ASPRO JAPONNEN r thastraat 1/006 <U niljard! I Noviteiten op de komende voorjaarsbeurs <zAzcd&a Romeinse Kindermode vmmmmw? mm? OPKNAPPEN Zakgeld een nuttige noodzakelijkheid M&fOPM? Jerneuzen» ULJARTEN Onze tweej'arige Jan poetst al als een echte man! Menu van de week ig 13 februari 1960 Ziterdag 13 februari 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 rijn stiefdochter een week t op bezoek was geweest, deze getuige, werd zijn jngerust en is de middag avond van het drama bij bezoek geweest, ichter zou toén aart haar in de keuken een hamer getoond en gezegd heb- termee slaan we Leo nog hersens in". iefvader, die dit verhaal hechtte hieraan echter tarde. „DergeiijKe dingen zo dikwijls gezegd door die ruzie met elkaar heb- zei hij vrijdag voor het ad hij van zijn vrouw ge lat haar dochter gezegd iben: „Schrik niet als er id bij jullie gebeld Ook dit had hij niet ern- rnomen. Toen er echter e avond gebeld werd en 'an zijn stiefdochter hun id brachten met de mede- ,Leo is uit het raam ge was getuige „verbijs- oeder van de vrouw, die ils getuige werd gehoord, Ie alie door haar dochter le verklaringen. „Ze kan veel zeggen, maar ze ldus de moeder. Sinds het Ie op die bewuste avond mber had zij haar doch- meer gezien. Ze verklaar- tegen haar dochters ver met A. te zijn geweest, ende van haar dochter de ang van zaken te hebben 1. Zelfs was ze niet op de van het feit, dat haar een kind van A. ver- ■rzoek van de verdediging le vrouw geconfronteerd ir dochter. Zowel moeder iter bleven bij hun afgc- erklaringen. roeureur-generaal mr. ,T. eiste twaalf jaar gevan- af met aftrek van voor- en terbeschikkingstelling regering tegen de 30- hauffeur A. A. (Adv.) -| boerenleenbanken, Raiffeisenbank te Ook U kunt profi- iIHfa r ba de k Noordstraat 6 AXEL personenauto tegen de jde van de bestelwagen n beide auto's materiële ipliepen. ïgeveer twee uur reed ichtauto met aanhang- van Van Gend Loos le Markt de Weststraat 'ijl uit de Zeestraat de ier van een personen- lieer D. uit Oostburg, ïoek van de Weststraat wilde slaan om naar de e rijden. eer midden op het kruis ramen beide voertuigen aar in botsing, mlijke ongelukken had plaats, maar de luxe- ze rd zwaar beschadigd en ïtwagen licht. ON LIJK .KAMPIOEN- P VAN TER NEUZEN. rdagavond werd in het ockman te Sluiskil ge it de wedstrijden om het ijk kampioenschap 1960. :ste ontmoeting had het tand verloop: re i Esbroeek (10) 150— 36 n Damme (15) 15057 leert (37) 150—115 nme— n Esbroeek (24) 150100 issen haakjes geplaatste geven het aantal speel- aan. igste serie was 84, welke De Mul bij elkaar stootte^ ERDACHT VAN OPZETTELIJKE ÏANDSTK HTING eentepolitic te Drachten 26-jarige timmermans- J. te Drachten gearres- ij wordt er van verdacht ik brand te hebben ge- zijn woning. De man, niet heeft bekend, werd officier van Justitie te den geleid. brand, die oversloeg belendend perceel, wer- nacht van maandag op j.l. acht personen dak- i de inboedel die verze- s, werd praktisch niets LEVEN VAN DE VROUWEN WORDT OP VELE MANIEREN GEMAKKELIJKER GEMAAKT Machine die ongeveer 3500 boterhammen per uur smeert Op de consumptieve voorjaarsbeurs, die van 29 febru ari tot cn met 5 maart in Utrecht wordt gehouden, zullen weer verschillende noviteiten te zien zijn. Op vele manieren wordt het leven van de «vrouwen zonder beroep" gemakkelijker gemaakt. Zo is er een fabrikant, die me delijden met de huisvrouwen heeft gekregen omdat er, naar hij meent, nog steeds vele kost bare uren verloren gaan met het „enerverende en tijdroven de" broodsmeren en met het vullen der botervlootjes. Zijn oplossing voor dit probleem is een elektrische broodsmeerma- chine, die ongeveer 3500 boter hammen per uur van een laag je boter voorziet. Speciaal iets voor de grotere gezinnen? Het apparaat verdeelt de boter ge lijkmatig over de gehele boter ham en de dikte van de boter- laag kan geregeld worden. Het doet er niet toe of het brood oud of vers is, hard of zacht ge bakken, vierkant of rond. Voor het zemen van ramen, het schoonmaken van het bad, het wassen van de auto en het afnemen van tegels is er een „crown cleaner" verschenen, een soort ragebolletje van schuimplastic, dat met een slang aan de kraan bevestigd kan worden. Niet speciaal voor het huis houden maar wel voor het zwakke geslacht zijn de nieuwe schoenen en tassen van struis- vogelpoot. Dit materiaal heeft veel weg van krokodillenleer, het is echter, naar wij verna men, aanzienlijk goedkoper. Een apparatenfabriek intro duceert op de voorjaarsbeurs een theefilter, die past bij .de reeds door haar in de handel gebrachte koffiezetautomaat. De theefilter geïmporteerd uit Duitsland werkt elek trisch en regelt automatisch de temperatuur van het water en de „trektijd" van de thee. Op de beurs zal men ook kunnen verwijlenin enkele „droomkeukens". In zo'n keu ken past natuurlijk een nieuwe vaatwasmachine, die „verrijd baar'' is en die men direkt kan aansluiten op de koudwater kraan. Er is geen geyser of boiler meer bij nodig, want de machine verwarmt zelf het wa ter. De fabrikant vestigt er in dit verband de aandacht op, dat deze eigenschap een kost bare aansluiting op de water leiding of op het elektriciteits net overbodig maakt. In de Nu de cyclamentjjd weer min of meer begint te luwen, verschijnt in onze huiskamer een andere mooie plant. Het is de azalea, waarop vele huismoeders al hebben zitten wachten. In februari kopen we dus een azalea, want het zijn dan in de regel geen sterk geforceerde planten en deze zijn voor de huis kamer wel het beste. Een bloeiende azalea moet goed vochtig gehouden worden, en ook moet zij geregeld eens per week in een emmer water gezet wor gden, want de potkluit mag volstrekt niet uitdrogen. U zult begrijpen dat een, bloeiende plant het niet zonder bijvoeding in de vorm van kamèrmest kan stellen, daarom is het geven van mest, eens per veertien dagen, zeer belangrijk. Dit moet u niet doen als de aarde droog is, dus eerst de potaarde vochtig maken en pas daarna giet u om de potrand wat kamermest, niet te sterk is aan te bevelen. De diefjes Naast sommige bloemknop pen zien we af en toe licht groene scheutjes verschijnen, dat zijn de z.g. „diefjes". Deze diefjes onttrekken veel voedsel aan de plant, dus doen we er verstandig aan ze tijdig weg te nemen. Dit is bovendien be langrijk, omdat er later uit een genepen scheut twee nieuwe gevormd worden. Ook is het nodig uitgebloeide bloemen en vruchtbeginselen meteen te verwijderen, daar door wordt de plant behoed voor uitputting. De bloei houdt het in de regel lang vol, maar nu willen we toch een sprong voorwaarts gaan en u er op wijzen, dat de plant na de bloei in een koel en ongestookt vertrek geplaatst moet worden, doch wel in het licht. Water behoeven we dan niet veel te geven, maar toch dient er voor gezorgd te wor den, dat de potkluit niet uit droogt. Op deze plaats kan de plant de gehele zomer blijven staan, doch zorgen we er wel voor dat zij van de frisse lucht kan genieten, dus zoveel mo gelijk heLjjvara open. Beter is het echmr tfe plant omstreeks mei naar buiten te brengen of als er geen tuin is, naar het balkon. Hier vraagt zij om een zonnig plekje. Droogte Bij droog weer tweemaal per dag met water besproeien en eens in de veertien dagen kunstmest, na het besproeien. Deze behandeling voortzetten tot eind september, het tijdstip waarop de plant weer naar bin nen moet verhuizen, ook dan weer in een koel vertrek, wel in het licht. De bloemvorming wachten we hier af. dit kan bevorderd worden door gere geld te blijven bespuiten. Be ginnen de knoppen te werken, dan niet meer bespuiten en gaat de azalea naar de ver warmde huiskamer, echter zo ver mogelijk verwijderd houden van de warme kachel. Een plaatsje goed in het licht is noodzakelijk. Denkt u dat de plant uit haar pot is gegroeid, dan kunt u na de bloei verpotten in een meng sel van grove bladaarde turf molm, grof zand en wat oude mest. De Japanse azalea krijgt een zelfde behandeling. Ziekte Is de azalea ziek; dat kunt u bespeuren doordat bladafval voorkomt, dan is dit doorgaans te wijten aan te droge lucht. Ook kan het zijn, dat te vroeg oppotten de oorzaak is. Er ont staan dan veelal gele vlekken die later rood of bruinzwart worden. Kijkt u clan eens aan de onderkant van hét ülad, dan bespeurt u veelal - kleine spo- renhoopjes. Deze moeten be streden worden door bespuiting met 0,5 koperöXychloride. Zeer vroege azalea's hebben van deze bladvlekkenziekte meer last dan de. middelvroege soorten en de late. Lichtgebrek en felle zon werken de ziekte In de hand. Voorts kan bladaf val ook ontstaan door spint en thrips (bestrijding: bespuiten met 0.1 nicotine-oplossing). Ziet u bloempjes of blaadjes welke vlezig dik zijn, dan is dit te wijten aan de z.g. oortjes ziekte. Deze kunt u bestrijden door de verdikte bladeren tijdig af te plukken, voordat een wit poeder zichtbaar wordt. Doet u dit later, dan is er grote kans, dat de gezonde bladeren bpsmet worden. Dan moet de plant be spoten worden met 1 Bor- deause pap. Lijdt de plant aan voetziekte, dan is hiervoor geen kruid gewassen, dus daar is niets aan te doen. (Nadruk verboden). droomkeuken is ook plaats voor een koelkast met een automa tisch ontdooiapparaat. Misschien zullen sommige da mes er prijs op stellen, porce- lein met een koninklijk tintje te bezitten. Welnu, dat wordt bin nenkort mogelijk. Op de beurs komen serviezen, die zijn ont worpen door graaf Bernadotte, een telg van de Zweedse ko ninklijke familie. Bestemd voor de verfraaiing van het uiterlijk schoon is een nieuwe toiletzeep, die is samen gesteld uit bijenwas en honing. Deze nouveauté is afkomstig uit Spanje. Ook aan het lot van de baby is gedacht. Uit Duitsland wordt namelijk „geklimatiseerd doek" voor kinderwagens geïmpor teerd. Dit doek heeft een isole rende werking, waardoor de wagen 's zomers koel blijft en 's winters minder koud wordt. Ook de heren komen aan bod op de beurs. Zo zal er onder meer een nieuw sigarettenpijp je te zien zijn: een speciale houder, waarin een gewone si garet als filter wordt gebruikt. Volgens de maker ervan, houdt deze extra sigaret nicotine en teer voor bijna de helft achter, terwijl men met één sigaret als filter twintig gewone sigaretten kan roken, zonder dat het nor male aroma wordt aangetast. Een Amerikaanse noviteit is een elektrische luchtreiniger. Aan de bovenzijde van dit ap paraat wordt de verontreinigde lucht door de ingebouwde ven tilator aangezogen en over een aantal lampen met ultra-violet te straling gevoerd, waardoor de bacteriën worden gedood. Daarna passeert de lucht een geïmpregneerde stoffilter, die haar door een rooster gereinigd eri wel weer de ruimte in blaast. Het apparaat produ ceert bovendien een hoeveel heid ozon, die de moleculen van vreemde substanties in de lucht afbreekt. Hierdoor wor den de oorzaken van geurvor- ming zoals rook geneu traliseerd, terwijl allergische aandoeningen door irriterend stuifmeel (hooikoorts bijvoor beeld) worden bestreden. Men behoeft alleen de stekker in het stopcontact te steken om het apparaat in werking te stellen. Een nieuwe vorm van verwar ming die op de beurs geïntro duceerd wordt is een vloerfor nuis, speciaal bestemd voor bungalows, kantoren, winkels, woonschepen en dergelijke, waarin een gewone kachel te veel plaats zou innemen. Het fornuis brandt op olie, de warme lucht wordt door een rooster in de vloer de ruimte ingeblazen. Tenslotte noemen we van de veelheid .van noviteiten nog de „Caravanheater"een verwar mingsapparaat voor caravans en zomerhuisjes. Deze kachel is geschikt voor butaan- en pro- paangas. Het Romeinse modehuis Zingone heeft voor het komende voorjaar een zeer originele col lectie kinderkleding getoond. £3 Links: Een jurkje van blauwe katoen af gezet met in strikjes uitlopende witte bandjes, twee grote zakken, eveneens afgezet met wit, breken het ruime vlak van de rok. De ceintuur is van dezelfde stof. O Rechts: Een blauw-wit gestreept jasje, dat als originele bijzonderheid aan cén zijde een ingezet stuk met dwarse strepen heeft. Het wordt gedragen op een witte short. De open hals vraagt om een zijden sjaal. Ook dit model is van Zingone. (Advertentie) MET RAAD EN DAAD Alle kledingstukken moeten af en toe een opknapbeurt hebben, willen ze mooi blijven. Daarom vandaag in deze reeks eens wat over het opknappen van japonnen. Deze knappen gewoonlijk al op, - Katoenen, kunstzijden en - docTze wat h" ,te str«ken e.n er zonodig een nieuw of schoon zijden japonnen kraagje op te zetten. Bovendien zijn deze stoffen vrij gemakke lijk te wassen in een sopje van goede huishoudzeep of alkalivrij wasmiddel. De laatste werken niet schadelijk op de kleuren, indien ze niet te warm worden gebruikt en ze vormen geen kalkzeep. Deze worden doorgaans langer Wollen japonnen gedragen, omdat ze niet zo ge- makkelijk wasbaar zijn in vele gevallen. Wil men zelf wassen, kies dan een mooie dag, torn kraagjes en sousbras los; indien deze vuil zijn ook wassen. Jajxm vervolgens uitborstelen, zakken omkeren, stof uit de naden weg borstelen, de japon gedurende een paar uur binnenste buiten luch ten, daarna kan de japon afgenomen worden met lauw water en azijn of ammonia (1 lepel op een kom lauw water). Spoel vervol gens hierin een katoenen lap herhaaldelijk, knijp deze goed uit en neemt met deze doek-de japon aan de buitenzijde goed af, zonodig ook aan de binnenkant. Ammonia verdrijft vet en reukjes, terwijl zweetluchtjes verdwijnen door water en zout. Vlekken, die na deze behandeling niet verdwenen zijn, verwijderen met vlekkenwater. Wollen japonnen mogen aan de Strijken wollen japonnen goede kant niet gestreken wor- den, doch aan de verkeerde kant. Dikkere stoffen eerst door stomen met een lauw-warm ijzer. Neem hiervoor een goed uitgeknepen natte doek en leg deze op de stof. Dan met een flink warm ijzer luchtig over de vochtige doek strijken, zodat de stoom door de stof heen blaast. Daarna de doek wegnemen en voorzichtig met het ijzer over de stof strijken, eerst de mouwen en de kraag behandelen en daarna het lijfje en ten slotte de rok. Plooien en zakken wollen japon Plooien moeten aan de goede kant in de japon geperst worden. Eerst met de hand in model leg- gen en eventueel vastzetten met een speld. Daarna doorstomen onder 'n goed uitgeknepen voch tige doek. de doek wegnemen en vervolgens met de platte kant van een kleerborstel, een persplank of de achterkant van een mouw plank de plooien er inpersen. Bij de zakken of een andere garnering dezelfde methode toepassen. Glimvlekken verdwijnen door de Glimviekken wollen .japon stof direct na het doorstomen met de haarkant van een kleer borstel op te kloppen. (Nadruk verboden.) Er is iets heel ergs gebeurd. Iets, wat vad« en moeder tot in hun ziel ge- SSS Jnó hen regelrecht in paniek ge bracht heeft. Joost, hun oudste zoon van acht jaar heeft zich aan moeder s portemonnaie, die op de keukentafel lag, vergrepen. Het kind op heterdaad betrapt, staat als een geslagen hond. met gebo«en hoofd, voor zijn beschuldigende ouders. ..Kijk me aan,brult vader terwijl moeder moeite heeft, haar snikken te bedwingen. Twee diep ontdane kinder ogen, glinsterend van tranen, heffen zich angstig naar de vertoornde ouders «P-Hoe erg het is, wat hij gedaan heeft, vertellen hem met alleen hun rood aangelopen gezichten, maar wordt hem ook ingefluisterd door het stemmetje van zijn eigen benarde geweten. Er komt een slap gevoel in zijn knieën; wee kruipt de onpasselijkheid van zijn maag naar zijn keel. En dan is het op- E™ UT le\S ,uit hem wegvloeit en helemaal leeg achter laat. Het vreselijke woord, dat vader hem toe schreeuwt, galmt in hem na. rr"Diul ""- die_f.!. moeder bestelen! Hoe kóm je erbij?" WAAROM? En dan houdt Joost het niet meer uit. Het wordt doodsbang in hem. Ergens moet hij steun hebben. Iemand moet hem helpen. Ze mogen niet zo boos en hard tegen hem doen. Hulpeloos strekt hij zijn arnjen naar moeder uit. En op OPVOEDING hetzelfde ogenblik ebt haar gegriefdheid weg. Haar kind heeft haar nodig en ze kan enkel nog maar medelijden met, hem hebben. Hij is toch nog maar een kleine jongen. Misschien bedoelde hij het niet zo. Misschien besefte hij niet, wat hij deed. „Laat ons maar even alleen, vader," zegt ze, met een smekende blik op haar man. „Waarom dééd je het. kind?" vraagt ze, als ze met Joost op haar schoot zit. Hakkelend vertelt hij: „De andere kin deren op school krijgen allemaal zak geld. Een dubbeltje of soms wel een kwartje elke week. Ze mogen het in hun spaarpot doen. maar ze mogen er ook wat voor kopen, wat ze willen. Drop of blaaskauwgom. Ze lachen me uit. dat ik nooit, wat kopen kan...." ..Maar je krijgt toch vaak snoepjes van moeder, Joost," zegt moeder ver drietig. „Je komt toch niets tekort." „Nee, snikt de jongen. „Maar zelf kopenzelf kopen is heel iets anders. Ik wou ook zo graag zelf iets gaan kopen. En ik wou een spaarpot hebben met geld erin. om een cadeautje te kunnen kopen, als jij of vader jarig zijn. Mag ik ook zakgeld hebben, mam mie?" ZAKGELD IS NODIG Het is niet de eerste keer. dat Joost er om vraagt. De ouders hebben het al tijd geweigerd. Zakgeld is niet nodig' voor zulke jonge kinderen. Ze krijgen thuis alles wat ze nodig hebben. Wat er nu met Joost gebeurd is, brengt hen echter tot dieper nadenken. Moeder herhaalt, hetgeen Joost haar verteld heeft, aan vader. Ze kan hem nu zeggen, wat Joost ertoe gebracht heeft, geld weg te nemen. Het is geen aanleg tot stelen, maar alleen de drang, om ook eens één keer zelf over geld te kunnen beschikken, waaraan hij tenslotte geen' weerstand heeft kunnen bieden. „Is het onze eigen schuld geweest?" vragen de ouders zich af. „Voelde hij zich zo in de minderheid tegenover an dere kinderen, die wél zakgeld krijgen, dat hij de verleiding niet kon weer staan. zichzelf te verschaffen, wat wij hem niet geven wilden?" Van die tijd af krijgt Joost ook iedere zaterdag zakgeld, en iets extra als hij wat voor moeder gedaan heeft. Niet veel, maar voor Joost genoeg. Aan zijn gevoel van zelfrespect is voldaan, nu hij ook geld kan „besteden" en geld kan „sparen". MARCELLE (Nadruk verboden.) Ouders menen gewoonlijk, dat gebitsverzorging bij jonge kin deren geen zin heeft, omdat de melktanden en -kiezen toch nog zullen uitvallen en dan pas door blijvende elementen worden vervangen. Voordat het echter zover is, kunnen zich al erAtige ziektetoestanden hebben voorgedaan als gevolg van ontstekings processen in de mond. Bijzonder gevaarlijk zijn de jaren waarin het zogenaamde wisselen plaats heeft: doordat zich hiaten in de tandenrijen voordoen, is er nu nog meer kans dan gewoonlijk, dat zich op tal van plaatsen voedselresten ophopen, waardoor gisting en rotting gemakkelijk kunnen optreden. Kinderartsen kennen de moeilijkheden, die soms bij kleuters optreden door geen andere oorzaken dan tandbe derf en ontstekingsprocessen in de mond. Dikwijls namelijk moet een slechte eetlust hieraan worden toegeschreven. Ook ontstaan er nogal eens buikklachten door, alsmede slecht slapen en prik kelbaarheid. Daar kunnen dan natuurlijk altijd neg bijkomen het beken de „dikke gezicht" en de aan vallen van hevige kiespijn, al dan niet gepaard gaand met koorts. RECHTMATIGE EIGE NAAR Omstreeks de tweede verjaar dag is gewoonlijk het melkgebit compleet. Dat is dan het meest geschikte tijdstip om te begin nen met regelmatig reinigen van de tandjes en kiesjes. De kleuter krijgt daartoe een kleine tandenborstel, die zowel Zondags kan in plaats van soep een warm hapje ook een feestelijke start van „de maal tijd van de week" betekenen. Zo'n warm voorgerecht behoeft heus niet altijd veel tijd en geld te kosten. Neem bijvoorbeeld eens zo'n sneetje salamander, wat heel gemakkelijk en vlug te bereiden is. Sneetjes oud brood zonder korst worden er voor geroosterd of in de koekepan met wat boter gebakken en dan belegd met een dikke plak jonge kaas, die men in de oven (liefst met bovenwarmte) laat uitsmelten en goudbruin laat kleuren. Voor het opdoen wordt het sneetje met wat paprikapoeder be strooid. ZONDAG: Sneetfe salamander ribstuk, doperwten en aard appelen, gevulde sinaasap pelen. MAANDAGGoulash van resten vlees), rode kool, aardappelpurée, wentelteef jes. DINSDAG: Hete bliksem met spek, yoghurtvla. WOENSDAG: Witte kool met kaasragout, aardappelen, ap pelmoes. DONDERDAG: Gebakken nier tjes, rijst, witlofsla, choco ladevla. VRIJDAG: Visragout, rijstkoek jes, bieten öf lever, rijst koekjes, bieten, karnemelkse- pap met rozijnen. ZATERDAG: Uiensoep, appel koekjes. Gevulde sinaasappelen. 2 sinaasappelen, 1 banaan, i/f liter slagroom, basterd suiker. Halveer de sinaasap pelen, haal het vruchtvlees er voorzichtig uit en snijd het in kleine stukjes. Maak de sinaasappelhelften goed schoon, verwijder dus zoveel mogelijk alle vliezen. Knip de randen in met een schaar, zodat er puntjes ontstaan. Vermeng het vruchtvlees van de sinaasappelen met aan schijfjes gesneden ba naan (1 banaan op 2 sinaas appelen) en wat suiker, vul hiermede de helften en leg nu bovenop een flinke lepel stijfgeslagen slagroom. de juiste afmetingen alsook de juiste graad van stevigheid heeft. Echt haar verdient de voorkeur boven nylon, omdat het minder kans op beschadi ging van de tere kindermond geeft. En dan dient erop gelet te worden dat het nieuwe borstel tje door niemand anders dan door de rechtmatige eigenaar wordt gebezigd. Na gebruik moet de borstel goed drogen en zodanig worden opgeborgen dat er geen stof en geen vliegen bij kunnen komen. WAT ZIJN WE GROOT! Wat is de meest geschikte tijd van de dag voor het borste len van het melkgebit? Wel, evenals bij blijvende tanden en kiezen zou het het beste zijn als poetsen plaats had onmid dellijk na elke maaltijd, zodat ophoping van etensresten on mogelijk wordt. Alleen, dat is bij tweejarigen niet goed doenlijk. Het poetsen is voor hen nog een beetje moeilijk uit te voeren. Nu is het wel waar dat sommige peu ters opvallend gauw heel han dig met een tandenborstel om gaan. Dat is vooral het geval als ze moeder of broertjes en zusjes ook ijverig tanden zien poetsen, want al is men ook nog zo klein iedereen wil graag groot zijn! GEEN GEZEUR Wanneer het soms war meer tijd kost voor de kleintjes er aan gewend zijn hun gebitje goed te reinigen moeten zij er vooral niet „tegengemaakt" worden door er meermalen per dag langdurig over te zeuren. Maar als ze het tandenborste- Ien eenmaal kunnen, is het niet bezwaarlijk tweemaal daags te laten poetsen. De eerste keer na het opstaan voor de frisheid van de mond en de tweede maai de belangrijkste 's avonds voor het slapen gaan. Tandpasta gebruiken mag, maar het is niet noodzakelijk. Wordt er wat van die pasta of van het spoelwater ingeslikt, dan is dat niet erg. ETEN EN DRINKEN Voor bescherming van het kleutergebit moet er ook op worden gelet wat het kind eet en drinkt. Zeer matig zijn met snoepen en helemaal geen kle verige toffees of ontbijtkoek la ten gebruiken. Wel een stukje appel, een broodkorst of een worteltje laten kauwen, 's Win ters vitamine A en D geven en altijd zorgen voor een totale hoeveelheid melk van een half tot driekwart liter per dag. Tot slot nog een woordje over de tandartsen. Die zijn er ook voor de kleuters. Van een jaar of drie af of zelfs jonger kun nen kinderen best halfjaarlijk se controle en onderhoud van het gebit ondergaan. ALLE OUDERS Natuurlijk moet er niet wor den gewacht tot de tanden en kiezen al bruin en afgebrokkeld zijn, want dan kan de tandarts ook niet meer helpen! Wanneer alle ouders de mond van hun kleuters degelijk zou den verzorgen, zou dit ongetwij feld een gunstige invloed heb ben op de volksgezondheid. dr. H. VI. SCALONONE. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3