Enkele grepen uit de oude doos Haaien aan de Gouden Poort De behoefte aan onderwijzers bij het L. O. 1957 1958 Amerika staat voor een raadsel Krijgt Noord-Amerika's zuidwesthoek een tropisch klimaat? De buitenlandse migratie in in en ASCBCERTJES EERLIJKE STA?® Gemeentewerken Vrijdag 5 februari I960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 (Van onze correspondente.) Ruim. een jaar geleden werd een man, die onder San Fran cisco's beroemde Golden Gate Bridge zwom, aangevallen door een haai en zwaar gewond. Weliswaar gelukte het een vriend hem aan de oever te brengen, maar de aangevallene stierf kort daarna. Deze haai stelde de Amerikanen voor een raadsel, waarover zich sinds dien de geleerden van vele uni versiteiten het hoofd breken. De haai behoorde namelijk niet tot de betrekkelijke kleine en ongevaarlijke soorten, die in de kustwateren van Californië inheems zijn, maar was een grote, mensenetende haai van een soort, die slechts in de tro pen voorkomt. Een maand later werd een andere zwemmer, ditmaal een duiker, bij La Jolla in zuid-Ca- lifornië het slachtoffer van zon „man-eater". In de vele bad plaatsen aan de kust ontstond een paniek. Men ging er toe over uitkijkposten in te richten, be raamde officiële maatregelen ter beveiliging van de kustdis tricten en verdiepte zich in theorieën, die zich bezighielden met het probleem, hoe bewoners van de tropen in het gematigde van Californië waren verzeild. Zoölogen en oceanografen gingen aan het werk en kwamen onlangs met een verklaring op de proppen, die niet bepaald ge schikt was om de angstige ba ders gerust te stellen: naar alle waarschijnlijkheid, zo zeiden zij, zouden er in de toekomst nog meer grote haaien opdui ken, want het water langs de kust was in de laatste jaren steeds warmer geworden en daarmede, geschikt geworden voor deze monsters. De vissers wisten het al te zien had gegeven. Tegelij kertijd was het zoutgehalte sterk gestegen. Zij rekenden uit, dat voor een kunstmatige' verwarming van het oceaanwater de helft van al le op de wereld aanwezige olie voorraden nodig zou zijn ge weest. Waar kwam die warmte vandaan? Zij was vier maal zo groot als de warmte, die de zon aan het water had geleverd Koud bij Japan Nu dook een fascinerende vraag op: bevond het klimaat van Californië zich misschien aan het begin van een cyclus, zoals die in vroeger tijden de levensvoorwaarden en daarme de de geschiedenis der mensheid voor vele generaties totaal had veranderd? Vele historici gelo ven bijvoorbeeld, dat het verval van het Romeinse rijk verband houdt met een verandering in de loop van de golfstroom, waar door zuid-Europa warmer werd, de bevolking verslapte en de ma laria haar intrede deed. Vast staat, dat Californië in cude geologische tijdperken een tropisch klimaat heeft gehad en de oceaan herbergde toen zonder twijfel evenveel grote haaien, als er thans aan de eve naar te vinden zijn. Waren de boosdoeners van eén jaar gele den de voorboden ,van grote ver- anderineen van het klimaat en de ontwikkeling in het alge meen? De draagwijdte van deze theorieën en de dapperheid der combinaties dwmgt werkelijk respect af. De geleerden namen om zo te zeggen het gehele weer verloop der aarde gedurende de drie voorafgaande jaren onder de loupe. Was niet de hogere temperatuur van het Califurni- sche kustwater slechts het loka le gevolg van abnormale ver schijnselen. die men sinds 1956 op de gehele Stille Oceaan had waargenomen? Men herinnerde zich plotse ling. dat in 1957 Hawaii door de eerste wervelstorm uit zijn ge schiedenis was getroffen; dat warme stromingen aan de kust van Peru miljoenen vissen had den gedooddat het ijs bij Point Barrow in Alaska vroeger dan nooit in de geschiedenis was opengebroken; dat de tropische regen in het zuiden van de Stil le Oceaan weken langer dan normaal had geduurd; en dat de wateren aan de Japanse kust, in volkomen tegenstelling met het warmere Californische kust water. abnormaal koud waren gebleven. Verandering der stromen Waardoor al deze verschijnse len waren veroorzaakt, kon men niet zeggen, maar zij hadden klaarblijkelijk iets te maken met veranderingen der zeestro men. Om de aarde bewegen zich voortdurend atmosferische stromingen, als "evolg van de luchtwisseling tussen de hete evenaar en de koude polenen terwijl de warme, equatoriale lucht naar de noordpool en de koude, polaire lucht naar de evenaar drijft, veroorzaakt de draaiing der aarde, dat de stromingen in de richting van de wijzers van de klok afzwen ken (op het zuidelijk halfrond is de richting juist andersom). Het gevolg daarvan is. dat in Noord-Amerika de westelijke winden overheersend zijn. Dgze winden, die aan de Amerikaan se westkust naar het noorden werden afgebogen, stuwen de door de zon verwarmde kust wateren voor zich uit en veroor zaken zo een vele honderden kilometers lange stroom, die de onderste waterlagen langs de Californische kust vrij legt weshalve het water aan de Ca lifornische kust steeds betrek- keli'k keel is. Dikwijls is bet water daar zelfs zó koud. dat de er boven gelegen lucht conden seert en zo ontstaan de beruch te mistbanken langs de Califor nische kust. Minder mist In de laatste jaren echter was alles anders; in het bijzonder de zaak met de mistbanken klopte niet meer en de mist hoorns. die in 1956 bij de Golden Gate 1700 uren hadden geloeid, waren in 1958 slechts 1200 uren en in 1958 maar 800 uren hoor baar. Het water was warmer ge worden, de lucht condenseerde niet zo gemakkelijk meer. Waarom? Niemand weet het. Er zijn lieden, die beweren, dat het een gevolg is van atoomex plosies, anderen, die geloven, dat er een verandering in de zonnestraling is gekomen. Dat laatste zou dan overigens weer tot een nieuw ..waarom'' leiden. De voornaamste vraag blijft dus onbeantwoordof de verande ring der winden, die in vroeger jaren het warme water aan de oppervlakte van de Californi sche kust naar de oceaan dre ven, een voorbijgaand verschijn sel is, of het begin van een fun damentele in haar gevolgen nog niet te overziene verandering van het klimaat betekent, die een enorme strook van het Noordamerikaanse vasteland in een tropisch gebied zal omtove ren? (Nadruk verboden.) Bij de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal is ingediend een oniwerp van wet houdende voorziening in de behoefte aan onderwijzers en vakonderwij zers bij het uitgebreid lager onderwijs. Het wetsontwerp heeft tot strekking le. De mogelijkheid te schep pen, dat onderwijzers aan een ulo-school, die niet in het bezit zijn van de akte ven bekwaam heid voor Frans, Duits, Engels, wiskunde of handelskennis met het geven van onderwijs in een of meer dezer vakken kun nen worden belast, mits zij in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer (c.q. de oude lagere akte of de oude hoofd akte). Voor het verlenen van een dergelijke ontheffing zal uiteraard moeten vaststaan, dat de onderwijzer bijvoorbeeld omdat hij reeds ver met de studie voor een akte is gevor derd in staat kan worden geacht dit onderwijs met vrucht te geven. 2e. In uitzonderlijke gevallen de aanstelling mogelijk te ma- Van de in de jaren 1957 en 1958 uit Nederland naar de eigen lijke overzeese emigratie-gebie den vertrokken Nederlanders (33.000 resp. 25.000 personen) wa ren er 16.000 (48 "o) resp. 11.000 (45 laatstelijk afkomstig uit de grote steden. Rekening hou dend met de omstandigheid dat ongeveer een derde gedeelte dei- Nederlandse bevolking in de gro te steden woonachtig is, blijkt de emigratie uit de grote steden in de genoemde jaren relatief aan merkelijk hoger te zijn geweest dan uit de rest van het land. In de laatste eeuw voor 1958 waren er aan de Noordameri kaanse Stille Zuidzeekust slechts vier mensen door haaien gè- dood. En nu. plotseling, vieleri er in een maand twee slacht offers. Het publiek mocht daar door geschrokken zijn en de ge leerden voor een raadsel gesteld de vissers aan de kust wisten reeds lang. dat er iets bijzon ders aan de hand was. Al gedu rende 'wee tot drie jaren had den zij op hun tochten merk waardige dingen beleefd: zij hadden, naast de zalm, die in Californische wateren in enorme hoeveelheden voorkomt, witte zeebaarzen en zelfs dolfijnen gevangen vissen, die een duf zend kilometer meer naar het zuiden normaal zijn. De geleerden ontdekten, dat deze warmwatervissen naar het noorden waren gelokt, doordat in het jaar 1957 het kustwater gemiddeld acht graden warmer was geworden en 1958 een ver dere verhoging van temperatuur Deze gegevens staan vermeld in de „statistiek van de buiten landse migratie in 1957 en 1958" van het centraal bureau voor de statistiek, samengesteld op grond van de opgaven van de gemeen telijke bevolkingsregisters. Het C.B.S. heeft in deze publikatie voor het eerst het materiaal om trent omvang cn betekenis van de buitenlandse migratie ook ge rangschikt naar dc indeling vol gens de publikatie „typologie van de Nederlandse gemeenten naar urbanisatiegraad". Beizet men volgens deze inde ling naast de cijfers over dc emi gratie ook die van de immigra tie, dan blijkt, dat bij de buiten landse migratie overwegend de grote stadsbevolking is betrok ken. Zo vertrokken in 1957 uit de grote steden 29.000 personen naar het buitenland, terwijl de vesti ging uit het buitenland 20.000 personen bedroeg. Voor de overi ge steden waren deze cijfers resp. 13.000 en 10.000, voor het ver stedelijk platteland 14.000 resp. 15000 en voor het platteland 7000 resp. 5000. Het Amerikaanse waarschuwingsstelsel De Verenigde Staten zullen binnen acht maanden een doel treffend stelsel hebben waardoor het mogelijk zal zijn dat vijftien minuten van te voren een waar schuwing uitgaat voor naderen de vijandelijke projectielen, aldus heeft de Amerikaanse minister van luchtmacht, Dudley Sharp, woensdag voor een commissie i, van het Huis van Afgevaardig den verklaard. ken van vakonderwijzers, die niet in het bezit zijn van de vereiste bevoegdheden, maar die op andere gronden geschikt kunnen worden geacht tol het geven van onderwijs in een van de vreemde talen, wiskunde of handelskennis, gedacht wordt hierbij niet alleen aan diege nen, die studeren voor een uni versitair examen of voor een middelbare akte, doch ook aan hen. die bijvoorbeeld door hun werkkring een ruime kennis hebben gekregen van het te onderwijzen vak. Ook deze be- voegdheid zal slechts moeten worden gehanteerd, indien voi- dr.ende zekerheid bestaat, dat re betrokkene voor zijn taak berekend zal zijn. ■3e De mogelijkheid te openen aar. uio-scholen ender bepaalde voorwaarden vakleraren aan te stellen voor rekening van het rijk. I In de memorie van toelich ting op dit wetsontwerp wordt er op gewezen dat, hoewei het absoluut tekort aan onderwij zers, over het gehele lager on derwijs gerekend, reeds spoedig zal gaan afnemen, de perso neelsvoorziening bij het rlo in de eerstkomende jaren nog op grote moeilijkheden zal stuiten, vooral omdat bij de yoorzienmg in vacatures steeds rekening mot' worden gehouden met ae bevoegdheden, die voor de ver schillende zgn. ulo-vakken zijn vereist. Een van dé middelen, cm aan de moeilijkheden beter het hoofd te kunnen bieci-n, acht de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dc aanstelling van wettelijk nict- bevoegden tijdelijk mogelijk te maken Ernstig heeft hij zien ifge- vraagd, of de omstandigheden van 'net ogenblik en de vooruit zichten ten aanzien van de per soneelsvoorziening bij het. ulo zodanig zijn, dar (ot het nemen van een dergelijke ingrijpende maatregel dient te worden over gegaan De mogelijkheid, dar evenals bij het voorberg, dend hoger en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs, van de bevoegdheidseisen or.t heffing kan worden verleen", acht de minister te prefereren boven de situatie, dat het on derwijs door gebrek aan perso neel geen doorgang kan vinden. EISENHOWER OVER DUITSLAND President Eisenhower verklaar de ten aanzien van Duitsland in antwoord op een vraag dat een ernstige toestand zou ontstaan in dien de Sowjet-Unie een afzon derlijk vredesverdrag mei Oost- Duitsland zou sluiten waardoor V.'est-Borlijn van het Westen zou worden afgesneden. DE STEUN VAN SINGAPORE AAN INDONESIË De woordvoerder van de rege ring van Singapore heefl gewei gerd commentaar te leveren op de Britse verklaring, waarin ge zegd wordt dat de Britse regering zich distancieert van dc door premier Lee Kuan Yew aan In donesië toegezegde steun inzake de strijd om Nederlands Nieuw- Guinea. De hoge commissaris van hot Britse koninkrijk heeft maandag in Singapore verklaard, dat zijn regering het niet eens is met Lee's toezegging. Tijdens een bezoek in januari aan Indonesië, verklaarde de premier in een communiqué te zamen met president Soekarno, dat Singapore de strijd „de terug keer van West-Irian onder de territoriale jurisdictie van de republiek Indonesië tenvoile steunt". Akkertjes werken zonder tijdverlies tegen kou of griep flitsen uw klachten weg HOEK uui\u. Geboren: 6 jan. Helena Debora, d. van Pieter A. Hamelink en Helena Lantsheer; 7 jan. Sara, d. van Pieter F. Vergouwe en Ja- coba Wisse; 30 jan. Willem Arie, z. van Christiaan Platteeuw en Adrians dp Kraker. Huwelijks-aangiften: 26 jan. Jozias D. Haak. 29 j. j.m. en Jo hanna M. de Mul. 25 j. j.d. Overleden: 2 jan. Pieter J. Die- leman. oud 75 j.. z. van R Diele- man en K. Faas; Adrians Bolle- man, oud 82 j.; weduwe van P. Hamelink; 10 jan. Jacobus van Doeselaar, oud 83 j., wedn. van Elizabeth Scheele. EEN REMBRANDT ONTDEKT Het Californische strand wordt door haaien bedreigd. Langzaam nemen de temperaturen toe. Bij een schilderijen-restaura teur te Moers in het Ruhrgebied is een tot op heden onbekend schilderij van Rembrandt ont dekt. zo meldt de „Frankfurter Abendpost". Het schilderij, voorstellend „Nathan waar schuwt David", is niet gete kend. De restaurateur Ri chard Perret heeft verklaard, dat het zeker geen vervalsing is. De mogelijkheid dat het. een werk is van een leerling van Rembrandt, acht hij vrijwel uit gesloten. Perret, die het schil derij via een deskundige van een particulier had ontvangen omdat het schoongemaakt moest worden, heeft in een boek over Rembrandt een schets aangetroffen die volgens hem een ontwerp voor het schilderij was. Deze schets be vindt zich in het Metropolitan museum in New York. Overigens is het nieuw ont dekte werk volgens hem een voorstudie, mogelijk voor het schilderij „Koning Saul", ge weest. Perret heeft enige maan den gewerkt om het schilderij, dat ernstig beschadigd was, te restaureren. Het is inmiddels weer teruggezonden aan de eigenaar, wiens naam hij niet wilde onthullen. Hij schatte de waarde van het werk on 80.000 tot 100.000 mark, als het als een echte Rembrandt zou worden aanvaard. Prof. Bader, curator van de dienst voor de staatskunst- schatten van Noordrijnland- Westfalen verklaarde woensdag dat hij er niet zeker van is dat het schilderij van Rembrandt is. Is het dat wel, en geen werk van een leerling van de grote Nederlandse schilder, dan is het in ieder geval een „slechte Rembrandt", zo zei hij, want het heeft veel zwakke punten. Hij voegde er evenwel aan toe, dat het schilderij in zeer slech te staat verkeerde toen hij het had bestudeerd. Prof. Bader heeft de eigenaar aangeraden het werk op de vol gende Rembrandt-tentoonstel- ling in te zenden, zodat kenners het kunnen beoordelen. DOOR L. WISKERKE In de vorige eeuw was hei toezicht op de gemeente werken opgedragen aan een in Terneuzen timmermansbaas en bouwkundige, die de™ fnnnt 3„ als nevenbetrekking uitoefende. Hii werri een stadswerkman terzijdegestaan die Janti» 1 fi°r was. De meeste tijd was hij bezig de pu fen He door kinderhoofdjes gevormde bestrating te ulie De vernieuwings- en onderhoudswerkzaamheden ie? den aan particuliere ambachtslieden oofwil? Rond de tachtiger jaren kwam daarin verandering' Toen werd iemand aangesteld, wiens hoofdtaak leiding te geven aan de gemeentewerken. Dit was P»n civiel-ingenieur. een zekere ir. Bertel. wiens gezond- heidstoestand niet toeliet een veelomvattende taak te -?®"yaai-den En inderdaad, veelomvattend was ziin taak nieT. Een bouwverordening was er nog ,-.;zt Beoordeling van bouwplannen en toezicht daarop was d 's ";jg niet voorgeschreven. Uitbreiding- en sane- S!anncn kende men niet. Aan vernieuwing van waren er^nu tl"? Weinlg geld ten kostp §ele§d Wel i al twee gemeentewerklieden, maar veel- iiest ni „=a toezicht daarop wel niet zijn ge- hnis Pu driimeen^legebouwcn bestonden uit het stad- zaifdnioi.? f a i are lagere scholen, een op het. f<grhSiJoffi 1' een aan het Schulpenpadje (Bi (C) 6en °P het Java aan de Schoollaan ■Rf?Liri?ie?inf iW3S t0e? echter al een zorgenkind. Ir. Trmt zoals gezegd wat vrije tijd en dat was voor ïn Z f gelukkig. Het onderwijs in Terneuzen bleef wu, dagen u6Perkt ,tot lager onderwijs. Vakonder- U- n, aS, belamaalniet b«- Door de „Verenigde avnnHtml wer(-J. l*1 ^ie tijd een school voor Tehnu? JS geTstlcht in het oude verenigings- ir Bow i Donze Visserstraat. Aan deze school gaf ongelelH !S; teJW1^ htj .te.vells pr'vé-lessen gaf aan de burepr nf fWi! ni A?"amen voor °Pzichter in neuzen» i waterbouwkunde. Dil was voor de Ter door zbn eC" ultkomst' Verscheidenen hebben de maTsrtt6" da" °°,k ®en beb°orlijke positie in kundieen tnii i veroverd. Ook latere gemeentebouw- hebben hin t .heren Van ""i" «ooft on Dorenbos hel vakonderwijs .voortgezet, totdat de stich ting van de ambachtschool, thans lagere technische school, daaraan een eind maakte. De gemeentelijke reinigingsdienst, voorzover betreft het ophalen van het huisvuil, het reinigen der straten en het uitscheppen der rioolputten, werd op geregelde tijden uitbesteed aan particuliere vrachtrijders. Het huisvuil werd in open paardekarren opgehaald. Bij het ledigen der toen veelal houten vuilnisbakken vloog het stof naar alle kanten, wanneer de bakken met een zwaai in de karrer. werden gestort. De bakken waren door het noodzakelijke stoten op de karrand spoedig versleten. Toen in latere jaren op de karren ijzeren deksels aan weerszijden werden aangebracht, die bij het storten van het huisvuil alleen aan de lijzijde wer den geopend, vonden we dat al een hele verbetering. Hygiëne in oude tijden. Het ruimen der beerputten was aanvankelijk een particuliere onderneming, die later door de gemeente werd overgenomen^ Hiervoor had men speciaal ge construeerde, vrijwel waterdichte en met deksels af gesloten houten beerkarren. Deze werden ook gebruikt voor het vervoeren van de modder uit de zinkputten. Het beerruimen speelde zich in het nachtelijk duister af teneinde de bewoners zo weinig mogelijk overlast van de opstijgende geuren te bezorgen. In verband met die geuren en ook omdat de ruiming niet bepaald van smetten vrij was, waren de gemakshuisjes meestal op het erf der woningen geplaatst. Zij stonden direct boven de put, zodat ook de zitting zonder enig com municatiemiddel daar onmiddellijk boven was, evenals het uit losse planken bestaande vloertje. Dit vloertje moest bij het ledigen van de put worden verwijderd. Zo is het wel eens gebeurd, dat iemand door het ver schuiven van de losse planken in een minder gewenste omgeving terechtkwam. De lezers zullen zich deze situatie wel kunneiWn denken. zodat ik er niet verder op in ga. Er waren^elfs woningen waar een, zij het v? primitieve, maar toch noodzakelijke inrichting Seheel ontbrak. De vestingwallen moesten dan maar uitkomst geven. Moest er nu geruimd worden, dan werd de toegang tot het erf H»oor de komende nacht opengelaten en werden een paar emmers water en een flesje met geestrijke inhoud klaargezet. De emmers water dienden om het ergste vuil wat weg te spoelen, terwijl de ruimers in de gelegenheid waren hun han den te wassen. Het flesje dirnae ter beloning en om hun kracht te geven voor de volgende route. De ruimers waren voorzien van een emmer, beves tigd aan een lange stok dienende als schepper, en van een vaatje, waardoor een lange draagstok was aange bracht. Dit vaatje werd uit de put volgeschept. naar de buiten wachtende kar gebracht en daarin gestort. Was de kar vol dan reed men hiermee naar de vlucht- haven waar de inhoud werd gestort in de aldaar ge meerde beerschuit. Was ook deze vol, dan vertrok de schuit naar de afnemers, meestal in België, waar de faecaliën voor bemesting werden gebruikt. De hande laars in België in dit soort produkten waren hele pieten, die er een keurig ingericht kantoor op na hiel den. In de tijd dat de gemeente ook de reinigingsdienst aan zich had getrokken, vertelde een gemeenteraads lid, tevens lid van de commissie van fabricage, dit was de commissie voor de gemeentewerken mij eens over een bezoek, dat hij namens de gemeente bij een dier handelaren had gebracht. Hij werd daar ont vangen door een keurig gekleed heer op een naar de eisen ingericht kantoor, die achter een groot schrijf bureau plaats nam en hem een gemakkelijke zitplaats bij dit bureau aanbood. Mijn zegsman ontdekte op het bureau een rijtje flessen met inhoud, voorzien van etiketten van bekende merken likeuren. Zijn keel was droog van het praten en hij wierp al eens een be gerige blik op de uitgestalde flessen in de stille hoop. dat de koopman daaruit een glas zou inschenken. Tij dens het verdere gesprek nam de koopman een der flessen ter hand en zijn bezoeker meende al dat er nu wel glazen zouden verschijnen. Maar op de flessen wijzende, zei de koopman„Kijk, dat zijn nu extracten van mijn koopwaar, ik heb ze maar in likeurflessen gedaan, dat staat wat beter op mijn bureau." Mijn zegsman had verder geen begeerte meer naar deze li keur. Vooruitgang. Toen de gemeente enkele tientallen jaren geleden de reinigings- en vuilophaaldienst in eigen beheer had genomen, kwam geleidelijk aan de oude on-hygiënische toestanden een einde. Men kan zich nu niet meer in denken. dat er toen ook nog heel wat tegenstand tegen modernisering moest worden overwonnen. De aan schaffing van de eerste machine voor reukloze reini ging had heel wat voeten in de aarde. Vooral de financiële bezwaren werden ruim uitgemeten. Als we horen, dat het tegenwoordig zeifs mogelijk is voor de verbouw van een ouderwetse inrichting tot watercloset een bijdrage van de gemeente te krijgen, dan komen we tot de conclusie, dat de wind nu uit een heel andere hoek waait. Enfin, de machine kwam er! De ingebruik stelling zou echter niet geheel reukloos verlopen. Ze vond plaats bij een café op de markt in tegenwoordig heid van de toenmalige wethouder van openbare wer ken. Deze wethouder was een Hagenaar met ietwat aristocratische allures. Hij besteedde altijd de uiterste zorg aan zijn uiterlijk en hij zag er bij die gelegenheid dan ook weer uit „om door een ringetje te halen". Hij had zich met de caféhouder vlak bij de zuigbuis op gesteld om vooral nieis van net belangrijke experiment te missen. Nu. ze misten niets, want toen de machine in volle actie was, schoot plotseling de zuigbuis ios en sproeide zijn geurige inhoud over de belangstellende wethouder en caféhouder. Ik vermoed dat dit hun belangstelling wel tot nul gereduceerd zal hebben. Men ziet hieraan weer. dat ook aan het wethoudersambt bepaald risico's zijn ver bonden. Verdere uitbreiding. Geleidelijk zien we de gemeentewerken tot uitbrei ding komen. Onder de gemeentebouwkundige komen opzichters en straatmakers in dienst. De reinigings dienst wordt meer en meer verbeterd. Het initiatief van de vereniging „Mooi Terneuzen" wordt uitgebreid tot een gemeentelijke plantsoendienst. Veel natuur schoon was met het slopen van de oude vestingwallen verdwenen, maar door de aanleg van beplantingen, waaraan ook de Rijkswaterstaat op zijn terrein mede werkte, is nog veel goedgemaakt. De stadsuitbreiding, na de eerste wereldoorlog begonnen, vordert steeds meer werk van bouw- en woningtoezicht. De riolering in het oude stausgedeelte, die onvol doende was om de lagere stadsdelen "bij~hëVigé regen val droog te kunnen houden, kreeg een betere lozing, zodat men niet meer van waterbezwaren hoort. Ik heb getracht te schetsen, hoe het vroeger was. Hoe het nu is, kan men dagelijks om zich heen zien. Het grote verschil zal ieder zeker opvallén eri we heb ben reden tot dankbaarheid dat zoveel meer zorg wordt besteed aan alles wat onze gezondheid, onze vei ligheid en ons gemak ten goede komt. We behoeven evenwel de oudere generaties niet te beklagen, want ze waren tevreden met de oude toestanden, omdat ze niet anders kenden. Men ging weinig op reis en kwam daardoor weinig in aanraking met de in sommige sle den reeds bestaande moderner toestanden. Gelukkig maar dat er ook in Terneuzen mensen waren met een ruime en vooruitziende blik. Zij hebben ae stoot ge geven tot de modernisering onzer stad, waarvan wij allen in deze tijd op velerlei gebied de vruchten pluk ken. Het inwonertal van Terneuzen is nu de 16.000- grens gepasseerd. De race naar de 20.000 is ingezet. Wij kunnen ons nauwelijks indenken, welke nieu- w" heden de toekomstige stadsuitbreiding nog te zien zal geven, maar vast staat, dat het gemeentebestuur tu uitlij van gemeentewerken mets onbeproefd zullen laten om het leven der bewoners te veraangena men. Wij wensen onze goede gemeente voor de ko mende jaren het allerbeste toel

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3