Provinciaal nieuws Teraardebestelling wijlen de heer J. F. Filius BRITSE BASES VOOR AMERIKAANSE ATOOMDUIKBOTEN Lezers die schrijven SLUISKIL EN DE LELY-BRUG AGENDA BIERVLIET. HOEK. PHILIPPINE SLUISKIL. „IL TROVATORE" Heldentenor stoof met getrokken zwaard de zaal in NEVEDA WOL De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander door H. VAN SEELAND De nieuwe veerboot Prinses Irene" te water gelaten Jubileum DE BEVf VAN DE KWES KERNPR Aneurin Beva gend leider van d Partij heeft zon. *"3 Waar hij e Velen sloegen zaterdagmiddag de rouwstoet gade, toen wijlen de heer J. F. Filius vanaf zijn woning aan de Scheldekade naar zijn laatste rustplaats werd be geleid, voorafgegaan door de Harmonie Terneuzen, waarvan de overledene tal van jaren be stuurslid is geweest. Zwijgend ook wachtte een groot aantal belangstellenden, de komst van de droeve stoet af op de alge mene begraafplaats. Nadat de kist met het stoffelijk overschot uit de wagen was ge nomen met daarbij een groot aantal prachtige bloemkransen, en in het graf werd neergelaten klonken de plechtige tonen van een choraal. Burgemeester mr. Tellegen, die als eerste het woord voerde zeide dat Terneuzen opschrok toen de doodsmare zich als een vuurtje door de stad verspreidde. De man, nog zo kort tevoren vol energie en levenslust was plotseling niet meer. Spreker herinnerde er aan dat wijlen de heer Filius voor en na de oorlog nog deel heeft uit gemaakt van de gemeenteraad doch dat de tijd, die hij daarin zitting had te kort is geweest om De Londense „Sunday Graphic" heeft zondag verklaard dat Ame rika en Engeland een geheime overeenkomst hebben gesloten volgens welke Amerikaanse atoomduikboten, elk uitgerust met 16 Polaris-raketten, Britse havens als basis zullen krijgen. De Polaris-raketten hebben een actieradius van 2.400 km en kun nen worden uitgerust met een waterstofbom als lading. De Verenigde Staten hebben reeds zes atoomduikboten en er zijn er nog 27 ontworpen of in aanbouw. Een aanzienlijk deel van deze schepen is bestemd voor patrouillevaart in het noorden van de Atlantische Oceaan en in de buurt van Engeland, aldus een bericht van een speciale corres pondent van de ..Graphic". De Britse regering heeft volgens hem de overeenkomst gesloten, nadat de Amerikaanse regering haar ervan op de hoogte had ge bracht dat de Sowjet-Unie reeds 160 duikboten met raketten in de vaart heeft. Bijgevolg is geen enkele stad of militaire installa tie op minder dan 500 km van een kust veilig. De speciale correspondent van de „Sunday Graphic" geeft zelf als commentaar op zijn bericht, dat de overeenkomst de Britse erkenning inhoudt dat de Britse marine niet meer voldoende is om Engeland te beschermen. Het Britse ministerie van De fensie heeft later tegengespro ken, dat er een geheime overeen komst met Amerika zou zijn ge sloten voor het stationeren van Amerikaanse atoomduikboten in Britse havens. hem in de gelegenheid te stellen zijn gaven te ontplooien. Met een warm hart en met de gave der overreding heeft de overledene echter de belangen van de ge meente gediend. Wij zijn dank baar voor wat hij heeft gedaan. De burgemeester besloot met mevrouw Filius zijn innige deel neming te betuigen met de over tuiging dat hij nog lang in de herinnering van velen zal blijven voortleven. Voor de heer W. Bliek, die der tig jaren de vriend van de heer Filius was, was het hard om als bestuurslid van de Harmonie Terneuzen woorden van afscheid te moeten spreken. Spreker zeide dat de Harmonie Terneuzen zich stuurloos voelt nu de kapitein, en het was een goede kapitein, het schip heeft verlaten. Ik spreek niet alleen om af scheid van hem te nemen, aldus de heer Bliek, maar tevens om hem te danken voor alles wat hij gedurende de 12 jaren van zijn bestuurslidmaatschap en een half jaar als voorzitter heeft ge daan, ook als lid van het bestuur der Terneuzense Muziekschool. Hij beloofde namens de vereni ging op de door de heer Filius aangewezen weg voort te zullen gaan. „Het leven is broos", waren de aanvangswoorden van de heer J. van der Peijl, die sprak namens de vereniging van bouwmate- rialenhandelaren, waarvan de heer Filius de vertrouwensman was. Een half jaar geleden, aldus spreker, sprak hij op deze plaats aan het graf van wijlen de heer De Smidt. Hij was vitaal, onze vriend en vertrouwensman. Spre ker betuigde zijn medeleven aan mevrouw Filius. Woorden zijn een slechte troost, zo besloot de heer Van der Peijl, maar laat onze waardering een troost voor U zijn. Tenslotte was het de heer J. P. Visser, die namens het bestuur der Terneuzense Muziekschool het woord voerde. Hier moet af scheid genomen worden van een man, die veel voor de gemeente betekende. Een half jaar geleden volgde hij wijlen de heer De Smidt als voorzitter op en hij deed zijn werk op eminente wijze. Spreker wees op de goede samen werking met de overledene in het bestuur. De heer Filius dacht al tijd aan de kinderen, waarvan hij een zeer groot vriend was. Ook de heer Visser wees op de emi nente leiding en het enthousias me waarmee de overledene werk te. „Wij zullen uw werk op de zelfde wijze voortzetten. De heer Visser sprak van innig medeleven tot mevrouw Filius. ,,Ik ben dankbaar deze mens op mijn pad te hebben ontmoet", zo besloot de heer Visser. Ds. J. Scholten, Ned. Herv. predikant, die de rouwdienst ten huize van de overledene had ge leid, las enkele treffende en toe passelijke verzen uit de Bijbel, sprak de begrafenisliturgie uit en besloot met het „Onze Vader". Een zwager van de overledene dankt voor de van zo talrijke zijden ontvangen bewijzen van deelneming. Natuurlijk had de heer Ver meulen gelijk, toen hij vaststelde dat de mensen op cijnsgronden niets te eisen hebben. Aan de andere kant had de heer Colsen evenzeer gelijk, toen trij adviseerde inzake de oude en onmisbare Lely-brug een luid- klinkende eis te laten horen. Hoe stelt men zich Sluiskil eigenlijk voor zonder brug? De Lely-brug is voor Sluiskil even noodzakelijk als de bruggen in Terneuzen, in Middelburg, in Souburg en waar dan ook. Die brug is een streekbelang van de allereerste orde en men vraagt zich stomverbaasd af, hoe iemand het in zijn hoofd kan krijgen die dringend nodige brug af te breken en te vervangen door een brug ergens in nie mandsland. Dat is de klok honderd jaar terugzetten Men wil nu Sluiskil opschepen met een voorwereldlijk pontje leen stuk „zolderschuit" was goed gevonden van de heer Col sen). Maar we kunnen ons dan terecht afvragen, of de ontwer pers van. zo'n onzalig plan ooit HEDEN TERNEUZENLuxorThea- ter. 8 uur, „Geen cent voor de belasting." AXEL: Het Centrum, 8 uur, „Al Capone", (De dictator van de onderwereld.) SAS VAN GENT: 3 uur, hotel „Centraal", vergadering van stembevoegde ingelanden van de polder Oud-Vogelschor. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter 8 uur, „Les Girls." AXEL: Hotel „Het Gulden Vlies, 2,30 uur, Vergadering van stembevoegde ingelanden van de polder Beoosten Blij Benoorden, ZAAMSLAG: Café „Het Wa pen van Zeeland", 3 uur, Vergadering van stembevoeg de ingelanden van de Zaam- slagpolder. de Sluiskilse brug wel eens heb ben gadegeslagen tijdens de spits uren der beide fabrieken. Hier is toch zeker ook werk aan de winkel voor de gemeente besturen in Oost Zeeuws-Vlaan- deren met Terneuzen voorop. En niet minder voor de Kamer van Koophandel, die al haar invloed zou kunnen aanwenden om de Kanaalzone voor de eeuwige el lende van een pontje te behoe den. ook de fabrieksdirecties hebben een woord in het kapittel. Men heeft overal de mond vol over saneringsplannen. Zou dat pontje misschien een deel van die sanering uitmaken? Het moet protesten regenen. Weg met dat pontje! Wij eisen een brug! Dankend voor de plaatsing. ZEEUWS-VLAMING. Geachte redactie, Mag ik u beleefd verzoeken onderstaande in uw rubriek „Le zers die Schrijven" op te nemen. „Blijkens uw verslag van de ge meenteraadszitting van Sas van Gent van 9 februari, handelende over het verzoek van de R. K. Bond van Bejaarden voor een subsidie van 2,50 per lid, waar op door het college van B. W. afwijzend werd geadviseerd, heeft het „zet-duiveltje" u mo gelijk parten gespeeld. Dat het voorstel uiteindelijk met 9 vóór en 2 tégen werd aan genomen, is juist. Dat echter de tégenstemmers, de heer Scheffer en de heer De Maayer waren, is niet juist. Uit het betoog van heer De Maayer, die namens de Kathoie- ke fraktie sprak, moet u wel dui delijk zijn dat hij één van de vóór-stemmers was. Naast de heer Scheffer Gem. Bel.) stemde niet de heer De Maayer, maar wèl de heer De Meijer (Gem. Bel.) tegen het voor stel. Voor een juist begrip, meende ik goed te doen hierop te moeten attenderen". U dankend voor de plaatsruim te, hoogachtend, W. H. M. COLSEN. Raadslid. Sas van Gent, 13 februari 1960. De heer C. Bakker, gereed voor de duik in het Eerste Dok. Cursus in duiken Bij de zeer vele cursussen, die alhier worden gegeven, heeft zich een nieuwe cursus gevoegd, n.l. een duikerscursus, waarvan als instructeur optreedt de heer Van der Hidden uit Rotterdam, die momenteel twee ingezetenen tot duiker en kikvorsman in op leiding heeft, n.l. de heer F. Eijke, lid van de firma Eijke Hoogendoorn, wonende in de Ro zenstraat, en de heer C. Bakker, lasser bij genoemde firma, wo nende in de Van Cantfortstraar. Zaterdagmorgen en -middag hebben genoemde heren onder leiding van de heer Van der Hid den een bezoek gebracht aan de bodem van het eerste dok, terwijl het in de bedoeling ligt heden morgen omstreeks 8 uur een duikproef af te leggen in het ka naal TerneuzenGent ten zuiden van de Lelybrug te Sluiskil om een onderzoek in te stellen naar restanten van een dukdalf, die zich aldaar onder water bevin den en verwijderd moeten wor den. Bazar voor de Kerkvoogdij. De Ned. Herv Kerkvoogdij al hier heeft zich de laatste jaren grote financiële opofferingen moeten, getroosten. Eerst werd de in de oorlogsjaren zwaar ge troffen kerk gerestaureerd. En kele jaren geleden verbouwde men de oude, scheefgezakte kon- sistorie tot een fraai jeugdge- bouw, waarvan thans niet alleen de kerkelijke verenigingen profi leren. Thans is de pastorie nodig aan verbouwing toe, doch de kas van de kerkvoogdij is leeg. Verbouwen zonder geld is niet mogelijk. Daarom heeft men een werkgroep gevormd, die op korte termijn dé benodigde gelden bij een hoopt te brengen. De werk groep bestaat uit de heren M. Maas, T. K. den Oude en W. Gru- ben, waaraan namens de kerk voogdij de heer F. Keukelaar is toegevoegd. Men wil op Koninginnedag, dus op 30 april, een grote bazar hou den waarvoor de bedrijfsgebou wen van de heer J. den Oude be schikbaar werden gesteld. De Herv. Vrouwenvereniging zegde reeds haar medewerking toe voor de inrichting van een stand van fraaie handwerken. Thans wordt een beroep ge daan op de gemeentenaren, om handwerken te maken, en goede ren beschikbaar te stellen om de bazar te kunnen verwezenlijken. Niet alleen handwerken,zullen ten verkoop aangeboden worden. Ook frites, oliebollen en wafels zullen tijdens de bazar te verkrij gen zijn, terwijl ook diverse at tracties tot bezoek en deelname zullen lokken. We twijfelen er niet aan, of men zal in geheel Biervliet alle mogelijke medewerking verlenen om deze bazar te helpen slagen. Vet varken verloot. Zaterdagmiddag trok de drum band van de Kon. Harmonie op enigszins spectaculaire wijze door de straten. Niet alleen lieten de trommelaartjes hun vèrklinkend trommelspel horen, doch hierbij mengde zich het tevreden knor ren van een vet varken, dat ver voerd werd achter de drumband. De bedoeling was door een bliksenloterij de pot, bestemd voor aanschaffing van capes voor de drumband, zo te verstevigen, dat rnen tot aankoop hiervan hoopt over te gaan. Leden van de Kon. Harmonie maakten van de gelegenheid ge bruik om de loten aan de man of aan de vrouw te brengen. Heel wat mensen bezweken voor de verleiding nog een vet valken in de kuip te krijgen en waagden een kansje. Naar wij vernamen, was men over de lotenverkoop erg tevreden, en zal het vette varken heden verloot worden. De actie bleef niet beperkt tot Biervliet en Driewegen, doch ook te Hoofdplaat trok men door de straten. Dat daar deze onver wachte optocht werd gewaar deerd bleek wel uit het feit, dat ook hier de loten grif van de hand gingen. Kanarietentoonstelli ng. Zaterdagmiddag werd te Bier vliet in de zaal van de heer Bracke de eerste kanarietentoon stelling geopend, van dé onlangs opgerichte kanarievereniging. Voor deze eerste tentoonstel ling was veel belangstelling. Door ziekte van burgemeester Kostense, werd het openings woord gesproken door de ver enigingsvoorzitter, de heer L. Bracke. Deze gewaagde van de grote medewerkingen, welke men van de zijde der reeds langer bestaan de verenigingen te IJzendijke, Breskens en Axel had' ontvangen. O.a. door het beschikbaar stellen van de tentoonstellingshokken, en de hulp bij de inrichting van de tentoonstelling. In vele soorten zijn de kana rietjes aanwezig, goudgeel, glan zend wit en diverse bonte kleu ren. De keuring werd verricht dooi de heer M. Borghstijn uit Axel. De uitslag luidde: Kampioen, een fraaie beker en medaille, een inzending van mevr. Dekker Verplanke, 89 punten. te pr.mevr. Dekker- Verplan ke, mozaïk aghaat, 89 punten2e pr.: mevr. Dekker- Verplanke, goud' aghaat, 89 pnt.; 3e pr.: dé heer C. van Renterghem, zalm. 88 pnt.; 4e pr.: mevr. Dekker Verplanke, goud aghaat, 88 pnt.; 5e pr.; de heer A. de Krijger, wit, 88 pnt.; 6e pr.: Cor Brevet, oran je-rood, 88 pnt.; 7e pr.de heer L. Bracke, oranje aghaat, 87 pnt. 8e pr.: de heer C. van Renterg hem, mozaïk geel, 87 pnt.; 9e pr. de heer A. de Krijger, oranjerood Isabel, 87 pnt. Exoten. Ie pr.P. Jansende Kraker, 89 pnt. Parkieten le pr.C. van Ren terghem, 87 pnt. Gedurende de gehele zaterdag en zondag werd de tentoonstel ling druk bezocht. Kaartavond A. N. B. De afdeling Hoek van de A. N. B. hield zaterdagavond op de bovenzaal van hotel ,,'s Lands Welvaren", bij óe heer J. den Ha mer te Hoek, een geslaagde kaartavond, waarvoor grote be langstelling bestond. De uitslag van deze geanimeer de kaartwedstrijd waarvoor waardevolle prijzen beschikbaar waren gesteld, luidt; le pr. K. Knol; 2e pr. A. de Groote; 3e pr. M. Koole; 4e pr. R. de Ritter; 5e pr. F. Kiel 6e pr. M. Meertens; 7e pr. P. de Fouw; 8e pr. J. Broekhoven; 9e pr. C. Hofman en 10e pr. J. dé Fouw. Inbraak. Tijdens afwezigheid van de be woners is zaterdagavond tussen half 8 en 12 uur ingebroken bij de fruitteler L. de Z. te Philip pine. De dieven hebben zich blijk baar door het opschuiven van een raam toegang tot de woning verschaft. Het bureau dat in de woon kamer staat werd geforceerd en een bedrag van 800, gedeelte lijk eigendom van de heer De Z„ gedeeltelijk van de Ned. H. Kerk, waarvan de heer De Z. ouderling is, werd meegenomen. Vrij kost bare voorwerpen die eveneens in de kamer aanwezig waren, lieten de dieven liggen. Bij het eerste onderzoek werd geen enkele vingerafdruk gevon den. De districtsrecherche uit Mid delburg en de technische recher che uit 's-Gravenhage stellen een onderzoek in. De woningenquette. De woningenquette, waarmede de Sluiskilse Belangen Gemeen schap, zich bij de gehele bevol king tracht te oriënteren in hoe verre men in de toekomst inte resse heeft zich al of niet ter plaatse te vestigen, en op welke wijze, is in volle gang. De inzamelingsactie, waaraan behalve de comitéleden ook de bakkers, slagers en melkslijters deelnemen, verloopt naar wens. Morgen (dinsdag) avond sluit de inleveringstermijn en men heeft goede verwachting dat het overgroot deel van de bevolking uit de drie gemeentelijke sec toren aan dé oproep, die even- 'n eerste daadwerkelijk begin ge wordt bekend gemaakt, gehoor zullen geven. Dan is ook van bevolkingszijde een eerste dadwerkelijk begin ge maakt om uit het nijvere indus trie-kanaaldorp een welvarende en bloeiende gemeenschap te vormen. K. A. B. afdeling Sluiskil in jaarbijeenkomst. De leden van de plaatselijke K. A. B.-afdeling, de meesten vergezeld van hun echtgenote of verloofde, hebben in het Vereni gingsgebouw hun jaaractiviteiten nogmaals de revue zien passeren. Na het inleidingswoord van de voorzitter, de heer C. Compiet, de notulen, de mededelingen en het verslag van de controlecom missie, waren het de secretaris de heer De Maat en de penning meester, de heer C. van Passel, die een terugblik lieten horen, optimistisch van geluid en hoop gevend voor de toekomst. Bij de bestuursverkiezing bleef, op een mutatie na, alles bij het oude. De heer G. Albicher stelde zich niet herkiesbaar en in zijn plaats werd benoemd de heer A. Bleijenberg. Na de pauze, die ook al een agendapunt van omvang bleek, vanwege de gepresenteerde kof fie met koek, een sigaar of een sigaret, plus een grote verloting, was het de districtsbestuurdër de heer J. v. d. Voorde, die een gloedvol jaarbetoog hield. De momenteel in zwang zijnde pendeldienst Rotterdam-Zeeuws. Vlaanderen, de vrijere loonvor ming, en de hurenperükels, vorm den wel de hoofdinhoud van het jaarbetoog. De pendelkwestie, aldus spre ker. is een urgent vraagstuk wel ke mogelijkheid op deze manier te moeten gaan werken door de K.A.B. allereerst betreurd wordt. Er worden arbeidsuren, met in begrip van de reistijden, van 80 uren gemaakt, waarmede men terug in de donkerste perioden van voorheen is beland. Het grootste gevaar dat in de pendel kan schuilen is, aldus de heer v. d. Voorde, een ontwrich ting van het gezinsleven, temeer als men in de toekomst er naar zal streven de arbeiders in een barakkenkamp onder te brengen. Dit behoeft echter niet te beteke nen dat de Zeeuws-Vlaamse ar beider noodwendig ten onder moet gaan. Want al kent deze pendeldienst gevaren, spreker was de mening toegedaan dat de Zeeuws-Vlaamse arbeider besMst niet tot het luie soort behoort, wanneer het er op aan komt voor vrouw en kinderen naar een beter inkomen te willen streven. En indien de Katholieke arbeider zijn taak kent behoeft men niet tegen alles wat het pendelen in houdt te ageren maar als grote flinke mensen ocik de consequen ties er van durven te aanvaarden. Na het slotwoord van de secre taris van de arbeid vond de be noeming van de kascontrólecom- missie plaats. Voor de rondvraag bleek geen interesse, zodat met een dank woord van de voorzitter, na twee en een half uur jaargekeuvel, de bijeenkomst werd gesloten. In de opera van Napels is zater dagavond de heldentenor uit „II Trovatoro" met ëen getrokken zwaard de zaal in gesprongen om een toeschouwer te lijf te gaan. Het incident deed zich voor toen de tenor Franco Corelli en de sopraan Fedora Barbieri aan het eind van een bedrijf samen applaus oogstten. Een jonge Napolitaan riep uit de zaal dat Corelli van het toneel af moest gaan omdat hij mej. Barbieri alleen wilde toejuichen. Corelli ontstak in woedde, trok zijn zwaard en stoof de zaal in. Andere toeschouwers en zaal wachters moesten er aan te pas komen om ongelukken te voor komen. 99 Op de werf van de N.V. Koninkl. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft mevr. C. Mes Peters de veerboot „Prinses Ire ne", in aanbouw voor rekening van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te water gelaten. De „Prinses Irene" is een zus terschip van de veerboot „Prin ses Beatrix". De veercoot heeft een lengte over alles van ruim 1C2 meter, een breedte van 18,45 meter en een diepgang van 4,45 meter. Het draagvermogen is 580 ton. De veerboot kan 1500 passa giers vervoeren en heeft een rij- clek met een opf er vlakte van 1164 vierkante meter, geschikt voor het vervoer van ongeveer 125 motorvoertuigen. Na afloop van de tewaterlating werd in het Scheldekwartier een bijeenkomst gehouden waar de directeur van „De Schelde", de heer J. van Ginkel, er aan her innerde, dat" de eerste veerboot door „De Schelde" werd gebouwd in 1886, Het was het stoomschip „Walcheren" en de bouwprijs be- (Advertentie) Brei mooier met 'spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes- borduurkaartjes De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken 99 34) (Nadruk verboden.) Van Dijke knikte, „Ja! Dit schip wordt voortbewogen door een diesel-elektrische voortstu wingsinstallatie van buitengewo ne capaciteit. Wij kunnen daar door een snelheid van 40 zeemij len gemakkelijk overschrijden. Er is nog geen schip, dat deze vaart gehaald heeft, zelfs geen torpedobootjager. Dat zegt dus wel iets. Bovendien bezit ons schip drie verstelbare schroeven. Wij kunnen verder tweehonderd ton brandstof meevoeren in onze bunkers die, evenals de ballast- tanks, allemaal zijn aangebracht tussen de dubbele bodem van het vaartuig. Het gehele zwaartepunt ligt bijzonder diep, zedat het schip practisch niet kan kapsij zen. Zou het dat toch doen, dan bezit het zelfrichtende eigen schappen en ligt na een minuut weer helemaal horizontaal." „Het klinkt allemaal nogal Ju les Verne-achtig", lachte Edouard. :,.Die goeie man werd in zijn dagen eveneens voor een fantast uitgekreten, mijnheer Vernier, maar tegenwoordig zegt de hele wereld toch dat hij het destijds goed had gezien." Van Dijke grinnikte geamuseerd. „Wij hebben hier aan boord alles, wat op technisch gebied voor een goede vaart en persoonlijk com fort aanwezig kan zijn, voor zo ver de bescheiden afmetingen van ons drijvende wereldje zulks toelaat." Twee heldere gongslagen klon ken door het vaartuig. Edouard en de eerste stuurman verlieten op dat moment juist het domein van de chef-machinist, die het onverwachte bezoek op hoge prijs had gesteld en aan Edouard vol trots de drie prachtige hoofd motoren had getoond, die de ge nerators aandreven. Deze gene rators op hun beurt, waren de stroomlcveranciers voor de elek tromotoren die de drie schroeven aandreven. Het had Edouard wel even geduizeld, toen hij de prach tige installaties had bekeken. Het blanke staal van de platen waarover men liep, blonk als zil ver. Het koper der leidingen van de motoren schitterde als goud en men kon, bij wijze van spre ken. wel van de vloer eten. Het geroffel der zware diesels over stemde uiteraard het zoemen der elektromotoren, maar het klonk als een samenspel van krachten, door mensen opgewekt en ge bundeld tot een harmonische een- •heid. Ja, Werner Friediander was met recht trots op „zijn" machinekamer, die hij onder hield als een salon. En Edouard was er van overtuigd, dat er geen gelukkiger „meester" op de wereldzeeën rondvoer, dan deze opgewekte en praatlustige ma chinist uit Hamburg. Toen Van Dijke de beide gong slagen hoorde, keek hij op zijn horloge. „Precies één uur, mijnheer Ver nier. Tijd voor de lunch. Wij gaan nu eerst eens voor de inwendige mens zorgen. Ik zal U maar weer voorgaan." Ze liepen door een kortere gang waaraan de hutten van 't tech nische personeel lagen en betra den even later de zeer ruime en gezellige messroom, die onmid dellijk aan de centrale-hall aan sloot. Toen Van Dijke en Edouard binnenkwamen was de gehele bemanning present, behalve de tweede stuurman, die wacht liep, de roerganger en drie leden van het machinekamerpersoneel. De tweede machinist trad naar voren, terwijl de overigen op stonden. „Iedereen present, stuurman!" „Dank je, Schultze!" Zich daarna tot de mensen richtend, zei Van Dijke: „Mannen, ik stel U namens de kapitein, onze gast voor, de heer Vernier. Ik hoop, dat hij zich aan boord thuis zal gaan voelen en ik verzoek U allen, hem op te nemen in onze kameraadschap. Gedurende de reis, kunt U verder met hem ken nis maken." Na deze inleiding verzocht Van Dijke Edouard plaats te nemen en zette zich daarna naast hem, waarop de overigen weer gingen even met zijn tafelmes tegen de rand van zijn bord en verzocht een ogenblik stilte. Na 'n kwart minuut zei hij rustig: „Ga Uw gang maar!" Edouard had dit alles met klim mende verbazing, doch ook tege lijk met grote bewondering gade geslagen. Wat hem vooral opviel, dat waren de rust, orde en stipt heid aan boord, de opvallende eensgezindheid en de goede ma nieren. Hij kreeg de indruk, dat al deze mensen, ondanks hun verschillende nationaliteit, een hechte broederschap vormden en beslist allemaal ex-marineman moesten zijn. Elk bemannings lid was in een matrozenuniform gestoken, eveneens een zwert laken waarop een witte kraag met drie rode biezen. Hun hoofd deksel was de bekende Franse baret. ;Op de linker bovenmouw prijkte bij een ieder de in goud draad geborduurde lauwertak in O-vorm, met daarin in zilver draad het afgewerkte anker. Het nam zijn gedachten zozeer in be slag, dat hij aan Van Dijke vroeg, of het een soort Vreemdelingen legioen was aan boord van de „Ofir". „Ons gezelschap is inderdaad nogal internationaal", antwoord de deze. „Onze geachte dokter is een Canadees, de tweede stuur man Peterson is een Zweed, Friediander en Schultze, zijn Duitsers, de eerste steward Del bord en de chef-kok Duprez, zijn Fransen, terwijl de overige be manningsleden Belgen, Engelsen, Noren, Denen, Russen en Ameri kanen zijnIk ben Nederlan der.", „En de kapitein?", vroeg Edour (Wordt vervolgd.) droeg 89.000. Kort daarop kreeg men opdracht voor de bouw van het stoomschip „Zeeuwsch-Vlaan- deren", dat werd afgeleverd in 1891. De kosten van de „Zeeuwsch- Vlaanderen" hebben 105.000 be dragen. Het duurde teen 40 jaar voordat opnieuw opdracht voor de bouw van veerboten werd ver kregen. In 1931 verkreeg men de opdracht voor de bouw van de „Prins Hendrik" en in 1932 voor een drietal stalen veerboten, te weten de „Koningin Emma", de „Oosterschelde" en de „Prins Wil lem I". Deze drie stalen veer boten werden eind 1933 in dienst gesteld. Op 5 april 1940 kreeg men de opdracht voor de veerboot „Prins Bernhard", die op 5 juni 1941 te water werd gelaten. Deze veerboot is echter nooit in dienst gekomen, want aan het einde van de oorlog werd bij tijdens oorlogshandelingen ver nield. Na de oorlog werd de opdracht voor veerboot „Prins Bernhard" zodanig gewijzigd, dat er twee schepen werden gebouwd: de «Prins Bernhard" en de „Konin gin Juliana." Op 25 november 1958 kreeg „De Schelde" opdracht voor het bou wen van de veerboot „Prinses „Irene." De felle concurrentiestrijd in scheepsbouw, die ook bij de op dracht gold, duurt nog steeds voort, aldus de heer Van Ginkel. Zich tot de Commissaris der Koningin in Zeeland richtend, deeide hij mede, dat de scherpe prijs, waarvoor dit schip moet worden geleverd, niets af zal doen aan de kwaliteit van het schip. De tewaterlating van de „Prin ses Irene" heelt door „scherpte" van dit schip enkele voorzienin gen noodzakelijk gemaakt. Zo heelt men 60 cm extra water in het kanaal moeten brengen om de veerboot onbeschadigd in zijn element te doen glijden. De heer Van Ginkel sprak de hoop uit, dat „De Schelde'' nog dit jaar de gronden in het Zuid- Sloe ter realisering van het Sloe- plan kan aankopen om de spade in de grond te zetten. De finan ciële mogelijkheden voor dit plan zijn aanwezig. Aan mevr. Mes--Peters, echt genote van het lid van Gedepu teerde Staten mr dr Mes, over handigde hij het bijltje waarmee de tewaterlating was verricht tegen de gebruikelijke vergoe ding van 5 cent en bood haar als aandenken een armband aan. De Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot, zei dat Gedeputeerde Staten bui tengewoon verheugd zijn over de grote order uit Ghana, die „De Schelde" heeft weten te verkrij gen, en dat „De Schelde" de grote havenwerken in Haifa kan uit voeren. Hij sprak de wens uit. dat het met de uitvoering van het Sloe-project even vlot zal mo gen gaan en gaf de verzekering dat het provinciaal bestuur op all mogelijke wijzen zal helpen dit plan te verwezenlijken. ARBEIDER OVERLEDEN NA VAL VAN DAK. Zaterdagochtend is de 39-jarige sloper J. Koning uit Amsterdam overleden na een val van het 16 meter hoge dak der Ambacht school op het Timorplein in de hoofdstad. De man stond allee1) op een steiger, die was bevestigd aan de dakrand. Hij verloor bi1 het ophijsen van stenen zijn even wicht en viel met een kruiwagen vol stenen naar omlaag. Met zeef ernstige verwondingen is hij op I genomen in het Onze Lieve Vrou wenziekenhuis aldaar, waar ruim een uur later is overleden. Ken overbekend Axelse gemeensc dacht 12 februa 40 jaar geleden besteller bij de Des avonds w tel Ijk herdacht versierde zaaltje Leeuw", waar d zijn familie, alsm van het postkant lega's van het ka io*«ort bijeen W£ De directeur, bal, sprak de jut innerde aan de lijfce jaren als liiemens, vóór tl lenst werd doormaken. V heeft hij toen m en toen hij in nc eindelijk in vasti noemd. kreeg hij door de oorlogs pas in juli 1945 Voor de stille, en plichtsgetrou Rjemens in die had, sprak hij dei ing uit. Namens de di: reikte spreker jubileum-oorkonc handigde hem de ren en de gebruik met inhoud, waa Riemens dc vergt leuminsigne op De heer K. sprak „Arjaan" hele personeel eerde daarbij e vallen uit het de jubilaris beti bood hem nami een vulpen met i Als collega, ma vriend, van de af, sprak tenslo Wijna nog enige De bevolking tisoh China zal 1971 met ongeve toegenomen en c joen overschrijde zegd in een rapp Naties, getiteld van Azië en h 1950—1980". De China wordt e< lopig genoemd, baseerd is op gegevens. Volgens ramin port zal India v miljoen zielen 1975 en 1980 de reiken. Voorts w< t ;jke bevolkingsa stan en Ceylon genstaande het v ken voor geboori De bevolking v Verre Oosten z voorlopige scha' miljoen in 1950 in 1980 toenem sinds lang het die wereld, zal tegen ■ent van de were! bergen. In 1957 hadd Verre Oosten een volkingsdichtheid per vierkante 1 met negen mense kim in de Sowjet- Laljjns-Amerika v Jjftien mensen km elders in de Het Amerika* v iJi Buitenland looft niet dat c remde Russische r.ieuwe Amerika Jen inzake een v proeven een ver meer betekent. D van het ..State öie dit verkla: arch daarbij op ae Russische Tsarapkin, op van vrijdag vat c onferentie. De nieuwe Am stellen willen prondse kernprc niet gecontrol ■worden.' buiten i erbod laten va rentiekring in C rlat Tsarapkin padering van vr r.antal vragen h< merkelijk acht mj zijn kritiek i '•eerde op zijn o Amerikaanse -anwijzing wart kanen van Seine proeven Het denkbeeld miet voor de roeven viel hij In een gespn ;5ten. na aflooj gering van vrij Tsarapkin des een verbod in F --an een nieuw alle kernwapet - mstige studie Doch dit denkt i en door de j. bij te woord st •mand buiten u hij. 'eeft ondergaan,

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2