Binnenlands nieuws Gemeenteraad van Hoek BEURSOVERZICHT Gouverneur Brown verleent Chessman geen gratie Vrijdag 19 februari 1960. DE VRIJE ZEEUW INLEVERING5PRIJZEN ZUIVELPRODUKTEN „TOTO 100 Verdrag van Latijns- Amerikaanse vrijhandels associatie getekend DE SCHATTEN VAN DE DALAI LAMA DRUKWERKEN RUSSTSCH-BIRMAANS COMMUNIQUE „DAT MEISJE WORDT NIET OUD Chessmans advocaten vragen opnieuw uitstel Vaticaans beroep op gouverneur Brown Hagerty over de terecht stelling van Chessman DE CONFERENTIE OVER HET STAKEN van de KERNPROEVEN Internationale waarden De stichting „Indië" in de tweede toelichting op nota betreffende lichamelijke vorming en sport Beursindices Nabeurskoersen Pagina 7 DE MOSSELEXPORT. In de eerste helft van januari zijn 6,5 miljoen kg mosselen meer verzonden dan in dezelfde periode van 1959. Dit werd hoofd, zakelijk veroorzaakt door de uit voer van uit Duitsland en Dene marken aangevoerde mosselen. Men schat dat de totale export dit jaar ongeveer 10 miljoen kg groter zal zijn dan verleden jaar. De export naar Frankrijk ging het meest omhoog, terwijl ook België en het eigen land meer mosselen afnamen. De kwaliteit van de percelen in de Wadden zes is dit seizoen achteruit ge gaan, terwijl de kwaliteit van de percelen in de Oosterschelde is verbeterd. DE WATERLEIDING OP SCHOUWEN. Het ministerie van Sociale Za- <en en Volksgezondheid heeft aan de Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland vergunning verleend tot aanboren of in ex ploitatie nemen van 17 nieuwe bronwaterputten in het duinge bied van Westelijk Schouwen. Aan de vergunning is de voor waarde verbonden dat niet meer dan 48.000 kubieke meter per et maal aan de duinen mag worden onttrokken. Bloembollentelers en fruitkwekers in de omgeving hadden tegen de voorgenomen wateronttrekking bezwaren ge uit. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK Tengevolge van een hevige ontploffing in een gastoestel, dat door een niet deskundige van de zieke chef gisteren om streeks kwart over nee en werd aangezet op de tweede étasre van de chemische fabriek N.V. Vetira, te Zaandam, ontstond een zware brand. Tien leden van het merendeel uit vrouwen bestaande personeel werden min of meer ernstig aan het gelaat en aan de handen ge wond. Eén van de dames sprong in haar angst uit de bovenver dieping en kwam in de Zaan terecht. Omstanders haalden haar eruit. Rookwolken stegen tientallen meters op uit het houten ge bouw. De belendende gebouwen werden snel ontruimd. Af en toe werd een hevige knal gehoord van een springende gasfles, die de grond en de huizen in de na bijheid deed schudden. De brandweer rukte met groot materiaal uit. De G. G. D. had handen vol werk om de gewon den eerste hulp te bieden en naar de ziekenhuizen te ver voeren. Omstreeks half elf had de Zaandamse brandweer zo veel water in het fabriekje ge deponeerd, dat gevaar voor uit breiding niet meer bestond. De fabriek--telt 26 werknemers. Er worden in deze fabriek insec tjaden gemaakt. Het gebouw brandde geheel uit. DODELIJK ONGEVAL Gistermorgen om kwart ever zeven is de 22-jarige J. Bollen uit Keipen (Limburg) op de rijksweg onder de gemeente Horn bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongeman kwam bij het oprijden van de rijksweg met zijn motor in botsing met een De regering heeft de zoge- 'aaamde inleveringsprijzen voor tuivelprodukten, die niet voor directe afzet zijn bestemd, voor act produktieseizoen 1960 op een éts hoger niveau vastgesteld dan Vorig jaar, overeenkomstig een Voorstel van het Produktschap Zoor Zuivel. De mogelijkheid tot overname van zuivelprodukten door het voor de overheid hande lende Voedselvoorziening In- en Verkoopbureau (V. I.B.) is open gesteld voor boter, kaas en melk- poeder. Voor deze produkten, geprodu ceerd sedert 31 januari 1960, gei den thans de volgende inleve ringsprijzen: boter ƒ3,65 (was ƒ3,35) per kg, inclusief verpak king en omzetbelasting; volvette poudse fabriekskaas ƒ1,70 1,60) per kilo; magere melk poeder ƒ88,50 87,40) per 100 kg extra kwaliteit walsenpoeder en 91.- (ƒ91,40) per 100 kg extra kwaliteit verstuivingspoe der. Met de inleveringsregeling wordt beoogd voor de betrokken tuivelprodukten een bodem in de markt te leggen, teneinde onge limiteerde prijsinzinking in pe rioden van hoge melkproduktie in casu de zomermaanden te voorkomen, aldus een bekend making van het ministerie van Landbouw en Visserij. Verder wordt gezegd, dat door overheveling van een gedeelte van de in de zomer voortgebrach te zuivelprodukten naar de win terperiode met een aanzien lijk kleinere produktie prijs- stabiliserend werkt. In het afge lopen jaar trad deze werking piet op daar het bedrijfsleven slechts in beperkte mate produk ten heeft ingeleverd. Het V. I. B. beschikce zodoende slechts over zeer kleine voorraden. De ver hoging van de inleveringsprijzen voor boter en kaas heeft geen invloed op de tegenwoordige v'erbruikersprijzen voor deze zui velprodukten. De marktprijzen voor boter en kaas liggen name lijk boven het nieuwe inleverings niveau, zed-.t de verhoging van de inlev, sprijzen thans voor de consument geen merkbare gevolgen zal hebben, aldus de jnededeling van het ministerie. juist passerende vrachtauto, tengevolge waarvan hij op slag werd gedood. Het slachtoffer, dat op weg was naar zijn werk, was de oudste zoon uit een gezin met vijf kinderen. MEISJE AANGERAND Woensdagavond omstreeks half negen heeft een ongeveer 40-jarige man in de Vieram- bachtsstraat bij de Van Ooster zeestraat te Rotterdam een 16- jarig meisje in zijn auto gelokt, die bestuurd werd door een vrij jonge man. In de Spaanse Polder werd uitgestapt, waar na tussen de Schuttevaerweg en de spoorlijn Rotterdam- Schiedam eerstgenoemde man getracht heeft het meisje aan te randen. Zij wist zich na een worsteling los te rukken en te ontkomen. BRAND IN OUD-PAPIER PAKHUIS Een felle brand heeft gister middag tijdens de schafttijd van de arbeiders gewoed in een oud-papierpakhuis van de fir ma Scherpenzeel in de Narcis straat te Utrecht. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan in de archief-vernietigingsaf delin g van dit bedrijf. In zeer korte tijd stond een grote voorraad oud papier in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materieel uit en bestreed het vuur met acht stralen. On geveer drie ton oud papier ging in vlammen op, evenals enkele machines, waaronder een pa pierpers installatie. De schade aan de machinerie bedraagt ongeveer ƒ30.000, Het verbrande papier verte genwoordigt een waarde van rond 70.000,Ook ging een voorraad jute zakken verloren. De schade wordt door de ver zekering gedekt. AUTOHANDELAAR VERDUISTERDE RUIM ANDERHALVE TON De recherche te Utrecht heeft de 50-jarige Utrechtse autohan delaar J. van O. gearresteerd, verdacht van verduistering van tenminste 45 auto's ter waarde van 150.000,en oplichting van vijf personen. O. verduisterde 23 auto's, die op zijn naam werden gefinan cierd, terwijl 22 huurauto's van de Amsterdamse garage „Slo- termeer" door hem werden verkocht. Het geld hiervan stak hij in eigen zak. Daarnaast verkocht hij aan vijf personen een auto, die zo genaamd door hem zelf gefinan cierd werden. In werkelijkheid betaalde een financieringsmaat schappij het geld. De aflossing- van de vijf kopers verduisterde hij eveneens. fi Donderdag is te Montevideo het verdrag ondertekend tot oprichting van een Latijns-Ame rikaanse vrijhandelsassociatie, waarvan zeven landen deel uit maken. Het verdrag wordt vc1- gend jaar van kracht en zal voor de tijd van twaalf jaar gelden. De zeven leden van het ver drag zijn Argentinië, Brazilië, Chiii, Mexico, Paraguay, Uru guay en Peru. Bolivië heeft zich op het laatste moment teruggetrokken, omdat het meende dat in het verdrag niet voldoende voorzie ningen zijn getroffen ten aan zien van de problemen der min- der-ontwikkelde landen. Ver wacht wordt .echter dat Bolivië zich na de presidentsverkiezin gen in juni a.s. alsnog bij het verdrag zal aansluiten. De Dalai Lama verkoopt, vol gens een bericht van het in In dia verschijnende Britse blad „The Statesman" zijn fabelach tige rijkdom aan gouden staven, zilver en oude munten om ze om te zetten in geld voor beleggin gen. De waarde van de schatten wordt geraamd op tientallen mil joenen ropijen. De schatten van de Dalai Lama werden in 1951 door honderden muilezels naar Gangtok ver voerd, toen de chinezen Tibet binnenvielen. De maharadja van Sikkim hacj beloofd voor de schat te zullen zorgen, die in de oude koninklijke stallen werd onder gebracht. Donderdagmorgen - kwam de gemeenteraad van Hoek voor de eerste maal in 1060 bijeen. In zijn openingswoord zei de burge meester dat de gemeente in de ban van de griep gevangen leek. De gemeente-secretaris lag met griep te bed; de bode had ook al griep te pakken, terwijl de heer J. Vergouwe de vergade ring niet kon bijwonen, ook al wegens griep. En tenslotte bleek ook de stoker van de centrale verwarming het hoofd voor de griep gebogen te hebben. Dit was merkbaar, want bij de aan vang der vergadering heerste er in de raadszaal een ijzige tem peratuur. De gemeente-ontvanger, de heer F. de Groote, trad op als plaatsvervanger vart de secreta ris. Burgemeester Hanssens wees er in een kort jaaroverzicht op, dat de teruggang in het zielen tal niet zo groot is- geweest .als vorige jaren. Met meer goede woningen schijnt de teruggang tot staan te brengen, aldus de voorzitter, die van oordeel was, dat met nog een vijftal wonin gen bij te bouwen een vooruit gang bewerkt zou kunnen wor den. Hoek heeft als' woonge- meente door de industrieën in Terneuzen en in Sluiskil een goede kans het zielental uit te breiden, mits men de beschik king krijgt over meerhuizen. Daarnaast dient aan de krotop ruiming aandacht te worden be steed. Wat het nieuw aan fe leggen sportveld betreft, kon de burge meester de verheugende mede deling doen, dat binnenkort voor stellen aan de raad worden voor gelegd tot aankoop van de beno digde gronden. Ook het 100 %-pIan van de Waterleidingmij komt in de vol gende vergadering in behande ling. Op voorstel van B.-en W. stelde de raad zich garant voor een be drag van 1,50 per foto ten be hoeve van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. De heer J. v. d. Peijl brak een lans voor de minder 'draagkrach- tigen voor een tegemoetkoming in de kosten. V-'*, r De afvoerleiding;naar de Schelde. Inzake de aanleg van éen ge meenschappelijke afvoerleiding van Sas van Gent naar de Schelde ging de raad accoord met de instelling van een defini tief lichaam, dat de onderhande lingen met de hogere instanties zal voeren. Hierbij ontspon zich een leven dige discussie over de woning toewijzing voor het kerngebied Terneuzen. De raad deelde het standpunt van de burgemeester, dat niet alleen in Terneuzen wo ningen moeten worden gebouwd. Uitgangspunt zal dienen te zijn, hoeveel arbeiders de verschillen de gemeenten aan de bedrijven leveren. De situatie in het westen des lands, aldus de voorzitter, heeft geleerd dat er grote gevaren aan het concentreren van men senmassa's binnen een klein ge bied. B. en W. kregen verder de machtiging naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende de weg Terneuzen Hoek—Philippine onderhandelin gen aan te kropen met water staat over de kostenverdeling van een doortrekking van de be staande Parallelweg. Men wil hierbij de doorbraak van deze weg naar de Langestraat betrek ken, evenals de bouw van een weegbrug. Die doorbraak mag volgens de raad niet op de daar te bouwen huizen drukken, die dan te duur zouden worden. De heer J. v. d. Peijl bracht een schrijven van het Landbouw schap ter sprake. Hij vroeg de burgemeester gelijktijdig te in formeren, of ook de gemeente Hoek in aanmerking kan komen voor grond uit het kanaal voor het bouwrijp maken van bouw terrein, en voor het sportveld. Volgens spreker had de gemeen te Axel reeds gevraagd grond -beschikbaar te stellen voor-de bouw van 1000 woningen. De voorzitter deed de toezeg ging, dat aan een en ander vol doende aandacht zal worden be steed. De rioolbelasting. Bij een verzoek van de aan nemer P. van Hoeve uit Axel om aansluiting van een nieuw te bouwen woning op het gemeen teriool wees de heer J. Leunis op de onbevredigende situatie rond de rioolbelasting. Volgens spr. zijn er te veel woningen klandestien op de riolering aan gesloten. De belasting ad 1 per jaar is niet meer in overeen stemming met de hoge kosten van de gemeente voor onder houd, enz. B. en W. waren het hiermee volkomen eens, maar wilden met een belastingverhoging liever wachten tot de verhouding rijk- gemeente definitief is geregeld. Intussen zal huis voor huis wor den nagegaan hoe de aansluiting op het gemeenteriool is. Maatschappelijke Zorg. In afwachting van de wet op armenvoorziening werd op voor stel van B. en W. besloten de naam burgerlijk armbestuur te wijzigen in gemeentelijke instel ling voor maatschappelijke zorg. De heer v. d. Peijl noemde de gang van zaken in deze instelling niet bevredigend. De heer Tollenaar vond dat het armbestuur niet alleen uit men sen uit de kom der gemeente moet bestaan. De heer Leunis drong erop aan, dat een van de secretarie ambtenaren met de dienst voor maatschappelijke zorg zou wor den belast. Het schrijven van de minister voor Maatschappelijk Werk be treffende de opheffing van de woonruimtewet kon in de ogen van de Hoekse vroede vaderen geen genade vinden. Men was unaniem van mening dat deze wet nog niet gemist kan wor den. Bij opheffing, zo vreest men algemeen, bestaat de kans dat men ook geen woningwetwonin gen meer zal kunnen bouwen, omdat men immers te kennen zou geven geen woningen nodig te hebben. Begrotingswijzig:ngen. Voor de autovergoeding voor de burgemeester zagen B. en W. liever een vast bedrag gevoteerd, waar het vergaderingen in Z. Vlaanderen en Walcheren betreft. De raad ging hiermee niet ac coord. maar handhaafde de oude vergoeding van 800. Voor ver gaderingen in Den Haag en ver dere reiskosten moet afzonder lijk gedeclareerd worden. De heer Leunis' vpnd de post onderhoud wegen tel laag ge raamd. Een voorstel tot het verlenen van een voorschot van 3 aan het gemeentepersoneel werd aangenomen. De lichtmasten op het Boere- gat en bij de nieuwe woningen zal de P.Z.E.M..spoedig doen plaatsen. De heer Van der Peijl bracht de toestand van de St. Hubregt- straat ter sprake. Ook hieraan zal' binnenkort aan. dacht worden besteed. De straat zal worden voorzien van een nieuw, wegdek. Voorts leverde de heer Van der Peijl kritiek op een uitlating van de burgemeester van Ter neuzen, dat de hele kanaalzone tot één grote gemeente verenigd zou moeten worden. Ook de voorzitter betreurde deze uitlating. De heer J. Leunis bracht de stank welke de afvaltonnen van de slagers veroorzaken ter sprake. Het destructiebedrijf, waarmede de gemeente een over eenkomst heeft voor het ophalen van dit afval, moet zorgen, dat er gesloten vaten aanwezig zijn, om dit afval te bergen. De heer Van der Peijl vroeg deze zaak nu vlot in orde te maken. De heer 1). Tollenaar had tij dens de bijeenkomst de voorzit ter dank gebracht voor de uitge sproken nieuwjaarsrede. Hij wenste hem namens de raad nog een goed 1960 toe. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE De K. N. V. B -vereni gingen hebben op ini tiatief van het comité „Toto 100" een bedrag bijeengebracht om te komen tot een kunst zinnige uitbeelding van hun vreugde over de honderdste toto en welke een plaats zal krijgen in het bonds- gebouw. Het hierbij afgebeelde ontwerp van de jonge Rotterdamse beeldhou wer Huib Noorlander drie juichende figu- M ren) is thans goedge keurd. (Adv.) Crackfree beter en goedkoper. Donderdag is na afloop van het bezoek van premier Chroesjtsjef aan Birma een Russisch-Bir- maans communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de re geringshoofden van de Sowjet- Unie en Birma de ontwapening de belangrijkste kwestie vinden waarvoor de wereld zich ge plaatst ziet. Zij merken op, dat de jongste voorstellen van Chroesjtsjef voor „volledige ont wapening" in de gehele wereld belangstelling hebben gewekt en „de grootste aandacht bij de a.s. ontwapeningsbesprekingen ver dienen". Chroesjtsjef en premier Ne Win hopen, dat de „atoommo- gendheden" spoedig tot overeen stemming komen over het staken van kernwapenproeven gepaaid met doeltreffende internationale controle. Zij doen een beroep op deze mogendheden in afwachting van een dergelijke overeenkomst af te zien van kernwapenproe ven. Zij zeggen te hopen, dat een geest van begrip zal heersen bij de komende topconferentie en dat deze conferentie positieve re sultaten zal opleveren. Generaal Ne Win bevestigt Birma's neutraliteit en Chroes jtsjef verklaart, dat deze. pqliljek „een concrete bijdrage tot 'de zaak'van de handhaving van de wereldvrede" betekent. De twee landen zullen zo spoe dig mogelijk een culturele over eenkomst sluiten. Er zal een cultureel en wetenschappelijk uitwisselingsprogram voor 1960 opgesteld worden. „Dat meisje wordt niet oud, ze zal geen twaalf jaar wor den", zo verklaarde indertijd de gemeente-arts van Monte- snecchio, een dorpje in de Italiaanse Apennijnen. Die dok ter is overleden, doch het meis je, Filomena Cavani, leeft nog. Zij vierde donderdag haar 102e verjaardag en heel Monte- specchio vierde het feest mee. „Ik ben het leven nog lang niet moe", zo zei ze donderdag. Ze maakt elke zondag nog een wandeling van drie kilometer naar de kerk. Toen zij 16 jaar was en in een klooster wilde gaan, kon zij haa,r roeping niet volgen wegens haar zwakke gezondheid. Toen zij 20 was trouwde ze. Ze kreeg vier kinderen en vele kleinkin deren. Gouverneur Brown van Cali- fornië heeft meegedeeld dat Chessman zal sterven als het hooggerechtshof van de staat verder niets onderneemt. De advocaten van Chessman hebben gouverneur Brown om uitstel van executie verzocht. Dit is alles wat hij kan toestaan, want volgens de in Californië geldende wet kan de gouverneur slechts gratie verlenen op aan beveling van het hooggerechts hof. Brown heeft aan de pers mee gedeeld, dat de advocaten van Chessman het hooggerechtshof van de staat voor donderdag om gehoor hebben verzocht. Dq gou verneur, die van plan was^ naai de Olympische winterspelen te gaan, blijft op kantoor om de ontwikkeling af te wachten. Inmiddels is bekendgemaakt dat Chessmans advocaten hét hooggerechtshof van Californië opnieuw om uitstel van de te rechtstelling gevraagd hebben. Zii vroegen tien dagen uitstel. Voorts hebben zij het hoogge rechtshof verzocht zijn besluit om gouverneur Brown geen gra tie aan te bevelen, te herzien. De advocaten hebben weer om omstel verzocht om te kunnen aantonen dat Chessman, naar de mening van de psychiaters die hem onderzocht hebben, thans in moreel opzicht weer volkomen normaal is en dat hij recht heeft op clementie. Het niet-officiële Vaticaanse blad „Osservatore Romano" heeft donderdag in een artikel een be roep gedaan op gouverneur Brown van Californië, een Katho liek, om barmhartig te zijn voor Caryl Chessman, wiens terecht stelling in de gaskamer "an de gevangenis San Quentin op heden is bepaald. Gouverneur Brown heeft woéns- dag geen gratie kunnen verlenen omdat het hooggerechtshof Van Californië geen gratie heeft wil len aanbevelen. Het hof kan ech ter volgens de „Osservatore Ro mano" nog terugkomen van zijn negatieve besluit en de gouver neur zou dan een nieuw besluit kunnen nemen. De barmhartig- (ActvJ Crackfree beter en goedkoper'. heid legt in de schalen van de justitie een straf die geen enkele wet ooit voor welke misdaad dan ook heeft toegepast: een dood vonnis dat op een niet vastgesteld ogenblik zal worden uitgevoerd. Het hof en de gouverneur weten dat Chessman deze ongehoorde straf twaalf jaar heeft onder gaan, zo meent het blad. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, heeft don derdag desgevraagd verklaard dat president Eisenhower ver scheidene verzoeken uit binnen- en buitenland heeft ontvangen om tussenbeide te komen ten be hoeve van Chessman. De presi dent schijnt echter niet van plan te zijn iets te doen. Hagerty ver klaarde dat de kwestie volledig bij de autoriteiten van de staat Californië berust. Officieel kan de president niets doen, zelfs als hij dat zou willen, aldus Hagerty. Eisenhower zou wel b.v. een brief aan de gouver neur van Californië kunnen stu ren als hij dat wilde, doch voor zover Hagerty wist was de pre sident niet van plan dat te doen. Op de conferentie over het staken van de kernproeven, die in Genève wordt gehouden, heeft de Amerikaanse afgevaar digde James Wadsworth de Russen woensdag ervoor ge waarschuwd dat het zeer de vraag' is of de Amerikaanse senaat akkoort zal kunnen gaan met een verdrag tussen Oost en West over het staken van de kernproeven, als de Rus sen niet instemmen met een voldoend aantal inspecties. Wadsworth legde deze verkla ring af nadat de Rus Tsarapkin weer geweigerd had het aantal inspecties te nemen dat de Russen wenselijk achten. De Rus weigerde ook het aantal gevallen van kernontploffingen te noemen dat in aanmerking kan komen voor inspectie krach tens het nieuwe Russische voor stel, dinsdag ingediend, voor een verdrag, gebaseerd op een systeem van toezicht waarbij gebruik wordt gemaakt van alle criteria waarover Oost en West het nu eens kunnen wor den. „willig" Bij een rustige doch regelma tige handel waren de interna tionale waarden gistermiddag „willig". De koersverbetering, ten opzichte van de vorige slot- prijs, beliep 20 tot 40 punten. Het herstel in Wall Street van woensdag ging gepaard met grote omzetten. De Nederland se hoofdfondsen lagen er zeer vast in de markt en op deze stemming had Amsterdam ken nelijk gewacht. Het Damrak reageerde onmiddellijk met veel hogere koersen. Hiervoor waren verantwoordelijk de bui tenlandse kooporders, terwijl het publiek zich op het Damrak verdrong om de stukken uit de markt te nemen. De „draai" van een flauwe naar een vaste markt, die woensdag hier en daar in Amsterdam viel waar te nemen, werd gisteren in rui me mate voortgezet. De vraag was tè groot om hieraan op normale wijze te kunnen vol doen. Slechts tegen veel hogere (Adv.) Crackfree beter en goedkoper. Minister mr. J. M. L. Th. Cals en de staatssecretarissen mr. Y. Scholten en drs. G. E. Stuben- rouch hebben in Den Haag een toelichting gegeven op de nota betreffende de lichamelijke vor ming en de spojrt, welke door de bewindslieden van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de zer dagen bij de Staten-Generaal werd ingediend. De minister verklaarde daarbij dat deze nota beslist geen „sport- nota" is geworden welke be naming het stuk inmiddels in vele kringen heeft gekregen doch merendeels de lichamelijke vorming der jeugd behandelt. De nota omvat een schets van de huidige situatie en de hoofdlijnen voor het toekomstig beleid van de regering op het gebied van de lichamelijke vorming en de sport. Minister Cals legde daar bij in het bijzonder de nadruk op drie punten: een omschrijving van overheidswege van het be grip lichamelijke vorming, de voorgenomen verhoging van het aantal lesuren lichamelijke vor ming, vooral op de kleuter- en lagere scholen, en de maatrege len in de sector van het hoger onderwijs. Staatssecretaris Scholten, die in het bijzonder de sector „sport" besprak, memoreerde dat met deze nota in feite voor de eerste keer in Nederland de sport werd „geïnventariseerd". De resulta ten waren z.i. verrassend, „soms positief, soms ook negatief". De tekorten aan sportaccomodaties zijn nog zeer ernstig, aldus de staatssecretaris, maar nochtans minder verontrustend dan hij zelf had gevreesd. Sedert 1946 is er, vooral dank zij de gemeente besturen, op het gebied van sportaccomodaties veel tot' stand gekomen. Daardoor is de positie van Nederland ten opzichte van andere West-Europese landen z.i. relatief thans zeker niet ongun stig. Hij noemde de onlangs door de Nederlandse Sport Federatie uitgebrachte „sportnota" op vele punten onduidelijk en achtte er)- kele stellingen in deze „sport nota" door de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verza melde gegevens afdoende weer legd. Later verklaarde staatssecreta ris Scholten nog dat de regering beslist niet overweegt de wed strijdsport, en in het bijzonder de „top-sport", te stimuleren door het verlenen van subsidies. Het verbeteren van het presta tiepeil is, aldus mr. Scholten, een taak van de sportorganisaties. Steun van overheidswege zou kunnen leiden tot enige vorm van „staats-amateurisme" en dat moet worden voorkomen. Staatssecretaris drs. G„ C. Stu- benrouch deelde mede, dat de 're gering er naar streeft de achter stand ten aanzien van sport >- accomodaties en docenten op de scholen in maximaal 15 jaar weg te werken. Kweekscholen é.d. zullen in de toekomst een zekere prioriteit krijgen op het punt van accomodaties voor de licha melijke vorming. Het aantal les uren lichamelijke opvoeding zal worden uitgebreid. Tijdens de bijeenkomst kreeg o.m. de ëederlandse Sportfedera tie de gelegenheid haar visie te geven op de nota. Jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de N.S.F., stelde nadrukkelijk dat de N.S-F. zeer dankbaar is dat de nota is verschenen. „Toch zal er van onze zijde op deze nota altijd kri tiek zijn. Maar kritiek iri opbou wende zin, zoals men slechts van een lichaam als de N.S.F. kan verwachten", aldus mr. Eéith. die voorts sterk aandrong op voortzetting van het overleg tus sen de overheid en de Nederland se Sport Federatie. In zijn antwoord beklemtoon de minister Cals dat stellig spra ke is van een wederkerige waar dering en dat ook hij er van over- tuigd is dat in de toekomst Veel vuldig overleg tussen o.m. het Nederlandsch Olypisch Comité, de Nederlandse Sport Federatie en de Overheid noodzakelijk zal zijn. prijzen, vergeleken bij de slot- koersen van woensdag, was men bereid de stukken af te geven. AKU's openden op 454 en lie pen op tot 459, tegen een vorige slotprijs van 42214. Philips steeg van 741 tot 746, tegen een vorige slotprijs op 701. Unilevers verbe terden van 736 tot 741, tegen een voorgaande slotprijs van 694' j. Kon. Olies waren op 155,70 vier gulden boven het slot van woensdag en tevens boven pariteit New York. Dekkingsaankopen droegen tot de forse koersstijgingen van de internationale waarden bij. De markt sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. Ook de scheepvaarten lagen zeer vast in de markt bij een kalme handel. De koerswinsten bedroegen 4 tot 7 punten. Ook de leidende cultures lieten zich gistermiddag goed gelden en waren zeer vast. HVA op 158 circa 8 punten beter, certifica ten Deli op 181 circa 7,50 ho ger. Amsterdam Rubbers een paar punten beter. Staatsfond sen ptaktisch onveranderd bij geringe affaire. Aandelen Na tionale Handelsbank werden weer eens in een open hoek verhandeld en konden circa 5 punten winst boeken bij een prijs van 176. In de lokale afdeling waren Hoogovens, die woensdag reeds 48 punten hoger noteerden, wederom zeer vast bij een ad viesprijs van 800 (708). Deze pa pieren kunnen thans ook in New York in de vorm van certi ficaten worden verhandeld. Nu het marktbeeld veel beter is ge worden, wordt de aanslaande emissie van deze maatschappij als gunstig door de beurs beoor deeld. Grootbanken 10 tot 15 punten boven woensdag. Pre ferente Philips advies 270 (259). Vele andere fondsen in de lo kale sector werden 10 tot 20 punten hoger geadviseerd. Op de incourante markt wer den claims Euromast op ƒ70 tot 80 geadviseerd, tegen een theoretische waarde van 100. Prolongatie 3V? procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures, enzi Algemeen 16/2 17/2 18/2 463.00 462.11 488.66 230.92 230.67 242.13 158.27 157.39 162.42 179.02 176.57 185.55 138.12 137.11 147.35 317.97 317.09 334.77 AKU 455475 Kon. Olie 155—157 Philips 744—768 Unilever 740—768 (461%) (155.60) <744%-) (742VV)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3