Provinciaal nieuws RADIO TAZELAAR is Uw was ook nog niet droog? ERRES CENTRIFUGE Algemene Vergadering Kring Axel der Z.L.M. Indrukwekkende rede over Euromarkt en Landbouwpolitiek van Dr. Van Lierde De plannen der Europese landbouwpolitiek in het kadef <Jer E. E. G. TERNEUZEN Een Mevrouw, Gratis 5 dagen op proef SPAAR VEILIG - SPAAR VOORDELIG NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ AXEL HOEK GROEDE. SAS VAN GENT SLUIS ST ANNA TER MUIDEN RETRANCHEMENT AGENDA ALGERIE De BEURSB De kring Axel der Z. L. M. heeft zaterdagmiddag in „Het Centrum" een goed bezochte en bovenal goed geslaagde algeme ne vergadering gehouden. Bij de opening der vergade ring verwelkomde de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M de heer W. Koster, de talrijke bezoekers en in het bijzonder de genodigden en de gastspre ker, dr Van Lierde. Nadat de voorzitter een alge meen overzicht had gegeven over het jaar 1959 en daarbij de gevolgen van het uitzonderlijk droge jaar, waarvan wij in ons verslag van de afdeling Axel der Z.L.M., alwaar de heer Kos ter eveneens het bedrijfsjaa.r 1959 de revue liet passeren, mei ding maakten, ging hij over tot een bespreking van het gevoer de landbouwbeleid door de re gering, hetgeen de voorzitter met de nodige omzichtigheid wenste te doen, daar de huidi ge regering nog slechts kort het roer in handen heeft. Wel is komen vast te staan dat de minister van Landbouw een lossere binding wenst tussen kostprijzen en garantieprijzen dan er tot nu toe was, een z.g ontkoppelingspolitiek. Het is niet de bedoeling van de minis ter om in deze richting vèr te gaan, maar hij wenst over zekere vrijheid te kunnen be schikken om afwijkingen tus sen kost- en garantieprijzen te kunnen effectueren. Een zwakke schakel in het beleid van deze regering is, vol gens spreker, de doorvoering van de z.g. vrijere loonpolitiek, een politiek die er op gericht is de produktiviteitsstijging per bedrijfstak geheel of gedeelte lijk te laten resulteren in een loonsverhoging, zonder dat daaruit prijspolitieke konse- kwenties voortvloeien. Een niet denkbeeldig gevaar komt hierbij om de hoek kij ken, nJ. het achterblijven van de lonen in bepaalde bedrijfs takken, met name ook in de landbouw, met alle ongewenste gevolgen hiervan. En anders zins is de produktiviteitsverho- ging per arbeider niet bepalend voor de mogelijkheid of al of niet een hoger loon kan wor den betaald, maar de rentabili teit. En het is de vraag of deze laatste in de landbouw is geste gen. ,Ook het pacht- en huurprijsbe leid baart zorgen. Aan de ene kant behoort het tot de onmo gelijkheden om blijvend op het lage peil te hangen dat we tot nu toe kennen, laag in verge lijking met de ons omringende .anden. Anderzijds is een ver hoging slechts dkn aanvaard baar, wanneer daar hogere in komsten tegenover staan. Een verhoging van het gehele prijs peil brengt weer extra zorg voot de handhaving van onze exportpositie. Spreker wees verder op de leuze in de verkiezingsstrijd van vorig jaar n.l. belastingver laging. De zeer sterke progres sieve tarieven van de inkom stenbelasting zijn, naar zijn me ning, fnuikend voor een gezon de en financieel-economisch krachtige boerenstand uit hoof de van het sterk wisselende in komen in de agrarische be drijfstak. Er ligt hier een belangrijke taak voor de Z.L.M. om op dit euvel bij voortduring te wijzen, zo mogelijk met alle andere groeperingen, die van deze zelfde ongerechtigheid de dupe zijn. De voorzitter zeide zich ver der te willen beperken tot enige speciale kwesties waarmee men in Oost Zeeuws-Vlaanderen te maken heeft of binnenkort te maken zal krijgen. Er is n.l. een ruilverkaveling te Stoppel dijk en omgeving in voorberei ding waarover de stemming reeds spoedig zal plaats vinden. Dit ligt weliswaar niet binnen de Kring Axel der Z.L.M. maar het is niet denkbeeldig dat deze aanloop zal gevolgd worden door ruilverkavelingen die wèl in ons gebied liggen, n.l. in het gebied ten westen begrensd door het kanaal Terneuzen— Gent, in het noorden door een denkbeeldige lijn Sluiskil-Axelse Sassing-Axel, Kijkuit-Hulst, tot de grens Prosperpolder, welke polder verder de oostelijke grens zal vormen, en in het zuiden begrensd door de Rijks grens met België. Het is n.l. in zake dit gebied dat wij zijn be naderd door de N.C.B. om te onderzoeken of er een mogelijk heid bestaat om gezamenlijk met de C. B. T. B. een aanvraag als eerder bedoeld te doen bij het college van Gedeputeerde Staten van onze provincie. Het standpunt, dat onze organisatie bij deze besprekingen heeft in genomen is ongeveer hetzelfde als hetwelk door de Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van de C.B. T.B. werd gehuldigd, n.l. dat er o.L binnen genoemde blokbe- grenzing ontegenzeggelijk be langrijke gebieden ruilverkave- lingsbehoeftig zijn, maar dat de totale begrenzing van dien aard is dat zij grote stukken omvat waarin van een soortgelijke be hoefte naar onze mening geen sprake is, dat wij met de N.C.B. niet van mening zijn, dat de landbouwstandsorganisatie in dezen geen taak zouden heb ben, dat wij verdeir overleg niet op voorhand willen uitschake len, maar overigens niet de vrijheid hebben kunnen vinden om op vorengeschetste bases gezamenlijk tot een ruilverka- velingsaanvrage te besluiten. Wel is inmiddels een plan, dat door de N.C.B. is aanhan gig gemaakt, na de vereiste pro cedure te hebben doorlopen, voor een streekverbetering in een beperkt gebied langs de grenskant, goedgekeurd. In een zeer nabije toekomst zullen on derhandelingen tussen de orga nisaties, die gezamenlijk het Landbouwschap vormen, die nen te worden gevoerd om tot instelling te komen van een streekverbeteringscommissie, die de leiding op zich zal dienen te nemen. Verder w ilde de heer Koster nog aanstippen de zeer belang rijke kwestie die ons allen aan belang en wel de verbreding van het kanaal TerneuzenGent. Twee zeer belangrijke punten wenste spreker in het kort onder de ogen te zien. In de eer ste plaats de kwestie van de bepaling der schadeloosstelling van gedupeerden. Het is be kend, dat de aanbiedingen van de zijde van Rijkswaterstaat aan belanghebbenden gedaan, gebaseerd zijn op schattings rapporten van de z.g. commis sie-Van Nooten en dat volstaan wordt met het noemen van één eindbedrag, een bedrag dat bijna in alle gevallen sterk af wijkt (ten ongunste van de ge dupeerden), van de schatting van de bij uitstek deskundige tegenschatters van belangheb benden, die in overleg met de landbouworganisaties zijn be noemd. Dit klemt temeer daar reeds in het beginstadium een taxatie-procedure werd bepleit bij Rijkswaterstaat, die overeen komt met de gevolgde handel wijze met betrekking tot aan kopen van onze provinciale overheid en die reeds een zeer grote goodwill bij allen heeft verworven. De Rijkswaterstaat heeft deze procedure echter ca tegorisch geweigerd. Zoals de zaak er nu voorstaat en geen overleg over de taxatie rapporten van de commissie- Van Nooten wordt toegestaan, ook niet met vertegenwoordi gers van de georganiseerde landbouw, vrezen wij ten zeer ste dat alles gaat uitlopen op een moeizame onteigeningspro cedure, die om diverse redenen noch in het belang is van Rijks waterstaat noch in het belang van de gedupeerden. De voorzitter gaf de verzeke ring dat de Z.L.M., in samen werking met de andere organi saties, alles in het werk zal stel len om deze noodlottige gang van zaken alsnog te keren. Het tweede belangrijke punt is de berging van de bij de ka- naalwerken vrijkomende bag ger. Rijkswaterstaat wil hier voor aankopen de Van Wuyck- huisepolder om daar deze grond te storten. Dit betekent echter dat naast de ruim 300 ha cultuurgrond, die daarmede verloren gaat, ander maal ruim 200 ha aan de agrari sche produktie zal worden ont trokken. Daarom heeft de georgani seerde landbouw bij Rijkswa terstaat een gedetailleerd plan voor deze grondberging ter ta fel gebracht, dat inplaats van verlies van 200 ha cultuur grond een aanwinst van luim 200 ha mogelijk maakt en een verbetering van bestaande cul tuurgronden ten bedrage van 470 ha. Het is ons bekend, dat dit plan door Rijkswater staat grondig wordt bestudeerd, en het is onze vurige hoop, dat dit acceptabel zal blijken te zijn. Het verheugde spreker te hebben mogen constateren, dat bij de debatten in de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting van Verkeer en Wa terstaat diverse afgevaardigden blijk hebben gegeven begrip te hebben voor deze redelijke ver langens. Hoe een en ander zich ook gaat voltrekken, één ding is buiten kijf en dat is dat vele Zeeuws-Vlaamse boeren hun grond in een nabije toekomst zullen verliezen. Dit is een des te belemmerder probleem, daar meer dan 2000 ha prima cul tuurgrond, oud-Zeeuws-Vlaams stamland, in de ongunst der tij den door de zee verzwolgen, thans inpolderingsbereid aan onze Schelde-oever afdoent, in de naaste toekomst ingedijkt zal worden. Voor Belgische belangen moet Zeeuws-Vlaams cultuurland wor den opgeofferd, dit zij zo, maar nimmer is voor ons acceptabel dat tengevolge van verouderde verdragen de inpoldering van de schorren van Saeftinge onmoge lijk blijft. Hier is een prachtige compensatie mogelijk voor onze Zeeuws-Vlaamse boeren, die be nut dient te worden. Ook hiervoor bestaat begrip bij onze volksvertegenwoordi ging, hetgeen bij herhaling is gebleken en het zal van wijs beleid der Regering getuigen, indien zij haar volle medewer king wil verlenen om dit recht vaardige verlangen van Oost Zeeuws-Vlaanderen te honore ren. Inmiddels is in de Tweede Kamer gebleken dat het bij mi nister korthals vooralsnog een kloppen aan dovemansdeur is. Diet des te mer aandrang zul len wij daarom deze strijd moe ten voortzetten. De voorzitter besloot zijn hoogst belangrijke rede aldus: Er is veel werk aan de winkel en er zal nog veel water door de Schelde stromen eer alles een oplossing heeft gevonden. Ik moge besluiten met een ge vleugeld woord uit onze kolo niale geschiedenis, dat ook voor ons nog geledt: „Ende dispereert niet"! Daar de secr.-penn. van de Kring, de heer F. P. de Kub- ber, wegens ziekte afwezig was werden de notulen voorgelezen door de 2e secretaris, de heer A. Dees uit Zaamslag, waarna deze werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling van het boekhoudbureau der Z.L.M. is op nog nader aan te geven da gen zitdagen in Axel te houden. De gebruikelijke jaarversla gen werden eveneens door de heer A. Dees uitgebracht. i De financiële commissie rap porteerde bij monde van de heer H. Wolfert uit Hoek, dat alles in de beste orde was be-1 vonden en adviseerde tot dé- charge van de penningmeester, waartoe werd besloten. De voorzitter betuigde zowel de secretaris-penningmeester als de financiële commissie zijn dank. Besloten werd de contributie voor de Kring met 5 cent per ha te verhogen. Wegens periodieke aftreding van de heer De Kubber als be stuurslid werd deze als zodanig met grote meerderheid herko zen. Na afwerking van dit huis houdelijk gedeelte werd het woord verleend aan Dr. J. J. B. P. van Lierde, medewerker aan het Bureau der Europese Eco- inomische Gemeenschap te Brussel, voor het houden van een rede over „De plannen der Europese landbouwpolitiek in het kader der E.E.G. Dr. Van Lierde zeide, dat het voor hem ook wel eens nuttig is een middag tussen de boeren te verkeren, omdat dan alles wat hem in Brussel bezig houdt te confronteren is met de prak tijk. Er is een toenemende be langstelling voor de Europese landbouwpolitiek. Overal wordt er over gesproken; óók in de politieks organen. Dit komt, omdat men gaat ihzien, dat men ook als natie er alleen niet meer komt, maar dat wij met z'n allen moeten samenwerken om in Europa tot een. betere economische structuur te ko men. Deze nieuwe structuur zal een grotere welvaart snoeten bevorderen. In dit kader zal de landbouw zijn rol tot eigen be houd mee moeten spellen- En natuurlijk ligt het voor de hand dat bij een dergelijke opzet en aanpak er ook groepen zijn, die uit eigenbelang tegen een Europese politiek zijn. Wij- heb ben ons af te vragen rnxt is een Euromarkt en hoe Jcan de landbovw komen tot een ge meenschappelijke politiek: in de E. E. G. De Euromarkt is een unie tussen de zes landen om alle handelsbelemmeringen af te schaffen en er zal over en weer een vrij verkeer vaas goederen zijn. De contingenten zullen opgeheven worden. Dit bete kent dus, dat er geen grenzen meer zijn tussen de deelnemen de landen, maar- dat wij met z'n allen één buitengrens heb ben, één buitenmuur, die wij met een gemeenschappelijk bui tentarief moeten verdedigen. En als wij. aldus spreker, ons verder de vraag stellen, waar om wij de Euromarkt willen, dan is dit omdat wij niet alleen de strijdbijl tussen Duitsland en Frankrijk willen begraven, maar ook omdat wij een blokvor ming Willen hebben tegenover Rusland. Wij verwachten van een gezamenlijke markt een grotere specialisatie en een gro tere welvaart. Juist de soms grote verschillen tussen pro- duktiekosten en consumenten prijzen waren dikwijls aanlei ding tot verstoring der handels betrekkingen. Het is niet te ontkennen, dal wij bij het begin van de econo mische samenwerking reeds re sultaten kunnen constateren. Vorig jaar kwam n.l. de Ameri kaanse staatssecretaris Dillon naar Europa om met ons te on derhandelen. Iets wat voordien nog nimmer gebeurd is. En En geland, ziende dat de Euro markt goed werkt, zoekt thans samenwerking met Oostenrijk en Zwitserland en de Scandina- i vische landen. Dit alles leidt tot machtsvor ming. In het Verdrag van Rome zijn de afspraken neergelegd, dat wij alles willen realiseren in een tijdsbestek van 15 jaar. Hiervoor is nodig een opbouw van het buitentarief, de stich ting van een gezamenlijke in vesteringsbank en het vormen van een sociaal fonds om bij omscholing e.d. eventuele moei lijkheden op te kunnen vangen. In de landbouw kunnen wij niet volstaan met afbraak der contingenten. Maar wij moeten een gemeenschappelijke land bouwpolitiek opbouwen, die een redelijk inkomen van de boer en redelijke prijzen van de con sument waarborgt. De land bouw is veel gevoeliger voor conjunctuurschommelingen dan Installatie nieuwe leden Jeugnatuurwacht. Meer dan 300 nieuwe leden van de Jeugdnatuurwacht zullen a.s. vrijdag om drie uur door burge meester mr. Tellegen worden ge- installeerd. Deze plechtigheid zal plaats hebben in het R. K. parochiehuis en zal o.m. worden bijgewoond door de heer C. H. Voorhoeve, directeur van de stichting „Na tuur en Jeugd". De nieuwe jeugdnatuurwach ters zullen in het bezit worden gesteld van het bekende insigne en van een diploma. Daarna zul len zij een tractatie ontvangen en zal een korte film worden ver toond. Films voor de Christelijke Bestuurdersbond Terneu zen. Voor de afdeling Terneuzen van het C. N, V. werd gister avond in het Jeugdgebouw „De Schakel" een filmvoorstelling gegeven. Wegens ziekte van de voorzitter en de vice-voorzitter, opende de penningmeester, de heer N. Haak, de samenkomst met een kort welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen en met het uitspreken van een gebed. Hierna werd een mooie kleu renfilm vertoond van een bloe mencorso te Lisse, gevolgd door een filmreportage van het gou den feest van het C. N. V.. Van dit stijlvolle gebeuren kre gen de bezoekers een boeiend overzicht. Tenslotte werd de film „Echo der Bergen" vertoond. De bezoekers toonden zich aan het eind van de avond bijzonder tevreden. In de namiddag werden enkele films voor de jeugd vertoond met als hoofdnummer de kinderfilm: „Kalle leeft in spanning". I De talrijke jeugdige bezoekers hebben van deze films genoten. Herv. Vrouwenver. „I,yilia". In het lokaal „Bethel" hield de Hervormde Vrouwenvereniging „Lydia" haar veertiendaagse bij eenkomst. De opkomst was, zo als gewoonlijk, weer goed; er waren 65 dames aanwezig. Na de gebruikelijke opening met liturgie door de presidente, mevr. Van Duivendijk, was het woord aan de gast van de avond, dé heer J. Goossens. Deze vertegenwoordiger van het Staatsbosbeheer vertelde de da- mes een en ander over de be- bossing van ons land, de hout- I winning en recreatiemogelijkhe den. Na de pauze, waarin het ge bruikelijke kopje koffie werd ge serveerd, werden prachtige kleu rendia's vertoond en een film be trekking hebbende op het onder werp van de heer Goossens. Het was een genotvolle en leer zame avond, die, na dankgebed, be:jloten werd het zingen van Gez. 281. „De Hoepel". De laatste weken deden geruch- 1 ten de ronde als zouden er rond i het jeugeabaret „De Hoepel" moeilijkheden zijn gerezen, waar door deze succesvolle cabaret groep zou zijn opgeheven. Inderdaad zijn er wel enige moeilijkheden geweest, de inter ne organisatie betreffende, doch deze zijn gelukkig mede dank zij de steun van het onderwij zend personeel van de openbare Ulo-school opgelost. De heer F. Clemminck heeft zich bereid verklaard als één dei- leiders van het cabaret cp te tre den en het is dan ook zó, dat „De Hoepel" alle gemaakte afspra ken zal nakomen en zelfs nieuwe zal aannemen voor de nieuwe revue, waarvoor men druk aan het repeteren is. Als U ook zo'n die Uw was strijkdroog aflevert, had gebruikt, lag Uw was nu al kant en klaar in de kast. Vraag ons zo'n Erres Centrifuge Wij zujlen U dan gelijkertijd vertellen, waarem deze -centrifuge te prefereren is boven dc meeste andere. NOORDSTKAAT 21 - TERNEUZIEN TEL. 2161 Stort in contanten bij een van onze kantoren of op de postgiro-rekening van dat kantoor onder vermelding „spaarrekening" minimaal een bedrag van f 250.-. U ontvangt 3 V4 rente tot f 30.000.- Wij zenden u een folder op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting. Betaling van belastingaanslagen in termijnen ten laste van uw spaarrekening. b.v. de industrie,, doordat bij problemen riaaa' dé produktie de behoefte overtreft, de land bouw niet altijd direct kan reageren. De produktie in de landbouw is onderhevig aan in vloeden der'natuur. In normale tijden zal een overproduktie de prijzen drukken. Daarom moet er binnen de' landen der ge meenschappelijke markt een politiek gevoerd worden waar bij de landbouwproduktie zich richt naar de behoefte binnen dit gebied en wij moeten zor gen, dat het inkomen in de landbouw niet achterblijft. In Nederland komen wij er in dit opzicht nog goed van af. Hier is het inkomen van de boer 78 van dat van andere verge lijkbare groepen. Oud-minister Mansholt heeft de plannen voor de Europese ladbouwpoli- tiek gemaakt. Dit kon echter niet gelden voor alle produkten, maar wel voor tarwe, voeder- graan, suiker, melk, rund- en varkensvlees, eieren, groenten, fruit en wijn. Voor deze produk ten willen wij binnen zes jaar komen tot vrije uitwisseling. De voorstellen hierover be treffen o.a. de tarwe, waarvan de produktie in de gezamenlijke landen ongeveer de behoefte dekt. Van de 26 miljoen ton, die wij nodig hebben, produceren wij 25 miljoen ton. Hiervan is 23 miljoen ton zachte, tarwe. Daar om willen wij de teelt van har de tarwe aanmoedigen. Ei zul len richtprijzen worden vastge steld en z.g. tekortgebieden worden aangewezen. De richt prijzen zullen dan zijn zonder berekening van de transport kosten naar de tekortgebieden. Met. eüt systeem willen wij ko men tot een afgestemd produk- tieplan. Dit zelfde geldt voor alle andere genoemde produk ten en het resultaat zal zijn, dat men vanzelf zal komen tot een grotere specialisatie. Al deze voorstellen moeten besproken worden in het Euro pese parlement. Zaak is dus, dat de landbouw sterk genoeg zal zijn om de weerstanden te overwinnen welke ongetwijfeld door groepsbelangen in het ge ding gebracht zullen worden. Een ygrotere interventie zal het gevolg van een en ander zijn, maar het doel is een gemeen schappelijke grotere welvaart. Enkele vragenstellers gaven dr. Van Lierde gelegenheid op sommige onderdelen nog dieper in te gaan, n.l. nivellering van lonen en pachtprijzen en gei richte investeringen. De voorzitter dankte dr. Van Lierde voor zijn hoogst interes sante lezing en voor de voor treffelijke wijze waarop hij dit moeilijke vraagstuk heeft toege licht. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt waarop de voorzitter de vergadering sloot. Uitslag aanbesteding: recon structie Polenstraat. Gister werd ten gemeentehuize alhier aanbesteed de reconstruc tie van de Polenstraat. De uitslag hiervan was als volgt: J. P. Sanders, Axel, ƒ25.990; Fa. Verstelle, Philippine, 22.400; N.V. ELK, Schoondijke, ƒ22.050; J. V. Freijser, St. Jansteen, ƒ21.700; Fa. C. D. de Ruijsscher Zonen, Biervliet, 21.650; Fa. Wed. P. R. Tous.saint Zn, Cad- zand, ƒ21.150; P. Mollet, Hoofd plaat, ƒ20.400; J. K. T. de Oude, Biervliet, ƒ20.370; Aann. bedrijf M. P. Hol N.V., Hulst, ƒ20.000; G. A. Sponselee, Kloosterzande, 19.430; Fa. Gebr. Dc' Bokx, Terneuzen, ƒ18.055; Mabuwat p/a Kruyt- hoff, Axel, ƒ17.327. De gunning werd aangehouden. Kaartavond A.X.A.B. Zaterdagavond werd door de afdeling Hoek van de A.N.A.B. in hotel ,,'s Lands Welvaren", bij de heer J. den Hamer, een kaart avond gehouden. Deze avond, waaraan door 60 personen werd deelgenomen, was bedoeld als revanche-avond, tegen de kaar ters van die bond van Othene. De hiervoor beschikbaar gestelde wisselbeker kwam in het bezit van de afdeling Othene. De uitslag van deze geanimeer de kaartavond luidt als volgt: le pr. mevr. M. Bakker Harms, Hoek; 2e pr. P. Dogge, Hoek; 3e pr. C. Hofman. Hoek; 4e pr. Johan de Visser, 'Othene; 5e pr. A. Bril, Othene; 6e pr. W. de Groote, Hoek; 7e pr. Jac. Schoonakker, Othene; 8e pr. Rudi de Vos, Othene; 9e pr. C. Huis- sen, Hoek; 10e pr. J. den Hamèr, Hoek. Muziekuitvoering EAI.M De muziekvereniging „Een dracht Maakt Macht" hield dins dag 16 en zaterdag 20 februari in hotel „De Drie Koningen" een tweetal zeer geslaagde uitvoerin gen waaraan beidé malen mede werking werd verleend door de toneelgroep uit Aardenburg. De voorzitter van E.M.M., de heer P. M. Hoste, heette op beide avonden het publiek van harte welkom. Verder memoreerde hij dat in het afgelopen jaar het pad der muziekvereniging tamelijk effen is geweest en sprak er zijn dank over uit dat dé heer J. van de Velde uit Schoondijke bereid was gevonden om de opleiding van de jeugdige muzikanten op zich te willen némen, waarmede hij tevens een beroep deed op aile ouders om zoveel mogelijk te willen medewerken aan de in schakeling van de muzikale ont wikkeling van de jeugd. Verder verheugde het hem te kunnen mededelen dat het de bedoeling is om hef 120-jarig bestaan dei- vereniging feestelijk te vieren op Hemelvaartsdag, waartoe de Zeeuws-VIaamsc Bond besloten heeft. Tevens bedankte hij de toneelgroep Aardenburg voor haar bereidwilligheid om aan deze beide avonden haar mede werking hebben willen verlenen. Hierna volgde de uitvoering van het programma van de mu ziekvereniging E.M.M. met het muzikale gedeelte, dat uit een vijftal mooie muziekstukken be stond. In de pauze werden de loten verkocht ten bate van de vereniging. Na afloop van de pauze trad de toneelvereniging uit Aarden burg op met het blijspel „De nieuwe Typiste", waarbij het pu bliek volop genoten heeft van de talrijke misverstanden die zich in dit blijspel voordoen. Na de verloting was er op de tweede avond van dit concert nog gelegenheid voor een gezel lig bal. Brand in de Spiegelglasfabriek. Zondagavond omstreeks 10 uur ontdekte een van de employé's brand in de kistenmakerij van de Spiegelglasfabriek. Hij waar schuwde dadelijk een lid van de bedrijfsbrandweer, die in de buurt woont, en beiden gingen met 3 brandblusapparaten het vuur te lijf. Zij slaagden er in de vuurhaard de baas te blijven. De Sasse brandweer was inmid dels gewaarschuwd die bij aan komst slechts had na te blussen. Vele leden van de bedrijfs brandweer waren ter plaatse ge komen om met vereende krach ten de smeulende planken naar buiten te dragen. Danik zij het snelle ingrij pen van de personeelsleden kon groter onheil worden voor- komen. Dp schade is betrekkelijk gering. Door het snelle ingrijpen werd tevens voorkomen, dat de praal wagens voor de a.s. carnavals feesten een prooi der vlammen zijn geworden. Ontspanning op „Itozenoord" Dc Stichting ..Prinses Irene fonds", verzorgde in „Rozenoord" een filmavond voor de bewoners van dit bejaardentehuis. Ditmaal werd een kleurenfilm vertoond over de reis van Prinses Beatrix naar de Verenigde Staten. De directeur van de Stichting, de heer J. P. J- Wage, bracht na atioop namens aile bewoners de dank over aan het „Prinsses Irenefonds" dat reeds vaak op uitstekende wijze de ontspanning voor de ouden van dagen in „Rozenoord" verzorgde. Concert. De Amsterdamse Studenten kring „Sint Anne ter Muiden" bood een concert aan in de Ned. Herv. kerk alhier. Hieraan werd medewerking verleend door Wil Veltkamp (scpraan), Tine van der Laan (alt). Hans Struik (tenor), Joop Veuger (bas), An- net Horsman en Frits Bienfait (beiden cello), Wim Sc-hroevers en Frans J. Smith (beiden blok fluit) en Nic. H. Luik (orgel). Zij brachten muziek en zang van Hans Leo Hassler, Orlando di Lasso. John Bennet, Georg F. Handel, Joseph Bodirr de Bois- mortier, Guiilaume Costeleij, Passereau, Hendrik Andriessen (een prachtig gezongen Magnifi cat met orgelbegeleiding) en Joh. Seb. Bach. Van deze laatste bracht de kring de cantate; „Got- tes Zeit ist die allerbeste Zeit", waaraan door allen werd mede gewerkt. Het kleine koor paste zich hier uitstekend aan bij de instrumenten, hetgeen zeker geen gemakkelijke taak was. De belangstelling was zeer matig. Jammer, voor zuik een mooie kunstavond. Het grootste deel van het publiek, dat het slechte weer had getrotseerd, kwam nog van buiten Sluis. Uit Sluis zelf telden we, zegge er- schrijve, zes toehoorders. Des te meer waardering voor de rpoed van de Studentenkring om toch een klein gezelschap dit alle^ aan te bieden. Filmavond. Voor de filmavond van het Roode Kruis, afdeling West Zeeuws-Vlaanderen, bestond za terdag alhier veel belangstelling. De algemeen-secretaris, de heer M. I. Hoste, zette een en ander over hte werk van het Roode Kruis uiteen. Hij wees op de uitstekend geslaagde school actie voor de jeugd van Fréjus en op de eveneens succesvolle geld inzameling voor de gedupeerden van Tuindorp-Oostzaan, die in het gewest reeds 2430 opbracht, terwijl de ontvangsten van1 drie gemeenten nog moeten binnen komen. Hij vroeg aandacht voor de bloedtransfusiedienst, die irt het gewest nog wel enige donors kan gebruiken. In het afgelopen jaar werd 429 maal bloed afgeïlómen bij 442 donors. Hij deelde mede, dat dit jaar uit Zeeland 105 personen kunnen deelnemen aan de bootreis met de Henry Dunant. De bouw van dit schip, alsmede het gebruik dat er van gemaakt wordt,,!werd op een film getoond. Prachtig was de kleurenfilm over het Aalsmeerse bloemen corso in het Stadion te Amster dam. De hoofdfilm „Meisjes ip het Wit", een aangrijpend werk, werd met veel aandacht gevolgd. DINSDAG 23 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Een droomschip van een woonschip". WOENSDAG 24 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: ,,Een droomschip' van een woonschip". Café „La Belle Vue", 7.30 uur: Voorlichtingsbijeenkomst Nederl. Vereniging, v sexuele hervorming, afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Quatre Cents Coups". Bij de strijd in Algerië zijn in dc week van 13 tot 19 februari 733 opstandelingen buiten ge vecht gesteld. 240 van hen wer den krijgsgevangen gemaakt. Aan Franse zijde sneuvelden 53 man, zo is maandag i-n Algiers bek'èndgëmaakt. Zondagochtend weg nr. 2 Am tussen Breuke sloot een vol een inhaalman De wagen sch evenals de De dorpen Hilman in Algi aardbeving ziji den voorzien len en dekens, zijn zendingen de aardbeving omgekomen, 8£ dakloos geword Volgens leden pioeg zijn ongt iÖC woningen te heel verwoest, beschadigd. Ambtenaren dat de daklozer niet naar de do ren. Deze aardt de derde ramp de laatste jarei Twaalf jaar gel UNILEVEl STILL] De Unilever gisteren de ee nieuwe beursw vaste tendenti lagen, evenals len, vrijdag j. vast in de mai zelfsprekend lans voor de cïeze stukken waar de marga termiddag opii tot 757'A, tege van 745'A op vr cel was, medi Street gisteren wegens Washir gering. Dit was <ïe overige hoel nationale waar land liet mei taan, de bero never een dai het publiek de nig. Dit nam raag hier er -verhand hac stemming doo meer vast geno voor de interna Met spanning naar de jaarcij if-ver-concern beurs, donderc verwacht. Aanc gen van 753 to ten op deze pri circa zes punte rente aandelen iets hoger gea moesten het z van West-Duit: dqjen en waren •end zonder n v ast en een g J 156.70. In aan< werd nog wel ir gehandeld doch minimaal. De 1 790 tot 795, tege gaande slotprij: nonale Hande rijwel onveran .dviseerd. In de scheep het zeer stil. Ei weging te krijgt v an de aandele Ing. De versch •ok van geen t ken bij de slotl hag jj. Van dt res waren certl in circa drie i j 186.50. Amst een weinig las noteerden HV~ -heid hoger. Ook was de handel Aenis. In de st ging meer om hagen het gevs stemming was In de lokale aandelen Van oen geadviseer •enige punten oorgaande pri; celindustrie kr punten hogere 352 tot 155 als i ridendverhogin; i.cht procent. Prolongatie 3 -int.- concerns Industrie Schcpvaart Banken Cultures etc. Algemeen

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2