Eric de Noorman - Wigberth's wraak Woensdag 17 februari I960 Pagina 3 ZIJ ZITTEN IN 't SCHIP r.jr Kantongerecht Terneuzen LASTIGE EVACUEES VERLIETEN DE „ZUIDERKRUIS" STICHTING HULPFONDS DROOGTESCHADE VRAAGT STEUN De verdachten in de be kladdingsacties op Cura?ao. Ketellappers, en kappers; Winnaars, minnaars; bonafide, uitgekookte zakenlieden: 1 A Slagers, weifelaars en alles-wagers, ook zij weten wat 't beduidt: met ESSO bent u beter uit Chessmans verzoek voor uitstel van executie afgewezen TWEEDE KAMER GttiÈ DE VRIJE ZEEUW De families Walbroek en Bob- beldijck uit Tuindorp Oostzaan, die voor de watersnood in nood woningen huisden en na de ramp aan boord van de „Zui derkruis" werden ondergebracht weigeren nu het schip te verla ten. Naar zij mededeelden heeft de gemeente Amsterdam hun noodwoningen afgebroken en voelen zij er niets voor om on dergebracht te worden in een tehuis. Hier staan zij gefotografeerd op de trap naar de „Zuiderkruis". Zitting van 16 februari 1960. Bij de aanvang der zitting werd schriftelijk vonnis gewezen tegen mevr. M. de B.L. te Axel, die ten laste was gelegd dat zij in oktober van vorig jaar, terwijl zij met een brommer aan de hand de Rijksweg te Axel- Sassing heeft overgestoken en hierbij het aankomend verkeer niet heeft vrijgelaten, hetgeen een ernstig verkeersongeluk ten gevolge had. Bij de behandeling van deze zaak op 1 febr. werd 50 tegen haar geëist. De kantonrechter sprak thans mevr. de B. vrij bij gebrek aan bewijs. D. E. T. te Terneuzen heeft op 25 januari '60 met zijn brom mer te Sas van Gent gereden zonder dat deze voorzien was van een gele herkenningsplaat. Eis 10 of 2 dagen. Uitspraak 5 of 1 dag. A. R. te Koewacht stond te recht, omdat hij op 18 oktober '59 in staat van dronkenschap zijn zoon met een mes had be dreigd, K, gaf toe dat hij graag een glaasje bier drinkt. De kantonrechter zeide, dat het wel iets meer was dan een onschuldig glaasje bier. Hij was van oordeel, dat het zondenregis- ter van R. de grens van het toe laatbare verre heeft overschre den. De officier, mr Lebret, eiste de hoogste straf n.l. 6 dagen hech tenis. De uitspraak van de kanton rechter, mr. Van den Belt, ver anderde deze onvoorwaardelijke hechtenis in een voorwaardelijke straf met een proeftijd van 2 jaar. Verder onvoorwaardelijk te betalen een boete van 50 en zijn leven beteren. Tegen de drie Belgische trans portondernemers J. H. de C-, v. d. E. en J. waren op verschillen de data processen-verbaal opge maakt, omdat zij te Sas van Gent hadden gereden met trekkers met oplegger waarvan de wiel- druk (maximaal gewicht) was overschreden. De eisen waren verschillend, n.l. ƒ60. ƒ40, ƒ70. 70 cn 75. De raadsman van verdachten, mr. Tichelman, wees op de moei lijkheden, die Belgische trans portondernemingen bij grens overschrijding ondervinden door het verschil in de verkeersvoor- schriften in België en Nederland, waarop de uitspraak van de kan tonrechter luidde 5 maal ƒ50 boete. M. A. v. d. E. te Terneuzen be vond zich op 2 januari '60 in de buurt van de Otheense kreek en volgens de rechercheur van poli tie te Terneuzen had hij 20 min. nodig om een afstand van 40 m af te leggen. Hierbij keek hij scherp in de elzenstruiken of hij geen sijsjes zag zitten om dan te proberen deze met lijmstokken te vangen. v. d. E. gaf zijn bedoeling in deze wel toe, maar ontkende de tenlastelegging, omdat er geen vogelt jes waren en dus ook niets had kunnen doen. De officier zeide. dat tegen woordig het sijsjes-lijmen wel wat humaner gebeurt dan vroe ger, maar dit neemt niet weg, dat het vangen van deze vogel t.jes met lijm toch erg onspor tief is. De eis was 50 voor de poging tot vangen en ƒ25 voor het bij zich dragen van lijmstokken. De uitspraak was een vermin dering van de boete tot 25 voor het eerste feit, en voor het twee de feit tot 10. H. C. A. v. d. H. te Terneuzen heeft op 23 oktober '59 rijdende met zijn rijwiel over de weg SluiskilTerneuzen, bij het afslaan naar de Baileybrug aan de Westkolk het verkeer niet vi ygelatea yoqi' een naderende scooter, waardoor hiermee een aanrijding ontstondn. In deze zaak werden twee ge tuigen gehoord. De eis was 35 of 7 dagen met toewijzing van 98 civiele schade. Uitspraak 20 of 4 dagen met toewijzing van 98. J. H. A. de M„ handelsver tegenwoordiger te Rotterdam, heeft te St. Jansteen met zijn auto rijdend zijn snelheid niet zodanig geregeld, dat hij tijdig kon stoppen. Toen een voor hem rijdende auto vaart minder de is hij tegen deze auto op ge botst, waardoor hij grote schade aan bedoelde auto heeft berok kend. Eis en uitspr. 30 of 6 dagen. A. W. K., chauffeur te Soest, heeft met zijn auto zonder nood zaak een vuilnisemmer op het trottoir stuk gereden. De scha de beliep ƒ9,80. Eis en uitspraak 15 en be taling van 9,80 voor de aange richte schade. M. Z. te Zaamslag had op 12 januari in zijn woning 'n pistool met patronen. Dit pistool had hij verborgen tussen een dubbel wandig ledikant. Z. had echter niet de vereiste vergunning. Eis 35 en 5 met verbeurd verklaring van het wapen met de patronen. Uitspraak 10 en 5 met verbeurdverklaring. E. C. A. S. te Clinge reed op 8 nov. '59 tijdens dikke mist met een auto over de v. d. Maelstede- weg naar de Stationstraat te Hulst niet uiterst rechts. Op het kruispunt is een aanrijding ont staan met een andere auto. Eis 45 of 9 dagen. Uitspraak ƒ35 of 7 dagen. A. J. M. F. te Terneuzen heeft met zijn auto te Sluiskil met een te grote snelheid gereden dan binnen de bebouwde kom is toe gestaan. Eis ƒ35 of 7 dagen. Uitspraak idem. P. T. te Hontenisse heeft op 24 november te Hulst een bestel wagen geparkeerd ondanks het wachtverbod. Eis en uitspraak 10 of 2 d. D P. v. C. te Terneuzen had op 17 december '59 des nachts in de Westkolkstraat een rijwiel on beheerd laten staan. Eis en uitspraak 3 of 1 dag. Het vertrek der twee laatste gezinnen uit Tuindorp Oostzaan van de „Zuiderkruis'' is maan dagavond op ietwat dramatische wijze verlopen. In het Tuindorp woonden zij in noodwoningen, die afgebroken moesten worden. Nu waren de families bevreesd dat, als zij van boord naar een con tractpension gingen, hun recht op een woning bij het C. B. H. verloren zou gaan. De reeds door het C. B. S. aangeboden huizen bevielen niet en waren gewei gerd. Toen twee ambtenaren van So ciale Zaken alles in het werk hadden gesteld om de families te bewegen van boord te gaan en deze bleven weigeren, verscheen de rijkspolitie te water. De poli tiemannen hielpen zelfs met het pakken en het eerste gezin ver trok pet- taxi naar een contract pension. De man van het tweede gezin was obstinaat en veroor zaakte moeilijkheden. Hij sloeg een ambtenaar van Sociale Za ken en trapte tegen het portier van de wachtende taxi. De por tierruit sneuvelde, het slot ging kapot en een lampje werd ver nield. Tenslotte wandelde het ge zin weg en later kreeg de ambte naar van Sociale Zaken via een politieposthuis een telefoontje, waarin om het adres van het contractpension voor het gezin werd gevraagd. De Stichting Hulpfonds Droog- teschade Landbouw heeft het Produktschap voor Vee en Vlees een bijdrage gevraagd voor de door de droogte van de afgelopen zamer getroffen boeien. De Stichting schrijft in haar brief, dat met de tot nu toe ge- voerde hulpacties gericht op het in natura verstrekken van voe der en logeeradressen voor het vee, inclusief de regionaal ge- vormde fondsen, naar schatting een miljoen gulden' gemoeid is geweest. Zij vestigt er echter de aandacht op, dat de gevolgen van de droogte voor een groot aantal bedrijven resulteren in zeer sterk verminderde op brengsten en grote financiële schade. De directe schade wordt vrij algemeen geschat op 400 miljoen gulden. Uit een enquête naar de ruwvoederpositie blijkt voorts, dat het droogtegebied in totaal 804.000 hectare (ongeveer een derde van de Nederlandse cul tuurgrond) omvat, waarbinnen 565.000 hectare, behorende tot 58.500 bedrijven, zwaar en zeer zwaar zijn getroffen. De regering is bereid in deze schade enige tegemoetkoming te verlenen, maar volgens de Stich ting Hulpfonds mag wel met een zeer grote mate van zekerheid worden aangenomen, dat deze hulp van beperkte omvang zal zijn en bepaaldelijk geen oplos sing zal bieden voor de ernstig getroffen bedrijven. Het fonds beijvert zich thans, gelden in te zamelen om vooral aan deze zwaar getroffen bedrijven voor zover mogelijk hulp te verschaf fen. Het fonds heeft reeds een be roep gedaan op alle bcclrijfsgeno- ten in de land- en tuinbouw en hun met name verzocht, het ge hele bedrag van de graantoeslag of een gedeelte ervan ter be schikking te stellen van het fonds. Het zal ook een actie or ganiseren in de periode van de slotuitkering op de melkprijs garantie. Daarnaast doet het fonds nu een dringend beroep op de Produktschappen, de coöpera ties werkzaam op het gebied van aan- en verkoop, de coöperatieve industrie en de boerenleenban ken. Van de gearresteerde verdach ten in verband met het beklad den van 't beeld van de Koningin te Willemstad, zijn Monte. Guil- lermo en Rosario maandagmor gen op vrije voeten gesteld. Verdachte Visceisza wordt blijkbaar nog aan een nader ver hoor onderworpen. (Adv.) Chessmans verzoek voor uitstel van executie en al zijn andere verzoeken zijn maandag door het Amerikaanse hof van beroep te San Francisco afgewezen. Chessman, elf jaar geleden ter dood ver oordeeld o.a. wegens roof en verkrachting, moet vrijdag in de gas kamer van de San-Quentingevangenis sterven. HONDERDEN BRIEVEN Op het Witte Huis en het mi nisterie van Justitie ontvangt men honderden brieven uit bin nen- en buitenland. In het me rendeel wordt president Eisen hower gevraagd tussenbeide te komen om de terechtstelling van Chessman niet te laten doorgaan. Chessman loopt de kans een weinig benijdenswaardig record te vestigen. Hij heeft 11% jaar ip de dodencel doorgebracht. In 1957 werd in Californië een man ruim zeven jaar na het vonnis terechtgesteld, de langste wacht tijd tot dusver. In 1958 werden zes personen terechtgesteld die meer dan vier jaar (in één geval bijna zeven jaar) op hun executie hadden moeten wachten. Een gelukkig precedent voor Chessman is echter het geval van een man die vijf maal ach tereen voor dezelfde misdaad ter dood werd veroordeeld en meer dan tien jaar in de dodencel zat totdat zijn straf in 1957 door de gouverneur van Pennsylvanië werd gewijzigd. Het komt steeds veelvuldiger voor dat terdoodveroordeelden lange tijd op de uitvoering van hun vonnis moeten wachten. Dit duidt volgens de particuliere me ning van bepaalde hoge ambte naren van het ministerie van Justitie, die over de gang van zaken enigszins verontrust zijn, op de ongerijmdhed van de dood straf in een beschaafde staat waarin alle juridische middelen moeten worden uitgeput om de kans op een gerechtelijke dwa ling zo klein mogelijk te maken. Dit leidt tot een „absurd geval" als dat van Chessman. In de afgelopen dertig jaar is het aantal terechtstellingen in de Verenigde Staten snel gedaald. Van 1930 tot 1939 werd jaarlijks aan gemiddeld 167 mensen het doodvonnis voltrokken. Van 1940 tot 1949 was het gemiddelde 138. Tussen 1950 en 1959 was dit slechts 71. In 1958 werden 48 mensen geëxecuteerd en in 1959 49. Twee derde der veroordeelden stierven op de elektrische stoel en de rest in de gaskamer. De dood door de strop is een uitzon dering. -ó- Een watervliegtuig van de Amerikaanse marine heeft zon dagavond een noodlanding ge maakt op zee toen een motor in brand raakte. Het toestel heeft na de noodlanding nog 810 km glijdend over het water naar de Cubaanse marinebasis Guantanamo Bay afgelegd en volgens de Amerikaanse marine een lange-afstandsrecord ge vestigd. Het vorige vaar-record voor watervliegtuigen is 360 km. Het werd in 1919 door een Amerikaans marine-watervlieg tuig gevestigd. De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over de begroting van het depar tement van Verkeer en Water staat. De voorzitter herinnert aan de motie van de heer Burger (Arb.) inzake inpoldering van de Lau- werszee. De meerderheid van de commissie heeft voorgesteld de motie niet tegelijk met de begro ting te behandelen, doch er later ean bespreking aan te wijden. Spr. doet ter zake geen voorstel. De heer Burger (Arb.) ver vangt in zijn motie het w-oord ..inpoldering" door „afsluiting", i In deze motie wordt de regering uitgenodigd onverwijld een aan vang te doen maken met de uit voering der werken tot afsluiting van de Lauwerzee Red.) Uit het verslag der commis sie heeft spr. gelezen, dat een beslissing der regering samen hangt met een prioriteiten schema. Maar als de beslissing over een paar maanden valt, dan is men al bezig met de voor bereiding der nieuwe begroting. Spr. meent, dat de Kamer nu een uitspraak moet doen. Een uitstel van enkele maanden lijkt hem niet gewenst. Hij kan er zich niet mee verenigen, dat een commissie uitmaakt, dat de mo tie moet worden uitgesteld. Gestemd wordt over het voor stel der meerderheid van de vaste commissie om de motie thans niet te behandelen. Het voorstel wordt aangenomen met 81 tegen 51 stemmen. Tegen: P. v. d. A., C.P.N., S.G. en P.S.P. en van de CH. jonkvrouwe Wtte- waal van Stoetwegen en de heren Kikkert en Mellema De begroting. Vervolgens komt de algemene beraadslaging over de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde. De heer Van der Peijl (C.H.) vraagt bij de opstelling- van het prioriteitenschema hoge voor rang te willen toekennen aan het Sloe-plan. Voorts vraagt hij spoedig een aanvang te doen maken met de uitvoering van de eerste fase van de werkzaamheden. Hij merkt op, dat het van veel belang zou zijn als zeer binnen kort kon worden begonnen met de uitvoering van het Kreekrak- plan, hetgeen van belang zou zijn voor het gebied langs de Wester- schelde en Westelijk Noordbra bant. De heer Van der Peijl vraagt nadere gegevens over de over eenkomst inzake liet kanaal Ter neuzenGent. Hij betreurt het, dat nog geen beslissing is genomen over inpol dering van het „land van Saef- tinge". Spr. vraagt of al een beslis sing is genomen over aanleg van een oesterproefbassin achter de dam in het Veeregat, waarom trent een Deltadienst heeft ge rapporteerd. O.m. merkt spr. op, dat er ver ontrusting bestaat bij water schappen over het uitblijven van de algemene bijdrage met be trekking tot de Deltawerken. De heer Posthumus (Arb.) merkt op, dat de uitgaven voor de Deltawerken geschied zijn ten koste van andere werken van de natte waterstaat. Dat lijkt hem ongewenst. Tal vaai noodzakelijke werken wachten op realisatie. De overheidsinvesteringen moeten naar sprekers oordeel veilig gesteld worden. Spreker vraagt of het nodig is na te laten dat andere dan de Deltawerken op gelijke hoogte worden ge bracht in het belang van de vei ligheid. De heer Posthumus, ingaande op de kwestie der landingsrech ten in Amerika, zegt zich af te vragen of de keuze van het tijd stip der onderhandelingen juist voor de presidentsverkiezin gen wel de meest gunstige was. Overigens meent hij. dat Nederland zich niet mag laten terugdringen tot het eigen ver voer voor Nederland. Spr. vraagt of de staatssecre taris nadere mededelingen kan doen over de Rijnvaartaange- legenheden. Wat de Lauwerszee-kwestie 46. Gehaast voegen Eric en Bolan zich bij Svein, die gehurkt bij een vooroverliggende gedaante zit. Een pijl, gromt de Saks vrij overbodig, heeft hem gedood. Zwijgend monstert Eric de kle ding van de ongelukkige: zijn lede ren pantser en gelubte met ijzer beslag versterkte schouderstuk ken kenmerken de man als krij ger pan knikt de Noorman met een grimmig lachje. „Ik geloof dat ik er niet ver naast ben, als ik zeg, dat dit de boodschapper des ko- nings isde wapenrusting van deze krijger is vrij kostbaar. Een landedelman kan zich dat niet ver oorlovenBegrijpt ge, wat er gebeurd is?" Bolan knikt lang zaam, alleen Svein staart met een nietszeggend gezicht van de één naar de ander. „Er was een boodschap onder weg van de koning naar... Artor waarschijnlijkEén van Wig- berths mannen onderschepte deze kerel, hier, maar werd daarbij zelf zwaar gewondde bood schapper, die in Artor's kamp ge storven is moet een handlanger van Wigberth geweest zijn." „Snap ik niet," valt Svein droog in, „je zei zelf, Noorman, dat Wigberth nooit zo een bood schap zou zenden Eerlijk gezegd is dat het enige wat ik ook niet begrijp, moet Eric toegeven, vriend Wigberth gaat wel uitermate schuw te werk, maar daar komen we wel achter. Hij springt op en wendt zich tol Bolan. „Wc moeten nu verder, en wel heel snelmaar jij keert spoorslags terug naar Artor's kamp. Als Artor aan die valse boodschap gevolg geeft, doet hij precies, waar Wigberth op hoopt... en jij Bolan zult rijden als de weerlicht, om dat te voorkomen!" aangaat zegt hij, dat zijn fractie het niet aanvaardbaar acht ver antwoordelijk te worden gesteld voor een verder uitstel van de oordeelsvorming van de Kamer. Zijn fractie kan zich niet neer leggen bij verder uitstel. De heer Kodde (S. G.) zegt o.a., dat het hem verontrust, dat de versterking van zwakke plek ken in dijken zo langzaam ver loopt. Hij meent, dat niet steeds met voorschotten moet worden ge werkt. Er moet zekerheid zijn. Spr. pleit voor inpoldering van het „Land van Saeftinge" en voor een vaste verbinding over de Westerschelde. Wat die ver binding aangaat moet men niet uitsluitend letten op nadelen, doch vooral op de voordelen. Thans is z.i. vrije overtocht voor vrachtvervoer noodzakelijk. Temporisering van werken vindt spr. verontrustend. In dit verband noemt hij het Sloe-plan. Zeeland moet z.i. worden gehol pen om het probleem van de ontvolking tegen te gaan. Hij dringt aan op het nemen van proeven met oesterteelt in het Veere-gat. Ook als de proef slaagt zullen er bedrijven zijn, die moeten worden geliquideerd. Het is z.i. gewenst nu de waarde van die bedrijven vast te stellen. Wanneer er getemporiseerd moet worden dan dient dat te geschieden ten aanzien van wat tot uitspatting leidt. Te ruim zes uur wordt de ver gadering gesehorst. Te acht uur wordt de verga dering heropend. Mevr. Stoffels van Haaften presideert. De heer Biewenga (A.R.) ver- welkomt minister en staats secretaris. Hij verklaart geschrokken te zijn van de bedragen die uitge trokken zijn voor de versterking van verzwakte plaatsen in de zeewerende dijken. Z.i. moet niet té spoedig worden overgegaan tót verlaging van posten voor de waterstaat. Mej. Scliilthuis (Arb.)' geeft te kennen, dat de antwoorden, die de minister heeft gegeven op vra gen over dijkverbeteringen, wei nig bevredigend zijn geweest. Het is niet alleen nieuwsgierig heid, dat zij geïnformeerd wil worden. Het is een kwestie van onrust of er wel werkelijk een schema is. Er is ook ongerust heid over het tempo waarin de waterkeringen worden verhoogd. Ongerustheid is er eveneens over de bijdragewetten ingevolge de Deltawerken. Ten aanzien van het Sloe-plan zegt zij, dat, wil men een bijdrage leveren aan de ontlasting van de randstad, men niet achter de fei ten aan mag lopen. Tegen kwart voor elf wordt de vergadering verdaagd tot heden middag één uur. (Adv.) P-n-xi^dan moet U ou Uw hoede zijn. !r. Ga Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan mocJSfe) Uw hoede zijn. Neem direct eenmjiNK grieppoedér en U voelt zich f fffdig veel heter. Ga er mee door tot Uguch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- pem^at—:tr^" N-*RsrIi&« émni rinoc fnt T v;o helemaal helpen ikkelifk in te nemen. Ais ^jfep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. KIND NA VAL UIT RAAM OVERLEDEN De tweejarige Catharina van Velden is maandagmiddag door onbekende oorzaak uit het raam op de vierde étage van een per ceel aan de Beukenweg te Am sterdam gevallen. Het kind is later aan de gevolgen van deze val overleden. AAN LOPEN EEN BROERTJE DOOD Enige dagen geleden hield de politie te Rotterdam enige jon gens aan, die verdacht werden van diefstal van een bromfiets. Een van hen was een ventje van elf jaar, die ondermeer toegaf reeds een half jaar lang brom mers van de straat weg te ne men. Hij deed dit omdat hij de afstand van zijn huis naar het zwembad te lang vond om te lopen. Verscheidene van de door hem en zijn vriendjes gebruikte brommers werden in het, water gegooid, omdat ze de karretjes niet meer op de plaats durfden neer te zetten, waar zij ze weg genomen hadden. TEKORT AANGEVULD Een veertienjarige jongen, die bij een bakkerij voor onge veer tachtig gulden aan snoep goed had gestolen en naar de kinderpolitie werd gebracht, ver telde ertoe gekomen te eijn, om dat hij zich op het bruilofts feestje van zijn broer tekort ge daan voelde. Hij had er niet ge noeg te eten gekregen, aldus zijn verhaal. Uit verveling en balorigheid was hij de straat opgelopen en toen hij zag dat de winkelruit van een naburige bakkerij ge barsten was, vatte hij het plan op er een kijkje te gaan nemen. De knaap voegde de daad bij het woord en verschafte zich in de winkel datgene dat hij meen de op het feest tekort te zijn gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3