De vrijheid wordt weer duur gekocht Voorlopig verslag wijziging huurwet Toespraak van Fidel Castro Radio en Televisie de rhaardolie ehaktdag De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND WOENSDAG Profiteer van IJ*"bae~ls grote EHAKT reclame. E. A. IJsebaert Vloosurijkstraat schotvrij. ranenMaalgerst, maar tot 25,75; Kippegerst, teit, tot 26,50; Haver, op monster, tot gge, doorsneekwallteit. :hten, franco Rotter- >ene erwten, op mon- 58; Schokkers, op rann- 40; Bruine bonen, boe- op monster, tot f 106. -onderzoekgelden r Amerikaanse luchtmacht 5.A., het door de Amc- regering ingestelde oor het ruimte-onrler- •ft een bedrag van dollar ter beschikking Tierikaanse Luchtmacht ior het uitvoeren van nderzoekingen in de inacs testament ticaansp blad ..Osserva- nance" heelt maandag ilijk testament gepubli- n de dezer dagen over- uidslavische kardinaar waarin deze zijn gelovi- poort loyaal te blijven Rooms-Katholieke Kerk n koste van de dood", waarschuwttegen de e van atheïsten" en tunistische beweren het üod te kunnen stellen., iment is gedateerd op- 157. Dinsdag 23 februari 1960 16e jaargang na. 4919 Nazidom nog niet uitgestorven Grensbakens worden verzet - Tante pos, een dure vrouw Indonesië naast wederom Nederlandse bezittingen Blijkens recente puklikaties is ook in ons land het nazidom nog niet uitgestorven. Door een Haagse boek handel zijn brochures in de handel gebracht, waarin de handelingen van Mussert en zijn trawanten wordt ver- goeilijkt en verdedigd. Mussert wordt voorgesteld als een eminent staatsman. Dat hij ter dood werd veroordeeld, zou op een akelig misverstand berusten, op een gebrek aan politieke scholingHet domme Nederlandse volk heeft Mussert's nobele bedoelingen slecht begrepen. De geschiedenis zou hem echter wel eens in het gelijk kunnen stellen. Tenslotte werden Johan van Oldenbarneveld en Johan de Witt ook terechtgesteldvan dergelijke fraaie theoriën zijn deze brochures gelardeerd. De schrijvers van deze brochu res stellen zich ten doel „ge schiedvervalsing tegen te gaan." Onder het mom van zuivering der historische wetenschap wordt al die baarlijke nonsens opge diend. Moeten wij optreden tegen deze lieden, die beweren tegen geschiedvervalsing te zijn, maar die ondertussen zelf schandelijke leugens neerschrijven? Wij gelo ven van niet. Wij moeten deze lieden bezien met de blik van de psychiater. Slechts een ernstige stoornis zijner geestvermogens kan iemand ertoe brengen een Mussert gelijk te willen stellen met een Johan de Witt. Slechts in een zieke brein zal niet de ge dachte opkomen, dat Mussert het goedkeurde dat duizenden zij ner landgenoten naar de concen tratiekampen werden gedepor teerd om daar een gruwelijke dood te sterven. ..De zaak R." Dagelijks hebben de kranten ons op de hoogte gesteld met wat als „de zaak R." bekendheid heeft gekregen. Een Nederlandse mar conist staat, verdacht van moord op een Amerikaanse miljonaire, terecht voor de rechtbank van Boston. De marconist ontkent de moord ten stelligste, en de open bare aanklager is voortdurend met de verdediging gewikkeld in een fel juridisch steekspel, dat sterk tot de verbeelding spreekt. De zaak R. heeft in de gehele wereld aandacht getrokken. De rechtszaal is bevolkt met journa listen uit alle delen van de we reld. Het proces bevat alle ingre diënten, die een rechtszaak inte ressant kunnen maken. En licht vergeet men, dat de achtergrond van deze za$k zo tragisch is. Grensperikelen Alle gebieden, die na de oorlog van Duitsland op Nederland overgingen, zullen op één stukje bos na weer aan Duitsland wor den teruggegeven. Dit is het resultaat van de onderhandelin gen, die regeringsautoriteiten van beide landen met elkaar heb ben gevoerd. Dit resultaat heeft in Neder land weinig instemming gevon den. Wel zal Duitsland een be drag moeten betalen, dat bepaal de Nederlanders gedeeltelijk schadeloos zal stellen voor al het leed, dat hen gedurende de oorlog door Duitsland is aangedaan! Voorzover dit althans in contan ten kan worden berekend. Maar ook dit bedrag is aan de lage kant. En men vraagt zich af ..Zijn wij in Nederland nou goed, of zijn we gek?" Tante Pos, een dure vrouw Voor verliefde mensen, die, hun geliefde dagelijks een dikke brief scüirifven, is het langzamerhand geen doen meer. Er gaat een hele uitzet in postzegels zitten. Twaalf cent voor een gewone brief. Vijf en twintig cent voor een brief, die meer weegt dan 20 gram. En, vaak zesentwintig centWant ofschoon de nieuwe posttarieven reeds geruime tijd bestaan, zijn in de automaten nog steeds geen postzegels van vijf en twintig cent verkrijgbaar. Bij de behandeling van de be groting van de P.T.T. in de Twee de Kamer deed minister Kort hals echter de verheugende me dedeling, dat „waarschijnlijk nog dit jaar" bedoelde zegels wel in de automaten verkrijgbaar zullen zijn. Deze mededeling moet een iegelijk, die kritiek op de P.T.T. had, wel het zwijgen opleggen. Wie durft er nu nog te klagen? Als het werk niet al te zeer op loopt, kunnen we zo tegen Sin terklaas de bedoelde zegels uit de automaat halen. „Waarschijn lijk dit jaar nog" heeft de minis ter gezegd. Het kan dus ook nog Pasen 1961 worden. Voorwaar, wij hebben in ons land traag wer kende instellingen en we hebben de P.T.T. Minister Korthals is tijdens de behandeling van de P.T.T.-begro- ting van verschillende kanten be sprongen wegens de onnodige verhoging van de post- en tele foontarieven. De minister liet er eigenlijk geen twijfel over be staan dat hij ook niet veel voelde voor deze gewraakte verhogin gen. Anderzijds staat het staats bedrijf echter voor grotere uit gaven, omdat de lonen van zijn personeel drastisch omhoog gaan. Op zichzelf is dit verheugend. Niemand zal het de dienaren van Tante Pos misgunnen, dat zij meer loon naar werken krijgen. Nochtans mag men zich afvra gen, of de P.T.T. de kosten ook niet erg overdreven heeft. Nee, Tante Pos is beslist geen vrouw meer, met wie wij gaarne uit zouden willen gaan. Daar is zij te duur voor. Naasting Nasser's naasting van het Suezkanaal was een politieke zet. Soekarno's naasting van Neder landse goederen is meer dan een politieke stap, het is roof. Zoals de roofvogel zich op zijn prooi werpt, zo heeft de Indonesische overheid zich op de Nederlandse goederen geworpen. En Neder land staat machteloos tegen deze aasgieren. Onze bondgenoten, Amerika voorop, kijken beleefd toe. Van de week is bekendgemaakt, dat alle nog niet genaaste on roerende goederen binnen twee maanden onder beheer van de Indonesische overheid zullen worden gebracht. Men heeft de waarde van de door Indonesië geroofde Nederlandse bezittingen op 6 miljard geraamd. In Den Haag staat men mach teloos tegenover deze wederrech telijke inbeslagneming van Ne derlandse eigendommen. Protes ten helpen niet, want de wereld is er onverschillig voor. Men kan slechts zijn deernis betuigen aan die Nederlanders, die smartelijk moeten toezien dat zij van al hun bezittingen worden beroofd en nergens een instantie kunnen vinden, waar zij een beroep op het recht kunnen doen. (Nadruk verboden.) BURGEMEESTERS NAAR ALGERIJE Ter gelegenheid van de jaar lijkse bijeenkomst van de Euro pese beweging in Frankrijk zijn uit elk der aangesloten landen drie burgemeesters uitgenodigd, teneinde deel te nemen aan een gemeenschappelijk gesprek over Europese problemen. De uitnodi gingen zijn gedaan via de lande lijke organisaties, zodat het drie tal edelachtbaren representatief voor elk land kan worden ge noemd. Het gezelschap zal zich heden in Parijs verzamelen en vandaar een reis maken naar Algerië, o.a. naar Oran. Nederland zal vertegenwoor digd worden door de burgemees ters van Almelo, Lopik en Zie- rikzee, resp. een industriege meente, een agrarische gemeente en een kleine stad. De burgemees ter van Lopik de heer L. Schu- man, kreeg reeds eerder bekend heid door de relaties die door zijn toedoen werden gelegd tussen Lopik en Lezoux. INDIA EN CHINA Volgens Indiase persberich ten zouden Chinese troepen zoutmijnen in Tsjanthan (La- dak) hebben bezet en Indiërs, die daar zout kwamen halen, hebben geslagen. Het Indiase ministerie van Defensie kon dit bericht niet dadelijk bevestigen of tegen spreken. Een woordvoerder van het ministerie zei dat de mij nen „ruimschoots in Indiaas gebied liggen". In de persberichten wordt gezegd dat een groot aantal als Boeddhistische monniken ver klede Chinezen het gebied van Zanskar in Ladak van Tibet uit is binnengekomen. Zij zouden propaganda maken voor de Pantsjen Lama, het door Chi na gesteunde hoofd van de tegenwoordige Tibetaanse staat. Later verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Nieuw Delhi, dat hij het bericht „erg onwaarschijnlijk" vond omdat de mijnen zo ver van de grens liggen. Naar aanleiding van een ont ploffing, die zich heeft voorge daan aan boord van een vlieg tuig. dat boven de omgeving van een Cubaanse suikerfabriek vloog heeft de Cubaanse premier Fidel Castro in een toespraak voor ra dio en televisie verklaard dat het hier een Amerikaans toestel betrof, dat de suikerfabriek had willen bombarderen. De ontplof fing was volgens hem veroor zaakt doordat een bom aan boord van het vliegtuig was ont ploft. De twee inzittenden van het toestel zijn om het leven ge komen. Fidel Castro nodigde de Ame rikaanse regering uit deskundi gen naar Cuba te zenden om de „onwederlegbare bewijzen" voor het door hem gestelde in ogen schouw te nemen. De premier verklaarde verder dat de kortgeleden gesloten Cu baans-Russische handelsovereen komst een der voordeligste ak koorden was, die Cuba ooit had aangegaan. Naar aanleiding van het door de Sowjetrussische vice-premier, tijdens diens recente bezoek aan Cuba, gedane aanbod om Cuba Russische ..Mig"-straaljagers te verkopen, verklaarde Fideel Cas tro: „Indien wij vliegtuigen wil len kopen, om ons te verdedigen, vinden wij belemmeringen op onze weg. Wij zijn slechts een klein land, doch niettemin wor den wij er van beschuldigd een gevaar en een bedreiging voor de Ver. Staten te zijn", aldus de Cubaanse premier PAS Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat ae nieuwe passen, die door de Russen aan de westelijke militaire missies in Oost-Duitsland zijn verstrekt, voor Amerika „onaanvaard baar" zijn en niet zullen wor den gebruikt. Uitvindster van „wondermachine" veroordeeld Een rechtbank te Verona heeft mevrouw Neera Tommasini, be ter bekend als „dr. Dei", die zegt zegt een toestel uitgevonden te hebben waarmee levensmiddelen duurzaam geconserveerd en zelfs doden weer tot leven gewekt kunnen worden, veroordeeld tot 23 maanden gevangenisstraf we gens oplichterij en het onrecht matig voeren van een titel. Over mevrouw Tommisini, die de rechtbank schetst als iemand die aan grootheidswaanzin lijdt, is het vorig jaar veel in weten schappelijke bladen geschreven dank zij haar „machine", die op tentoontellingen te bezichtigen was. Zij nam zelfs deel aan con gressen en gaf geleerden een uit eenzetting over haar uitvinding, die volgens haar berustte op theorieën van Einstein en En rico Fermi. In de aanhef van het voorlo pig verslag van de bijzondere commissie uit de Tweede Ka mer voor de wijziging van de huurwet (per 1 april) wordt al gemeen kritiek geleverd op het tijdstip van indiening. Medio juni 1959 heeft de regering haar voornemen reeds kenbaax ge maakt om de wet te wijzigen. Vele leden blijken van me ning, dat huurverhogingen de kloof tussen vraaghuur en kost prijs nauwelijks kleiner hebben gemaakt, doordat met de huren ook de kosten naar boven gaan. Boven dien achten zij zo veel mogelijk overheveling van de woningvoorziening naar de par ticuliere sector eveneens een kostenverhogend element. Ge vraagd wordt of bij huurverho ging het door gemeenten te re serveren bedrag van 7 percent van de jaarhuur van alle wo ningwetwoningen tot een bedrag van viermaal de jaarhuur ver laagd zal kunnen worden. Andere leden bleken van me ning, dat de huren van oudere woningen een zodanig peil gaan bereiken, da.t onderhoud en ver beteringen uit de normale huur kunnen worden bekostigd. Zij menen, dat op dit punt het wetsontwerp gewijzigd moet worden. Enkele leden wijzen er op, dat oud woningbezit als „goede beleggingshuizen" gelden, waar op ter veiling hoog wordt gebo den. Dit wijst er huns inziens op, dat exploitatie van dit oude woningbezit nu reeds winstge vend is. Verscheidene leden vroegen naar eventuele compensaties voor gepensioneerden, voor hen. die sociale uitkeringen ontvan gen en voor „achtergebleven groepen". Zal de regering voorts verhoging van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen voor stellen? Ook wordt gevraagd naar de uiteindelijke compen satie van loontrekkenden als de huurverhoging wordt doorge voerd. Een der leden ontwikkelde bezwaren tegen de voorgestelde procedure bij geschillen over te verhogen huurprijzen van be drijfspanden via een dagvaar ding tot ontruiming. De kan tonrechter behoort naar zijn mening in zijn rechtssprekende functie niet te worden inge schakeld als controle-orgaan voor huurprijsverhoging. Voorts ontstaat incongruentie tussen panden, die voor bepaalde of onbepaalde tijd zijn verhuurd. Gevraagd wordt naar het uit gangspunt voor een maximale huurverhoging van 15 percent voor bedrijfspanden. Bovendien zijn vele leden niet gerust op het voornemen om de huur van bedrijfspanden in de eerste ge meenteklasse van boven de ƒ5000 en van ƒ2500 in de laag ste gemeenteklassen op den duur vrij te laten. Is er, zo wordt gevraagd, al een zodanig evenwicht, dat vrijlating niet zal leiden tot ongemotiveerde prijsopdrijving? Gewezen wordt op de soms fabelachtige huurprijsaanbie dingen" door het grootbedrijf. Men vreest voor schade aan de middenstand. Enkele leden zouden op het punt van het niet toestaan van huurverhoging voor gebrekkige en verwaarloosde panden gaar ne zien omschreven, dat zulks geldt voor „rug aan rug"-wo- ningen, niet-brandvrij gecon strueerde woningen, voor wo ningen, die niet zijn aangeslo ten op riolering, gas of electri- citeit en niet voorzien zijn van een watercloset, een douchecel of een badkamer. De meningen over het al of niet opheffen van de huurcommissies bleken ver deeld. Verscheidene leden achten de normen voor woningen van voor 1918, die niet voor huur verhoging in aanmerking zou den komen, willekeurig. Deze woningen, die naar gelang van de grootste tot de kleinste ge meenteklasse een weekhuur doen van 9 tot 5 zijn naar mening dezer leden voor een deel slechte en weinig onder houden woningen. Het ware huns inziens redelijk de gestel de grens met een gulden per week te verlagen vanwege de aanzienlijke huurverschillen in 1940 in deze categorie, mede ge zien de in uitzicht gestelde compensatie, die dan tot overcompensatie zou leiden. Zij wijzen er op, dat het geschatte aantal van 300.000 woningen in deze groep een zeer aanzienlijk deel is van het oude woningbe zit. In overweging wordt gege ven om de verhuurders dezer panden het verzoek te laten indienen om de huur te mogen verhogen, aangezien het door gaans om hele complexen gaat. Vele andere leden waren van mening, dat alle voor 1918 ge bouwde woningen buiten de huurverhoging moeten vallen zolang redelijke verbeteringen en voorzieningen niet zijn aan gebracht. Zij vrezen anders voor willekeurigheden en on rechtvaardigheden. Niet alle leden stemden in met het door de regering op den duur beoogde liberalisatie- beleid op het stuk van de hu ren. Zij menen, dat de volks huisvesting steeds meer als een sociale voorziening gezien moet worden. Vele andere leden waarschuwden tegen overhaas ting van een liberalisatie. Vele leden maken voorts bezwaar tegen het voornemen van de regering om de jaarlijkse bij dragen voor woningwetwonin gen van gemiddeld 350 tot ge middeld 250 te verminderen. De huren van nieuwe woningen zullen huns inziens daardoor met 15 procent stijgen. Men acht de verlaging in flagrante strijd met de verhoging van het subsidie voor overeenkomstige particuliere woningen. Gevraagd wordt of de defini tieve uitkering aan eigenaars van panden, gebouwd onder de financieringsregeling 1947/48, niet zodanig zal dalen, dat de compensatie geringer zal zijn, dan de stijgende periodieke lasten. Voorts wordt gevraagd of de huurverhoging van toe passing zal zijn op noodwonin gen en op panden, die met rijkssteun op grond van de wet materiële oorlogsschade zijn gebouwd. DE ARGENTIJNSE DUIKBOOTJACHT Volgens een bericht uit „zeer goede bron" van de Argentijnse regionale radio-omroep radio Ri- vc'davia, hebben twee vliegtuigen van de Argentijnse marine zon dag een duikboot ontdekt in de Golfo Nuelvo en met bommen aangevallen. Het vaartuig kreeg twee treffers. Toen het weer on der water verdween, was een olievlek zichtbaar. WOENSDAG 24 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.23 Gram. en reportage; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 8.55 Tips van de voe- dingsmarkt; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel spel; 13.00 Nws en tentoonstel lingsagenda; 13.20 Lichte muziek; (Adv.) met het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE DE ITALIAANSE REGERING In verband met de begrafenis van Aone Zoli, die voorzitter is geweest van de christen-democra tische partij, heeft de Italiaanse regering de beslissing uitgesteld cl zij al dan niet zal aanblijven Zloals bekend willen de Italiaan se liberalen de regering niet lan ger steunen omdat zij teveel naar links zou afglijden. De liberalen, die over slechts 17 van de 596 zetels in de Kamer van afgevaar digden beschikken, vormen niet temin met de monarchisten en neofascisten, een onontbeerlijke steun voor de christen-democra tische regering. De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken HET VERONGELUKKEN VAN DE FOKKER S-ll Na een te Maastricht ge houden conferentie tussen de officier van justitie en de rechtercommissaris is besloten een bevel tot in bewaringstelling af te geven ten aanzien van de 42-jarige eigenaar van het lucht- reclamebedrijf ,.Trek-Air' te Maastricht, J. M. S„ die op ver moeden van het doen veronge lukken van de eenmotorige Fok ker S-ll PH-Sik, die met de 23- jarige vlieger B. Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in Het Kanaal bij Dover is gestort, op 15 februari j.l. door de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie werd aangehouden. Het onderzoek van de dienst luchtvaart Rijkspolitie heeft uit gewezen, dat er voldoende ter- Premier Sëgni en de leiders men aanwezig zijn van dit bewijs van de christen-democratische van inbewaring stellen af te partij zullen de situatie over een geven. S. is naar het huis van flag of twee nauwkeurig onder bewaring in Maastricht overge- de loep nemen. bracht. door 41) (Nadruk verboden.) „Niet helemaal, Edouard.... Sandelhout en pauwen, komen in Afrika niet voor, die komen in de tropische gebieden van Azië voor. En daar- moet je het dan ook zoeken, want ik zal je nu nog iets anders vertellen, iets dat veel belangrijker is dan de produkten die uit Ofir werden meegebrachtIk bedoel de tijd, die er voor nodig was, om Ofii te bereiken. Volgens het Bijbelverhaal had koning Salomo een vriend, die I-Iiram heette en koning was van het land Tyrus. Die koning Hiram regeerde over onderdanen, die goede zeevaar ders waren en die zeevaarders gingen met schepen, die Salomo liet bouwen, naar Ofir. Ze ver trokken met die schepen vanuit de stad Ezion Geber, dat tegen woordig Alcaba heet en dat ligt in het noordelijkste gedeelte van de Golf van Akaba, dat is aon de andere kant van het Sinai-schier- eiland. Als wij straks het Suez kanaal verlaten, dan komen wij in de Golf van Suez. Welnu, aan de andere kant van dat schier eiland ligt de Golf, vanwaar die mannen van koning Hiram ver trokken Ze bleven drie jaar weg, dus dat betekent, dat Ofir niet bepaald vlakbij lag." Edouard werd nu toch werke lijk nieuwsgierig. „Waar ligt het dan wel, kapitein?" „Dat moet nog even een ver rassing voor je blijven. Ik zal echter beginnen, om je een mon ster van het goud te laten zien, dat wij in Ofri vinden. Een ogen blikje. De kom ze terug." Kapi tein Van der Decken stond op en verdween door het luik van de brug, om enkele minuten later terug te keren met een klein kof fertje an rood leer. Hij zette het op het tafeltje en opende het deksel. Nieuwsgierig boog Edouard zich voorover en slaakte een kreet, van verbazing. In het koffertje lagen drie gele klompen, elk on geveer zo groot als een biljard- bal. „Dat is zuiver goud!.... Goud in gedegen toestandHet is haast niet te gelovenHoe wint U dit goud nu, kapitein?" ..Op een heel primitieve ma niet. Wij bewerken alleen het door verwering zachter gewor den oppervlakte-gesteente in Ofir. Zo deden ze dat in vroeger tijden ook, waarbij met een hamer en een beitel de buitenste steenschilfers van het rotsmassief voorzichtig worden weggebikt en de zachte, deeg achtige aders goud uit het ge steente gestoken worden. Het ge steente zelf bevat ook nog veel goud, maar dat is er alleen uit te halen met moderne hulpmid delen. Daarvoor zou een grote ertsverwerkingsinstallatie nodig zijn en een hele moderne appa ratuur. Maar dat is iets, waar voor ik een mijningenieur nodig heb.En dat wordt later jou werk." De avond was gevallenMen had Suez inmiddels verlaten. Het tweede traject begon. Als een sombere silhouet gleed de „Ofir" voort over de licht gol vende oppervlakte van de Rode Zee. Alleen de navigatielichten brandden. Snel werd het vaar tuig voortgestuwd door de krach tige motoren. Edouard lag in zijn hut, maar kon de slaap niet vatten. Lang lag hij voor zich uit te staren, dacht na over het gesprek met de kapitein en luisterde af en toe naar het suizelen van het water langs de scheepswand. De ven tilator had hij aangezet en de windvanger in de geopende pa trijspoort gestoken, want de Rode Zee deed zich reeds gelden. Totdat de langzame rythmische bewegingen van het schip hem allengs in slaap wiegden. Hoog in de lucht klok het zwa re geronk van een vliegtuig. Perim lag reeds achter. Het derde traject was aangevangen. Een gierende wind joeg over de oppervlakte van de- Indische Oceaan en stuwde meters hoge golvenmassa's in de doorvaart tussen Kaap Guardafui en So- kotra. Een zwartgrijze sluier hing van de hemel tot op het water en verborg de horizon achter een grimmig gordijn. Af en toe flitste in de verte een felle bliksem straal. Er kwam slecht weer op zetten. De 'uiken op het voor- en ach terschip van de „Ofir" waren ge sloten. Het buiswater waaierde in dichte vlagen over de boeg en plensde dreunend op het stalen dek. De zeegang werd zwaarder, zo zelfs, dat bij het rijzen van de kop van het vaartuig, het achter schip ïeeds af en toe onder wa ter verdween. „Je zult je een paar zeebenen moeten aanschaffen", merkte de gezagvoerder lachend op, toen Edouard zich krampachtig aan de railing van het commandodek vastgreep. „De windkracht neem toe. Je zult nu kennis ma ken met de Westmoeson." „Waar bevinden we ons, op dit ogenblik, kapitein?" „Op 12 graden Noorderbreedte en 52 graden Oosterlengte Daarginds ligt het eiland Abd-al Kuri, het meest westelijke van drie eilandjes tussen Guardafui en Sokotra. De beide anderen heten Samba en Darsa, bijge naamd „De Broeders". „Het begint te lijken op het weer, waarin de „Noumea" ten onder ging". Edouard wees naar de onheilspellend zwarte ge zichteinder, die af en toe reeds in brand scheen te staan door het felle hemelvuur. (Wordt vervolgd.) 13.45 Gesproken portret; 14.00 Gram.; 14.10 Kamerorkest; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Oude piano muziek, 17.15 Lichte muz.; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Regeringsuitz.; 18.30 Hormonen, tweede lezing; 19.00 Voor de kindeven19.10 Olymp. winterspelen 1960; 19.15 Verleden en toekomst, lezing; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Pro menade ork.; 20.50 Het nummer, hoorspel; 21.35 Strijkork.; 22.05 Keuren en kiezen, praatje; 22.15 Olymp. winterspelen 1960; 22.30 Nieuws; 22.40 Lichte muz.; 23.00 Tussen mens en nevelvlek, cau serie; 23.15 Jam Session: 23.35 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II; 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gewijde muz.; 8.00 Kot; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor ie vrouw; 10.15 Gr,; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.25 De Heer A K le II., hoorspel; 12.10 Kamerkoor; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Kamer- ork. en Omroepkoor; 12.37 Alle- Dag-kerk.; 13.00 Nws; 13.15 „15 jaar geleden", praatje; 13.20 Met Pit op pad; 13.25 Lichte muziek; 13.55 Gram.; 15.00 Jeugdconc.; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Pianorecital; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Metropole orkest; 18.15 Spectrum van het Chr. or ganisatie- en verenigingsleven, lezingen; 18.30 Gr.; 18.45 Boek bespreking; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Pia norecital; 19.30 Radiokrant; 19.50 Meisjeskoor en instr. kwintet; 20.10 Youth for Christ-rally; 21.10 Radiophilharm. ork.; 21.30 Afri kaners stellen hun eisen, report.; 21.45 Mil. ork.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Platennieuws; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Gram.; 15.05 Pianorecital; 15.20 Kamer- muz.; 16.00 Koersen; 16.06 Engel se les; 16.21 Volks- en trekkers liederen; 16.30 Orkestconc.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.20 Lof van het Vlaamse toneel; 17.50 Boek- bespr.; 18.00 Lekenmoraa! en fi losofie; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Koorz.; 20.00 Klankbeeld; 20.30 De akademie der discofie- ltn; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Gram.; 22.45 Oude muziek; 22.55 Nws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisie programma's. NED. TV: 17.00 Int. jeugdjor- naal; 17.1017.30 Voor de kinde ren; 19.00 Olympische winterspe len 1960; 20.00 Journ. en weer- overzicht; 20.20 Interviews; 20.30 Kunstrubriek; 21.00 Quizprogr. 21.45 Forum. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Van uitvinders en patenten; 19.30 Nws; 20.00 Voor de vrouw; 20.30 Opgenomen progr. van de NTC: Drama; 22.10 Ovem. van de West- duitse TV: Rep. 23.00 Nieuws en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5