ITALIANO Ha. r Provinciaal nieuws Enk ERRES JUMBO ERRES JUMBO 5 DAGEN RADIO TAZELAAR de lekkere Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 5 februari l%o. TWEEDE KAMER Wijziging van de wet op het kijkgeld KIJKGELD VASTGESTELD OP VOORLOPIG 36,— PER JAAR Vragen over de prijzen Gevonden voorwerpen AXEL Begroting van Verkeer en Waterstaat ASEN9A KERKNIEUWS OPZIENBARENDE ONTSNAPPING UIT GEVANGENIS IN FRANKRIJK Eén weer gesnapt TERNEUZEN AXEL BIERVLIET. GROEDE. 19 cent per rol. De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander door H. VAN SEELAND SLUISKIL VOGELWAARDE. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG Vrijdag 5 Krijgt De vissers wis In haar gistermiddag gehouden vergadering heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het kijkgeld (stb. 1955, 489) behandeld. Hierin wordt voorgesteld het bedrag te verhogen, dat krach tens de wet op het kijkgeld als maximum kan worden geheven. Verder bevat het wetsontwerp een nadere aanvulling van de re geling van vrijstelling van de be taling van het kijkgeld. Het ma ximum bedrag wordt van 30 gebracht op 40. Bij algemene maatregel van bestuur kan de hoogte van het kijkgeld voor lopig op 36 per jaar worden bepaald. De regering is van oordeel, dat de voorgestelde verhoging de enige mogelijkheid is om de ont wikkeling van de televisie te be vorderen en dit communicatie middel voldoende armslag te geven. Op beperkte schaal kan vrij stelling worden verleend van het betalen van kijkgeld en wel ten behoeve van bepaalde catego rieën van oorlogsinvaliden en behoeftige andere invaliden als mede van behoeftige chronisch- zieken en van instellingen met een menslievend karakter, als ziekenhuizen, sanatoria, ver pleeginrichtingen e.l. De staatssecretaris zegt voorts van oordeel te zijn, dat verhoging van het peil der uitzendingen en uitbreiding van de zendtijd tege lijk zouden kunnen geschieden. Tenslotte gaat hij nog in op de opmerkingen over het verbod van de film „Kringloop" over sexuele voorlichting. Daarbij zet hij uit een hoe de regeling inzake toe lating van films onder zijn ambtsvoorganger is tot stand ge komen. Deze regeling is gehand haafd. In dit geval heeft hij de film zelf gezien. Hij meent, dat men de beslissing alleen kan be oordelen als men de film heeft gezien. Spr. acht de film niet ge schikt voor huiskamer en café. De staatssecretaris verklaart niet bereid te zijn op zijn beslissing terug te komen. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. De heer Bakker (CPN") krijgt aantekening, dat hij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Gistermiddag heeft de heer Neder horst (Arb.in de vergade ring van de Tweede Kamer aan de minister van Economische Zaken vragen gesteld over de prijzen. Minister De Pous verklaarde de prijsverlagingen van groot be lang te achten. Tegenover prijsverhogingen is het van veel belang, dat er ook prijsverlagingen tot stand komen. De tendenties van die verlagin gen mag niet onderschat worden. Hij merkt op. dat hii nimmer ge steld heeft te verwachten, dat er direct belangrijke verlagingen tot stand zouden komen. Hij merkt op, dat prijsverlagin gen een bijdrage leveren tot be strijding van inflatoire tenden- zen. Spr. verklaart, dat verdere verlagingen in dezen in de vol gende maanden verwacht kunnen worden. Hem is niet bekend, dat zich belangrijke verhogingen hebben voorgedaan. De prijsver- he"'ng van melk vloeit voort uit afscv-'ffing van de subsidiëring van dit product. Van prijsver- ho'"'" van herenconfectie is de min:' t niet gebleken. In 1959 waren de prijzen 3'2 lager dan (Adv.) Crackfree beter en goedkoper. Aan het bureau der Rijks politie zijn de volgende voor werpen als gevonden aangege ven en terug te bekomen aan de erachter vermelde adressen. Dames polshorloge, Nieuwen- dijk 10; motorwanten, Kanaal K35; kinderrijwiel, Noordstraat 12; kinderjasje, Bernhardrtr. 14; geblokte gebreide hand schoen, Pr. Hendrikstraat 40; Grijze damescentuur en halve moltondeken. Emmastraat 38; Beige kinderportemonnaie, Bernhardstr. 38wollen kinder wantje (lichtblauw), Visser- Koole; blauwe kinderportemon naie met inhoud, Emmastraa.t 34; grijze wollen kinderwantjes, Nieuwstr. 38; zwarte rijwieltas- sen met inhoud, Robertstr. 6; wollen kinderwant, (geel), Bern hardstr. 34; bruin lederen da- mesportemonnaie met inhoud, Kanaalkade 54; bruin lederen kinderportemonnaie met in houd. Bankerstr. 17; grijs wol len kinderhandschoen. Hospi- taalstr. 13bruin lederen porte- monnaie met inhoud, Schapen bout O 49; bruin lederen porte- monnaie, Irenestraat 27blau we angora sjaal. Margrietstr. 3; bankbiljet. Oudewijk 37; groen-gele bal. Irenestr. 11; geblokte sjaal (zwart-grijs). De Ruyterstr. 9; wieldop van volks wagen. blauw jongensjasje, geblokte das, blauwe wollen muts, bruin-groen geblokte das, Rijkspolitie te Axel; Vulpendop, Irenestr. 11zwarte hand schoen, boven leder, onder ge breid, Hospitaalstr. 25; rubber laars, linker. Stationstr. 19; paar rode dameshandschoenen, Kanaalkade 29; kinderwantje, groen, gebreid, Julianastr. 10; kinderfiets, Bankerstr. 8; ge blokte sjaal. Kanaalkade 24; bruin hondje, Bernhardstr. 5; witte sierduif, P. Faulusstr. 20; bruin lederen schoolétui met inhoud, Pr. Hendrikstr. 42; Friese kinderschaatsen, Marij- kestr. 12; Doosje met rolletjes pepermunt, Stationstr. 8; 2 muntbiljetten, Weststr. 16; paar Friese schaatsen, Julianastr. 5; wollen bruine das, Juliana str. 56; paar schaatsen. Juliana str. 6; groene wollen sjaal, Oudewijk 55; grijze jongenspet, Bernhardstr. 38paar bruine gebreide herenhandschoenen. Bylocquestr. 45; bruin bijbeltje, Oosterstraat 6; huissleutel no. 3, Bernhardstr. 20; 2 bankbil jetten (België) Oudewijk 37; verschroomd kofferrekje voor bromfiets, Sassing Q 11; zwar te lederen damesportemonnaie. Noordstr. 36; grijze kinder handschoen. Marijkestr. 22; rechter dameshandschoen, kleur beige, Hospitaalstr. 25. in 1958. De verhoging van de broodprijs met één cent was alleszins gemotiveerd wegens stiiging van de bloemprijs. De verhoging van de priizen van dekens kan verklaard wor den door de stijging dpr wolprij- zen. Naar de prijsverhoging van verpakte geneesmiddelen wordt een onderzoek ingesteld. Het re sultaat zal basis ziin voor een ge sprek met de fabrikanten. Met de verhogingen kon ak koord gegaan worden omdat de spelregels er niet door zijn over treden. Er behoeft niet gevreesd te worden, dat de prijsstabilisatie in gevaar zal komen. Ten departemente zijn enige priismeldingen inzake melkpro- dukten ingekomen. Deze worden onderzocht. De minister geeft o.a. te ken nen er niet van uit te gaan. dat rren niet zou slagen in de doel stellingen ten aanzien van de loon- en prijspolitiek. Ten aanzien van de antibiotica is er de laatste jaren een be langrijke prijsdaling geweest, zo constateert de minister tenslotte. De Tweede Kamer heeft gis termiddag besloten in de verga dering van 16 februari in behan deling te nemen de begroting van het departement van Verkeer en Waterstaat. Hondenharen, Katteharen, Draadjes, Pluisjes Alleen de (de enige die z'n naam eer aan doet) ziet kans dat nare vuil in de kortst mogelijke tijd van Uw kostbare vloerbedek king te verwijderen. Vraag een gratis op proef. Wij ruilen Uw oude stof zuiger in! NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN Telefoon 2361 heeft de ERRES JUMBO in voorraad en staat steeds voor U klaar met nadere inlichtingen. V.J VRIJDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „5 Poorten naar de hel". ZATFRDAG 6 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „5 Poorten naar de hel". Concertgebouw. 8 u.:,.Door braak bi.i Scapa Flow". AXEL: Het Centrum, 7.30 u.: „De reis om de wereld in 80 dagen". NED. HERVORMDE KERK Beroepbaarstelling: D. A. ten Haaft, zendingspredikant van Nieuw-Guinea met verlof, (voor heen predikant te Hoek) te Zeist. Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnappen uit de gevangenis van Fresnes, 15 km ten zuiden van Parijs, die een der best bewaakte in Frankrijk heet te zijn. De gevangenen hebben kans gezien om ongemerkt een tunnel van twaalf meter te graven en daardoor buiten de muren te komen. De uitbraakpoging. waar aan twee maanden gewerkt moet zijn. was door zes man onder nomen, doch een van hen was te dik om de tunnel te passeren en is onderweg blijven steken. Twee van de vijf ontsnapten zijn beruchte misdadigers. Eén van hen, de 39-jarige Belg Jean Ambries, een vroegere mijnwer ker, is in België bij verstek ter dood veroordeeld wegens het ver moorden van een douanier. Hij zat in Fresnes een straf van tien jaar uit, waarna hij naar België zou worden uitgeleverd. Van zijn tien Franse jaren waren er reeds vier om. De politie is onmiddellijk met speurhonden een uitgebreide klopjacht begonnen. Eén van de ontsnapten is inmiddels in het huis van van zijn ouders in Parijs aangehouden. Hij vertelde dat 't groepje in de buurt van Fres nes een auto had gestolen en daarmee aan de haal was ge gaan. Hij was onderweg uitge stapt en met een bromfiets ver der gevlucht, (Adv.) Crackfree beter en goedkoper. BELGISCHE LIC HTER „EMERANCE" OP DE SCHELDE OVERVAREN Donderdagmorgen vroeg is op de Westerschelde ter hoogte van Ossenisse bij boei 65 dp Belgische aak „Emeranee", groot - 1000 ton, op weg naar Antwerpen, overvaren door het Duitse schip ..Halle". De „Emeranee" werd aan de achterzijde door de „Halle" ge raakt. Door de botsing is de 26- jarige zoon van de schipper L. Costers uit Burgerhout (België) overboord geslagen. Schepen die in de buurt waren, namen aan het opsporingswerk deel, doch het stoffelijk overschot is tot nu toe niet gevonden. De „Halle" schijnt van de aan varing niets te hebben gemerkt, daar zij na de botsing is doorge varen. De „Emeranee", die na de aan varing drijvende bleef, is de ha ven van Hansweert binnenge- sleent. SCHEPEN WEER VLOT Het Belgische m.s. Santiago en het Engelse m.s. Filleigh, die woensdagavond op de Schelde ter hoogte van Rilland-Bath na met elkaar in aanvaring te zijn geweest aan de grond waren ge lopen. zijn gistermorgen tussen half zeven en zeven uur vlot ge komen. De bemanning van de Santiago is in de loop van de nacht van woensdag op donder dag teruggekeerd, waarna het schip met behulp van bergings vaartuigen en pompboten vaar klaar gemaakt werd. De San tiago werd naar Antwerpen ee- sleept. De Filleigh is ten anker gegaan. Mutatie Rijksbelastingdienst. De heer W. J. T. Priester, adj. commies van 's Rijks belastingen ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, is met in gang van maandag 8 februari a.s., voorlopig voor ongeveer een jaar, gedetacheerd ter inspectie der invoerrechten te Rotterdam. Gemeentelijke badinrichting. In de maand januari 1960 werd de Gemeentelijke badinrichting door totaal 2449 personen be zocht. In de maand daarvoor bedroeg dit aantal 1524. Vergadering Afd. Oost l.- Vlaanderen C. B. T. B. De afdeling Oost Zeeuws-Vlaan- deren van de C. B. T. B. hield in Het Centrum te Axel haar twee de wintervergadering, onder voorzitterschap van de heer P. van. Hoeve, die na in gebed te zijn voorgegaan, de aanwezigen verwelkomde, in het bijzonder de heer Marinussen, directeur van het boekhoudbureau en directeur van de afdeling Verzekerings zaken van de Zeeuwse C. B. T. B. Na vaststellling der notulen hield de heer Jac. Dieleman een causerie over het werk in het district Oost Zeeuws-Vlaanderen van het Landbouwschap, waarin hij als afgevaardigde zitting heeft. Spreker behandelde de ontwerpwet op de inkomstenbe lasting en verdeelde zijn onder werp in vier hoofdstukken n.l.: Ie. van landbouwgronden; 2e. de berekening van het inkomen3e. de mogelijkheden van belasting besparen en ten 4e. de investe ringsaftrek. Nadat de heer Marinussen zijn onderwerp had behandeld, werd gepauzeerd, na afloop waarvan een uitgebreide bespreking volg de, waaruit overduidelijk bleek dal het door de spreker behan delde onderwerp de algemene be langstelling van de leden had. Na behandeling van de om vraag sloot de heer Marinussen deze druk bezochte vergadering door het uitspieken van het dank gebed. Kankerbestrijding. In hel lokaal van de kleuter school in de ds. Jan Seharpstraat was door de afdeling Axel van de hereniging tot kankerbesti ij- ding een propaganda-avond be legd. i)e voorzitter van het plaatse lijk comité, de heer A. C. van Houten, wees er op dal het zier nuttig is dat zo nu en dan alle ieoen en contnouan.en by enw„i te komen om door het vertonen van een instructieve film kennis te nemen van de stand van za ken betreffende de kankerbe strijding. De neer Van Houten deelde mee, dat het aantal contribuan ten alhier tegen de 400 aan loopt, maar dat dit aantal toch hoger diende te zijn, gezien de aard en het doel der vereniging de bestrijding van deze ziekte. De heer Van Wijk uit Amster dam. vertegenwoordiger vaij het landelijk comité, wees op de noodzaak, dat ieder naar vermo gen een bijdrage schenkt voor dit belangrijke werk. Door de wetenschap wordt hard gewerkt om het bestrijdingsmiddel te vin den van deze vreselijke ziekte. Wij hebben voor dit onderzoek jaarlijks miljoenen nodig en hier aan dient iedereen het zijne bij te dragen, omdat dit geen vraag stuk is van een enkeling, maar voor de gehele mensheid. Hierop werd de film vertoond van de levensgeschiedenis van het echtpaar Curie - Juliot, dat met opoffering van alles in haar iaboraiorium aan het werk is om een middel te ontdekken dat met succes tegen de bacterie van het kankergezwel kan worden aan gewend. en zelf helaas aan deze ziekte zijn overleden. Het was een mooie avond die goed bezocht was en hopelijk er toe zal bijdragen dat nog groter activiteit kan worden ontplooid, die leiden zal tot een algehele uitroeiing van deze zo gevrees de bacterie. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het docto raal examen diergeneeskunde de heer P. J. Mangnus, alhier. Jaarvergadering Duivenver. „Strijd in Vrede". Dinsdag 2 februari hield de vereniging van duivenhouders „Strijd in Vrede" haar jaarver gadering in het café van de heel J. van Haneghem. De voorzitter, de heer J. Ver meulen, verheugde zich over de opkomst der leden en over de in 19-59 bereikte resultaten. Na de notulen werd het jaar verslag door de secretaris-pen ningmeester over 1959 voorge lezen en de kas der vereniging door de kascommissie in orde be vonden. Daar de aftredende bestuurs leden de heren C. de Poorter en Iz. Vermeulen niet herkiesbaar waren, werden in deze vacature's benoemd de heren A. Bouwens en J. de Krijger. Na de pauze werd de verloting van de constateurs gehouden en had een bespreking van het con- cept-vluchtprogramma voor I960 plaats. Na de rondvraag werd de vergadering door de voorzit ter gesloten. Rode Kruis-filmavond. Als eerste van de gemeenten in West Zeeuws-Vlaanderen waai de afd. West Zeeuws-Vlaanderen van hel Nederl. Roode Kruis dit jaar een filmavond geeft ten bate van het Ned. Rode Kruis, werd j.l. dinsdag voor een tot de laatste plaats bezette zaal ge draaid. In de pauze werd een verloting ten bate van het Ned. Rode Kruis gehouden, waarvoor de Welfare EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABR1EKEN TONNEMA N.V. SNEEt 99 De gesvnieueius van het redersgeslacht I an der Decken 26) 'Nadruk verboden.) Daarna kwam Edouard in een kleine centraal gelegen hall, waarin een trap met acht treden naar de opbouw voerde. Ze be traden het voorste gedeelte daar van, tevens het belangrijkste, na melijk de brug. Deze liep over de gehele breedte van de stalen opbouw. Het was een langwerpi ge ruimte van zes meter breedte en drie meter diepte. Een zeven tal grote patrijspoorten, elk met een middellijn van 50 centimeter, vijf aan de voorzijde en een aan bakboord en stuurboordzijde, ga ven een uitstekend zicht. In tiet midden van de brug stonden een stuurrad, een gyro- compas, een echoloodinstallatie en een drievoudige machineka- mcrtelegraaf. Verder waren nog aanwezig een richtingzoeker en een duplex-radio zend- en ont- vanginstallatie.Maar, tot gro te verbazing van Edouard waren nergens de roerganger en de wachtlopende stuurman te be kennen. De brug lag verlaten. Midden in de achterwand van de brug was een deur. De dok ter opende die en stante een kor te gang in mei zeven deuren, drie aan stuurboordzij, drie aan bak boordzij en een aan het einde. Het was voor die laatste deur, dat de dokter bleef staan. „Hier moeten we zijn", zei hij op gedempte toon tot Edouard en klopte op het glanzend ma honiehouten deurpaneel. „Binnen!" De stem van de gezagvoerder beantwoordde de drie bescheiden tikjes. Dokter McMorrisson duwde de deur open en liet Edouard het eerst naai' binnen gaan, waarna hij volgde en do deur achter zich sloot. ..Hier is ingenieur Vernier, ka pitein „Aha.... Dank U dokter.... Komt U maar verder mijnheer Vernier." De gezagvoerder, die achter zijn werktafel gezeten was. stond op en kwam naar Edouard toe. Hij reikte de jonge man de hand, waarna de beide mannen elkan der enkele seconden aandachtig opnamen. „De heer Vernier is nogal te vreden over de service aan boord", merkte de dokter op. „Dat kan hem, gedurende ziin verblijf bij ons. alleen maar ten goede komen", meende de gezag- vrai-drr gb'm'a-hend. terwijl hij de arts een veelzeggend knip oogje gaf. Deze vertrok onopge merkt en liet Edouard met de kapitein alleen. ..Nu U voor het verdere van deze reis mijn gast is, mijnheer Vernier, heeft U ook het recht te weten, wie er tot U spreekt Van der Decken is mijn naam.. Césare van der Decken!" Bij het noemen van die naam, kreeg Edouard onwillekeurig een schok, hetgeen de gezagvoerder niet ontging. Maar even snel her stelde Edouard zich weer, vooral, toen hij de vorsende ogen van zijn gastheer met een uitdruk king van welwillende vriende lijkheid op zich gevestigd zag. ,.U houdt mij ten goede, dat ik even vreemd opkijk bij het horen van die naam, kapitein", zei hij. ..Dat kan ik mij indenken mijnheer Vernier. Maar, ik zou willen voorstellen, om hier geen staande receptie te houden. Laten wij gaan zitten, dan kun nen wij op ons gemak praten en de kennismaking voortzetten." Met een uitnodigend gebaar wees de commandant naar een gezellig zitje met behagelijke fauteuils in een hoek van zijn dagverblijf. Edouard maakte het zich zo gemakkelijk mogelijk. Daarna keek hij nieuwsgierig om zich heen. terwijl zijn gastheer een doos sigaretten op de lage ronde tafel zette, die tussen de vier clubzetels instond „Ja, kijk maar eens rustig rond want vanaf dit moment zullen we hier samen nog wel menig uurtje doorbrengen", merkte de gezagvoerder glimlachend op.... ..En verder.zal ik je Edouard noemen, inplaats van mijnheer Vernier Dat vind ik gemak- ke'ijkcr." De ingenieur wist niet recht hoe hij het had. Het kostte hem moeite, om orde te scheppen in de talrijke vragen en gedachten, die allemaal tegelijk bij hem op kwamen. „Ik begrijp best. wat er op dit ogenblik bij je moet omgaan", klonk de rustige stem van de kapitein. „Dan zult U dus best kunnen begrijpen, dat ik heel graag van U een verklaring zou willen heb ben voor mijn verblijf aan boord. Een verblijf is het volgens mij niet.Het heeft meer weg van een soort ontvoering, kapitein Van der Decken!" Edouard keek zijn vreemde gastheer onderzoe kend aan. „En daar komt nog iets bij", vervolgde de jonge man, die zijn zelfvertrouwen inmiddels weer geheel had hervonden. „Waarom heeft U de drie andere geredden van de „Noumea" van boord laten brengen... en waar om houdt u mij hier vast? U be grijpt toch wel, dat kapitein Vil- lemot, zodra hij weer in Frank rijk terug zal zijn, de autoriteiten van mijn ontvoering in kennis zal stellen... Dit muisje zou nog wel eens een staartje voor u kun nen hebben." „Villemot weet niet, dat jij aan boord bent." -i „Dat weet hij kapitein! Villemot heeft mij 'gezien, toen ik voor een van de patrijspoor ten in de ziekentóÓejjnaar buiten stond te kijken. Dat was toeval lig juist op het moment, waarop hij met de beide anderen in een motorvlet naar de wal werden gebracht." Met een soort van stille triomf in de ogen keek Edouard zijn gastheer aan. Deze echter stak onverstoorbaar een sigaret op. (Wendt vervolgd.) dienst van het Ned. Rode Kruis een prijs beschikbaar had ge steld. Vóór de pauze weid als eerste vertoond een film van het nieuwe Rode Kruis hospitaal schip „Henry Dunant". Daarna volgde een bezoek aan het bloe mencorso in Aalsmeer en als laatste tie 7„e r aangrijpende hoofdfilm „Meisjes in het wit" Als de belangstelling voor deze filmavond overal zó groot zal zijn als te Groede, wordt het een volledig succes voor het Rode Kruiswerk. Voorlichtingsavond voor K. A. V.-dames. In het R. K. Verenigingsge bouw waren bestuur en leden van de plaatselijke K. A. V.-afde ling bijeengekomen voor hun maandelijks wintercontact, dat ditmaal in het teken van verbrui- kErsvoorlichting stord. Na een openingswoord van de presidente, mevr. wed. Jacobs Cleemputte werd een humoris tisch filmpje gedraaid, waarna 'n demonstratour van een coöpe ratieve enndensfabriek uit het noorden des lands een verhande ling hield over gecondenseerde molkrrodukten. Het produktie-proces vanaf de boerderij tot in de fabriek kreeg men via het witte doek te aan schouwen. Op zeer suggestieve wijze werd tot uitdrukking ge bracht dat ook zij. die zich aan een bepaald diëet dienen te hou den. thans de heerlijkheden tot zich kunnen nemen. De gepresenteerde quiz. welke hierna volgde, bleek voor een viertal dames een unieke ge legenheid de op deze avond op gedane parate kennis te tonen, hetgeen met een attractie werd beloond. De pauze bracht met de koffie en heerlijke room. ook een ver loting ten bate van de plaatse lijke afdeling. Met een ontspanningsfilmpje werd het tweede gedeelte van de avond 'besloten. „Dan brandt het beter" In het stoomhuis van een plaatselijke slagerij voltrok zich in een ketel van honderd liter in houd het kookproces van een partij bloedworst. Op zichzelf niets bijzonders ware het niet dat een vier- en zesjarig zoontje van slager Van E. zich kennelijk verdiepten in de wijze waarop men de inhoud op de gewenste temperatuur kon houden. Met enig overwicht sprak de 4-jarige Sjors tegen zijn 6-jarige broer Jos: „Je moet er eens peterolie opgooien: dan brandt het beter". Slagers oudste telg voegde de daad bij het woord en wierp petroleum in het vuur, met het gevolg, dal een grole steekvlam de jongste spruit het op een lopen deed zetten. Bij de 6-jarige knaap verschroeiden de beide wimpers en een flink gedeelte van zijn baar. Hel liep naar omstandigheden nog goed af: er kwamen slechts twee volwassenen aan te pas, n.l. de kapper, die de haardos had bij te knippen en pa Van E.. die zijn beide spruiten naar de zoldertrap verwees. Kollekte Tuindorp-Oostzaan. Op initiatief van de afdeling Hontenisse van het Ned. Roode Kruis, waaronder ook Vogel waarde ressorteert, zal zondag 7 februari in deze gemeente een kollekte worden gehouden ten bate van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oost zaan. De inzameling wordt ge houden in alle kerkdorpen bij de ingang van de kerken. De plaatselijke verzorging is in han den van de E. H. B. O.-afdelingen. Gezellige avond. De afdeling IJzendijke van de Z. L. M. kwam in hotel Lievens bijeen voor haar jaarlijkse gezel lige bijeenkomst. Nadat de voorzitter, de heer A. Salomé. een welkomstwoord tot de aanwezigen had gesproken werd de avond ingezet met een film van de grote landbouwten toonstelling welke vorig jaar te Aardenburg is gehouden. Hierna gaf een accordeonduo enkele nummers ten beste. Een declamatie van mevrouw DekkerVerplanke en enkele zangnummertjes van mevrouw Dees en haar dochter oogstt°n veel .bijval. Met het blijspel „De Surprise" werd deze gezellige avond besloten. Vergadering afd. 7,aamslag der Z. L.M. Door de afd Zaam=iag van de Z. L. M. werd op de bovenzaal van het hotel „Het Wapen van Zeeland" een algemene vergade ring gehouden, welke goed be zocht was. Na in zijn openingswoord de aanwezigen te hebben verwel komd en in 't bijzonder de beide sprekers, de heren mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secreta ris der Z. L. M., en B. Meijers, directeur van 't boekhoudbureau der Z. L. de voorzitter van de Kring Axel dei' Z. L. M., de heer W. Koster, en de heer A. Loeve van de R. L. V. D. te Axel, wierp de voorzitter, de heer J. J. de Regt—Dekker, een terugblik op het voorbije jaar 1959, dat door zijn langdurige droogte een zeer grote zorg voor de land- en tuin bouwers is geweest en als zoda nig in de herinnering zal blijven voortleven. Waren er tal van produkten, die van de droogte te lijden had den, er waren er ook die goede oogsten hebben voortgebracht. De prijzen der produkten vielen over het algemeen tegen. Vooral de teelt van suikerbie ten liet grote verschillen zien Na een mooi voorjaar met een grasgroei van hoge kwaliteit, kwam de droogte, die de weiden deed verschrompelen en de vee teelt grote schade berokkende. Na nog enkele andere onder werpen te hebben aangestipt, zeide de voorzitter dankbaar ge stemd te zijn over de hulp, die de leden van de afd. Zaamslag aan de in het Oosten van ons land door de droogte getroffen gebie den hebben verleend ten bedrage van ongeveer 6000. De voorzitter vestigde nog de aandacht op de artikelen, die wekelijks in het Zeeuws Land bouwblad verschijnen en een uit stekende voorlichting geven. Spreker sprak ten slotte de hoop uit dat de leden eendrachtig onder Gods zegen hel jaar 1960 met volle overgave tegemoet zul len gaan. Na vaststelling van de notulen en behandeling der ingekomen stukken volgde het zeer uitvoe rig jaaroverzipht van de secreta ris, de heer A. Dees. In zijn functie van penning meester liet hij daarop het finan cieel jaarverslag volgen, dat sloot met een batig saldo van 340.81. De periodiek aftredende be stuursleden de heren Jac. van Hoeve en M. Boogerd werden bij acclamatie herbenoemd evenals de periodiek aftredende Kringoe- stuursleden de heren J. J. de Regt en A. Dees. De afdeling Zaamslag der Z. L. M. telt thans 119 leden. In een zeer interessante lezing behandelde de algemeen secreta ris, mr. J. F. G. Schlingemann, de actuele iandhouwproolemen, zowel op nationaal als internatio naal gebied, welke laatste van grote invloed zijn op de markt prijzen der Nederlandse produc ten. Naar aanleiding van zijn rede beantwoordde de heer Schlinge mann uitvoerig de daarover ge stelde vragen. De directeur van het Boekhoud- bureau der Z. L. M., de heer B. Meijers, behandelde vervolgens het belangrijke onderwerp „Wat verdienen wij en waar blijven wg er mee?" Aan de hand van tabellen wees spreker op de bereikte resultaten bij verschillende bedrijlsgrootten en vestigde daarbij de aandacht op het grote belang van een goe de boekhouding. Ook de heer Meijers kreeg ver schillende vragen te beantwoor den, die hij uitvoerig toelichtte. De voorzitter die de beide spre kers dank betuigde voor het door hen behandelde, zeide dat een goede boekhouding weliswaar go- paard gaat met een uitgave, doch dat deze ruimschoots vergoed wordt door een volkomen be trouwbare belastingaangifte. Na de pauze besprak de Kring- voorzitter, de heer W. Koster, de problemen, die ook in de kring Axel voorkomen en speciaal die van het verlies der landbouw gronden ten behoeve van de ver breding van het kanaal Terneu- zenGent, waarbij pl.m. 700 ha uitstekende landbouwgronden verloren zullen gaan, terwijl de inpoldering van de daarvoor rijpe vruchtbare gronden in het Land van Saeftinge op zich laat wach ten. Wat betreft de uitvoering van de Deltawerken wees de heer Koster er op, dat aan de noden van Zeeuws-Vlaanderen practise!) geen aandacht wordt geschon ken. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat het bestuur der Z. L. M- zal waken en strijden voor flu waarachtige belangen van de Zeeuws-Vlaamse landbouw. De voorzitter sloot hierop md een woord van dank aan de spt'6' kers, deze zeer belangrijke vef gadering, waarna men zich vet' enigde aan een verzorgde koffie' maaltijd. (Adv.) Crackfree beter cn goedkoper. Ruim. een jaa een man, die o: cisco's beroemde Bridge zwom, ai een haai en zwa Weliswaar ge vriend hem aai brengen, maar t stierf kort daai stelde de Ameril raadsel, waarot dien de geleerde versiteiten het h De haai beh niet tot de betr en ongevaarlijke de kustwateren inheems zijn, i grote, mensenet een soort, die slt pen voorkomt. Een maand Ic andere zwemme duiker, bij La J lifornië het slacf „man-eater". In plaatsen aan de een paniek. Men uitkijkposten in raamde officiël ter beveiliging v tricten en ven theorieën, die zi met het probleen van de tropen ir, van Calif ornië' w Zoölogen en gingen aan het u. onlangs met een de proppen, die schikt was om ders gerust te st waarschiinlijkhei zij, zouden er ii nog meer grote ken, want het kust was in de steeds warmer daarmede gesc, voor deze monst In de laatste waren er aan i kaanse Stille Zui< vier mensen dc dood. En nu. pi er in een maan offers. Het publk door geschrokker leerden voor een de vissers aan reeds lang. dat ders aan de han< rende twee tot den zij op hun waardige dingen hadden, naast d Californische wat hoeveelheden vc i zeebaarzen en gevangen viss( zend kilometer n zuiden normaal z De eeleerden deze warmwaterv noorden waren in het jaar 1957 gemiddeld acht was geworden et dere verhoging vs In de vorige werken opgedn timmermansbas als nevenbetrek een stadswerkir was. De meestt door kinderhoc De vernieuwing den aan pari Rond de tacht Toen werd ierr leiding te gever civiel-ingenieur. heidstoestand r aanvaarden. E taak niet: Eer Beoordeling vat dus nog niet ringsplannen k bestratingen w< waren er nu al omvattend zal weest. De geme huis en drie o Z andplein (A) (Schoolweg) en (C). De riolering Bertel had zoal; Terneuzen gelul in die dagen b wijs was er h Iiuntiwerksliede avondvakonder gebouw in de D ir. Bertel les. t jongelui, die zie de burger- of v neuzense jeugd door zijn 'toedo de maalschapp kimcligen zoals hebben het vak

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2