Provinciaal nieuws Professor W. F. J. M. KRUL Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 20 februari I960. TERNEUZEN AXEL OOSTBURG. SAS VAN GENT. SLUIS. „BRENGER VAN HET GOEDE WATER Ook de hedendaagse jeugd PONTIAC 1960 GARAGE R. R. VISSER De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" door H. VAN SEELAND VLISSINGEN. ZAAMSLAG Zondagdiensten Agenda gemeenteraad. Do raad der gemeente Terneu- zen komt donderdag a.s„ des n.m. 7 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: Voorstel vaVt burgemeester en wethouders: a tot het op zijn verzoek ver lenen van eervol ontslag aan J. C. J. Olijslager als ontvanger der gemeente Terneuzen, zulks per 1 juli 1960 onder dankbetui ging voor de gedurende 40 jaren aan de gemeente bewezen dien sten; b. idem aan J. Ollebek als tuinman, zulks met ingang van 1 mei 1960; e. idem aan mr. P. H. W. F. Tellegen als ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken, zulks met ingang van 1 april 1960. Voorstel tot verkoop van per celen grond: a. aan de Jacob Catsstraat; b. aan de Axelsestraat c. in de Serlippenspolder. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de per 1 jan. 1960 te verwachten definitieve salarisverhoging aan het ge- meentepersoneel over het le kwartaal 1960; Voorstel: a. tot het verlenen van een voorschot op de vergoe- dng ex-artikel 101 der lager on derwijswet 1920 aan de bijzon dere scholen voor g. 1. o. en ulo voor 1960; b. tot het verlenen van voor schotten ex-artikel 73, 126 en 127 van de Kleuteronderwijswet aan de besturen van de Bijzondere kleuterscholen voor 1960; Voorstel tot het ingevolge arti kel 25, 6e lid, van de Nijverheids onderwijswet nodig verklaren van een afdeling bouwkunde aan de U.T.S. Voorstel, inzake buitenwerking stellen van de Woonruimtewet 1947. Voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting, dienstjaar 1960. Bespreking N.V. Waterleiding- mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen". Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen'» bereikte injjlpaal. Gisternamiddag werd ten kantore van de Coöp. Boeren leenbank „Terneuzen" ontvan gen de heer J. van Doeselaar, die zich nog slechts kort geleden te Terneuzen heeft gevestigd. Zijn storting op 15 februari 1960 had het inleggerstegoed bij de spaarbank van de Coöp. Boe renleenbank „Terneuzen" het bedrag van 15 miljoen gulden doen overschrijden en de bank wilde deze mijlpaal niet geheel ongemerkt voorbij laten gaan Namens het bestuur van de bank werd aan de gelukkige spaarder een gratis-inleg van 100 aangeboden en werden hem nog enkele andere ge schenken uitgereikt. Hoe snel het met de groei van deze spaarbank is gegaan, blijkt wel hieruit, dat een in leggerstegoed van 5 miljoen gulden werd bereikt in 1943, een inleggerstegoed van 10 mil joen gulden in 1956 en een in leggerstegoed van 15 miljoen gulden op 15 februari, 1960. Bovendien komt bij de bank nog voor een tegoed in reke ning-courant van ruim 6 mil joen gulden en reserves van on geveer 1 miljoen gulden, zodat het balanstotaal de 22 miljoen gulden thans overschrijdt. Succesvol optreden van „Laudamus" in het Con certgebouw. Een zeer groot aantal belang stellenden heeft donderdag avond in het Concertgebouw te Terneuzen genoten van het optreden van het Terneuzens gemengd koor „Laudamus", on der leiding van de heer M. Zon neheld, het strijkorkest bestaan de uit leerlingen van de Ter- neuzense Muziekschool, onder leiding van de heer J. Wisse Sr. uit Axel, en van de drie solis ten, de dames F. Delvaux—Tas- signon sopraan) M. Cornet (alt) beiden uit Sint Niklaas (B) en de heer J. Wisse Jr. (cello). Nadat de avond met gebed was geopend, verwelkomde de heer J. van Veen de talrijke aanwezigen en in het bijzonder het bestuur der Terneuzense Muziekschool. Het muzikale gedeelte werd begonnen met een choraalcan- tate door het koor met bege leiding van het orkest „Wat God doet is welgedaan" van J. Pachelbel. Met als solist de heer Wisse Jr. bracht het strijkorkest van de Terneuzense Muziekschool daarna een werk van A. Vivaldi De talrijke bezoekers hebben tenslotte eveneens kunnen ge nieten van de gedeelten uit „De Messias" van G. F. Handel en ook daarin de solisten kunnen bewonderen. Het uitgevoerde bestond uit drie delen „Komst des Heren en Zijn Geboorte", „Christus' Leven", „Christus' Lijden en Opstanding". Aan het welverdiend applaus kwam bijna geen einde. ,De heer Van Veen sprak dan ook een zeer hartelijk slotwoord en voor de dames-solisten wa ren bloemen. De avond werd besloten met dankgebed. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel komt dinsdag a.s., des avonds om 7 uur bijeen. De agefida vermeldt de vol gende punten: Voorstel tot het reconstrueren van de Oudeweg. Voorstel tot het verpachten van enige percelen grond ten oosten van de Crijnssenstraat. Voorstel tot vaststelling van de 4e wijziging van de Algemene politieverordening. Voorstel tot het verkopen van enige percelen bouwgrond. Voorstel tot het verkopen van de bergplaats Kerkdreef 10. Voorstel tot het verkopen van twee percelen grond. Voorstel tot het kopen van een perceel grond aan de Beatrix- straat onder intrekking van het raadsbesluit van 2 sept. 1959. Voorstel tot verlichting van de oversteekplaats voor wielrijders aan de Nieuwendijk en tot ver betering van de openbare ver lichting aan de Nieuwendijk. Voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende een tijdelijke regeling samenloop weduwen- en wezenpensioen in gevolge de uitkerings- en pen- sipenverordening-wethouders met een algemeen weduwen- en we zenpensioen. Voorstel tot het maken van bezwaren tegen toepassing van artikel 31 van de Woonruimte- wet 1947. Voorstel tot het vaststellen van enige begrotingswijzigingen. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer W. L. Hirdes als gemeente-ontvanger en administrateur van het wo ningbedrijf. Mededelingen. B. en W. delen in antwoord op de vragen, welke in de vergade ring van 26 januari 1960 werden gesteld, het volgende mede: a. Vraag van de heer De Feij- ter over de riolering van de Oudeweg: Uit de agenda blijkt, dat de rio- lering vóór de woningen komt te liggen. Het is technisch zeer be zwaarlijk de riolering achter de woningen aan te brengen. b. Vraag van de heer De Feij- ter wanneer met de verbetering van de Emmastraat een aan vang wordt gemaakt: Hiermede wordt begonnen zo dra de weersomstandigheden gunstig zijn. e. Vraag van de heer De Feij- ter om een overzicht te verstrek ken van de kerkelijke gezindten in de gemeente: Dit overzicht komt beschikbaar na de volkstelling 1960. <1. Vraag van de heer K. Ha melink over het loon van een gemeentewerkman De hiprbedoelde gemeente werkman is met ingang van 5 januari benoemd in vaste dienst, na een proeftijd van 1 jaar. Hij valt onder loongroep III. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de voorbereidingen voor de invoering van de werk- classificatie. Zodra een en an der zijn beslag zal hebben ver kregen, zal blijken of de onder havige gemeentewerkman in de juiste loongroep is opgenomen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal aanpassing stellig niet uitblijven. e. Vraag van de heer K. Ha melink over de onverharde pa den bij de duplex-woningen aan de Bylocquestraat, het Bylocque- plein en de Pironstraat: Deze paden zullen betegeld worden. De kosten moeten, blij kens schrijven van de Provin ciale Directie van de Volkshuis- de soorten en jaargetijden alsook de speciale behandeling van de onderscheidene planten uiteen gezet. Ook aan indeling van een tuin werd de nodige aandacht ge schonken. Het geheel werd behandeld en omlijnd met een feest van kleu ren, dat men als het ware de koude vergat en geneigd zou zijn om zo naar buiten te stappen. De heer Van der Lee, die ook het openingswoord had gespro ken, was zeker de tolk der aan wezigen toen hij aan het einde van de bijeenkomst mevr. Vixse- boxse hartelijk dankte voor het gebodene. Vluchtelingen aktie. In ons land zal een groot scheepse kampagne worden ge voerd om de tienduizenden vluch telingen, die al jarenlang in kam pen vertoeven, te helpen. Door de wnd. burgemeester alhier is, op verzoek van de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap, een bijeenkomst in het stadhuis gehouden, om onder de jeugd hiervoor belangstelling te wek ken en zo mogelijk te komen tot de oprichting van een plaatse lijk comité. Nadat op het grote belang van het vluchtelingenprobleem was gewezen konden de aanwezigen hun instemming betuigen aan het plan om een comité op te richten. Dit werd samengesteld uit 8 afgevaardigden van ver schillende verenigingen. Tot voorzitter werd aangewe zen de heer Sikkema, Bankert- straat 34; secretaresse is mej. C. van Harn, Spui D 27, penning meester F. van Arenthals, Pou- kenpoldersedijk N 7. Het comité zal volgende week opnieuw bijeenkomen in de raadszaal om concrete plannen voor deze hulpactie op te stellen. Deze aktie „Uit de jeugd, voor de jeugd'' verdient aller steun. Jonge mensen, die hieraan willen meehelpen, kunnen zich bij bovengenoemde adressen al vast opgeven. Organisaties van de jeugd, die nog niet hebben op gegeven dat zij meewerken, kun nen dit alsnog doen ter gemeen te-secretarie. Dat de jeugd hiervoor belang stelling heeft en zich wil inspan nen om jeugdige vluchtelingen te helpen, is zeer prijzenswaardig en verdient aller waardering. Vergadering N. C. V. B. De afd. Axel van de N. C. V. B. vergaderde onder leiding van mevr. M. J. WeijnsBakker. De bijeenkomst droeg een huishou delijk karakter. Voor de pauze was er o.a. be stuursverkiezing. In de plaats van mervr. A. D. de FouwKiel, werd mevr. N. A. Verduin Schipper gekozen. Na de pauze was er verkoping van door de leden geschonken artikelen. Mevr. C. Dekker Vermeulen wist alles vlot aan „de vrouw" te brengen. De op brengst komt ten goede aan de ziekenkas van de afdeling en aan de actie „4 x Z. N." ■laarvergadering Vrouwen bond N.V.V. Donderdagmiddag vergaderde de federatie Westelijk Zeeuws- Vlaanderen van de Vrouwen bond N.V.V. In haar openingswoord be groette de voorzitster, mevr. M. S. Dijk—Langstraat, o.m. een tweetal afgevaardigden van het distrikt Zeeland t.w. mevr. J. Schipper—Koopman uit Goes en mevr. M. Wille uit Vlissin- werd zij door de voorzitster ge huldigd, omdat zij bijna 12'i jaar onafgebroken de financiën van de federatie beheerd heeft. Zij kreeg namens de aangeslo ten afdelingen een prachtige potplant aangeboden. Een zelfde geschenk viel ten deel aan mevr. C. Boiding uit Oostburg, die het federatiebe stuur ging verlaten, omdat zij geen deel' meer uitmaakt van een afdelingsbestuur. Daar het federatiebestuur bij haar vee) gastvrijheid genoot, werd ook zij dank gebracht voor haar aandeel in het federatie- werk. De dankwoorden ginfen vergezeld van een prachtige potplant. In de plaats van mevr. Boi- ding werd mevr. S. Simpelaar de Klerk uit Oostburg in het federatiebestuur gekozen. In plaats van mevr. Hough uit Retranchement werd mevr. C. Schouten-Willems gekozen. Voor de afd. Aardenburg nam mej. Van Wijckhuijzen zitting in het bestuur. Tijdens de pauze werd een grote verloting gehouden met enkele prachtige prijzen. Na de pauze werd aan het fo rum vragen gesteld. Het was een zeer geaniméer- de bespreking waaraan een groot aantal aanwezigen deel nam. De voorzitster sloot met een dankwoord tot de forumleden deze zeer geslaagde bijeenkomst. Feestavond St Willibrord Donderdagavond werd door de Katholieke Bond van Arbeiders in de industriële bedrijven „Sint Willibrordus", afd. Sas van Gent, een feestelijke jaarvergadering gehouden in zaal Flora. In zijn openingswoord sprak voorzitter R. Lippens er zijn blijd schap over uit, dat door de afde ling een mijlpaal was bereikt door het ledental op te voeren boven de 200. De vereniging telt momenteel 205 leden, dank zij de propaganda-aktiviteiten welke door de bestuursleden werden ge voerd. Ook de secretaris, de heer R. van Dinteren, was in zijn jaar verslag vol lof over de bereikte resultaten. Het ledental bedroeg per 1 januari 1959 181, terwijl dit bij het einde van het jaar was op gelopen tot 197 leden. Gedurende het verslagjaar was door de afde- ling het 40-jarig bestaan op grootse wijze gevierd. De C.A.O.'s voor de suikerin dustrie en voor de bedrijven in de kanaalzone werden zeer gun stig herzien, vooral dank zij de gevoerde aktiviteiten van St Wil librord. Tijdens de bestuursverkiezin gen werden de heren L. Andries- sen, R. van Dinteren en M. Wij- ne herkozen, waarna werd ge pauzeerd voor het gebruiken van de aangeboden consumptie. Het volgende punt van de agen da ver-meldde de huldiging van een aantal jubilarissen. Voor dit doel was de tweede voorzitter van de vakbond, de heer N. J. Vaasse, aanwezig. De volgende jubilarissen wer den gehuldigd: R. Lippens, J. Goossens, A. v. d. Putte en B. Vergauwen we gens 40-jarig lidmaatschap; R. Lippens wegens 25-jarig voorzil terschap; L. de Maaijer wegens 25-jaraig bestuurslidmaatschap; L. Andriessen en A. van de Cal- seyde wegens 12 'a jarig be stuurslidmaatschap. De heer Vaasse schetste in een geestdriflige rede het werk van de vakhond gedurende de 40 jaar. Het was preker een genoegen aan de jubilarissen namens het verbonds- en hoofdbestuur het ere-insigne van de bond te kun nen uitreiken. Vervolgens werd de heer L. de Maaijer gehuldigd wegens 25-ja- rig bestuurslidmaatschap. Na mens de bond ontving hij voor het vele verrichte werk een vul penhouder en vulpotlood in étui. Ook de heren L. Andriessen en A. v. d. Calseyde werden in de huldiging betrokken en ontvin gen als 12 '2-jarig bestuurslid een vulpenhouder. Tenslotte mocht de heer R. Lippens, die 25 jaar voorzitter was, namens het bondsbestuur een mooie kist sigaren in ont vangst nemen, terwijl hem ha- mens het afdelingsbestuur een schemerlamp werd aangeboden. In zijn dankwoord wees de voorzitter nog even op het mooie werk dat na de bevrijding door de afdeling is verricht, toen de E. V. C. haar kop opstak. Districtsbestuurder E. van Hilst hield vervolgens een korte, doch geestige en boeiende toespraak. Geestelijk adviseur kap. Geillet, die eveneens zijn toespraak zeer geestig inkleedde, wees op de vele mogelijkheden welke het verenigingsleven biedt voor een parochie. Vooral de vriendsshap in een vereniging is van zeer groot belang. Tenslotte werd namens de af deling St. Jansteen en Sluiskil nog een felicitatie uitgesproken, waarna de heer Van Dinteren, thans in de funktie van voorzit ter der plaatselijke K. A. B. de jubilarissen gelukwenste. Het officiële gedeelte van de jaarvergadering werd hierna be sloten, waarna de leiding werd overgenomen door de heer George de Hulsters. die met de assistentie van de Zingende Zus jes (Maas) de vergadering tot een feest wist te brengen. Behalve de gezellige dansjes, waren zijn zeer geslaagde gezel- sehapspeien een groot succes. De leden van „St. Willibrord" zullen zich deze feestvergadering nog lang herinneren. Propaganda-avond Vogel- besehermingswacht „Het Duumke". In hotel „Balmoral" te Sluis werd door de Vogelbescher- mingswacht in West Zeeuws- Vlaanderen een propaganda- avond gehouden, waarvoor een grote belangstelling bestond. Na een kort openingswoord door de heer H. Enklaar, secre taris van „Het Duumke", sprak de heer H. de Reuver uit Den Haag, hoofdcontroleur van de Vogelwet over de geschiedenis van deze Vogelwet en vertoonde na de pauze een groot aantal vesting en de Bouwnijverheid te gen voorts waren ter vergade- Middelburg van 9 februari 1960, no. V 5448'-48, gedekt worden uit een huurverhoging, welke zal neerkomen op 0,10 per wo ning per week. f. Vraag van de heer K. Ha melink om de tegels in de brand gangen in plan-West goed te leg gen: Aan een aannemer zal op dracht worden gegeven de tegels opnieuw te leggen. De daaraan verbonden kosten worden gedékt uit de normale onderhoudspost. g. Vraag van de heer K. Ha melink of er al iets gedaan is om de moeilijkheden voor de voetbalvereniging „Axel" in het recreatiegebied op te heffen. Op 5 augustus 1959 is aan de voetbalvereniging medegedeeld, dat de gemeente bereid is palen, buizen en touw beschikbaar te stellen voor het afsluiten van de bospaden tijdens wedstrijden. Van dit aanbod is tot op heden nog geen gebruik gemaakt. De aanleg van een 2e gemeen telijk sportveld heeft onze voort durende aandacht. In dit vel band mogen wij verwijzen naai de 3e wijziging van de gemeen tebegroting voor 1960, vermeld onder punt 14 van de agenda. li. Vraag van de heer Oggel over de achteruitgang van het inwonertal in het afgelopen jaar: Bij de stukken is een overzicht gevoegd, vermeldende een ana lyse van de terugloop der bevol king. Kortheidshalve moge daar- naar verwezen worden. B. en W. zjjn diligent ter verkrijging van een zo groot mogelijke toewijzing uit het woningcontingent voor 1960. Mooie voorlichtingsavond Z. V. u. De bezoekers aan de lezing voor de Z. V. U. in de foyer van „Het Centrum" hebben gister avond, zoals bij avonden door de Z. V. U. haar leden aangeboden, steeds het geval is, ten volle ge noten van een causerie van me vrouw E. O. VixseboxsePrey uit Reeuwijk gehouden over het actuele onderwerp: „De tuin in in 't voorjaar". Met een schitte rende serie plaatjes belichtte de spreekster haar interessant on derwerp. Het thema van haar voordracht was om altijd bloe men in de tuin te hebben. Zeer vakkundig werden de verschillen-1 ring aanwezig een viertal N.V.V. bestuurders, die later op de middag zitting zouden nemen in een forum. Uit het jaarverslag bleek, dat de federatie kerngezond is en een zeer grote activiteit op ve lerlei terrein ontplooit. Het le dental is vooruitgegaan en be draagt thans 312. Mevr. Joz. Adriaansende Neef, de secre taresse, werd dank gebracht voor haar vele activiteiten. Op het beleid van de pen- ningmeesteresse mevr. S. van Roode Seijn, was weinig aan te merken. In hartelijke bewoordingen (Adv.) liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiuiiiHiiiHiiiaiRitiimiiiiiiiiiiiiintiiuiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiRiiiiiiiiunHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiinntim 1 houdt nog van romantiek. Een mooie BRUIDSWAGEN jj spreekt tot ieders verbeelding, Neem daarom als bruidswagen een nieuwe k. In tegenwoordigheid van de commissarissen en directie van de Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen en enke le vertegenwoordigers uit het personeel, werd gistermorgen te half elf de voor het kantoorge bouw der Waterleidingmaat schappij ogerichte beeltenis op zuil van professor W. F. J. M. Krul, van 19221958 directeur van het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening in Neder land, te Den Haag, tijdens een korte plechtigheid op verzoek van de president-commissaris, de heer B. A. Th. M. Triffino,, door professor Krul zelf onthuld. De beeltenis is door mevr. J. van Riemsdijk te Den Haag in brons ontworpen. Op het ogenblik is professor Krul hoogleraar in de gezond heidstechniek, van de afdeling weg- en waterbouwkunde, aan de Technische Hogeschool te Delft. Door de president-commissaris der Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" werd in een korte rede gewezen op de zeer belangrijke verdiensten van professor Krul voor de water voorziening in Zeeuws-Vlaande- ren, die vanaf 1922 reeds werk zaam was om te komen tot ex- plotatie van een waterleiding maatschappij in dit gewest. Als gevolg hiervan werd in 1926 de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleidingmaatschappij opge richt, welke echter in 1933 door gebrek aan medewerking weer werd opgeheven. In hetzelfde jaar is toen opge richt de Waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen". In al deze voorbereidende werkzaamheden had prof. Krul een groot aandeel. Nadat prof. Krul de prachtig uitgevoerde beeltenis had ont huld, sprak hij in hartelijke be woordingen zijn dank uit voor het door de Raad van Commis sarissen en directie van do Zeeuwsch-Vlaamse waterleiding maatschappij genomen initiatief. «iiiinilllil! TERNEUZEN TELEFOON 01150 - 2300 - 2400 !ill!lii:il!lll!l!lf!l!!!!llll!llllll!!l!l!!!lllllli:!ll!llllll1lllllll!!!l!lllllllllllllilllltltlllllllllllllllllll!lllilllllllillllll[ll!!llliliill[illll!llllilll!llll!llllill!lltltl]||[i[iE!llllll!jjï zeer fraaie kleurendia's van be kende vogelfotografen zoals Jan Strijbos en Vijverberg. Tijdens de pauze gingen de stemgerechtigde leden unaniem accoord om dr. H. P. Waalwijk aan te wijzen als de nieuwe voorzitter in de vacature van de heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg. Ditzelfde was op gelijke wijze geschied op een soortgelijke avond in Biervliet. De heer Waalwijk bracht de heer H. de Reuver dank voor zijn vlot en boeiend betoog en bood hem als herinnering aan zijn tournee door West Zeeuws- Vlaanderen het fotoboek „West Zeeuws-Vlaanderen jn beeld" aan. Hij richtte zich spe ciaal tot de jeugd van wie hij belangstelling vroeg voor het werk van de Wacht. Jaarvergadering Het Groene Kruis. De plaatselijke afdeling van het Groene Kruis hield in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Sluis zijn jaarvergade ring onder leiding van de heer W. H. Kapsenberg. Uit het jaarverslag van secre taris J. Marsman bleek, dat het ledenaantal steeg van 170 tot 175. Zuster G. de Jong uit Cad- zand legde bij 341 patiënten 3418 bezoeken af en er stonden 21 gezinnen onder t.b.c. con trole, d.i. drie meer dan het vo rig jaar. Hier werden 206 bezoeken af gelegd. Tijdens 36 zittingen van het consultatiebureau werden 208 baby's behandeld en het kleuterbureau had 12 zittingen. De heren W. H. Kapsenberg (voorzitter) en Adr. Lako wer den met algemene stemmen De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken 39) Nadruk verboden. „Dus, daarom zit je nu hier?" Maurice keek haar met belang stelling aan. „Ik ben naar hier gekomen om je te zoeken," zei ze, „en om je te vragen of jij soms een baantje voor me weet. Ik lijd nog liever honger, dan Tavignani zijn zin te geven, want dat doe ik nooit!" Lucienne nam haar glas cham pagne op en nam er op elegante wijze een paar slokjes van. Mau rice keek even veelbetekenend naar Duval en g;.f hem bijna on merkbaar een knipoogje. Toen legde hij zijn hand met een ver trouwelijk gebaar op haar arm. „Luister eens, meisje", sprak hij en liet zijn stem tot een zacht gefluister dalen. „Ik geloof, dat ik wel iets voor jou weet... Zou je er iets voor voelen om oen in teressante en avontuurlijke reis met het vliegtuig te maken?" Hij keek haar thans vast aan. „En een hoog salaris op de koop i toe, mademoisellevulde Duval aan, die begreep, waarom het Maurice thans te doen was. „Het zal er vanaf hangen wat ik moet doen, monsieur Duval", antwoordde Lucienne. „Als het nou eens risico's met zich mee bracht, bijvoorbeeld een sprong met een parachute uit een vliegtuig boven zee, natuurlijk met een opblaasbaar zwemvest aan.en een schip in de buurt, dat gereed is om je uit zee.weer op te pikken.... Zou je ZÖiéts durven, Lucienne?" vroeg de avonturier op zijn beurt. „Direct!" sprak ze op besliste toon. „Zoiets is zelfs minder ge vaarlijk dan een sprong in de nok van het circus van de ene trapéze naar de andere en dat doorgaans nog zonder vangnet. In mijn beroep flirt ik dagelijks met de dood, mijne heren... Een sprong met een valscherm uit een vliegtuig lijkt me zelfs een pleziertje." Duval keek de moedige jonge vrouw met onverholen bewonde ring aan. „Dan zult u er geen spijt van hebben dat u hier van avond is gekomen," zei hij. „Zegt u mij eerst dan maar es, wat u mij denkt te betalen, mijn heer Duval. Tenslotte gaat het mij om de verdienste en minder om de eer of om de roem. Zaken zijn zaken." Duval begon te lachen. „Indien het plan, dat Maurice met u voor heeften óók met zich zelf voor heeft slaagt, mademoi selle, dan betaal ik u een paar jaar gage uit, zoals u dat verdient bij Tavignani, maar dan dit keer verhoogt met die beroemde 25°'o. Wat zou u daarvan denken! Is dat royaal, of niet!" Lucienne Delarne zette grote ogen op. „Dat is een schitterend voorstel, monsieur. Natuurlijk neem ik uw aanbod aan, alleen, ik zou nu wel eens willen weten waar het allemaal over gaat." „Dat laat ik thans graag aan Maurice over", zei Duval. terwijl hij de champagneglazen opnieuw vulde. Lucienne keek de avonturier vragend aan. Deze boog zich thans wat meer naar haar toe. „Kijk eens hier, kindje", sprak hij op bijkans vaderlijke toon. „Het gaat om een onbekend en vreemdsoortig vaartuig, waar voor men bij het Departement van Marine grote belangstelling heeft.... Nu is het de bedoeling dat, zodra men weet waar dat schip zich ongeveer bevindt, il: met een vliegtuig erheen ga, boven dat schip een berichten- koker afwerp met de mededeling dat ik een noodlanding moet ma ken wegens benzinegebrek, het vliegtuig per valscherm verlaat en me door dat schip laat oppik ken.... Als het fatsoenlijke zee lui zijn, dan laten ze een eenzame en verdwaalde vlieger, die boven dien in moeilijkheden zit, zonder meer maar niet in zee omkomen. Ze zullen hem in elk geval op pikken En daarom is het nu juist te doen?" „Het is dus een soort spion- nagezaak?" Lucienne keek Duval opmerkzaam aan. „Nee, zo is het niet... Er be vindt zich iemand aan boord, waarvan men in Parijs de iden titeit wil weten... Er schijnt iemand ontvoerd te worden op dat schipen nu moet mijn heer Maurice proberen uit 1e vin den, of dat juist is." „Aha, ik begrijp thans de hele geschiedenis beter." Lucienne klapte in haar handen. „Een dame zullen ze nog gau wer aan boord nemen, dan een meneer", merkte Duval een beet je ironisch op. „Daarom is het juist zo mooi, dat u niet langer in dat cirsus werken wilt, made- noiselle Delarne... U kwam hier, alsof u geroepen was. Het kon niet beter." „Dus, we gaan er samen op uit, Lucienne, dat blijft dan afgespro ken, nietwaar?" (Wordt vervolgd.) als bestuurslid herkozen, even als de heren J. de Feijter en G. J. van Oorschot als leden van de controle commissie. Na de koffie tijdens de pauze werd een film gedraaid, die op fraaie en duidelijke wijze het werk van het Groene Kruis in Groningen weergaf. Dolfijn aangespoeld. Op het badstrand van Vlissin- gen is gisteren een dier, dat waarschijnlijk een dolfijn is, aan. gespoeld. Het dier heeft een leng te van ruim twee en een halve meter en weegt ongeveer 250 a 300 kg. Het is overgebracht naar het terrein van de reinigings dienst, waar het zal blijven lig gen totdat het nader gedetermi neerd zal zijn. Contact is opgenomen met het natuurkundig laboratorium en het zoölogisch museum in Lei den, dat zo spoedig mogelijk een deskundige naar Vlissingen zal zenden. Het dier trekt grote be langstelling. Aanbesteding. Gistel-voormiddag werd ten ge meentehuize door B. en W. van Zaamslag aanbesteed het bou wen van een openbare lagere school. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. Wolfert te Axel 82.057; P. Houg te Zaamslag ƒ70.350; F. Verstelle te Philippine 70.300; C. v. Driesse te Kuitaart ƒ70.109; L. W. Hamelink te Zaamslag 69.683; Gebrs. Leenhouts te Sluis 69.000; P. Hamelink te Hoek ƒ67.400; D. W. F. Kaijser te Zaamslag 67.000; P. van Fraeijenhove te Spui ƒ67.000; Lambert en Zn te Stoppeldijk ƒ67.000; P. Magnus ƒ65.300; P. de Rooij 65.272, beiden te Boschkapelle; Gebrs. De Bruijne te Terneuzen en Othene e5.00(>; Fa. Hermans te Boscnxape'ia 65.000; Fa. De Visser te Zaapi- slag 64.810; Jouret te Clinge ƒ64.500; Gebrs. De Theije te Ter - hole ƒ64.000; Goossen en Zn te Walsoorden 60.500: A. de Looijs te Boschkapelle ƒ59.190; M. J. Galle te Zaamslag ƒ58.900; D. Freijser te St. Jansteen ƒ57.800; L. Lansu en Zn te Clinge 57.800; L. de Bruijn en Zoon te Hulst ƒ57.450. Het toegestane bedrag der be groting was ƒ59.211. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten. Willem de Zwjjgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. N. Dieleman, Axelsest. 35, tel. 3360. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag Waargenomen door dierenarts D. de Putter, Stationstr. 10, tel. 01155 4SS.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2