President Eisenhower [FleXa >9 ct 99 cl :der s 69 ct Overleg geëindigd voor schilder zelf met HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rdeliger STOFDOEK, .DOEK, samen men ram 27 ct 29 ct 34 ct 43 ct 49 ct 63 ct T JES, :ed voor 49 :n [en ïpen WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4911 VerscHflnt dagelöfe Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sonde, Ternetncn vraagt meer dan 4000 miljoen dollar voor buitenlandse hulpverlening 2000 MILJOEN DOLLAR IS BESTEMD VOOR MILITAIRE UITGAVEN AKKERTJES Beslissing der regering over de ambtenarensalarissen PRINSESSEN TERUGGEKEERD ZUID-AFRIKA EN MINISTER LUNS DE LANDINGSRECHTEN VAN DE K.L.M. Dr. J. H. van Roijen overhandigde aide-mémoire aan Herter OVEREENSTEMMING OVER C. A. O. VOOR WEGVERVOER Nederlandse nota aan Venezuela overhandigd Souterrein biedt de beste bescherming tegen radio-aciviteit President van Peru in Parijs 15 april Economische Conferentie over Kongo ALS SLUITSTUK VAN DE R. T. C. Protest-demonstratie naar Den Haag? MS SR MANS Misnoegen over ruilverkaveling en over de monopolieheffing TEGENSPRAAK OVER RUSSISCHE BASES IN INDONESIË DE GENEEFSE CONFERENTIE DE ZAAK VAN R. Wedloop van tweeling om een meisje de baan! meer geel 'yhn, t van zo nieuw evenzeer ka, Perion, veiliger voor rlaal morgen zo lang Nylon. Het )or de stoffen rdstraat 85 ;l en coniani beiaald Mrankering by abonnement: Ternsuzen. IWrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sanae Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 X& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct VRIJE Advertentieprijs per mm IS et; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel», advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnümmer; zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft hot congres verzocht in liet midden van 1960 beginnende nieuwe begrotingsjaar een bedrag van 4.175 miljoen dollar toe te slaan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Eisenhower had voor liet lopende belastingjaar voor dit do"l 3.930 miljoen dollar aangevraagd. Het congres stond uiteindelijk 3.226 miljoen dollar toe. De president verklaarde in zijn begeleidende boodschap dat het programma tot wederzijdse hulpverlening van groot belang is voor het handhaven van de vrede. Van het aangevraagde bedrag is tweeduizend miljoen dollar be stemd voor militaire uitgaven. De president wijst erin zijn bood schap op dat dit bedrag hoger ligt dan hetgeen voor het lopende belastingjaar was voorzien. ..Het bedrag is vastgesteld na zorgvuldige en gedetailleerde be studering van de behoeften der Amerikaanse bondgenoten, waar bij er van is uitgegaan dat deze in staaf moeten worden gesteld hun strijdkrachten in staat van gevechtsparaatheid te houden", aldus Eisenhower. Voor militaire ondersteunings- programma's heeft Eisenhower 724.000.000 dollar aangevraagd, hetgeen 11.000.000 dollar minder is dan de lopende aanvrage. Voor speciale bijstand vraagt de president 268.000.000 dollar en voor technische hulpverlening op tweezijdige basis 172.500.000 dollar. Voor technische hulpverlening in het kader van do Verenigde Naties vroeg de president een be drag van 33.500.000 dollar aan en als aanvullende technische hulp aan Midden- en Zuidamerikaanse staten, die wordt verleend in sa menwerking met de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) 1.500.000 dollar (met de eigen lijke Amerikaanse hulp aan deze landen, die op tweezijdige basis wordt geboden, is een veel gro ter bedrag gemoeid). Voorts vroeg de president een bedrag van zevenhonderd mil joen dollar voor het ontwikke lingsfonds der Verenigde Naties. Voor onverwachte uitgaven vroeg Eisenhower 175.000.000 dollar, terwijl hij de beschikking we pst over 1Ó1.000.000 dollar voor de voortzetting van 'n aan tal kleinere, doch door hem be langrijk geachte programma's, zoals voortgezette Amerikaanse deelneming aan het V. N.-fonds voor hulpverlening aan kinde ren. de steunverlening aan vluch telingen en Amerikaanse hulp bij de uitvoering van buitenland se programma's voor vreedzame aanwending der kernenergie. In zijn begelijdende boodschap zegt de president onder meer: ..De overweldigende steun van de overgrote meerderheid van 't (Adv.) i«ST 0 GRAAG EEN BORRELTJE? Zorr dat Uw adem fris bliift s»,. Pottertjes in de mond helpen U snel Potter s Lima is ook een probaat m Jj l kobold.*"""0"1 Amerikaanse volk voor de op verzekering van wederzijdse vei ligheid berustende programma's tot hulpverlening aan andere landen maakt, dat deze tot een vast onderdeel van de Ameri kaanse politiek zijn geworden". Docli reeds nu wordt te Wa shington van verschillende zijden voorsj>eld dat hef congres, spe ciaal in dit jaar van presidents verkiezingen, er krachtig naar zal streven hef door de vegering- Eisenhower opgestelde program ma voor de Amerikaanse buiten landse hulpverlening te besnoei en. ..De Amerikaanse programma's voor buitenlandse hulpverlening waren een onmisbare factor bij de handhaving der onafhanke lijkheid van Griekenland. Tur kije. Perzië. Laos. Zuid-Vietnam. Zuid-Korea, Formosa en vele Westeuropese ianden. om slechts een gedeelte der staten te noe men, die mede hierdoor vrij kon den blijven", aldus Eisenhower in zijn congresboodschap. Hij vervolgt: ..De Sowjet-Unie heeft in 1959 belangstelling ge toond voor maatregelen om het gemeenschappelijke oorlogsge vaar te verminderen. Hit recen te handelingen en uitlatingen van Sowjetrussische leiders doemt de mogelijkheid op van 'n periode van minder spanning in de betrekkingen tussen de demo cratische en de communistische staten. Doch de bedreiging van 't communistische imperialisme is gebleven. De Sowjetrusssche militaire macht blijft toenemen, en de groei van de militaire en econo mische kracht van communis tisch China wordt voor de belan gen der vrije wereld een steeds belangrijker factor. Aanwijzingen, dat dit reusach tige communistische statenblok er naar blijft streven alle volken ter wereld onder zijn heerschap pij te brengen, kunnen worden gevonden in Tibet. Straat For mosa. Laos en langs de grens van India". De president besluit: ..De Euro pese landen dragen in toenemen de mate hun deel van de ge meenschappelijke verdedigings taak. Van onze NAVO-bondgenoten ontvangen nog slechts Grieken land. Turkije en IJsland econo mische IiuId. In feite verlenen de andere NAVO-leden in toenemen de mate economische hulp aan andere landen". (Advertentie) de verf voor het schilderfeest sikkens-tjallema produkt (Advertentie) altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. flitsen de pijn weg De minister van Binnenlandse Zaken heeft het voornemen maat regelen te bevorderen, die ten doel hebben de salarissen van de volwassen ambtenaren met 5 procent te verhogen en het overige deel der rechtspositie van de ambtenaren te verbeteren tot een be drag, overeenkomende met ten hoogste 1,2 procent van de salaris last. Bij de verhoging van 5 procent zal een minimum in acht wor den genomen van ƒ18,25, waarvan de kosten in mindering zullen komen van het bedrag, dat wordt aangewend ten behoeve van be doeld overige deel der rechtspositie. Deze verbeteringen zullen in gaan op 1 januari 1960. tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de loonsver hoging in het bedrijfsleven vóór die datum ligt. In dat geval zal die vroegere datum bepalend worden voor de maand, waarin de verbeteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoem de maatregelen zal de maximale verbetering der rechtspositie voor het overheidspersoneel in houden gedurende een periode van 2 jaar, bijzondere omstandig heden voorbehouden (hieronder o.m. te verstaan de aanstaande algemene huurcompensatie). Omtrent de overwegingen van de minister vernemen wij van de zijde van hot departement nog. dat deze aldus kunnen worden samengevat: ..de verantwoorde lijkheid der regering voor haar ambtenaren brengt mede, dat °ok wanneer er geen overeen stemming is in de centrale com missie, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maat regelen, welke naar de mening van de regering verantwoord en gewenst zijn in het belang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen wor den, dat deze beslissing overeen stemt met het laatste voorstel der regering, in het overleg ge daan, plus een verbetering, in het laatste overleg overeenge komen. Het overleg is hiermede ge ëindigd. ■A Prins Mohammed ibn Saoed. zoon van koning Saoed van Saoedi-Arabië. is zaterdag te Dzjeddah in het huwelijk getre den met zijn nicht Arah, doch ter van premier Feisal ibn Aziz van Saoedi-Arabië. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn dinsdagmorgen per trein in Nederland teruggekeerd. Zij heb ben enige tijd met vakantie in Oostenrijk vertoefd. ,.Die Johannesburgse immigra. tiekomitee" een Zuid-Afri kaans comité dat zich hoofdzake lijk bezig houdt met de vestiging van Nederlanders in Zuid-Afrika heeft minister Luns een brief geschreven in verband met diens verklaringen over de politiek van apartheid. In deze brief zegt het comité dat Zuid-Afrika duizen den Nederlanders een beter „te huis" biedt dan Nederland zelf. Het comité merkt verder op, dat het niet kan begrijpen hoe mi nister Luns zo vaak verklaringen heeft kunnen afleggen over een onderwerp, dat hij „kennelijk" niet ernstig heeft bestudeerd. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft maandag de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter een aide- mémoire overhandigd met de tekst van de motie die de Neder landse Tweede Kamer heeft aan genomen met betrekking tot het weigeren v landingsrechten in Los Angeles. Ook heeft dr. Van Roijen Her- ters aandacht gevestigd op de verklaring die minister van Bui tenlandse Zaken Luns op de dag van de aanvaarding van de mo tie in de Tweede Kamer heeft af gelegd over hetzelfde onderwerp. Dr. Van Roijen verklaarde na dien tegenover de pers, dat de betrekkingen met Amerika niet temin goed blijven. Het overhan digen van het memorandum be tekende geen officieel protest. Vertegenwoordigers van de bij het autobusdienstbedrijf betrok ken werkgevers- en werknemers organisaties zijn maandag tot overeenstemming gekomen over een C.A.O. voor deze sector van het wegvervoer, waarin behalve de ploegentoeslag en de overige punten waarover reeds eerder overeenstemming bestond, is verwerkt een loonsverhoging op grond van de gedifferentieerde loonvorming, welke neerkomt op ongeveer zes procent. Dit resul taat behoeft nog de goedkeuring van de leden van bovenbedoelde organisaties, waarna de C.A.O. ter goedkeuring aan het college van Rijksbemiddelaars zal wor den voorgelegd. Naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken mededeelt heeft de Nederlandse ambassadeur in Venezuela, dr. H. N. Boon. na mens de Nederlandse regering aan de minister van Buitenland se Zaken van Venezuela, de heer Arcaya, een nota overhandigd in antwoord op de Venezolaanse pro testnota betreffende de landing van twee Cubanen met een vlieg tuigje op Aruba. A.F.P. meldt uit Caracas dat de Nederlandse regering in de nota mededeelt de aanwezigheid van vijanden van de Venezolaan se democratie op bet gebied der Nederlandse Antillen niet te zul len gedogen en de in haar bezit zijnde documenten hetreffende tussenkomst van de Dominicaan se republiek in de binnenlandse aangelegenheden van Venezuela, aan de organisatie van Ameri kaanse staten O. A. S.te zullen overhandigen. Dr. Boon heeft de voornaam ste punten uit de nota reeds enige tijd geleden aan minister Arcaya medegedeeld. A.F.P. heeft van welingelichte kringen te Cara cas vernomen dat men aldaar met de inhoud van de nota zeer ingenomen is. Men heeft het vorig jaar het gebouw van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie te Germantown in Maryland ge- bruikL als „proefkonijn" om de bescherming, die schuilplaatsen tegen radio-actieve neerslag van kernontploffingen bieden, te tes ten. De commissie is tot de con clusie gekomen dat souterrains de meeste bescherming bieden en dat het noodlottig kan zijn als er geconcentreerde neerslag in dakgoten terechtkomt. Als sluitstuk van de ronde-tafeicouferentie over Kongo, die thans in Brussel het einde nadert, zal op 15 april een economische confe rentie worden gehouden, waarop de financiële en economische ge volgen van de souvereiniteitsoverdracht zullen worden uitgewerkt. Dit heeft de Belgische minister voor economische en financiële aangelegenheden betreffende Kongo, Scheyven, gistermiddag in Brussel medegedeeld. De agenda van deze conferen tie zal de volgende zes punten bevatten 1. Een onderzoek naar de fi nanciële en budgetaire toestand van Kongo. 2. De bespreking van de Kon golese aandelen-portefeuille. 3. De toekomstige financieel- economische betrekkingen tussen België en Kongo. 4. De door België te verlenen technische en financiële hulp. 5. De binding van door België gesloten verdragen voor het on afhankelijke Kongo. 6. De oprichting van sociale en economische instellingen in dé nieuwe staat. Het aantal afgevaardigden op deze conferentie zal naar minis ter Scheyven meedeelde aanzien lijk minder zijn dan op de hui- ige ronde-tafelconferentie, waar- Tijdens zijn verblijf in New Delhi heeft de Russische partijleider en premier Nikita Chroesjtsfef samen met premier Nehroe een be zoek gebracht aan het Russische paviljoen op de grote internationale landbouwbeurs. In een te Doornspijk gehouden openbare vergadering van het anti-ruilverkavelingscomité Noordwest Veluwe, heeft de heer H. Koekoek, lid van het hoofd bestuur van de Landelijke Ver eniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw (B. V. L.) zijn mis noegen uitgesproken over de hedendaagse ruilverkaveling en over de monopolieheffing op en kele landbouwprodukten. De heer Koekoek, verklaarde dat het voorzetten van het ,.mo- nopoliespel" funest is voor een contructief landbouwbeleid. Nadat de heer Koekoek had medegedeeld, dat men in tal van vergaderingen, zich heeft uitge sproken voor het houden van een massale protestdemonstratie te Den Haag wekte hij de vergade ring te Doornspijk op, aan zulk een demonstratie mede te wer ken. Spieker zeide dat men voor dit doei 1000 auto's wil charte ren, waarin boeren uit het ge hele land een plaats zullen vin den. Men zou volle melk en eieren willen meevoeren om deze in Den Haag aan de man te brengen. De melk zou men willen ver kopen voor 28 cent per liter en de eieren voor 9 cent per stuk. Bij het betreffende ministerie zal zo zeide hij, een onderhoud worden aangevraagd. Uit een schriftelijke stemming van de aanwezige boeren bleek dat slechts vier procent voor ruilver kaveling is. Een woordvoerder van de In donesische ambassade in Lon den heeft de verklaring, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjef tij dens zijn bezoek deze week aan Indonesië, besprekingen zou voe ren over het pachten van een zee- en een luchtmachtbasis aan Rusland als „onzin" bestem peld. De verklaring werd maandag in Frankrijk afgelegd door de voormalige Indonesische ambas sadeur in Rome Mohamed Ras- jid, die thans vertegenwoordiger in Europa is van de Indonesi sche tegenregering van Sjaf- frudin Prawiranegara. Rasjid verklaarde, dat vol gens „zeer betrouwbare kringen in Indonesië de Russische pre mier de bases zou willen vesti gen op Ambon. aan alleen al ruim tachtig Kon golezen deelnemen. Bij de econo mische besprekingen zal de Kon golese delegatie niet meer dan een vijftiental leden telien. Voor België zullen leden van bet parlement en van de regering aan dit overleg deelnemen, ter wijl afgevaardigden van econo mische. financiële en sociale in stellingen ais adviseurs zullen kunnen worden gehoord. De Sowjet-Unie heeft dinsdag op ae Geneefse conferentie over een verbod van kernproeven een nieuwe reeks voorstellen gedaan „voor tijdelijk vereenvoudigde criteria om inspectie te kunnen beginnen van veronderstelde kernontploffingen", zoals een communiqué het noemt. Deze criteria, dienend voor ontdekking en localisering maar niet voor identificering van ontploffingen, zouden allengs verzwaard kun nen worden. Uitgesloten van in spectie zouden schokken zijn op dieper dan 60 km onder het aard oppervlak, schokken wier epicen tra in de diepten der open zee liggen of schokken die duidelijk tot het voor- of naspel van een aardbeving der zesde grootte be horen. Deze criteria zouden eerst voor twee of drie jaar gelden. Een vrouwelijke passagier van de „Utrecht", hel schip waarop de in Boston voor moord terecht staande Nederlandse marconist Van R. voer, heeft dinsdag voor de rechtbank verklaard Van R. aan boord verweten te hebben dat hij teveel aandacht aan een knappe opvarende besteedde. Mevrouw Brown zei Van R. aan zijn vrouw herinnerd te hebben en aan haar foto in zijn hut. Van R. had geantwoord: „Wat heb ik aan een foto? Kan ik hem eten?" Dit gesprek had plaats gehad op een verjaarspartij, de avond vóór de aankomst van het schip in Boston. Mevrouw Spector. de echtge note van de Amerikaanse hoog leraar prof. Stanley Spector van wie Lynn Kauffman assistente was. trad vervolgens als getuige op. Zij verklaarde dat zij. toen de „Utrecht" de haven van Bos ton verliet met de purser Van Oosten naar de hut van me.j. L. Kauffman was gegaan. De heer- Van Oosten had haar gevraagd mee te komen, omdat lijj naar zijn zeggen „een vreemd gevoel" had. Volgens mevr. Spector was de deur van de hut niet op slot. De ruimte was leeg en de patrijs poorten stonden open. Een beeld van het bezoek van de president van Peru en me vrouw Prado aan Parijs. President De Gaulle verwel komt zijn gasten op de trappen voor het Ely sees paleis. WEINIG WIND. Achter een depressie boven Denemarken, die zich naar de Oostzee verplaatste, stroomde koude lucht naar ons land. Een depressie tussen Spanje en de Azoren trok langzaam naai het Oosten en veroorzaakte flinke luchtdrukdalingen in Z.-Frank- rijk. Eveneens daalde de baro meter in Ierland tengevolge van een storing bij IJsland. Door deze ontwikkeling nam de westelijke wind in ons land af en zal later zwak en verander lijk worden. Wegens de onsta biele opbouw van de atmosfeer zullen plaatselijk sneeuwbuien voorkomen, terwijl de tempera turen weer enkele graden boven het vriespunt komen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Wisselende bewolking met en kele hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Temperaturen overal enige graden boven het vriespunt. DONDERDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.22 5.49 Terneuzen 5.57 6.24 Hansweert 6.37 7.04 Walsoorden 6.47 7.14 ZON MAAN op onder op onder Febi 18 7.52 17.57 10.21 19 7.50 17.59 059 10.55 20 7.48 18.01 2.11 1L36 21 7.46 18.03 3.19 12.24 Een 19-jarige identieke tweeling zal door middel van een wedloop uitmaken wie het recht krijgt in het huwelijk te treden met een eveneens 19-jarig meisje dat zelf geen beslissing kan nemen. „Zij zijn in ai- le opzichten zó gelijk dat ik voor beiden evenveel voel", zei ze. De jongens vertrekken daarom vrijdag uit hun woonplaats Bangor in Nrd Wales voor een wandeling - van bijna 170 km. De drie jongelieden stu deren aan de universiteit van Noord-Wales. Hun medestudenten zul len toezicht houden op de wedstrijd, nadat het meis- je het startschot heeft ge geven. De verliezer zal bruidsjonker zijn bij het huwelijk.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1