overige statioiispersoneel schoot de controleur te hulp en met ver eende krachten gelukte het de dronken man builen het stations gebouw te krijgen, waar hij werd opgevangen door twee dienst doende politie-agenten. Deze trachtten de man per politie-auto naar het politiebureau over te brengen, maar Van D. verzette zich hevig. In de wagen ging Van D. als een wildeman te keer. Hij beet een der politie-agenten in de hand en trapte en sloeg om zich heen, waarbij het dash board van de auto geheel ver nield werd, een voorruit sneuvel de en een spiegeltje vernield werd. Op een gegeven moment raakte een der benen van Van D. zelfs in het stuurwiel ver ward, zodat het on-mogelijk was weg te rijden. Men heeft Van D. uit de wagen weten te krijgen en met veel moeite naar het bureau overgebracht, waar hij in de cel werd gezet. Er zi.in enige processen-verbaal tegen hem op gemaakt. Een leidende figuur bij de pro- duktie van de Amerikaanse At las-raketten, Thomas Lanphier, is woensdag afgetreden omdat de defensiepolitiek van president Eisenhower volgens hem onvol doende is. De president „onder schat de vijand en overschat on ze kracht", zo verklaarde hij. Lanphier, een bekende ooriogs. vlieger uit de jaren 19411945, was vice-president van de Con- vair-afdeling van de „General Dynamic Corporation". Hij heeft zijn baan van 50.000 dollar per jaar opgegeven omdat hij vrije lijk kritiek wil leveren op de regeringspolitiek. Volgens hem is president Eisenhower op het gebied van de moderne wapens „niet zo goed ingelicht als hij denkt". Lanphier is van mening dat de Ver. Staten meer en betere raketten nodig hebben en dat de vliegtuigen van de strate gische luchtmacht permanent in de lucht moeten zijn om toe te kunnen slaan. De vishandelaar v. d. H. uit Breskens had op 17 aug. van het vorig jaar, toen de Vismijn ge sloten was, toch vis gekocht van vissers, die ondanks de Visserij feesten te Breskens, toch waren gaan vissen. Men had zich op de een of andere wijze toegang ver schaft tot de Vismijn, en zonder de mijnmeester, die uitstedig was. vis gemijnd. Dit is zeer kort weergegeven de inhoud van een ellenlang pro- ces-verbaal dat donderdagmor gen. als late surprise van de Vis serijfeesten te Breskens ten kan tongerechte ter tafel kwam. Van den H. ontkende een en ander uiteraard niet. Toen de kantonrechter wat dieper infor meerde naar de oorzaken van deze ongeregeldheden, kwam een lange waslijst van klachten te voorschijn van de Breskense groothandel in vis, inzake de op 17 aug.uslus gesloten vishal. Onder de druk van het Visse- rijfeestenbestuur, aldus de heer Van der H„ had een deel der vis sers gevraagd op de dagen der Visserijfeesten de vishal te slui ten. Ondanks deze gesloten vis hal, waardoor de vis dus niet kon worden afgeleverd, was een gedeelte der vissers ter visvangst gegaan, en deze vis werd ten verkoop aangeboden. Van der H. had het verzoek gekregen de vis in een van zijn boxen op te slaan. Hiertoe werden de grendels opengemaakt, de aangeboden vis gekocht en opgeborgen. De achtergrond van deze zaak, aldus de kantonrechter mr. H. v. d. Belt, is een beleidskwestie van B. en W. Mr. Th. Lebret, die dit alles een voorproefje vond, van wat er tijdens de Visserijdagen 1960 ge beuren kan, vond het ongeoor loofd, dat de Breskense groot handel vis koopt, op een dag, dat de vishal gesloten is. De eis luidde 25 subs. 5 dgn. Uitvoerig zette de heer Van der H. uiteen, dat het hier om meer gaat, dan alleen het beleid van B. en W. De groothandel in Breskens ziet met lede ogen aan, dat een gedeelte van de aange voerde vis „clandestien" in de bakpan van de huismoeders ver dwijnt. De heer Van der H. vertelde, dat hij in Breskens nog geen 10 verse vis per week verkoopt, terwijl het gebruik in deze vis sersplaats uiteraard veel hoger ligt. Ook het Bedrijfschap voor vis en visseri.jprodukten heeft zich al met deze kwestie be moeid, doch het schijnt ondoen lijk te zijn, om hieraan de hand te houden. Er wordt per jaar zeker 50.000 kg vis buiten de Vis mijn en de handel om verhandeld. B. en W. aldus de heer Van der H. zijn herhaaldelijk gewezen op deze ongewenste toestand. Om aan deze oneerlijke concurrentie een einde te makken, is de groot handel van Breskens bereid om deze kwestie op hoog niveau uit te laten zoeken. Hierop merkte de kantonrech ter op, dat men veel beter een dergelijke kwestie uit de wereld kan helpen langs de weg van het overleg. Procederen kost de groothandel van Breskens alleen maar veel geld, terwijl men er weinig mee op zal schieten. Uiteindelijk kreeg Van den H. een boete van ƒ10 subs. 2 dgn. C. de K. te Sluis had aldaar met een auto gereden welke geen deugdelijke handrem had. Eis en uitspraak 6 subs. 1 d. W. J. V„ expediteur te Schoon- dijke, had op 12 januari aldaar gereden niet een vrachtauto, met koplichten van ongelijke sterkte. Eis en uitspraak 10 subs. 2 d. A. C. B. te Oostburg, had te Aardpnburg gereden, na zons ondergang, zonder ingeschakelde koplichten. Wel had B. zijn stads lichten aan, doch dit werd onvol doende geacht. Eis 15 subs. 3 dgn, uitspraak 10 subs. 2 dgn. Voorts was verdachte in het bezit van een buks, zonder hier voor een vergunning te hebben. De heer B. voerde aan, dat hij in zijn vroegere woonplaats IJzendijke wel in het bezit was van een dergelijke vergunning, doch dat hij vergeten was om deze na de verhuizing over te la ten schrijven naar Oostburg. Om verdachte alsnog in de ge legenheid te stellen een derge lijke vergunning aan te vragen, werd deze zaak aangehouden tot de volgende zitting. De heer J. van D. uit Knocke, die niet ter zitting was versche nen had tijdens de vorige zitting fel ontkend, dat hij op de rijks weg tussen Schoondijke en Oost burg gereden zou hebben zonder koplichten. De thans opgeroepen wachtmeester D. R. M. van de Verkeersgroep Terneuzen van de Rijksverkeerspolitie vertelde, dat het dimlicht niet brandde. Eis en uitspraak waren 10, subs. 2 dagen. M. M. J. B„ landbouwer 1e IJzendijke. wiens zaak ook tij dens de vorige zitting was aan gehouden, had toen geprotes teerd tegen de uitdrukking castreren. Thans was ter zitting aanwezig de heer dr. W. J. L. de Gr., adj.- inspecteur van de Veeartsonij- kundigedienst in Zeeland. Deze vertelde, dat er hiervoor twee methoden waren. Geen van beide mag door onbevoegden worden uitgeoefend. Daar de heer B. dit alles niet uit winstmotief had gedaan werd hij gewaarschuwd de handeling niet meer uit te voeren. De eis luidde ƒ50, subs. 10 da gen. uitspraak was 30, subs. 6 dagen. J. H. P., zonder beroep te Moerbeke. had als bestuurder van een luxe auto te Breskens tijdens het afrijden van de boot een verkeerde manoeuvre uitge voerd, waardoor hij een achterop komende auto in gevaar ge bracht had. Mr. Gerritsen uit Bergen op Zoom, die als gemachtigde ver scheen. merkte op, dat het pro ces-verbaal niet ambtsedig was opgemaakt. Bij het nazien der stukken bleek dit inderdaad het geval te zijn, waardoor deze zaak werd aangehouden voor het horen van de verbalisant. De heer F. D. H. te Biervliet had op de hoek Singel-Noord- straat te Biervliet als bestuurder van een personenauto geen voor rang verleend aan een van rechts komend bestelauto van de P.Z.E.M. Door de botsing, die hard aankwam was de bestel auto omgeslagen. Eis en uitspraak 35, subs. 7 dagen. G. N. E. G. uit Knocke, had als gezagvoerder van een sportvlieg tuigje in Cadzand slechts 80 meter boven de grond gevlogen, en boven het kampeerterrein enkele stunten uitgehaald. Wachtmeester De K. bevestig de zijn proces-verbaal. De Rijks luchtvaartdienst heeft naar de herkomst van het vliegtuigje een uitgebreid onderzoek ingesteld. G„ die niet verschenen was, werd bij verstek veroordeeld lot 75, subs. 15 dagen. I. A. C. uit IJzendijke, had als bestuurder van een zware vrachtauto tijdens een draai van de Landpooristraat te IJzendijke naar de Rozemarijnstraat enkele fietsers in ernstige moeilijkhe den gebracht. Een van de fietsen was tijdens de aanrijding volko men vernield. Daar C. aanvoerde dat de jongens in plaats van naar links te vluchten rechts hadden moeten blijven rijden werd deze zaak voor nader ge tuigenverhoor aangehouden. I •1 Mej. A. H. M. H. te IJzendijke,' had als bestuurster van een Volkswagen te Schoondijke de maximumsnelheid overschreden. Mej. H. had de dagvaarding ge weigerd, omdat haar geboorte datum niet juist was ingevuld. Het hielp haar echter niet veel, want ter zitting werd zij veroor deeld tot een geldboete van 25, subs. 5 dgn, conform de eis. met de reprimande in het vervolg op de snelheidsmeter te letten. H. G. K. H. te Moerkerke (B.V, had een 18-tal koeien laten glan zen op het bietenland van zijn buurman, wat deze niet erg kon waarderen. De koeien waren door de slechte afrastering ge broken en hadden zich aan de bieten te goed gedaan. De civiele vordering groot 50 werd ter zitting toegewezen, ter wijl hij een boete van 15, subs. 3 dgn moet betalen. De assuradeur B. H. V. uit Cadzand was te Oostburg zeer onheus tegen de politie opgetre den, toen hij een grove verkeers- fout maakte. Hij verweet de po litie dat men hem altijd zocht etc. Dat hij het proces-verbaal aan zijn eigen onheuse wijze van rij den te danken had, was blijkbaar niet in zijn hoofd opgekomen. Passeren op het kruispunt Markt-Burchtstraat is n.l. le vensgevaarlijk. V„ die niet was verschenen werd bfj verstek veroordeeld tot een boete van 15, subs. 3 dgn. De eis was 20, subs. 4 dgn. B. F. de F. uit Axel. had in augustus van het vorig jaar des nachts te Schoondijke gereden met een onverlichte combinatie tractor en stropers. De F. be loofde, dat de verlichting in het vervolg in orde zou zijn en kreeg in totaal een boete van 40, subs. 8 dagen. J. M. de R. uit Aardenburg, had op een bromfiets gereden, waar van de remmen niet in orde wa ren. Eis en uitspraak 6, subs. 1 d. Voor hef, eerst tijdens zijn In donesische reis heeft premier Chroesjtsjef donderdagochtend te Den Pas sar op Bali uitdruk king gegeven aan zijn steun voor de Indonesische eisen op Nieuw- Guinea. Voor een geestdriftig gehoor van een 50i>00 Balinezen ver klaarde Chroesjtsjef dat zijn be sprekingen met Soekarno zeer nuttig waren voor de wereld vrede. Hij hernieuwde zijn aan vallen op het kolonialisme en imperialisme en ried de Indo nesiërs aan hun .'.duur verwor ven vrijheid" te consolideren. Soekarno dankte Chroesjtsjef voor diens steunbetuiging inzake Nieuw-Guinea. Volgens gezag hebbende bronnen is deze kwes tie voor de beide leiders onder werp van gesprek geweest. (In de Verenigde Naties had Rusland al eerder Indonesië's zijde in het geschil gekozen.). „Wij steunen elke eis betref fende een gebied dat weer met het moederland verenigd wil worden. Onze sympathie gaat dus uit naar Indonesië wanneer dit land Nieuw-Guinea opeist", aldus Chroesjtsjefs woorden. Soekarno antwoordde: „Wij zullen vrienden zijn met alle lan den die ons steunen in onze eisen en verlangens. De anderen nege ren wij". De Indonesische regering maak te donderdag bekend dat Chroe sjtsjefs plannen voor zijn laatste vier dagen in het land gewijzigd zijn door invoeging van een rust dag in de Westjavaanse plaats Bogor. Oorspronkelijk zou de Russische leider de dag doorge bracht hebben in de bergplaat» Tjipanas. Chroesjtsjef zal van daag later in Djakarta aanko men dan aanvankelijk de bedoe ling was. Hij zal 't Indonesische parlement toespreken vóór een receptie te zijner ere op de Sow- jet-ambassade.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4