JCCI Probleem der rassen EN De moord in Rotterdam Brits Lagerhuisdebat over West Duitsland TERNEUZEN^ Koep ray iVOROl De strijd tegen de geheimzinnige duikboot duurt voort WEEROVERZICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT lag 12 februari 1960 eci- n en ;huit, gbaar 1. ill r de belasting jirls' ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4908 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternetaen Historisch perspectief Kapers op de kust ADENAUER DIENT AANKLACHT IN Vonnissen in de Dominicaanse Republiek India als voorbeeld Mikojan in Cuba Grote betoging in Amiens De Argentijnse havenstaking ARRESTATIES IN PARIJS IjtMMlwill CHROESJTSJEF IN INDIA en Uw bus. longaties van de film: WIJNEN MOEST" eze film eviige weken nu vanaf CDAG 15 FEBRUARI 8 uur der Metro Goldwyn met: TONY RANDALL UGLAS ter zal laten daveren lacli: i alleraardigste, maar die elke belastingbe- liefde in de lente elasting! U zult gieren )e een jeugdige belas- op promotie verloor en hooiberg), lijden. SDAG 17 FEBRUARI 8 uur sntsfilm zonder weerga IITZI GAYNOR VINA ELG - e.v.a. >1. Technicolor: I» vonturen van 3 schat- Een grootse showfilm ie meisjes verliefd op .ES GIRLS" en zie een oals U nog zelden op 14 jaar. 1 VALSTRIK" 18 jaar ..geen cent voor Alle leeftijden le Paramount-films: five pennies". FTftfixenn^ o^j aoomiüiiieiH; ;ienieuzej|« Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Kaapstad, een der twee hoofdsteden van de Unie van Zuid- Afrika heeft verleden week de Britse premier MacMillan een opmerkelijke rede gehouden. Men zou kunnen zeggenin het hol van de leeuw. Hij heeft daar namelijk protest aangetekend tegen de theorie, dat het ene ras superieur zou zijn aan het andere. Hi, heeft gewezen op de onhoudbaarheid van de apartheid, op de leer van het christendom, en op het groeiende zelfbewustzijn van de negers en het toenemende aantal staatslieden en intel lectuelen onder hen. Natuurlijk vooral op hun nationalisme, dat zij van de Europeanen aldus MacMillan hebben overgeno men. Overigens was de Britse premier gul met zijn lof voor de indu striële vooruitgang van Zuid-Afrika en prees hij de stijging van het levens- en ontwikkelingspeil, ook dat van de negers en half bloeden. Men zou zeggen: juist het opheffen van de achterlijk heid doet het nationalisme groeien. Hoe middeleeuwser een ko lonie, hoe rustiger. Als een gekleurde wordt verwesterd, eist hij onafhankelijkheid. Daarom is de tijd van het kolonialisme voor bij. Maar in Zuid-Afrika wil men nu beginnen, de negers te zien ais burgers van nog te scheppen „zwarte" afhankelijke gebieden binnen de Unie. Zij zijn dan „vreemden" in de ..blanke" steden, waarin zij nochtans al de meerderheid vormen van de bevolking, en het productieve proletariaat. Dat is het probleemin de eerste plaats het feit dat de blanken de negers naar hun eigen industriële gebieden hebben getrokken; in de tweede plaats, dat de gekleurden daar een steeds meer ont wikkelde arbeidersstand vormen, die met gebrekkige woongele genheid, nog onvoldoende onderwijs, lagere lonen en gemis aan politieke medezeggenschap geen genoegen meer nemen. MacMillan zal wel gelijk heb ben, als hij zegt, dat de blanken hun beleid zullen wijzigen, en dat men over een halve eeuw deze fase der apartheid als een ver verleden zal beschouwen. Doch nodig is dan een stijgen de welvaart, opdat de verhef fing der gekleurden kan plaats vinden zonder het levenspeil de blanken aan te tasten. En nodig is een snelle verbreiding der civilisatie onder de gekleur den. Die kant zal het wel met gezamenlijke inspanning op gaan. Want in geheel Afrika is het zwarte nationalisme zo on stuimig en wild geworden, dat een diplomatiek beleid vereist is, oni de ergste schokken te voorkomen. De Belgen merken het in de Kongo. De zwarte deelnemers aan de ronde-tafel- conferentie hebben weliswaar hun extreme voorzitter, Kasa- voeboe, terzijde gesteld, toen deze maar onmiddellijk een onafhankelijke federatie wilde stichten, en eigenmachtig over de kas van zijn Abaka-partij bleek te beschikken. Maar de anderen moesten wel met hem concurreren. De Belgen hebben onafhan- kelkijheid aangeboden per 30 juni, zoals Engeland doet aan een dominion, dat de kroon blijft erkennen. De Belgische koning zou dus voorlopig staats hoofd blijven. Wel hebben in het Britse Gemenebest India en Pakistan later de republiek geprocla meerd. maar zij zijn in het ge menebest gebleven. Ghana (de Afrikaanse Goudkust) zal straks hetzelfde doen. De zwarte Kongolezen willen nu de dominion-periode overslaan, en direct op 30 juni een eigen staatshoofd kiezen. Zij vrezen, dat de koning als staatshoofd een soort dictatoriale over gangsregering wil instellen. Zij vrezen dat kennelijk, omdat de zwarte staatslieden, als zij aan het bewind komen, zonder enig gewetensbezwaar zelf dictato riaal optreden. In Zuid-Afrika kan men zeg gen. dat de blanken onderling wel van njening verschillen over de - rassenpolitiek, maar dat zij allen even ..inheems" zijn als de negers. Beide groe pen zijn de laatste drie eeuwen Bondskanselier Adenauer heeft een aanklacht wegens laster in gediend tegen de 20-jarige Oost- berlijnse student Walter, die in West-Berlijn in voorarrest zit. Walter, die de volgende maand moet voorkomen, werd op U januari gearresteerd bij een ille gale betoging van de Oostduitse communistische jeugdbeweging in West-Berlijn. Volgens de poli tie heeft hii biljetten op muren en schuttingen geplakt waarop o.m. karikaturen van Adenauer en Hitier stonden. Walter kan hiervoor ten hoog ste twee jaar gevangenisstraf krijgen. Donderdag zijn 41 personen te Diudad Trujillo veroordeeld tot dertig jaar dwangarbeid we gens deelneming aan een sa menzwering tot omverwerping van het bewind van president Rujillo. Sedert de ontdekking van de samenzwering in januari zijn thans 120 personen tot deze straf veroordeeld. De eisen der werkers zijn steeds hoger geworden, de mo gelijkheden van het land zijn evenwel beperkt. Eerst moet kapitaal worden gevormd en S kan het verbruik niet zo stijgen als men wel zou wensen. Dat is een onwrikbare economische wet. ook in de communistische landen! Hoe meer buitenlands kapitaal blijft en wordt aange moedigd, hoe sneller men de economie ontwikkelt. Het komt er dus op aan. dat een krachti ge regering de arme bevolking- overtuigd van het nut van deel neming' van buitenlandse on dernemingen aan de economie. Doch India toont, hoe moeilijk het is, dit bij een steeds emo tioneler wordend nationalisme duidelijk te maken. Kongo be wijst het eveneens. de tegenwoordige uniegebieden binnengetrokken, waar aan vankelijk slechts Hottentotten en Bosjesmannen woonden. Het is een binnenlandse aan gelegenheid. Maar het schijnt nu wel vast te staan, dat bui tenlandse belangengroepen (voornamelijk Franse en Duit se) in Kongo de plaats der Bel gen willen innemen, als advi seurs, geldschieters en houaers van vergunningen om mijnen en plantages te exploiteren. De heer Kasavoeboe is eerst gaan praten in Parijs, daarna zijn collega's van hem naar Berlijn getrokken. Nu zouden de Bel gen wel kunnen zeggen tot de Kongolezen: ga je gang maar. wij trekken ons terug, van ons geen cent meer. Maar hoe krij gen zij dan een vergoeding voor hun daar beleode kapitalen? Want ook Oosteuropese landen liggen op de loer, om minstens economisch vaste voet in Afri ka te krijgen. Men kan de Bel gen niet benijden en moet hun een intelligent beleid en hard nekkigheid toewensen bij het onderhandelen. Wat communistische infiltra tie aangaat, biedt de kleine deelstaat van India namelijk Kerala (zo groot als ons land. met veertien miljoen inwoners) een waarschuwend voorbeeld. Het is daar aan de coalitie der anti-communisten wel gelukt, om het grootste deel der zetels in het parlement te verwerven. De communisten hebben in zo vele districten de gesloten meer derheid der anderen tegenover zich gevonden, dat zij veel ze tels verloren en geen geweste lijke regering meer kunnen vor men, zoals van 1957-'59. Maar de vreugde daarover wordt getem perd door het feit, dat percents gewijze de communisten zijn vooruitgegaan. Over gevaar van communisti sche infiltratie gesproken (al thans economisch). Amerika ziet nu vlak bij zijn deur in Cuba, de Russische vice-preinier Mikojan op bezoek komen. Het ging niet zonder protesten en demonstraties tegen Mikojan. met een schietpartij der politie. De V.S. staan nu hier voor dezelfde taak als Engeland ten aanzien van India en als België in Kongo: te concurreren met kapers op de kust en de gewe zen kolome (want dat was Cu ba van de V.S.) tot redelijkheid aan te sporen. De Fransen zien in hun zwart Afrika ook al de drang naar onafhankelijkheid groeien. Nu daar het verzet van de Europeanen in de hoofdstad is gebroken, wil De Gaulle er drastisch voortgaan met her vormingen, om de moslims voor Frankrijk te behouden of te winnen. En hij stuurde drie ministers naar het gewest om de schuldigen aan de muiterij tegen zijn liberale politiek op te sporen en terecht te doen staan. De Gaulle moet wel met het verleden breken, om de aanwe zigheid van Frankrijk in Afrika te redden. Hij heeft het in zwart Afrika al gedaan, en tracht nu de ontvoogding der moslims in Algerije door te zet ten, opdat zij met Frankrijk blijven samenwerken. dr. A. C. (Nadruk verboden.) Tienduizenden boeren uit Noord-Frankrijk ziin naar Amiens getogen om daar te de monstreren tegen de landbouw politiek van de regering. Toen de politie begon op te treden om te voorkomendat het hart van de stad in een chaos veranderen zou, werd zij ontvangen door een hagelbui van stenen en knuppels. Uitein delijk kon zij zich slechts hand haven door gebruik te maken van traangas. De trieste balans na de demonstratie was een vijftigtal gewonden onder de leden van de republikeinse vei- ligheidscompagnieen en een honderdtal onder de demon stranten. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. De Argentijnse havenarbeiders die, als gemeld, drie dagen in sta king waren gegaan om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsver hoging, wilden vrijdag het werk hervatten. Hun werd echter geen toegang tot de kaden verleend. De be trokken redeijen weigerden hen namelijk toe te laten, omdat zij „niet voldoende zekerheid hebben, dat het werk niet weer zal worden neergelegd". Het vakverbond der havenar beiders heeft thans een beroep op de minister van Financiën Al- vara Alsogaray gedaan, om een einde te maken aan de uitslui ting. Henri Dorgt. voorzitter van liet „Boerenfront" en ex-afge vaardigde in de nationale verga dering is vrijdag in Parijs gear resteerd in verband niet relletjes die zich donderdag in Amiens hebben voorgedaan. De Rotterdamse politie heeft een man aangehouden, die ervan verdacht wordt schuldig te» zijn aan de dood van de 28-jarige A. van der S., die donderdagochtend gewurgd in een Rotterdamse hotelkamer werd aangetroffen. In verband met het onderzoek kan de politie geen nadere gege- Frankrijk heeft de lucht vaart gewaarschuwd dat het vlie gen over een bepaalde zóne in de Sahara, waar het voornemens is een atoombomproef te nemen, verboden is met ingang van van daag. Het Britse Lagerhuis heeft zich donderdagavond achter de rege- ringspolitiek jegens West-Duits- land geschaard. Met 322 tegen 233 stemmen verv.-ierp het Lager huis een socialistische motie van afkeuring waarin de politiek van de regering jegens Duitsland wat kernwapens betreft, werd ver oordeeld. Volgens de Britse regering is West-Duitsland een volwaardig lid van de NAVO dat gerechtigd is de wapens te bezitten die ter beschikking van de NAVO staan. De stemming volgde na een debat van twee dagen. De leider van de socialistische oppositie, Gaitskell, heeft aange voerd dat het geven van kern wapens aan de Duitse bondsre publiek, zelfs al krijgen de Duit sers de kernladingen niet in be heer, vóór de aanstaande top conferentie te Parijs deze confe rentie '.'Tl schaden. Hij zei nog altijd vooi stander te zijn van be wapening van West-Duitsland. Dat is nodig om de Amerikanen Ministers van Financiën bijeen In Parijs wordt een bijeenkomst gehouden door de ministers van Financiën van de lan den van de gemeen schappelijke markt. Op deze foto, die aan het begin van de ver gadering werd ge maakt, zien we de Ne derlandse bewindsman, prof. dr. J. Zijlsira, rechts aan de tafel zit ten met zijn rug naar de camera. De spanning in en om de Ar gentijnse Golfo Xuevo, waar sedert veertien dagen een onbe kende duikboot ingesloten is, duurt onverminderd voort. Volgens onbevestigde berichten van het Argentijnse persbureau „Telam" is de duikboot donder dagochtend even aan de opper vlakte verschenen, doch direct door een escadrille vliegtuigen hebben opdracht gekregen om met luchttorpedo's aangevallen, uit de buurt te blijven. Ook mo- waarop de geheimzinnige duik- gen particuliere vliegtuigen niet boot weer onder water verdween, in de buurt van de golf komen. Te Puerto Madryn, dat aan de j Over de ondergrondse opslag- golf ligt is vernomen dat een plaats van levensmiddelen, die viermotorig Amerikaans vlieg tuig is aangekomen, vermoede lijk met modern materiaal voor duikbootbcslrijding. Alle wegen die naar de goll leiden zijn dooi militairen afgezet. De vissers1 de enige tijd. drie dagen geleden in de duinen aan de golf is ontdekt, wordt nog vernomen dat de voorraden vol doende waren voor het onder houd van een 5.000 man geduren- ertoe ie brengen hun verant woordelijkheid in Europa tc aan vaarden. Maar Duitsland uitrus ten met kernwapens is heel iets anders, aldus de socialistenlei der. De minister van Buitenlandse Zaken, Lioyd. heeft tijdens het debat ge:.egd dat de Britse rege ring het nieuwe Amerikaanse voorstel steunt tot beëindiging van alle kernproeven in een om geving waar een verbod van der gelijke proeven doelmatig kan worden gecontroleerd. Over de Britse politiek jegens Duitsland zei Lloyd dat elk be leid jegens dat land gevaren met zich brengt. Het komt erop aan te voorkomen dat het Duitse mi litarisme herleeft. Hij gaf te ken nen zeer ontsteld te zijn over het verleden van Duitsland en zei in dit verband een bezoek aan het kamp van Belsen te hebben ge bracht een paar uur nadat het in handen van de Britten was ge vallen. Hij waarschuwde voor een neu traal Duitsland in het hart van Europa dat probeert het Westen tegen net Oosten uit te spelen. Het is veel veiliger Duitsland op genomen te weten in een vrij bondgenootschap van Westelijke landen, zei hij. Minister Lloyd zei dat het gro tendeels aan de persoonlijkheid van de Sowjet-premier, Chroesjt- sjef, te danken was, dat er vor deringen kunnen worden ge maakt in de richting van een vreedzaam naast elkaar bestaan zonder risico's. Er zijn een paar veelbetekenende ontwikkelingen. Één ervan is de terughoudend heid die de Russen in de Alge rijnse kwestie in acht nemen, al dus Lloyd. Lloyd sprak voorts als zijn oor deel uit dat het mogelijk en wen selijk is onderhandelingen te voe ren over een overeenkomst over Berlijn ter verbetering van de toestand daar. SCHIPPERSKIND VERDRONKEN. Vrijdagmiddag is in de haven in Heerenveen-Noord het vier jarig zoontje Marten van schip per R. de Jong over boord geval len en verdronken. Vermoedelijk is het kind ergens tegen aan ge vallen. want het had een bles sure boven het oog. De vader, die uit het schip kwam, zag zijn zoontje in het water drijven. vens verstrekken, doch tot nu toe zou de man ontkennen er iets mee te maken te hebben gehad. Zoals bekend is had de vrouw die haar domicilie op Katen- dreeht had maar uit Amsterdam afkomstig was, in gezelschap van een man intrek in het hotel genomen. Beiden hadden echter valse namen in het hotelregister vermeld. De aangehouden man, zo meent het A. N. P. te weten, zou aanvan kelijk voor een ander misdrijf zijn aangehouden, doch er zouden aanwijzingen zijn, die in verband met de moord tegen hem plei ten. De vrouw, die getrouwd is ge weest met een dompteur en daarom in de Amsterdamse wal- lenbuurt bekendheid zou hebben genoten ais „Annie de Leeuwen- temster", is ongeveer drie maan den geleden naar Rotterdam ge komen, waar zij in de Katen- drechtsestraat een kamer huurde. (Advertentie) BINNENVERING8ED iftaZE'AABRf EK EN; ZEV.tNB t R GfN SCHUiMRUBBERBED Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie en premier Nehroe van India zijn vrijdag in Nieuw Delhi aanwezig geweest bij de ondertekening van de overeen komst tussen Rusland en In dia, krachtens welke India een krediet van l'b miljard roebel van de Russen krijgt voor zijn economische ontwikkeling. Van Russische zijde is mee gedeeld dat Chroesjtsjef en Nehroe vrijdagmorgen het ge schil tussen India en China hebben besproken. Chroesjtsjef zou aangedrongen hebben op een onderhoud tussen Nehroe en premier Tsjoe en Lai van communistisch China, waarop Peking al lang aanstuurt, maar Nehroe zou zich zeer terughou dend hebben getoond. Premier Nehroe verklaarde later in het Indische parlement dat er op het ogenblik geen ..brug" bestaat tussen het Indi sche en het Chinese standpunt over het grensgeschil en dat er nu dus niet onderhandeld kan worden. Het Russische krediet aan India zal o.m. gebruikt worden voor de uitbreiding van staal- en machinefabrieken en de fa bricage van materiaal voor de elektrische industrie en van precisie-instrumenten. Rusland is al betrokken bij een aantal van deze projecten. Beide partijen hebben voorts een culturele overeenkomst ge tekend, die voorziet in uitwisse ling en samenwerking op cultu reel-, sport-, onderwijs- en we tenschappelijk gebied. WEINIG WIND Boven West- en Midden-Euro pa bevindt zich een langgerekt gebied van lage luchtdruk dat geheel met koude, uit de Pool streken afkömstige lucht ge vuld is. Talrijke neerslaggebie: den veroorzaakten de afgelopen 24 uur in Europa regen en sneeuw, maar lieten ons land vrijwel ongemoeid. De sneeuw viel hoofdzakelijk in Noord- Duitsland, Denemarken', Zuid- Zweden en plaatselijk in Enge- ZONDAG 14 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hanswee 11 Walsoorden v.m. 2.50 3.25 4.05 4.15 n.m. 3.15 3.50 4.30 4.40 MAANDAG 15 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.26 4.01 4.41 4.51 3.48 4.23 5.03 5.13 ZON MAAN op onder op onder Febi 13 8.02 17.46 19.00 8.05 14 8.00 17.50 20.09 8.32 15 7.58 17.52 21.20 8.58 16 7.56 17.54 22.32 9.24 land en Wales, al waren de hoeveelheden niet groot. De maximumtemperaturen lagen in een groot deel van Europa juist enkele graden boven het vriespunt, maar in Zweden en Finland kwam midden op de dag nog strenge vorst voor. Op het ogenblik trekken depressies, afkomstig uit de omgeving van de Noordpool naar het zuidoos ten. Eén trekt over Jan Mayen en IJsland, en een ander over Noord-Scandinavië. Zij zullen de komende 24 uur het weer bij ons nog niet beïnvloeden. Dit zal opnieuw worden beheerst door het vlak ten zuiden van ons liggende lagedrukgebied. Dit brengt mee dat wij ons in een gebied met weinig wind zullen bevinden, waardoor enerzijds de neerslaggebieden zich hoofdzakelijk buiten onze grenzen zullen ophouden, maar anderzijds de kans op mist groter wordt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Temperaturen om het vriespunt Half tot zwaar bewolkt met slechts wat verspreid voorko mende neerslag. Nevelig weer met plaatselijk mist. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1