SOLA Zeer geslaagde conferentie r. Benelux-premiers Beledigende opschriften voor Chroesjtsjef De kwestie-Cyprus Slotzitting van de rondetafelconferentie over Kongo Mobiele mannen gragen Reicotex of Blue Sfar ZON- en MAANSTANDEN Nieuws P.VAN HERMON Het Geschenkenhuis krimpvrije Wol, Jaeger of Sajet VERLINDE DE BENELUX-TOPCONFERENTIE TE BRUSSEL salens j-cbert" Verhoging ongevallenuitkeringen invaliditeitsrente en kinderbijslagen BlueStar Riiiomx HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ig 20 februari I960. Hge en tien stug irin- ntje sr is vTDEN VOOR HEREN Leuke sortering Q Vesten Q Pullovers Truien Overhemden (No-Iron en Sanfor) Terlenka Pantalons Kleding die de heren past, voor prijzen die nog beter passen, bij: Molendijk 10, Tel. 292 HOEK Voor Noordstraat 15 Terneuzen Grote sortering CASSETTES Prachtige Keukengarnituren 29.85 Alle onderdelen apart verkrijgbaar DAMES: Als U iets gaat breien, breit dan met (merk NEVEDA) dan pas heeft U eer van uw werk. Wij hebben steeds de laat ste nieuwe kleuren in voor raad, met gratis breipatro- nen, ook voor ondergoed, en denkt aan onze Kheuma- tiekwol die niet prikt op de huid, bij: NIEl'WEDIEPSTRAAT 15 Toch de grootste sortering Frankermg Dij abonnement: I'erneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZE MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4915 Verschynt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprps per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Benelux-,.topconferentie" heeft zaterdag geleid tot een be langrijke toenadering tussen Ne derland en België op twee pun- te«, waarover tot dusverre aan zienlijke meningsverschillen tus sen beide landen bestonden. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard reeds in de tweede helft van de volgende maand besprekingen te beginnen over de Belgische wens voor een verbinding tussen de Schelde en de Rijn en over de landbouwpro blemen zijn in beginsel afspraken gemaakt, die van Nederlandse zijde van grote betekenis worden genoemd voor de verdere ont wikkeling. Zowel de Belgische minister president Eijskens, als premier De Quay spraken na afloop van (te besprekingen die overigens tegen veler verwachting in nog geen vier uur in l>eslag namen hun grote voldoening uit over de bereikte resultaten. De kwestie van de waterwegen, die buiten de agenda van de Be- nelux-besprekingen viel, was reeds vrijdagavond na een diner ten huize van de Belgische minis ter-president afgehandeld en het was dan ook het landbouwvraag stuk, dat zaterdag de hoofdscho tel van de conferentie vormde. Naar de Nederlandse minister van Landbouw, de heer Marijnen, mededeelde, kunnen de resultaten van het gesprek daarover als volgt worden samengevat: 1. Het voor België uit 't E.E.G.- verdrag voortvloeiende recht de grenzen te sluiten voor groenten en fruit, indien de minimumprijzen op de bin nenlandse markt niet wor den bereikt, zal niet automa tisch op Nederland worden toegepast. Van Nederlandse zijde zullen maatregelen wor den genomen om inzakking van de prijzen op de Belgi sche markt te voorkomen. Alleen indien er een werke lijke ernstige situatie in Bel gië zal ontstaan, kan de Bel gische minister van Land bouw in overleg met zijn Ne derlandse collega tot 'n nood zakelijke grenssluiting over gaan. 2. In beginsel is afgesproken de kwestie van dé harmonisatie en liberalisatie van de land bouwpolitiek in de twee lan den nader te bezien, ook in het licht van de Europese economische gemeenschap. In het bijzonder is het doel hiervan de mogelijkheid te openen de bestaande Bene- lux-organen beter te kunnen laten werken door de belem mering weg te nemen, die is ontstaan door het uitblijven van harmonisatie en libera lisatie in het land- en tuin- en harmonisatie van de landbouw bouwbeleid. i te komen. 3. Er is een vaste afspraak ge maakt om in E.E.G.-zaken zo nauw mogelijk overleg te plegen en zo veel mogelijk gezamenlijk op te treden. -1. De Belgische regering is ver zocht een oplossing van do kwestie der invoer van ge condenseerde melk in België te vergemakkelijken dooi' aanpassing van de maatrege len voor maximumprijzen. De producenten hebben in hun besprekingen reeds grote vooruitgang geboekt op de weg naar een oplossing, doch de maximumprijsrege- iing staat een definitieve op lossing in de weg. Minister Marijnen toonde zich zeer voldaan over de bereikte re sultaten. „Het allerbelangrijkste is, dat de Benelux-gedaohte bij de besprekingen op de voorgrond heeft gestaan. Het is van grote betekenis, dat nu de E.E.G. lang zamerhand op gang komt de Be nelux een eigen beleid voert", aldus de minister. Hij voegde hier. nog aan toe, dat het immers te betreuren valt, dat na vijftien jaar en terwijl cïe E.E.G. is gestart, het niet moge lijk is gebleken tot liberalisatie HET MOERDI.ÏKKAXAAL. De Belgische minister van Ver keerswezen, de heer P. W. Se- gers, heeft in een memorandum een concreet voorstel gedaan voor de aanleg van een Moerdijk kanaal. Dit kanaal zou 60 km lang moeten worden en via de Wester- 1 schelde tot aan de Oosterschelde nabij Woensdrecht moeten lopen. Hier zou het door een haven wor den geleid, die door een ten wes ten van Bergen op Zoom gepro- jecteerde dijk van de Oosterschel de zal worden afgescheiden. Het kanaal zou dan in noordelijke richting afbuigen om langs Ze venbergen te lopen en nabij Moerdijk via een voorhaven in het Hollands Diep uit te monden. Het kanaal zou twee sluizen tellen: één bij Moerdijk en de tweede aan de Belgisch-Neder landse grens op Belgisch grond gebied. In het memorandum worden de totale kosten van dit kanaal geschat op 1.6 miljard Belgische franken (120 miljoen gulden). Nederland zou twintig en België tachtig procent van de bouwkos ten dragen voor de werken op Nederlands grondgebied. Koningin Juliana zond telegrafische gelukwens. H. M. Koningin Juliana heeft j aan koningin Elisabeth II van Engeland een telegrafische ge lukwens gezonden ter gelegen- ho d van de geboorte van het En gelse prinsje. Het gewicht van de koninklijke baby. De koninklijke baby, het derde kind van koningin Elisabeth, woog bij de geboorte 3,26 kilo, zo is zaterdag te Londen officieel meegedeeld. Prins Charles woog 3.345 kilo en prinses Anne 2,721 kilo. (Adv.) Op muren en verscheidene an- i dere plaatsen in Soerabaja zijn leuzen aangebracht die beledi gend zijn voor premier Chroesj tsjef die thans een bezoek aan Indonesië brengt, aldus het Indo nesische persbureau „Antara". dat niet de inhoud van de op schriften vermeldt. De Sowiet- premier gaat heden naar de ha venstad in Oost-Java. "Waarnemers te Djakarta ver wonderen zich erover dat derge lijke vijandige leuzen in Soera baja zijn verschenen, daar de stad beschouwd wordt als het voor naamste bolwerk van de commu nistische partij. De burgemeester is communist. Chroesjtsjef kwam zaterdag uit Bogor in Bandoeng aan, waar een menigte van naar schatting 50.000 mensen door militairen, die op sommige plaatsen vrijwel schouder aan schouder stonden, in bedwang moest worden ge houden. De weg van Bogor naar Ban doeng was zwaar bewaakt toen Chroesjtsjef en Soekarno in een open auto passeerden. De Sow jet-leider, die er ver moeid uitzag, zei bij aankomst thans met eigen ogen te hebben gezien dat Indonesië een zeer rijk land is en hij begreep waarom de „kolonialisten" niet wilden ver trekken en de rijkdommen wil den blijven exploiteren. Hij haalde 'n Russisch spreek woord aan om de reden hiervan uit te drukken: „De tijger wil niet alleen gras eten". „Er is thans geen plaats meer voor het kolonialisme. De volke ren der wereld moeten één grote doodkist maken voor het kolo nialisme", aldus Chroesjtsjef. tb kepprf mé WoparticwW marü 16 LrwwtejjsfMat 9 fmauzeii individuele hïuirverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. elee'verwijderen van overtol lig haar. Nederlandse onroerende goederen overgenomen. De Indonesische regering heeft bekend gemaakt dat zij onroe rende goederen van Nederlandse ingezetenen heeft overgenomen, aldus meldt Reuter. Deze nieuwe maatregel betreft bezittingen zoals huizen. Eerder zijn alle Nederlandse maatschap pijen, winkels en ondernemingen genationaliseerd of onder gezag van de Indonesische overheid ge plaatst. Indonesië buitenlandse economische delinquenten uit Alle vreemdelingen die in In donesië gevangenistraffen uit zitten wegens „economische misdrijven", zullen het land moeten verlaten zodra hun straftijd om is. Deze nieuwe uitwijzingsorder is vrijdag te Djakarta afgekon digd. Op economische misdrij ven, variërend van smokkelarij tot zwarte handel, staat in In donesië maximaal de doodstraf. LADY MOUNTBATTEN OVERLEDEN. Gravin Mounbatten. de vrouw van graaf Mountbatten van Bir ma, thans chef van de Britse defensiestaf, is zaterdagavond te Jes- selton in Noord-Borneo onverwacht overleden. Zij was 58 jaar. Woens dag j.l. was zij in Noord-Borneo aange komen voor een rond reis langs eenheden van de ambulance-brigade van St. John. Zij over leed in haar slaap. De gravin, die door haar huwelijk een tan te van de hertog van Edinburg was, trad in 1939 toe tot de ambu lance-brigade van St. John. In 1942 werd zij hoofdinspe*trice van deze organisatie. Ook had zij veel belangstel ling voor de padvin- stersbeweging en het werk van het vrouwe lijke hulpkorps. Vele Rode-Kruisorga nisaties, waaronder het Nederlandsche Roode- Kruis, verleenden haar een onderscheiding. ■£r De foto toont haar in 't Britse militaire ziekenhuis te Sin gapore met het vijf jarig dochtertje van een Ghurka-soldaat. De Britse regering is bereid aan de Cyprioten een „laatste" concessie te doen door met een vermindering van de oppervlak te van de Britse bases op het eiland akkoord te gaan, op voorwaarde echter dat er over de andere hangende kwesties het bestuur over de bases, de financiële hulp en de militaire faciliteiten op Cyprus een „volledig en definitief" verge lijk wordt bereikt met aartsbis schop Makarios, aldus heeft het Britse kabinet, naar van welin gelichte zijde te Londen ver luidt, besloten. Deze beslissing aal binnenkort ter kennis van de Cyprioten worden gebracht. De regering te Londen zou bereid zijn, de oppervlakte van de militaire bases op Cyprus die zij onder haar soevereini teit wil handhaven, met enige vierkante kilometers volgens sommigen vijf tot tien vierkan te kilometer te verminderen. Zij zou echter niet akkoord wil len gaan met de suggestie van dr. Kutchuk, de leider der Turkse Cyprioten, dat Enge land de soevereiniteit over 200 vierkante km behoudt en daar naast in een gebied van hon derd vierkante km speciale voorrechten krijgt. (Zoals be kend wilde Londen aanvanke lijk soevereiniteit over 300 vier kante km, terwijl de Cyprioten slechts 200 vierkante km wilden afstaan). Aardbeving in Algerië. In het gebied van Meloeza (Oost-Algerië) heeft zich zondag 'n aardbeving voorgedaan, waar door een dertigtal mensen is ge dood en een tachtigtal gewond. De aardbeving deed zich voor tussen tien uur en half elf Neder landse tijd. Uit Setif zijn onmid dellijk hefschroefvliegtuigen naar het getroffen gebied, da 1200 km ten zuiden van Algiers ligt. ge zonden. Ongelukken in Zwitserse bergen. Twee ongelukken in de bergen van West-Zwitserland hebben zaterdag aan vier Zwitserse vrou. wen het leven gekost. Te Bex deed zich een ongeluk op een kabelbaan voor, waarbij twee vrouwen werden gedood en vier andere passagiers ernstig werden gewond. Bij Verbier werden vijf skiërs door een lawine bedolven. Drie van hen bleken ongedeerd toen zij waren uitgegraven. Voor de overige twee kwam de hulp te laat. „Ik wens van harte, dat de toe komstige Kongolese staat voor spoedig, stabiel en sterk moge zijn". Met deze woorden heeft de Belgische minister-president, de heer Eyskens, zaterdagochtend de rondetafelconferentie over Kongo in Brussel afgesloten. Sprekende op de plechtige slot vergadering van dé conferentie, waarop in vier weken tijd de grondslagen zijn gelegd voor een onafhankelijk Kongo, dat op 30 juni zal worden uitgeroepen, richtte de Belgische eerste-mi- nister ook een waarschuwend woord tot de 88 Kongolese afge vaardigden: „Het is onvermijde lijk, dat Kongo ook kritieke mo menten zal gaan beleven.. Vergeet niet, dat er wellicht buiten uw grenzen mensen zullen zijn, die Nederlander onder lawine bedolven. Naar het Zwitserse perbureau „Depag" en het Franse persbu reau „A.F.P." meldden is vrijdag middag een 62-jarige Nederlan der, de Amsterdamse handelaar W. F, J. Zeegers door een lawine bedolven en gedood. Hel ongeluk vond plaats voor de ogen van leerlingen van een skiklas. Kort na elkaar kwamen drie lawines omlaag van de Cluex- hang bij Pontresina. De heer Zee gers was bezig met de daling naar Pontresina toen de sneeuw massa over hem heen kwam. In een oogwenk waren vijftig man bezig het slachtoffer uit te gra ven. Er werd hulpmateriaal aan gevoerd en vier honden hielpen zoeken. Na drie en half uur stuit- te men op een ski. Op 8 meter daarvan vond men kort daarop het slachtoffer, dat bijna twee meter onder de sneeuw lag. Vele t pogingen om met kunstmatige t ademhaling en zuurstof de le- vensgeesten weer op te wekken I hadden geen resultaat. afgunstig naar u kijken en voor deel zullen trachten te behalen uit de minste tekenen van zwak heid of onenigheid". De heer Eyskens zegde de Kongolezen toe, dat zij ook in de toekomst op de Belgische steun zullen kunnen rekenen. Hij her innerde aan de technische en fi nanciële hulp, die hun op de con ferentie is toegezegd en zeide: „Het Belgische volk zal nooit on verschillig zijn wat betreft de toekomst van Kongo. De tijd is aangebroken voor een broeder lijke samenwerking tussen twee naties, waarvan de lotsbestem ming door 80 jaar gemeenschap pelijke geschiedenis innig ver bonden is geweest. Samen zullen zij, oprecht en loyaal, de nieuwe wegen naar een steeds betere toekomst weten te vinden". Rede van koning Boudewijn Koning Boudewijn van België heeft zondag op een receptie dei- leden van de R.T.C. een toe spraak gehouden, waarin hij na herinnerd te hebben aan de ver diensten van koning Leopold II, bij de stichting van de staat 80 jaar geleden zei„Wij zullen Kongo teruggeven met een admi nistratieve inrichting, grote ste den, spoorwegen, een verkeers- net, vliegvelden, hospitalen, scho len, een intellectuele élite, een munt, industrieën, een zeer ont wikkelde landbouw, een levens standaard en 'n economische be drijvigheid die veel jonge landen u benijden. Uit de verklaringen die u op de rondetafelconferentie aflegde, heb ik kunnen opmaken, dat u naar waarde wist te schatten wat België u bracht en u nog brengen kan, indien, en ik ben er van overtuigd, onze beide volke ren verenigd blijven door banden van oprechte vriendschap. Wij rekenen op uw loyaliteit, zoals u op de onze kunt reke nen". Bij de Tweede Kamer zijn drie wetsontwerpen ingediend, waar bij in verband met de komende huurverhoging en de stijging van de melkprijs een verhoging wordt voorgesteld van de onge valsuitkeringen, renten ingevol. ge de invaliditeitswet en de kin derbijslagen. Voorgesteld wordt de ongevals uitkeringen te verhogen met 6 pet per 17 april 1960. In afwijking van vroegere verhogingswetten is, in verband met de als gevolg van het in werking treden van de Algemene Weduwen- en Wezen wet ontstane situatie, voor wat betreft de weduwenrentetrekkers alleen voor toekenning van de nieuwe bijslag in aanmerking ge bracht de weduwe, die niet voor een uitkering ingevolge de A.W. W. in aanmerking komt, mits het ongeval, tengevolge waarvan haar echtgenoot is overleden en het overlijden plaats vonden vóór de datum, waarop de A.W. W. in werking trad, derhalve vóór 1 oktober 1959. Verder wordt, eveneens ingaan, de 1 april 1960, voorgesteld een verhoging van de Invaliditeits- renten krachtens de Invaliditeits wet met 100 pet, waardoor de to tale bijslag op genoemde renten van 190 pet op 290 zal worden gebracht, en een verhoging van de gezinstoeslag met 5,per week, waardoor het totaal van gezinstoeslag en daarop verleen de bijslag komt te bedragen 73 per maand. Voorts wordt voorzien in een DEENSE PREMIER OVERLEDEN Premier H. C. Hansen van Denemarken is vrijdagavond in Kopenhagen na een langdurige ziekte overleden. Hij is 53 jaar geworden. Hansen was sinds vorige win ter ziek. Hij had kanker. Han sen werd als zoon van een schoenmaker geboren. Hij kreeg een opleiding als typograaf. Hij ging als sociaal-democraat in de politiek nadat zijn broer wegens dienstweigering gevan gen was gezet. Hij is minister van Financiën en van Buitenlandse Zaken ge weest. Premier werd hij in 1955. Hansen was een voorvechter voor westelijke samenwerking. Het naoorlogse economische herstel van Denemarken is voor een groot deel aan hem te dan ken. Behalve als politicus genoot Hansen bekendheid als dichter en componist van liedjes, die hij zong terwijl hij zichzelf op een mandoline begeleidde. In de oorlog was Hansen se cretaris van de socialistische partij. Hij gaf klandestien een krant uit. Hansen laat een weduwe en drie dochters achter. Het pre mierschap is sinds 4 januari waargenomen door de minister van Financiën Viggo Kamp- mann, die, naar in brede kring wordt verwacht, Hansens op volger zal worden. verhoging van de kinderbijslagen ingevolge de Kinderbijslagwet ingaande 1 januari 1960 met 12 aent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor de volgende kinderen. In hetzelfde wetsont werp worden overeenkomstige verhogingen voorgesteld van de Kinderbijslagen ingevolge de Kindertoelagewet voor gepensio neerden. In deze verhoging is be grepen de integrale verwerking in de Kinderbijslag van de duur- tetoeslag van 10 cent per kind per dag. welke gedurende de ja ren 1958 en 1959 naast de Kinder bijslag werd toegekend aan werknemers, wier loon gemid deld niet meer bedroeg dan 16 per dag. (Adv.) Pejeha-stoffen voor maatwerk naar uw hart VRAAG UW KLEERMAKER Arrestaties in Spanje. De Spaanse regering heeft za terdag meegedeeld, dat de leiders van een geheime organisatie zijn I gearresteerd in verband met een serie bomontploffingen in de af gelopen twee dagen in Madrid. Onder de gearresteerden be vindt zich een groep die direct contact met de Sowjet-Unie on derhielden, aldus de verklaring waarin voorts werd gezegd dat twee bommen waren ontploft en 1 twee onschadelijk konden worden gemaakt. Bij één der ontploffin gen was een man gedood. In de Spaanse verklaring wordt verder gezegd, dat al enige we- 1 ken lang in verscheidene Wcste- lijke landen, waaronder Spanje een toeneming van „ondermijnen de activiteit" is waargenomen. „Deze agitatie heeft de vorm aangenomen van pers- en radio campagnes, terroristische pene traties over de grenzen, beledi gingen van onze vlag in Brussel Caracas en Havana van herhaal de tot dusver mislukte pogingen om de openbare orde te versto- j ren, agitatie te voeren en stakin- gen teweeg te brengen." De mededeling verwijst naar een onlangs te Praag gehouden communistisch congres, bijge woond door de voornaamste lei ders van de ..geheime communis tische organisatie voor Spanje en Portugal". Sntokkelwinst voor kindertehuis. I Een geestelijke, die zich schul dig had gemaakt aan sigaretten- 1 smokkel om van de winst daar- i van de bouw van een tehuis voor arme kinderen van zijn parochie te bekostigen, is tot lè dagen ge vangenisstraf en een boete van 700.000 lire veroordeeld. De geestelijke, Carlo Tarcisio, pastoor van Uiteriano, was her haaldelijk naar Zwitserland ge gaan om sigaretten in te slaan. Hij werd bij herhaling door de douane betrapt op pogingen om, eerst 25 kilo en later 19 kilo si garetten Italië binnen te smok kelen. Hij heaft hoger beroep tegen het vonnis van de recht bank van Como aangetekend. TOENEMENDE WIND. Tijdens het weekeinde hand haafde zich boven Schotland een oude, weinig actieve depressie. Een regenfront hiervan trok in de nacht van zaterdag op zondag over ons land naar het oosten, hetgeen gepaard ging met een krachtige zuidwestelijke wind. Na dit regenfront volgde nog een zóne met enkele buien, maar deze boette snel aan betekenis in onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich zon dag snel van Engeland en Frank rijk uit naar onze streken uit breidde. Deze zorgde in de middag voor flinke opklaringen en afneming van de wind. Aan de westzijde van deze rug van hoge luchtdruk bevindt zioh boven de Golf van Biscaye een actieve depressie, die haar in vloed oostwaarts verlegt. Vandaag zal zij geleidelijk meer invloed op het weer bij ons gaan uitoefenen, ook al volgt zij een koers welke ten zuiden van ons land ligt. Toenemende wind uit zuid tot oost, vanuit het zuidwesten op komende bewolking, later ge volgd door regen en aanvoer van iets koudere lucht zullen de be langrijkste gevolgen van dit na- derbijkomen zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Veel wind. Aanvankelijk nog opklaringen, maar geleidelijk vanuit het zuid westen toenemende bewolking, met in de middag kans op regen, vooral in het zuiden van het land. Matige tot krachtige, latei- mogelijk harde wind tussen zuid en oost. Iets lagere middagtempe- raturen dan gisteren. DINSDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.53 11.25 Terneuzen 11.31 - I-Iansweert 0.11 12.40 Walsoorden 0.21 12.50 ZON MAAN op onder op onder Febr. 22 7.44 18.05 4.22 13.22 23 7.42 18.07 5.17 14.27 24 7.40 18.08 6.03 15.39

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1