I Kanza uit de Abako gestoten Mijnramp in Oost-Duitsland fnet... Het Zweedse Prinsessenbal| „U N Het proces-Van R. Ned. kustvaarder gezonken HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4917 EERSTE BLAD ANTI-AMERIKAANSE BETOGING IN ARGENTINIË Belgisch Kongo pOTTERSJ Gondel van kabelbaan neergestort PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE NAAR BAL TE STOCKHOLM PRINSES BEATRIX OPENT „FLORIADE" EISENHOWER IN BRAZILIË TREEDT DE ITALIAANSE REGERING VANDAAG AF? Auto door trein gegrepen Bemanning gered PRINSES MITSJIKO HEEFT EEN ZOON Voorzorg in de Ned. Antillen tegen subversieve daden Mr. J. O. de Rijke afgezet als advocaat en procureur in Ned. Nieuw-Guinea Oneervol ontslag voor advocaat-generaal in Ned. Nieuw-Guinea DROOGTESCHADE EEN OPEN BRIEF Frankerlng oij aoonnement: lerneuzen Dlrecteur-Hootdredacteui van de Sande Redactie-adresNoordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Teletoon 2073 en '2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 ADonnementsprijs: 6,— pei kwartaal; pei naand f 2. per week 48 et. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW t ••rsciniM dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma f. J. van de Sande, ferneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Betogers, behorende tot de Ar gentijnse socialistische partij, hebben maandagavond twee vlag gen van de Verenigde Staten ver brand, onder het uiten van kre ten als „de Amerikanen staan vcor de deur". Zij wilden hiermede proteste ren tegen het aanstaande bezoek van president Eisenhower aan Argentinië. De betogers werden onmiddellijk door de politie ver spreid. Geen hunner werd in hechtenis genomen. De betoging werd gehouden na een bijeenkomst van de Ar gentijnse socialistische partij, ge richt tegen de buitenlandse poli tiek van de Ver. Staten ten aan zien van Latijns-Amerika. Deze partij, die toenadering voorstaat tot de communisten en de Pero nisten, is de enige partij in Ar gentinië, die zich tegen het be zoek van president Eisenhowei heeft verklaard. Daniël Kanza, vicé-voorzitter van de Abako, is van zijn functie ontheven en uit de party gesto ten, zo is in een door de Abako uitgegeven communiqué meege deeld. Kanza, die een vooraanstaand politicus in het gebied van Thijs- stad in Neder-Kongo is en het blad „Congo" uitgeeft, heeft op de ronde-tafelconferentie te Brussel Kasavoeboe, de leider van de „Abako", verweten dat hij besluiten nam zonder de af vaardiging van de Abako van tevoren te raadplegen. Voorts zijn Edmond Nzeza- Nalndo en Simon Nzeza, die bei den deel uitmaakten van de af vaardiging naar de ronde-tafel conferentie, tot nader order in hun functie in de Abako ge schorst. Reddingsploegen met een to tale sterkte van 460 man, die uitgerust zijn met rookmaskers, voeren in de Karl-Marx-steen- koolmijn te Zwickau, in Oost- Duitsland, een verbeten strijd om de levens van 106 mijnwer kers. die, na een ontploffing, gevolgd door brand, meer dan een kilometer onder de aarde van de buitenwereld zijn afge sneden. Tot nu toe zijn 51 mijnwer kers gered. Enkele geredden zijn ernstig gewond. Zeventien stoffelijke overschotten werden geborgen. Kurt Gregor, vice-voorzitter van de Oostduitse staatscom missie voor economisch plan- 'werk, verklaarde in een. radio gesprek dat de toestand „zeer ernstig" is „De reddingswerk zaamheden gaan met grote moeilijkheden gepaard. De red dingsploegen ondervinden hin der van grote hitte en sterke rookontwikkeling. Alles wordt, met gebruikmaking van de mo dernste reddingsmiddelen, in het werk gesteld om het vuur te bestrijden en de ingeslote- nen te bereiken. Alle veiligheidsmaatregelen, die slechts konden worden ge troffen, zijn genomen om de reddingsploegen, die de hoogste lof verdienen voor hun moedig en onzelfzuchtig optreden, te t-schermen", aldus Gregor. De Oostduitse radio-omroep meldt in een uitzending uit Zwickau dat een mijnwerker heeft gezegd dat zich in de schacht waar de brand woedt, het (dodelijke) mijngas ver spreidt. „Slechts wanneer wij een bepaald kruispunt van mijngangen hebben bereikt zul len wij weten, of er nog overle venden zijn", aldus deze mijn werker. Een gewond lid van een red dingsploeg verklaarde in het ziekenhuis: „Wij werden als verkenners omlaag gezonden, om een eerste indruk van de toestand te verkrijgen. De om standigheden -waren zeer moei lijk. De temperatuur was bij- zondr hoog en het zicht be droeg, als gevolg van de sterke rookontwikkeling, op bepaalde plaatsen niet meer dan onge veer tien centimeter". Een dokter van ditzelfde zie kenhuis verklaarde dat vele ge neesheren zich hadden aange boden om in de mijn af te da len en eerste hulp aan de ge wenden te venenen. Verschei dene dokters werden uitgeko zen, die daarop afdaalden Een andere dokter zei dat het hem moeite had gekost om ver pleegsters, die reecis twaalf uur chonst hadden gedaan, te over reden naar huis te gaan. Allen wensten ook nog op post te blijven. Kanza werd door het hoofdbe stuur van de Abako, waarvan Kasavoeboe voorzitter is. van zijn functie van ondervoorzitter ontheven „na een onderzoek van de feiten". Kanza behoorde tot de Abako- leden, die het besluit van Kasa voeboe om niet langer aan de conferentie in Brussel deel te ne men, afkeurden en diens plaats de Kongolees Ngoevoeloe tot lei der van het „kartel dér nationa listische partijen" benoemden. Kasavoeboe is zondag bij zijn terugkeer in Leopoldstad een grootse ontvangst bereid. Vol gens dinsdag in Brussel ontvan gen berichten is de terugkeer van andere Kongolese gedele geerden, die na de Abako-leider in de Kongolese hoofdstad zijn aangekomen, vrijwel onopge merkt gebleven. Kasavoeboe was de eerste Kon golese afgevaardigde, die in Leo poldstad aankwam nadat België op de ronde-tafelconferentie Kongo per 30 juni de onafhanke lijkheid had toegezegd. De overi ge gedelegeerden zijn pas na zon dag naar Kongo teruggekeerd, na in Brussel een receptie van koning Boudewijn te hebben bij gewoond, waarop Kasavoeboe ge weigerd had te verschijnen. BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN geven een paar Pottertjes In de mond snel verlichting. Duizenden vinden er dagelijks baat bij. Potter's Linia is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers. Naar aanleiding van de publi katie van de gastenlijst die koning Gustaaf en koningin Louise van Zweden hebben op gesteld voor het bal dat op 12 maart ter ere van hun kleinkin deren wordt gegeven, schrijft William Hickey in de „Daily Ex press", dat deze lijst een „vreem de omissie" vertoont. De naam van prinses Margaret van Enge land komt er namelijk niet op voor. Namens het Zweedse hof is verklaard, aldus Hickey, dat prinses Margaret niet is uitgeno digd omdat de gevraagde gasten van dezelfde leeftijd ais de vier Zweedse prinsessen zijn, namelijk even twintig. Prinses Margaret wordt dit jaar dertig. Hickey merkt op, dat koning Gustaafs oudste kleindochter, Margaretha, 25 jaar is en dat ook de 28-jarige prinses Astrid van Noorwegen is uitgenodigd. Hij vraagt zich af of men prinses Margaret mis schien niet gevraagd heeft om dat men bang is dat zij de andere prinsessen teveel in de schaduw zou stellen, terwijl ,,de konink lijke vaders van Europa worden achtervolgd door de gedachte dat hun dochters, die met drie tegen één in de meerderheid zijn tegenover mogelijke cavaliers, misschien ongehuwd zullen blij ven." Naar wij van de zijde van de R.V.D. vernemen ligt het in het voornemen van de Prinsessen Beatrix en Irene op 12 maart in Stockholm deel te nemen aan een bal, waarvoor koning Gustav IV en koningin Louise van Zweden een aantal prinsen en prinsessen in Europa heb ben uitgenodigd. In handige platte doosjes o 55 cent TEN KEIUL N.V. - HILVERSUM H. K. H. Prinses Beatrix is voornemens op vrijdag 25 maart a.s. de opening te verrichten van de internationale tuinbouw tentoonstelling 1960 „Floriade" te Rotterdam. President Eisenhower is dins dag in de Braziliaanse stad Brasilia aangekomen. Hij kwam met een Boeing-707 van de Amerikaanse basis Ramey op Puerto Rico, waar hij de nacht had doorgebracht. Een van de medewerkers van minister-president Segni heeft dinsdag meegedeeld dat verwacht wordt dat de Italiaanse premier heden na een vergadering van zijn kabinet het ontslag van de regering zal indienen. De medewerker die niet wilde dat zijn naam werd genoemd, is één van de zes vooraanstaande klager in het proces te Boston, leden van de christen-democrati sche partij die dinsdag met Seg ni heeft gesproken over het be sluit van de kleine maar invloed rijke liberale partij de regering niet langer te steunen. Politieke waarnemers te Rome zijn van oordeel dat het ontslag van de regering, indien het door president Gronchi wordt aan vaard, het begin zal zijn van een langdurige politieke crisis. Voor de eerste maal sedert de liberale partij zondag besloot de regering niet langer te steunen, heeft de liberale fractie dinsdag in het parlement gestemd. Zij sprak zich tegen een regerings motie uit. De motie die wel een meerderheid kreeg, ging over de suikerprijs en de verbouw van suikerbieten. In Dex Zwitserlandzijn twee vrouwen om het leven geko men, toen een gondel van de kabelbaan losschoot en neer stortte. De vrouwen bevonden zich met familieleden, twee mannen en twee kinderen, in de gondel, die zij vermoedelijk zó lieten zwaai en, dat de kabel uit de haak van een der pijlers schoot. De echtgenoten en de kinderen werden zwaar gewond. Dinsdag sloot de openbare aan- Ver. Staten, tegen de Nederland se radiotelegrafist W. van R., die wordt beschuldigd van moord op de 23-jarige, gescheiden Ameri kaanse Lynn Kauffman, in eer ste aanleg zijn aandeel af met het als getuige doen horen van de 33-jarige Indonesische hutbe- diende Gadong. Gadong, die zich in Thailand bevond, was op kosten der Ame rikaanse regering per vliegtuig naar Boston overgebracht, om ie kunnen getuigen. Gadong, die afkomstig is van het Indonesische eiland Madoera, werd gehoord via een zekere Ro bert de Visser, een voormalig in gezetene van Soerabaja, die thans te Waltham, Massachusetts, woont, en die Engels, Maleis en Nederlands verstaat. Maandagmorgen is een vracht auto op een niet beveiligde overweg nabij Apeldoorn door een personentrein gegrepen en volkomen vei nield. De chauffeur van de auto werd hierbij gedood. Op de foto de welhaast onher kenbare wrakstukken van de auto rond de locomotief van de personentrein. De kapitein van de 498 brt me tende Nederlandse kustvaarder „Engonia", meldde om 3 uur in de nacht van maandag op dins dag aan zijn rederij „Dammers van der Heide's Scheepvaart en Handelsbedrijf N.V. te Rotter dam, met opgaaf van de positie waar de kustvaarder zich bevond, dat de „Engonia" zinkende was. Daarna werd niets meer verno men, waarop de schepen, die in de buurt waren, radiografisch werd verzocht deel te nemen aan het opsporingswerk. Het dichtst bij de opgegeven positie was de op 10 minuten af stand varende Nederlandse kust vaarder „Kemphaan", die spoedig ter plaatse was, gevolgd door ver scheidene andere schepen, die aan het opsporingswerk gingen deelnemen. De kapitein van de „Kemphaan" deelde mede, dat geen spoor van de „Engonia" kon worden ont- Prinses Mitsjiko, de 25-jarige echtgenote van kroonprins Akihi- to van Japan, heeft dinsdag het leven geschonken aan een zoon. Het paar is in april van het vorige jaar getrouwd. De jonge moeder is de eerste persoon van burgerlijke afkomst in 2.000 jaar die met een lid van de Ja panse keizerlijke familie trouw de. De prinses breekt nog met enkele tradities. Zij is het eerste lid van de kei zerlijke familie dat in een zieken huis bevalt. Voorts is zij van plan haar kind zelf te voeden. Keizer Hirohito zal het kind een zwaard schenken, een sym bolische handeling, die het kind in staat moet stellen zich te ver dedigen. Op de zevende dag zal het kind plechtig worden gewassen, waar na het van de keizer zijn naam krijgt. Gadong verklaarde de acht tiende september 1959, te 7.30 uur 's avonds, drie maal op de deur van de hut van mevrouw Kauffman geklopt te hebben, doch geen antwoord te hebben gekregen. Hij had haar een glas met sinaasappelsap willen over handigen. Nadat hij voor de derde maal had geklopt kwam mevrouw Jua- nita Spector, de echtgenote van de Amerikaanse kenner van het Verre Oosten professor Spector, uit een aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Gadong dat mevrouw Kauffman zeeziek was en zij nam het glas met sinaasappelsap van hem aan. Gadong tikte met zijn knokkels op de rand van de getuigenbank, om te laten zien hoe hij had ge klopt. De openbare aanklager hecht gewicht aan de getuigenis van Gadong, omdat hij stelt dat Van R. op het genoemde tijdstip zijn Iwist met Lynn Kauffman had. Hij zou haar hierbij bewusteloos hebben geslagen en in die toe stand via de patrijspoort, over boord hebben gezet. De verdedigers van Van R. hadden tegen het horen van Ga- De avond dekt en dat er ook geen wrak hout werd waargenomen. De „Engonia'' had een beman ning van 10 personen en was met een lading erts van Pasajes (nrd. Spanje) op weg naar Antwerpen. dong geprotesteerd. Zaj meenden Dinsdagmorgen steeg uit Bor- j namelijk dat het twijfelachtig deau een vliegtuig op om aan hetwas of Gadong de betekenis van opsporingswerk deel te nemen. de door hem afgelegde eed zou Later werd door de kapitein begrijpen, van de Franse trawler „Capital Rechter Murray wees echter ne Quemerais" radiografisch be dit protest af. richt, dat door hem een sloep met 10 inzittenden was opgepikt en de in goede welstand bevin dende Nederlandse schipbreuke lingen aan boord waren genomen. De 28-jarige ongehuwde kapi tein A. Ros uit Den Haag liet radiografisch weten, dat door het schuiven van de lading de „En gonia" zó zware slagzij maak te,, dat ieder ogenblik verwacht kon worden, dat zijn schip in de diepte zou verdwijnen, waarop werd besloten het schip te verla ten. Hij wist echter niet of de „Engonia" gezonken was, daar het volkomen donker was, toen de bemanning het schip verliet. Onder de geredden bevindt zich de 39-jarige stuurman J. G. Brand uit Vlissingen. Het was nog niet bekend in welke haven de Franse trawler de schipbreukelen aan land zal zetten. De rederij van de „Engonia" neemt aan, dat de kustvaarder gezonken is. De minister van Justitie van de Ned. Antillen, de heer R. J. Isa, heeft een commissie inge steld, die tot taak heeft aan de regering maatregelen voor te stellen, welke de overheid zou kunnen treffen om de moge lijkheid zo gering mogelijk te maken, dat personen handelin gen, geritht tegen een bevrien de mogendheid, kunnen ver richten, en vaar- en luchtvaart- tuigen worden gebruikt bij vo renbedoelde handelingen. OPKLARINGEN depressie die dinsdag- in Nederland nog wat lichte regen en motregen ver oorzaakte trekt nu snel naar het oosten weg. Tegelijkertijd breidt een rug van hoge luchtdruk zich van de Britse eilanden naar het oosten uit. Het ziet er naar uit. dat het weer vandaag door deze rug bepaald zal wor den. In verband hiermee zijn opklaringen te verwachten, ter- 1 wijl vrijwel nergens regen zal vallen. De wind blijft overwe gend zwak en veranderlijk. Bo ven de Golf van Biskaye kwam een nieuwe depressie aan die een grote activiteit vertoont. Het ziet er echter niet naar uit dat deze vandaag het weer bij ons reeds zal beïnvloeden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Opklaringen. Op vele plaatsen opklaringen en vrijwel overal droog weer. Overwegend zwakke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Bij gouvernementsbesluit van 22 februari 1960 is, overeenkom stig een daartoe strekkende opdracht van het Hof van Ju stitie in Ned. Nieuw-Guinea. mr. J. O. de Rijke te Hollandia, afgezet als advocaat en procu reur. (Op 1 december van het vo rige jaar werd mr. De Rijke veroordeeld tot een gevangenis straf van 4 maanden, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. Aan mr. De Rijke was valsheid in geschrifte en opzettelijk ge bruik van het valse geschrift ten laste gelegd. Hij zou deze middelen hebben aangewend om het voogdijschap over een minderjarig kind te verkrijgen. De officier van Justitie heeft er in zijn requisitoir rekening mee gehouden, dat mr. De Rij ke geen enkel financieel voor deel had beoogd of genoten en ook met het feit dat een der ge tuigen, te wiens bate de vals heid in geschrifte was gepleegd, zelf te eigen bate de vervalsing had gesuggereerd. Red. A.N.P. Den Haag.) Officieel is te Hollandia be kend gemaakt, dat bij gouver nementsbesluit van 23 februari I960, de advocaat-generaal bij het Hof van Justitie te Hollan dia, mr. W. C. van Beek, uit zijn ambt is ontzet, met het daaraan verbonden ontslag uit 's lands dienst. Dit ontslag ge schiedt zonder het predicaat „eervol". (Dit ontslag is een uitvloeisel van het rapport der commissie Witsen-Elias over de censuur- kwestie in Ned. Nieuw-Guinea. De commissie kwam unaniem tot de slotsom, dat mr. Van Beek wegens zijn rol in deze zaak niet in 's lands dienst kon werden gehandhaafd. Over hei al dan niet toekennen van het predikaat „eervol" lipt de com missie zich niet uit. Red. A.N.P Den Haag Het bedrag van 27,5 miljoen gulden, datt de regering maxi maal beschikbaar stelt vcor fi nanciële hulp aan ernstig door de droogte getroffen gebieden^ zal worden gefinancierd uit de algemene middelen, zo deeït de minister van Landbouw en Vis serij mede in antwoord op de door het Eerste Kamerlid, de heer Geuze, gestelde vraag. De minister heeft het voornemen op zeer korte termijn een sup- pletoire verhoging van hoofd stuk elf der rijksbegroting ter grootte van dit bedrag aan de Staten-Generaal voor te leggen. De minister merkt verder op dat een eventueel overschot, voortvloeiende uit de egalisatie- heffingen, een op zichzelf staand vraagstuk is, dat als zo danig los staat van de finan ciële tegemoetkoming in de droogteschade. De „Landelijke vereniging voor j bedrijfsvrijheid in de landbouw" (B.V.L.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij een open brief gestuurd, waarin het verzoekt 't „Landbouwschap" als ongeldig te verklaren". Volgens de brief heeft 't Landbouwschap niet de instemming van de meer derheid der Nederlandse boeren, zodat het tot stand is gekomen in strijd met de wet op de P.B.O. Aanleiding tot het schrijven van deze brief is het beslag leg gen op melkgelden van boeren, die ondanks een dwangbevel hun heffing aan het Landbouwschap nog niet hebben voldaan. Zoals bekend is heeft het Landbouw schap aan een groot aantal boe ren op de noordwest-Veluwe meegedeeld, tot deze beslagleg ging te zullen overgaan als zij niet in de loop van deze week de betaling hebben geregeld. Ook bij vorige gelegenheden is ten aanzien van boeren, die weiger den de heffing te betalen, deze wijze van inning toegepast. Naar ons van dé zijde van het bestuur werd meegedeeld, telt de B.V.L. tussen de zeven en acht duizend leden, hoofdzakelijk in het oosten des lands, terwijl het door de vereniging uitgegeven blad tussen de twintig en vijf cn twintigduizend abonné's heeft. DONDERDAG 25 FEBRUARI op v.m. n.m. Febr. Breskens 0.34 1.03 24 7.40 Terneuzen 1.09 1.38 25 7.38 Hansweert 1.49 2.18 26 8.31 Walsoorden 1.59 2.28 27 8.29 ZON onder 17.15 MAAN op onder 6.C3 6.42 6.34 7.27 15.39 16.53 15.36 16.47

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1