*port Met NOVA stijft U sneller- soepeler- mooier Wat Nova stijftj wordt mooiers Z.W.O. draagt bij aan uitgave boekwerk over Ned. Indië tijdens Japanse bezetting (1942-1945) Arbeids- en Rusttijden in de landbouw Vee- en vleesprijspeil zeer onbevredigend RIDGE Poolse bisschop met verlof om gezondheidsredenen :n tocht i samen :aak van r. over ISRAEL Met Nova stijft U sneller Met Nova stijft U soepeler Met Nova stijft U mooier* ag 18 februari 1960 Donderdag 18 februari 1960 DE VRIJE ZEEUW, Pagina 5 lamRotterdam 4—11 avond ten bate van ifonds gespeelde v oet- Amsterdam -Rot- door de Rotterdam- 1 —4 gewonnen. Bij de zij reeds met 13. Jlympisch Stadion te woonden ruim 15.000 rs deze wedstrijd bij. voor een opbrengst gulden. BALTOTO 111 net meldingen inzake wordt heden op de- :e samengesteld als ebruikelijk Met be- )t de meldingen voor prijs zal de lijst de «atten van de heren e Genemuiden en P. te Amstenrade. Er worden vermeld, dat «rste prijs nog een gedaan, waarvan tot !t totoformulier niet is gebleken, iklametermijn sluit 22 februari 1960 tc 24 na zal de definitieve nr de notaris worden H. A. J. Kessler overleden A. J. Kessler, in de de eerste wereldoor- Dekend voetballer en is te Lausanne, waar ;ste tyd verblijf hield, seventigjarige leeftijd Hij speelde voor diverse plaatsen in en middenlinie en iel uit van de Neder- ieg, die in maart 1913 tst met 21 van En- n. Hij speelde in deze linkshalf. Totaal driemaal voor het elftal uit. ,LEN WEDSTRIJDEN' eeuws-Vlaanderen van led. Bridge Bond rneuzen 1 3335 (1-1)1 Luctor 2 32—39 (0-2) sse rneuzen 3 4541 (2-0) ctor 3 55—27 (2-0) 2Luctor 4 5438 (2-0); 3e voorlaatste ronde: se 7 4 .7 11 7 4 2" "10 7 3 13 7 8 2 2 6 6 7 10 7 2 •SSC 3 6 1 5 2 5 1 4 1 3 1 2 13 2 12 3' 11 4 9 5 7 1—8 voorlaatste ronde de- n de hoofdklasse Oost- 1 en 2 in de hoofdklas- dus volgende week om ioenschap. In de eerste rdt de strijd nog span- iordat Terneuzen 3 (no 1st (no 2) tegen elkaar telen. (Advertentie) even ondragelijk tc maken. U Kloosterbalsem (Akker- huls hebt behoeft U ze niet Wrijf bij spierpijn of reuma- le heerlijk verwarmende en ingende Kloosterbalsem, het iel waarvan al drie geslach- ..Geen goud zo goed." Ook l$em bij snij'- en brandwon-» ■end en ontsmettend. De Bruijn van de et schip van de Neder- rconist Van R. (ie) die 1 te Boston terechtstaat ldiging van moord op ;iere Lynn Kauffman, nsdag voor de recht- tigd dat Van R. hem id met Lynn in haar t gevochten te hebben omgang met haar ge- ben. Van R. had dit de ;rteld op 30 september van het politiebureau yn, de dag van zijn t Nasser heeft tijdens aan Syrië plechtig dat „het Suezkanaal nkele wijze open zal Israëlische schepen en". „Als Israëlische Port Said of een ren van de Verenigde Republiek bereiken, aan het Palestijnse boren." voorts het „Zionisme vernietigen, de opge- :n van ons grondge- llen bevrijden en de •an het Palestijnse Hen herstellen". De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de stichting „Indië in de tweede wereldoor log'' een aanvullende subsidie verleend voor de uitgave van een boekwerk over Nederlands-Indië tijdens de Japanse bezetting (1942—1945). - De stichting „Indië in de twee de wereldoorlog" werd in 1952 op instignatie van prof, dr. I. J. Brugmans ir, het leven geroepen en is gedomicileerd in het ge bouw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waarvan genoemde hoogleraar een der adviseurs is. (De anderen zijn prof. dr.. C. D. J. Brandt uit C'trecht, prof. dr. L. J. Rogier uit Nijmegen en dr. J. C. H. de Pater uit Den Haag.) Het manuscript van de bewus te publikatie, die voorafgegaan zal worden door een „jaartallen- boek" bevindt zich bereids op de zetterij en de uitgave kan in de herfst van dit jaar tegemoet wor. den gezien. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde prof. dr. I. J. Brugmans, die aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam economische geschiedenis do ceert, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie een belang rijke Indische collectie rijk is. Toen het bestuur van deze instel ling in 1952 geen gelden meer voor deze verzameling beschik baar kon stellen, nam prof. Brugmans die vanwege zijn langdurig verblijf in het voor malige Nederlands-Indië speciaal met de zorg voor deze collectie is belast - het initiatief een particuliere organisatie te vor men (de stichting Ir.öië in de tweede wereldoorlog), welke ten doel zou hebben: 1. het instandhouden van de Indische collectie, hetgeen be tekende, dat zij daarmede de per sonele en materiële kosten voor haar rekening zxiu nemen. 2. Het verrichten van een bronnenpublikatie, waarin de voornaamste feiten van de Ja panse bezetting van Nedertands- indië worden vastgelegd. Aan een dergelijke bronnenpublikatie, zo vervolgde de hoogleraar, be staat grote behoefte. De offi ciële Japanse documenten over die tijd zijn of vernietigd, of be vinden zich in Tokio, waar zij voorlopig niet v oor inzage be schikbaar zijn. Vandaar aat de stichting Inaië in de tweede we reldoorlog allereerst een oproep tot particulieren richtte om haar zoveel mogelijk documenten over de Japanse bezettingstijd van Nederlands Indië te willen af staan. Aan dit verzoek werd ge volg gegeven, zodat de sticht^ig geleidelijk aan in het bezit kwam van ollicieu::e gegevens, zoals couranten in de Indonesische taal, van dagboeken, documen tenverzamelingen, proclamaties, processtukken van krijgsraden te velde, die op Java ae kleinere Japanse oorlogsmisdadigers be- i echten,, enz. Uit d.eze verzameling nu, wordt een aantal representatieve stuk ken gepubliceerd. Het criterium wat werkelijk representatief was, bleek niet zo eenvoudig te zijn! or.idat tijdens de'Japanse bezet ting de situatie op eik eiland an ders was. Deelde bijvoorbeeld het leger op Java de lakens uit, op Celebes geschiedde dit dooi de marine. In deze bronnenstudie, die on geveer 750 pagina's tellen zal, vindt men niet alleen gegevens over het leven der Nederlanders tijdens de Japanse bezetting, maar ook over dat der Indone siërs en Japanners zelf. Voor dit baanbrekende werk, dat enigszins in een leemte van onze historische kennis van de jaren 19421945 kan voorzien, kon ge bruik worden gemaakt van "de zeer uitgebreide chronologie van niet minder dan 33 delen die de kapitein ter zee builen dienst A. G. Vromans samenstelde. In dit jaartalienboek heeft hij van dag tot dag alle gebeurtenissen vast- Bisschop Czeslaw Kaczm&rek uit Kielce, een uitgesproken anti-communist, is volgens ge woonlijk betrouwbare kringel» in Warschau om „gezondheids redenen" vbor onbepaalde ter mijn met verlof naar een plaats in de bergen vertrokken. Zijn vertrek uit zijn diocees was de absolute voorwaarde die de Poolse regering stelde alvo rens in te stemmen met her- ACTIE VAN NEGERS IN HET ZUIDEN VAN DE VER. STATEN Blanke cn negerstudenten slaags voor een plaats aan de lunchbar In een warenhuis te Ports mouth zijn dinsdag blanke en negerstudenten slaags geraakt. Het gevecht ontstond toen een groep negers de zitplaatsen aan de lunchbar alle bezet vonden door blanke studenten. Volgens ooggetuigen waren 1O0 tot 150 negers bij het gevecht betrokken Enige blanke studenten werden gewond en drie negers gearres teerd. De negers eisen het recht om eveneens aan de bar te zitten. Op het ogenblik is de toestand in het zuiden van de Verenigde Sta ten zo. dat zij alleen bediend wor den als zij bestaan. Een weigering om voor negers in dit opzicht dezelfde rechten te veroveren als de blanken hebben, is op 1 februari in Greensboro (Noord-Carolina) begonnen en heeft zich uitgebreid tot Zuid- Capolina, Florida, Tennessee en Virginia. Ook in High Point (Noord- Carolina) hebben dinsdag jeug dige blanken en negers elkaar met stenen en flessen bekogeld. Een neger- werd gearresteerd. In Raleigh, eveneens in Noord- Carolina. hebben negerstudenten in een betoging geprotesteerd tegen de weigering van waren huizen om negers, die zittend aan de bar de lunch willen gebruiken, te bedienen. opening van de besprekingen tussen kerk en staat over vraag stukken waarover diepgaande verschillen bestaan. Onlangs werd in kerkelijke kringen gezegd dat kardinaal Wtszynski na de geheime be sprekingen die de communisti sche leider Gomoelka op 11 januari met de primaat voerde bisschop Kaczmarek ertoe zou overhalen een gezondheids kuur" te ondergaan. De 65-jarige bisschop is twee dagen geleden naar Krynica in het Tatiagebergte gegaan. Zijn vertrek effent de weg voor formele besprekingen tus sen kerk en staat op een bijeen komst van de gemengde com missie die in december 1956 werd ingesteld. Verwacht wordt dat deze commissie, die acht tien maanden geleden voor het laatste vergaderde, binnen en kele dagen bijeen zal komen. De toenemende spanning tus sen kerk en staat in het afge lopen jaar werd weerspiegeld in een golf van aanvallen in de pers over verschillende „mis bruiken van rechten" door de kerk en over haar houding in zake geboorteregeling. De bisschop van Kielce was vooral doelwit van deze aanval len. In juni 1959 wilde de regering hem niet meer „erkennen" om wat men noemde zijn, beledi ging van niet-gelovigen" en het aannemen van een vijandige houding jegens de staat". Voorts werd hij beschuldigd van het uitoefenen van scherpe kritiek tijdens een preek op het optreden van communistisch China tegen de Katholieke Kerk. gelegd, zoals hij deze aantrof in couranten, dagboeken, proclama ties etc. Een uittreksel van de honderd tal bladzijden uit deze chronolo gie zal gelijk gemold aan de eigenlijke publikatie vooraf gaan. Daar het bedrag, dat particu lieren en firma's voor de uit gave van deze gevarieerde en elk gebied van het maatschappelijk leven bestrijkende bronnenpubli katie beschikliaar hadden ge steld, niet toereikend bleek, klop. te het bestuur der slichting voor een aanvullende subsidie bij Z. W. O. aan, waar het een ge willig oor vond. Aan het einde van het onder houd sprak prof. Brugmans de hoop uit, dat het boekwerk his torici zou mogen inspireren tot het schrijven van geschiedkun dige studies. Op een desbetreffende vraag verklaarde hü dat de stichting Indië in de tweede wereldoorlog zeer gaarne documenten over de Japanse hezettingstijd in Indjë blijft ontvangen. Het adres dei- Stichting is Herengracht 474, Amsterdam <C.>. LANDBOUWSCHAP NIET TEVREDEN MET REGERINGSHULP BIJ DROOGTESCHADE 27.5 miljoen gulden te laag voor gedupeerde boeren Het Landbouwschap vindt het bedrag van 27,5 miljoen gulden, dat de regering voot door de droogte gedupeerde boeren be schikbaar heeft gesteld, te laag. Het is het verder niet eens met de bepaling dat in de vermo gensbelasting aangeslagenen en zij die de laatste drie jaar voor meer dan gemiddeld 1000,— per jaar in de inkomstenbelas ting zijn aangeslagen, niet voor uitkering in aanmerking ko men. Het Landbouwschap zal, omdat het de regeringsmaatre gel ziet als een uitvoering van de motie van het Tweede Ka merlid Biesheuvel, zijn stand punt aan de Tweede Kamer meedelen. Het zal voorts aan dringen op aanvullende regelin gen om te voorkomen dat boe renbedrijven tengevolge van de droogteschade moeten worden opgeheven; gedacht wordt aan kredietverlening op gemakkelij ke voorwaarden. Het Landbouwschap zal wel zijn medewerking geven aan de verwerkelijking van de rege ringshulp, door inschakeling van zijn plaatselijke commis- Gebrek aan buschauffeurs bij de R. E. T. Ook de Rotterdamse Elektri sche Tram heeft reeds met een tekort aan buschauffeurs te kampen. Dientengevolge heeft de directeur bekend gemaakt, dat autobuslijn 57, de zoge naamde havenlijn van vrijdag a.s. af gereden zal worden met gehuurd autobusmaterieel. Met het aantal conducteurs schijnt het nogal mee te vallen, want de directie voegt aan haar mededeling toe. dat van die dag af niet bij de chauffeur betaald behoeft te worden. Er gaat n.l. een aparte conducteur "mee. BENZINEBRAND IN ARGENTINIË Door bomaanslag van „terroristen" Op een terrein met benzine tanks in het dorp Villa Bustos in de Argentijnse provincie Cordoba is dinsdagochtend brand uitgebroken waardoor tot dusver vier mensen om het le ven zijn gekomen en verschei dene werden gewond. De brand zou het gevolg zijn van een bom aanslag door „terroristen". Verscheidene tanks vatten vlam en er bestaat de kans. dat tien nuljoen liter benzine een prooi van het vuur zullen wor den. De slachtoffers bewoonden een wijk van plaatijzeren hutr ten, die nabij het benzinedepot was gelegen. Te Washington is zondag bekendgemaakt, dat in de loop van het volgend jaar een Ca nadese aardsatelliet met Ame rikaanse hulp zal worden ge lanceerd. De satelliet zal worden gebruikt voor het onderzoeken van de hogere lagen van icnos- ken. BINNENKORT LANDELIJKE AUTOKEURINGEN Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft besloten, de vrijwillige periodieke keuringen van per sonenauto's en lichte bestel wagens geleidelijk over het ge hele land uit te breiden. Deze beslissing is genomen na een proefneming in Rotterdam die, volgens het V. V. V., geslaagd is. Het Verbond streeft er naar, bij deze keuringen te komen tot een nauwere samenwerking met dé verkeers- en vervoers- bonden en de automobiel- en garagebedrijven. SM 110.290.200.6} SNELSTIJFSEL omdat Nova direct in koud water oplost. Strooi Nova er zó in - zónder eerst een „papje" te maken. Klaar! ...stijft U maar en... strijkt U maar. [t Gaat zonder plakken vliegensvlug ...omdat Nova zonder een schijntje „neerslag" volledig in het water op lost... En daardoor Uw goed zo heer lijk soepel stijft. Het resultaat: soepel gestéven heerlijk om te dragen! omdat Nova Uw goed langer! schoon houdt... en daardoor bétet in vorm: prettig veerkrachtig. Daar^ om stijft U mooier met Nova! Ir Prinsese Irene opende benzineservice-station „Kriterion" Prinses Irene heeft gistermid dag het benzineservicestation „Kriterion" aa.n de Zeeburger- dijk bij de rotonde voor de op rit naar de Schellingwouderbrug in Amsterdam—Oost officieel in bedrijf gesteld. Dit Shell tankstation wordt geëxploiteerd door de stichting onderlinge studenten steun S. O. S. S.). Een twaalftal studenten, van wie een vrouwelijke voor de ad ministratie, werken bij toer beurt 18 uur per week in dit tankstation. Het bestuur van het Land bouwschap heeft gisteren de ar beids- en rusttijdenverordening 1960 definitief vastgesteld. Zij bevat de volgende maxi mum-arbeidstijden: 3100 uur pet- jaar en 253 uur per vier weken voor veeverzorgers2800 uur per jaar voor paardeverzorgers en werkers met zware landbouw machines; 2600 uur per jaar en 55 uur per week voor de overige volwassen mannelijke arbeiders en voor vrouwelijke en jeugdige arbeiders. Deze tijden kwamen ook reeds voor in de in 1958 door het Landbouwschap vastgestelde verordening, die thans, op grond van dooi de overheid en de S.E.R. gemaakte bezwaren is in getrokken. Die bezwaren hebben er aanleiding toe gegeven dat in de nieuwe verordening de straf baarstelling van de arbeider niet is gehandhaafd, de verplichting tot overwerk is verdwenen en al leen strafrechtelijke, geen tucht rechtelijke sancties mogelijk wor den gemaakt. Een aantal vaji de zijde van de A.N.A.B. ingediende amendemen. ten, waarvan er een verlaging van de maximum-arbeidstijden beoogde, werd niet aanvaard. Alleen de vertegenwoordigers van de A.N.A.B. gaven er hun stem aan. Een der A.N.A.B.-amendemen- ten was ingetrokken, omdat de daaraan ten grondslag liggende gedachte was overgenomen in een nota van wijzigingen, die door het bestuur werd aanvaard. Hel betrof de bepaling dat voor jeugdige en vrouwelijke arbei ders het aantal uren, dat zij bij toerbeurt in weekeinden of op feestdagen hebben gewerkt, wordt afgetrokken van hun nor male maximum-aantal uren in de desbetreffende werkweek. De verordening werd aange nomen met alleen de stemmen der A.N.A.B.-vertegenwoordigers tegen. K. L. M. DE BESTE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ TER WERELD Amerikaanse lof voor de K. L. M. De Amerikaanse Academie voor Inernationale Zaken, een particuliere organisatie in San Francisco, heeft dezer dagen een „staatsalmanak" het licht doen zien die velerlei wetens waardigs over alle landen en vele belangrijke personen bevat. De K. L. M. komt in deze uit gave goed aan haar trek. De almanak noemt, de Nederlandse luchtvaartmaatschappij in zijn „eresectie" de „koningin van de lucht" en de „beste lucht vaartmaatschappij ter wereld". „ONTSTORINGSADRES" AAN TWEEDE KAMER De R. A.I. en de B. O.V. A. G. hebben zich schriftelijk tot de leden van de Tweede Kamer ge wend met het verzoek de voor schriften voor ontstoring van motorvoertuigen voorhands op te schorten. De Nederlandse voorschriften, in april 1959 bij K. B. vastge legd. dienen om storing van radio- en televisie-ontvangst door verbrandingsmotoren te voorkomen. Nu zijn de besturen van R. A.I. en B.O. V.A. G. van mening, dat de Nederlandse voorschriften veel verder strek ken, dan nodig is en daarbij veel kostbaarder zijn. De installaties op uit Duits land en Engeland geïmpor teerde auto's voldoen niet aan de Nederlandse voorschriften. Behalve het in ons land aan wezige aantal van anderhalf miljoen motorvoertuigen moe ten ook nieuw ingevoerde wa gens een ingreep ondergaan om aan de voorschriften te vol doen. In september van dit jaar zul len door de internationale spe ciale commissie voor radio-elek trische storingen definitieve aanbevelingen over do normen, waaraan ontstoringsapparatuur moet voldoen, woraen gegeven. Het ligt dan in de bedoeling die normen internationaal te han teren. Gevraagd wordt om de in ons land bestaande voorschriften tot het verschijnen der inter nationale normen op te schor ten. MEISJE MISHANDELD Gisternacht heeft de 21-jarige radiomonteur I. K. op de Zee dijk te Amsterdam, vermoede lijk uit minnenijd, een 27 jarige naaister ernstig mishandeld. Het meisje liep hierbij een ge broken neusbeen en een her senschudding op. Zij wilde niet in een ziekenhuis worden opge nomen en werd naar haar wo ning overgebracht. De man is door de politie aangehouden en zal terzake van zware mishan deling voor de officier van Jus titie worden geleid. VERGADERING VAN HET PRODUKTSCHAP Het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft verleden week in een spoedeisen de vergadering de varkensprijzen met vijf cent verlaagd en de overnameprijs voor baeonvarkens gebracht van 2,12 op 2,07. In dit bedrag van 2,07 zit nog een toeslag van 15 cent per kilogram geslacht gewicht. Deze maatregelen waren noodzakelijk geworden door dat de varkensprijzen in snel tempo terugliepen, voorname lijk tengevolge van een te groot aanbod. Op sommige markten was de aanvoer zelfs tweemaal zo groot als de slachtcapaci- teit. Op de oppnbare vergadering van het Produktschap. die giste ren in Utrecht is gehouden, con stateerde de voorzitter, de heer Joh. de Veer, een licht herstel van de varkensmarkt. Hij zei, dat de handel verwacht dat het te veel aan varkens binnen een week of drie geruimd zal zijn, waarna het aanbod weer normaal opgenomen zal kunnen worden. Hij vestigde er met naijruk de aandacht op, dat het lichte her stel op dë varkensmarkt volledig te danken is aan belangrijke fi nanciële offers van het Produkt schap. De baeonvarkens brengen momenteel in Engeland .slechts 1.69 op. zodat de subsidies die nodig zijn voor het bereiken van de garantieprijs, aanzienlijke be dragen vergen. Ook met de toe slagen op het smelten van In- dustriespek zijn grote sommen gemoeid. Volgens de heer De Veer leeft het Produktschap op het ogen blik dan ook boven zijn finan ciële stand. Hij voegde hieraan toe, dat de Nederlandse boeren zich ervan bewust moeten blij ven, dat het beleid van het Pro duktschap aan financiële beper kingen onderhevig is. In dit ver band herinnerde hij eraan, dat er in januari, alle waarschuwingen ten spijt, weer 5000 dekkingen meer waren dan in januari 1959 en zelfs 12.000 meer dan in janu ari 1958, een toeneming die, vol gens hem, het beleid van het be stuur onnodig voor grotere moei lijkheden zal stellen. De heer De Veer noemde het prijspeil op de varkensmarkt, ondanks het: her stel, nog zeer onbevredigend. Het bestuur besloot de maatregelen die verleden week zijn genomen ter ondersteuning van de var kensmarkt voorlopig van kracht te laten blijven. De koeienprijzen lagen in janu ari ongeveer 20 cent per kilo gram lager dan verleden jaar, toen de aanvoeren even groot waren. Tegenover een export van 335 ton rundvlees stond verleden week een import van rond 184 ton. Het prijspeil is hierdoor ech ter niet op een hoger niveau ge komen, hetgeen andere jaren in de maand februari meestal wel het geval is. De schapenexport vertoont vol gens cle heer De Veer een leven dig beeld. De V. S. zijn van plan in 1961 een mens de jraimte in te schieten. De ruimtecabine zou na drie banen om de aarde be schreven te hebben terugkeren, aldus heeft een vertegenwoor diger van het Bitréau voor Lucht- en Ruimtevaart een commissie van het Huis van Afgevaardigden meegedeeld. De nationalistisch-Chinese consul-generaal in San Fran cisco. Patrick Sun, heeft zijn plan om een huis in een geheel blanke wijk van San Francisco te kopen laten varen wegens verzet van de omwonenden, die „hysterisch" waren geworden toen zij van de huidige eigena resse van het huis vernomen hadden van het huis aan de consul-generaal wilde verkopen. -4 mM

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7