oep vt Radion Beursoverzicht Eric de Noorman - Wigberth's wraak /I Premie spaarregeling rijksambtenaren Belgische landbouw betaalde gelag" Nu een geborduurd bij f 1.60 en 15 Radion- merkjes CETAFLEJf Radio en Televisie DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Voor slechts Nieuws in 't kort Ineens, terwijl U een krant opraapt ag 25 februari 1959 Donderdag 25 februari 1959 r r se smaak! ekkerder in Met veel kruiden en proef en... rr uw gezin aam verrast. its 68 cti r> vitscrkiicJj, die bet xcccpc Cf <>1r) rj rkrijgbaar bij: ihandfl; HOEK: ?iss v. d. Berghe; Van Goethem; nkhout; ZAAM- EN AANGEHOUDEN ERDACHT VAN [ISHANDELING sterdamse politie heeft ht de 20-jarige, in Ne- werkende, Chileen R. langehouden, verdacht handeling van een pu- ouw in een hotel aan lijk. De man zou de iet wie hij een deel van had doorgebracht, een een schoen hebben ge- /aardoor zij achterover bed viel. Hij zou haar enkele malen op het -bben geslagen en zich ar geld hebben toege- Hij had met zijn aftocht buiten de waard gere- e eigenaar van het ho- verdachte geluiden ge le deur op slot gedraaid politie gewaarschuwd, in de vreemdeling zon- iite arresteren. De man ol de vrouw niet te heb- iaeen; hij wilde alleen >nd sluiten om haar het ven te beletten. VERWOEST FABRIEK N OISTERVVI.IK. zware uitslaande brand iternacht dc houten-hak - ek van dc firma Schil- Oisterwijk in de as gs- brandweer, die lief vuur ot materiaal best ed, 's geslaagd dc omringende te behouden, ote opslagplaats is tevens .erkplaats cn hakken fa- an de firma aannemers- Schilders. Dé brand is les half vier door nog oji- oorzaak ontstaan. Het brandde lot de grond toe belendende woonhuizen de grootste moeite be- gebleven. Er deden zich persoonlijke ongevallin c omvang van de schale niet bekend. Dc eigenatg ikerd. In het Staatsblad van dinsdag is opgenomen de premiespaarre- gcling rijksambtenaren. Deze re geling treedt in werking op 1 maart a.s., aldus vernemen wij van het ministerie van Algemene Zaken. Aan de premiespaarregeling kunnen globaal gesproken meedoen het burgerlijk rijks personeel, de militaire ambte naren, het personeel van rijks- en gemeentepolitie en behou dens enkele uitzonderingen het personeel verbonden aan inrichtingen, van onderwijs. De uitzonderingen voor het onder wijzend personeel zullen voor namelijk betreffen .J1®1?: 9?® slechts voor korte tijd tijdelijk werkzaam zijn of geen volledige dagtaak hebben. Naar schatting zijn er ongeveer 300.000 belang hebbenden. De ambtenaren kunnen tel kens bij de salarisuitbetaling een vast bedrag laten inhou den. De salarisadministratie stort dat geld eens per maand op een bijzondere spaarreke ning, die de deelnemers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaarbank, een boerenleen bank, een postkantoor of een algemene bank. Van die bijzondere spaarreke ning kunnen de deelnemers ook weer vrij hun geld opnemen. Over hun spaargeld ontvangen zij een normale rente. Als een spaarsaldo, dat in een bepaald jaar is gevormd, daarna nog vier jaar heeft uit gestaan, ontvangen de deelne mers een spaa.rpremie. Daarna kunnen zij dat spaargeld en de premie geheel naar eigen in zicht besteden. Als men binnen vier jaar geld opneemt van de bijzondere spaarrekening en dat besteedt voor een of meer met name ge noemde doeleinden, ontvangt men de premie eerder en be hoeft men geen vier jaar te wachten. Er is ook nog een derde mo gelijkheid om voor premie in aanmerking te komen, name lijk, als men regelmatig eens of meermalen per jaar recht streeks dus niet via een bij zondere spaarrekening beta lingen verricht voor de genoem de doeleinden, kan men premie ontvangen over die periodieke betalingen. De deelnemers hebben, onder bepaalde voorwaarden, recht op premie bij besteding voor de volgende doeleinden: premies voor levensverzekeringen e.d., schoolgeld en andere studie kosten van de deelnemer, zijn echtgenote en zijn kinderen aanschaffing van een huwelijks uitzet door en voor de spaarder, woningverbetering, aankoop van effecten, aankoop van een huis of een stuk grond en aflossing van een hypotheek. Bestaande overeenkomsten bijv. met levensverzekerings maatschappijen, spaarkassen, bouwkassen, bestaande finan ciële verplichtingen t.a.v. stu diekosten enz. komen ook in aanmerking voor premie, indien deze aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het gaat dus om uitga ven met een „bezitsvormende strekking". Dit betekent dat bijv. ook ambtenaren, die nog niet direct kunnen toekomen aan het spa ren bij een spaarinstelling, maar geregeld uitgaven doen voor een of meer van deze doel- De Geneefse beraadslagingen over een staking der kernwapen proeven De Amerikaanse afvaardiging naai- het Geneefse overleg over een staken der poefnemingen met kernwapens, waaraan ook dooi- delegaties van de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië wordt deelge nomen, heeft dinsdag verklaard niet te kunnen instemmen met het Sowjetrussische denkbeeld van het op politiek plan vaststel len van een gering aantal inspec ties voor onderzoek naar onopge helderde „ondergrondse voorval len". De Amerikaanse vertegenwoor- diger Wadsworth verklaarde in antwoord op een vraag van de Russische afgevaardigde Tsaap kin dat Engeland en de Ver. Sta ten in beginsel instemmen met het denkbeeld van liet tevoren bepalen van het aantal te houden inspecties, doch hij voegde hier aan toe dat dit getal in overeen stemming moest zijn met het aantal onopgehelderde onder grondse aardschokken, aldus wordt van conferentiezijde ver nomen. Hieraan koppelde Wads worth het Amerikaanse voorstel om alle proeven met kernwapens van een groter vermogen dan oen tevoren overeengekomen kracht te verbieden. Tevoren had Wadsworth een aanvulling ingediend op hel Ame- kaanse ontwerp-artikel over be heerste kernenergie-ontploffin gen voor vreedzame doeleinden, dat men in een verdrag betref fende het staken van de kern wapenproeven wil opnemen. In de aanvulling staat dat En geland, Amerika en de Sowjet- Unie andere landen die. in over eenstemming met het in dit ar tikel bepaalde, een kernenergie- ontploffing tot stand willen bren gen, kunnen helpen. Tsarapkin gaf geen commen taar op dit Amerikaanse voor stel. einden, onder bepaalde voor waarden toch aan de regeling kunnen meedoen en een premie kunnen ontvangen. Men kan aan de premiespaar regeling deelnemen tot een be drag van maximaal 5 procent van de pensioengrondslag, met een maximum van 600 per jaar. Daarbij kan men verschei dene mogelijkheden combine ren, als men maar niet het ma ximum overschrijdt. Deelnemers met een pen sioensgrondslag van 7.200 of minder krijgen een premie van 25 procent, de anderen een pre mie van 15 procent. In het al gemeen zal de premie niet meer dan ƒ90 per jaar bedragen. In de hele regeling neemt het element van vrijwilligheid een belangrijke plaats in. Men is vrij om mee te doen, om eens per jaar het spaarbedrag te veranderen of ook om ermee op te houden. Men kan een bijzondere spaarrekening openen bij een instelling naar eigen keus, mits deze bereid is zich te houden aan de voorschriften, welke ter zake gelden. Men kan het spaargeld even tueel geheel of gedeeltelijk op nemen, en het naar eigen in zicht besteden. Echter men ont vangt alleen premie bij beste ding voor de bovengenoemde doeleinden of nadat het saldo vier jaren heeft uitgestaan. BESLAGLEGGING OP MELKGELDEN Een deurwaarder uit Kampen, vergezeld van de politie, heeft bij de coöperatieve zuivelfabriek te Kamperveen, gemeente Olde- broek, beslag gelegd op de melk- gelden van 15 boeren, en bij de zuivelfabriek Van Heel tc Olde- broek van 16 en bij de V.V.M. te Nunspeet van 12 boeren. Deze veehouders, die hadden gewei gerd de heffingen van het Land bouwschap te voldoen, wonen tussen Wezcp en Nunspeet. Van de overige fabrieken is nog niets bekend. Het beslag wordt opge heven als de boeren de heffingen betalen. Voor deurwaarderskos ten wordt een bedrag van 50 gul den berekend. Indien het tot een proces komt mag en kan de fa briek of de boerenleenbank niet eerder aan zijn leden weer uitbe talen totdat dc heffingen zijn voldaan aan het Landbouwschap evenals de deurwaarder en de proceskosten, welke ook in de honderden guldens zal lopen. België zal minimum-prijzen voor landbouw produkten handhaven De Belgische minister van Landbouw, de heer De Vleeschauwer, heeft dinsdag ver klaard dat België het stelsel van minimumprijzen voor land- en tuinbouwprodukten zal handha ven „totdat in Nederland alle overheidssteun aan de landbouw zal zijn afgeschaft." De minister zeide dit in de landbouwcommissie uit de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers bij de bespreking van de op de Benelux-conferentie van za terdag j.l. bereikte resultaten. Hij zeide, dat op dit ogenblik in Nederland in de zuivelsector sub sidies worden verleend tot een bedrag van zes tot zeven miljard frank (450 tot 525 miljoen gul den) per jaar „zodat van vrije concurrentie geen sprake kan zijn." In de Kamercommissie was naar aanleiding van de bepalin gen voor de invoer van groenten en fruit in België de vrees geuit, dat dit gevaren inhoudt voor de afzet van Belgische produkten op de binnenlandse markt „gezien het feit, dat in Nederland voor de uitvoer van landbouwproduk- ten speciale veilingen worden ge houden waarop de prijs wordt opgedreven om naar België te mogen uitvoeren." Voorts werd opgemerkt, dat „het regelmatig gebeurt, dat door Nederland te rugbetalingen worden verdicht aan exporteurs, of dat deze fic tieve prijzen opgeven, die boven de vastgestelde verkoopprijs lig gen. Hierdoor kunnen zij blijven uitvoeren naar België, ook wan neer er een overvloed is aan bepaalde produkten en de mini mumprijzen niet worden bereikt." Minister De Vleeschauwer her innerde er voorts in dit verband aan, dat hij heeft aangedrongen op gemeenschappelijke prijscon trole en het behoud van de mo gelijkheid de grens te kunnen sluiten indien dat nodig mocht zijn. NA AANRIJDING OVERLEDEN Op de provinciale verkeersweg onder Zuidscharwoude is dins dagmiddag de 9-jarige Henry IJdema, wonende te Heer Hugc- waard, door een personenauto, bestuurd door de 39-jarige ver tegenwoordiger H. D. uit Alk maar, aangereden en ernstig ge wond naar het St .Elisabethzie- kenhuis te Alkmaar overge bracht. Dc jongen is daar in de loop van de avond overleden. De knaap wilde, tezamen met een vriendje, op de fiets de weg over steken, waarbij de naderende auto niet is opgemerkt. (Adv.)' Het blad „De Gazet van Ant werpen" schreef maandag over de zaterdag in Brussel gehouden Benelux-conferentie, dat België „belangrijke toegevingen aan de Nederlandse landbouw heeft ge daan". „De besprekingen over de land bouwvraagstukken schijnen te zijn uitgevallen in het voordeel van Nederland, dat enkele weken geleden het risico had genomen een dreigende toon aan te slaan in een nota over de landbouw in de Benelux, gericht tot het Bel gische ministerie van Buiten landse Zaken. Praotisch kwam deze nota er op neer. dat het voortbestaan van de Benelux in gevaar zou komen indien er van Belgische zijde geen toegevingen werden gedaan aan de Neder landse landbouw. De Belgische regering zou dus zaterdag de Benelux hebben gered en de Bel gische landbouw zou het gelag betalen." „De Gazet van Antwerpen" schrijft voorts, dat alleen minis ter Wigny op de conferentie ont brak, omdat hij kou had gevat. „Dit bespaarde hem de noodzaak op de dreigende nota van enkele weken geleden te moeten reage ren met de nieuwe liefdesver klaring. waartoe deze Benelux- conferentie schijnt te zijn uitge groeid." „De Standaard" wijst op de gunstige gesteldheid van alle deelnemende ministers jegens de Benelux, welke ook de verdere ontwikkeling mag zijn van de ruimere gemeenschappen, waar in de drie landen zijn opgenomen. „Alle leken bereid om naar hun eerste liefde terug te keren en de Benelux-solidariteit op elk gebied ook in de ruimere ge meenschappen te handhaven'. „De Nieuwe Gids" schrijft de vlotte bespreking van de land bouwvraagstukken toe aan de constructieve voorbereidende be sprekingen tussen de minster De Vleeschauwer en Marijnen. „Wat specaal ministerMarijnen betreft kan men zeggen, dat hij heeft willen breken met een ver keerde aanpak, die tot nu toe in Nederland ten opzichte van de Belgische landbouw werd ge volgd, namelijk een poging om de Belgische landbouw, die als achterlijk werd afgeschilderd, te isoleren. De nieuwe visie van mi nister Marijnen is resoluut rea listisch. Hij zal op die basis voor de Nederlandse landbouw in Be nelux, en zeker in de gemeen schappelijke markt, betere resul taten boeken dan wanneer men bilateraal onoplosbare moeilijk heden wilde forceren." Het blad meent tenslotte, dat het overleg van zaterdag vrucht baar is geweest en „de enkele anti-Nederlandse stemmingma kers aan de kaak heeft gesteld." „Alleen, het mag niet bij op timistische verklaringen blij ven", aldus het blad. kussen sloop krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER Hollywood gaat staken Het gilde van Amerikaanse filmacteurs heeft een staking uitgeroepen die op 7 maart zal beginnen. De leiders van de bond, o.w. Dana Andrews en Gregory Peck, verklaarden dinsdagavond dat de grote filmmaatschappijen de eisen van de bond hebben ver worpen. De voornaamste hiervan was dat de filmacteurs een deel van de opbrengst moesten krij gen van alle films die na 1948 zijn gemaakt en die aan televisie maatschappijen worden verkocht. Teleurstellende markt De iets lagere slotkoersen uit Wallstreet waren voor Amster dam een flinke tegenvaller. Dit werd gistermiddag op het Dam rak maar al te duidelijk in de koersvorming van de internatio nale waarden naar voren ge bracht. De stemming was be paald flauw. Het publiek was erg voorzichtig en de orders van die zijde waren dan ook schaars. Daarnaast kon ook dP arbitrage moeilijk tot zaken komen. Het gevolg van een en ander was dat de handel in alle hoeken van minimale omvang was. Het aan bod had echter de overhand en kwam in een lege markt. Hier door werden vrij gevoelige koers verliezen geregistreerd. AKU daalde van 448 tot 445%. tegen dinsdag als slotprijs 462%. Phi lips op 746 circa veertien punten DE REORGANISATIE VAN HET BESTUUR IN ALGERIE Negen hoge Franse politie functionarissen zijn dinsdag uit Algiers naar Frankrijk vertrok ken. Dit vertrek moet gezien worden als een uitvloeisel van de hervorming van het Franse bestuur in Algerië na de op stand van de kolonisten. Deze negen man waren allen in Al giers werkzaam. Zij zijn „ter beschikking" gesteld van het hoofdkwartier van de Franse politie te Parijs, hangende hun overplaatsing. De wijzigingen in het burgerlijke, militaire en politiële bestuursapparaat van Algerië worden uitgevoerd krach tens de speciale bevoegdheden die de Franse regering heeft gekre- ken. Ze kan deze mensen over plaatsen zonder de formalitei ten in acht te nemen, die daar voor vroeger vereist waren en die vaak een lang uitstel met zich meebrachten. Kolonel Go- darcj, die na de opstand van de rebellen, ontheven werd van zijn functie van hoofd van de „Sureté Nationale" in Algerië is al eerder naar Frankrijk ver trokken. Tien dagen geleden hebben de hoofdcommissaris van Algiers, Gaston Trouja. en de hoofdcommissaris van Saint Nazaire, Leon Darre, op last van de regering van plaats ge wisseld. if Een plan voor een onder grondse spoorweg in Zurich is door de inwoners met vijftig duizend tegen eenentwintig- duizend stemmen verworpen. Wel zullen de trambanen zoda nig omhoog worden gebracht da.t gevaarlijke kruispunten worden opgeheven. if Zwitserland, met een bevol king van ongeveer zes miljoen inwoners, telt nu 1.400.000 bezit ters van radio-ontvangers en 85.000 televisietoestel-bezitters. Een Deense fotograaf, zeke re H. Knudsen, die onlangs veertig dagen hechtenis kreeg omdat hij in staat van dron kenschap een auto had be stuurd, behoeft zich geen zor gen te maken over zijn bedrijf, want de directeur van de gevan genis heeft hem toegestaan be steld vergrotingswerk en derge lijke in zijn cel te verrichten. Een collega zorgt voor de „bui tendienst" en een twaalfjarige jongen, die overdag Knudsens winkel beheert, zorgt dat de ge vangene de af te werken foto opnamen krijgt. Knudsen kan nu beter met zijn werk opschie ten want hij wordt niet door de telefoon gestoord.... if Aanvragers van een jacht vergunning in Denemarken zul len voortaan een proeve van bekwaamheid moeten afleggen. De drie Deense jagersverenigin- gen hebben aan de ter zake ge troffen wettelijke maatregelen hun steun gegeven. if Het Deense ministerie van Onderwijs heeft waarschijnlijk meer aan populariteit gewon nen bij de schooljeugd dan bij de ouders doordat het, vanwege het tekort aan onderwijskrach ten, het aantal schooluren heeft verminderd, in sommige gevallen tot 26 uur per week. In augustus j.l. waren er 2700 onderwijzersvacatures. lager. Unilevers boekten op 745 een verlies van vijftien punten. Kon. Olie op 154.70 ruim twee gulden beneden de vorige slot prijs. KLM tegen de draad in iets hoger ingevolge Wallstreet. Hoogovens op 791 circa vijftien punten lager. Vandaag nabeurs worden dc jaarcijfers van het Unilever-con- cern verwacht. De beurs taxeert de netto-winst van Unilever twintig procent hoger ten op zichte van 1958. Men verwacht een dividend van 18% procent over het met een kwart verhoog de kapitaal. In de scheepvaarthoek was het heel rustig. De koersverlie zen bedroegen hier doorelkaar twee tot drie punten. Van de lei dende cultures kon Deli zich gis termiddag niet herstellen van het forse koersverlies van dinsdag. Na een vrijwel prijshoudende opening op 177 daalde de koers tot 174 en tegen het slot werd op 175 gehandeld. De slotkoers van dinsdag was 177,50. De beurs is van mening dat de zo genaamde teleurstelling over het dividendvoorstel van 8 per aan deel van nominaal 100 nu wel in de koers is verdisconteerd. H.V.A. een drietal punten lager ondanks het bericht, dat de maatschappij een meerderheidsbelang heeft verworven in een vezelverwer- kingbedrijf in Brazilië. Staatsfondsen kwamen, na een vaste opening, rond het vorige vorige slotniveau te liggen. Aan delen Nationale Handelsbank veranderden niet veel op circa 175. De directie van deze bank heeft desgevraagd nogm%ils na drukkelijk medegedeeld, dat van een bod op de aandelen van deze bankinstelling absoluut geen sprake is. Onderhandelingen hierover, met wie dan ook, heb ben nooit plaatsgehad. Aandelen Nationale Handels Bank 169 tegen dinsdag 176. In de lokale sector waren de koersen merendeels lager bij ge ringe affaire. Aandelen Van Vlis- singen Katoen werden vijf tot tien punten hoger geadviseerd, daarentegen kregen aandelen Koninklijke Zout een tiental pun ten lagere adviesprijs. Het gun stige dividendvoorstel van Ga zelle Rijwielfabrick van negen op elf procent kwam in een ongun stige markt en was niet van in vloed op dc koers van de aande len. Prolongatie 3% procent. Beursindices 22/2 23/2 24/2 Int. concerns 495.65 496.37 485.61 Industrie 246.90 247.94 245.82 Scheepvaart 364.17 163.95 161.11 Banken 186.04 183.75 182.28 Cultures enz. 146.57 146.57 144.31 Algemeen 339.28 339.67 333.46 NABEURSKOERSEN. A. K. U.: 435 gb.-443 (444%) Kon. Olie: 154.50-155.00 (154.50) Philips: 742-748 gl. (745%) Unilever: 742-748 gl. (744%) kunt U zich niet meer oprichten. Om- standers denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men ..spit Jn de rue" noemt. Laat U niet kwellen door de he- yigre pun die de eeringrste beweging u veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloostcrbalsem (Akker-Balsem)., waarvan de warmte-opwekkende be standdelen diep in de weefsels door- o6?- ,fn ,d.eTTpijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: ..Kloostcrbal sem - geen goud zo goed." DE BOMMENWERPER BOVEN CUBA Ambtenaren van de Ameri kaanse federale douanedienst hebben maandag verklaard, dat de B-25 of B-26 bommenwerper, die zondag een aanval heeft ge daan op een petroleumraffina- derij op Cuba, zijn basis moet hebben gehad op Mexicaans ge bied, op het eiland Cozumel, na bij het schiereiland Yucatan. Een woordvoerder van de Amerikaan se douanedienst zei, dat het vliegtuig onmogelijk ergens in Florida opgestegen kan zijn. Dit moet zijn gebeurd van de „basis van Cozumel", die ingericht zou zijn door tegenstanders van het regime van Fidel Castro. Deze woordvoerder herinnerde er aan, dat bommenwerpers van dit type in december en januari in beslag zijn genomen op het ogenblik, dat smokkelaars, die werden be taald door tegenstanders van Fidel Castro, de toestellen vanuit Miami en Vero Beach, in Florida, over de Mexicaanse grens tracht, ten te brengen. De vliegtuigen waren aangekocht uit een over tollige voorraad van het Ameri kaanse leger. HET ONDERZOEK, NAAR RADIUM OP,- WIJZERPLATEN Personeel van de Amsterdam se keuringsdienst van waren heeft de afgelopen maand zeer vele horlogewinkels en grossiers in de hoofdstad bezocht ter contröle van de aanwezige voor raad horloges met lichtgevende wijzerplaten. Gebleken is dat bijna 85 pet van de aanwezige herenpolshorloges behandeld was met radiumhoudend pasta. Geconstateerd werd dat circa 50 van de gemeten 2200 horlo ges een te hoge gammastraling gaven. De dameshorloges lever den minder moeilijkheden op. Slechts 2 pet bleek lichtgevend ts zijn. De wekkers zijn in het algemeen niet behandeld met past, doch met fosforiserende verf en ze zenden derhalve geen gammastraleu. uit. Het hier verrichtte onderzoek zal zeker tengevolge hebben dat de horlcgefabrikanten de hoeveelheid aan te brengen ra diumhoudend pasta tot een mi nimum zullen reduceren, zo wordt in het overzicht opge merkt. "Lij'm fcmH title Tjottl wet yan Ceta-Bcvcr J tn"~ VRIJDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.23 Gram. en reportages: 8.00 Nws; 8.13 Gram. en act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Vrouwen in het Nederlandse zakenleven, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw: 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Cello en piano; 11.40 Hammondorgel en zang; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Rege- ringsuitz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Piano, hobo en althobo; 14.20 Voordr.; 1440 Mezzosopr. en piano; 15.00 Quizprogr. en „Dagboek van een grootvader", hoorspel; 16.00 Muz. lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pol. praatje; 18.25 Lichte muz.; 18.45 De puntjes op de i, praatje; 18.55 Olym. win terspelen 1960; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Geen tijd voor helden, klankbeeld; 19.30 De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Overdracht van waar den, gesprek; 20.20 Zang; 20.35 53. Razend snel wendt Eric zich opzu', als Wigberlh gemeend heeft een gemakkelilke prooi te hebben, dan ontdekt hij nu hoe hij zich vergist. Als een stalen klem sluit zich Erics vuist om de schacht van de speer en krachtig duwt hij het «apen van zich af, waardoor Wigherth uit zijn evenwicht ge rukt wordt. Schreeuwend van woede, grijpt, de schurk naar zün zwaard, maar snel als de weerlicht stort Eric zich op hem en zijn gespierde ar men sluiten zich als een lang om zijn tegenstander. In razende woede rukt en trekt Wigberth om zieh te bevrijden uit deze dodelijke omhelzing. Lang zaam wordt hij aehterover gedrukt door de veel sterkere Noorman en dan ineens is het gebeurd. De schurk zakt slap ineen. Hij heeft de nek gebroken. Snel veert Eric overeind en zijn ogen glijden waakzaam langs de krijgers, die met gevelde speren een kring om hem heen gevormd hebben. „Ge kunt me doden", roept hij de mannen toe, „maar laat dat dan geschieden in aanwezigheid van de vorst. Breng mij bij koning Vor- tigern, dan kan hij beslissen, wat er met mii gebeuren moet." Het is Erics enige en laatste kans om in deze benarde situatie zün leven te rekkenen met gespannen spieren wacht hü wat de krijgers zullen doen. Boekbespr.; 20.45 Filmplaatje; 20.50 Europa één, lezing; 21.00 Quizprogr.; 21.50 Gram.; 22.00 Buitenl. weekoverz.; 22.15 Olym pische winterspelen 1960; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om dc mens, ge sprek; 23.^9 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Vergelijkenderwijs, muz. discussie; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gew. muz.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Musette- muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 „15 jaar geleden", cau serie; 13.20 Fanfare ork.; 13.45 Gram.; 14.05 Schooiradio; 14.25 Omroepork.; 15.05 Oram.; 15.15 Voordr.; 15.35 Gram.; 16.00 Wen ken voor de tuin; 16.15 Piano kwartet; 16.45 Gram.; 17.00 Voor dracht; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 17.55 Kerk koor; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Gr.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Avond rust, hoorsp.; 20.20 London Sym phony Orch. (in de pauze: Kunst rubriek); 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Kunstkron.; 23.35 Gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL: (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgel recital; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 Kin derkoor; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse muz.; 18.10 Voor dracht; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconc.; 21.45 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Kunst kroniek; 22.45 Gram.; 22.55 Nws. Televisieprogramma's. NED. TV: 19.00 Olymp. winter spelen 1960: 20.00 Weekjournaal; 20.30 De toestand in de wereld, lezing: 20.40 Documentaire film; 21.10 Filmreportage; 21.45 Gevar. progr. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Rep.; 19.30 Nws; 20.00 TV-spel; 21.00 Filmkron.; 21.45 Litteraire uitz.; 22.0 Nieuw* en journaal. f

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7