De ronde-tafelconferentie in Brussel De reorganisatie van de Franse regering PUROL Europese verkiezingen in 1962? Het Israëlisch-Syrische grensgeschil De kwestie Bizerta een uitgemaakte zaak Acties voor spijtoptanten RECHTSZAKEN Zaterdag 6 februari 1960. DE VRIJE ZEEUW Huidgenezing DE BETEKENIS VAN DE FRANSE KABINETSWIJZIGING VERKLARING VAN SOUSTELLE De Israëlische wapenleveranties aan West-Duitsland Schietpartijen in Lyon STICHTING VOOR VEE-ARBITRAGE DE CONTROLE OP KERNPROEVEN De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" BUSPERSONEEL KOMT TERUG OP EIS Veroordeeld wegens dood door schuld LESTER PEARSON VOOR UITBREIDING VEILIGHEIDSRAAD AMERIKAANS COMMENTAAR OP VERKLARING VAN MOSKOU Pagina 9 Aan het einde van de derde week van de ronde-tafelconferen tie in Brussel blijkt de kwestie van de vorming van een voor lopige Kongolese regering nog sleeds niet te zijn opgelost. Tegenover de mening van de Belgische regering, dat de rege ring in Brussel verantwoordelijk zal blijven voor de gang van za ken in de Kongo totdat op 30 juni de souvereiniteit zal zijn overgedragen heeft vrijdag het „kartel" opnieuw stelling geno men. Het enige verschil met de eis van de donderdag formeel ge desavoueerde leider van deze groep van nationalistische Kon golese partijen, Kasavoeboe, is, dat thans niet meer wordt ge sproken van een voorlopige rege ring maar van een „voorlopig nationaal comité". Dit comité zou uitsluitend uit Kongolezen moeten bestaan en worden geleid door -een „gevolmachtigd minis ter", door de Belgische koning uit een voordracht van de Kon golese deelnemers aan de R.T.C. te benoemen. Het zou over alle bevoegdheden moeten beschik ken. die het koloniaal handvest thans geeft aan de Belgische gou verneur-generaal in Leopoldstad. Ook heeft het „kartel" vrijdag duidelijk gemaakt, dat het geen genoegen zal nemen met het voortduren van het gezag van het Belgische koningshuis over Kongo na de datum van 30 juni. De mogelijkheid daarvan is de vorige week ter tafel gebracht door de Belgische minister voor Kongo. De Schrijver, in zijn voorstellen over de gang van za ken nadat Kongo formeel zelf standig zal zijn geworden. De in het „kartel" verenigde Kongo lezen hebben aangekondigd zelf een souverein te willen kiezen, die zou moeten voortkomen uit het te kiezen wetgevende Kon golese lichaam. Tenslotte is deze groepering vrijdag ook terugge komen op de reeds eerder ge stelde eis, dat waarnemers van de Verenigde Naties zullen wor den ingeschakeld bij het toezicht op de in Kongo te houden alge mene verkiezingen. De opvolger van Kasavoeboe als voorzitter van het „kartel", Ngoevoeloe, zeide overigens vrij dag geen commentaar te hebben op de vragen over het verschil tussen een voorlopige regering en een voorlopig comité. Wel kondigde hij aan, dat zijn volge lingen „klare wijn" verlangen en „volgens hun verantwoorde lijkheden" zullen handelen, in dien op de eerstvolgende plenaire vergadering van de R.T.C. op maandag a.s. geen voldoende rekening met hun verlangens zal worden gehouden. Hij zeide daar niet bij, of dit zal betekenen dat het voorbeeld van Kasavoeboe zal worden ge volgd en ook zij de Kongolese besprekingen in Brussel dan niet verder zullen bijwonen. Inmiddels heeft in Brussel, waar reeds verschillende keren wordt gesproken over „buiten landse invloeden" op de gang van /aken op de R. T. C., het bericht over het vertrek van twee Kon golese afgevaardigden naar Ber lijn grote aandacht getrokken. Het zijn 2 leden van het „kartel", Kasjamoera en Mboeeny, van wie vooral eerstgenoemde een weinig tegemoetkomende hou ding jegens België heeft ge loond. In een onderhoud met de „Standaard" heeft de Belgische adviseur van het „kartel", prof. A .A. J van Bilsen, vrijdag ver klaard dat „België er aan zal moeten wennen, dat Kongo mor gen een zelfstandige staat zal zijn en dat het ook op buiten landse technici, kapitalen en ad viseurs een beroep zal gaan doen. Het einde van de koloniale periode in Afrika, aldus prof. Van Bilsen, zal rondom de nieuwe Afrikaanse leiders „de zelfde Europese avonturiers, agenten van imperialistische machten, van geheime diensten en van trusts zien opduiken, die ook de Arabische en Zuid-Ameri kaanse gebieden onveilig ma ken." Overigens betoogde prof. Van Bilsen voorts in dit onderhoud, dat het gezag van het koloniale bestuursapparaat tanend is en dat het „hoog tijd wordt dat een voorlopige Kongolese regering wordt gevormd voor de periode van het einde der R. T. C. tot de 30e juni. Hij zeide hier een mid del in te zien om „wilde" en onwettige regeringen in Kongo te voorkomen. Het ontstaan van onstabiele regeringen in Kongo is vrijdag ook zijdelings ter sprake ge bracht door de „gewoonterechte lijke stamhoofden" in de Kongo lese delegatie, die vrijdag hun vrees uitspraken dat de jonge Kongolese staat „zeer grote ge varen tegemoet gaat." Op een persconferentie ver klaarden vertegenwoordigers van deze „adathoofden", dat zij tach tig procent van de 1.300.000 kie zers in Kongo vertegenwoordi gen. Naar hun oordeel zal het handhaven van de rust en orde in de nieuwe staat afhangen van de drie volgende voorwaarden: 1. het blijven eerbiedigen van de authentieke Kongolese basis- instellingen; 2. zo weinig mogelijk veran deringen in de onderlinge ge zagsverhoudingen 3. het overnemen van de be staande sociale en politieke ver houdingen in de nieuwe struc tuur. Reeds eerder hebben de Kon golese stamhoofden gewaar schuwd tegen de „dictatuur" van de politieke partijen in de grote steden over geheel Kongo en met name over de plattelands bevolking. „Indien niet naar on ze woorden wordt geluisterd zul len oproer en bloedige twisten niet meer kunnen worden tegen gehouden", aldus werd gezegd. (Adv.) Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Israël heeft woensdag in een brief aan de Veiligheidsraad ver klaard, dat de „Arabische boe ren" die bij de recente grensinci denten om het leven zijn geko men, in werkelijkheid Syrische militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Israël woensdagavond meldde dat de Syriërs in het grensgebied opnieuw hadden ge schoten, beschuldigden de V.A.R. en Israël elkaar van agressie. Zij deden dit in brieven aan de Vei ligheidsraad, zonder dat zij de Raad verzochten in te grijpen. Omar Loetfi verklaarde namens de V.A.R.dat Israëlische troe pen het vuur hadden geopend op Arabische boeren, die zich te zamen met een waarnemer van de V. N. in de gedemilitariseerde zone ten noorden van het Meer Premier Debré heeft donder dagavond na afloop van een diner met president De Gaulle meegedeeld, dat dezer dagen de wijzigingen in het kabinet zul len worden bekendgemaakt. Het schijnt dat zekere moei lijkheden die zich op het laat ste ogenblik hebben voorge daan, verhinderd hebben deze bekendmaking eerder te doen. Deze moeilijkheden zouden voornamelijk betrekking heb ben op het vertrek van Robert Lecourt als minister van Staat, belast met de be trekkingen met de andere lan den van de Franse gemeen schap en het vinden van zijn opvolger. Achtereenvolgens ont ving Debré donderdagavond Bernard CornutGentille, mi nister van P.T.T.-zaken, Olivier Guichard, de technische advi seur verbonden aan het bureau van president De Gaulle, Ro bert Buron, minister van Open bare Werken en Verkeer, en Roger Frey. de minister van Voorlichting die genoemd is als mogelijke opvolger van Jacques Soustelle als minister voor kwesties betreffende de kern energie, de Sahara en de be trekkingen met de overzeese departementen. Hoewel omtrent de mutaties officieel niets bekend is, werd donderdag van betrouwbare zij de gemeld, dat president De Gaulle Soustelle zijn ontslag heeft aangezegd, omdat deze het niet eens was met het be leid van het staatshoofd ten aanzien van Algerië. Voorts verluidde in politieke kringen, dat Piere Guillaumat als minister van de Strijd krachten zal worden vervan gen, omdat hij een te slappe houding tegenover de oproer lingen in Algiers zou hebben aangenomen. Hoewel ook hij genoemd is als mogelijk opvol- ger van Soustelle, wordt het ook mogelijk geacht dat hij niet meer in het kabinet wordt opgenomen. Het schijnt wel ze ker, dat de 44-jarige Pierre Messmer, voormalig hoge com missaris van Frans West-Afri ka, minister van de Strijd krachten wordt. Hij heeft in de tweede wereldoorlog deel uitge maakt van de vrije Franse strijdkrachten. Onlangs heeft hij als reserve-officier in een regiment parachutisten in Oost-Algerië gediend. Het, schijnt dat Paul Delouvrier, althans voorlopig, zijn post ah gemeen gedelegeerde in Algerië zal behouden. Verder wordt het mogelijk geacht, dat André Boulloche, die enige tijd geleden als mi nister van Onderwijs aftrad, in het kabinet zal terugkeren als opvolger van de kort na Pinay afgetreden staatssecretaris voor Economische Zaken, Max Fle- chet. Tenslotte worden Alain Poher en de fractieleider van U.N.R. in de nationale vergade ring, Terrenoire, genoemd als nieuwe minister van resp. P.T.T.-aangelegenheden en Voorlichting. Waarnemers te Parijs hebben gezegd dat de kabinetswijziging tol gevolg heeft dat de trouw van het kabinet aan president De Gaulle is versterkt. De ministers die hoewel zij Gaullisten waren, het niet met hem eens waren over Algerië, namelijk Soustelle en Cornut Gentille, zijn vervangen. Twee trouwe Gaullisten, zijn minister geworden en Frey, ook een vurige Gaullist, is bevorderd. Volgens de waarnemers is de weg nu vrij voor De Gaulle om de samenzweerders tegen zijn regime onschadelijk te maken en zijn Algerijnse politiek voort te zetten. De door president De Gaulle uit het Franse kabinet gezette minister Soustelle heeft vrijdag tot de pers gezegd dat het tegen hem gerichte besluit is genomen tot genoegen van degenen „die mij nooit de rol hebben vergeven die ik heb gespeeld bij de invoe ring van het nieuwe regime". Soustelle zei dat „de hoogste autoriteit in het land" had toe gegeven dat hij, Soustelle, niet verantwoordelijk is voor de tra gische gebeurtenissen in Algerië. ij zei alleen uit de regering te ajn gestoten omdat hij van plan VrS, teA houden aan de zaak van Frans-Algerië. Hij zei aan de dijk gezet te worden negentien jaarzeven maanden en achttien dagen nadat hij gehoor had gegeven aan ge- neraal De Gaulles oproep van 18 juni 1940 tot voortzetting van de strijd tegen de Duitsers. Met 394 tegen 242 stemmen bij 10 onthoudingen heeft het congres van de flistadroeth het invloedrijke Israëlische vakverbond) geweigerd, de leve ring van Israëlische wapens aan West-Duitsland te bespre ken. Om een discussie van dit onderwerp was verzocht door linkse vakverenigingen. Tien Algerijnse Mohamme danen en één Fransman hebben donderdagavond verwondingen opgelopen, toen Algerijnen op twee plaatsen in Lyon groepen van hun landgenoten aanvielen. De ene schietpartij deed zich voor op straat, de andere in een café dat veel door Algerijnen wordt bezocht. Samen met de Nederlandse bond van veehandelaren en de Nederlandse bond van varkens handelaren heeft het Land bouwschap enige tijd terug de stichting voor veearbitrage in het leven geroepen. Reeds in 1907 zijn pogingen aangewend om te komen tot arbitrage in de veehandel. In 1921 is de vereniging voor vee arbitrage opgericht, welke thans vervangen wordt door de stichting voor veearbitrage. Deze stichting' heeft in elke provincie en in de Noordoost polder een of meer adviescom missies, die bestaan uit een dierenarts, een veehouder en een veehandelaar en die tot taak hebben bemiddelend op te treden bij geschillen. Verder heeft de stichting in elke pro vincie en in de Noordoostpol der een arbitragecommissie. Ook is een centrale arbitrage commissie ingesteld, die recht spreekt in hoger beroep. De bonden van veehandelaren en van varkenshandelaren heb ben zich in hun statuten ver plicht de geschillen te laten be slechten door arbitrage. van Galilea bevonden. De Israë lische afgevaardigde, Josef Te- koah, schreef echter dat Syrische militairen, gewapend met ge weren en machinegeweren, maar zi'ch voordoende als boeren, de zone waren binnengetrokken om zich van delen hiervan meester te maken. Hij noemde de poli tiek van de V.A.R. een voortdu rende bedreiging van de vrede in het grensgebied. Hetzelfde zei Loetfi van het Israëlische op treden. Intussen hebben Israëlische afgevaardigden woensdag met secretaris-generaal Hammars- kjoeld gesproken over de vaart door het Suezkanaal. Van Israë lische zijde werd ontkend, dat zij de kwestie van het Deense schip „Inge Toft", dat sinds mei van het vorige jaar in Port Said wordt vastgehouden omdat het met een Israëlische lading voor het Verre Oosten het kanaal wil de passeren, ter sprake zouden hebben gebracht. Uit Cairo was eerder bericht, dat het overleg van Hammerskjoeld met de Is raëliërs wellicht van invloed zou zijn geweest op het besluit van de reder van het Deense schip om de lading te lossen. Hammarskjoeld had ook een gesprek met vertegenwoordigers van de V.A.R. Naar verluidt heeft hij getracht beide partijen te bewegen om hun troepen uit de gedemilitariseerde zone terug te trekken. Israël heeft echter verklaard, dat het in het betrok ken gebied geen militairen heeft. Hammarskjoeld heeft donder dagmiddag een persconferentie gehouden. De Sowjet-afgevaardigde op de conferentie van drie over de controle op kernproeven heeft donderdag een Westelijk voor stel aanvaard om meer dan één officiële waarnemer te plaat sen aan boord van vliegtuigen die een onderzoek instellen naar mogelijke kernproeven in de atmosfeer. De afgevaardigde, Tsarapkin stelde echter voor, dat per vliegtuig één of twee waarne mers worden gekozen uit de landen waarvan het luchtruim wordt geïnspecteerd. Amerika en Engeland staan op het standpunt dat de offi ciële waarnemers niet moeten komen uit het land dat geïn specteerd wordt, aangezien dat land vliegtuig en bemanning- ter beschikking stelt en zo doende zoveel niet-officiële waarnemers kan meezenden als het wenst. De conferentie wordt maandag voortgezet. De mogelijkheid bestaat, dat in de zes landen van de Europese gemeenschappen in 1962 recht streekse algemene verkiezingen kunnen worden gehouden voor het Europese parlement. Dit heeft de voorzitter van de werk groep voor de Europese verkie zingen uit het Europese parle ment, de Belg Dehcusse, donder dag op een persconferentie in Brussel ter gelegenheid van het gereedkomen van een ontwerp- conventie voor deze verkiezingen medegedeeld. Volgens de ontwerp-conventie, waaraan de werkgroep vijftien maanden heeft gewerkt, zal het op directe wijze door de burgers van de zes landen gekozen par lement 426 leden tellen. Neder land en België zullen elk 42 par lementariërs naar de Europese volksvertegenwoordiging kunnen afvaardigen, Duitsland, Frank rijk en Italië elk 108 en Luxem burg 18. Gedurende een over- angsperiode zal echter een der de van dat aantal gelijk dus aan liet huidige aantal Europese parlementsleden van 142 door de nationale parlementen uit hun midden worden aangewezen. De afgevaardigden zullen voor 5 jaar worden gekozen. Zij zul len, zoals in de ontwerp-conven tie wordt bepaald, „hun stem in dividueel en persoonlijk uitbren gen en geen instructies of enig imperatief mandaat mogen aan vaarden". Het lidmaatschap van het Europese parlement zal wel verenigbaar zijn met dat van de nationale parlementen, doch niet met het ministerschap, het lid maatschap van een van de drie uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen of eni ge andere functie in de E.E.G, Euratom of E.G.K.S. Het kiessysteem zal, naar het Nederlandse lid van de werk groep, het Kamerlid W. J. Schuyt, als een van de rappor teurs op de persconferentie mee deelde, door het eerste gekozen Europese parlement worden be paald. Voor de eerste Europese verkiezingen zullen de nationale bepalingen gelden. Wel is be paald, dat voor het actieve kies recht de minimum-leeftijd niet onder 21 en niet boven 25 jaar mag zijn en voor het passieve kiesrecht respectievelijk 25 en 30 jaar. Over de rol van de politieke partijen bij de Europese verkie zingen bepaalt de ontwerp-con ventie slechts, dat de bepalingen, die in elk der zes landen gelden van toepassing zullen zijn. Aan gezien in de ontwerp-conventie wordt bepaald, dot de eerste ver kiezingen voor het Europese par lement op de eerste zondag na zes maanden van het inwerking treden van de conventie zullen worden gehouden is om bepaalde bezwaren daartegen zoals in ons land tevens een artikel opgenomen, waarin wordt ge zegd dat de verkiezingen op de dag daarvoor of daarna mogen worden gehouden. Als de dag van inwerkingtreding wordt ge noemd de dag, waarop het laat ste van de zes landen de ratifi catie-oorkonde, bij de Italiaanse regering zal hebben gedeponeerd. De ontruiming' van Bizerta door de Fransen is een uitge maakte zaakzij zal vroeg of Iaat geschieden, zo heeft president Bourguiba van Tunesië vrijdag verklaard. De president sprak op een bij eenkomst van 1500 politieke en vakbondsleiders in Tunis. Hij sprak voornamelijk over econo mische kwesties en roerde de door Tunesië geëiste ontruiming van de marine-basis Bizerta slechts terloops aan. Ik twijfel er niet aan, zo ver klaarde hij, dat het Tunesische volk zich als gemobiliseerd be- De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door H. VAN SEELAND 27) Nadruk verboden. „Dat verandert aan de hele zaak niets, Edouard. Er is geen mens die kans zal krijgen om jou bij mij van boord te halen." „Maar", viel Edouard hem op gewonden in de rede, „hoe had u zelf dan gedacht om deze voor mij zo onaangename kwestie op te lossen. Vergeet u ook niet, dat mijn werkkring en mijn gehele maatschappelijke toekomst thans op het spel staan. Wat moet mijn directeur er van denken, als ik over een zekere tijd onverwacht op mijn werk verschijn en hem niets anders zal kunnen zeggen dan: „Ziezo, hier ben ik weer, mijnheer Cruemont. Ik ben de gast geweest van een onbekende meneer, die mij, louter voor zijn eigen genoegen, een tijdje mee uit varen heeft genomenIk denk, kapitein Van der Decken, dat die directeur van mij zou kunnen zeggen: „Bedankt voor je mededeling, maar zoek jij dan nu maar een andere baas." Kapitein Van der Decken schoot in een lach. „Jij behoeft je om jou toekomst anders helemaal geen zorgen te maken, brave jon gen. Voor die toekomst van jou zal ik wel zorgen.... en wellicht nog beter dan die hele mijnheer Creumont.' „Dan ben ik erg benieuwd om te horen, hoe u zicb dat dan wel voorstelt, kapitein!" De gezagvoerder ging er eens gemakkelijk voor zitten. Een raadselachtig lachje kwam om zijn mond. Toen vroeg hij: „Je bent toch mijningenieur, niet waar?" Edouard keek verwonderd bij die vraag. „Inderdaad, kapitein." „Dan doe ik je een voorstel. Kom bij mij in dienst." Nu moest Edouard even lachen. „Ik begrijp niet, wat een mijnin genieur op zee te maken heelt." „Dat zal ik je dan verklaren. Heb jij wel eens van Ofir ge hoord?" Edouard keek verrast op. „U bedoelt dat geheimzinnige en on vindbare goudland uit een ver verleden?" Kapitein Van der Decken knik te instemmend. „Precies!" zei hij Gisteravond heeft het secre tariaat van het comité „Nassi" het volgende communiqué uit gegeven Het comité „Nationale actie steun spijtoptanten Indonesië" (NASSI) en de stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië zijn op 4 februari j.l. bijeenge komen ter duidelijke onder scheiding van ieders doel en taak, teneinde verwarring te voorkomen. Het comité „Nationale actie steun spijtoptanten Indonesië" heeft tot taa.k, actie te voeren, opdat de Nederlandse regering' op zo kort mogelijke termijn de spijtoptanten, die daartoe het verlangen te kennen hebben gegeven, in de gelegenheid stelt naar Nederland te komen. De stichting hulp aan land genoten in Indonesië heeft tot taak, direct en zo uitgebreid mogelijk hulp te verlenen in Indonesië. Men kan het comité „Nassi" steunen door storting De delegaties van personeel van vervoersondernemingen heb ben meegedeeld, dat zij na rijp overleg op hun besluit, dat in hield dat zij zaterdag 6 februari om twaalf uur uitslag wensten op hun eis van drie procent van het jaarloon als vooschot op de lopende onderhandelingen, terug komen, totdat de besprekingen tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties die tot dus ver een gunstig karakter dra gen, geëindigd zijn. toen. „De familie Van der Decken die op het kasteel „La Rochc" heeft gewoond en er officieel nóg woont, is in het bezit van dat ge heim.... Heeft grootvader Ver nier je daarover nooit iets ver teld?" De belangstelling van Edouard was thans als bij toverslag gaan de gemaakt. „Ja, hij vertelde mij destijds ik was toen nog een kleine jongen dat de familie, die het kasteel in eigendom heeft, zich op een lange en verre reis bevond en... het zou nog wel vele jaren kunnen duren, aleer ze zouden terugkomen. Ik kan mij dan ook niet herinneren ooit iemand van die familie gezien te hebben." „Dan zie je er nu een voor je, EdouardEn de reden, waar om ik je op deze reis meeneem is.... omdat ik een knap inge nieur nodig heb die voor mij in Ofir kan onderzoeken of de bodem en het gebergte in aan merking komen voor het winnen van goud op een modernere en snellere wijze. Indien dat zo is en daarvan ben ik praktisch zeker, dan kan je bij mij twee maal zoveel verdienen als bij Creumont. Bovendien krijg je dan nog een 'extra bonus aan het eind van het jaar, die gelijk staat met de helft van je salaris, zodat je dus, rekenkundig ge sproken, bij mij driemaal meer kan verdienen dan bij je tegen woordige baas." Edouard kreeg een kleur van opwinding. Hij kon zijn oren bij na niet geloven. „Het klinkt allemaal erg mooi wat u mij daar vertelt, kapitein, op giro 8118 (Laan v. Meerder- voort 1580, Den Haag). Men kan de stichting Hulp aan landgenoten in Indonesië steunen door storting op giro 308 (Burgemeester de" Monchy- plein 6, Den Haag). De rechtbank te Breda heeft de Bredanaar G. B. die terecht heeft gestaan wegens het auto rijden onder te grote drankin vloed en het veroorzaken van een dodelijke aanrijding', ver oordeeld tot twaalf maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek van voorar rest. Tevens werd hem de rij bevoegdheid voor twee jaar ontzegd, eveneens met aftrek van de tijd dat de veroordeelde het rijbewijs reeds kwijt is. De eis tegen B. was een jaar ge vangenisstraf en drie jaar in trekking van het rijbewijs. De veroordeelde heeft op 20 oktober op de Haagweg te Bre da de 19-jarige wielrijder Fr. Baggen uit Leur met zijn auto van achteren aangereden, waarbij Baggen op slag werd gedood. Hierna reed B. nog 200 meter door en botste tegen een geparkeerde auto. De rechtbank heeft het verweer van B., dat hij een bewustzijnsvernauwing zou hebben gehad op het mo ment van het ongeval, verwor pen. maar.de wetenschappelijke wereld van vandaag heeft het legendarische Ofir van vroeger nog steeds niet kunnen vinden. Daarover lopen de meningen nog al uiteen. Men weet namelijk niet zo precies waar men het zou moeten zoeken. Indien u mij eeh- ter zou kunnen bewijzen, dat het werkelijk bestaat en ik zou dat door een nauwkeurig onderzoek ter plaatse ook wetenschappelijk kunnen bevestigen, dan zou ik wel eens wat voor uw voorstel kunnen gaan voelen." De kapitein glimlachte verge noegd. Hij scheen veel pleizier in het hele geval te hebben. „Zo zeker, als jij thans hier bij mij aan boord zit, zo zeker zal jij straks bij mij in Ofir zitten, op de voorgallerij van een moderne bungalow, die in „het gebied der 1300 goudmijnen" ligt. Wij zullen samen dat geheimzinnige Ofir be treden." .Voordat wij daarop doorgaan, kapitein, zou ik graag eerst ver nemen, hoe ik nu feitelijk hier aan boord gekomen benIk heb tot mijn schande verzuimd, om u heel hartelijk te danken voor mijn redding en voor de voorbeeldige verpleging die ik ga- kregen heb... U moet het mij maar niet kwalijk nemen, dat ik in het begin misschien een beet je boos was over mijn gedwon gen verblijf hier.maar ik ver trouw, dat u ook begrip zult kun nen hebben voor de moeilijk heden, die ik verwacht zodra ik weer in Frankrijk terug zal zijn." (Wordt vervolgd.) schouwt voor de strijd om eva cuatie van Bizerta, doch ik hoop dat voor maandag een gunstig antwoord op onze eisen uit Parijs zal binnenkomen. De kwestie-Bizerta was overi gens minder belangrijk dan de strijd tegen de economische ach terstand van het land, zo voegde hij hieraan toe. Maandag a.s. is het twee jaar geleden dat Franse vliegtuigen het Tunesische grensdorp Sakiet bombardeerden. De Tunesiërs blokkeerden daarop alle Franse bases, die later werden ontruimd. Bizerta is nog de enige Franse basis op Tunesisch gebied. Bour guiba riep onlangs op tot strijd om Bizerta als de basis maan dag a.s. niet ontruimd zou zijn en men vraagt zich af of de Tu nesiërs tot een symbolische blok kade van de basis zullen over gaan als hun eis niet wordt in gewilligd. De Tunesische ambassadeur in Parijs, een zoon van Bourgui ba is donderdag door generaal De Gaulle ontvangen. Het is niet bekend waarover zij gesproken hebben. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde vrij dag in Parijs dat hij hoopte dat het „gezonde verstand" zou overheersen. De minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft op de vergadering van vrijdag over de kwestie-Bizerta gespro ken. Minister Terrenoire wilde hierover niets zeggen, omdat, zo zei hij, er besprekingen gaande zijn. De Canadese oppositieleider Lester Pearson, die in 1957 de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen, heeft donderdag in een bijeenkomst in de universiteit van Montreal gepleit voor uit breiding van de Veiligheidsraad teneinde de Aziatische en Afri kaanse landen een betere ver tegenwoordiging te geven. Op deze wijze zou z.i. de zwakheid van de algemene vergadering, die steeds moeilijk te hanteren wordt, enigszins worden gecom penseerd, zonder dat afbreuk ge daan wordt aan de speciale functies van de Veiligheidsraad. „Vergroting, misschien verdub beling van het aantal leden, van de raad zal onze wereldorganisa tie doeltreffender maken als di plomatieke en politieke instel ling", aldus de Canadese oud minister van Buitenlandse Zaken. Op het ogenblik bestaat de Vei ligheidsraad uit vijf permanente leden -de Sowjet-Unie de Ver. Staten,Engeland, Frankrijk en nationalistisch China en zes niet-permanente leden die voor een periode van twee jaar door de algemene vergadering worden aangewezen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag verklaard, dat het z.i. on nodig is dat de NAVO-landen en de staten van het verdrag van Warschau een niet-aanvalsvor- drag sluiten, aangezien de Ver. Staten door het ondertekenen van het handvest van de Ver. Naties zich al verplicht hebben, niet hun toevlucht tot geweld te nemen. Voorts merkte het ministerie naar aanleiding van de verkla ring die de laden van liet ver drag van Warschau donderdag te Moskou hebben ondertekend, op dat de passages waarin van de vredelievendheid van de com munistische landen wordt ge tuigd,, moeilijk te rijmen zijn met de hernieuwde dreigementen van een eenzijdige actie ten aan zien van Duitsland. Het „State Department" zei tenslotte, dat de Sowjet-Unie bij de komende ont wapeningsbesprekingen in Ge- nève de gelegenheid krijgt om te bewijzen, dat haar vredelievende uitlatingen oprecht zijn gemopnd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9