Provinciaal nieuws Jl&z&ts die, s-ckcifVCH Vergeel vooral niet GRUNDIG RADIO TAZELAAR 0 Pagina 2 DE VRIJE ZE EU W Donderdqg 18 februari I960 TERNEUZEN BRESKENS GROEDE. KLOOSTERZANDE. AGENDA NIEUWVLIET. NIEUW GROOT DROOGDOK VOOR VEROLME De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" door H. VAN SEELAND IJZENDIJKE- ZAAMSLAG Staatssecretaris Bot over toekomstige status van de bevolking van Nw.-Guinea DE AZIATISCHE GRIEP GRIEPEPIDEMIE IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Sedert vorige week donderdag heeft een griep-epidemie vat ge kregen op Zeeuws-Vlaanderen. Van Hulst tot Cadzand lijdt de bevolking aan griep, zonder dat er echter veel e.rnstige gevallen voorkomen. Gewoonlijk zijn de patiënten na enige dagen weer op de been. De huisartsen heb ben het echter bijzonder druk en het behoort reeds tot de normale gang van zaken wanneer in één gezin drie tot vier personen door deze ziekte zijn aangetast. Op vele scholen ontbreken daar door leerlingen en onderwijs krachten, maar van het sluiten van scholen is nog geen sprake. De interne leerlingen van het St. Joseph pensionaat te Hulst zijn voor enkele dagen naar huis gestuurd wegens ziekte van het onderwijzend personeel. Om dezelfde reden zullen de leerlingen van de hoogste klas sen van dit pensionaat a.s. zater dag naar huis worden gezonden. VRACHTWAGEN MET 2500 KG BOTER AANGEHOUDEN De douane in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek heeft in de gemeente Clinge in de nacht van dinsdag op woensdag een vrachtwagen aangehouden met 2500 kg roomboter die men poogde over de grens te smok kelen naar België. De douane verwachtte een grote smokkel- zaak en was hiervoor op ver kenning uit in de grensstreek van Clinge. Toen zij de ver dachte vrachtwagen zag rijden achtervolgde zij deze. De vracht wagen, die uit de richting Hulst kwam gereden, wilde na bij het kruispunt Clinge—Nieuw- Namen de bocht nemen. Ver moedelijk was de snelheid van de vrachtwagen zo groot dat hierdoor de lading is gaan schuiven. De achterklep van de vrachtwagen schoot los en een grote partij boter viel van de wagen. De smokkelaars, die dit bemerkten, maar niet ver moedden dat zij achtervolgd werden, stopten om de boter weer in te laden. Toen zij hier mede wilden beginnen, kwam de douane aangereden. Een der smokkelaars kon nog in het duister wegvluchten. De bestuur der. een 30-jarige inwoner van De Klinge (B.), werd in verzeker de bewaring gesteld op het poli tiebureau te Hulst en zal voor de officier van Justitie te Middel burg worden geleid. De vracht wagen was voorzien van valse nummerplaten en het motor en chassis-nummer waren weggevijld. In de auto stonden tevens een zak met spijkers en een aantal op een as bevestig de messen die men bij even tuele achtervolging zou uitwer pen om de banden van de ach tervolgers te vernielen. De vrachtwagen met boter werd naar het grenskantoor te Clin ge overgebracht. Auto en boter vertegenwoordi gen een waarde van naar schat ting 15.000. Verkeersongeval. Gisteravond te half acht had op het kruispunt Nieuwediepstraat Korte Kerkstraat Dijkstraat een aanrijding plaats tussen twee auto's, resp. bestuurd door onze stadgenoten de heren M. H. en L. V. Op het ogenblik dat de heer H., komende uit de Korte Kerkstraat, genoemd kruispunt had bereikt, was de heer V. deze wegkruising zover genaderd, dat een botsing onvermijdelijk was. Beide auto's werden hierbij vrij zwaar beschadigd. Vakexamen. Bij het in de Grafische School te Amsterdam gehouden examen voor jonggezel-drukker slaagde de heer F. Verstraeten alhier. Rode Kruis-avond Door de afd. West Zeeuws- Vlaanderen van het Nederl. Rode Kruis werd in het Casino alhier een filmavond verzorgd. Deze avond werd geopend door de heer I. Hoste, die uitvoerig uiteenzet te wat het Rode Kruis is en doet. Hierna werd de bekende film „Meisjes in het Wit" vertoond. Na afloop keerden allen zeer voldaan over deze leerzame en mooie avond huiswaarts. Griepepidemie Te Breskens heerst momenteel een griepepidemie. Ruim 400 Bressiaanders liggen te bed en dit aantal breidt zich uit met 10 tot 12 per dag. De ziekte is meestal van lichte graad en na enkele dagen zijn de patiënten reeds op de been. Stilte in de Vissershaven Nu het haringseizoen geëin digd is en alle Urker- en Texelse vissers naar hun oorspronkelijke thuishavens zijn teruggekeerd, biedt de Breskense vissershaven een troosteloze aanblik. Temeer daar bijna alle Breskense vissers naar het noorden zijn vertrok ken om aldaar de garnalen- en visvangst uit te oefenen, daar er hier bijna niets te vangen is. Jaarvergadering V.V.V. Maandag hield de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Groede haar jaaivergadering in hotel „De Drie Koningen". Bij de opening heette de voor zitter, de heer P. M. Hoste, de heer G. Oskamp, directeur van de Provinciale V.V.V. voor Zee land, van harte welkom. Na de notulen van de secreta ris, de heer A. de Hulster, wer den de ingekomen stukken be handeld. De kascommissie gevormd door mevr. JansenGoedbloed en de heer P. Beun, adviseerde tot goedkeuring. Tevens werd de kascommissie uitgebreid tot drie personen en werd met algemene stemmen hiervoor gekozen de heer A. van den Hemel. Uit het algemeen jaarverslag over 1959 bleek dat er in Groede ca. 5000 gasten gelogeerd heb ben met een totaal van ca. 30.000 overnachtingen. De periodiek aftredende be stuursleden de heren P. M. Hos te en D. Duininck werden met zeer grote meerderheid her kozen. De directeur van de Provinciale V.V.V. hield een lezing over het globale werk van de plaatselijke V.V.V.'s, over de houding en sa menwerking der V.V.V.'s en over de streekvergadering in Oost burg. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Jaarvergadering Statenkring Hulst C. H. U. Dinsdagavond werd in de zaal van hotel „Raes" alhier de jaar vergadering gehouden van de Statenkring Hulst C. H. U. Na opening, gebed en bijbelle zen drukte de voorzitter, de heer J. A. de Feijter te Terneuzen, er zijn vreugde over uit dat deze vergadering kon worden gehou den te Kloosterzande, waar vorig jaar werd overgegaan tot de op richting van een plaatselijke kies vereniging. Deze telt thans 24 leden. Als spreker trad op de heer A. J. Kaland, lid van Prov. Sta ten van Zeeland en wethouder van Middelburg, met het onder werp: „Wat verwacht Zeeland van deze regering?" Spreker stond stil bij de uit zonderlijke positie die Zeeland inneemt. Door allerlei oorzaken is dit een minder ontsloten ge bied en er is op verschillend ter rein achterstand ten opzichte van andere provincies. Zeeland is dun bevolkt en daarom is het moeilijk allerlei voorzieningen te treffen, die in grote bevolkingscentra op medisch gebied, ten aanzien van het onderwijs, de sport en het cul turele leven wel mogelijk zijn. Zeeland verwacht dat de rege ring bij voorrang aan de zwakke- ren, waaronder Zeeland moet worden gerekend, die aandacht zal schenken die past in het christelijk sociaal beleid van deze EEN BEZOEK ONDER DESKUNDIGE LEIDING AAN DE VOGELWERELD IN DE BRAAKMAN. De Vogelwacht O. Z.-Vl. „De Steltkluut" organiseert a.s. zater- dag voor de derde maal een ex cursie naar de Braakman, om de deelnemers en deelneemsters te laten genieten en te leren genie ten van het mooie, dat er in onze nabije omgeving te vinden is op vogelgebied. De bus vertrekt om half twee van de Markt alhier en een kwar tier later Van de Markt te Hoek, met de stellig met laarzen en verrekijkers gewapehden, niet al- DONDERDAG 18 FEBR. HULST: Hotel „De Graan- beurs", 8 uur. Lezing over: „De geschiedenis van het land Tirol". VRIJDAG 19 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De banneling van St. Petersburg" (Tempest). Z AAMSLAG: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding bouwen van een 2-klassige 1. o.-school. leen leden, maar ditmaal ook andere belangstellenden. Er verblijven momenteel nog duizenden „vries"-ganzen in de Braakman, meest kolganzen, maar ook groepjes brandganzen. Zelfs overwinteren er weer wil de zwanen. En als gewoonlijk zullen er zeker weer veel soor ten eenden zijn waar te nemen, waaronder mogelijk de zeldzame ijseend. Deze week werden er weer twee aangetroffen. En dan de grote aantallen steltlopers in verscheidene soorten! Wij geven de deelnemers graag de wens mee van mooi weer en een goed zicht; deze maken zo'n tocht nog aangenamer. Dat velen die een middag van de natuur willen genieten en daarbij onder deskundige leiding de rijke vogelwereld in de Braak man willen gadeslaan, van de uit nodiging van de Vogelwacht in Oost Zeeuws-Vlaanderen, gebruik maken, waarvoor men zich kan aanmelden tot vrijdagavond aan het secretariaat: Jacob Catsstr. 23, Terneuzen. HET BESTUUR van de Vogelwacht in Oost Zeeuws-Vlaanderen „De Steltkluut". regering. De nodige hulp zal moe ten worden geboden bij de indu strialisatie om de noodzakelijke werkgelegenheid te scheppen. Zeeland is probleemgebied en verschillende industriekernen zijn aangewezen, doch het moet ook mogelijk zijn dat buiten die kernen in Zeeland faciliteiten worden verleend, indien bedrij ven zich daar wensen te vestigen. Zeeland mag ook verwachten dat de regering die veiligheid zal schenken die nodig is en waarop zij recht kan laten gelden, zon der temporisering van de wer ken, die daarvoor nodig zijn. Spreker betoogde dat voor dit alles de regering over de nodige gelden moet kunnen beschikken en dat in dit verband alleen van een relatieve belastingverlaging sprake zal kunnen zijn. Bij de bespreking werden door de aanwezigen de mogelijkheden en het klimaat voor de industria lisatie, de belastingverlaging en de belastingdruk aan de orde ge steld. Na de pauze werden de huis houdelijke zaken behandeld. De rekeningen over de jaren 1958 en 1959 werden voorgelezen door de secretaris, in verband met ziekte van de penningmeester, de heer W. de Feijter. Een commissie uit de vergade ring, bestaande uit de heren D. Dekker en J. van Cadsand, be vond deze rekeningen in orde en dienovereenkomstig werden zij vastgesteld. In zijn jaarverslag, dat na voorlezing ongewijzigd werd goedgekeurd, wekte de secreta ris, de heer J. W. Kusee. op ook in tijden dat er geen verkiezingen zijn, actief te blijven. Bij de rondvraag werd door de heer De Vriend uit Walsoorden nog aandacht gevraagd voor de door het hoofdbestuur voorge stelde wijzigingen van de statu ten, waardoor de invloed van de grotere kiesverenigingen wordt vergroot. Het Statenkringbestuur zal hieraan aandacht schenken, ter wijl geadviseerd werd dat ook de plaatselijke kiesverenigingen hieraan de nodige aandacht zul len besteden. Na dankgebed door de secreta ris van de Statenkring werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter gesloten. Raadsvergadering. De raad besloot tijdens haar vergadering van dinsdagavond het ontwerp van het uitbreidings plan, hetwelk voor de kuststrook door het Ingenieursbureau Van Hasselt De Koning te Nijme gen werd opgemaakt voorlopig vast te stellen. Dit plan bestaat uit twee gedeelten, n.l. het oos telijke gedeelte, dat ten oosten van de z.g. geïnundeerde Zwarte- polder is gelegen en het gedeelte dat rond de z.g. Fannenschuur is geprojecteerd. De voorzitter zei, dat het in eer ste instantie over dit laatste ge deelte handelde, omdat de be bouwingsvoorschriften welke op het oqstelijke gedeelte van toe passing zullen zijn, b.v. riolering, electriciteit en waterleiding rea lisering hiervan in de weg staan. Het westelijke plan dat voorziet in de bouw van een motel, een groep vakantiehuisjes voor één en twee gezinnen, een groep vier- gezinshuisjes, een kampeerter rein en een aantal semi-perma- nente woningen heeft deze voor zieningen of krijgt die op korte termijn. Bij de aanvang der vergade ring had de burgemeester, de heer J. C. Everaars, de traditie getrouw het afgesloten jaar 1959 nog eens onder de loep genomen en hetgeen tot stand kon worden gebracht. Zeer tevreden was de voor zitter over de zeer grote mede werking van de zijde van de Prov. Waterstaat, het waterschap „Het Vrije van Sluis" en de Wa terleiding Maatschappij, welke laatste aan een snelle uitvoering van het 100 ®/o plan haar volle medewerking verleent. Het inwonertal liep met 18 zielen terug en kwam hierdoor op 434 inwoners. Hiermee had de voorzitter het gemis aan vol doende werkgelegenheid onder de aandacht gebracht. In dit ver band drukte de voorzitter er zijn spijt over uit, dat het rijk niet de nodige middelen heeft willen be schikbaar stellen om industrie vestigingen in Breskens te sti muleren. De heer Van Roosendaal dank te de voorzitter voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft ver richt. Afgewezen werd het verzoek van de Uitgebreid Technische School voor Zeeuws-Vlaanderen te Terneuren om een subsidie van Vz cent per inwoner met een minimum van 10,Dit op grond van de vrij moeilijke fi nanciële status der gemeente. Op dezelfde gronden werd het ver zoek van de Stichting Studie Centrum Wegenhouw om 5P, subsidie afgewezen. Een verzoek van de gemeente Breskens om adhaesie te willen betuigen aan bgt door de raad van Breskens genomen besluit ingaande 1 januari 1961 uit de Centrale Diepst te treden werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het schrij ven van de minister van Bouw nijverheid en Volkshuisvesting en van de minister van Sociale Zaken inzake de buitenwerking stelling van de Woonruimtevvet 1947, was het gevoelen van de raad, dat deze Woonruimtewet vooralsnog niet gemist kan wor den; dit om de eigen ingezetenen (Adv.) bij het bepalen van Uw keus bij de aankoop van TELEVISIE op proef te laten plaatsen Exclusief dealer Noordstraat 21 Terneuzen Telefoon 2361 De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken 37) (Nadruk verboden.) Kapitein Van der Decken zette het spreekapparaat aan de mond. „Wat wenst U!" Duidelijk klonk zijn stem over het water. Van het aviso kwam het ant woord: „Wilt U onmiddellijk bijdraaien!.... Wij hebben be vel, om uw schip te onderzoe ken." Op het gezicht van kapitein Van der Decken verscheen een glimlach. „O.K.!" riep hij te rug. „Maakt TT alles gereed, om een sloep uit te zetten. Wij zullen de statietrap neerlaten!" Meteen liep hij terug naar zijn plaats achter het stuurrad, waar hij op een knop drukte. Op datzelfde ogenblik klonk een knetterend geluid, gevolgd door een scherp sissen. Op het achter schip van de „Ofir" ontwikkelden zich dichte rookkolommen, die zich als een donzig dek over de oppervlakte der zee legden. Tegelijkertijd zetten de zware dieselmotoren een donderende roffel in. De boeg van de „Ofir" verhief zich al meer en meer uit het water en de snelheid nam zienderogen toe. Nauwelijks twee kabellengten verder, stoof het hermetisch ge sloten vaartuig met een vaart van 40 zeemijlen over de schui mende koppen van de Middel landse Zee, het adviesjacht met een beteuterd kijkende beman ning in een ondoordringbare nevel achterlatend. HOOFDSTUK IX. Voor de ingang ven het kleine artistencafé „De Krekel", gelegen in een van de nauwe straatjes van Montmartreu stapte Duval ongeduldig op en neer. Af en toe keek hij op zijn horloge en her vatte dan weer zijn gedrentel. Zo verstreken er weer tien minuten. Duval stond op het punt iets zeer onvriendelijks te zeggen aan het adres van een zekere „mon sieur Maurice", toen hij Opeens een grote kerel zag aankomen, die regelrecht op hem afstapte. „Goeden avond, mijnheer Du val! Heb ik U lang laten wach ten?" Maurice stak zijn hand uit naar de secretaris van Albert Creumont. Deze beantwoordde (Je groet en zei: „Ik ben blij, dat ik je eindelijk zie. Ik had anders moeten uitzien naar een andere vertrouwens man, Maurice!" „Vertrouwensman?", herhaalde de avonturier met nadruk. „Aha! Dat klinkt naar „zaken doen" en „geld verdienen" zou ik zeggen." „Dat zal helemaal van jezelf afhangen, „Maurice", glimlachte Duval. „Maar je weet in elk ge valdat ik gewend ben, om goede diensten ook goed te beta len.... We kennen elkaar toch al langer dan vandaag, nietwaar ouwe jongen!" „Ja, wat dat betreft, is U een goede werkgever, mijnheer Du val. U weet mijn lijfspreuk: „Niets is mij te dol, indien het maar betaald wordt!" „Zo mag ik het graag horen", grinnikte de ander. „Maar kom aan, laten we bij „ome Jules" gaan zitten. Daar is nog wel er gens een rustig hoekje, waar we eens samen heel zakelijk kunnen praten.... Ik heb een heel spe ciale opdracht voor je." „Laat ie fijn zijn", knorde Mau rice en wreef zich bij voorbaat al de handen van voldoening. Samen met Duval ging Mauri ce het café van „ome Jüles" bin nen. de loense kastelein van het ietwat beruchte etablissement. Jules Péroux, ofwel „ome Jules" zoals hij door zijn vaste klanten werd genoemd, was een gewezen zakkenroller, die, na verschil lende malen tot gevangenisstraf fen veroordeeld te zijn geweest, tenslotte het meer eerbare be roep van kastelein gekozen had. Nadat ze zich in een afgelegen hoekje hadden neergezet, van waar ze het café geheel konden overzien zonder zelf afgeluisterd te worden, wenkte Maurice de eigenaar van „De Krekel" eh vroeg hem om een fles cham pagne te brengen. „Ik heb maar een fles van dat bruiswater besteld, omdat ik meen, dat we zoiets aan onze stand verplicht zijn", grinnikte de avonturier. „Zo denk ik er ook over", lachte Duval. „Bij goede za ken behoort een goede dronk." „Komt U dan nu maar eens voor de dag met die zaak van U, mijnheer Duval. Ik ben benieuwd wat ik voor U moet gaan doen en., wat het mij zal opleveren." Duval boog zich wat naar Mau rice over en begon op zachte toon het gehele plan te ontvouwen. „En wie zorgt er dan voor een vliegtuig", wilde Maurice weten. „U begrijpt toch zeker ook wel, dat die machine in de prak gaat, zodra ik er met mijn parachute uitgesprongen ben.' „Daarover beboef jij je geen borgen te maken", viel Duval hem in de rede. „Voor die ma chine zorgen wij wel. Het voor naamste is, of jij voor dit kar weitje wat voelt." „Dat zal er vanaf hangen, wat het oplevert, meneer Duval." Maurice maakte een veelzeggen de beweging met zijn duim en wijsvinger. „Voldoende om een paar jaar royaal te leven en met pe dui men te draaien", antwoordde Duval, ironisch lachend. Op dat moment kwam Jules Péroux met een fles champagne en twee glazen aandragen. De champagne stond in 'n verzilver de koeler met ijs. (Wordt vervolgd.) Gistermiddag is bij Verolme's Dok en Scheepvaartmaatschap pij N. V. op Rozenburg het 3500') tons droogdok Prinses Irene" gedoopt. Het zal nu verder worden afgebouwd, hetgeen tot begin april zal duren. Het dok is in 13 weken tijds gebouwd. Het heeft een totale lengte van 204 meter bij een dokkings- breedte van 30,50 meter. te kunnen beschermen tegen het onttrekken van woonruimte aan de woningvoorraad, doordat bui tenlanders dan woningen zouden aankopen om als vakantiever blijf te benptten. Besloten werd een voorschot te verlenen van 3 o op de loons verhoging aan de daarvoor in aanmerking komende gemeente ambtenaren. Een dertigjarige naar do „Ossewei'k Met veel tamtam bracht een help schare schoolkinderen, ge zeten op een grote wagen, een bezoek aan de heer Johan van Haele, die als vrijgezel zijn 30ste verjaardag vierde om hem de traditionele grote stropop en de sleutel van de „ossewei" te over handigen. De heer Van Haele verscheen in de deuropening en ijam zeer sportief de pop en sleutel jn ont vangst, waarna hij jeugd tracteerde op toffees. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier werden aangegeven de volgende gevonden vooVwcr- pgn, die terug te bekomen zijn op dê daarachter vermelde adres sen. Kinderwantje, Axelsestr. 103; Lipssleutel, Puntstr. 11; paar zwarte kousen, Veer B24; zak mes, Axelsestr. 84; kindersjaal, Plein 42 en filmrol, Puntstrbat 11. Op een persconferentie die de Nederlandse staatssecretaris, mr. Bot, dinsdag te Canberra heeft gehouden, gaf hij een uiteenzet ting van het streven van de Ne derlandse regeling, om de Pa poea's in het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea zo ver te brengen, dat zij in staat zullen zijn uiting te geven aan een vol komen vrije keuze met betrek king tot hun toekomst. „Zonder op deze keuze voor uit te willen lopen aldus mr. Bot zou naar mijn mening de beste keuze die zij kunnen doen, een samengaan zijn met de in heemse bevolking van het Aus tralische deel van Nieuw-Guinea ep de naburige eilanden, in de een ol andere vorm van een unie". Op deze pelsconferentie zeide de heer Bot voorts, dat er geen mogelijkheid bestaat, dat de be volking van Nederlands Nieuw- Guinea zal verkiezen, dat hun land een deel van Indonesië wordt. Verschillende leiders van de Papoea's hadden hem ver zekerd: „Als de Indonesiërs hier mochten komen, zullen wij ze in zee drijven". Mr. Bot, die te Canberra over leg heeft gepleegd met de Aus tralische premier, de heer Men- zies, zou gisteren van Sydney naar Washington vertrekken. In Zweden zijn reeds ell men sen bezweken aan de Aziatische griep, die zich over het gehele noorden van het land heelt ver breid. Men is begonnen met een grootscheepse inentingscam pagne voor personeel van open bare diensten en fabrieksperso- neei. ■fr Een van de grootste bio scopen ter wereld, het Roxy Theater in New York, dat plaats bood aan 6000 bezoekers, zal gesloopt, worden in verband met uitbreiding van het aangren zende hotel Talt.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2