Krijgt Rusland zee- en luchtbases op Ambon? STSCrSï xrzszx ISfeSTtS Het verongelukken van de Fokker S-ll in het Kanaal De Franse kernbom-ontploffing De Ronde-Tafel-Conferentie De geheimzinnige duikboot ontsnapt? Het bezoek van Chroesjtsjef aan Rangoon HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4910 MACMILLAN TERUG GRIEP AKKERTJES „De glorie van het Maastrichter aardewerk INDONESIË NEEMT ALLE ONROERENDE EIGENDOMMEN VAN NEDERLANDERS IN BESLAG ERNSTIG ONGELUK IN BRAZILIË DE ZAAK VAN RIE. over Kongo's toekomst te Brussel ORTIZ IN DUITSLAND? Marokko verbreekt Frankrijk betrekkingen niet AMERIKAANSE MILITAIR KLADDE HAKENKRUISEN EIGENAAR AANGEHOUDEN HOOGWATER Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties Igéén bandels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meat 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar. Frankering 0$ abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Bande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande, Terneuzen Mohammed Rasjid, de voor malige ambassadeur van Indo nesië te Rome, thans woordvoer der van de Indonesische opstan delingen. in Europa, heeft aan journalisten gezegd, dat Chroes- jtsjef bij zijn aanstaand bezoek aan Indonesië, ten behoeve van Rusland zee- en luchtbases zal pachten. Hij zei, dat volgens zeer betrouwbare kringen in Indone sië,. de Russische premier deze bases zou willen vestigen op Am- bon, op een alstand ongeveer van 1160 km ten noorden van Aus tralië. Rasjid legde deze verklaring af in een Frans dorpje, juist over de grens tussen Zwitserland en Frankrijk, daar in Zwitserland een verbod bestaat van politieke activiteit tegen buitenlandse re geringen. Rasjid noemde het doel van Chroesjtsjefg bezoek aan Ambon, /•genaamd om de eertse steen te leggen voor een universiteitsge bouw aldaar, camouflage. Hij zei voorts dat Sjaffruddin Prawira- negara de eerste president van de onlangs gestichte „Unie van Indonesische Staten" is, die zal trachten, internationale erken ning te verkrijgen als „de enige ware en onafhankelijke regering van Indonesië", waarvan de zetel zal zijn gevestigd te Lubkuk Si- kaping op Sumatra. Verklaard werd dat deze nieuwe regering „met alle te harei beschikking staande middelen" de strijd zou voortzetten om de regering van Soekarno te verdrijven. De woordvoerder Ven de Indo nesische diplomatieke vertegen woordiger in Den Haag heeft des gevraagd meegedeeld dat de Rus sische premier op uitnodiging van de Indonesische regering een staatsbezoek aan Indonesië zal brengen. Pachten van zee- en luchtba ses achtte hij, als zijnde in strijd met de Indonesische buitenland se actieve onafhankelijkheidspo- litiek, volkomen ondenkbaar. Volgens de verklaring van Ras jid zal de „Unie van Indonesi sche Staten" een oniwerp-grond- wet van 360 artikelen krijgen, waarvan de inhoud binnenkort zal worden gepubliceerd. „Zodra de omstandigheden zulks toe staan", zal het ontwerp in een algemeen referendum aan de Indonesiërs worden voorgelegd. „De Unie", aldus de verklaring, „omvat het gehele grondgebied van Indonesië en zij is opge bouwd volgens het patroon van een Westerse parlementaire de mocratie". Deze unie, „Republik Persatuan Indonesia" genaamd, is maandag officieel uitgeroepen, precies twee jaar nadat de revo lutionaire regering van de repu bliek Indonesië werd gevormd, zo eindigt de verklaring van Ras jid. Harold MacMillan, de Britse premier, is maandag van zijn reis van zes weken naar Afrika in Londen teruggekeerd. Hij aiTvieerde met zijn echt genote, lady Dorothy, met een Britannia-vliegtuig, waarmee zij het laatste deel van de bijna 30.000 km lange reis maakten. (Advertentie) dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt De Indonesische regering heeft maandag nieuwe voorschriften uitgevaardigd met betrekking tot de eigendommen in Indonesië van Nederlanders, die zich buiten Indonesië bevinden. Deze komen A.F.P. meldt uit Cairo dat Sa- lah Hadsjisj, directeur van het veiligheidsbureau van de com missie voor de kernenergie van de Verenigde Arabische Repu bliek, heeft meegedeeld, dat bo ven Egyptisch gebied geen en kele verhoging van de radio activiteit is geconstateerd. De commissie beschikt over in strumenten voor de waarneming van een eventuele verhoging der radio-activiteit. Uit Parijs meldt A.F.P. dat het dagblad „La Monde" het bedrag, dat gemoeid was met de aan- sche overheid. Het betreft hier °m; op 1.260^X000 nieuwe eigendommen, die niet vallen on-1 945.000.000 gulden der het vroeger uitgevaardigde 2, nationalisatiedecreet. IP c.?ïa' Volgens het besluit van maan- ^ministerie van Financiën van dag, dat met ingang van 9 febr. Ghana heeft medegedeeld dat het in werking is getreden, zullen bevriezen van de bezittingen dei ;ille onroerende goederen in In- Franse firma s m dat land denesië, toebehorend aan Neder landers, binnen twee maanden onder beheer van de overheid worden gesteld, waarna ze zullen worden verkocht aan Indone siërs. De Indonesische regering heelt reeds vrijwel alle grote Neder- andses ondernemingen ganatio- ïaliseerd. De nieuwe maatregel neeft betrekking op onroerende eigendommen van Nederlanders ah; huizen, kleine ondernemin gen an andere eigendommen. Het nieuwe voorschrift bevat jok bepalingen volgens welke In donesiërs. die tot nu toe Neder landse eigendommen in gebruik hebben, deze moeten oven!ragen aan het ministerie van agrarische zaken. tekent dat deze zaken geen geld naar bestemming buiten Ghana kunnen overmaken. De finan ciering van de handel in het land zelf geschiedt echter op de nor male wijze. Volgens niet-officiële schattin gen hebban de Franse bezittin gen in Ghana een waarde van ongeveer zestig miljoen gulden. Bij Diamantina, circa 500 km ten noorden van Rio de Janei ro, is zondag een vrachtauto met arbeiders in een ravijn ge stort. 26 inzittenden kwamen om het leven en 8 werden ge wond. Zij zijn bevroren totdat „de uit werking op de bevolking van Ghana van de Franse kernbom ontploffing en die van de toe komstige proefnemingen, die door de Franse premier zijn aan gekondigd, bekend is." „Reuter" meldt uit Rome dat de contrölestations in Sardinië en Sicilië in de afgelopen 24 uur een „zeer geringe toeneming" van de radio-activiteit in de lucht hebben geconstateerd. Deze toeneming is minder dan een honderdste van de hoogst toelaatbare dosis. Een vroegere purser vein de „Utrecht", het schip waarop de in Boston terechtstaande Neder landse zeeman Van Rie, voer, heeft maandag voor de rechtbank getuigd dat Van Rie hem kort na Lynn Kauffmans dood vroeg „Als je iemand iets doet wat do delijk blijkt af te lopen, is dat dan moord?" De purser, A. P. van Oosten, zei hierop geantwoord te hebben dat dit doodslag is. Hij had ook voor hem nagekeken welke straf het Nederlandse strafrecht hier voor kent. Voorts getuigden twee Newr yorkse rechercheurs over het vinden van Van R's jasje in de huit van Lynnn Kauffman, welk kledingsstuk nu als bewijsstuk voor de rechter lag. Nog geen minuut na aankomst van één der rechercheurs was Van R. de hut van het slachtoffer binnengeko men en had zijn eigendom opge ëist, dat hij zei aan haar gege ven te hebben „omdat ze het misschien koud had.'' Op vragen van Van R's verde diger, verklaarde de rechercheur, Amatucci, voorts dat het bed was opgemaakt met teruggeslagen dekens en dat Van R. ook iets gezegd had over Lynn, die had aangeboden „zijn jasje te strij ken." In Rangoon, waar premier Chroesjtsjef dinsdag voor een officieel bezoek van twee dagen zal aankomen, zijn weinig ver sleringen aangebracht en blijkt nog weinig enthousiasme voor dit bezoek Volgens ingelichte kringen werd hij uitgenodigd Rangoon te bezoeken nadat het Kremlin wenken daartoe had gegeven. In officiële kringen wordt ge zegd dat hij zo niet op hartelij ke wijze, correct zal worden be groet en dat hij de traditionele Birmaanse beleefdheid en wel willendheid zal ervaren, maar weinig meer kan verwachten. Het in het Birmaanse gestel de dagblad „Nieuw licht van Birma" begroette in een artikel de Russische ontwapenings voorstellen en de voorgenomen troepeninkrimping met instem ming toe. „Het bezoek van Chroesjtsjef moet toegejuicht worden als het leidt tot werke lijke gezamenlijke pogingen tot vrede." „De Nation", dat in de En gelse taal verschijnt, schreef «ider de titel „Een onwelkome bezoeker" dat „Nikita Chroesjts jef, werelds communist num mer één, weer deze kant uit komt, wij geneigd zijn evenals vele moeders bij het naderen van de troepen uit te roepen „Sluit de meisjes op en verstop het zilver." Maandag, de laatste dag van zijn bezoek aan India, heeft Ohroesjtsjef in Calcutta doorge bracht. Hij reisde via Bhilai in Cen- traal-India, waar hij een staal fabriek bezocht die door Sowjet- b^enieurs is gebouwd. In een redevoering tot de arbeiders van deze fabriek leverde hij kri tiek op de Westelijke hulp aan onder-ontwikkelde gebieden. Die hulp is een „wapen van de nieuwe koloniale politiek" en het doel ervan is „het verzeke ren van de belangen van het monopolie-kapitaal en het ver diepen van de politieke ver deeldheid in de wereld". Wij echter, zo zei hij, geven er de voorkeur aan om werkelijke hulp te geven aan elk land dat zich van het kolonialisme heeft bevrijd. Vele Westelijke economen, al dus Chroesjtsjef, adviseren In dia om zich te concentreren op de produktie van landbouwgoe- deren en grondstoffen. Doch die produkten zouden dan te gen lage prijzen naar het Wes ten moeten worden uitgevoerd, dat van zijn kant dure eindpro- ciukten zou leveren. De onbekende duikboot, die al sedert 30 jauari de Argentijnse vloot in de Golfo Nuevo voor een raadsel stelt, is al in 36 uur niet waargenomen en zou dus moge lijk ontsnapt zijn, zo is maandag avond meegedeeld door senor Justo Villar, de Argentijnse mi nister van Defensie. Kort nadat deze een onderhoud met president Frondizi had ge had vertelde hij aan journalisten: „We weten niet of de duikboot man zou niets gevonden zijn dat tot identificatie kon leiden. Zelfs de opschriften op de zuur stofhouders bleken zorgvuldig weggehaald te zijn. De kikvorsman zou gedood zijn door een dieptebom toen hij bezig was herstelwerkzaamheden uit te voeren aan de geheim zinnige duikboot. Deskundigen hebben naar verluidt uitgemaakt dat de herstelwerkzaamheden, gezien de uitrusting van de kik vorsman, tamelijk dicht aan de oppervlakte zijn uitgevoerd. De Argentijnse marine heeft niets hierover willen zeggen. Er erin geslaagd is aan onze waak- zÜn noS strengere maatregelen zaamheid te ontsnappen". Hij geaomen^rrrn^de operaties^ van de voegde eraan toe in de war te zijn gebracht door Mikojans uit spraak („Het enige wat ze zul len doden is een hoop vis") en de marine geheim te houden. De Russische attaché in Bue nos Aires heeft tegen journalis ten gezegd dat er zich op het Su id-Amerika. Russische oorlogsschepen bij Ar- gentiniës kusten. In Argentijnse marinekringen meende men er overigens ze-1 ker van te kunnen zijn dat de duikboot van Russische natio naliteit was. Het blad La Nacion betreurde maandag het stilzwijgen van de Argentijnse regering over de kwestie, waardoor de geruchten maar aangewakkerd worden en men niet meer weet wat waar en wat overdreven is. Waar is in elk geval, aldus het blad, dat op de stranden van de golf grote aantallen vissen en pinguins aan spoelen die door de dieptebom men gedood zijn. Men zou ergens op het strand van de Golfo Nuevo het lijk ge vonden hebben van een onbe- bekende kikvorsman. Men ver moedt dat deze deel uitmaakte van de bemanning van de ge heimzinnige duikboot, die nu al 16 dagen door de Arentijnse ma rine is ingesloten. Op het lijk en de uitrusting van de kikvors- De R. T. C. te Brussel over de toekomst van Kongo heeft giste ren een debat over het verslag van de structuurcommissie voort gezet en behandelde het onder werp staatshoofd en regering. Namens het kartel van de Abako en andere grote partijen ontvouwde Loemoemba tegen over journalisten het standpunt van zijn groep ten opzichte van de kwestie van het staatshoofd. Volgens Loemoemba kan het kartel zich niet verenigen met de opvatting, dat de koning der Bel gen de functie van hoofd van de Kongolese staat zal uitoefenen totdat de grondwetgevende ver gadering een staatshoofd heeft gekozen. Dat zou neerkomen op voortzetting van Belgiës heer schappij over Kongo, wat heel iets anders is dan de volledige on afhankelijkheid, aldus Loemoem ba. Het zou beter zijn, dat elke band tussen Kongo en de Belgi sche kroon verbroken werd. De latere vervanging van de koning der Belgen door een Kongolees staatshoofd zou moeilijkheden kunnen meerbrengen en een be wind, dat als voorlopig zou zijn bedoeld, zou wel eens definitief kunnen worden. Naar verluidt zouden de an dere delegaties er voor zijn, dat koning Boudewijn staatshoofd blijft totdat de grondwetgevende vergadering zich op dit punt heeft uitgesproken. Na afloop van de ochtendver gadering heeft een woordvoerder van de conferentie meegedeeld, dat de R. T. C. er in beginsel mee akkoord is gegaan, dat de eerste minister van de eerste Kongolese regering, die na de algemene ver kiezingen in april en mei be noemd (moet worden, door koning Boudewijn wordt aangewezen, op aanbeveling van de Kongolese partijen, die het over een kandi daat eens moeten worden. De R. T. C. heeft maandagmid dag besloten dat de volgende per sonen bij de verkiezingen voor de wetgevende instellingen hun stem mogen uitbrengen: 1. Kongolese mannen die ten minste 21 jaar zijn; 2. De mannen die een Kongo lese moeder hebben en die de leeftijd van 21 jaar be reikt hebben; 3. degenen die afkomstig zijn uit Roeanda-Oeroenda en reeds tien jaar in Kongo wonen. De Europeanen zullen derhalve niet aan de verkiezingen mogen deelnemen. Burgemeester rnr. G. van Hall heeft in Amsterdam de jubi leumtentoonstelling „De glorie van het Maastrichter aardewerk'' geoperd. Bij deze gelegenheid kreeg de burgervader voor het toekomstig historisch museum in Amsterdam een prachtige antieke vaas aangeboden. De vaas dateert uit 1855 en laat een Kozak naar Rembrandt zien. Op de foto ziet men hoe de vaas hier bewonderd wordt door burgemeester Van Hall en echtgenote. Then der leiders van de recente rechtse revolte in Algiers, Jo seph Ortiz, houdt zich schuil in het Eifelgebergte in West-Duits land, waar hij door Franse offi cieren verborgen wordt gehou den, zo meldt het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Het blad geeft geen verdere bijzon derheden. Een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn verklaarde maandag desgevraagd, dat hij hiervan niets wist. Marokko heeft zjjn ambassa deur in Parijs teruggeroepen en het verdrag van 1956 met Frank rijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van wederzijds belang, opgezegd. Naar officieel in Rabat wordt meegedeeld, geschiedt dit als protest tegen de Franse atoom- bomproef in de Sahara. Marokko heeft ook Frankrijk 't recht ontzegd Marokko te ver tegenwoordigen in landen waar het geen diplomatieke missie heeft. De 20-jarige Amerikaanse soldaat Peter Winberg, die te Friedberg bij Frankfort is gele gerd, is in de nacht van zater dag op eondag door de West duitse politie op heterdaad be trapt, toen hij hakenkruisen schilderde op de muren van de kerk en het stadhuis van Fried berg. Ook had hij tweemaal de leuze „Heil Hitier" aangebracht. Tot zijn verontschuldiging voerde Winberg aan, dat Duit sers hem tot zijn actie hadden aangezet. Op last van de officier van jus titie is de 42-jarige eigenaar van een luchtreclamebedrijf, J. H. S. in zijn woning in Maastricht door de dienst luchtvaart van de Rijks politie aangehouden op vermoe den van het doen verongelukken van de PH-Sik, de ééninotorige Fokker S-ll, die met de 23-jarige vlieger Bernard Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in liet Kanaal is gestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Dit vliegtuig dat voor reclame doeleinden werd gebruikt, was verzekerd tegen een bedrag van| 30.000. De dienst luchtvaart van de Rijkspolitie, die onmiddellijk na het raadselachtig verongeluk ken van het toestel, een uitge breid onderzoek instelde, heeft het vermoeden dat de Fokker S-ll is verongelukt met de be doeling dat de eigenaar de uit kering van de verzekering in handen zou krijgen. De verzekeringsmaatschappij heeft echter tot nu toe geen aan leiding gevonden om het bedrag aan de eigenaar van het veron gelukte vliegtuig uit te betalen. Bernard Kleijn, die in dienst stond van de heer S., zou voor zijn vertrek van het vliegveld Beek (Limburg) op 22 januari, in zijn pension te Maastricht een briëf hebben achtergelaten, welke echter sedert die dag onvindbaar is. Desgevraagd vernam ANP van de dienst luchtvaart van de Rijks politie dat men van die zijde het bestaan van een dergelijke brief nóch wenste te bevestigen, nóch te ontkennen. In dit stadium van het onderzoek, aldus deelde men ons mede, kunnen geen nadere bijzonderheden worden verstrekt. Ben Kleijn, die oorspronkelijk uit Stolwijk (Z.-H.) komt, is op 22 januari van Beek vertrokken met bestemming het Engelse vliegveld Lympne, waar de heer S. op hem stond te wachten. Laatstgenoemde was met een toestel van de Sabena van Brus sel naar Londen gevlogen om in Engeland zaken af te doen, vol gens zijn zeggen om een Tiger- Moth te kopen. Kleijn zou hem op het vliegveld Lympne komen afhalen. Eerst later is bekend geworden wat zich op 'tien zeemijlen oost zuid-oost'van Dover waar zich op die dag om 15.50 uur Ned. tijd het Noorse schip „Sagona" bevond, heeft afgespeeld. Een bootsman van het Noorse schip had de Fokker S-ll, waarvan de motor volgens zijn zeggen regelmatig liep, op zeven meter boven de zeespiegel zien aankomen. Plot seling trok de vlieger het toestel op, beschreef een bocht, waarna het toestel weer daalde. Rook was niet geconstateerd. De Fok ker S-ll kwam terug en vloog opnieuw zeer laag boven de gol ven. Plotseling trok Kleijn het toestel opnieuw op, nu tot veer tig meter hoogte, waar de Fok ker in duikvlucht in zee terecht kwam, nadat de motor om een of andere reden was gestopt. Op 300 meter van de „Sagona" kwam de S-ll in de golven terecht. Toen de bemanning met een snel uitge zette boot op de aangegeven plek kwam was het toestel reeds ge zonken. Een grote olievlek wees de plaats aan waar de Fokker in zee was neergekomen. Vlak daar bij lag een dinghy met de regi- stratieletters van het toestel, een bootje dat vlak voor het neer komen in zee, uit het vliegtuig was geworpen. Ook had men op het Noorse schip gezien dat de vlieger een klein pakje uit de cockpit had gegooid. Tien minu ten na het ongeluk was de boot van de „Sagona" reeds op de f plaats aanwezig, maar hulp mocht niet meer baten. I Waarschijnlijk is de vlieger bij zijn poging het toestel na het „ditchen" te verlaten, ergens in blijven haken, zodat Kleijn met het vliegtuig in de diepte ver dween. De bemanning van de „Sagona" heeft later haar verwondering geuit over deze gang van zaken, aangezien de kust van Engeland in zicht was en gemakkelijk door het toestel had kunnen worden bereikt. De Fokker S-ll had de heer S. in juni van het vorig jaar bij de firma Bedek, een groot reparatie- en overhaal bedrijf op de lucht haven Lod bij Tel Aviv gekocht en later naar Nederland overge vlogen. PLAATSELIJK BUIEN. Het K. N.M.I. deelt mede: Maandag breeikte uit de Poolstreken afkomstige lucht via de Noordzee ons land. Daarbij werd de opbouw van de lucht onstabiel, waardoor op vele plaatsen sneeuwbuien tot ont wikkeling kwamen, afgewisseld door perioden met opklaringen. De temperaturen liepen tot een paar gTaden boven het vries punt op. Intussen naderde over het noordelijk deel van de Noordzee in langzaam tempo een volgende storing. Deze zal waarschijnlijk dinsdag ten niorden van ons land passeren. We verwachten daarbij een ma tige tot krachtige, langs de kust harde of stormachtige wind tussen west en noord west, daarbij weer opklaringen, maar ook plaatselijk sneeuw buien, en weinig verandering in temperatuur. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. Plaatselijk buien. Opklaringen, maar plaatselijk ook sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde of stormachtige wind tus sen zuidwest en noordwest. Tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. WOENSDAG 17 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.41 5.05 Terneuzen 5.16 5.40 Hanswee rt 5.56 6.20 Walsoorden 6.06 6.30 Febr. ZON MAAN op onder op onder 7.54 17.55 23.45 9.51 7.52 17.57 10.21 7.50 17.59 0^59 10.55 7.48 18.01 2.11 11.36

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1