Overzicht Geringe seizoenstijging van de arbeidsreserve Internationale jaarbeurs Vlaanderen te Gent BILJARTEN De salarisherziening van het overheidspersoneel De rede van MacMillan in Kaapstad MACMILLANS BEZOEK AAN ZUID-AFRIKA ISRAEL EN DE ARABISCHE WERELD DE SOWJET HEEFT 208.826.650 INWONERS Sterftecijfer het laagste ter wereld Gen. Taylor waarschuwt SOWJET-UNIE VOLGEND JAAR STERKER DAN DE VERENIGDE STATEN FRANKRIJK EN DE KERNENERGIE VELE LANDARBEIDERS VONDEN WERK IN INDUSTRIE EN HAVENBEDRIJVEN ZEEPOST Pagina 10 van de economische toestand van het bedrijfsleven in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen over 1959 INDUSTRIE. Ueptwortelsuikerindustrie. De Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent meldt dat de bietenuit zaai in 1959 belangrijk groter was dan in 1958. Er werd in Nederland een re cord-oppervlakte, n.l. 93.000 ha uitgezaaid tegen 81.000 ha in 1958. Vooral de gewassen op zand gronden, hoger gelegen gebieden en gronden met 'n minder goede struktuur, waar de uitbreiding van de teelt voornamelijk plaats vond, hadden meer van de droog te te lijden en de opbrengsten waren daar dan ook laag. De ge bieden waar de regenval iets groter was of de struktuur beter, gaven daarentegen goede tot zeer goede opbrengsten. Het gemiddelde over 1959 bedroeg 35 ton/ha. Door de geweldige droogte, ook tijdens de eerste helft van de kampagne, was de tarra zeer laag. Nadat het eind oktober behoorlijk geregend had, werd de/e hoger. Het kampagnegemid- delde kwam tenslotte op circa 12 ','td.i. 8 lager dan nor maal. De klimatologische invloeden deden zich ook gelden t.a.v. het suikergehalte. De bieten hadden weinig vocht opgenomen en het suikergehalte was daardoor veel hoger dan normaal. Na de regen val in oktober daalde dit, maar het kampagnegemiddelde heeft toch 17,4 bedragen, dit is 1,5 hoger dan normaal. Beide faktoren, lage tarra en hoog gehalte zullen voor de land bouwers de bietenprijs in gun stige zin beïnvloeden. Het rooien kon over het alge meen, dank zij de droge weers omstandigheden, vlot verlopen. Hetzelfde kan gezegd worden van de levering. Het hoge gehalte drukte de verwerkingscapaciteit, daar uit eindelijk per ton bieten meer suiker moest geproduceerd wor den dan anders. De neerslag tijdens de kam- pagne heeft, wat de kg-opbrengst betreft de gezonde bieten nog in gewicht doen toenemen. Het door de C.B.S. verwerkte kwantum bieten bedroeg 175.000 ton. Zowel het vervoer per auto als per schip is voor de aanvoer van de bieten als de afvoer van sui ker, pulp en schuimaarde vlot verlopen. Ook tijdens deze kampagne konden weer kampagne-arbeiders aangetrokken worden uit de om liggende gemeenten en België. De afzet van suiker is in 1959 vlot verlopen, hoewel op de over gangsdatum naar de kampagne per 1 oktober een grotere voor raad aanwezig was dan voor gaande jaren. Dit is veroorzaakt door de zeer grote produktie in 1958, die 70.000 ton groter was dan voor de binnenlandse con sumptie nodig was. Er was dus uiteraard geen raffinage-kam- pagne. De afzet van pulp en schuim aarde verliep vlot. De droge zo mer maakte de schuimaarde bij zonder strooibaar en de gehele voorraad (produktie 1958) werd vei kocht. Veel veehouders hadden tenge volge van de droogte gebrek aan veevoeder en de aanvragen voor natte en gedroogte pulp waren dan ook legio. De totale produk tie werd verkocht. De nieuwe installaties en ge bouwen, o.a. uitbreiding der elektrische zelfvoorziening, een nieuw filterpersenstation, een mechanische bietenmonster nemer en een waterkanon voor autolossing, hebben goed vol daan. De verwachting is dat in 1960 weer een groot areaal suikerbie ten gezaaid zal worden. Bouwmaterialen. De berichten uit de handel in bouwmaterialen zijn in het alge meen gunstig. Als de bouwver gunningen maar spoedig los komen zijn de vooruitzichten voor deze branche voor 1960 goed te noemen. De betonindustrie was goed van orders voorzien. De platenfabriek te Koewacht zag haar omzet op de binnen landse markt stijgen. Ondanks de sombere geluiden aan het be gin van het jaar had men geen moeilijkheden met de voorzie ning van grondstof. Het arbei dersaanbod was meer dan vol doende tengevolge van de ma- 'aise in de vlasindustrie. De steenfabriek te Aarden burg meldt dat haar isolerende burg meldt dat haar isolerende in Nederland steeds meer toege past wordt. Een ander produkt van dit bedrijf, de genuanceerde handvormsteen is zeer gewild zowel in Nederland als in België. De uitvoer van bakstenen werd in het verslagjaar vrijgegeven. ('ekesfabriek. In 1959 werd een nieuwe bat terij van 54 cokesovens in be drijf gesteld ter vervanging van een oude waarvan de produktie- capaciteit sterk was teruggelo- 1 >n als gevolg van slijtage. Dank zij deze vernieuwing kon de produktie die over het eerste halfjaar gevoelig was gedaald in het tweede halfjaar wederom op peil worden gebracht. De levering van gas aan het Staats- gasbedrijf bleef echter het ge hele jaar door normaal. De bevoorrading met Ruhr- kolen ging met moeilijkheden gepaard als gevolg van de lage waterstand in Duitsland. Ook in 1959 bleef de verkoop van bijna alle produkten voldoen de verzekerd, maar ongunstige faktoren, zoals de ontwrichte brandstoffenmarkt en de concur rentie van stookolie werkten remmend op de afzet van cokes. In de loop van 1960 zullen de vernieuwde kade en een moderne loskraan in gebruik genomen worden. Hierdoor zal het voor deze fabriek mogelijk zijn zee schepen, die de sluis te Terneu- zen kunnen passeren, recht streeks aan de kade te lossen. Elektriciteitsbedrijf. In 1959 werd t/m november geproduceerd en ingekocht ten behoeve van het normale ver zorgingsgebied 161.100.000 kWh tegen 155.300.000 kWh in de overeenkomstige periode van 1958. Dit betekent dus een voor uitgang van 3,7 De derde 50 kV-kabel door de Westersehelde kon dit jaar in bedrijf genomen worden. Met ingang van 1 september werd de brandstofclausule ten gunste van de industriële afne mers gewijzigd door verlaging van de daarin voorkomende brandstoffactor. In het verslagjaar werd het besluit genomen om na 1 januari 1960 de goedkope huishond- stroom van 5 cent per kWh voor heetwaterklanten, die nu alleen 's nachts kan worden betrokken, voor deze afnemers ook ver krijgbaar te stellen van ca. 12.30 uur tof 14.30 uur op werkdagen en gedurende het weekeinde van zaterdagmiddag ca. 12.30 uur tot maandagochtend 7.00 uur. Grafische industrie. Een rapporteur meldt dat de gang van zaken in zijn bedrijf alleszins gunstig geweest is. Alle machines waren het gehele jaar door vol bezet. Klompenindustrie. De toestand in deze bedrijfstak is in 1959 niet verbeterd. De voor raden zijn in het algemeen gro ter geworden. In het najaar had men een toenemende vraag naar klompen verwacht, maar deze is echter uitgebleven. Meerdere on dernemers zien zich dan ook genoodzaakt een verkorte werk week toe te passen teneinde ver dere voorraadvorming te beper ken. Uit alles blijkt dat de toestand in deze bedrijfstak zeer ongun stig is, terwijl de vooruitzichten bijzonder somber zijn. Kunstmeststoffenindustiie. Bij de Cie Néerlandaise de l'Azote werd weer, evenals in 1958, op volle capaciteit gewerkt. De produktie bleef dan ook nage noeg op hetzelfde niveau als in 1958. De binnenlandse stikstofmarkt had een ongestoord verloop. De hevige concurrentiestrijd op de exportmarkt, die zich na de Suez-crisis ontwikkelde, heeft zich in 1959 onverminderd voortgezet. Het gevolg hiervan was dan ook een verdere prijs daling van alle produkten. Het vinden van passende scheepsruimte gaf geen ernstige moeilijkheden, hoewel toch enigs zins de weerslag ondervonden werd van de lage waterstand op de rivieren in de tweede helft van het jaar. Met de uitvoering van de wer ken, waarvan in het jaarverslag over 1958 reeds melding werd gemaakt, werd een begin ge maakt. De installatie voor het kraken van stookolie, alsmede de uitbreiding van de Ureum- tabriek, zullen in de loop van 1960 gereedkomen en verwacht wordt dat in de loop van 1961 de nieuwe elektrische centrale in bedrijf gesteld zal kunnen wor den. Gedurende het grootste gedeel te van het jaar werkte de Fos- faatfabriek in alle afdelingen op volle capaciteit. De export van superfosfaat nam sterk toe. Het rendement daalde echter tenge volge van lagere prijzen voor de eindprodukten. De prijzen van de grondstoffen vertonen een neiging tot stijgen, voornamelijk door het aantrekken van de zee vrachten. Het aantal werk nemers nam enigszins toe. Dooi een aantal investeringen werden de produktiecapaciteit voor su perfosfaat en de verzendcapaci- teit aanzienlijk verhoogd. De vooruitzichten voor 1960 zijn onzeker. Dit bedrijf, dat in hoofdzaak op de export is aan gewezen, is zeer. gevoelig voor de onzekere prijssituatie op de exportmarkt. Het inwerking tre den van de Euromarkt, waar door een sterke onderlinge con- currentie op de kunstmestmarkt dreigt, stelt dit bedrijf voor grote problemen. Meelfabriek. De meelfabrieken waren, even- als in voorafgaande jaren, ook in 1959 verplicht een bepaald percentage inlandse tarwe te verwerken tegen garantieprijs. De verplicht te verwerken hoe veelheid inlandse tarwe bedroeg in de eerste acht maanden van het jaar 30 tot 25 'U en daarna 35 Met ingang van 13 dec. 1959 is de verplichte bijmenging verhoogd zodat deze gemiddeld 38 voor dit oogstjaar be draagt. In de laatste maanden van 1959 heeft de Europese Commis sie voorstellen ingediend voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid in het kader van de E.E.G. Met grote ongerustheid ziet de Nederlandse maalindus- trie de gevolgen ten aanzien van de kwaliteit en prijs van bloem en brood tegemoettevens ziet zij in de voorstellen een ernstig ge vaar doordat de landbouwpro- duktenverwerkende industrieën in een nadelige concurrentiever houding gesteld worden ten op zichte van soortgelijke indus trieën in sommige andere E.E.G.- landen. De bloemprijzen vertoonden in het begin van het jaar een sterke daling door verscherpte concurrentie tussen de meelfa brieken. Sedertdien zijn de bloem prijzen gestegen onder meer door de grote' oogst van inlandse tar we, waardoor het bijmengings percentage moest worden ver hoogd, de gestegen tarweprijzen op de wereldmarkt en de hogere vrachtprijzen. De overheid volg de de bewegingen nauwkeurig, onder meer in verband met de broodprijzen. De bloemexport van de maal- industrie is ook in 1959 onbete kenend geweest door de belang rijke exportsubsidies welke de overheid in verschillende andere landen aan de meelfabrieken geeft. De export van bloem uit de Verenigde Staten naar Neder land is nog steeds mogelijk ten gevolge van de gunstige positie waarin deze bloem op kunst matige wijze wordt gebracht ten opzichte van de Nederlandse. In het kader van de gediffe rentieerde loonpolitiek is over eenstemming bereikt over een aanzienlijke loonsverhoging welke ten tijde der jaarwisseling bij het college van Rijksbemid delaars nog in behandeling was. (Wordt vervolgd.) Het regeringsgezinde Zuid- Afrikaanse blad .,Die Burger" heeft gisteren naar aanleiding van de rede vari premier Mac Millan voor het Zuidafrikaanse parlement verklaard, dat „de blanke bevolking van het zui delijke punt van Afrika niet kan terugtreden om het gemakkelij ker voor het Westen te maken om een strijd te winnen, aan het uiteindelijke succes waar van wij, gezien de methoden en de haast ernstig twijfelen. We kunnen slechts blijven vast houden aan ons recht op zelf beschikking dat voor alle ande re volkeren wordt erkend, en blijven uitleggen aa,n Engeland en de wereld dat onze politiek ten aanzien van de niet-blanken in essentie op dezelfde begin selen berust als die van de Wes telijke koloniale mogendheden." De „Cape Times" ziet in de verklaring van de Britse pre mier, dat Engeland de apart heidspolitiek niet kan steunen „zonder zijn diepste overtuigin gen ten aanzien van de poli tieke lotsbestemming van vrije mensen te verloochenen", het werk van een virtuoos. Het blad is van mening dat men MacMillan in deze kwes tie beschouwen kan als een vertegenwoordiger niet alleen van Engelapd, maar ook van Amerika en in feite van het hele Westen. Het blad prijst MacMillan openhartigheid. Intussen heeft Marais Steyn, lid van de verenigde (oppositie) partij, op een bijeenkomst te Kaapstad verklaard, dat zijn partij voor de regering zal blij ven stemmen „voor elke maat regel die gericht is op sociale scheiding van de rassen, zolang wij ervan overtuigd zijn, dat hij eerlijk wordt toegepast." De Britse pers heeft MacMil- lans rede goed ontvangen. De meeste bladen zijn het er over eens, dat het goed is dat de Britse gevoelens over de ras senkwestie in Zuid-Afrika ein delijk eens duidelijk zijn ver tolkt. Premier MacMillan van Enge land heeft donderdag hulde ge bracht aan „de edelmoedigheid, gastvrijheid, vriendelijkheid en verdraagzaamheid" van het Zuid- Afrikaanse volk, toen hij sprak op een banket dat de Zuid-Afri kaanse regering te zijner ere in Kaapstad gaf. Fremier Verwoerd had tevoren verklaard, dat het hem oprecht genoegen had gedaan, de Britse premier en zijn echtgenote in de Unie te begroeten „Wanneer U morgen Zuid-Afrika verlaat, zult U zich, naar wij hopen, steeds Zuid-Afrika en zijn bevolking herinneren, die een moeilijke strijd hebben gestreden om te be houden wat hun dierbaar is. Wij hopen dat U bij uw terugkeer in uw land er naar zult streven, dit voor hen gemakkelijker te ma ken aldus de Zuid-Afrikaanse eerste-minister. DE VRIJE ZEEUW Het Egyptische blad „Al Achram" heeft vrijdag gemeld, dat sterke Israëlische pantser strijdkrachten, waaronder tanks, zijn waargenomen in het gebied van Beersjeba. De eenheden wa ren in opmars naar het zuidelijk deel van de Negev an de Egypti sche grens. Deze Israëlische maatregelen zijn, aldus het blad, een tegen maatregel tegen de samentrek king van het tweede leger van de Verenigde Arabische Repu bliek op het schiereiland Sinai. Zaterdag 6 februari I960. De Sowjet-Unie telde op 13 januari 1959 208.826.650 inwo ners. 114.776.347 vrouwen en 94.050.303 mannen, zo blijkt uit cijfers van de Centrale Raad voor de Statistiek van de Sow- jet-regering. Tussen 1939 en 1959 was de bevolking met 9,5 procent toegenomen. Het slerf- tecijfer is nu 7.2 procent per duizend inwoners, hetgeen het laagste ter wereld is, aldus Tass. Volgens het Centrale Comité van de Leninorganisatie van jonge communisten moet men de misdadigheid, het alcohol misbruik en andere vormen van asociaal gedrag onder de Sow- jet-jeugd grotendeels toeschrij ven aan het kapitalistische ver leden van het land. Het comité, dat woensdag te Moskou bijeen was, was van oordeel dat der gelijke misstanden niet een ge volg waren van het heersende stelsel, zoals dat in de kapita listische landen het geval zou zijn. Vele sprekers pleitten voor een drastische campagne tegen de misstanden, die vaak zouden worden voorgesteld als een ge volg van nationale gewoonten, zoals dronkenschap onder het voorwendsel van religieuze fes tiviteiten en polygamie onder de Mohammedanen. Men was het er over eens, dat werken de beste remedie was voor jeugd misdadigheid. In dit verband werd meegedeeld, dat duizenden jongeren speciale afdelingen hadden gevormd om straat schenderijen te bestrijden en om kameraden, die zich hieraan schuldig hadden gemaakt, te berechten en verder onder toe zicht te houden, voor zover zij niet in de gevangenis terecht kwamen. Generaal Maxwell D. Taylor, de vroegere stafchef van het Amerikaanse leger, heeft don derdag de waarschuwing geuit dat de Sowjet-Unie volgend jaa.r militair sterker zal zijn dan de Ver. Staten, tenzij er „heroïsche maatregelen" wor den genomen. De generaal, die sprak op een bijeenkomst van senaatscom missies, verklaarde dat de Ame rikaanse bemande bommen werpers als strijdmacht steeds minder belangrijk worden. „Onze lange-af standsraketten zijn beperkt in aantal, onzeker wat betreft de betrouwbaarheid en zij zijn gebonden aan onbe schermde bases. Wij hebben geen verdediging tegen raket ten en ook geen doelmatige bescherming voor onze burger bevolking tegen radio-actieve neerslag na kernontploffingen," zo zei hij. De senaatscommissies waar voor generaal Taylor zijn ver klaring aflegde, stelt een on derzoek in naar de kracht van de Amerikaanse defensie op dit ogenblik. Generaal-majoor Osmund Ritland, hoofd van raketafde ling van de Amerikaanse lucht macht, verklaarde donderdag aan een persdiner dat de At las raket wat reikwijdte en nuttige lading betreft niet on derdoet voor de Russische raket die onlangs ruim 12.000 km af legde of nog beter is. Frankrijk bouwt een experi menteel apparaat voor het beteu gelen voor vredesdoeleinden van de energie die vrijkomt bij de ontploffing van een waterstof bom. Dit is in een lezing meege deeld door een topfunctionaris van de Franse commissie voor atoomenergie, Baisas. Het apparaat komt in Fonteney- Aux-Roses bij Parijs. Het berust op het beginsel van de „magne tische spiegel". Verder werken Franse geleer den aan een atoomklok om de omwentelingstijd van de aarde te controleren en aan een appa raat voor het vertalen van Rus sisch in het Frans. Men is voornemens in Odeille, Z, W.-Frankrijk, een zonneoven van duizend kilowatt te bouwen, als prototype van een oven voor industrieel gebruik. Tegen het einde van volgend jaar komt een nieuwe bathyscaaf gereed, voor het duiken tot een diepte van 11.000 meter. In de landbouw nam de werk loosheid slechts in geringe mate toe. Door het gunstige weer kon een aantal werkzaamheden wor den uitgevoerd, die bij vorst niet zouden plaats hebben. Daaren boven vonden vele werkloze landarbeiders werk in andere be drijfstakken, o.a. vanuit de kop van Noord-Holland in de indus triële bedrijven van de Zaan streek en de IJmond, vanuit Goe- ree-Overflakkee in het Rotter damse haven- en industriegebied en vanuit Westelijk Noord-Bra bant en Zeeland in de industrie en de havenbedrijven van Rot terdam en Dordreccht. In de metaalnijverheid nam door de aanhoudende gunstige ontwikkeling de vraag naar per soneel belangrijk toe. De toeneming van de werk loosheid onder transportarbei ders is uitsluitend toe te schrij ven aan het seizoen. In de handel werd een aantal voor de feestdagen extra aange nomen krachten weer ontslagen. Bij het administratieve personeel daarentegen nam de werkloos heid af. De vraag met name naar jeugdig personeel, neemt voort durend toe. In alle provincies is de werk loosheid belangrijk lager geble ven dan was verwacht. In Gro ningen bleef zij vrijwel gelijk aan die per eind december, terwijl zich in Noord-Holland zelfs een lichte daling van de werkloosheid voordeed. De liohte stijging van de ge registreerde arbeidsreserve kwam tot uiting in enige toe neming van de seizoenwerkloos heid en van de werkloosheid on der minder geschikten. De stij ging van de vraag had een toe neming van de tekorten tot ge volg en kwam derhalve niet in de wrijvingswerkloosheid tot uiting, aldus het ministerie. De gunstige economische ont wikkeling en de daarmede ge paard gaande expansiedrang van het bedrijfsleven hebben tot ge volg gehad, dat een deel van de arbeidskrachten, die na afloop van het landbouwseizoen werk loos waren, in de industrie en in de dienstensector werden opge nomen, waardoor de daar be staande tekorten werden vermin derd, zij het, dat dit voor een groot deel een tijdelijk karakter zal dragen in verband met de terugkeer van een groot deel hunner naar de landbouw bij het begin van het nieuwe seizoen. Hierdoor, alsmede door het gun stige weer in januari is de sei- zoentop in de werkloosheid aan- mei^elijk afgevlakt. Het werk- De heer H. P. Persin, secctaris- generaal van de internationale jaarbeurs der Vlaanderen te Gent, heeft op een vrijdag in hotel Wittebrug in Den Haag ge houden persconferentie medede lingen gedaan over de vijftiende internationale jaarbeurs der Vlaanderen die van 10 tot 25 sep tember a.s. te Gent zal worden gehouden. Deze conferentie, die onder leiding stond van de direc teur van de Belgisch-Luxemburg se Kamer van Koophandel, de heer P. Kympers, werd o.m. bij gewoond door mr. J. Milius uit Den Dolder, als afgevaardigde van het algemeen bestuur van de Koninklijke Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Ne derland, de heer J. R. van den Bloock, handelsraad, en dr. A. V. I. Ariën, eerste secretaris en cultureel attaché, van de ambas sade van België te 's-Graven- hage. Op deze internationale jaar beurs dor Vlaanderen zal weer een grote afdeling worden inge richt die betrekking heeft op de woningbouw. Aan de beurs is voor de tweede keer verbonden een internationale wedstrijd van de „Europese woning", waarvan architecten uit de landen die aangesloten zijn bij de Euro- markt kunnen deelnemen. Het is de bedoeling op de jaarbeurs te Gent door de internationale jury bekroonde ontwerpen voor een Europese woning op werkelijke grootte te laten bouwen in de expositieruimte. Er zijn op het ogenblik onderhandelingen aan de gang om bovendien voorbeel den van bijv. een Franse, een Duitse en/of een Nederlandse wo ning te laten bouwen. Om dergelijke nationale wo ningen zullen handel en industrie van het land hun produkten ex poseren, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat men in verscheidene kwartieren een overzicht krijgt van hetgeen op het gebied van wonnigbouw en woninginrichting in landen van de Euromarkt wordt gedaan. De heer Persin heeft er de aan dacht op gevestigd dat er geen contacten genoeg zijn op com- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. „Gooiland" 8-2 Australië: s.s. „Strathaird" 9-2 Brazilië: s.s. „Algerab" 7-2 s.s. „Uruguay Star" 11-2 Canada: s.s. „Queen Mary" 8-2 m.s. „Westerdam" 11-2 Chili: via New York 11-2 Indonesië: s.s. „Radja" 11-2 Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" 9-2 Nieuw-Zeeland m.s .„Sussex" 7-2 Suriname: m.s. „Ammon" 10-2 Unie van Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" 7-2 Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 11-2 Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. mercieel vlak tussen de beide landsdelen van België, tussen België en Nederland kan het con tact op dit gebied eveneens wor den aangemoedigd en verstevigd. De heer Persin is van oordeel dat men te vaak de neiging heeft het verdrag van Rome te zien als een specifiek terrein van de re geringen en ministeries; door persoonlijk contact, zonder admi nistratieve belemmeringen, kan het vrije initiatief onbevangen zijn gang gaan. Een intens zaken- contact ontbreekt omdat alle on derhandelingen nagenoeg op het officiële vlak zich afspelen en dit intens zakencontact is onont beerlijk. De heer Persin heeft voorts in het bijzonder de aandacht geves tigd op de mogelijkheden die er voor de Nederlandse industrie en handel liggen op het gebied van de woningbouw en woninginrich ting in België. Hij noemde als voorbeeld van dergelijke moge lijkheden de woningsituatie in de provincie Oost-Vlaanderen, waar 64 procent der woningen ge bouwd is vóór de eerste wereld oorlog, waar 20.000 woningen overbevolkt zijn, waar 20.000 wo ningen eigenlijk direct moeten worden afgebroken omdat ze aan de eisen op het gebied van het wonen niet meer voldoen en waar behoefte bestaat aan 43.000 nieu we woningen. Daar komt bij dat slechts 25 procent van de wonin gen in de porvincie Oost-Vlaan- deren aangesloten is op de drink waterleiding. Uit dit alles blijkt volgens de heer Persin dat hier grote mogelijkheden liggen. De „sociale woning" is het ont werp van de prijsvraag van dit jaar, waarvoor is ingeschreven door, in volgorde van aantal, Belgen, Duitsers en Nederlan ders. loosheidsniveau van mannen, dat is het voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfer, is met rond 6000 gedaald tot 53.000. De seizoenstijging in de gere gistreerde arbeidsreserve deed zich voornamelijk voor bij de bouwvakarbeiders, het niet- varend transportpersoneel en de losse arbeiders. Ook onder de minder geschikten trad door sei zoen-oorzaken, maar tevens door het onverkort handhaven van de selectienormen bij het bedrijfs leven, een toeneming van het aantal op. De toeneming van de werkloos heid in de bouwnijverheid deed zieh zowel in de burgerlijke en utiliteitsbouw als in de water-, spoor- en wegenbouw voor. Zij is belangrijk geringer dan voor de tijd van het jaar verwacht kon worden. Vele aannemers houden hun personeel vast, speculerend op een aanhouden van het gun stige weer, uit vrees bij de aan vang van het voorjaar niet over voldoende personeel te kunnen beschikken. CLUBKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Deze week zijn de navolgende wedstrijden gespeeld. A.B.C. C.O.T. R. Dieleman A. Hoogstrate 10.000—4.545 M. v. d. Have J. Verhulst 10.000—0.656 Fr. Dieleman W. de Jonge 10.0005.600 Ed. Tieleman A. Sol 9.459—10.000 P. de Feijter— G. van Meurs 6.93910.000 J. Rombout D. Pel 8953—10.000 M. Verlinde H. de Feijter 6.703—10.000 c. v. d. Berge P. Hoogstrate 10.000—5.800 72.054 56.601 P.O.P. Fortuna J. Roose J. van Eek 6.000—10.000 A. Pleunis Jan Dieleman 8.036—10.000 P. Jansen Fr. Groothaert 10.000—6.494 M. Klaassen C. v. Tatenhove sr. 10.000—6.389 D. Dieleman Jac. Dieleman 10.000—7.213 K. van Meurs P. Groothaert 10.000—7.833 C. Roose J. de Visser 10.000—9.375 J. Jansen C. Hoogstrate 10.000—8.584 rr 74.036 65.888 C.O.T. P.O.P. A. de Jonge I J. Roose 6.129—10.000 G. van Meurs M. Klaassen 0.526—10.000 M. Kool— C. Roose 8.684—10.000 A. Butler A. Pleunis 10.000—8.393 H. de Feijter P. Jansen 10.000—6.769 A. Hoogstrate K. van Meurs 10.000—3.158 W. de Jonge J. de Koeijer 5.800—10.000 J. Verhulst D. Dielemna 7.705—10.000 1 58.844 68.320 De eindstand. 1. P.O.P. 439.412 2. A.B.C. 427.905 3. Fortuna 411.500 4. C.O.T. 385.002 In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid Blom (P. v. d. A.) deelt mi nister Toxopeus mee, dat van de 1,2 miljoen werknemers, die van de gedifferentieerde loonvor ming hebben geprofiteerd, 710.000 in het bedrijfsleven werk zaam zijnde loontrekkenden be trokken zijn, van wie de loons verhoging van belang is voor de vast te stellen algemene trend van de loonsverhogingen Nu het overheidspersoneel voorlopig een verbetering van zijn financiële positie ontvangt ten bedrage van 3 pet van het salaris op het tijdstip, dat voor het overgrote deel van het per soneel in particuliere dienst (nl. ruim 70 pet) nog geen loonsver hoging is goedgekeurd, kan be zwaarlijk gesteld worden, dat de ambtenaren achterop geraakt zijn. De verwachting, dat spoedig na goedkeuring van de eerste ge wijzigde collectieve arbeidsover eenkomsten een groot aantal contracten zou volgen, zodat het mogelijk zou worden de trend van de algemene loonsverhoging „zeer snel" te bepalen, is inder daad onvervuld gebleven. Dat op grond van de uiteen zettingen van de minister ver wachtingen zijn gewekt, heeft er mede toe geleid, de financiële positie van het overheidsperso neel thans reeds voorlopig te verbeteren. De minister handhaaft zijn toezegging, het overleg met de organisaties van overheidsperso neel omtrent de vaststelling van de trend van de algemene loons verhoging en van de definitieve salarisherziening voor de ambte naren weer op te vatten zodra voldoende verantwoorde ge gevens voorhanden zijn. „In aanmerking nemende, dat de vragensteller begrip heeft voor het belang van goede ver houdingen in het georganiseerd overleg, zal hij kunnen begrij pen, dat te dezer plaatse beves tigend, noch ontkennend kan worden geantwoord" op de vraag of het plan bestaat ook de van overheidswege gepensio neerden in de welvaartsverrui ming te doen delen, zo besluit de heer Toxopeus zijn antwoord. Mikojan in Havanna Anastas Mikojan, eerste vice- premier van de Sowjet-Unie, is donderdag te Havanna aange komen, waar hij op uitnodiging van de Cubaanse regering de opening van een Russische ten toonstelling zal bijwonen. Hij werd welkom geheten door premier Fidel Castro en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Raul Rao.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 10