Franse regering neemt maatregelen t.a.v. Algerije Ronde-Tafel-Conferentie over Kongo te Brussel Demonstratie tegen Pan American te Amsterdam Britse Lagerhuis over Cyprus Weero verzicht De komende ontwapeningsbesprekingen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4906 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Terneuzen Onbekend voorwerp wentelt om de aarde RAMPENFONDS EN WATERSNOODCOMITE met Akkertje^ zijn „nare dagen" geen nare dagen meer AKKERTJES Poging ot protest-betoging in Willemstad. Fraakeriag t»j abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Franse regering heeft woensdag een aantal zuiverings maatregelen ten aanzien van Al- gerië getroffen. In de eerste plaats zijn de ter ritoriale eenheden, die bestaan uit burger-reservisten die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de recente rechtse revolte, ontbonden. Voorts zullen vóór het einde van de lente kantonnale verkiezingen worden gehouden. De politie in Algerië zal geheel worden geieorganiseerd en de psychologische dienst van het ieger -» het vijfde bureau wordt opgeheven. Het Amerikaanse ministerie van Defensie beeft woensdag avond meegedeeld dat er thans een n iet-geïdentificeerd voor werp om de aarde wentelt dat van Sowjet-oorsprong kan zijn. Amerikaanse waarnemingspos ten volgen het voorwei p voortdu rend, aldus het ministerie. Het wentelt over de Noord- en de Zuidpool. Het is het eerste voorwerp van deze aard dat is ontdekt, door de waarnemings posten voor de ruimte van de Amerikaanse marine. Het voorwerp wordt iets klei ner genoemd dan de zes rakellen die de Amerikaanse luchtmacht heeft gebruikt voor het in een baan brengen van de „Discove rer "-kunstmanen. De baan die dë kunstmaan beschrijft, wordt als de gunstigste beschouwd voor een ..Sionsatelliet." Volgens de eerste gegevens zendt l;et voorwerp geen radio signalen uit wat het volgen dooi de waarnemingsposten bemoei lijkt. Men zou op deze posten desondanks tot de conclusie zijn gekomen dat het voorwerp een sow-jet-sateUiet is waarvan het beslaan niet bekend is gemaakt, of de laatste trap van een xaket waarmee een Spoetnik in een baan is gebracht. Het geheimzinnige voorwerp in de ruimte zou ongeveer vijf tien ton wegen, aldus een bericht uit Washington. DE De Deze besluiten zijn genomen op een vergadering van drie uur onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle. De drie minis ters die het afgelopen weekeinde op bevel van De Gaulle een on derzoek in Algiers hebben inge steld de ministers van Defen sie, Messmer, Binnenlandse Za ken, Chatenet, en Justitie, Miche- let hebben op deze vergade ring verslag uitgebracht. Gebruikmakend van haar noodbevoegdheden heeft het ka binet voorts bij decreet een wijzi ging van het wetboek van straf recht goedgekeurd die betrekking heeft op aanslagen op de binnen landse en buitenlandse veiligheid van de staat. De minister van Voorlichting, Terrenoire, deelde na de kabi netsvergadering voorts mede, dat drie generaals „hun dienst in Al gerië hebben „geëindigd". Het zijn de generaals Jacques Faure, André Gribius en Henri Miram- beau. Voorts zouden nog acht hoge officieren van hun com mando in Algerië zijn ontheven. De territoriale eenheden in Algerië omvatten een 20.000 man. Het zijn oud-militairen die enige dagen per maand bewakings diensten veirichten. De kantonnale verkiezingen waartoe is besloten, zijn bestemd voor samenstelling van algemene raden op het niveau van de de partementen. De verkiezingen zullen vóór 21 juni in geheel Al gerië worden gehouden. Het. burgerlijk bestuur zal bij decreet worden georganiseerd en versterkt. De politie komt met een nieuwe chef onder het directe gezag van de regeringsafgevaar digde in Algiers, Delouvrier. Minister Terrenoire verklaarde desgevraagd op een persconfe rentie dat er op de vergadering van woensdag niet is gesproken over een bezoek op korte termijn van generaal De Gaulle aan Al gerië. Hij wilde voorts geen bijzon derheden geven over de wijziging van hel wetboek van strafrecht. Naar verluidt zal de wijziging de autoriteiten machtigen verdachte personen een verblijfplaats aan te wijzen. In gewoonlijk betrouw bare kringen is vernomen dat er in totaal 18 mensen in arrest vertoeven op beschuldiging van het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid en dat nog 16 verdachten voortvluchtig zijn. DROOGTESCHADE IN DE LANDBOUW Naar wij vernemen heeft de re. gering thans een beslissing ge nomen over de financiële bijstand aan door de droogte in 1959 zwaar getroffen landbouwbedrij ven. Deze financiële steun, die vanwege liet uitzonderlijk karak ter der droogteschade zal worden verleend, bedraagt maximaal 27,5 miljoen gulden. De geldelij ke tegemoetkoming, in de ernsti ge gevolgen van de droogte zal alleen en met inachtneming van een weistandsgrens worden loe- gekend aan de zwaarst getroffen bedrijven. Over de door het landbouwbe drijfsleven zeif te bieden hulp vernemen wij, dat de stichting Hulpfonds Droogteschade Land bouworganisaties, de drie landar beidersbonden en het Landbouw schap samenwerken, thans een verdeelschema heeft opgesteld voor de zwaarst getroffen gebie den. Binnenkort zal op beschei den schaal met de eerste uitke ringen uit het hulpfonds worden begonnen. DE REIS VAN MR. BOT DOOR AUSTRALIË „Vele inheemsen in Nederlands Nieuw Guinea zijn bevreesd voor overneming van Ned. Nieuw Guinea door de Indonesiërs", heeft de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr Th. Bot, verklaard op een persconferen tie te Port Moresby. Hij zeide verder, dat de Papoea's bang zijn dat de Indonesiërs, eenmaal aan de macht, hun hun werkkring zullen ontnemen. ..De Papoea's zeggen, dat zij willen samenwer ken met Nederlanders. Austra liërs en Amerikanen, omdat deze voor hen werkgelegenheid schep pen, maar hun houding jegens de Indonesiërs is geheel anders", aldus mr Bot, die inmiddels van Port Moresby is doorgereisd naar Canberra voor overleg met Australische autoriteiten. Op de gironummers 957 en 768 van resp. het Nationaal Rampen- londs te Den Haag en het Waters noodcomité Amsterdam was tot woensdagmorgen een bedrag aan wezig van rond 2.077.480 gulden, waarbij echter begrepen zijn stortingen van gehouden Rode Kruis-collectes tot een bedrag van ongeveer 400.000,De col lectes van het Nederlandsche Roode Kruis in 249 van de 440 afdelingen beliepen ƒ828.159, zodat in totaal voor de slachtof fers van Tuindorp-Oostzaan thans meer dan 2's miljoen gulden is geschonken. DE HARMONISATIE VAN DE LOONVORMING De speciale Benoiuxcommissie, samengesteld uit leden van de centrale raad voor net bedrijfs leven en de nationale adviesraad van België, van de Luxemburgse raad voor de nationale economie en van de Nedeilandse sociaal- economische raad, heeft op haar dezer dagen te Brussel gehouden plenaire vergadering o.m. kennis genomen van de jongste ontwik keling van de loonpolitiek in de twee landen van de Unie en meer in het bijzonder van de nieuwe richting in de loonvorming in Nederland. De speciale Benelux- commissie is van oordeel dat het ogenblik is gekomen om op een meer diepgaande wijze na te gaan hoe een harmonisatie van de sys temen van loonvorming zou kun nen worden overwogen, rekening houdende met hetgeen omtrent de harmonisatie van het econo mische en sociale beleid is be paald is enerzijds in het Benelux- verdrag en anderzijds in het ver drag betreffende de Europese economische gemeenschap. De commissie besloot dit werk voort te zetten. De speciale Beneluxcommissie besprak voorts een door de secre. tanaten opgesteld verslag over de evolutie van de nominale lonen, van de loonkosten en van de reële lonen in de' drie landen. Dit interimrapport zal nog wor den aangevuld in het licht van de gevoerde besprekingen en het zal op latere datum in de aange paste vorm worden gepubliceerd. ZUID AFRIKAANSE MIJNRAMP directie van de rampmijn to Coal brook in Zuitl-Afrika, waar naar men aanneemt 135 mijnwerkers bij een instorting om het leven zijn gekomen, heeft de weduwen van de slachtoffers meegedeeld dat men zich zal blij ven inspannen om de lijken te bergen. Het bergingswerk is ech ter uiterst gevaarlijk wegens de kans op nieuwe instortingen. Afgezien van liefdadigheids- uitkpringen die de achtergeble ven gezinnen uit acties in het hele land zullen ontvangen, krij gen de gezinnen van de blanke slachtoffers een pensioen van hoogstens 33 "pond sterling per maand en de negergezinnen een bedrag ineens dat hen 3 of 4 pond per maand zal opleveren. Op aanwijzingen van een hel derziende hebben mijnopziohtors een localiseringsinstrument op gesteld om zijn mededeling dat zich op een bepaalde plek nog zeven overlevenden zouden be vinden, te toetsen. Bomaanslag in Little Rock Vlak bij de woning van Car- lotta Walls een van de vijf negerleerlingen die kortgeleden zijn toegelaten lot de middelbare school van Little Rock die vroe ger allepn blanke leerlingen had - is dinsdagavond een bom ont ploft. Niemand werd gewond. De schade is echter groot volgens de politie. Een muur van het huis werd gedeeltelijk verwoest en enkele ruiten werden verbrij zeld. Carlotta en haar ouders waren thuis op het ogenblik van de ont ploffing. Keizerin Farah van Iran heeft een plechtigheid bijge woond waarbij aan 3100 Persen zen stuk bouwland uit de bezit tingen van de Sjah werd aan geboden. De keizerin nam aan plechtigheid deel. omdat sommige van de begunstigden vrouwen waren. tie uitdeling van een deel van ~~'n. lan<jbezittingen bedoelt de 5)1'! uls een voorbeeld voor de grootgrondbezitters in Perzië. hoopt, dat zij het keizerlijk oorbeeld zullen navolgen. Tegen de algemene verwach ting in heeft de leider van de Abako-partjj, Kasavoeboe, woens dag op de ronde-tafel-eonferentie in Brussel de vorming van een voorlopige 'Konkolese regering niet ter sprake gebracht. De Kongolese nationalistische leider, die ongeveer 14 dagen niet aan de besprekingen heeft deelgenomen, nadat zijn eis tot het instellen van oen dergelijke regering door België was afge wezen, nam woensdagochtend deel aan de eerste plenaire ver gadering sinds de vorige week van de R.T.C., waarvan de com missies een voor de verkiezin gen en een voor de structuur van de nieuwe staat dinsdagavond haar werkzaamheden hadden be ëindigd. De Abako-delegatie is inmid dels versterkt met de dezer dagen uit Kongo in Brussel aangeko men volgelingen van Kasavoe boe, die, naar werd medegedeeld, „de aanhankelijkheid van de be volking in beneden-Kongo jegens Kasavoeboe hebben bevestigd". Inmiddels zou de Belgische minister voor Kongo, De Schrij ver, er naar streven de werk zaamheden op de R.T.C. om streeks 15 februari te beëindi gen. Hij zou dit noodzakelijk ach ten met het oog op de voorberei ding van de verkiezingen in Kon go. dat, zoals op de conferentie reeds is overeengekomen, op 30 juni onafhankelijk zal worden. De minister verklaarde overiges woensdagochtend op de plenaire vergadering, dat de Kongolese onaihankelijkheid op deze datum „volledig" zal zijn. De Belgische vice-premier Al- bert Lular heeft woensdag op de ronde-tafeleonferentie in Brussel verklaard, dat België aan Kongo volledige scouvereiniteit zonder btperkingen zal toestaan als dat land in juni onafhankelijk wordt. Volgens waarnemers betekent dit dat België hiermee het denk beeld om voor zichzelf geduren de een overgangsperiode bepaal de bevoegdheden te reserveren, heeft opgegeven. Een conferentiewoordvoerder verklaarde dat de Kongolese af gevaardigden in beginsel ermee hebben ingestemd dat zal worden onderhandeld over een „verdrag van vriendschap en bijstand tus sen Kongo en België" als Kongo onafhankelijk zal zijn geworden. flitsen uwjOgchten weg (Advertentie) De tijdens de tweede wereld oorlog in Amerikaanse kringen beroemde en beruchte „Kilroy" heeft een opvolger gekregen onder de naam K.L.M.-roy Deze naam was meer dan dui delijk leesbaar op een slogan welke dinsdagnacht op de eta lageruit van een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij te Am sterdam werd geplakt. Een agent van politie had er een stevig karwei aan om de leuzen van het glas te krabben. Onbekenden hebben dinsdag nacht hun ongenoegen over de Amerikaanse weigering om aan de K.L.M.-landingsrechten op de Amerikaanse westkust te verlenen geuit door grote plak- In het Eritse Lagerhuis is dinsdag, op verzoek -van La bour, een spoeddebat over de kwestie-Cyprus gehouden. De- nis Healey, de Labour-woord- voerder voor buitenlandse kwes ties, stelde dat medewerking van de Cyprioten voor handha ving van de Britse bases nood zakelijk is. Als die medewerking niet kan worden gekregen zon der opoffering van Britse soe- vereiniteitsrechten, zullen wel licht concessies op dit punt moeten worden gedaan, zo meende hij. Healey verklaarde voorts dat de Britse regering' tegenover de Cyprioten schijnt te verklaren, dat elke week uitstel bij het be reiken van overeenstemming' het uitroepen van de onafhan kelijkheid met minstens een maand vertraagt wegens de parlementaire procedure in Londen. Hij zegde toe dat de oppositie bereid is al het moge lijke te doen om de parlemen taire behandeling van een over eenkomst met de Cyprioten te bespoedigen. De minister van Defensie, Watkinson. verklaarde daarop, dat de Britse regering reeds grote concessies heeft gedaan. De aanvankelijk voorgenomen omvang van de twee Britse ba ses is reeds van 470 tot 310 vier kante kilometer teruggebracht. Het aantal Cyprioten dat in het gebied van de Britse bases zou komen te wonen, is daar mee teruggebracht van 16.000 tot minder dan duizend en de Britse regering is bereid een nieuw dorp buiten het gebied der basis te bouwen om dit aantal nog kleiner te maken, zei hij. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lloyd, heeft nogmaals gezegd dat het Britse standpunt over de omvang van de steunpunten definitief is. Hij verklaarde zich voorstan der van overleg' over deze kwes tie met Griekenland en Turkije langs normale diplomatieke weg. Volgens de Britse minister zijn de onderhandelingen niet afgebronen. De behandeling' van het Cy prische vraagstuk eindigde zon der stemming. Woensdagmorgen is op Cura cao een poging gedaan tot het houden van een nieuwe protest betoging. Tegen het einde van de ochtend verzamelden zich enkele tientallen mannen voor het post kantoor in het centrum van Wil lemstad, kennelijk met de bedoe ling wanordelijkheden te verwek ken. Een betoger verklaarde dat de bedoeling was te protesteren tegen het feit dat de bekladders van het standbeeld van de Konin gin zijn gearresteerd, doch dat toen in de verkiezingscampagne biljetten met de beeltenis van dr. Da Costa Gomez (de leider van de Nationale Volkspartij (opposi tie) werden besmeurd, de politie niet optrad. De politie was met veel man schappen aanwezig en verspreid de de betogers zonder noemens waardig incident. De politie-agen- ten waren gewapend met de gummiknuppel en enkelen droe gen tevens een klewang (sabel). katen met opschriften op de ruiten van het kantoor van de Pan American World Airways aan het Leidseplein te Amster dam te bevestigen. De opschriften waren persi flages op bekende Engelse en Amerikaanse zegswijzen uit de laatste wereldoorlog, n.l. „What no rights?" (voor het Engelse „What no tea?") en „K.L.M.- roy was here" (voor het Ameri kaanse „Kilroy was here"). De Engelsen bedoelden des tijds te zeggen„Er kan van alles gebeuren als er maar thee wordt geschonken". Tijdens de strijd in het Verre Oosten von den de Amerikaanse troepen bij hun landingen steeds een bordje met de woorden: „Kil roy was here", op het strand. Het was een grapje van de kik vorsmannen om de troepen te laten weten dat de „grote onbe kende" er al was geweest. Kil roy was een bekende cartoonist, wiens „handelsmerk" bestond uit een mannetje, dat over een schutting' keek. De politie heeft dinsdagnacht de plakkaten van het kantoor van Pan American verwijderd. Desgevraagd verklaarde de heer T. Nugent, directeur in Ne derland van Pan American, dat hij het bevestigen van de plak katen op de ruiten van het kantoor aan het Leidseplein niet al te ernstig opneemt. „Ik denk dat het een studenten grap is en ik betwijfel of de ge bezigde persiflages op Engelse en Amerikaanse zegswijzen uit de laatste wereldoorlog iets te maken heeft met de door de Nederlandse regering' gevraag de en door het Amerikaanse gouvernement geweigerde ver zoek om landingsrechten in Los Angeles". Boven het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen hand haaft zich een krachtige lucht stroming waarmee koude polai re lucht naar het zuiden wordt getransporteerd. Deze lucht, die boven het be trekkelijk warme water van de Noordzee tot enkele graden boven het vriespunt is ver warmd, drong gisteren ons land binnen, wat op de meeste plaat sen vergezeld ging van wat re gen. Achter het front dat de begrenzing van deze lucht vormt, komen opklaringen voor. Later neemt evenwel de In Amerikaanse officiële krin gen meent men' dat aan het klaarblijkelijk welgemeende streven der Sowjet-Unie naar het bereiken van een ontwape ningsovereenkomst de vrees ten grondslag ligt dat mensen op een gegeven ogenblik niet meer in staat zouden zijn de bewape ningswedloop in de hand te houden. Men meent dat dit motief bij de Russen zwaarder weegt dan economische overwe gingen. Aan deze gedachte werd uiting gegeven nu te Washington over leg wordt gepleegd door ver tegenwoordigers der vijf wester se landen die, tezamen met vijf communistische staten, vijftien maart a.s. in de „commissie van tien" te Genève ontwapenings besprekingen zullen beginnen. Men verwacht ook, dat het ont- wapeningsvraagstuk zal worden aangesneden op de komende topconferentie tussen Oost en West. Men wijst er van Amerikaan se officiële zijde nog op dat de Sowjetrussische opvatting over een ontwapeningsakkoord sterk afwijkt van die van het westen. De Russen willen toezicht op de ontwapening, doch er mag vol gens hen geen controle worden uitgeoefend op de overgebleven bewapening. Men vraagt zich nu in Amerikaanse officiële kringen af hoe de Sowjet-Unie een „luchtledig" immers niet meer bestaande bewapening wil laten inspecteren, terwijl elk toezicht op de overgebieven bewapening bij voorbaat als „spionage" wordt bestempeld. Ondanks deze moeilijkheden bestaat er in Amerikaanse re geringskringen een zekere hoop dat op de komende ontwape ningsbesprekingen te Genève en/of op de aanstaande topcon ferentie enige vorderingen op ontwapeningsgebied zullen wor den gemaakt. buienactiviteit toe, op de nade ring van een kleine storing die zich voor de Noorse kust ont wikkelde en naar de Noordzee koerst. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. ENKELE BLIüïr. Vee] bewolking mei enkele buien, maar ook enkele opklarin gen en hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind in nootdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.46 2.04 Terneuzen 2.21 2.39 Hansweert 3.01 3.19 Walsoorden 3.11 3.29 ZON MAAN op onder op onder Febi 11 8.05 17.44 16.47 7.04 12 8.04 17.46 17.52 7.36 13 8.02 17.46 19.00 8.05 14 8.00 17.50 20.09 8.32 15 7.58 '17.52 21.20 8.58 16 7.56 17.54 22.32 9.24 «1

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1