UIT DE PROVINCIE Pagina 2 TERNEUZEN EERSTE KAMER Minister De Pous verwacht snellere stijging der nominale bestedingen in 1960 BEGINSELOVEREENKOMST MET EURATOM OVER KERNCENTRUM PETTEN De opbouw van het kerncentrum Petten BOSCHKAPELLE HULST GIRO 308 MIDDELBURG RETRANCHEMENT SAS VAN GENT SLUIS. De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander door H. VAN SEELAND SLUISKIL Dertigste Algemene Vergadering der Kamer van Koophandel te Terneuzen KRITIEK OP BELEID VAN GEMEENTEBESTUUR VAN OOSTBURG Feestelijk herdenken van fin-jarig bestaan C.J.M.V.- t'.J.V. In het Jeugdgebouw „De Scha kel" werd dinsdagavond op fees telijke wijze het 65-jarig bestaan herdacht van de C.J.M.V./C.J.V. De heer C. Koster memoreerde in zijn openingswoord het ont staan en de geschiedenis der ver eniging. De oprichter van de afdeling Terneuzen was notaris G. Vos, die in die tijd als jong kandidaat-notaris in Terneuzen erkzaam was en van de familie 'an der Hooft een en ander over de C.J.M.V. vernam. Hij meldde zich bij ds Timmer man als „recruut". Toen er een twaalftal mensen gevonden wa ren, die mede voor de zaak voel den, werd de afdeling Terneuzen opgericht. De heer Vos was gedurende 3 jaar voorzitter, tot aan zijn ver trek uit Terneuzen. Inmiddels was er ook een knapen- en zang vereniging opgericht. Vergade ringen werden gehouden in de toenmalige „Melksaion" in de Dijkstraat. Deze vergaderplaats gaf eveneens moeite en zorgen. Aanvankelijk vergaderde men in de consistorie; later in het z.g. oude „Bethel'' in de Kandeel straat, waarin het. 's zomers te warm en 's winters te koud was. Eindelijk kwam men in het tegenwoordige „Bethel" in de 2e Verbindingsstraat. Juli 1909 werd de eerste steen hiervan gelegd en op 9 septem ber van hetzelfde jaar werd het gebouw officieel in gebruik ge nomen. Het was het 36e gebouw va,:i het Nederlands Jongelingen- verbond. In de jaren 1914-1918 diende het als onderdak voor de militairen. Na het vertrek van de heer Vos werd hij in zijn functie opge volgd door de heren v. d. Werf. Minister De Fous heeft gisteren in de Eerste Kanier medegedeeld de verwachting te hehben dat de nominale bestedingen in 1960 sneller zullen toenemen dan in 1959. Indien men de compensatie, manoeuvre op 1 april a.s. buiten beschouwing Iaat, komt men tot een expansie van de nationale bestedingen in de orde van grootte van 8'2 procent. Dit is meer dan door een vergroting van de bin nenlandse produktie 6 proeent) kan worden opgevangen. Een dergelijk bestpdingsoverschot kan tot uiting komen ofwel in een verkrapping van het betalingsbalanssaldo, ofwel in een verhoging van het prijspeil, of een combinatie daarvan. In feite wordt voor 1960 slechts een vermindering van het be talingsbalanssaldo voorzien. De toeneming van de nationale be stedingen heeft tot gevolg dat het invoervolume met ruim 12 procent stijgt, terwijl het zeer hoge expansietempo van de uit voer enigszins zal afnemen, n.l. tot ongeveer 8 procent. Dit leidt volgens de huidige ramingen tot een achteruitgang van het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans van ongeveer 1,8 mrd in 1959 tot ruim 700 min in 1960. Het verschil van ruim 1 mrd is juist even groot als het bestedingsoverschot. Een belangrijk prijseffect wordt dus niet voorzien. Buiten de di rect bij de eompensatiemanoeu- vre betrokken sectoren zal het prijspeil vermoedelijk weinig verandering ondergaan. Van be- sledingsinflatie kan dus in 1960 nog niet worden gesproken. Verscheidene sprekers hebben gepleit voor afschaffing van de investeringsaftrek. Spr. meent, dat de investering op het ogen blik niet te groot is. Er is dus op het ogenblik nog geen rpden om deze faciliteit op te schortpn. Het thans gevoerde prijsbeleid staat tegen sommige factoren machteloos. Spr. noemt de prijs stijgingen ten gevolge van de droogte, de huur- en belasting maatregelen, de afschaffing van subsidies en de stijging der grondstoffenprijzen, welke zich heeft voorgedaan. Voor de op 1 april ingaande maatregelen zal 4 procent com pensatie worden gegeven. Voorts worden te verwachten prijsstij gingen zoveel mogelijk opgevan gen door prijsverlagingen piders. Deze verlagingen geven dus geen merkbaar goedkoper levenson derhoud, maar vormen eenvou dig een tegenwicht. De huidige loonvorming kan volgens spreker beter dan de ge leide loonpolitiek bijdragen tot een stabilisatie van de prijzen. Spreker bedoelt hiermede het ge middelde prijspeil. De differen tiatie biedt sterkere waarborgen om tot een verbetering van het werknemersaandeel in het na tionale inkomen te komen dan een uniforme loonroncTe. Voorts bespreekt de minister de industrialisatie en de aanwij zing van probleemgebieden. Met die aanwijzing dient men voor zichtig te zijn omdat er veel con sequenties aan vast zitten, ook voor andere gebieden. Het is vaak het beste de in dustrie zelf te doen uitmaken waar zij het best tot ontwikke ling zal kunnen komen. Wat een tweede Hoogoven- pro.jeet aangaat, spr. verwacht dat het plan-Rozenburg bin nenkort aan hem zal worden voorgelegd. Slechts wanneer het particulier initiatief ver stek laat gaan, zal de staat moeten optrpden in het be lang van onze economie. De minister behandelt voorts de kernenergie. Wij bevinden ons thans in do bouwfaze. Spreker verwacht, dat de opbouw van het centrum Petten verder zonder grote stoornis zal kunnen plaats hebben. Minister De Pous deelt vervol gens mede, dat met de commissie van Euratom een overeenkomst is gesloten inzake het reactor complex te Petten. De inrichting te Petten, waar op het ogenblik een hoge flux reactor, bestemd voor materiaal onderzoek. in aanbouw is zal evenals die te Ispra in Italië een algemene bevoegdheid hebben op het gebied van het onderzoe kingswerk van Euratom. De werkzaamheden zullen in het begin geconcentreerd worden op de hoge fluxreactor en de daarbij behorende apparatuur. De later te volgen uitbreiding van de Euratom-installaties te Petten zullen worden uitgevoerd op basis van tussen de oommis sie en 't reactor-centrum Neder land te voeren overleg ter coör dinering van de onderzoekpro gramma's van het R. C. N. en van Euratom, teneinde onnodig dub bel werk te vermijden. Prioriteit bij het gebruik van de reactor zal worden gegeven aan de uit voering van het Nederlandse on derzoekprogramma. De betreffende commissie streeft ernaar tp komen tot een totaalbezetting, die met het R. C. N.-personeel minimaal 600 personen zal bedragen admini stratief en hulppersoneel niet meegerekend), aan te stellen binnen een periode van 3 tot 4 jaar na het in werking treden van de overeenkomst. Zij zal haar personeelsbezetting gedurende dezelfde periode opvoeren tot 400 personen, nadat overeen stemming zal zijn bereikt over de coördinatie der beide onder zoekprogramma's. De commissie van Euratom zal de geldelijke middelen ter be schikking stellen, die noodzake lijk zijn voor een intensieve acti viteit. overeenkomstig het pro gram dat zal worden vastgesteld. Zij streeft ernaar, tot 10 miljoen dollar in haar centrum te inves teren terwijl de bijdrage van Je Nederlandse regering aan de in vesteringen van het Euratom- centrum acht miljoen dollar zal bedragen, inclusief de waarde van de hoge fluxreactor en de bijbehorende apparatuur. v. d. Hooft, Kense. Van Pi.ike, J. P. Klaassen en dr L. J. Cazemier. Reeds kort na de oprichting werd de behoefte aan een ktia penvereniging gevoeld. Deze kwam onder de naam „Joas" in 1896 tot stand. Tot op de dag van heden is dit een bloeiende afde ling der C.J.M.V. Tussen de hpstaande knapen- en Jongemannenvereniging werd in 1920 een Jongeliedenafdeling ingelast, die evenwel in '27 werd opgeheven, en in 1929 onder de naam „Excelsior" weer te voor schijn trad. Ook de sinds 1899 bestaande Zondagschool „Samuël" werd een onderafdeling der C.J.M.V., die in 1933 werd opgeheven om een samensmelting met andere Zon dagscholen, onder leiding van dl' Cazemier, mogelijk te maken. Na deze datum is er nog een Ontspanningsclub en de C.J.M.V.- Padvindersgroep opgericht De stichting der Christelijke Meis- jesvereniging „Wees een Zegen" ging in 1919 ook van het bestuur der Christelijke Mannenvereni- ging uit. Momenteel worden geen ver gaderingen meer gehouden. Het huidige bestuur bestaat uit de heren Bol. Kouwijzer en Priester. Bij de jongensclubs zijn drie lei des. Een groter aantal zou zeker nuttig werk in de vereniging kunnen verrichten. Na dit inleidend woord volg den gezang (Ps. 136 vers 1 en 3) gebed en Bijbellezing, en Bijbel verhaal door de heer A. Rijkse (Handelingen 7 vers 20al. Dit ge deelte werd besloten met Gez. 136 5. Hierna volgde een zeer aan trekkelijk programma, waarvan de aanwezigen zeer hebben ge noten. Marian van Hecke en Margriet van Houcke traden twee maal op met vrolijke accor deonnummers. Er was een quiz en de schoolband „The gay Dogs" met zang door Greetje de Haan verzorgde zeer succesvol een be langrijk deel van hef muzikale programma. Ook de beide'toneel, stukjes vielen zeer in de smaak. De produktie was van Chris 't Gilde en de regie was in vei lige handen bij de heer C. Kos ter. De aanwezigen hebben de ge hele avond genoten van deze vro lijke en stijlvolle herdenking. Gespreksavond Vrouwenbond. N.V.V.- De legde N.V.V.-Vrouwenbond be- in café Maandag een ge- spreksavond met als inleider huidarts Visser. Er werd druk gediscussieerd, mede door het belangwekkende van de onderwerpen die dokter Visser behandelde. Vóóraf werden enige zaken van huishoudelijke aard behan deld. De voorzitster noemde de bij eenkomst in haar sluitingswoord een voorlichtingsavond van zeer goed gehalte. Veertig .jaar bij de P. T. T. Onder grote belangstelling vierde de heer J. Dobbelaar zijn 40-jarig ambtsjubileum als besteller bij het staatsbedrijf der P. T. T. Door de directeur van het postkantoor te Hulst werd aan de jubilaris de gebruikelijke oorkonde uitgereikt. Ook de directeur van het postdistrict uit Middelburg kwam de heer Dobbelaar per soonlijk gelukwensen. Het feest werd verder in intieme kring gevierd. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt morgenavond om 7 uur in de raadszaal van het stadhuis bij een ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot vaststelling van een nieuwe bouwverordening. 'Adv.) Wat kan men doen om onze mensen te helpen, die onder de meest kommer volle omstandigheden te midden van een vijandige bevolking in Indonesië moe ten leven.? Stort zoveel mogelijk geld op giro 308 van de stich ting „Hulp aan landgeno ten in IndonesiëBurg. De Monrhvplein 6 te Pen Haag. die als enige organisatie reeds jaren de nood zoveel mogelijk lenigt en de be langen van de spijtoptan ten behartigt. Voorstel tot. aanvulling der huurovereenkomst betreffende de kleedgelegenheid voor de voet balvereniging. Voorstel betreffende het stel len van voorwaarden bij het ver lenen van optie op bouwgrond. Voorstel tot het toekennen van een voorschot op de bezoldiging van het gemeentepersoneel over het le kwartaal 1960. Voorstel ex art. 75 der Kleu teronderwijswet (afrekening '59) t.a.v. de Bernadette-kleuterschool en de kleuterschool „Het Kleuter paradijs" te Hulst. Voorstel tot vaststelling van het voorschot, als bedoeld in ar tikel 75 der Kleuleronderwijswet voor het jaar 1960. Voorstel tot goedkeuring dei- begroting voor 1960 voor de ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijk Werk, Voorstel tot vaststelling der 21e wijziging der gemeentebegro ting 1959. .Jan Lemaire ,jr overleden. Alhier is dinsdagavond over leden Jan Lemaire Jr., toneel adviseur voor de provincie Zee land. Hij is 52 jaar oud gewor den. Jan Lemaire Jr. was reeds enige maanden ernstig ziek. Hij werd op 19 november 1911 te Amsterdam geboren als zoon van de toneelspeler Jan Lemaire Sr. Hij ontving zijn opleiding aan de Amsterdamse toneel school en was daarna verbon den aan diverse gezelschappen, onder andere aan „De jonge spelers Ook trad hij op in en kele vooroorlogse Nederlandse films. Tijdens de oorlog heeft hij vier jaar in een concentra tiekamp vertoefd, waarbij zijn gezondheid ernstig heeft gele den. Met grote vitaliteit is hij echter weer aan het werk ge gaan. Onder meer werd hij re gisseur van de amateurgroep ,.De plankeniers". In 1955 werd Jan Lemaire Jr. aangezocht door de Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T. U.) en het Werkverband Katholiek Ama teurstoneel (W.K. A.) om op te treden als toneeladviseur in Zeeland. Hij aanvaardde deze functie op 1 januari 1956. Van de hand van Jan Lemaire Jr. zijn verscheidene toneel- en hoorspelen verschenen. Als ju rylid van het „Zeeuwse landju weel" heeft hij meegewerkt aan de verbetering van het toneel in Zeeland. Hij regisseerde een aantal openluchtspelen, onder andere het De Ruyterspel te Vlissingen en de opvoeringen van „De openluchtspelers" in het Middelburgse openlucht theater. Kerkbouwaktie. De kerkbouwactie voor de N. H. Kerken bracht te Re- tranchement 751 op. girostor tingen niet inbegrepen. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad komt dins dag 9 februari des avonds om 7 uur bijeen. Aan de orde komen o.m. de volgende punten. Voorstel tot verlening voor schot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig artikel 101 der 1. o. wet 1920 ten behoeve van de bijzondere scholen over 1960. Vaststelling voorschot vergoe ding voor vakonderwijs nuttige handwerken overeenkomstig ar tikel lOlbis. 5e lid, der 1. o. wet 1920 over 1960. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld bij artikel 75, 3e lid der kleuteronderwijswet voor de bijzondere kleuterscholen in de gemeente over 1959. Voorste) tot vaststelling voor schot vergoeding ingevolge ar tikel 75. 4e lid, der kieutoronder- wijswet van 't bedrag per lokaal en per kleuter voor de bijzondere kleuterscholen in de gemeente over 1960. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding als bedoeld in ar tikel 127 van de kleuteronder wijswet voor de bijzondere kleu terschool aan de Zandstraat over 1959 en van het voorschot voor het jaar 1960. Voorstel tot partiële herziening van het uitbreidingsplan regelen de de bestemming in onderdelen van de gronden gelegen aan de Zandstraat. Verzoekschriften om gemeente grond in erfpacht van: Gebr. R. en A. Claeyssens aan de Hendrik straat; K. L. Inghels aan het Fr. Hendrikplantsoen noord zijde) F. Verstelle aan de Hol- landiastraat; R. Raemaekers aan het Frederik Hendrikplantsoen (zuidzijde). Verzoekschrift van de heer F. Stevens te Sas van Gent om ver lenging van optie op gemeente grond aan de Kanaalstraat voor een termijn van 6 maanden. Voorstel tot deelname in de olectrificatie van een gedeelt van de onrendabele gebieden in de gemeente en voor dat doel een bijdrage ineens te verlenen groot 3124, Verzoekschrift van de R. K. Bond van bejaarden en gepen sioneerden in de gemeente Sas van Gent om een jaarlijkse sub sidie van 2.50 per lid. Voorstel tot het houden van een onderzoek onder de bevol king op t. b. c. en tot het garan deren van de daaraan verbonden kosten. Voorstel tot vaststelling van de verordening tot het toekennen aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. van een verhoging der kindertoelage over bet 4e kwartaal 1959 in de vorm van een uitkering ineens. Voorstel tot vaststelling als boven van een voorschot op een salarisverhoging in de vorm van een uitkering ineens over het le kwartaal 1960. Voorslel tot wijziging van de gemeente-begroting voor 1959 en I960. Jaarvergadering Gymnastiek vereniging. De gymnastiekvereniging „Het Vrije" uit Sluis hield in café „Lammingsvliet" zijn jaar vergadering onder leiding van de heer W. H. Kapsenberg. Deze herdacht in zijn openings woord de zo onverwachts over leden voorzitter, wijlen J. Witte, die altijd zo'n grote belangstel ling voor de vereniging had ge had. „Het Vrije" kan terugzien op een goed verenigingsjaar. Door een goede bevoegde leiding is de belangstelling in de gemeente ervoor zeer toegenomen, met name bij de schoolgaande jeugd en vooral dit laatste is zeer belangrijk. Eer. bestuursvoorstel om aan te sluiten bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond werd goedgekeurd. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. H. Kapsenberg voorzitter, A. Batselaere secretaris, mej. A. Ohms penningmeesteresse. mevr. C. E. van Oorschot Weber en de heer H. Lokerse leden. i» De geschiedenis van het redersgeslacht I an der üecken 25) Nadruk verboden Hef gezicht van Edouard werd plotseling rood van kwaadheid. Met een lenige sprong belandde hij bij de deur ven het ziekenver- blijf en rammeide aan de kruk, zo hard hij kon. „Wat heeft dat. te betekenen," buiderde hi.i. „Wat is dat hier voor een gekkenhuis. Ben ik in een ziekenboeg of in een cachot. Doen jullie es gauw die deur open!" Maar toen hij na enkele minu ten wachten moest bemerken, dat zijn opstandig rumoer geen resul taten opleverde, ging hij met rood hoofd en bonzende slopen op het bed liggen... Tien minuten later was hij weer rustig ingedom meld. Kort daarop werd de deur van de ziekenboeg voorzichtig ge opend en trad de dokter op zijn tenen binnen, gevolgd door een holmeester, die een groot ser veerblad droeg. De dokter wierp een snelle blik op de slapende jongeman en knikte toen tegen de hofmeester. Deze zette het blad onhoorbaar op de tafel. Het was een uitge breid en smakelijk koud souper, bestaande uit plakken kalfsvlees, ham. verschillende soorten fijne worst, alsmede kaas, marmelade, tarwebrood cn toast. Een ther mosfles met hete thee, een scho teltje met suikerklontjes en een klein kannetje melk, voltooiden het geheel. Een atluminium bord, een mes en vork benevens een servet, deden eerder vermoeden in een goed restaurant dan in een ziekenboeg te zijn. Terwijl Edouard rustig door snurkte, verdwenen de dokter en de hofmeester weer en werd de deur aan de buitenkant zachtjes gesloten. Hel was legen half acht de vol gende morgen, toen Edouard ge wekt werd door een aanhoudend kloppen op de deur. Nog maar half wakker, hief hij zich wat op, steunend op een elleboog en keek met sombere blikken naar de dokter, die vriendelijk glim lachend bninentrad Evenals de avond tevoren, werd hij gevolgd door de holmeester, die thans een uitgebreid ontbijt binnendroeg. „Goede morgen, mijnheer Ver nier. Ha, u ziet er weer patent uit. Ja, de rust heeft wonderen gedaan, evenals het souper van gisteravond. U heeft daarvan ten minste lekker gegeten, nietwaar Delbord?" Deze laatste woorden golden de hofmeester, die in stemmend knikte. „Wij hebben uw ontbijt maar meegebracht," Vervolgde de scheepsarts, op het grote blad wijzend. „Wanneer u daarmee ge reed is, gaat u zich dan scheren en kleden, want dan kom ik u tegen halt' negen halen voor een bezoek aan de kapitein. Die wil ook wel eens met. u kennis ma ken Tussen twee haakjes, uyr kleren zijn gedroogd en opge perst. Hier zijn uw spullen." De dokter opende een kastdeur, waarachter Edouard tot zijn niet geringe verbazing zijn kleren zag hangen: alsof ze zó van de kleer maker kwamen. „Ik moet u zeggen, dat de ser vice hier aan boord inderdaad niets, maar dan ook niets te wen sen overlaat, dokter. Als de ver dere behandeling even punctueel een eerste klas is, dan moet het beslist een genoegen zijn om hier aan boord te verblijven." Edouard keek de dokter met eep ironisch lach.ie aan. Deze echter trok zijn gezicht weer in een officiële plooi en maakte een korte, hoffelijke buiging. „Het zal de kapitein veel ge noegen doen, dit te vernemen", zei hij. „Eet u smakelijk en.tot straks dan, mijnheer Vernier." De dokter vertrok en deed de deur achter zich dicht, zonder die evenwel op slot te doen. Nadat hij vertrokken was, liep Edouard snel naar de patrijs poort die zich boven het bed be vond waarin hij geslapen had. Hi.i zag, dat het schip zich thans in volle zee bevond, een hem onbe kende koers volgend. Klokslag half negen kwam de dokter Mc. Morrisson terug. Edouard had zich inmiddels aan gekleed en was klaar voor het bezoek aan de kapitein. Samen met de dokter verliet hij het zie- kenverblijf, dat even voor het middengedeelte van het schip ge legen was. Hij stond nu in een tamelijk lange gang, waarin zich aan weerszijden een negental deuren bevonden. De gang was verdeeld in drie secties, die door middel van waterdichte deuren in geval van nood konden wor den gesloten. In het plafond van de gang waren, per sectie, gele schuiframen aangebracht, die een stemmig licht doorlieten. Hij zag een van die ramen openstaan en kon een stuk helderblauwe hemel zien. Een paar stevige stalen lui ken stonden rechtop, blijkbaar vastgezet met haken aan dek. Kennelijk dienden ze voor een hermetische afsluiting van het schip tijdens slecht weer, of voor een afdoende ventilatie bij gun stiger weersomstandigheden. Een dikke wijnrode loper bedekte de vloer van de gang en dempte de voetstappen. Slechts enkele me ters scheidde de deur van de zie kenboeg van het middengedeelte van het vaartuig, dat eveneens via een waterdichte deur bereikt werd. (Wordt vervolgd.) Ook dit Jaar zal men weer naar buiten uit optreden en hierbij gaan de gedachten uit naar een demonstratie In sa menwerking met het Oranjeco- mité op Koninginnedag en naar een optreden tijdens de feesten rond de opening van het nieuwe stadhuis in septem ber. Noodzakelijk zal nieuw materiaal aangeschaft moeten worden. Er is behoefte aan en kele Zweedse banken, hoepels, knotsen en een paard. Om dit alles te kunnen financieren zal een donateursactie ontketend worden. De heer R. Fraanje. sport leider van de vereniging, deed enkele gymnastiek-technische mededelingen. Zo mogelijk zul len enige leden een cursus vor men in voorturnen. Tot leden van de financiële commissie werden aangesteld de heren F. Murijn en F. de Krijger. Gevonden voorwerpen. De korpschef van gemeente politie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar. achter vermelde adressen. Paar zwarte glheé handschoe nen, Portier Ziekenhuis; dames- ring met steen. A. de Maat. Veld- straat 25; kinderportemonneetje, J. Fopma, Kanaalweg 64; munt biljet van 2,50, N. Jansen, P. Polderstraat 109; sjaal, A. Dus- sain. Vinkenstraat 31; zwarte glaré dameshandsohoen. Bree- poel. Middenstraat 5; geborduur de bruine want, Meindertsma. O.- kade 21; paar gebrpide kinder wantjes, J. Schoonakker. P. Pol derstraat 67; paar gebreide kin derwantjes, P. Moret, Beneden- weg 36. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, opende gistermorgen met enkele welkomstwoorden de dertigste vergadering, die in de benedenzaal van hotel „Rotterdam" te Terneuzen werd gehouden. Een brief van de heer mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oost burg, naar aanleiding van de mededelingen van de voorzitter op de algemene vergadering van 24 november 1.1. over mislukte pogingen om een industrieel bedrijf in Oostburg te vestigen, ontlokte bij de aanwezigen scherpe kritiek. Ir. Horstmann wilde, nu de heer Hoekzema met ziekteverlof ls, deze niet meer in het geding betrekken doch de Oostburgse ge meenteraad als schrijfster van deze brief beschouwen daar dit college hiervan op de hoogte is geweest. Het blijkt n.l. dat er plannen tot industrievestiging in Oost burg bestonden. Door het feit dat hiervoor niet genoeg gesehikte arbeiders beschikbaar zouden zijn, is er van deze industrievesti ging niets gekomen. Dit zou mede te wijten zijn aan het hier omtrent gegeven advies door het Arbeidsbureau en door het E.T.I. Deze gang van zaken zat de leden hoog en het was vooral de heer J. v. d. Voorde l districtsbe stuurder der K. A. B. te Sluis kil) die tegen deze gang van zaken van leer trok. De heer J. de Klerk merkte op dat er toch heel wat arbeiders in D. A. C. W.-verband werken. Het zou zelfs zó zijn dat de mensen die daarin werken méér verdie nen dan in een bedrijf. Oorzaak hiervan zou ziin het feit dat ook de leisuren worden betaald. Wanneer dit waar zou zijn, zo werd verder betoogd, en de voor zitter onderschreef dit ten zeer ste, zou het in ieder geval beter zijn voor deze mensen en voor de welvaart in het algemeen, hen toch in een industrie te plaatsen omdat dit werkverband van veel langere duur is. Er schijnt echter een sterke neiging te bestaan om deze D. A. C. W. zoveel mogelijk te hand haven omdat men dan werken op zeer goedkope wijze kan laten uitvoeren. De heer Van de Voorde geloof de helemaal niet in het fabeltje van de hogp lonen, zoals hij dit noemde. Ook niet wanneer de reisuren, die in West Zeeuws- Vlaancleren, zeer gering zijn, worden betaald. Bovendien wees hij op de regelmatige doorschuiving van arbeiders. Wanneer men b.v. in augustus nagaat wat er aan ar beidskrachten beschikbaar is dan moet men er rekening mee hou den dat er juist in de zomer maanden mensen werken die voor vele overige maanden van het jaar werkloos zijn. Hii vroeg zich met verbazing af waarom de gemeente Oostburg dan nog geld aan het streekplan geeft. Spr. wees er op. dat er zeer ve'e jon^e krachten die de Lagere Techni sche School in Oostburg hebben veriaten op Walcheren gaan wer ken en heus niet omdat zij het zo prettig vinden. Misschien speelt het loon hierin wel een rol, aldus de heer Van de Voorde, maar het was zijn vaste overtui ging dat bij redelijke lonen een nieuwe industrie zeker wel een honderdtal arbeiders zou kun nen aantrekken. Toen deze kwestie bij de rond vraag nog eens ter sprake kwam stelde ir. Horstmann voor aan het Arbeidsbureau eens cijfers te vragen zodat men een duide lijk beeld krijgt van de aanwezige arbeidskrachten ingedeeld naar bekwaamheid. De heer Cambier wilde nog verder gaan en de rapporten van Arbeidsbureau en E. T. I. op vragen die waren uitgebracht en die tot gevolg hadden dat bedoel de industrie niet tot vestiging is overgegaan. De heer Ph. A. de Vuyst te Oostburg wenste niet langer lid van de Kamer te blijven daar hij zich uit het zakenleven heeft teruggetrokken Dit werd aanvaard en de heer De Vuyst dank gebracht voor hetgeen hij als lid dei- Kamer heeft gedaan. De staatssecretaris van Eco- mische Zaken hechtte goedkeu ring aan het voorstel der Kamer om 5000 uit te trekken om na dere bekendheid te geven aan de ontwikkeüngsmogelijk van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de hoofd-ingenieur-direc- teur van de Rijkswaterstaat werd een schrijven gericht waarin werd verzocht tijdens het haring seizoen in voorkomende gevallen een extra boot te doen varen omstreeks middernacht, echter zonder betaling van het extra bedrag van 350. Deze brief werd doorgezonden naar het col lege van Gedeputeerde Staten. Van de staatssecretaris van Economische Zaken werd bericht ontvangen dat hij het voorste! der Kamer het salaris van het personeel met 5 te verhogen, niet kan goedkeuren. Hij geeft in overweging in geen geval verder te gaan dan tot 3 en wel met ingang van 1 januari 1960. Het bestuur richtte naar aan leiding van een verzoek van de heer Seghers een schrijven tot de minister van Financiën de klompenindustrie in dit gebied ontheffing te verlenen van het betalen van Omzetbelasting bij invoer van hout uit België. De minister zond deze brief door aan de inspecteur der Invoer rechten en Accijnzen om nadere gegevens. Inmiddels ontving de heer Segtiers ook 'n antwoord van dc P.Z.E.M. in verband met zijn vraag over vermindering der stroomtarieven voor het klom pen bedrijf. De P.Z.E.M. zegt hierin geen speciaal tarief voor de klompenindustrie te kunnen geven omdat dit in feite zou neerkomen op het "Subsidiëren van deze industrie. Bij de rondvraag Iwknl deze kwestie nogmaals ter sprake. Ir. Horstmann merkte daarbij op. dat de kleinindustrie momenteel een actie op touw heeft gezet om tot lagere stroomtarieven te komen. Hij was er van over tuigd dat de P.Z.E.M. daar een open oor voor heeft Wel was de voorzitter van mening dat de P.Z.E.M. veel aandacht aan het verbruik in het huishouden schenkt, maar te weinig aan de kiein-industrie. Zijn verwachtin gen in deze waren wel optimis tisch. De heer Seghers beklaagde zich er over dat de Overheid de klompenindustrie een verkorte werktijd weigert. Dan gaan de vakmensen elders werk zoeken, aldus spreker en als de toestand gunstiger wordt hebben wij ge brek aan krachten omdat de jongere er niets voor voelen. Hij pleitte voor veel meer aandacht van de overheid voor de klom penindustrie. Ir. Horstmann werd opnieuw tot voorzitter gekozen. De vier onder-voorzitters, de heren baron Collot d'Escury, H. A. M. A. de Meijer, Luteijn en P. Blommaert werden eveneens herkozen, even als de commissie Winkelslui tingswet, bestaande uit de heren Fassaert, v. d. Plas en v d. Voorde. Naar aanleiding hiervan merk te de heer v. d. Plas op dat de commissie weinig plezier heeft van haar werk. Wanneer deze commissie een advies geeft wordt dit maar al te vaak door het gemeentebestuur genegeerd en zo kan het gebeuren dat de situatie op het gebied van win kelsluiting in twee naast elkaar liggende gemeenten volkomen verschillend is. Ir. Horstmann merkte op dat dc beslissing tenslotte bij het gemeentebestuur ligt. Hij voeg de daaraan toe, dat vele factoren bij het bepalen van zijn stand punt een rol spelen. Er zal door de commissie een rapport worden opgesteld waar uit de huidige situatie duidelijk blijkt. Eventueel kan daaraan door de Kamer verder gevolg Worden gegeven. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat er een brief van de N. S. was binnengeko men waarin het voornemen werd kenbaar gemaakt om de verho ging voor veeverlading te Axel af te breken daar hiervan toch geen gebruik meer wordt ge maakt en tevens om de weeg brug der Spoorwegen te Axel die aan reparatie toe is eveneens te doen verdwijnen. De heer De Meijer verzette zich togen deze laatste mede deling. De N. S. heeft al zoveel weegbruggen doen verdwijnen, dat er slechts één te Hulst en één te Sas van Gent over is. Het bestuur zal naar aanlei ding van deze kwestie een nader onderzoek instellen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2