Wintertijd - Baktijd Het lelietje der dalen \)w*t di \Jcouw Steek de hand in eigen boezem Kleur en fleur MET AZIJN GAAT HET FIJN Meer elektriciteit.... in en aan uw huis door.... email Paddestoel en Matrozenmuts Menu van dc week Nieuwe Parijse Hoedjes Meer ongelukken Zaterdag 6 februari 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 •Ia, do dames die van bakken houden, kunnen in de winter haar hart weer eens ophalen en dit is ook begrijpelijk, want er is geen tijd in hef .jaar, waarin een eigen baksel zo ge waardeerd wordt als in de winterkou. Buiten de geroutineerde baksters, is er ook nog een cate gorie van beginnelingen en van dames, die wel eens een enkele keer bakken. Bjj de laatstgenoemde twee groepen zal het nog wel eens voorkomen, dat er iets mislukt, maar het spreekwoord zegt: „Al doende leert men''. Velen zullen zich in deze tijd echter geroepen voelen, haar bakkunst eens te beproeven en in veel huisgezinnen zullen de bakovens en wonderpannen weer heel wat werk te doen hebben. Er zijn echter dikwijls kleinigheden, van die foef jes, die menige huisvrouw niet weet en die het resultaat van de moeite en inspanning vergroten. Twee druppels Wanneer tt voornemens bent zandtaart te bakken, bijvoor beeld voor het weekeinde, zul len de meeste dames er weinig voor voelen om op zondag voor dag en dauw op te staan, om de taart vors op tafel te krij gen. Ei- gaat veel van de aar digheid af. wanneer men op 'n zo ongpschikte tijd moet bak ken. Men zal het dus vóór de zondag willen doen. maar dan bestaat de kans, dat het gebak er niet zo vers uitziet, terwijl tevens de smaak dikwijls min der is. Er bestaat echter een mogelijkheid een en ander te ondervangen. Het enige, dat u te doen hebt, is twee druppels glycerine door hel deeg te mengen. Het doet wonderen. Natuurlijk moet al les zeer goed gemengd worden om het beoogde resultaat te krijgen. De taart blijft nu lan ger vers en gelijkt geruime tijd zo uit de oven te komen, waar door een zeer goed effect wordt verkregen. Men behoeft dus niet voor dag en dauw te bak ken. Voor velen betekent deze methode werkelijk een uit komst. Voor het gebak, dat in een pan met boter wordt gebakken, hebben we hier ook nog een kleine tip. Het betreft gebak, dat bereidt wordt zoals panne koeken. Prettiger werken Meng door het deeg een wei nig gesmolten boter. Natuurlijk goed mengen. Het gebak wordt hierdoor lekkerder van smaak en beter van uiterlijk, terwijl u tevens geen last hebt van roken tijdens het bakken. Bovendien Is het nodig boter of vet in de pan te doen, althans wanneer u voldoende gesmolten boter door het deeg mengt. U werkt dus sneller en prettiger, terwijl 't resultaat aanmerkelijk beter wordt. U doet er verstandig aan. de bakattributen bij elkaar te hou den en oen speciaal plekje te geven in de keuken. Heel han dig gaat dit, wanneer u alles in een speciaal kastje ofin de oven doet. Sommige huisvrouwen heb ben er iets handigs op gevon den in verband met het gebrek aan ruimte in de keuken. Aan de binnenkant van een deur van de kelderkast of dergelijke wordt een kastje bevestigd, waarin oen en ander kan wor den opgeborgen. Zo'n cleurbin- nenkast kan ook goed gebruikt worden om heel wat gerei zon der kastje op te bergen en wpI wanneer u de benodigdheden aan haakjes hangt, zoals do deegrollen. de kneedplank en dergelijke. iNadruk verboden). ..Waar heb jij uitgehangen?" vraagt Mia's moeder, als het meisje thuis komt. Het vluchtig blosje, dat het zes tienjarig dochterje bij deze vraag naar de wangen stijgt, verraadt haar al, vóór ze een uitvlucht kan verzinnen. ..Je bént niet bij Carla geweest! Waarom speld je me dat dan op de mouw?" ,.Hoe weet u, dat ik er niet was?" daagt Mia uit. ,.Ik heb erheen gebeld, om te vragen, of je in het naar huis gaan even bij tante Fien langs wou lopen, om dat pa troontje op te halen, dat ze me beloofd heeft. Zo zie je maar weer, dat elke leugen achterhaald wordt. En nu wil ik weten, waar je dan wèl gezeten hebt. Soms weer met die jongen over straat geslingerd?" ..Ja, ik heb met Ab gewandeld." geeft Mia, geen uitweg meer ziende, toe. ..Is dat zo erg?" ..Het ergste is, dat je erom liegt. Waarom maak je me wijs, dat je naar je vriendinnetje gaat, als er geen steek van waar is?" ..Omciat ik vooruit weet, dat ik niets mag. En trouwens u jokt zelf ook vaak genoeg," flapt Mia eruit. „Kind hoe durf je! Je moeder van onwaarheden te betichten; het is wat moois! Je moest je schamen. Vertel OPVOEDING me dan maar eens, wanneer jij mij hoort jokken." „O. vorige week nog. toen mevrouw Geerts opbelde, dat ze 's middags wcu komen. Toen zei u glashard dat het niet kon. omdat u een zieke kennis moest bezoeken. Maar het was. omdat u met tante Fien afgesproken had en mevrouw Geerts er niet bij wou hebben. Ik heb u wel tegen tante Fien horen zeggen, dat u dat mens lekker afge poeierd had." Mia geniet naar behoren van de tii- omf. dat ze moeder, die haar van lie gen wilde beschuldigen, meteen schaak- *mat heeft kunnen zetten. Moeder weet er inderdaad niet veel op te ant woorden. Om eraf te zijn, stuurt ze Mia naar boven met de woorden„Dat is heel wat anders. Iedereen gebruikt wel eens een leugentje om bestwil." En datzelfde betoogt moeder tegen vader, als ze 's avonds met hem alleen is en ze hem het voorgevallene van die middag in kleuren en geuren afschil dert. „Zo'n brutaal nest. Je moet je tegenwoordig door die blagen maar al les laten zeggen. Je zou voor je eigen kinderen op ieder woord, dat over je lippen komt. moeten letten. Een leu gentje om bestwil gebruikt iedereen toch zeker wel eens." Peinzend trekt vader aan zijn pijp. „Ja, natuurlijk, een leugentje om best wil gebruikt iedereen wel eens. En soms is het zelfs niet te vermijden. Maar toch geloof ik. dat we er zelf van zouden schrikken, als we eens gingen optellen, hoe vaak we gedachteloos al lerlei onwaarheden uitspreken. Leugens, die heel best vermeden, of althans omzeild hadden kunnen worden. Maar als onze kinderen ons erop betrappen en ermee confronteren, worden we nij dig en verontwaardigd en noemen we ze brutaal. Van hèn eisen we stipte waarheidsliefde. Maar waar blijven we, als we zelf het voorbeeld niet geven? Is het wonder, dat onze kinderen dan de kluts kwijt raken en het al gauw ook zo nauw niet meer nemen?" „O, hou maar op," roept moeder. „Je hebt' natuurlijk gelijk. Je bedoelt, dat we eerst onszelf moeten veranderen, voor we aan de kinderen beginnen, maar. „Juist." valt vader haar rustig in de rede. „Dat is, wat ik bedoelde." (Nadruk verboden.) MARCELLE. Rechts. Wit stro is het materiaal, waar uit deze paddestoelvor- mige hoed is gemaakt. Mannequin Claudette toonde de nieuwe schepping op een mo deshow. waarop Char les Creed in Londen zijn nieuwste modellen presenteerde. Links: Dit op een matrozenmuts ge lijkende hoedje is ge maakt van roze en wit gestreepte organza en geeft door de open hol ruimte aan de hog.e kapsels, welke op het ogenblik mode zijn. De rand is versierd met bloemen en diaman ten sieraden van Van Cleef en Arpels. Azijn komt. niet alleen van pas bij het smakelijk maken van gerechten, zo- wel voor- als nagerechten, maar het is goed voor veel huishoudelijke dingen. VOOR WITTE TEXTIEL Witte textiel bleekt men met bleekwater. dat is alom bekend. liet is nog wel winter, maar dat neemt niet weg, dat we toch wel kunnen genieten van enkele hij zonder mooie bloemen (planten). Hoewel wij het lelietje der dalen meestal volop in de bloei in ons bezit krijgen, is het ech ter ook mogelijk dit plan tje zelf in bloei te trek ken. Daarvoor is januari al een goede tijd. We schaffen ons kiemen of bloedneuzen aan, die in bosjes geleverd worden. Het is van groot belang deze van een solide firma te betrekken, daar we anders kans lopen bladneuzen te ontvangen die hetzelfde model hebben, doch smaller en langer zijn en dat is voor een leek moeilijk waar te nemen. Neuzen en wortels We gaan als volgt te work. In een kistje planten we de neuzen ongeveer 2 a 3 cm uit elkaar, na vooraf een stukje van de wortels te hebben af genomen. Ze ontwikkelen zich zeer goed in mos, maar aarde kun nen we ook gebruiken, doen dan liefst 2 delen bladaarde, 2 delen tuingrond en deel scherp zand. Na het planten moeten ze afgedekt worden met een laagje aarde of mos van ongeveer 4 a 5 em dikte. We leggen over het kistje een glasplaat, nadat eeist de oppervlakte van aarde vochtig gemaakt is met lauw water. Vervolgens wordt het kistje zo warm mogelijk ge plaatst. b.v. vlak achter de kachel of naast de verwar ming, waar een temperatuui heerst van ongeveer 70 a graden F. Deze warmtegraad is nog i hoog en daarom moet er goed gegoten worden, maar voor al niet met koud water. Het beste is wel dit geregeld te doen met de bloemenspuit. Blijf er op Ietten Nu is het beslist noodzake lijk hot kistje goed in het oo" te houden, want hot grond- mengsel mag vooral niet uit drogen. Dit en grote tempe ratuurschommelingen kun nen de oor/aken zijn van een totale mislukking. Zodra de jonge spruiten zichtbaar zijn geworden, moe ten ze verhuizen -naar een plekje voor het raam in het volle licht, aldaar kunnen ze verder tot ontwikkeling wor den gebracht. Krijgen we lelietjes der da len bloeiend in ons bezit, dan hebt u heel wat minder werk, want dan hoeft u verder niet anders te doen dan ze lauw water te geven en af en toe wat mest. Na de bloei kunnen ze in de tuin geplaatst worden, waar ze dan hopelijk volgend jaar weer tot bloei gebracht kun nen worden, zoals boven om schreven. (Nadruk verboden). maar het bleken van dit textiel gaat vlugger, als u aan het bleekwater wat azijn toevoegd. Het witte truitje van uw zoon tje of dochtertje zal spoediger helder wit worden als u aan het wolbleekmiddel wat azijn toe voegt. Het truitje kan er best tegen. Ook het zitvlak van manliefs pantalon of uw rok zal de glim mende plekjes verliezen als u door het water, gebruikt bij het persen, wat azijn roert. KALKZEEPV LEKKEN Veel huisvrouwen hebben te kampen met kalkzeepvlekken, dat is echter niet nodig, want in 9 van dc 10 gevallen kunt u deze nare vlekken verwijderen door het goed in heet water te leggen, waarin een flinke scheut azijn is omgeroerd. In nieuwe huizen staan soms nog kalkslrepen op de ruiten, neem hiervoor een lapje met azijn en het leed is gauw geleden. KLEUREN OPHALEN Er gaat niets boven een azijn- bad om de kleur van uw tafel kleed. vloerkleed, hetzij van stof dan wel van jabo op te halen. KETELSTEEN Hebt u ketelsteen in een alu minium ketel, kook hierin wat azijn en het ketelsteen zal los laten, zodat u het ongerief spoedig kunt verhelpennog beter is het er ook enige knik kers in te leggen, doov de ko kende beweging gaan deze rol len en het reSultaa.t is nog eer der bereikt. NIET VOOR ALLES Op elke regel is een uitzon dering. Zo mengt, u azijn niet gebruiken op glanzend gepo lijst marmer, het tast de kalk- verbinding aan. Voor asbest- granit.e en zinken voorwerpen is azijn eveneens „taboe"; het is een zuur en kan dus uitbijten en voor deze dingen is azijn weer niet zo fijn, al is de ge morste hoeveelheid nog zo klein, de schade kan er beden kelijk groot door zijn.... STALEN VOORWERPEN Wilt u ingedroogde water spatjes op een stalen aanrecht, keukenmessen of andere stalen voorwerpen wegwerken, behan del ze dan met azijn. De aan recht. met een doekje; de sta len voorwerpen legt u gewoon in hete azijn. De waterspatjes verdwijnen en roest laat los. Het bespaart, u veel werk. Wanneer op koude winter avonden het gezin zich thuis om de warme kachel heeft verenigd is voor de huisvrouw het moment aangebroken om in haar keuken melk tot een heerlijke warme melkdrank om te toveren, waarmee ze haar gezinsleden dan voor het naar bed gaan kan verrassen! Melk met honing: een probaat slaapmiddel. Citroen melkheerlijk fris. Anijs- en kaneclmelk: heel geu rig en weer eens iets heel an ders.' De recepten vindt U onder het weekmenu. ZONDAGTomatensoepvar kenshaas, spruitjes, aardap pelen, grapefruit met slag room (iets van de slagroom kan ook op de soep worden gedaan). MAANDAGOvenschotel van bloemkool, kaas en aardap pelen, sinaasappelvla. DINSDAGBloemkoolsoep, hard gekookt ei, aardappe len, Brussels lof, botersaus. WOENSDAG: Balclapjes, knol selderij, aardappelpuree, stoofpeertjes. DONDERDAG: Stamppot, boe renkool met rookworst, yog- hurtvla (tutti frutti in de week zetten). VRIJDAG: Gebakken herse nen, sla, rijst, paprika-room saus óf gestoofde makreel, rijst, sla, paprikaroomsaus, tutti-frutti (bonen in de week zetten). ZATERDAGBruine bonen, spek, aardappelen, rijstkoek jes. RECEPTEN: PAPRIKA ROOMSAUS Van 30 gr. boter, waarin men 1 theelepel paprikapoeder liet meefruiten, 30 g bloem en l melk, wordt een mooi glad ge bonden saus gemaakt. Hierdoor wordt tot slot Vidl koffieroom en wat zout naar smaak ge roerd. CITROENMELK Men moet hiervoor het dun afgeschilde schilletje (vooral zonder de witte onderlaagvan j 1 citroen in een goed gesloten 'pan met 34 l melk een kwar tiertje zachtjes laten trekken. Het schilletje wordt daarna uit de melk genomen en de ci- troenmelk met 40 g suiker op smaak afgemaakt. Ze kan des gewenst met 8 g aangemengde maizena iets worden gebonden. AANGESLAGEN VAASJES De aanslag op aangeslagen vaasjes verdwijnt met een beetje azijn, harde witte aan slag op plastic bioemschotel- tjes eveneens. Rechts: Een clo che voor de middag, gevlochten uit grof, zwart stro. Twee hoedjes van Ramon de Morquezuit Parijs. Links: Een origi nele cloche van rood groen, geruit schotse wol. Het menselijke lichaam is door zijn grote waterrijkdom helaas een zeer goede gelei der voor elektriciteit. Gelukkig hebben we oen natuurlijk isolatiemateriaal en dat is onze huid, maar dan moet die huid ook droog zijn. Een droge huid biedt niet alleen weerstand bij het bin nenkomen van de stroom; ook bij het verlaten van het lichaam biedt de droge huid andermaal weerstand. De sterkte van de stroom wordt door de droge huid verminderd en het is goed om dit nooit uit het oog te verliezen. Geheel anders is dit met de vochtige huid: deze heeft haar natuurlijke weerstand tegen elektriciteit verloren. Zelfs lage spanningen kunnen, wanneer de huid niet droog is, gevaarlijk zijn voor het menselijk lichaam. Pas onder de 24 volt is de elektriciteit ongevaarlijk en mogen we spreken van zwak stroom. Wanneer er dus kans op is, dat u met een onder span ning staande sterkstroom geleider in aanraking komt, dienst u droge handen te hebben. MODERNE MENSEN. In het leven van de mo derne mens neemt kunstma tig opgewekte elektriciteit een steeds grotere plaats in. Niet alleen voor indus triële doeleinden, ook voor huishoudelijk gebruik wordt steeds vaker elektriciteit toegepast. Het behoeft daarom nie mand te verwonderen, dat ongevallen door elektrische stroom beslist niet meer tot de zeldzaamheden behoren. Uit het bovenstaande vol gen reeds enkele regels: geen natte handen als men met elektrische apparaten omgaat. Geen natte handen bij reparatiewerkzaamheden, waarbij men met elektrische stroom in aanraking zou kunnen komen. Geen natte handen bij uw reddingspo gingen, wanneer er onver hoopt iemand in een stroom- MEDISCH CONSULT kring is geraaki, waaruit hij zichzelf niet kan bevrij den. DROGE KLOMPEN. Voorts dient u de situatie, waarin men zich bevindt, steeds goed te beoordelen. De stroom die naar de aar de moet afvloeien, onder vindt bij het uittreden uit het lichaam grote weer stand, wanneer men bijvoor beeld droge klompen aan de voeten heeft. Droge schoenen, vooral wanneer daar rubberzolen onder zitten, bieden vanzelf sprekend dezelfde voordelen. Bedenk steeds, dat u vei liger op een droge houten vloer kan staan, dan in een kelder met een flinke laag water. Zo staat u bij kans op aanraking met elektrische stroom eveneens beter op een zwaar en droog wollen tapijt, dan op een vochtig zinken dak. DOUCHECELLEN. In de praktijk van het da gelijks leven dient vooral te worden gelet op de toestand van snoeren en stekkers. Voorts dient u voldoende aandacht te schenken aan waterdichte armaturen in badkamers en douchecellen, Wasmachines, ijskasten, elek trische wringers, fornuizen, mixers en koffiemolens moe ten geaard zijn. Voor de beveiliging van peuterende kinderen zijn er speciale (en goedkope) stop contactbeveiligers in de han del, die alle aanbeveling ver dienen. Gaat u zelf iets repareren dat met het stroomnet is verbonden, schakel dan" toch vooral voordien de stroom uit. Menigeen zal dit al te van sprekend vinden, maar de vele ongevallen met elektri sche stroom zijn er om aan te tonen dat deze eenvou dige zaken steeds weer wor den vergeten. Dr. H. W. SCALOGNE. (Nadruk verboden.) HE huidige tijd met zijn eenvoudige en strakke vormgeving vraagt niet alleen kleur voor gebruiksvoorwerpen, maar ook voor gebouwen en woonhuizen. En allerwege komen wij die kleur steeds meer tegen, zowel in de stad als daarbuiten, zij het niet altijd even fraai. Immers, het kleur geven aan voorwerpen, die aan de buitenlucht zijn blootgesteld is geen sinecure. Een oplos sing is het gebruik van geëmailleerde stalen bouwpanelen, die wor den onderscheiden in bekledingsplaten en paneelwanden. Deze geëmailleerde bouwpanelen worden in Nederland in licen tie gemaakt door een fabriek in Dieren. Een voorbeeld van toe passing is het nieuwe GAK-kantoor te Arnhem. OOK BINNENSHUIS AOK binnenshuis kan men deze geëmailleerde pane len in alle mogelijke kleurscha keringen toepassen, bijv. als scheidingswand, deurbekleding' e.d. Maar email treft men in vrijwel elke woning aan in de vorm van huishoudelijke arti kelen. Het is niets anders dan een bijzonder soort glas, waar mee van ijzer vervaardigde voorwerpen worden bedekt, in de vorm van een dun laagje, dat het ijzer beschermt teger het roesten en togen inwerkir van bepaalde bestanddeler Het is reukeloos en smakeloc en werkt op geen enkele wijz in op bijv. het voedsel dat it een pan wordt gekookt. MODERNE VORMGEVING EN KOUDGREEP HANDVATEN DE vormgeving in de ge emailleerde huishoudelijke artikelen is zeer modem, ter wijl de kleuren fris en fleurig zijn en blijven. Daar zijn de select-pannen in een set die zo van het fornuis op de tafel kan worden geplaatst. Zij zijn een lust voor het oog en een werk- besparing bij het afwassen; die alleraardigste en fleurige thee potten en koffiekannen, hele keukenuitzetten in velerlei kleur en vormgeving en de pan nen met koudgreephandvaten, zodat ze gemakkelijk te han teren zijn; de wasmachines en centrifuges en de volledige af was-, spoel- en droogmachinês voor het vaatwerk. Even heeft het er naar uitge zien of email het kind van de rekening dreigde te worden, maar het heeft zijn plaats weer gevonden en zich daar ste vig genesteld in en aan het huis van de moderne Nederlan der en dit alles dank zij vak manschap van de Nederlandse fabrikanten, die niet geaarzeld hebben oude, platgetreden pa den te verlaten en zich aan te passen aan de eisen die de hui dige tijd stelt aan doelmatig heid, hygiëne en vormgeving. Select-pan (zo van het vuur op tafel) en koffiekan in modern# vormgeving en kleur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7