sSport Originele ralley De Fijne Engelse Melang Binnenlands nieuws Beursoverzicht De economische toestand in Engeland BRIDGE GRIEP AKKERTJES Vocht en tocht spannen samen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 18 februari 1960 TWEE ONTSPORINGEN OP EEN STATION Twee treinontsporingen opbel stutiBOsemplaoemfinl. Ie H-eögeio hebben gistermorgen en gister middag bet spoorwegverkeer be lemmerd. Doordat een wisse! on tijdig werd overgehaald ont spoorde eerst een langs bet. per ron (Hengelo heeft slechts lang perron} rijdende goederen wagon. Enkele uren was het per ron aan deze zijde onbruikbaar Ongeveer op betzelfde moment viel elders een rangeerder van een lege goederenwagon. De man, die overigens geen letsel opliep, viel pp de handle van een zoge naamde omtsporingslang van de wagon, waardoor het apparaat wend uitgeschakeld. De wagon ontspoorde prompt en blokkeer de een van de beide sporen Hen geloEnschede. Door beide ge beurtenissen ontstond vertraging in het treinverkeer. Treinen uit het westen reden slechts tot Hen gelo. Naar Enschede werd ver volgens met korte treinen een pendeldienst onderbonden. BROMFIETSER TEGEN TREIN GEREDEN Gistermiddag omstreeks éên uur is op de oude onbeveiligde overweg van Baxrahuis, nabij Leeuwarden, een bromfietser gegrepen door een uit de rich ting Zwolle komende trein. Het ongeluk geschiedde tijdens een zeer dichte sneeuwbui, waardoor het slachtoffer de trein vermoe delijk niet heeft opgemerkt. De man moet op slag gedood zijn, Met een ambulance van de ge meentepolitie van Leeuwarden is zijn stoffelijk overschot naar het stadsziekenhuis te Leeu warden overgebracht. De iden titeit van hef slachtoffer kon tot nu toe niet worden vastge steld. Het slachtoffer van het onge luk, dat gistermiddag gebeurde op de onbeveiligde overweg van Barrahuis nabij Leeuwarden, is thans geïdentificeerd. Het is de 41-jarige heer E. de Boer uit Roodhuis, een dorpje in de om geving van Sneek. De heer De Boer was gehuwd. Het slachtoffer is ongeveer 55 meter door de trein meegesleurd en -werd ernstig verminkt, waar door zijn identiteit pas laat in de middag kon worden vastge steld. De trein kwam met een half uur vertraging in Leeu warden aan. VREEMDE VANGST Twee sigarettenautomaten, een machinepistool en een herenfiets haalden twee vissers op oud ijzer dinsdagmorgen op uit de Prin sengracht te Amsterdam. De automaten ter waarde van 3200 gulden waren in de nacht van 25 januari jJ. gestolen van een si garenwinkel in de De Clerqstraat. De gehele oogst werd door de po litie in beslag genomen. KIND OVERREDEN Toen de heer J. Moesbergen aan de Stationsstraat in Wouden berg gistermorgen zijn auto ach teruit de garage naast dc woning uitreed, merkte hij niet dat zijn vierjarig dochtertje Joke achter de auto speelde. Het meisje werd overreden en was op slag dcod. JEUGDIGE INBREKERS GEPAKT De Maastrichtse kinderpolitie heeft in de loop van de laatste dagen een zestal jongens uit deze stad, in leeftijd variërend van veertien tot negentien jaar, waarvan enkelen op school zijn en anderen in dienst betrekking, gearresteerd. De jongens worden er van verdacht een aantal inbraken met dief stal in Maastricht en omstreken te hebben gepleegd. Na langdu rige verhoren hebben zij toege geven zich te hebben schuldig gemaakt aan inbraken te Maastricht, Bemelen, Margra ten, Geulle en Houthem. De jongens vormden een groep, die meestal per fiets er op uittrok om in of buiten Maastricht een woning of gebouw uit te zoeken, waarvan de bewoners afwezig waren of dat verlaten was. De inbraken werden altijd 's avonds gepleegd. In Maastricht hebben ze in een villa aan de Bieslanderweg ingebroken en daar een geld kistje met 880 buit gemaakt. Het opengebroken kistje werd met wat persoonlijk» waardepa pieren van de eigenaar in de Jeker gegooid. In het sport- fondsenbad te Maastricht, waartoe de jongens zich door inklimming toegang hadden ver schaft, stalen ze uit het kantoor 60 en enkele pakjes sigaretten en kauwgom. In andere geval len benoorden tot de buit: een fototoestel, armbandhorloges, een verrekijker en gouden en zilveren sieraden. In Margraten werd uit een woning een geld kistje met 130 gestolen. Hier werd het opengeDroken kistje in de Maas gegooid. Ergerlijk baldadig betoonden de jongens zich in een onbe woond tuinhuis te Bemelen: daar vernielden ze alles wat er stond: een pickup, een radio toestel, alle ruiten, twee grote spiegels, lampen, wastafels en alle meubilair werd kort en klein geslagen, zodat de aange richte "schade zeker een kleine duizend gulden bedraagt. Een groot deel van het gesto len geld en de gestolen voor werpen is bij de jongens thuis teruggevonden. De ouders ble ken van de escapades van hun kinderen niets af te weten. De jongens bleken tot diefstal te zijn gekomen om aan geld te komen voor carnavalsviering. KIND ONDER AUTOBUS De tweejarige Peter Groene- wold uit Groningen is dinsdag namiddag aan de Hereweg te Groningen onder het rechter- achterwiel van een trolleybus gekomen en op slag gedood. Bij een halte stapte een 70- jarige vrouw uit de bus. Zij droeg haar kleinzoontje Peter op de Imker arm en had voorts een tas in de hand. Bij het uit stappen hield de vrouw de stang, bij de uitgang van de bus, nog vast, toen zij al buiten de bus stond. Op dat moment liet de chauffeur de deur dicht klappen en reed weg. De vrouw raakte bekneld en werd meege sleurd. Het kind viel op de grond en raakte onder het rechterachterwiel van de bus en was op slag dood. BRAND IN STADSKAN AAL In de nacht van dinsdag (9 woensdag, omstreeks twee uur, is de woning van de familie D. Nosler aan de Unikade te Stads kanaal uitgebrand. De brand weer van Stadskanaal die wel dra ter plaatse was, kon niet ver hinderen dat het buis verloren ging. De bewoners, man, vrouw en één kind, konden ternauwer nood in nachtgewaad het huis verlaten. Van de inboedel kon niets worden gered. Het huis raad was slechts zeer laag ver zekerd. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. BRAND IN MISSEI.KANAAL Woensdagmiddag is brand ont staan in de woning van de fami lie 3. Martens aan het Boeren- diep le Musselkanaal. Hoewel de plaatselijke brandweer spoedig arriveerde, kon niet worden voor komen, dat de woning groten deels in de as werd gelegd. De oorzaak van de brand moet wor den gezocht in een lekkage in de schoorsteen. De inboedel, die voor een deel verloren ging was evenals het huis slechts laag ver zekerd. Door deze brand zijn drie personen, man, vrouw en kind, dakloos geworden. DOOR TELEFOONGESPREK GERED Woensdagmiddag zijn in een woning in de Hamburgerstraat te Groningen een 38-jarige za kenman en zijn 16-jarige kan toorjuffrouw in het vertrek waar zij aan het werk waren, onwel geraakt als gevolg van kolen damp. Ze waren niet meer in staat de vrouw des huizes, die een verdieping lager aan het werk was te waarschuwen. Op dat moment ging de telefoon en diende zich een relatie aan. De zakenman kon enkel nog „ja'' zeggen en verder slechts wat ge kreun voortbrengen. De man die opbelde, werd door dat gekreun dusdanig gealarmeerd, dat hij in zijn auto stapte en naar het adres reed. De G.G.D. die was gewaar schuwd, kon met zuurstof de kantoorjuffrouw weer bijbren gen. De man is uit zichzelf bijge komen. Uit een onderzoek bleek, dat er een lek in de schoorsteen tus sen de tweede en de derde étage was. Deze schoorsteen liep door een kast van het kantoor. (Adv.) Douwe Egberts Pickwick thee! Een verfijnde thee voor ieder, die ecu kern achtige Engelse smaak prefe reert. Let ook op de aischcnk, 20 goudkleurig en rijk! Ctyloti Mdatgt (Git! ctilti) 106 et. Fagthe Melange (Groen etiLd) 90 IL Wfr. Vraagt Uw winkelier ook eens de handige groot formaat PICKWICK THEEZAKJES De afgepaste hoeveelheid is voldoende voor 4 a 5 koppen. Per doosje van 20 st. 98 ct. BESTANDSCOMMISSIE VERKLAART ISRAEL SCHULDIG De gemengde bestandscommis sie heeft Israël schuldig ver klaard aan de incidenten in het begin van deze maand in het Syrisch-Israëlische grensgebied, zo meldt radio-Cairo. De commissie meent dat de actie van de Israëlische troepen op 1 februari tegen het dorp Tewfik in de gedemilitariseerde zóne, een „flagrante schending van de bestandsbepalingen"' was. De bestandscommissie heeft de Israëlische autoriteiten verzocht alle militaire stellingen in de ge demilitariseerde zóne te ontrui men en af te breken, aldus de Egyptische radio. Engeland zal in I960 met meer moeite de prijzen stabiel kunnen houden dan in het afgelopen jaar, zo wordt in een overzicht van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O. E. E. S.) over dc economische toestand in dat land gezegd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de Engeland economie op nieuw zal profiteren van dalende invoerprijzen. Er zullen integen deel mogelijk enkele stijgingen voorkomen van de prijzen van uit andere landen ingevoerde goederen. Bovendien is 't zeer waarschijn, lijk, dat er nieuwe loonsverho gingen zullen komen. In het Verenigde Koninkrijk zal, even als in de meeste andere bij de O.E.E.S. aangesloten landen, nog ontdekt moeten worden hoe de loonsverhogingen gehouden kun nen worden binnen de speling, welke de toenemende produktivi- teit laat, aldus het overzicht. De O.E.E.S. zegt. dat de En gelse produktie „na twee jaar BELGISCH NEDERLANDS GESPREK OVER STARFIGHTER Het vorige week in Den Haag begonnen gesprek tussen de Ne derlandse minister van Defensie en de Belgische minister van Landsverdediging, is gisteren in Brussel voortgezet. Aan deze be spreking namen van Nederland se zijde deel de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. Van Houten en van Belgischezijde minister Van der Schueren, mi nister van Economische Zaken. Voorts namen aan de besprekin gen deel van Nederlandse zijde afgevaardigden van het ministe rie van Economische Zaken, be nevens militaire experts, van Belgische' zijde experts van het kabinet van de eerste minister, van het ministerie van Buiten landse Handel en van het minis terie van Landsverdediging. De beide ministers hebben de voor beide landen gemeenschappelijke problemen betreffende de pro duktie van de F 104 G „Star- fighter" besproken. van weinig verandering, thans opnieuw betrekkelijk sterk toe neemt, hoofdzakelijk door de op expansie gerichte politiek van de autoriteiten. De voornaamste factoren voor de hernieuwde ex pansie in 1959 waren de toene ming van de uitgaven van con sumenten. van de export en van de overheids-investeringen, welke beide laatste echter een veel min der belangrijke rol speelden". Volgens het rapport was de sterke toeneming van de uitga ven van consumenten na het op heffen van de kredietbeperkin- kingen de voornaamste ooi-zaak van de expansie der economie tegen het eind van 1958 en in het begin van 1959. ..De nieuwe eco nomische groei kwam tot stand bij een stabiele prijssituatie en zonder dat de kracht van het pond sterling er door in gevaar werd gebracht. In het gehele jaar 1959 is de export toegenomen, in het bijzonder die naar de Ver enigde Staten en bovendien na men de deviezenreserves toe i wanneer men rekening houdt met bijzondere betalingen l. Het ziet er dus naar uit, dat de voor naamste doelen van de regerings- politiek bereikt werden", aldus het rapport. De belangrijkste factor, welke de economische ex pansie beperkt, zal waarschijn lijk een tekort aan arbeidskrach ten zijn. HERTER OVER HULP AAN HET BUITENLAND De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft woensdag een commissie van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden gewezen op de concurrentie die het Westen van de communis tische landen ondervindt bij de hulpverlening aan onder-ont wikkelde gebieden. De minister, die voor de com missie het hulpprogram van president Eisenhower verdedig de, verklaarde dat het commu- De Nederlandse nota aan Venezuela Het ministerie van Buitenland se Zaken desgevraagd meege deeld, dat de inhoud van de Ne derlandse nota aan de Venezo laanse regering, in antwoord op de Venezolaanse protestnota in zake de twee Cubaanse piloten op de Nederlandse Antillen, niet bekend is gemaakt. Het ministerie ontkent dat er onder meer, zoals het persbureau A.FJ?. meldde, in zou staan, dat de Nederlandse regering ver klaart niet te zullen gedogen dat er vijanden van de Venezolaanse democratie op het gebied der Nederlandse Antillen aanwezig zijn. Dit geldt ook voor de pas sage in het A.F.P.-bericht waar in er gewag van wordt gemaakt, dat de Nederlandse regering do cumenten betreffende tussen komst van de Dominicaanse re publiek in de binnenlandse aan gelegenheden van Venezuela, aan de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) zal overhandigen. nistische blok in 1958 hulp overeenkomsten met onder-ont wikkelde landen sloot tot een totaal van meer dan een mil jard dollar en in 1959 tot een totaal van 921 miljoen dollar. Herter wees er hierbij vooral op, dat de communistische hulp ook verstrekt wordt voor pro jecten waarvoor geen economi sche rechtvaardiging wordt ge geven en dat ook geen admini stratieve controle wordt geëist, zoals de Ver. Staten dat doen. Daartegenover staat, aldus Herter, dat de communistische hulp wel duidelijk politieke be doelingen heeft, zoals blijkt uit de moeilijkheden die Zuidslavië en Finland onlangs hebben on dervonden. Belgische douane neemt smokkelauto met 1100 kg boter in beslag Dinsdagmorgen j.l., in de vroege morgenuren, heeft de Belgische douane uit Lokeren, onder de gemeente Kallo (B.), een smokkelauto V.W.-bestel- wagen) met 1100 kg boter in be slag genomen. De bestuurder, de bij de douane goed bekende 40-jarige graanhandelaar J. A. B. uit Be veren-Waas, kon worden aan gehouden en werd naar een Belgische gevangenis overge bracht. De smokkelwagen voerde val se Belgische nummerplaten. De waarde van de inbeslagge- nomen auto met de boter kan gesteld worden op circa ƒ7000. AmsterdamRotterdam 4—11 De gisteravond ten bate van het Rampenfonds gespeelde voet balwedstrijd Amsterdam Rot terdam is door de Rotterdam mers met 114 gewonnen. Bij de rust leidden zij reeds met 4--3. In het Olympisch Stadion te Amsterdam woonden ruim 15.000 toeschouwers deze wedstrijd by. Zij zorgden voor een opbrengst van 25.000 gulden. VOETBALTOTO 111 De lijst met meldingen inzake toto 111 wordt heden op de zelfde wijze samengesteld als tot nu gebruikelijk Met be trekking tot de meldingen voor de eerste prijs zal de lijst de namen bevatten van de heren H. Kolk te Genemuiden en P Raymakers te Amstenrade. Er zal tevens worden vermeld, dat voor de eerste prijs nog een melding is gedaan, waarvan tot nu toe het totoformulier niet aanwezig is gebleken De reklametermijn sluit maandag 22 februari 1960 te 24 uur. Daarna zal de definitieve uitslag door de notaris worden vastgesteld. Mr. dr. H. A. J. Kessler overleden Mr. dr. H. A. J. Kessler, in de jaren voor de eerste wereldoor log een bekend voetballer en cricketer, is te Lausanne, waar hij de laatste tijd verblijf hield, op ruim zeventigjarige leeftijd overleden. Hij speelde voor H.V.V. op diverse plaatsen in voorhoede en middenlinie en tnaakte deel uit van de Neder landse ploeg, die in maart 1913 op Houtrust met 2—1 van En geland won. Hij speelde in deze wedstrijd linkshalf. Totaal kwam hij driemaal voor het nationale elftal uit. VIERTALLENWEDSTRIJDEN afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Ned. Bridge Bond Hoofdklasse Sas 1—Terneuzen 1 35—35 (1-1)] Oostburg—Luctor 2 32—39 0-2) Eerste klasse Sas 2Terneuzen 3 4541 (2-0) HulstLuctor 3 55—27 (2-0) Terneuzen 2—Luctor 4 5438 (2-0)] (Adv.) dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Markt in herstel, Unilevers vast Gisteren bleek dat de koers daling van dinsdag op het Dam rak te geforceerd is geweest. Vergeleken met de laagste koersen van de niet-officiële ochtendhandel, gaf de officiële beurs gistermiddag een krach tig herstel te zien. In de mor genuren werd als laagste koers gedaan voor AKU 404, Philips 696 en Unilever 676. Onder leiding van ruime aan kopen van Parijs en West- Duitsland openden AKU's gis termiddag op 421, onveranderd vergeleken bij de slotkoers van dinsdag. Philips zakte in van 711 tot"706' en werd tegen het slot op 707 verhandeld, tegen een vorige slotprijs van 712* Unilevers lagen zeer vast in de markt en waren op rond 700 circa 13 punten boven de slot koers van dinsdag. Tegenover de buitenlandse vraag stond niet voldoende aanbod, vandaar dat er bij de opening veel hoge re prijzen moesten worden be taald voor de internationale waarden, vergeleken bij die van de ochtendhandel. Gezien de flauwe tendentie, die Wall Street dinsdag te zien had ge- In het bijzonder het publiek langs de route Ferdinand Bolstraat-Scheldestraat. heeft gistermiddag tussen half vier en vier uur de gekste ralley ter wereld beleefd. Ter gele genheid van de 42e R.A.I.- automobieltcntoonstelling had een automobieltijdschrift „Auto-visie"een ralley georganiseerd, waarin dit maal niet de snelste maar de meest origineel geconstrueer de automobiel zou zegevieren. Als automobiel waren de twaalf voertuigen volstrekt onherkenbaar, maar dat kwam de originaliteit ten goede. De jury, bestaande uit de heer J. Loret, de auteur Simon Carmiggelt. T. V.-om- roepster Karin Kraaykamp, de nestor van de auto mobiel- journalistiek de heer Af. Kool haas Revers en mr. Oscar Wibout uit Eindhoven di rectielid van een automobiel fabriek), werd dan ook voor een uitermate groot probleem gesteld om in deze carnava leske collectie een onderscheid te moeten maken. Er was een deux-jumeaux, een enorm rij dend bed met alles erop en eraan, vooral prachtige toe ters, met als piloten twee in humoristisch nachtgewaad gehulde wegenwachters uit Utrecht, er was een antiek schrijfbureau met voor een IJ-tunnel pleitende teksten. Aan het stuur hiervan zat een minister-met-steek minis ter van Verkeer en Water staat). Er was een grote hoe veelheid mobiele we's, zelfs een twee-persoons, een kin derkamer met baby, de sjiel- ste trapleer ter wereld, een hevig rokend gasfornuis op wielen, een antiek goudbro- caten hoerenbed met vinaan drijving, een badkuip met een gehelmde bader, enz. en dat alles ging in een tempo van ongeveer veertig kilometer per uur van de oude R. A. I. naar de nog in aanbouw zijn de nieuwe. Op deze route ge noten honderden van deze kostelijke optocht der origina liteit. geven, viel de stemming op het Damrak heel erg mee ook al zag dit er in de morgenuren niet naar uit. Naast de buiten landse aankopen verdrong het publiek zich om de stukken uit de markt te nemen. Toch htfd" de handel, evenals dinsdag, een rustig verloop. Pe grootste drukte viel wederom gedurende de eerste tien minuten van de beurshandel te constateren. Hoe druk het dinsdag was op de aandelenmarkt blijkt uit de volgende nominale omzetten. Voor Philips ƒ1.356.000, Uni lever ƒ1205.000, AKU ƒ847.000. Kon. Olie was gistermiddag op 151,80 circa een halve gulden lager bij dinsdag. De omzetten in deze hoek waren minimaal. De scheepvaarten trokken, na een lagere opening, gedurende de verdere beursduur aan en sloten merendeels boven de vo rige slotprijzen. Ook hier was de handel gering- De leidende cultures waren verdeeld. Certi ficaten Deli kwamen boven de vorige slotkoers uit terwijl Am- steraam Rubber vrijwel onver anderd bleef en HVA iets luier in de markt lag. Staatsfohdsen praktisch onveranderd. De lokale afdelingen gaven merendeels hogere koersen te zien. Aandelen Hoogovens wer den op circa 708 (660 laten) ge taxeerd. De laatst gedane prijs was voor deze aandelen 700. De maatschappij komt binnenkort met een claimerrpssie groot ƒ51.6 miljoen. De uitgifte duurt nog enige weken en dan is de marktsituatie misschien gunsti ger voor deze emissie dan nu het geval is, aldus de beurs Claims Landré-Glinderman werden voor de eerste verhan derdag getaxeerd op 65 tegen over een theoretische waarde van 75. Aandelen metaalbui- zenfabriek Excelsior werden op 130 (11514) getaxeerd als gevolg van de sterke stijging van de exploitatiewinst vergeleken bij het vorige boekjaar. Prolongatie 3Vs procent. Stand bij de voorlaatste ronde Hoofdklasse rvl /ii Luctor 2 7 4a. 11 Sas 1 7 4 2 r 10 Luctor 1 7 3 1 3 7 Terneuzen 1 8 2 2 6 6 Oostburg 7 10 7 2 Eerste klasse Terneuzen 3 9 6 1 2 18 Hulst 9 5 2 2 12 Sas 2 9 5 1 3' 11 Terneuzen 2 9 4 1 4 9 Luctor 3 9 3 1 5 7 Luctor 4 9 1 8 2 Op deze voorlaatste ronde de gradeert in de hoofdklasse Oost burg. No 1 en 2 in de hoofdklas se spelen dus volgende week om het kampioenschap. In de eerste klasse wordt de strijd nog span nender doordat Terneuzen 3 (no 1) en Hulst (no 2) tegen elkaar moeten spelen. (Advertentie) Nabeurskoersen AKU: 424—442 421%) Kon. Olie: 151.70-154.50 (151.70) Philips: 702-730 701) Unilever: 695—725 (694%) om U het leven ondragelijk te maken. Maar als V Kloostcrbalsem (Akker- Balsem) in huts hebt behoeft U ze niet te vrezen. Wrijf bij spierpijn of reuma tiek met do heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslach ten zbggen: ..Geen goud zo goed." Ook als wondbalgem bij snij- en brandwon den: zuiverend en ontsmettend. DE ZAAK VAN R. Kapitein De Bruijn van de Utrecht, het schip t an de Neder landse marconist Van R. (ie) die momenteel te Boston terechtstaat op beschuldiging van moord op de passagier? Lynn Kauffman, heeft woensdag voor de recht bank getuigd dat Van R. hem bekend had met Lynn in haar scheepshut gevochten te hebben en intieme omgang met haar ge had te hebben. Van R. had dit de kapitein verteld op 30 september in een cel van het politiebureau in Brooklyn, de dag van zijn arrestatie. NASSER OVER ISRAEL President Nasser heeft tijdens een bezoek aan Syrië plechtig verklaard dat „het Suezkanaal op geen enkele wijze open zal staan voor Israëlische schepen of goederen". „Als Israëlische goederen Port Said of een andere haven van de Verenigde Arabische Republiek bereiken, zullen zij aan het Palestijnse volk toebehoren." Hij zei voorts het „Zionisme te zullen vernietigen, de opge slokte delen van ons grondge bied te zullen bevrijden en de réchten van het Palestijnse volk te zullen herstellen".

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 6