Gemeenteraad van Terneuzen g 25 februari 1959 >rden geraamd op I tot het vaststellen n verordening, hou- en tijdelijke regeling van samenloop van luwen- en wezenpen- ngevolge de uitke- en pensioenverorde- :thouders met een al- weduwen- en wezen - n. d met de inwerking- de Algemene Wedu- ■zenwet op 1 oktober nodig om de samen- pensioenen kraeh- et met de pensioen- ir de wethouders na- 'n. ■ring van de door de stelde voorschriften, W. een ontwerp-ver- n. houdende een til ing ingeval van sa il een weduwen- en en ingevolge de l'it- pensioen verordening met een algemeen ■n wezenpensioen. tl tegen toepassing tikel Hl der YVoon- -et 1947. artikel 31 van de wet 1947 kunnen bij lesluit. de gemeentn- rd. gemeenten wor- ezen. waar deze wet deeltelijk niet (meer) ing zal zijn. ing is aanvankelijk dat deze maatregel orden toegepast voor ■nten in Zeeland en iet westelijk deel van of de beoogde maat- aren ontmoet, dient lige overtuiging van .estigd te worden be- zullen het moment e begroeten, waarop u'heidsbemoeiing een 'orden gemaakt. dit ogenblik voor nte nog niet aange- vraag naar woon- rtreft nog steeds in mate het aanbod. Ge- oeten over het alge- iet een wachttijd van ie jaar rekening hou- t van woningzoeken- 198 gegadigden voor. log bij, dat tengevol- oorgekomen sanering dewijk en omgeving 76 vervangende wo- g zullen zijn, terwijl r de zeer vele slechte 'ker een 30-tal uitge- utwoningen voorko- :1e normale vraag te rzien. zijn momenteel linstens 304 nieuwe odig. economische zwak- van de be^oljjing kan ïing. welke deze rege- n. niet missen. iinis*.-"-s wordt er van dat waar geen toe- de bevolking 'meer) zeker evenwicht met rtg tot de huisvesting gesproken. t lak van de gemeente i gesteld kan worden, uit het vorenstaande, nd in de bevoikings- is opgetreden, nadat 4 de laatste woning- n konden worden ge- ïiet veroorzaakt door id van verzadiging, s door hel ontbreken elijkheid om naast de ie particuliere sector irheidswege woningen kings verloop was v?n met 1960 naar de toe- anuari van ieder jaar 950: 6931; 1951: 7263; 1953; 7804; 1954: 7830; 1965: 7868; 1958: 7803; 1959: 7746. stellen dan ook voor, nde ministers te be- t het huiten werking de Woonruimtewet .xel zeer overwegende ntmoet. 'I tot het vaststellen ge begrotingswijzigfn- Donderdag 25 februari 1959 DE VRIJE ZEEU'W! Pagina 7 >i jer t v tot liet verlenen van ontslag aan de lieer Hirdes als gemeente en administrateur woningbedrijf, en van 10 febr. 1960 heer W. L. Hirdes te willen verlenen ■-ontvanger en ad- van het Woningbe- ïgang van 1 juli I960, erband met het aan- do functie van ex- in een particuliere ïte- ;er stellen voor hem eer- verlenen in beide ingang van genoom onder dankzegging functies verrichte te t i die eden. nging er ontslagdatum A. p. Ie Feber. ispreking o"f hoofdelij- j g werd tenslotte aan- =t voorstel van B. en n van ontslag van de le Feber in verband ■nsionering te verlen- tijdstip waarop de re- van het gasbedrijf zal ats gehad, doch uiter- inuari 1961. raag. Msebaert verzocht B. lacht te willen schen- straten en trotto isrin :itter zegde zulks toe, vergadering door hem :gging werd gesloten. Vergadering van donderdag 38 januari 1960, te 19.00 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, R. G. Vrieling, r. Fiin van Draat, S. W. Henry, mevr. E. Doorns— Ortelee, A. Jansen, P. J. Huijbrecht, R. Hol, C. J. Compiet, W. J. Weterings, D. Waverijn, J. A. de Feijter, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig met kennisgeving. Dt. M. E, H. Camps Na opening door de voorzitter sprak deze zijn jaarrede uit, welke reeds in ons blad werd ge plaatst, waarna de heer Fijn van Draat, als oudste raadslid, vervolgde De heer Fijn van Draat: Mijnheer de Voorzit ter, één van de taken, waarvoor het oudste raads lid in jaren zich gesteld ziet, is, het namens de raadsleden beantwoorden van de rede, welke de burgemeester bi) de aanvang van het nieuwe jaar houdt. Voor mij mag dit en zeker ditmaal een aange name en ook een gemakkelijke taak genoemd wor den. Immers, de woofden welke U hebt gesproken over het wei en wee van onze gemeente in het afgelopen jaar en zeker Uw toekomstverwachtin gen, zullen zonder uitzondering door de raads leden worden onderschreven. Wie onzer zou niet akkoord gaan met Uw op vattingen over de mogelijkheden van Terneuzen, maar dan gezien in het grote geheel van de Ka naalzone, waar zoals U terecht opmerkte al zo veel dingen gereed liggen om direct aan het werk te kunnen gaan. Uw vergelijking met het Sloe plan kon niet juister geformuleerd zijn. Ook Uw opmerkingen over het rapport van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappe lijk Werk over Sluiskil, zullen de meesten onder ons uit het hart gegrepen zijn. Persoonlijk vraag ik me af, of het nu nog wenselijk is een deel der gemeente-financiën te moeten gebruiken ter on dersteuning dezer Stichting. Bovendien zou het interessant zijn te weten, welke instantie uitein delijk opdracht heeft gegeven voor dit onderzoek Wanneer U bij Uw beschouwingen over de vaste oeververbinding met overig Nederland optimis tisch uitroept „zij komt er", zouden wij er gaarne aan willen toevoegen „maar dan spoedig". Verheugend was Uw mededeling, dat ons politie corps met 2 man mag worden uitgebreid. Wij hopen, dat deze uitbreiding nu voortaan gelijke tred zal houden met de uitbreiding van het in wonertal en de gemeentegrenzen. Al deze be schouwingen over Terneuzen heeft U geschreven, bij het naderend eind van Uw functie als burge meester van onze stad. U heeft zich hierbij weder om getoond een goed burgervader te zijn en een goede Zeeuwseh-Vlaming. Moge ik besluiten met de wens uit te spreken, dat U bij de verwezenlijking van alle door U ge noemde activiteiten „er nog lang getuuge van mag zijn". 1. Vaststelling van de notulen san de verga deringen van 11 en 17 december 1959, Deze worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld. 3. Ingekomen stukken: n- het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit inzake verkoop van een perceel grond aan de Noordstraat; b. idem inzake uitkerings- en pensioenverorde- ning wethouders; c. idem inzake bouw openbare lagere school De heer Fijn van Draat: Heeft er al een open bare aanbesteding plaats gehad, inzake^ deze school? De Voorzitter: Aanbesteding heeft nog niet plaats gehad. Dit object, is door de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht voor de tweede maal gezonden naar de Bouwkundig in specteur van het Lager Onderwijs. d. bericht van ontvangst van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland van de vastgestelde verorde ning op het gebruik en het beheer van de begraafplaats; e. de Koninklijke goedkeuring op de verordening op de heffing van rechten voor het. gebruik van de begraafplaatsen in de gemeente Ter neuzen; t. van de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht cn Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen a. wijziging begroting dienst 1958; b. kasopneming en controle administratie 4e kwartaal 1959; g. schrijven van de arrondissementsingenieur van de Rijkswaterstaat, inzake het maken van tunnels bij verruiming van het kanaal Gent Terneuzen; h. overzicht van door het college van burge meester en wethouders genomen besluiten krachtens artikel 212 van de Gemeentewet: 1. besluit inzake aankoop woning Tholens- Straat 63, ddo 16 juni 1959; 2. besluit inzake verhuur woning Tholens- Straat 63, ddo 29 juni 1959; 3. besluit inzake verkoop perceeltje grond, liggende aan de Jacob Catsstraat ter grootte van 22 m=; 4. besluit inzake aankoop woning Dwars straat 10, ddo 11 september 1959; 5. besluit inzake aankoop woning Vlooswyk- straat. 39, ddo 2 december 1959; 6. besluit inzake aankoop perceeltje grond aan de Baandjjk, ddo 9 december 1959; 7. besluit inzake aankoop woning Dwars straat 8, ddo 9 december 1959; 8. besluit inzake aankoop woning le De Feij- terstraat 23. ddo 18 december 1959. Bovengenoemde stukken worden zonder hoofde ljjko stemming voor kennisgeving aangenomen. 3. a. Voorstel r an Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van dc salaris- en loon- v erordening. Dc heer Huijbrecht: Mijnheer de Voorzitte, ik kan akkoord gaan met dit voorstel, maar ik zou u willen vragen of het thans is toegestaan te dis cussiëren over de adviezen van de regering aan de gemeentebesturen, inzake de 3 loonsverhoging. De Voorzitter: Dit is toegestaan. De heer HuijbrechtHet zaj u hekend zijn, dat er inzake deze salarisverhoging geen overeen stemming was in het Centraal Overleg tussen de vertegenwoordigers van het Rijk en de vertegen woordigers van de vakbonden. Daarom zou ik u willen verzoeken om via het Georganiseerd Over leg te komen tot een voorstel van 5 salarisver hoging. waaraan verbonden een maximum van I 372,50, zijnde 5 van f 7.450,welk laatste be drag is de z.g. weistandsgrens voor de sociale ver zekeringswetten. Deze salaris-verhoging zou dan if. mopten gaan op 1 januari 1960. De Voorzitter: Het is dus uw bedoeling, dat het college van burgemeester en wethouders zich over bw voorstel nader beraadt? De heer Huijbrecht: Inderdaad. Dit voorstel kan V dan in hel G. O. besproken worden. De Voorzitter: Dit ontmoet bü het college geen bezwaar. '"onder hoofdelijke stemming wordt het voorstel L b. Voorstel van burgemeester cn wethou ders tot vaststelling van een verodeniivg tot toekenning van een verhoging der kin dertoelage over het 4e kwartaal 1959 in de vorm van een uitkering ineens. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. 4. Voorstel van hurgemeester en wethouders tot het verlenen van een bijdrage, inzake elektrifikatie Picrssenspolder. V De heer Hol: Ik heb bij de stukken een brief gezien van uw college aan de P.Z.E.M., waarbij gevraa'gd werd of het plan daadwerkelijk door gang kon vinden. Het antwoord op deze brief heb ik echter niet aangetroffen. Hoe luidt dit ant woord? De Voorzitter: Er is nog geen antwoord binnen gekomen. De héér Hol: Het betreft hier een incidenteel ge val tot aansluiting van een onrpndabel gebied. Ik zou het 'college van Burgemeester cn Wethouders in overweging willen geven de mogelijkheid te onderzoeken om voor alle onrendabele gebieden van de gemeente te komen tot een z.g. 100 %-plan, zulks naar analogie van het 100 %-plan van de Waterleidingmaatschappij. De Voorzitter: Dus u zou willen komen tot een 100 %-p)an van de P. Z. E. M? De heer Hol: Ja, ik zou althans gaarne een totaal-kostenoverzicht aan de Raad overgelegd willen zien met betrekking tot de aansluiting van allo onrendabele gebieden. De heer Henry: Ik kan me aansluiten bij de woorden van de heer Hol. Een dergelijk kosten- overzicht zou ook door mij op prijs worden gesteld. Er zijn momenteel enkele los van elkaar staande plannen, welke vrij duur zün. De heer De Meijer: Een dergelijk overzicht, zal wel heel moeilijk zijn samen te stellen. Door de op komst zijnde verbreding van het kanaal, zal er- een groot landelijk gedeelte verdwijnen. Dit geeft een aantal onzekere factoren voor een berekening. De heer Henry: Dat speelt voor de Waterlei dingmaatschappij toch ook en deze heeft wèl een 100 %-plan, Uitpraard zullen de waterleiding- en elektriciteitsnetten verlegd moeten worden wan neer men tot kanaalverbreding overgaat. De Voorzitter: Wij zullen de P. Z. E. M. vragen de mogelijkheid voor een 100 %-plan te onderzoe ken. U moet er evenwel rekening mee houden, dat de P. Z. E. M. wel zijn eigen plan zal hebben voor geleidelijke vervanging, zodat 100 ineens wel duurder zal zijn. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de verordening op de hef fing van rechten voor gebruik van de be graafplaats. De heer Van Langevelde: Voorgesteld wordt voor Het in het. le lid van art. 3 opgenomen bedrag van 40,te lezen 60,—. Het recht voor het be graven -wordt -dus met 20 verhoogd. Staat dit in verband met de bouw van een aula? Zo ja, dan zou men moeten betalen voor iets, ook als men er geen gebruik van maakt. De betaling voor het gebruik van de aula is n.l. geregeld bij artikel 10b, waar een recht van ƒ35,is gesteld. De Voorzitter: In de kosten van de nieuwe be graafplaats zijn ook begrepen de kosten van de aula. De heer Van Langevelde: De verhoging is dus niet het gevolg van de bouw van een aula? De Voorzitter: Do hoofdreden is, dat het tarief te laag was, niet alleen de bouw van een aula; de tariefsverhoging strekt ter bestrijding van de tota le kosten. De heer Van Langevelde: Ik dacht, juist van wel. Het pas vastgestelde tarief van 40,— is toch di rect goedgevonden en dit moet nu alweer gewij zigd worden in 60,Wanneer dit door de aula komt, heb ik daar bezwaar tegen. De Voorzitter: Gedeputeerde Staten hebben ge- srhrev.en„ dat de tarieven zullen moeten worden verhoogd. Dc heer De Meijer: Ik zag ook liever, dat de kos ten van de bouw van de aula bestreden zouden kunnen worden uit de te heffen rechten. Nu, vrees ik, zal van deze aula niet veel gebruik wor den gemaakt. De Voorzitter: Wii willen bewerkstelligen, dat edereen de aula gebruikt. De heer De Feyter: Als de mening heerst, dat de aula toch niet veel gebruikt zal worden, kun nen wij dan de uitvoering niet wat eenvoudiger houden, zodat de bouw goedkoper wordt? De Voorzitter: De nodige eenvoud is reeds be tracht. De heer Dc Feijter: Bij vereenvoudiging zou misschien niet een verhoging van 40,tot 60, nodig zün. De Voorzitter: Wij moeten het zoeken in het ge bruik van de aula. De heer Henry: Het bedrag is hoger dan in de vergadering van de Financiële Commissie was overeengekomen. Aan de andere kant is het zó, dat mensen, die onvermogend zijn ontheffing kun nen verkrijgen. De Voorzitter: Ik zou er op willen wijzen, dat ook de Financiële Commissie slechts een adviseren de taak heeft. De heer Henry: Dit neemt niet weg, dat, wan neer men daarin met het college van burgemees ter en wethouders iets overeenkomt, er wel dege- Uik gegronde motieven moeten zün om hiervan af te wijken. De Voorzitter: Die motieyen ziin er nu. Zonder hoofdelüke stemming wordt het voor stel aangenomen. 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onteigening van gronden in dc Serlip- penspolder. Do heer De Feijter: Ik zou graag nader worden ingelicht betreffende dit funt. Het college schrijft in zün voorstel, dat deze gronden nog niet door aankoop op aannemelijke voorwaarden in eigen dom zün te verkrijgen. Nu heb ik gehoord, dat de betreffende gronden reeds geschat zouden zün en dat er al een bepaalde overeenkomst zou zijn. Het schattingsrapport heb ik echter niet bij de stuk ken aangetroffen. De heer De Meijer: Inderdaad is er een schat- tingsrapport opgemaakt. Door de eigenaren wer den hiertegen bezwaren ingediend. Hierover moet nu nog gesproken worden door de arbiters. Aan gezien dit nog wel lange tüd kan duren, is de ont eigeningsprocedure aangevangen. De hoer De Feijter: Dan zou het toch wel in de tede gelegen hebben om de Raad in kennis te stel len van het schattingsrapport. De Raad moet toch een besluit nemen en daarom weten waar men aan toe is. De heer De Vos: Dit ontmoet mijnerzijds geen bezwaar, maar voor het nemen van een besluit is het. niet noodzakelijk. Wij hebben de grond hard nodig voor effectuering van het uitbreidingsplan ter plaatse. We kunnen dus geen afwachtende houding aannemen. De Voorzitter: De moeilijkheid is juist, dat de grondeigenaren steeds maar weer bezwaren ma ken. Zo blijft men aan het onderhandelen. De heer De Vos: De gemeente heeft reeds moei te genoeg gedaan de gronden in eigendom te ver krijgen. De heer De Feijter: Kan het schattingsrapport niet worden voorgelezen? De Voorzitter. Dat kan niet de bedoeling zijn. Het is een rapport voor intern gebruik. De heer Van Langevelde: Ik heb één van dt belanghebbende gesproken en deze zei me. dat et sinds de-nazomer al geen contact meer was ge weest met de sehatter van de gemeente, de heer Van Oeveren. Het is al ruim vier maanden gele den, dat deze zaak tussen de schatter van de gemeente en die van belanghebbenden besproken is. De Voorzitter: Het kan, ondanks dat, toch geen bezwaar zijn thans het besluit tot onteigening e nemen. De heer Van Langevelde: Het staat niet vast of de gronden niet door aankoop op aannemelüke voorwaarden in eigendom zijn te verkrijgen, zo als in het ontwerp is gesteld. De Voorzitter: De eigenaren zün bekend met de voorwaarden van de gemeente. Dc gemeente blijft bereid tot verdere onderhandelingen. De heer Van Langevelde: Het gaat ook over de schadevergoeding. Deze is aan de eigenaren nog niet bekend. De heer DeMeüer: Zoals ik reeds stelde was door de arbiters de schadevergoeding bepaald Door dmikke werkzaamheden van de heer Van Oeveren konden de bezwaren van de eigenaren nog niet behandeld worden. De heer Van Langevelde: Het komt er dus op neer, dat door dc traagheid van de heer Van Oeveren er geen nader overleg heeft kunnen plaats vinden en er dus geen overeenstemming is kunnen bereikt worden. Zoals ik reeds opmerkte kan dus niet gesteld worden, dat de gronden niet op aannemelijke voorwaarden in eigendom zün te verkrügen. De Voorzitter: Op die manier kunnen wc wel aan de gang blijven. De heer Van Langevelde: Een feit is, dat wan neer de heer Van Oeveren de zaak niet versloft had. het punt van de aannemelüke voorwaarden thans zeker duidelüker was geweest. De heer De Meijer: Afgezien daarvan, is het nu toch zó, dat we niet. verder kunnen met ons uit breidingsplan, Wü kunnen niet wachten tot de zaak met de belanghebbende geheel rond is. Het nemen van een besluit tot onteigening kan een stimulans zijn voor belanghebbenden om meer vaart achter hun beslissing te zetten. Het is thans in hun eigen belang om zo spoedig mogeiük met een voorstel te komen. De Voorzitter: Als ik het goed begrüp, heeft de heer Van Langevelde bezwaar tegen de motive ring van het besluit. Ondanks het besluit blüft.de poort voor overleg nog altijd open staan. Bü een volgende bespreking zou het best kunnen ge beuren, dat men tot overeenstemming komt. Het is echter ook mogelijk, dat dit niet zo is. De heer Van Langevelde: Ik heb geen bezwaar tegen het nemen van een besluit, doch dit neemt niet weg dat de heer Van Oeveren de zaak heeft laten sloffen. Het is aan ons de za&k te bespoedi gen, want wü moeten tenslotte de grond hebben en niet belanghebbenden. De heer Dieleman: Ik kan me niet aan de in druk onttrekken, dat het niet mogeiük geweest zou zün de grond langs minnelüke weg te verkrij gen. Uit de stukken blükt hiervan althans niets. De Voorzitter: Omdat geen minnelijke schikking te verkrügen was is arbitrage gevraagd. De heer Dieleman: Zün de rapporten van de schatters voor beide partüen bindend? De Voorzitter: Ja; de procedure moet nog ver der worden afgewerkt. Hierbü komt ook de vraag naar voren: komen de arbiters tot een akkoord? De heert Dieleman: Is er dan geen tijdslimiet gesteld, inzake het tüdstip, dat men klaar moet zijn? De Voorzitter: Deze is niet gesteld. De arbiters moeten met elkaar praten. Wü hopen, dat dit nu spoedig gaat gebeuren. Deze zaak moét bespoedigd worden. De heer De Feijter: Ik blüf er toch bezwaar tegen hebben een besluit te nemen, zolang het schattingsrapport niet ter kennis van de raad is gebracht. Deze zaak komt straks voor de recht bank en wat dan? De heer DeMeüer: In het huidige stadium tracht men van de zyde van grondeigenaren, ge steund door de georganiseerde landbouw, de zaak zoveel mogeiük te rekken. Dit speelt niet alleen hier, maar ook op ander gebied. Men zegt: Komt tüd, komt raad. Men denkt door langer te wach ten nog meer vergoeding te krygen. Het nemen van het besluit tot onteigening wil niet zeggen, dat men hangende de procedure niet tot over eenstemming 'zal kunnen komen. Het besluit moet nu ter goedkeuring aan de Kroon worden inge zonden. Eerst daarna komt de behandeling voor de rechtbank. De heer De Feijter: Dat kan ik wel begrüpen. Ik blüf echter bü mijn mening dat het schattings rapport bü dc stukken ter inzage had moeten liggen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel aangenomen. 6a. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake overeenkomst met de pachters Gebrs. Dieleman. De heer Dc Feijter: Ik zou graag willen weten wat de gemeente met de op het terrein achterblij vende kassen van plan is. De heer De Meyer: Dat is nog niet precies bekend. De kassen staan op een vaste onder grond. Wanneer men ze gaat afbreken, blijft er niets meer van over. Wü zullen in overleg met de Centrale Dienst van Bouw en Woningtoezicht nader bekijken of we er nog iets mee kunnen doen. De Voorzitter: Bij de onderhandelingen is dit zo overeengekomen. In het andere geval hadden /e de kassen moeten overbrengen, hetgeen een zeer kostbare geschiedenis zou zyn geworden. De heer De Meijer: De bakken met platglas zün zonder veel kosten over te brengen. Deze kassen niet. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het onbewoonbaarverklaren van diverse woningen. De heer Van Langevelde: Met dit voorstel kan ik akkoord gaan. Toch zou ik nog graag een op merking maken over het pand Dekkerstraat 32. Kriigen we geen moeilijkheden met de Prov. Dir. van de Volkshuisvesting over dit pand? Ik meen gehoord te hebben, dat dit pand indertijd zonder bouwvergunning is verbouwd. Wat zün de plannen met dit pand. De Voorzitter. De gemeente koopt het. De heer Dc Vos: Daar is al overeenstemming over bereikt. Zonder hoofdelüke stemming wordt hel voorstel aangenomen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van: a. het perecel Dekkerstraat 3; b. de percelen Kazernestraat 4 en 6. 9. Voorstel san burgemeester cn wethouders tot verkoop van een perceel grond: a., in de Noordstraat; b. in de Zuidlandstraat. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelüke stemming aangenomen. c. Voorstel van burgemeester en wethouders tot liet in principe besluiten tot verkoop van een perceel grond aan de Invalsweg. De Voorzitter: In dit voorstel komt een wyzi- ging in die zin, dat er buiten komen te vallen de beide percelen voor vestiging van pompen, dus alleen de grond voor de garage blijft over. De heer Henry: Waarom wordt de principe verkoop van deze gedeelten teruggenomen? Lr schünen op dit punt enige moeilükheden te bestaan. Het. doet niet prettig aan een besluit te moeten nenten. als niet alle facetten, welke tot het voorstel hebben geleld bü de raadsleden be kend zijn. Er blüven nog belangrijke vraagpun ten over, zoals de kwestie, welke door de heer Schippers aanhangig is gemaakt. Er schünt in het verleden te zün toegezegd, dat er geen pompen aan dit gedeelte van de invalsweg zouden komen Het aanvankelyke voorstel behelsde wel de ver koop van grond voor vestiging van pompen. De Voorzitter: Dit. gedeelte is nu teruggenomen Er behoeft dus niet meer over pompen gesproken te worden. De heer Henry: Ik vraag dit in verband met een mededeling van de heer Roelands, dat pompen niet zouden worden toegestaan. De Voorzitter: Wenst iemand over het beperkte voorstel nog het woord? De heer De Feyter: Er staat in het voorstel, dat door de Arondissements-rechtbank te Middel burg uitspraak is gedaan inzake de onteigening van de gronden De Regt. Ik zou deze uitspraak een volgende keer gaarne bü de stukken zien. De Voorzitter: De uitspraak zal by de stukken worden gelegd. Het gewijzigde voorstel wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 10. Voorstel van burgemeester en wethouders inzake vakantieregeling slagers. De heer Van Langevelde: De 6 slagers, welke bezwaar hebben tegen een vakantieregeling van 12 dagen, moeten deze hun winkel in een derge lüke periode mede sluiten voor verkoop aan schip pers? De Voorzitter: Neen, dit geldt enkel voor de gewone verkoop. Het voorstel wordt zonder hoofdelüke stemming aangenomen. 11. Voorstel ran burgemeester en wethouders tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het jaar 1960: a. voor he topenbaar lager onderwijs; b. voor het bijzonder voortgezet gewoon lager onderwijs. 12. Voorstel van burgemeester en wethouders tot vaststelling ran het aantal wekelijkse lesuren voor bgt vakonderwijs voor het jaar 1960: a. voor het openbaar gewoon lager onder wijs b. voor Het openbaar uitgebreid lager on- derwüs. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den deze voorstellen aangenomen. 13. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verlenen van medewerking krach tens artikel 72 van de L. O. wet 1920 t.b.v. d? R.K. meisjesschool. De heer Van Langevelde: Bü de stukken lag niet het advies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs of mocht dit niet gevraagd worden? De Voorzitter: Dat Js bij een dcrgclük onbe langrijk voorstel niet nodig. 14. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wyz.iging van het raadsbesluit van 17 december 1959, inzake garantie geldlening Vereniging „Het Groene Kruis". Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt dit voorstel aangenomen. 15. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wüziging van de begroting van het gmdbedrüf en van de gemeente, dienst 1959. De heer De Feüter: Is de machine genoemd bü volgn. 28 van de wüziging van de gemeentebegro ting 1959 al aangeschaft? De heer De Meijer: De machine is in principe gekocht, doch nog niet geleverd. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Van Langevelde: Wü hebben allen in de kranten kunnen lezen over de ramp, welke Tuindorp-Oostzaan getroffen heeft. In dit verband was ook vermeld, dat de B. B. aldaar niet zo vlug bij de hand geweest is. Hoe is de stand van zaken op dit gebied in Terneuzen. Als zich hier zo iets zou voordoen is de B. B. dan voldoende paraat om direct huip te kunnen verlenen? Dc Voorzitter: Ook onze gedachten zijn daar naar uitgegaan. In mün nieuwjaarsrede heb ik al het een en ander gezegd over de B. B. Ik wees reeds op de onlogische scheidingsüjn tussen A- en B-gebied, wat b.v. te Sluiskil tot de wonderlijke toestand heeft geleid, dat daar 2 gebieden zün. Het is n.l. zo, dat de gemeente Terneuzen A-gcbied is en overig Zeeuwsch-Vlaanderen B-gebied. Dit geeft de nodige moeilijkheden. Wü zijn bezig de zaak zo te organiseren, dat in de eerste plaats gelet wordt op paraatheid, het geen vooral voor de dijkbewaking van belang is. De heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit ter, ik zou nog willen vragen of er al een rege ling getroffen is met het R.K. Kerkbestuur, in zake een R.K. afdeling op de nieuwe algemene be graafplaats in de Zuidlandpolder. De Voorzitter: Er is nog geen definitieve over eenkomst gesloten. De heer Van Langevelde: Dan zou ik vervol gens willen vragen hoeveel leerlingen de schip-" persschool thans telt. De Voorzitter: Drie en twintig. De héér Van Langevelde: En het internaat? De Voorzitter: Vier en twintig. De heer Van Langevelde: Wat denkt het col lege over het buitenwerkingstellen van de Wdon- ruimtewgt 1947? De Voorzitter: Om netjes te blüven: Wü den ken daar slecht over. Het uitgangspunt van de Minister van Maatschappelük Werk is, dat. het woningtekort in de provincie Zeeland is opgeheven. Wü achten dit standpunt in zün algemeenheid verre van juist en dit geldt voor Terneuzen stellig niet. De heer Van Langevelde: Ik ben ook die me ning toegedaan. De heer De Vo»: De Minister heeft het advies terzake gevraagd van de gemeenteraden. De vol gende vergadering kan deze kwestie aan de orde worden gesteld. De heer Van Langevelde: Dan nog een vraag over het salaris van de gemeente-bode. Deze zaak is in de Financiële Commissie en de Commissie van Georganiseerd Overleg reeds aan de orde ge wecst. Burgemeester en wethouders zouden een verhoging van het salaris van de bode nader be- küken. Wat is hiervan het resultaat? De Voorzitter: Het is wellicht beter hierover een besloten vergadering te houden. Na afhande ling van de rondvraag kan deze gehouden worden. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, is. het nu nodig, dat er elke raadsvergadering gevraagd wordt naar het leerlingaantal van de schippers- school. Ik vind, dat informeren hiernaar wel erg kinderachtig wordt. Het is als een kind, dat een bol plant en de volgende dag gaat uitkyken, of hti uitgekomen is en bloesem heeft. De Voorzitter: Zün wü soms niet allen kinde ren? De heer De Feyter: In de pers heb ik gelezen, dat er door het Landbouwschap een bezwaarschrift tot de raad gericht is met betrekking tot het uit breidlngsplan in hoofdzaak (industrieterrein kanaal-oostzyde). Wat denkt het college hiervan? De Voorzitter: Volgende week is er een bespre king hierover met het Landbouwschap. De heer Weterings: Is er al werk gemaakt van de verkeersbrigadiertjes. De Voorzitter: Nog niet. De heer Weterings: Kan dit nu op korte ter mijn geschieden? De Voorzitter: Dit zal bekeken worden. De hoer Weterings: Is er al iets naders bekend in verband met de aanwüztng van Terneuzen als ontwikkeiingskern? Hebben er zich al indus trieën voor vestiging aangemeld. De Voorzitter: Daar kan nog niets naders over gezegd worden. De Voorzitter: Ik schors de openbare vergade ring. De raad gaal over in besloten zitting. De Voorzitter heropent de openbare vergade ring. Do heer Van Langevelde: Meneer de Voorzit ter, ik stel voor de gemeente-bode een verhoging van wedde te verlenen tot een bedrag van 350, het. aan burgemeester en wethouders overlatend in welke vorm deze verhoging gegoten zal worden. De heer Hol: Ik ondersteun dit voorstel. Zonder hoofdelüke stemming wordt hiertoe be sloten. De heer Weterings: De raad heeft inzage ge had van het rapport van de Stichting Zeeland voor Maatschappelük en Cultureel Werk over Sluiskil. Hoe is de mening over dit rapport De Voorzitter: Weinig belangwekkend. De heer Weterings: Ik vind ook, dat er nog al eigenaardige conclusies in worden getrokken. Ik vraag me af of de kleine groep geënquêteerden representatief is voor Sluiskil. De heer Henry: Heeft men dit rapport op eigen houtje samengesteld? Dit is toch een beleidszaak. Op welke manier is dit in zyn werk gegaan? De Voorzitter: Ik heb geïnformeerd en ben er nog niet achter. De heer Henry: Wellicht kan het nog eens ge vraagd worden, maar dan door de gemeenteraad. De heer Compiet: Dit zou wel goed zijn. Ik ge loof overigens, dat het beter is bet rapport te laten voor wat het is. Het. is weeral verouderd en door de feiten achterhaald. Met dc conclusies kan ik het ook niet eens zün. De heer Huübrecht: Ik vind het jammer, dat het rapport geleid heeft tot deze discussie. Dit heeft geen enkel nut. Het rapport is niet de moei te waard om er enige aandacht aan te besteden. De Voorzitter: Wü zullen, namens de raad, nog eens informeren, hoe het rapport tot stand is ge komen. Aldus vastgesteld. De Voorzitter sluit de vergadering. IS VOOR DE EXPLOITATIE VAN MELKAUTOMATEN VAKKENNIS VEREIST?' Het Produktschap voor Zuivel zal met het Bedrijfschap voor de detailhandel in melk over leg plegen over de vraag, of aan exploitanten van melkautomaten eisen van vakkennis moeten worden gesteld. Ook in de commissie oonsumen. tencontact za] de zaak worden besproken. De conclusies, waartoe dc consumptiemelk- commissie van het Produktschap is gekomen, ontmoetten in de dinsdagmorgen gehouden be stuursvergadering kritiek. De commissie meen de, dat aan hen die zich uitsluitend bezig hou den met de exploitatie van melkautomaten, geen lichtere eisen gesteld moeten worden dan aan de gewone melkhandelsbedrijvcn, de horecabe drijven e.d. Verkoop van losse melk via auto maten zou volgens haar zelfs uitsluitend bij de melkhandel en de horecabedrijven mogelijk moeten zijn en een dagaanduiding op via auto maten verkochte verpakte melk zou moeten worden voorgeschreven. De wnd. voorzitter van het Produktschap, de heer S. van der Ploeg, zei in de gistermorgen ge houden bestuursvergadering dat het onderhoud van de automaten minder heeft te maken met kennis van melk en handel dan in het rapport van de consumptiemelkcommissie wordt gesug gereerd. Ook de heer Van de Wiel betreurde de z.i. con servatieve opvatting van de commissie. Hij meende dat zoveel mogelijk kansen moeten wor den geschapen voor additionele meikafzet via automaten en vond een datumaanduiding niet nodig. Na het overleg met bedrijfschap en consu mentencontactcommissie zal deze zaak opnieuw in de bestuursvergadering worden behandeld. WEGVERVOERDERS WENDEN ZICH TOT DE MINISTER VAN VERKEER EN WATERSTAAT. Tijdens een gisteren in Utrecht gehouden ver gadering van de Nationale Organisatie voor het Bcroepsgoederenvervoer zijn de moeilijkheden besproken die zün ontstaan door de beperking van dc afgifte van Franse vervoersvergunnin- gen. Geconstateerd werd, dat handel en industrie zowel van Franse als Nederlandse kant in ^eer ernstige moeilijkheden raken wanneer deze te- perking wordt doorgezet. In een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat hebben de transportondernemers die op Frankrijk vervoer verrichten thans mede- gedeeld, dat zij bedreigd worden met stilstand door gebrek aan vergunningen, waardoor stag natie zal optreden in de steeds belangrijker wor dende handel met Frankrijk. De E.E.G., de verlaging van de invoerrechten en de liberalisatie van de handel brengen, aldus het telegram, voor verladers en vervoerders de- noodzaak van een ongestoord wegvervoer met zich mee. De transportondernemers dringen er bij de minister op aan, in onderhandelingen met de Franse regering te komen tot een onge stoorde wegvervoersvoorziening. .West-Duitsland zoekt buitenlandse militaire faciliteiten. a Uit Parijs, Londen en Washington komen te-' richten van „Reuter" en „A.F.P." waaruit blijkt dat West-Duitsland thans zoekt naar buiten landse militaire faciliteiten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag te Parijs op een persconferentie verklaard dat West- Duitsland en Frankrijk reeds verscheidene maanden geleden besprekingen zijn begonnen om de bondsrepubliek in oorlogtijd het recht te geven in Frankrijk voorraden te vormen en er gewonden te doen verplegen. Deze besprekingen duren nog voort. Een NAVO-woordvoerder verklaarde dat een SpaansWestduits overleg over Westduitse militaire faciliteiten in Spanje geen onderwerp is, dat onder de aandacht van de permanente NAVO-raad te Parijs is gebracht. Dementie van Spaanse regering. Do Spaanse regering heeft woensdag ontkend, dat West-Duitsland met haar zou hebben onder handeld over de vestiging van Westduitse bases op Spaans gebied. ,Het bericht in zekere buitenlandse bladen, dat de Duitse bondsrepubliek met Spanje zou heb ben onderhandeld over de vestiging van mili taire bases of ianeeerplaatsen voor geleide pro jectielen is vals. Spanje, dat trouw is aan zün bestaande akkoorden met Portugal en de Ver. Staten, is van oordeel dat deze overeenkomsten in voldoende en bevredigende mate voorzien in zijn morele verplichting ofn in het Westelijke verdedigingsstelsel le worden opgenomen en het streeft daarom niet naar nieuwe akkoorden van deze aard. De Spaanse regering heeft vele malen haar houding in verklaringen uiteenge zet", aldus een communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Madrid. Deens koningspaar naar de V. S. Koning Frederlk en koningin Ingrid van Denemarken zullen begin oktober een staatsbe- zoek brengen aan de Verenigde Staten. Zij zul len onder meer een Deense tentoonstelling in New York openen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3