Provinciaal nieuws SPORT 2 'ASPRO'5 -enU&rtttveek ft! BILJARTEN BRIDGE m fit i N.V. ¥c Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW, TERNEUZEN Viering 5 mei 1960 HOEK. NIEUW-NAMEN. OOSTBURG. SAS VAN GENT SCHOUNLIJKE. SLUIS DE VOLKSSTEMMING IN KAMEROEN Zeemansbegrafenis voor gravin Mountbatten. MASSAMOORD VAN 4000 JAAR GELEDEN ONTDEKT De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND DANf Vrijdag 26 februari 1960 Gemeenteraad In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was de heer Fijn van Draat wegens ziekte afwezig. Na opening door de voorzitter, mr. P. H. W. F. Tellegen, werden de notulen van de vergadering van 28 januari ongewijzigd vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan: a. de heer J. C. J. Olyslager als ontvanger der gemeente Ter- neuzen. zulks per 1 juli 1960 onder dankbetuiging voor de ge durende 40 jaren aan de gemeen te bewezen diensten; b. de heer J. Ollebek als tuin man, zulks met ingang van 1 mei 1960; c. de heer mr. P. H. W. F. Teilegen als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, belast met het voltrekken van huwelijken, zulks met ingang van 1 april 1960. Eveneens verleende de raad zonder bespreking of hoofdelijke stemming zijn goedkeuring aan liet voorstel van B. en W. tot verkoop van percelen grond aan de Jacob Catsstraat, de Axelse- straat en in de Serlippenspolder; het voorstel tot het verlenen van een voorschot op de per 1 januari 1960 te verwachten defi nitieve salarisverhoging aan het gemeentepersoneel over het eer ste kwartaal 1960; het voorstel tot het verlenen van voorschot aan diverse bijzon dere scholen voor g.l.o. en ulo, en bijzondere kleuterscholen en het verlenen van vergoeding voor vakonderwijs; en het voorstel tot het nodig verklaren van een afdeling bouwkunde aan de U.T.S. De raad verleende verder zon der bespreking of hoofdelijke stemming zijn goedkeuring aan 't afwijzend advies van B. en W. inzake de buitenwerkingstelling van de Woonruimtewet 1947. Gewijzigd werd de gemeente begroting dienstjaar I960 en werd het agendapunt: Bespre king N.V. Waterleiding Mij ,.Zeeuwsch-Vlaanderen" door B. en W. van de agenda afgevoerd. Bij de daaropvolgende rond vraag werd door de voorzitter, naar aanleiding van een vraag van de heer Henry, verklaard dat door hem bij zijn nieuwjaars rede niet gedacht is aan annexa tie van andere gemeenten door Terneuzen. De heer Van Langevelde bracht de industrievestiging ter sprake, terwijl de heer Hol een lans brak voor de rolschaatsensport. De heer Vrieling verzocht ten slotte 'n verlichting aan te bren gen voor het hondenasyl. Jubileum. Gister was het 25 jaar geleden dat de hoer A. van Driel, Azalea straat 38 te Terneuzen, in dienst trad bij de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaan- deren". Op 14-jarige leeftijd aangesteld als jongste bediende ontwikkelde de heer Van Driel zich door zelf studie en hard werken, waar door hij opklom tot bedrijfsadmi- nistratief ambtenaar B. Hierdoor was het mogelijk dat hem door de direktie een verantwoordelijke funktie bij de personeelsadmini- De minister van Binnenlandse Zaken heeft het volgende ge schreven aan de gemeen tebestu- „Op 5 mei 1960 is het vijftien jaar geleden, dat ons land uit de beproeving, de ellende en de ver nedering van 5 bittere bezettings jaren werd verlost en zijn vrij heid herkreeg. De regering hecht er grote waarde aan, dat deze bevrijdings dag alom in den lande wordt herdacht en gevierd en dat aldus eenmaal in de vijf jaren de herinnering van het Nederland se volk wordt levend gehouden aan een der grootste en meest bewogen feiten uit zijn geschie denis. Zij heeft besloten op die dag het rijkspersoneel vrijaf te geven en bevorderd, dat het bedrijfs leven daarin volgde. Daaren boven heeft zij ten laste van de rijksbegroting een bedrag ter be schikking gesteld van het „Natio naal comité viering bevrijdings dag 5 mei 1960", teneinde dit comité, dat met haar instemming en aanmoediging werd gevormd, in staat te stellen aan dc alge mene viering de nodige leiding en stuwing te geven. Hare Majes teit dc Koningin en Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden hebben zich bereid verklaard het beschermvrouwe- sehap en het beschermheerschap van het nationaal comité te aan vaarden. De regering zou het bijzonder op prijs stellen, indien ook de gemeentebesturen hun steun en medewerking aan de herdenking en viering van deze bij uitstek nationale dag zouden willen geven en indien met name de burgemeesters aan plaatselijke initiatieven en activiteiten hun gezag en hun steun zouden wil len schenken. Waar deze ge wenst mocht zijn, staat de hulp van het nationaal comité Heren gracht 168, Amsterdam, telef. 222967, hun ten dienste. De regering vertrouwt gaarne, dat op deze wijze, in dit lustrum jaar, 5 mei met aller medewer king zal worden herdacht en her leefd en als een nationale tradi tie zal worden bewaard voor het nageslacht." stratie werd aangeboden, die hij thans reeds enige jaren met grote akkuratesse en bekwaam heid vervult. 's Morgens werden de hoer Van Driel en zijn echtgenote met dit heuglijke feest te zijnen huize persoonlijk gecomplimenteerd door de direkteur der maatschap pij, de heer Ir. G. P. M. Dikötter, en enkele vertegenwoordigers van het personeel. Naast de ge bruikelijke enveloppe met inhoud werd hem door de direkteur het gouden insigne voor 25 jaar trou we dienst opgespeld. Des namiddags was er op het hoofdkantoor van de Waterlei ding Maatschappij gelegenheid de heer Van Driel en echtgenote geluk te wensen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Tijdens dit samenzijn werd hem door het personeel een elektri sche grammofoon aangeboden. Mutatie. Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën is de heer B. Nagtegaal, hoofdcontroleur van 's Rijksbelastingen, werkzaam ter inspectie der belastingen al hier, met ingang van 15 maart a.s. verplaatst naar Dordrecht. Tuinlrouwhuis „De Brug" geopend. In het gedeelte van de Noord straat dat door oudere stadgeno ten nog altijd wordt betiteld als ,,de Schotse hoek" werd door de firma S. P. Groenleer Zn uit Kapelle-Biezelinge woensdagmid dag in het perceel no. 99 een nieuw zakenpand geopend. De naam Tuinbouwhuis „De Brug" is niet zomaar willekeurig geko zen. De firma Groenleer beweegt zich n.l. al meer dan 40 jaar spe ciaal op het gebied van allerlei tuin- en snoeigereedschappen, be. strijdingsmiddelen en tuinbouw, machines. Zodoende heeft zij in de loop der jaren ook in Zeeuws- Vlaanderen een vaste kring van afnemers weten te verwerven. Door het vestigen van dit filiaal hopen zij een brug geslagen te hebben tussen deze ainemers en hun zaak in Kapelle-Biezelinge. Toen wij er gisteren een kijkje gingen nemen trof ons de ruime sortering gereedschappen zowel voor de amateur-tuinier als voor de vakman en niet te vergeten allerlei attributen en benodigd heden op het gebied van de ver zorging van kamerplanten. Om met dit laatste te beginnen: we zagen er beeldige piastic- bloe- menhangers en potten, handige sproeiers en opvouwbare bloe mentafeltjes, eenvoudige gazon maaiers, kleine en grote, doch ook luxueuze met. benzine- of electromotor. Onze aandacht werd getrokken door een gazon- veger. die bladeren cn gemaaid gras doeltreffend en vlug verwij derd. Tuin- en bloemenzaden vindt men er te kust en te keur. We zijn ervan overtuigd dat hier weinig ontbreekt dat met tuin bouw en de verzorging van kamerplanten te maken heeft, waardoor ook deze nieuwe zaak een aanwinst voor Terneuzen is. De heer Groenleer, die van kindsbeen met deze branche ver groeid is, staat borg voor des kundige voorlichting. Zoals gebruikelijk hadden be vriende relaties hun gelukwensen vergezeld doen gaan van bloe men voor welker verzorging men in dit geval de attributen dus niet ver hoefde te zoeken. Jaarvergadering Al'd. Ter neuzen Algem. Bond van Ouden van Dagen. Woensdagmiddag hield de af deling Terneuzen van de Alge mene Bond van Ouden van Da gen in het jeugdgebouw „De Schakel" de twaalfde algemene ledenvergadering. Ondanks de heersende griep was er een grote opkomst. Als gasten waren o.a. aanwe zig afgevaardigden van de afde lingen Zaamslag, Sluiskil en Hoek, de directeur van de Dienst voor Maatschappelijk werk, de heer J. Stenvert, de maatschap pelijk werkster mej. Oosthoek, het dagelijks bestuur van de F.V.V.H. en mevr. Dikötter. Bij de opening sprak de voor zitter, de heer K. de Rijk, de hoop uit, dat de besprekingen in aangename sfeer zouden mogen verlopen en vroeg enige ogen blikken stilte ter nagedachtenis van de in het afgelopen jaar overleden leden. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het ledental thans 520 bedraagt, waarvan 146 echtparen en 228 alleenstaanden. Het was overigens een uitstekend verslag, waarin de gevoerde acti viteiten zeer goed tot uiting kwa men. Het financieel verslag wees op een punctueel gevoed beleid. Beide verslagen werden onder applaus der aanwezigen goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. Dees gekozen als eerste secretaris, A. J. van Minnen als tweede secretaris, L. M. de Kok als tweede vooi-zitter, M. Smallegangc als tweede pen ningmeester. De heer C. Michiel- sen werd in de kas-contrólc ge kozen. Na dit huishoudelijk gedeelte volgde een pauze, waarin koffie met versnaperingen werd geser veerd .en ook een rokertje niet ontbrak. De heer A. Leenhouts uit Sou burg, hoofdbestuurslid, kreeg vervolgens het woord voor het uitspreken van een propaganda- rede. De heer Stenvert voegde hier aan nog een en ander ter verdui delijking toe. Van de rondvraag wenste nie mand gebruik te maken. Na een woord van dank aan de leden voor de door hen be toonde belangstelling, sprak de voorzitter zijn speciale dank uit aan de heer Leenhouts voor de dooi; hem gesproken rede, de ge nodigden en afgevaardigden en de dames, die de koffie met ver snapering en een rokertje ver zorgden, en sloot daarop deze jaarvergadering. Jaarvergadering t br. Kjcu- terschool. Woensdagavond hield de ver eniging voor Chr. Kleuteronder wijs alhier haar jaarvergadering in het gebouw aan de Molendijk. De voorzitter, de heer J. P. Vergouwe, opende de vergade ring met het laten zingen van Ps 136 1 en 26, gevolgd door Schriftlezing Deuteronomium 10 en ging voor in gebed, waarna hij zijn openingsrede uitsprak. De secretaris las de notulen met daaropvolgend zijn jaarver slag waarin tot uiting komt dat de Chr. kleuterschool een bevre digend jaar heeft gehad. Ook hét jaarverslag van de penningmeester getuigde van een financiëel gunstig jaar. De bestuursverkiezing bracht geen verandering, want de af tredenden, de heren J. P. Ver gouwe, C. de Putter Mz en C. de Putter Dz werden herkozen. Hierna werd gepauzeerd, na afloop waarvan de kleuterleid ster mej. D. Jansen een causerie hield over „Kennen wij onze kleuters?" Hierna werden enkele obliga ties uitgeloot en volgde de rond vraag. Tot slot dankte de voorzitter voor de belangstelling en sloot de. secretaris de vergadering met dankgebed. Bo terfraude. Woensdagavond j.l. te om streeks half acht hebben surveil lerende ambtenaren der invoer rechten en accijnzen alhier in de Prosperpolder 250 kilo room boter, ter waarde van 1250, in beslaggenomen, wegens smok- kelpoging naar België. De daarbij betrokken smokke laars (dragers) wisten door het veld te ontkomen. Arbeiders Kunstkring. Voor de Arbeiders Kunstkring van het N.V.V. bracht het gezel schap Studio in het Ledeltheater „Scherts om Nerts". Do heer G. J. van Oorschot uit Sluis sprak een openingswoord en sprak de hoop uit dat de be langstelling voor de culturele taak van de vakbeweging zich in een stijgende lijn zou begeven. Het stuk werd door Studio vlot gebracht en de Kunstkring kan dan ook terugzien op een ge slaagde avond. Carnavalsfeesten Het hof van prins Karei de Grote treft reeds een tweetal weken voorbereidingen om za terdag a.s. met groot gevolg zijn intrede te doen in de ves tingstad Sas van Gent, waar hij zaterdagnamiddag van burge meester R. A. J. den Boer de sleutels der stad voor een drietal dagen overneemt. Met de nadering van de in tocht nemen ook de moeilijkhe den voor het prinselijk gevolg toe. Gezien de afmetingen van enkele praalwagens moest het traject van de stoet zowel za terdag als zondag gewijzigd worden. In de z.g. witte wijk wordt nu via de Marijkestraat naar de Poeldijk gereden. Zon dag wordt het einde van de stoet niet op de markt ontbon den maar op de Kleine Markt, dit vanwege de nog plaatsvin dende R.K. kerkdienst. Het aantal deelnemers is dit jaar wel bijzonder groot; waren er vorig jaar totaa.1 47 groepen, thans zijn er niet minder dan 73 voor beide dagen. Ook het aantal praalwagens nam toe van 5 naar 9, terwijl praktisch alle praalwagens met een ge luidinstallatie zijn voorzien. De Prinsenwagen, die 14 m lang is. wordt dit jaar geslagen door een praalwagen van niet min der dan 17 m lengte, terwijl een andere groep angstvallig de hoogte van de diverse hinder nissen, zoals kranen, draden enz. aan het opmeten is. De kinderoptocht van 's za terdags wordt niet alleen opge luisterd door de Sasse Harmo nie, maar ook door een kinder- muziekcorps van 60 personen uit Terneuzen, dat met een extra bus zal arriveren. 's Zondags zijn weer de mu ziekkorpsen uit Sas en West- dorpe aanwezig, terwijl Philip pine, dat door bijzondere om standigheden verhinderd is, vervangen wordt door het mu ziekcorps van Koewacht. Ondanks de grote deelname aan de optocht zijn de prijzen niet minder dan vorig jaar en ook ontvangt iedere deelnemer een prijs. Er wordt dus wel een bijzonder beroep gedaan op de schamele kas van de Sasse Uarnavalsstichting. 's Maandags rijdt het prinse lijk gevolg traditiegetrouw naar het ziekenhuis te Sluiskil, ech ter nu met 2 praalwagens, om de Sasse zieken een riem onder het carnavalshart te steken. Ook is het comité sedert en kele dagen druk in de weer om de bij de brand opgelopen scha de aan de praalwagens te repa reren en zondag brandschoon op het tafereel te verschijnen. Tot besluit van de carnavals feesten wordt er dinsdagnacht een nog grootser vuurwerk af gestoken dan vorig jaar. Raadsvergadering De raad van Schoondijke ver gaderde woensdagavond onder voorzitterschap van loco-burge meester Joh. de Feijter. Adhaesie werd betuigd op een motie van de raad van Aardenburg, gericht aan de-mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In de motie wordt aangedrongen op verzachting der bepalingen bij het vestigen ais fruitteler en groenteteler, Een aantal vlas sers is in Aardenburg omge schakeld op tuinbouw en fruit teelt. De nocjige vergunningen werden hun onthouden, omdat deze mensen niet kunnen bo gen op een 5-jarige praktijk. Ook ging de raad akkoord met, het voorstel van de Ver eniging van Burgemeesters, Se- kretarissen en Ontvangers be treffende de wijziging van de overeenkomst, aangegaan met het ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal voor verpleging en afzondering van lijders aan be smettelijke ziekten, in het zie kenhuis te Oostbure. Het bedrag over 1958 voor het openbaar lager onderwijs werd vastgesteld op 5730,99, het be schikbaar gestelde bedrag was groot ƒ5973,83, zodat het uitge geven bedrag der vergoeding met ƒ242,84 overtreft. Het bedrag per leerling per jaar voor 1960 werd inclusief 0,75 voor administratie vast gesteld op 41,40 voor het open baar lager onderwijs. Na terzake door de Waterlei ding Mij in een bijzondere bij eenkomst te zijn voorgelicht omtrent het 100 "u-plan werd thans besloten aan dat plan medewerking te verlenen. Dé financiële konsekwenties voor de gemeente hieruit voortvloei ende bedraagt ƒ3500,per jaar maximaal, dit gedurende 30 jaar. Enige tijd geleden besloot de raad de drieklassige houten school van de voormalige R.K. H.B.S. over te nemen voor 18.000,ten behoeve van het onderwijs van de lagere land bouwschool. Na enige discussie besloot de raad ƒ23.000,voor genoemde houten school te ge ven. behoudens hogere goed keuring evenwel. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Neele naar de sociëteit voor ouden van dagen en hoe B. W. dit nu denken te steunen. De voorzitter zei, dat ter ver lichting van de gemeenteadmi nistratie besloten werd een vast bedrag beschikbaar te stellen. De heer Neele drong er op aan de lokaliteit, die gebruikt wordt wat meer geschikt te maken. Als men de lokaliteiten in andere gemeenten vergelijkt, dan komt Schoondijke er maar heel magertjes van af. Tot nu toe werd besloten aan de schilder J. Brugge een perceel grond aan de industrie weg te verkopen voor het bou wen van een garage. Bijeenkomst nudercommissie Openb. lagere school. De oudercommissie van de openbare lagere school nam in verband met zijn benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Steenbergen, af scheid van de heer P. Lako, thans tijdelijk onderwijzer alhier. Mevr. T. KapsenbergLinder- bergh bood hem namens de oudercommissie en het hoofd der school een boekenbon aan. De nieuwe onafhankelijke re publiek Kameroen heeft zich zondag in een volksstemming uitgesproken voor een grondwet in de geest van die welke gene raal De Gaulle in Frankrijk heeft ingevoerd. Van de opgeko men staatsburgers van de nieu we republiek stemden 797.498 voor en 531.075 tegen de grond wet, aldus de donderdag bekend gemaakte definitieve uitslagen van het referendum. Ongeveer 75,5 van de kiesgerechtigden is opgekomen. De goedgekeurde grondwet was voorgesteld door de regering die onder leiding staat van minis ter-president Ahidjo. Het stoffelijk overschot van gravin Mountbatten, tante van het Britse koninklijke gezin en echtgenote van admiraal graaf Louis Mountbatten, voormalig onderkoning van India, is don derdag ter hoogte van het eiland Wight vanaf het fregat „Wake ful" van de Britse vloot over boord gezet, zulks in overeen stemming met de laatste wil van de overledene die een zeemansbe grafenis wenste. Aan boord van de „Wakeful" bevonden jzjjé'h, in admiraalsuni form, Sdmiraal Mountbatten, diens neef. de hertog van Edin burgh en de moeder van de her tog, prinses Andrew van Grie kenland. De uitvaartdienst werd geleid door de aartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffrey Fisher. Gravin Mountbatten is het af gelopen weekeinde in de leeftijd van 58 jaar in Brits-Noord-Bor- neo overleden. Er waren onder meer kransen van koningin Elizabeth van En geland en koningin Louise van Zweden. De ontdekking van een 4000 jaar oude Egyptische dodenstad in Oppcr-Egypte heeft tevens 'n gruwelijke massamoord aan het licht gebracht. Toen een oudheid kundige expeditie van Cairo's universiteit dezer dagen bij Eina- ba in Nubië een tweedelige uit gebreide necropolis van duizend mummies opgroef, deed men de ontstellende ontdekking dat zij het slachtoffer moeten zijn ge weest van een moord op grote schaal. Vele mummies bleken opgehangen te zijn en anderen waren gewurgd. Zeer vele van de mummies wa ren kinderen. In 450 graven ble ken de stoffelijke resten nog in het bezit'van haar. nagels, huid en tanden, en enkele vrouwen droegen hals- en armbanden van koper, goud of zilver. De leider van de expeditie, dr. Abdel Moneim Aboebakr, meent dat het mummies van Nubiërs uit de derde dynastie (2400 voor Chr.) zijn. Hij schat drie jaar nodig te hebben om de vondsten, waartoe ook vazen van groene lei en albast en andere gebruiks- en siervoorwerpen behoren, te inventariseren en hoopt door deze studie nadere gegevens om trent de massamoord te verkrij gen. -fr President Eisenhower heeft donderdag onder stromende re gen een triomfale intocht ge maakt in Soa Pgulo, de Brazi liaanse plaats welke de „snelst groeiende stad ter wereld" wordt genoemd en die een centrum is van handel en industrie. „HIJ WILDE ZO GRAAG DANSEN LEREN". Howafd Lyons, een 45- jarige vrijgezel uit Calga ry in Alberta, koesterde al jarenlang de wens om goed dansen te leren, maar het geld hiervoor ontbrak hem. Zijn droom werd werke lijkheid toen hij een erfe nis van 65.000 dollar kreeg. Howard ging naar een dansschool en volgde vol enthousiasme de lessen. Hij betaalde de rekeningen vlot. Dat deze niet mals waren, is achteraf geble ken. Howard betaalde de lieve som van 37.000 dol lar. Zijn advocaat kreeg hier van via de bank van Lyons de lucht cn richtte zich tot de rechterlijke instanties. Het hooggerechtshof van Alberta heeft nu bevolen Lyons onder curatele te stellen, „omdat hij onder hypnose van het dansinsti tuut niet meer in staat is om zijn zaken te beheren". Howard Lyons zei voor de rechtbank dat hij van dansen hield en er mee door wilde gaan. ASPROtegen griep, verkoudheid, keelpijn De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door 44) (Nadruk verboden.) Edouard wist reeds, dat ach ter andere schuifpanelen in de betimmering, een groot en geva rieerd aantal boeken was onder gebracht, een complete biblio theek op het gebied van klassie ke cn moderne romans, histori sche en aardrijkskundige werken, boeken over land- en volkeren- kunde en tientallen delen over wetenschappelijke onderwerpen van allerlei aard. Een volledige 18-deligc encyclopedie ontbrak evenmin. Kapitein Van der Decken kwam met een fles cognac aandragen, benevens twee bowlvormige gla zen en vulde die ongeveer een derde. Daarna hief hij het zijne op en keek Edouard aan. „Op je gezondheid, jongen.... -ir> d-t deze reis verder zonder ongelukken zal mogen en.... riet is alleen bij zonder tragisch, dat een van die luchtreizigers de dood gevonden heeft.... Het kon ook haast niet anders, want het was een duize- lingdekkende val van een enor me hoogte.... Zoiets kan nie mand overleven." De képitein nam een beschei den teug van de cognac. Edouard volgde zijn voorbeeld. Nadat hij zijn bouwl had neergezet, vroeg hij: „En die andere vlieger, kapitein, hoe gaat het met hém?" Dc gezagvoerder keek zijn gast een beetje geheimzinnig aan. Toen zei hij langzaam: „Je be doelt.. hoe gaat het met haar!.. Het blijkt een vrouw te zijn." Edouard keek ongelovig. „Een vrouw?", herhaalde hij met na druk. „Inderdaad;!" Kapitein Van der Decken knikte bevestigend. „Zij schijnt een circusartiste te zijn.... Een bekende trapéze- werkster. Haar naam is Lu- cienne Delarne." Edouard slaakte een kreet van verbazing. Maar die ken ik, dat wil zeggen, ik heb haar ruim een jaar geleden bij Medrano zien werken." „Dat klopt!' Op dat moment klonk een be scheiden tikken op de deur van het dagverblijf. Een ogenblik later kwam de dokter binnen. „Kapitein, ik kom U even mel den, dat wi.i het stoffelijk over schot van die omgekomen vlie ger overboord hébben gezet Ik heb bij de korte plechtigheid de leiding genomen, omdat de eerste stuurman momenteel op de brug staat." „Ik dank U, dokter.... En.... hoe maakt de andere patiënt het?" „Die ligt nog in de ziekenboeg, kapitein, maar zij zal wel gauw herstellen. Ze was natuurlijk wat overstuur, dat kan niet anders, maar ze is een sterke jonge vrouw en ik heb zo'n idee, dat zij morgenochtend al weer hele maal zal zijn opgeknaptIk zal U onmiddellijk rapporteren, wanneer ik denk, dat ze voldoen de hersteld is voor een gesprek met U." „Uitstekend, dokter.... A pro pos.... Ook een oorlam?" De kapitein wees naar de fles Cour- voisier. De dokter begon te grijnslachen. „Het is, dat U zo blijft aan houden, kapitein. Maar als ik het dan tóch mag zeggendol graag!" Kapitein Van der Decken lach te geamuseerd. Hij kende zijn mannen. „Komt U in dc kring zitten, dokter.' U heelt het dubbel en dwars verdiend." Terwijl dokter 'McMorrisson zich In de zetel naast Edouard neerzette, was de gezagvoerder opgestaan, om een derde glas te halen. Alvorens zich daarop naar zijn zitplaats te begeven, diep hij naar 't fraai gepoelitoerde houten kastje op zijn werktafel, dat voorzien was van een zestal rode drukknopjes. Hij duwde er een van in en bijna onmiddellijk daarop klonk de stem van de eer ste stuurman door het vertrek. „Hallo, met de brug. Hier Van Dijke!" Kapitein Van der Decken boog zich wat voorover. „Hier ge zagvoerder!.Van Dijke, je hebt de mannen van de reddings ploeg toch wel het gebruikelijke oorlam laten geyen!" j.Ze ruiken er nóg naar, kapi tein!" „Dan is het O.K.! De kapi tein drukte een wit knopje in, waardoor het rode weer in de oorspronkelijke stand terug sprong. Met een voldane uitdrukking op zijn gezicht, keerde hij naai de andere twee terug cn ging weer zitten. Hij zette het glas van de dokter op tafel en vulde het, waarna hij het de arts toe reikte. „Dank U, kapitein." De dokter pakte de bowl aan, zette het voor zich neer en wachtte, totdat zijn chef zijn eigen glas zou opnemen. Deze staarde nadenkend voor zich uit. „Ik heb ingenieur Vernier het ..gfheim" van de tweede vlieger verteld, dokter', zei hij toen. Met een onverklaarbaar lachje keek hij Edouard aan. „Ik vraag mijzelf af, hoe zij hier in deze buurt verzeild ge raakt is, kapitein", zei deze. „Dat zou ik óók wel eens wil len weten", antwoordde dc ge zagvoerder zijn glas opnemend en de geur van de cognac met zichtbaar welbehagen opsnui vend. Daarna keek hij naar zijn gasten. „Welnu dan!.... Op uw ge zondheid, mijne heren!.. (Wordt vervolgd.) Op 25 april zal de tien jaren strijd om d.e republiek Zuid- Molukken worden herdacht. Het bestuur van de Stichting „Door de eeuwen trouw" zal een brochure rondsturen in het gehele land. In deze brochure wekt het bestuur op om gelden over te maken. Men hoopt in totaal 290.000 gulden bijeen te brengen. Dit geld zal gebruikt worden voor een voorlichtings campagne. de vorming van een strijdjonds en een erezuil van solidariteit. Men weet nog niet waar deze erezuil (foto), een ontwerp van Maarten Mual 21 jaar en geboren op Ambon zal worden geplaatst. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Bronze medaille voor Posman. Het officieuze klassement van do 5000 meter hardrijden op dc schaats luidt: 1. en Olympisch kampioen Vik tor Kositsjkin (Rusland) 7.55.3; 2. Johannesen (Noorw.) 8.00.8 en 3. Pesman (Ned.) 8.05.1. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN TERNEUZEN. I{. de Graeve kampioen 1960. De woensdagavond in hotel „De Kroon" te Sluiskil gespeelde be slissingswedstrijden om het per soonlijk kampioenschap van Ter neuzen, hadden de volgende uit slag: Beurten Caramb. De Mui-De Graeve 17 124—150 De Mui-Van Damme 16 150141 De Graeve-v. Damme 17 150100 De heer De Graeve behaalde door deze uitslagen het persoon lijk kampioenschap biljarten 1960. De eindstand was aldus: 1. R. de Graeve (kampioen); 2. L. de Mul; 3. G. van Damme; 4. De Klerck; 5. H. Meert; 6. E. Kaas; 7. A. van Esbroek; 8. R. Ver- straeten. De hoogste serie tijdens dit tournooi werd gemaakt door de heer L. de Mul met 84 caram boles. VIERTALLENCOMPETITIE TEN EINDE. De viertallencompetitie is voor wat betreft de hoofdklasse ten einde. Kampioen werd Luctor 2 met de heren G. Meulenberg-P. v. d. Goes en J. Eeckelaar-J. v. d. Poel. De uitslag van de laatste wed strijd was als volgt Luctor 1Oost burg 30-25 (20) Sas 1—Luctor 2 29-42 (0—2) Eerste klasse; Sas 2Terneuzen 2 41-44 (11) Luctor 3—Terneuzen 3 39-19 (2—0) Luctor 4—Hulst uitgesteld. Hoofdklasse (eindstand): Luctor 2 8 5 3 13 Sas 1 8 4 2 2 10 Luctor 8 4 13 9 Terneuzen 1 8 2 2 4 6 Oostburg Sl 7 2 Oostburg degradeert naar de eerste klasse. Op 7 maart komt Luctor 2 te Breskens uit tegen „Dc Fles 1" uit Vlissingen om het kampioenschap van Zeeland. Eerste klasse: Terneuzen 3 Hulst Sas 2 Terneuzen 2 Luctor 3 Luctor 4 10 6 1 9 5 2 10 5 2 4 2 4 1 10 10 9 3 13 2 12 3 12 4 10 5 9 Vrijdag 26 U MORGENA Aanvang Café ,,'s LANDS WI Hoe Komt ellen m u! jJ<£ hiAflMPi 1—8 De laatste wedstrijd tussen Hulst en Luctor 4 kan voor de eerste het kampioenschap in de eerste klas betekenen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2