CROESJTSJEF IN INDIA Boerenbetoging in Amiens Amerikaans voorstel over kern proeven S.E.R.-advies over vestigingsbeleid in de groothandel Weerover zicht VRIJDAG 12 FEBRUARI I960 16e Jaargang Nr 4907 VerseWfnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING MET DUITSLAND MADAGASCAR ONAFHANKELIJK? GRIEP AKKERTJES PRINSES BEATRIX OPENT JEUGDDORP MENINGSVERSCHIL IN DE ARABISCHE LIGA De Amerikaanse atoomduikboot „Sargo" aan de Noordpool „De Drie Gebroeders" vlot Man beschuldigd van moord op Stephanie Baird SOWJET-UNIE WIJST AMERIKAANS VOORSTEL AF WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 cL Losse nrs 9 ct OE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten en ambasadeur dr. Lahr van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn don derdag in Den Haag tot over eenstemming gekomen over de nog openstaande Duits-Neder landse vraagstukken, behoudens de instemming van de daarbij be trokken ministers, aldus heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken desgevraagd meegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat ver wacht mag worden dat binnen kort het Nederlands-Duitse ver drag kan worden ondertekend. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is donderdag in Nieuw-Delhi aangekomen voor bezoek van vijf dagen aan India. Op het vliegveld van de stad waren circa 5000 mensen, onder wie Russische schoolkinderen met grote bossen bloemen, ter verwelkoming aanwezig. De Rus sische premier werd begroet door president Rajendra Prasad van India en premier Nehroe. Direct na aankomst hield Chroesjtsjef een toespraak, waarin hij o.m. zei dat India en de Sowjet-Unie goede buren en dikke vrienden waren geworden. Hij hoopte dat beide landen tot eeti grotere en intensievere samenwerking zul len komen. Later vertrokken Chroesjtsjef, Nehroe en presi- In Amiens is het donderdag tot vechtpartijen gekomen tussen duizenden boeren uit Noord- Frankrijk, die naar de stad wa ren gekomen om te protesteren tegen de landbouwpolitiek van de regering, en politie en brand weerlieden die de betogers van de straat probeerden te verdrij ven. Er zijn een tiental gewonden gevallen. De politie moest traan gas gebruiken om zich te hand haven. Tientallen ruiten in het centrum van Amiens zijn ge sneuveld. Er waren in totaal een 25.000 boeren naar Amiens getrokken om hun eisen kracht bij te zet ten. De protestbeweging van de boeren is reeds enige weken gaande (in januari zijn in Bre- tagne betogingen gehouden), doch deze zaak was door de revolte in Algiers wat op de achtergrond geraakt. Vreemd ge noeg werden donderdag door de boeren of meelopers in Amiens een zelfde soort kreten aange heven als veertien dagen geleden in Algiers, n.l. ..Leve Massu" en „Algerië Frans". Een woordvoerder van de boe- renbeweging verklaarde dat al lereerst de prijs van de landbouw, produkten op hetzelfde peil moet worden gebracht als die van de produkten der industrie. Vervol gens dienen de prijzen op Euro pees niveau te worden gebracht en tenslotte moeten landbouw prijzen worden ingevoerd die de rentabiliteit van alle cultures verzekeren, iadus de woordvoer der. De opstandige stemming onder de boeren in Noord-Frankrijk kan In Parijs zijn donderdag be sprekingen begonnen over het verlenen van onafhankelijkheid aan het eiland Madagascar bin nen de Franse gemeenschap van landen. De onderhande laars zijn premier Debré van Frankrijk en Philibert Tsirana- nan. president en premier van Madagascar. Het eiland Madagascar, met een bevolking van 5.065.000 zie len, heeft sinds 1957 zelfbestuur. Volgens welingelichte kringen in Parijs, zal Frankrijk verant woordelijk blijven voor de de fensie en de marinebasis te Diego Suarez behouden. Mada gascar. dat groter is dan Frank rijk, zal een" eigen leger voor de binnenlandse veiligheid op de been brengen. gedeeltelijk worden verklaard uit de moeilijkheden die de land bouw als gevolg van de droge zomer van 1959 ondervindt. Deze zomer is vooral voor dc suiker bieten, een der belangrijkste voortbrengselen van de Noord franse landbouw, catastrofaal ge weest. Volgens latere berichten zijn er een vijftig politiemannen ge wond en evenveel betogers. Voorts zijn circa honderd arres taties verricht. De rust begon pas terug te keren toen de avond viel. Het aantal betogers nam af naarmate het donkerder werd. De federatie van boerenbonden heeft direct een communiqué uitgegeven waarin tegen het optreden van, de politie wordt geprotesteerd. Vóór de politie ingreep verliep de betoging ordelijk, aldus de federatie. Volgens de jongste berichten zijn 52 politiemannen gewond. Twaalf van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Aan de zijde der betogers vielen 70 gewonden. Voorts zijn in to taal 80 mensen, o.w. een Pou- jadistische leider, aangehouden. Een der gewonden is de voor zitter van de boerenfederatie, Courau. Hij kreeg een steen te gen zijn hoofd toen hij probeerde een der zijnen te kalmeren. De slag werd voornamelijk ge leverd op de Place Longueville, het belangrijkste plein van Amiens. Nadat de rust was weer gekeerd lagen het plein en enke le straten in de buurt bezaaid met scherven van stukgeslagen ruiten, omvergeworpen verkeers borden en stenen. Veel ruiten zijn gesneuveld toen de brandweer verscheidene krachtige spuiten in de strijd wierp om de betogers af ie koelen. Te Bouchoir bij Rijsel is don derdagavond een autobus met boeren die naar Amiens waren geweest, in bolsing gekomen met een vrachtauto. Volgens de politie zijn zeven mensen om het leven gekomen en 40 gewond. Verscheidene gewonden zijn er ernstig aan toe. De autobus werd aan een kant geheel opengereten. Een auto die achter de autobus reed, sloeg over de wrakstukken van de bus heen tegen de vracht wagen aan. waarop deze beide wagens in brand vlogen. De chauffeur van de vrachtwagen, die na de eerste botsing onge deerd was gebleven, werd bij de tweede gewond. De chauffeur van de tweede auto bleef onge deerd. dent Prasad in een open wagen naar de stad. Langs de weg wa ren vlaggen aangebracht. De Russische premier werd op de weg naar de stad toegejuicht door ruim 100.000 mensen. Het enthousiasme van de bevolking kon echter niet de vergelijking doorstaan met het overweldigen de welkom dat Eisenhower in Nieuw-Delhi werd bereid, bij diens aankomst waren er wel meer dan 2 miljoen mensen op de been. Chroesjtsjefs gevolg bestaat uit 60 personen, onder wie zijn zoon, zijn beide dochters, zijn schoon zoon en kleindochter en de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Chroesjtsjef heeft donderdag het parlement van India toege sproken. Hij zei dat de machten, die wil len dat de bewapeningswedloop blijft voortduren en opnieuw een koude oorlog wensen „niet van plan zijn om hun pogingen in die richting op te geven". Maar iedereen die ervan droomt rus tig toe te kijken als hij een oor log heeft ontketend, koestert een „versleten" illusie. Deze machten zijn speciaal in onze tijd een tijd van weergaloze wetenschap pelijke en technische prestaties gevaarlijk. Chroesjtsjef ver klaarde voorts dat het Russische volk zich oprecht verheugt over de ontwikkeling van de Aziati sche en Afrikaanse landen. „Wij verheugen ons erover dat ook de volkeren van Latijns Amerika steeds vastberadener optreden bij de verdediging van hun nationale en economische onafhankelijk heid". Rusland, aldus de Russi sche premier, zal altijd sympa thie hebben voor landen als Cuba. De Russische regeringsleider verklaarde, dat zijn land vastbe sloten is tot een algehele en alge mene ontwapening te komen. Hij riep de andere landen op. het zelfde te doen. Volgens hem zal de Sowjet-Unie bij het komende ontwapen ingsoverleg alles in het werk stellen om tot goede resul taten te komen. dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix is voornemens op vrijdag 6 mei a.s. de officiële opening van het jeugddorp Bethanië te Horn te verrichten. De Prinses hoopt van deze ge legenheid gebruik te maken nog iets meer van de provincie Lim burg te zien. zo deelt de rijks voorlichtingsdienst mee. Op de bijeenkomst van de raad van de Arabische Liga, die te Cairo wordt gehouden, is een meningsverschil tussen Jordanië en de V.A.R. aan de dag getreden over de toekomst van Palestina. Jordanië is van oordeel dat het stuk van het voormalige mandaatgebied Palestina, dat ten westen van de Jordaan ligt, voortaan deel uitmaakt van het hasjemitische koninkrijk Jordanië en dat de 600.000 Pa lestijnse vluchtelingen die sinds twaalf jaar in Jordanië zijn ge vestigd. en de 60.000 bewoners van het Arabische deel van Je ruzalem in feite en rechtens Jordaans staatsburger zijn. De Palestijnse vluchtelingen die elders in het Midden-Oosten terecht zijn gekomen, zouden ook op hun verzoek dit staats burgerschap kunnen krijgen. De V.A.R. vindt echter, dat Jordanië niet het recht heeft om zijn militaire bezetting van de westelijke oever van de Jor daan als definitief te beschou wen en dat bijgevolg op het ogenblik nog niet de nationali teit van de Palestijnse vluchte lingen kan worden vastgesteld. Volgens de regering te Cairo moeten de Palestijnen eens zelf hun toekomst bepalen. De plenaire vergadering die donderdagmiddag zou worden gehouden, is tot zaterdag uitge steld. De Amerikaanse marine heeft thans bekendgemaakt dat haar kernduikboot ..Sargo" een tocht onder water naar de Noordpool heeft voltooid. De „Sargo" was op 18 janu ari uit de marinehaven Pearl Harbour (Hawaii) vertrokken en bereikte de Noordpool dins dagavond omstreeks half negen Nederlandse tijd, aldus de ma rine. Dit is de vierde maal dat een Amerikaanse duikboot de Noordpool bereikt. De „Nauti lus" volbracht deze prestatie op 3 augustus 1958 en de „Skate" op 11 augustus 1958 en op 17 maart 1959. De zeesleepboot „Simson" uit IJmuiden is er bij het hoge wa ter van gisteravond om zeven uur in geslaagd de kotter HD. 79 „De Drie Gebroeders" vlot te brengen van het strand van Texel. De kotter liep daar op 16 januari in dichte sneeuwbui en aan de grond en werd tij dens een daaropvolgende storm hoog op het strand gesmeten. De „Simson" heeft „De Drie Gebroeders" via het Molengat naar Den Helder gebracht. Van Den Helder wordt de kotter voor reparatie naar Harlingen gesleept. De politie te Birmingham heeft woensdagavond laat een 25-jarige Ierse bouwvakarbei der uit Warrington in 't noord westen van Engeland beschul digd van moord op de 29-jarige Stephanie Baird wier verminkt lijk twee dagen vóór Kerstmis in haar kamer werd gevonden. De man is donderdag voor de rechter geleid. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat hij de Sowjet- Unie een overeenkomst heeft voorgesteld, die alle kernproeven verbiedt behalve het deel van de ondergrondse dat niet kan wor den geregistreerd. Op die wijze, aldus de presi dent, zal er een eind komen aan de ongerustheid die men overal in de wereld over de toegenomen radioactiviteit in de lucht. De president zei dat het voor stel heden (donderdag) op de Geneefse conferentie over een staking van de kernproeven zou worden ingediend met het doel een einde aan de impasse te maken. (Dit voorstel is inmid dels door de Sowjet-Unie ver worpen. Men leze hiervoor: Sowjet-Unie wijst Amerikaans voorstel af. Red.) Amerika, zei hij, is voor algehele afschaffing van de proeven, maar op voor waarde dat er afdoende inspec tie en controle komen. Het voorstel biedt volgens de Ame rikaanse president de kans om de belangrijke vorderingen die zijn ge- De commissie adviezen vesti gingsregelingen van de Sociaal- Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Econo mische Zaken op zijn verzoek advies uitgebracht inzake de grondslagen voor 't vestigings beleid in de groothandel en de toepassing daa.rvan op een aan tal bedrijven in de sector groot handel in agrarische en voed- selvoorzieningsprodukten. De commissie stelt voorop, dat naar haar mening primair bij de ondernemer zelf de ver antwoordelijkheid berust voor een goede vervulling van zijn „Thor" in dienst bij de R.A.F. Oe Britse koninklij ke luchtmacht beschikt over vier bases, waar lanceerinrichtingen voor het ballistische projectiel „Thor" zijn geïnstalleerd. Met het gereedkomen van deze bases is de „Thor" op genomen in de opera tionele frontlinie van de RA.F. Op de bijgaande foto, welke genomen werd. op de basis te Fcltwell in Norfolk waar een demonstratie voor de pers is gehou den, zien we hoe een „Thor"-projectiel in lanceerpositie wordt gebracht. Op de voor grond een grote tank met vloeibare zuurstof dc brandstof voor de „Thor". economische functie. Een be perking van de vrijheid van vestiging acht de commissie alleen gerechtvaardigd, indien het algemeen belang en het be lang van een goede bedrijfsuit oefening daarmede gediend zijn. De commissie meent, dat met het oog op een gezonde ontwik keling van het bedrijfsleven er voor moet worden gewaakt, dat de afbakening van bedrijfstak ken, die nu eenmaal uit de ves tigingswet ten grondslag liggen de doelstellingen worden nage streefd, zoals bijv. marktverka- veling. De wet bepaalt nadrukkelijk, dat de toelatingseisen niet ho ger mogen zijn dan strikt nood zakelijk is, in welk verband de commissie waarschuwt tegen overschatting van het effect van een vestigingsregeling. An derzijds kan een vestigingsrege ling een beperkte garantie bie den, dat nieuwe ondernemers zich op hun taak hebben voor bereid en dat onvoldoende be kwamen ondernemers geen kans krijgen tot de bedrijfstak door te dringen en door hun ondeskundig optreden de naam en het aanzien van de bedrijfs tak te schaden. Ook kan een krachtens de vestigingswet ver plichte vakopleiding de onder nemer steun en aanknopings punten geven om zich verder te bekwamen en zich te blijven oriënteren omtrent ae ontwik kelingen, welke zich in zijn be drijfstak voordoen. De commissie is van oordeel, dat de haar in twaalf punten door de staatssecretaris voor gelegde grondslagen een goede samenvatting voimen van een verantwoord vestigingsbeleid, waarbij rekening wordt gehou den met de specifieke geaard heid, de structuur en de ont wikkelingsmogelijkheden van de groothandel. De commissie heelt er ernstig bezwaar tegen een vestigings regeling uitsluitend dienstbaar te maken aan het marktorde ningsbeleid. dat overigens ook andere instrumenten vraagt dan de vestigingswet kan bie den. In het tweede gedeelte van haar advies geeft de commissie haax oordeel over de toepassing van de algemene richtlijnen op een aantal bedrijven in de sec tor van de handel in agrarische en voedselvoorzieningsproduk- ten. Zij stelt daarbij uitdrukke lijk, dat bij gebrek aan een nadere analyse van de betrok ken bedrijfstakken haar con clusies een globaal en voorlopig karakter dragen. De commissie handhaaft haar reeds eerder uitgebrachte advies t.a.v. de groothandel in strovlas en aardappelen, dat hierop neerkomt, dat alleen voor de binnenlandse handel en de exporthandel in consumptie aardappelen een regeling wen selijk wordt geacht. Voorts geeft de commissie in overwe ging afwijzend te beslissen op het verzoek van een vestigings regeling voor de groothandel in mengvoeders, in hooi-, stro- en ruwvoeders, in boomkwekerij- produkten, in gedistilleerd en likeuren, in wijn, in bier en ga- zeuse dranken, in bakkerij grondstoffen, in gedroogde zuid vruchten, specerijen e.d., in meel en bloem, in boter, in kaas en margarine. Ook voor de groothandel in bloembollen en in bloemkwekerijprodukten wijst de commissie een vesti- gingsbesluit af. Wel adviseert de commissie vestigingsbesluiten tot stand te brengen' voor de binnenlandse groothandel en de exporthan del in groente en fruit, de groothandel in zoetwaren, de binnenlandse groothandel in vee, in vlees, in vis, in pluim vee, in eieren en de groothan del in kruidenierswaren. Ten aanzien van de groot handel in landbouwzaaizuden is de commissie niet tot een oor deel kunnen komen. De ene helft acht een regeling ge wenst, de andere helft niet. tot dusver in Genève maakt, te consolideren Het Amerikaanse voorstel houdt ook in dat Amerika, Rus land en Engeland zich geza menlijk bezighouden met het onderzoek van de kleine onder grondse kernontploffingen die niet onder het verbod zouden vallen; naar verluidt zou het hier ontploffingen beneden de 20 km betreffen. CHINA. Men kan aan communistisch China niet voorbijgaan bij het sluiten van een internationale ontwapeningsovereenkomst, al dus Eisenhower. Als men China er buiten liet, zou een dergelij ke overeenkomst geen kans van slagen hebben. RAKETTEN. President Eisenhower heeft Chroesjtsjefs verklaring tegen over president Gronchi van Italië, dat het planten van de Sowjet-vlag op de maan de su perioriteit van het communis tische stelsel aantoont, „onzin nig" genoemd. Zoals hij al enige eerder keren tevoren ver klaard had, wees Eisenhower er op, dat men wanneer een dic tatoriaal bewind al zijn krach ten op één speciaal gebied con centreert, spectaculaire resulta ten kan verwachten. In dit ver band herinnerde hij aan Hitier en diens politiek van agressie. In conferentiekringen te Ge nève werd voorts vernomen dat de Amerikaanse voorstellen de mogelijkheid inhouden van in specties ter plaatse in het ge val van niet geïdentificeerde gebeurtenissen. Alle proeven met bommen met een explosieve kracht van meer dan 19 kiloton dienen vol gens het Amerikaanse plan ver boden te worden. Negentien ki loton is ongeveer de kracht van de bom die in 1945 op Hirosji- ma werd geworpen. Amerikaanse ambtenaren hebben gezegd de Russische verwerping van het voorstel met als een definitief besiuit te willen beschouwen. De Russen zullen een redelijke tijd krijgen voor bestudering van het voor stel. De ambtenaren spraken als hun oordeel uit dat het voor de Russen nogal moeilijk zal te op blijken te zijn het voorstel verwerpen. Deze ambtenaren wilden de vraag of de Amerikanen ertoe zullen overgaan onder grondse proeven met kernwa pens met een kracht van min der dan 19 kiloton te hervatten, niet zeggen wat zij daarvan denken. President Eisenhower is de enige die een besluit in deze kan nemen, zeiden zij. Een moeilijkheid is dat Ame rikaanse en Russische geleer den van mening verschillen over het aantalkilotons van een ontploffing die op een seismograaf de aantekening 4,75 geeft. Volgens de Amerika nen heeft bij een ondergrondse ontploffing van een kernwapen met een kracht van 19 kiloton de seismograaf 4,75 aangewe zen. De Russen daarentegen zeggen dat daarvoor een ont ploffing van 1,7 kiloton voldoen de is. (Eén kiloton is gelijk aan de uitwerking van 1.000 ton T.N.T.). De Russische afgevaardigde op de Geneefse conferentie over een staken van de kernproeven, Tsarapkin, lieeft het Amerikaan se voorstel tot een verbod van alle atoomproeven behalve de ondergrondse die niet te registre ren zijn, van de hand gewezen. Tsarapkin zei: „Het is beslist onmogelijk op deze basis tot een akkoord te komen. Het zou be tekenen dat bepaalde atoomproe ven worden hervat hetgeen een stap terug is, aangezien er het afgelopen jaar nergens ter we reld atoomproeven zijn gehou den. fn Westelijke conferentiekrin gen te Genève is donderdag avond vernomen dat de Russi sche vertegenwoordiger heeft be loofd het plan zorgvuldig te be studeren. Tsarapkin stelde een aantal vragen over bijzonderhe den die van Westelijke zijde vol ledig zijn beantwoord. Groot-Brittannië heeft donder dag te Genève instemming met het Amerikaanse voorstel be tuigd. NEDERLAND IN OVERGANGSGEBIED Koude lucht uit de Poolstre ken is met een noordoostelijke stroming aan het aardopper vlak over een groot deel van de Atlantische Oceaan, de Britse eilanden, de Noordzee en Scan dinavië naar het zuiden ge stroomd. De voorste begrenzing ervan strekte zich de afgeiopen 24 uur van Zuid West-Engelana via de Noordzee en de noorde lijke provincies van ons land naa.r het oosten uit. In de over gangszone was veel bewolking aanwezig, waaruit regen en sneeuw viel. Het laatste vooral in de noordelijke provincies. Een van de weersystemen, wei- ke de noordoostelijke stroming aan het aardoppervlak in stand helpt houden is een depressie, die zich nu van de Golf van Biskaje naar Frankrijk ver plaatst en naar het oost-noord oosten trekt. Hierdoor wordt een verder uitvloeien van de koude lucht over ons land tij delijk vertraagd. De komende 24 uur blijft Nederland zich be vinden in het overgangsgebied tussen koude lucht in het noor den en zachtere lucht in het zuiden. De bewolking neemt in de loop van de dag van het zuidwesten uit weer toe, waar bij op de meeste plaatsen tijde lijk wat regen of natte sneeuw kan vallen. Hierbij zal de wind hoofdzakelijk uit richtingen lussen oost en noord waaien, aanvankelijk zwak tot matig, later matig tot vrij krachtig. medegedeeld door het K. N M. I. te De Bilt. geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. WIND TUSSEN NOORD EN OOST Aanvankelijk nog plaatselijk mist. Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en oost. Tem peraturen om het vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1