Provinciaal nieuws Sneveda éffftS I wol wm AGENDA TERNEUZEN AXEL Tram contra auto in Amsterdam BOSCHKAPELLE GROEDE. NIEUWVLIET. STOPPELDIJK. De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND VOGELWAARDE. IJZENDIJKE- DE V.A.R. WAARSCHUWT AVONDEN VOOR DE VOGELWACHT De vogelwacht ,,De Steltkluut" (Oost Zeeuws-Vlaanderen) hield een propaganda-avond te Sas van Gent en te Philippine. Voor deze propaganda-avonden is de belang stelling over het algemeen niet zo groot, maar wie komt heeft werkelijk belangstelling en daar door wordt telkens weer een vrij groot aantal nieuwe leden geno teerd. Ook op deze beide propa gandaavonden waren de bezoe kers zeer geïnteresseerd De heer H. J. A. de Reuver, van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen (afd. Natuurbescherming), hield een korte inleiding over de in Nederland bestaande wetten op het gebied van de vogelbescher ming. Zeer boeiend was zijn ver haal over vogels. De heer De Reuver bewees hiermee een zeer onderhoudend verteller en een uitstekend waarnemer te zijn. Was het gesproken woord reeds boeiend, zijn honderd dia's in kleuren en in zwart wit over het vogelleven deden spreker kennen als een uitstekend vogelfoto graaf. De aanwezigen waren dan ook zeer voldaan over deze voorlich ting. Een groot deel van hen meldde zich tijdens deze avond als lid van ,,De Steltkluut". ONTWIKKELINGSDAG VOOR KLEINFRUITTEELT IN KAPELLE Vrijdag is in het veilinggebouw in Kapelle-Biezelinge een ont wikkelingsdag voor de klein- fruitteelt gehouden. Een drietal inleiders gaf zijn visie op vragen rond de structuur van de grond, de ervaringen en resultaten met de kleinfruitteelt in het afgelo pen jaar en de afzetmogelijk heden in de toekomst. Over de afzet liet de heer L. Gijsberts, medewerker van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Den Haag, geen opgewekte geluiden horen. Hij behandelde uitvoerig de ontwik keling van de produktie van aardbeien, frambozen, bramen en bessen. Hij kwam tot de con clusie dat er in ons land sprake is van een toename van het are aal en dus ook van de produktie. Hier tegenover staat geen ie verwachten toeneming van de af zet van betekenis en de heer Gijsberts was dan ook van me ning dat in de toekomst rekening gehouden zal moeten worden met lagere prijzen voor de klein- fruitprodukten. Dat was voor de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent Jr. J. J. van Hennik in zijn nabe schouwing op deze dag aanlei ding om de telers nog eens na drukkelijk te wijzen op het be lang van het leveren van een goede kwaliteit. Verder wees ir. Van Hennik er op dat de Zeeuwse telers zich be perkingen zullen moeten opleg gen t.a.v. het aantal aardbeien rassen dat door hen wordt ge teeld. Er is op het ogenblik een te grote verscheidenheid en dat komt het geheel niet ten goede. Een ander belangrijk punt dat de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent aansneed was de uitbreiding van het areaal aardbeien onder glas. Er is sprake van toenemende vraag naar glas-aardbeien" en de Zeeuwse telers zullen daar zeker aan kunnen voldoen. Door de rijkstuinbouwconsu lent voor hodema'angelegenheden, ir. L. J. J. van der Kloes te Wa- geningen, werd gesproken over structuur van de grond. Hij wees op het belang van voldoende or ganische stof in de grond en van een levende gemeenschap in de bodem waarin de kleinfruitpro- J dukten moeten wortelen. Over het algemeen is er de laatste tijd door de telers wel eens teveel aandacht besteed aan de techni sche zaken rond het bedrijf en te weinig aan de natuurlijke ge steldheid van de grond. Ir. B. Roelof sen. onderzoeker voor het kleinfruit bij het proef station voor de vollegrondsfruit- teelt te Wilhelminadorp, behan delde de ervaringen en indrukken van het afgelopen jaar met de kleinfruitteelt. Het afgelopen jaar heeft ook in Zeeland duide lijk aangetoond dat beregening voor het kleinfruitbedrijf zeer belangrijk is. Bij aardbeien werd door beregening een opbrengst- verhoging van 20 verkregen en bij frambozen van 25 De chemische onkruidbestrijding bij aardbeien vindt steeds meer toe passing. De plastic overkapping voor aardbeien, welke reeds in Limburg wordt toegepast, biedt ook voor Zeeland mogelijkheden. Aan deze ontwikkelingsdag was tevens verbonden een expo sitie van tuinbouwbenodigdheden. Deze werd geopend door de bur gemeester van Kapelle-Biezelin ge, de heer H. G. van Suylekom. Jaarvergadering Reiscomité Ouden van Dagen Onder voorzitterschap van de 'heer P. F. Standaert werd in hotel „Rotterdam" de jaarverga dering van het „Reiscomité ouden van dagen" gehouden. De jaarverslagen van de secre taris, de heer C. Vermast, en van de penningmeester, de heer J. I. de Waal, werden onveranderd goedgekeurd. Het belangrijkste agendapunt was de reis voor a.s. zomer. Voor deze 28e reis zijn reeds de nodige verkenningen gedaan. Het dage lijks bestuur stippelde reeds een prachtige tocht uit, maar deze werd nog niet ter goedkeuring aan het volledig bestuur voorge legd. De heer Standaert zal begin april een film ter beschikking stellen die in het Concertgebouw zal worden verleond. Le baten zijn voor de a.s. reis. Het comité is van mening dat lange reizen de bejaarden teveel vermoeien. Daarom wil men dichter bij huis blijven, maar daarnaast streeft men er naar hun een zo prettig mogelijke dag te bezorgen. Gedu rende 27 jaren zijn zij daar uit stekend geslaagd, dank zij de spontane medewerking en de \aak belangrijke giften van dl inwoners van ierneuzen. Het co rnité vertrouwt dat ook dit jaai genoeg geld zal worden opge haald (alles is duur) om een drie honderdtal bejaarden een mooie reis te kunnen aanbieden. In dit vertrouwen is men weer met en thousiasme aan het werk gegaan. Hopelijk zullen ook de nog te houden collecten genoeg geld op leveren voor deze 28e bejaarden- reis. Met ,,De Steltkluut" op excursie. Een interessante tocht naar de Braakman hadden leden van de Oost Zeeuws-Vlaamse Vogel wacht „De Steltkluut" en verde re belangstellenden zaterdagna middag, toen onder deskundige leiding per Z.V.T.M.-bus 'n rond rit werd gemaakt'door het wijde polderland en over de schorren aan de „buitenzijde". Er hing een grijze hemel met jagende wolkenvelden boven dit zo goed als verlaten gebied. Maar ver op het water zagen de vogel vrienden een groepje brilduikers en eigenlijk begon de excursie in Terneuzen al toen men tijdens 't rijden over de Scheldekade in de haven een paar dodaarsjes zag zwemmen. Na de Braakmanbrug ging het gezelschap op zoek naar de tal rijke wintergasten, de kolganzen. Op een verlaten stuk wei zaten er een 700 bij elkaar met hier en daar er tussen 'n groepje brand- ganzen. Voor de kolgans is de Braak man één van de hoofdoverwin- teringsgebieden in Zeeuws- Vlaanderen. Daarnaast vertoe ven zij ook veel in de „Putting", onder Hengstdijk. Een tien tot vijftienduizend van deze vogels herbergt Zeeuws-Vlaanderen ge durende de winter. Hun slaap plaats is over het algemeen de Saeftingepolder. Toen enkele leden van de groep een beetje te dicht nader den gingen er groepen op de wie ken, maar veel zin om ver weg te vliegen hadden zij blijkbaar niet. In struik en hëg zaten kepen en vinken en er vlogen enkele veldleeuwerikken. Bij een binnen water, stil ineengedonken met de kop tussen de vleugels, rustten vijf kleine zwanen. Zij moesten worden „gewekt" om op te vlie gen. Verder liepen er wulpen en er zaten vele scholeksters. Laarzen en durf zijn er voor nodig om de tocht te wagen door enkele honderden meters sparti- na om in de buurt van de vloed lijn aan de Scheldekant te ko men. Maar het is de moeite waard, ook al moesten er nog al eens jeugdige deelnemers uit het slijk worden getrokken. Hier zaten minstens een paar honderd prachtige bergeenden en nog veel meer scholeksters. Er vlogen een drietal goudpluvieren en landinwaarts zwierde het silhouet van het wijfje van de blauwe kiekendief. Op een eenzame plaats groep ten eidereenden tezamen. Daar waren ook de middelste zaagbek- ken en nonnetjes, smienten en futen en hier en daar een bonte strandloper en het watervlugge steenlopertje. De excursisten mochten niet mopperen. Toen de tocht zo on geveer was beëindigd begon het flink te regenen. Op de terucht- tocht slopen een paar fazanten door het gras. Fraten, vink en keep zochten een goed heenko men. Voor de vogelvrienden was dit bezoek aan hun vrienden uit het hoge Noorden zeer interes sant geweest. Zorg voor invalide „bescherm de vogels Van het ministerie van O., K. W. kreeg de Oost Zeeuws- Vlaamse vogelwacht „De Stelt kluut" toestemming tot het on der zich hebben van beschermde vogels voor zover deze invalide zijn. He gebeurt maar al te dik wijls dat dierenvrienden een ge brekkige vogel vinden en niet weten waar zij er mee heen moe ten. Zij kunnen deze nu afgeven bij de secretaris van de vogel wacht in Oost Zeeuws-Vlaande ren, de heer G. Sponselee, Jacob Catsstraat 2,3, Terneuzen. Deze vogelwacht doet vele po gingen om een juist beeld te krij gen van wat er aan vogels leeft in ons gewest. Wanneer minder algemeen bekende dode vogels worden gevonden, kunnen deze eveneens op het secretariaat worden afgegeven. Op deze wijze is het mogelijk de lijst zo kom pleet mogelijk te maken. L. J. G. Axel De Landbouw Jongeren Ge meenschap afd. Axel heeft in een overvol „Centrum" een platte landsavond gehouden, die in alle opzichten geslaagd is. Er werd een afwisselend programma van muziek, dans, declamatie en to neel afgewerkt, dat de aanwezi- gén werkelijk een zeer genoeg lijke avond heeft bezorgd. De avond werd geopend met een hooggestemd openingswoord van de L. J. G.-voorzitter, de heer F. van Arenthals. Hierna volgde het optreden van het L. J.G.-orkest uit Groede. Dit accordeonorkest gaf een zeer waardevolle en bovenal zeer ge waardeerde bijdrage aan het programma. Na een intermezzo met declamatie kwam de volks dansgroep voor het voetlicht. Dit altijd weer fleur brengend num mer van levende folklore en rit me kwam goed tot zijn recht. Na de pauze bracht een toneel groep der L. J. G. onder leiding van de heer P. Olyslager een blij spel in 3 bedrijven van Q. Hers man „De nieuwe typiste". De o-pvoering van dit stuk gaf blijk, dat de L. J. G. in staat is om met eigen krachten een goe de toneelavond te geven. Het stuk was goed ingestudeerd en werd correct uitgevoerd. Het geheel is een ontspan ningsavond geworden, waarop met voldoening kan worden te ruggezien. Kaartavond K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. belegde in café E. Lam bert een prijskaarting, waaraan door 44 leden werd deelgenomen. Er werd gekaart op punten met (Adv.) 'n klasse apart 4# verwisseling van maat. Uit de plaatselijke kas werden een vijf tal prijzen beschikbaar gesteld, terwijl verder de inleg in geld prijzen aan dé man werd ge bracht. 't Hoogste aantal punten, vijf, werd door twee deelnemers behaald, t.w. Th. Dankaart, en J. de Klerk. Vier punten behaalden Th. Maas, M. Hermans, M. Mar cus, P. de Rijk en J. Dobbelaar. Z. L.M. vergadering De plaatselijke afdeling der Z. L. M. hield donderdagmiddag haar jaarvergadering in hotel „De Drie Koningen" alhier. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter de heer J- van Dijke, de aanwezige leden en de genodigden voor deze verga dering. De heer J. B. Becu werd dank gebracht voor zijn bereid willigheid om op deze middag een lezing te willen houden. Uit het jaarverslag over 1959 van de secretaris, de heer J. van Driel, bleek dat het ledental tot 99 is gestegen. De rekening en de verantwoor ding over het jaar 1959 van de penningmeester, de heer J. de Vlieger, werd in orde bevonden. Bij de verkiezing van de perio diek aftredende bestuursleden de heren C. CijsoUvv, Jac. Luteijn en A. Salomé-Vethage, waarvan de heren Crjsouw1 én Luteijn, die nu al 15 jaar lid zijn, zich niet meer herkiesbaar stelden, werden ge kozen de heren P. Cijsouw en A. Becu-Verhage, terwijl de heer A. Salomé-Verhage werd herkozen. Door de heer J. B. Becu, dijk graaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis werd een interes sante lezing gehouden over de temporisering van de dijkverho gingen en wat dit betekent voor Zeeuws-Vlaanderen. Na de rondvraag werd de ver gadering onder dankzegging en een woord van opwekking om op de ontspanningsavond aanwezig te zijn, door de voorzitter ge sloten. Z.L.M.-ontspunningsavond Voor de leden en genodigden van de afd. Groede der Z. L. M. werd donderdagavond in hotel „De Drie Koningen" alhier een jubileum ontspanningsavond ge geven. Aan deze goed geslaagde avond werd medewerking ver leend door de L. J. G. band uit Groede en de Z. P. M. L. J. G. aid. IJzendijkc Biervliet. De voorzitter van de afd. Groe de der Z. L. M„ de heer J- van Dijke, opende deze avond met een hartelijk woord van welkom tot de vele belangstellenden en de genodigden op deze avond. Hij deelde mede, dat op de voorafgaande vergadering was besloten dat aan het 100ste lid een herinneringsmedaille zou worden uitgereikt. Tevens dank te hij burgemeester Everaars voor zijn toezggging om op deze avond de prijzen te willen uitrei ken voor de jaarlijkse bietenzaai- wedstrijd. Hierna werd het programma voor deze avond ingezet. Na het eerste gedeelte van de avond werd de uitslag van de jaarlijkse bietenzaaiwedstrijd door de jury bekendgemaakt en de prijzen hiervoor uitgereikt door burgemeester J. C. Eve raars. De uitslag luidde als volgt: 1. J. de Smit, Groede, 43% pnt (won voor het tweede achtereen volgende jaar de wisselbeker en een medaille)2. D. Aarnoutse. Groede, 42 pnt; 3. A. Luteijn, Groede, 41% pnt; 4. P. Leen- houts, Groede, 39% pnt; 5. M. Dierings, Groede, 38 pnt; 6. A.' Verplanke, Nieuwvliet, 35 pnt. Burgemeester Everaars die de aanwezigen verzocht om toch al-, len lid te zijn of te worden, kon hierna de herinneringsmedail le uitreiken voor het toetreden van het 100ste lid der Z. L. M. afd. Groede. In de pauze werd aan alle aan wezigen een verversing aangebo den en de verloting ten bate der afd. Groede der Z.L.M. gehouden. Na de pauze volgde de opvoe ring van het toneelspel in drie bedrijven „Waarom zweeg je zo lang", dat op voortreffelijke wij ze werd vertolkt door de afd. IJzendijke-Biervliet van de Z. P M.-L. J. G. Door de voorzitter van de afd. Groede der Z. L. M. werd aan de afd. Z. P. M.-L. J.G. IJzendijke- Biervliet en aan de voorzitter van de L. J. G.-band uit Groede een aardige surprise aangeboden voor hun belangeloze medewer king aan deze avond. Polio-vaccinatie Voor de inenting tegen kinder verlamming werden in de ge meente Nieuwvliet op 19 februa ri 1960, voor de derde injectie van de polio-vaccinatie 43 kinderen behandeld. Bejaardenmiddag. Het R.K. comité voor bejaar denzorg belegde in het Vereni gingsgebouw een bejaardenmid dag, die goed bezocht werd. De hoofdschotel van het pro gramma bestond uit de vertoning van verschillende documentaire films, waaronder de bekende ,,'t Schot is te boord" van Her man van der Horst. Och de an dere films hadden betrekking op de visserij en op de bereiding van heerlijke visschotels. Het spreekt vanzelf, dat na deze fijne gerech ten het kopje koffie zich goed deed smaken. Het gezelschap vermaakte zich verder met kaartspel, muziek en een gezellig babbeltje. De bejaarden werden nog toegesproken door de voor- Adv. De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door 40) Nadruk verboden. „Dat bliji't afgesproken, Mau rice.-,.. alleen op één voorwaar de." „En die voorwaarde is?" vroeg Duval, haar belangstellend op nemend. „Dat u mij nu alvast een flink voorschot op mijn nieuwe salaris geeft, monsieur!" Duval schoot in een lach. „U is inderdaad, behalve een heel dappere vrouw, ook een heel zakelijke vrouw", vond hij. Zijn portefeuille daarop te voorschijn halend, vroeg hij: „Hoeveel wilt u dan als voorschot hebben." I „Honderdduizend francs, mon sieur. En geen centime minder." Ze keek Duval thans recht in zijn gezicht. Duval vertrok geen spier. „En hoeveel wil jij hebben, Maurice." ..Een even groot bedrag, mijn heer Duval, want ik moet mijn hospita nog een paar maanden achterstallige huur betalen." „Dat is goed", sprak de secre taris van Albert Creumont. „Ik zal twee cheques uitschrijven, die jullie morgenochtend direct bij het Crédit Lyonnais kunnen verzilveren! Ik vertrouw, dat jullie daarmee accoord kunnen gaan." „Dat gaan we in elk geval, mijnheer Duval. En als u ons nu ook nog een gezellig diner aan biedt, dan zijn we helemaal tevre den. Ik heb, na al dat gepraat, een flinke trek gekregen en zou graag eens wat willen gaan eten." „Dan gaan we met ons drie tjes naar een fijn restaurant",1 stelde Duval voor, waarmee de beide anderen direct instemden. HOOFDSTUK X. Precies om halftien in de mor gen voer de „Ofir" het Suez- kanaal in. Het cosmopolitisch Port-Said met zijn drukte en ge-j wemel lag reeds achter het zuid waarts koersend vaartuig, dat I door zijn opvallend model de aan-1 dacht van zeer velen getrokken had. Het fraaie gebouw van de Suez-kanaal Maatschappij, dat Edouard aan stuurboord voorbij zag schuiven, was de laatste in druk die hij van de gonzende en zwoele stad meenam. Thans be gon de 85 mijlen lange vaart door de landengte en het eerste stuk daarvan, het monotone rechte gedeelte tussen de havenstad en El-Kantara, lag thans voor de boeg. Edouard stond op het com- mandodek, waar enkele matro zen bezig waren om de zonnetent te spannen. In een aandachtig beschouwen nam hij de omgeving op. Aan bakboord strekte de zan dige vlakte van Pelusium zich uit, terwijl aan stuurboord het wijde water van het Meer van Menzaleh kabbelde, waar grote scharen pelikanen de enig leven de wezens vormden. Kapitein Van der Decken had een paar rieten armstoelen met een bijbehorend tafeltje op het acnterste gedeelte van het com- mandodek laten klaarzetten, waarna hij zijn gast met een jo viaal handgebaar tot plaats nemen uitnodigde. Teen zij goed en wel gezeten waren, kwam de cersie Holmeester Delbord met een paai glazen heerlijke sorbet aancnagen. Een doos met siga retten van onvervalste Egypti sche makelij werd er bij gezet. Edouard Degon te glimlachen. „Zo is het hier wel uit te houden, kapitein", meende hij. „rtoe eerder jij jezelf bij ons thuis voelt, hoe liever ik het heb" antwoordde deze. „Bij dit mooie weed en een rustige Vaart1 ftéb: Len we nu een idéale geiégepi- heid voor een genoeglijk praatje, tenminste, indien je daaraan be hoefte mocht hebben... Er zullen welbent verschillende dingen zijn, waarover je nadere inlich tingen zoudt willen hebben. In dien dat zo is, dan heb je nu de gelegenheid. Morgen, wanneer wc de Rode Zee binnenvaren, krijgen we een dag of vier warm te en zal praten hier op het dek mindei aantrekkelijk zijn, terwijl ik daarna, zodra we aan het der de stuk van onze reis beginnen minder goed weer verwacht ge zien de tijd van het jaar. Edouard knikte bevestigend. „Ik heb inderdaad wel hei een en ander te vragen, kapitein. Een paar dagen geleden sprak u mij over uw bedoelingen met het winnen van goud in dat geheim zinnige Ofir, toen zei u mij, dai u in de eerste plaats onrecht w il de goed maken en veel maat schappelijke hulp wilde bieden. Dat klinkt natuurlijk allemaal erg mooi... en u zult het ook wel goed bedoelen, maar... hoe is u daartoe gekomen?" Kapitein Van der Decken keek hem een ogenblik doordringend aan. „Er kan in het leven van eon mens wel eens iets gebeurd zijn, waarvan diezelfde mens op een later tijdstip grote spijt, zelts ooit veel verdriet heeft, zoveel zelfs, dat hij dan een verlangen in zich voelt opkomen om voor hetgeen hij misdeed boete te doen. Dat kan bijvoorbeeld, door in een klooster te gaan en een boetvaardig leven te leiden. Maar het kan ook door bijvoorbeeld als een eenzame zwerver door de wereld te trek ken ol op de wijde wereldzeeën de ïest van je leven te slijten als een „Vliegende Hollander", viel Edouard opeens in de ïeue. Inderdaad!..." Edouard had graag wat dieper ingegaan op dit punt, maar er was iets in de ogen van de ge zagvoerder, dat hem deed beslui ten dit voorlopig uit te stellen. Het kwam hem vuor, dat kapitein Van der Decken een groot en stil verdriétmet zich meedroeg. Daarom besloot hij het gesprek een andere wending te geven. „Misschien kunt u mij nu eens iets meer vertéllen over Ofir zeil', kapitein. Het is een merk waardig feit, dat het Ofir, waar van in de Bijbel sprake is, tot op heden nog nimmer is terugge vonden. Er zijn vele veronder stellingen over de plaats, waar het gelegen moet hebben, zoals Zuid-Arabic, Rhodesia en zelfs Ethiopië." „Het land van de koningin van Scheca?' glimlachte de kapitein. „Ja, daarover heeft men ook al eens veronderstellingen geop perd. Maar alle theorieën hebben gefaald, omdat men één heel be langrijk punt over het hoofd heext gezien." „En w-elk punt is dat, kapitein. De produk'en, die men er van daan haalde?" „Niet in de eerste plaats. Die produkten waren goud. ivoor, diamanten, alsmede sandelhout en ook dieren, zcals apen en pauwen." „Dat vindt men allemaal in Atrika, kapitein, dus dat zou dan best Rhodesia of Ethiopië kun nen wezen". (Wordt vervolgd.) TWEE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL Omstreeks tien uur zaterdag ochtend is een tramwagen van lijn vier in de Van Woustraat tc Amsterdam bij de kruising van de St Willibrordusstraat met vol le vaart op een vrachtwagen ge botst, die van rechts uit deze straat was gekomen en op de tramrails stilstond om het ver keer van rechts voorrang te vei lenen. Bij de botsing werd de cabine van de tram volledig verwoest. De 42-jarige bestuurder, A. .Ste vens, raakte bekneld en kon slechts met moeite uit de inge deukte cabine worden bevrijd. Hoewel alle ruiten om hem heen verbrijzeld waren en hij bedolven was onder de scherven had hij nauwelijks snijwonden opgelo pen. Maar niettemin werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, aangezien hij diverse wonden aan zijn benen had opgelopen die tussen stoel en ingedeukte voor zijde bekneld waren geraakt. De 25-jarige bestuurder van de vrachtauto, H. Kistjes, werd eveneens naar 't ziekenhuis ver voerd. Hij had bij de botsing ern stige wonden aan het gelaat op gelopen, wist zichzelf uit de even eens ingedrukte cabine van zijn wagen te bevrijden, doch zakte daarna op het trottoir ineen. zitter van het comité, de heer A. van Hove en door kapelaan Wou ters. Inenting tegen polio. Door de gemeente-arts, dokter Du Puy, werden 259 kinderen in geënt tegen kinderverlamming. Het betrof hier kinderen van de jaarklassen 1945 tot en met 1949 en 1958, die dé derde injectie hebben gekregen. Vooral in Stop peldijk moesten vrij veel kinde ren wegens ziekte verstek laten gaan. „Gailiard de Biévène" werd ingevoerd. Vorige week is door de beken de paardenfokkes De Dobbelaere uit IJzendijke en A. I. Catseman te Biervliet de 8-jarige Belgische hengst „Gailiard de Biévène" van de heer A. van de Meulebroecke, burgemeester van Bellegem, aan gekocht. Vrijdag werd deze fors gebouw de bruinschimmel aan het grens- kantoor Veldzigt ingevoerd. Vóór. dat de hengst kon worden inge voerd werd hij door een keurings commissie van het Kon. Nederl. Trekpaard, bestaande uit de he ren H. Boonen en Don Hartig Jager gekeurd. Voor deze bijzondere keuring bestond in de kringen der paar denfokkers zeer grote belang stelling, want behalve de ve)e fokkers uit de streek waren ook fokkers uit Limburg, Gelder land enz. naar deze plaats geko men om de hengst te bewonde ren. Na de keuring werden vele handen gedrukt om de nieuwe eigenaars geluk te wensen met deze aanwinst voor de paarden fokkerij in Zeeuws-Vlaanderen. Ned. Hervormde jeugd gaf een uitvoering. Door de gezamenlijke Her vormde Jeugdverenigingen werd in het „Hofzichttheater een uit voering gegeven. Ds. C. van Evert heette de veie belangstellenden hartelijk welkom en richtte vooral een welkomstwoord aan burgemees ter en mevr. Ficq. Vóór de pauze was het een variatie van muziek, zang en schetsjes. Nadat in de pauze een goed geslaagde verloting was ge houden, kwam het hoofdnummer van de avond: een blijspel in drie bedrijven „De Surprise" van Stien de Bruyn en Ben Heuer. Een hartelijk applaus na ieder bedrijf was een verdiende belo ning voor hun spel. Ds. Van Evert dankte spelers voor hun medewerking en de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling. MAANDAG 22 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De banneling van St. Petersburg". - Jeugdgebouw „De Schakel", 4.30 uur: Kindervoorstelling; 8 uur: Kleurenfilm „Echo der bergen". AXEL: Gemeentehuis, 11 uur: Aanbesteding reconstructie Po lenstraat met bijbehorende werken. Het Centrum, 8 uur: „Les quatre cents coups". DINSDAG 23 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Een droomschip van een woonschip". De V.A.R. heeft dezer dagen onder de leden van de Veilig heidsraad een brief laten circu leren, waarin zij waarschuwt voor mogelijke ernstige gevol gen als er aan de huidige toe stand in de gedemilitariseerde zóne tussen Israël en Syrië geen einde wordt gemaakt. De regering van de V.A.R. verwijt Israël in de brief dat het de duidelijke bepalingen van de bestandsovereenkomst blijft schenden. Zij behoudt zich het recht voor om, zo nodig/ pogin gen te doen om de oude toe stand te herstellen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2