Franse Nationale Vergadering bijeen i Actie voor de spijt-optanten Het proces-Jaccoud nïËTWEER Kompiot tegen de Staat in Frankrijk ontdekt HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 16e Jaargang Nr 4899 EERSTE Bl/AD Premier Debré vraagt speciale bevoegdheden STAATSBEZOEK PRESIDENT1 PERU MIJNONGELUK IN JAPAN H.M. DE KONINGIN NAAR ZWITSERLAND PRINS BERNHARD IN AFRIKA Man achter de schermen Andere verdachten Politie op wacht bij onveilige overweg ARRESTATIES IN FRANKRIJK AFRIKANEN JUICHTEN TE VROEG Overgave met de vlag in top Giften aan Rampenfonds vrij van schenkingsrecht AMERIKAANSE REUZEN- BOMMENWERPER VERONGELUKT DE MIJNRAMP VAN COALBROOK Alle hoop nog niet opgegeven ISRAEL EN DE V. A. R. LIBISCH PROTEST TEGEN FRANSE KERNPROEVEN PRINSES BEATRIX IN SANKT ANTGN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N6 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE Z er«'b:int dadelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handete- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrëa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier Michel Debré heeft dinsdag in d Franse Nationale V rga. S e< wetsontwerp in- vicn. regering voor een aai - gewone bevoegdheden moet geven. De regering wil door toepassing van artikel 38 van de grondwet de bevoegdheid hebben speciale maatregelen te nemen die nodig zijn voor handhaving van de orde, bescherming van de staat en de pacificatie en het be stuur in Algerië. De president van Peru en mevr. Prado zijn voornemens van 7 tot 9 maart 1960 een staatsbe zoek te brengen aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden. Aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mede. (Adv.) Het is niet de bedoeling grote hervormingen uit te voeren of de fundamentele beginselen van het gewone recht te veranderen. Debré zei dat er geen verande ring komt in de parlementaire controle op de economische en sociale politiek. De begroting en kwesties die de Franse gemeen schap en haar grondwet betref fen. De speciale bevoegdheden zijn nodig wegens het gevaar van ernstige onlusten dat de staat na de mislukte opstand in Algerië nog bedreigt. Debré werd toegejuicht toen hij opstand om het woord te ne men, maar afgevaardigden van de rechterzijde en de oppositie bleven stil. De gehele Kamer, op de communisten na. applaudis seerde echter toen de premier hulde bracht aan president De Gaulle. De premier zei dat de justitiële autoriteiten „verborgen mede plichtigheid en verborgen aspi raties" zullen opsporen. Hij noemde de opstand een „zeer gemene aanslag" tegen Frankrijk. Men zal krachtig voortgaan met de pacificatie in Algerië. Zodra de vrede 's weergekeerd en de noodzake lijke sfeer is ontstaan zullen alle Algerijnen een vrije keuze kunnen doen om hun toekomst te bepalen. „Dit is Frankrijks enige politiek, de enig moge lijke". Om de de strijd tegen de Mohammedaanse opstande lingen te winnen zijn vérstrek kende wijzigingen in de struc tuur van het bestuur in Alge rië nodig, aldus de premier. Hij verklaarde dat de toestand de vorige week door één man werd gered. Ds c- 'leurtenissen tonen aan dat de staat onvol doende is uitgerust voor een der gelijke situatie. Daarom zijn bij zondere bevoegdheden voor de regering nodig welke de essen tiële vrijheden niet zullen aan tasten. De aanwezigheid van het parlement zal de beste waarborg zijn dat deze vrijheden niet met de voeten worden getreden. De stemming in de Nationale Vergadering werd hedenochtend om 04.00 uur verwacht. De Senaat komt hedenmiddag in speciale zitting bijeen. De Japanse politie heeft dins dag meegedeeld dat zij 32 lijken heeft gevonden in een mijn te Joebari op het eiland Hokkaido. De mijnwerkers waren maandag om het leven gekomen by een gasontploffing. Men vreest dat er nog tien man het leven hebben verloren. H. M. de Koningin is gisteren naar Zwitserland vertrokken voor een verblijf van tien dagen in het kanton Valays. Naar wij vernemen is de Koningin gistermorgen om tien uur vertrokken. Het kanton wordt in het Nederlands Wallis genoemd. Prins Bernhard is dinsdag avond per vliegtuig aangekomen te Fort Lamy in de republiek Tsjaad. Hij werd er verwelkomd door de vertegenwoordiger van de hoge commis ;aris, Couret. De Prins woonde dinsdagavond in Fort Lamy een receptie te zijner ere bij. Heden reist hij door naar Ennedi. Dank zij het afluisteren van telefoongesprekken is de Franse geheime politie dezer dagen een kompiot op het spoor gekomen, dat beoogde tezijnertijd in Frank rijk een ondergrondse beweging te vormen en een „regering van openbaar welzijn" in te stellen. Ook hield de organisatie zich bezig met 'n uitgebreide wapen handel tussen Frankrijk en Alge- Het hoofdkwartier was te Rijs- se-1, in Noord-Frankrijk, geves tigd en er waren afdelingen in het gebied van Parijs en in ver scheidene andere Franse steden. De man achter de schermen zou de voormalige luitenant Philippe de Massey zijn, die voortvluchtig is. Bij een huiszoeking in zijn woning zijn bewijzen gevonden, dat hij nauw samenwerkte met uiterst rechtse groeperingen. Zijn secretaresse is gearresteerd en zij moest gisteren met andere verdachten voor de rechter van instructie in Parijs verschijnen, beschuldigd van samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. Onder de aangehouden ver dachten bevinden zich Yves Gig- nac, secretaris-generaal van de vereniging van oud-strijders van de Franse unie, generaal Bour- doncle de Saint Salvy, een oud inspecteur-generaal van 't leger van wie een zoon in Algerië is gesneuveld, en de gebroeders An- tcrine en Valère Peretti Delia Rocca, van wie de een handels agent is en de andere plaatsver vangend prefect onder het be wind van Pétain is geweest. Voorts zijn huiszoekingen ver richt bij de gepensioneerde kolo nel Langlade en bij generaal Ghassin, die na een ondervraging zijn vrijgelaten. Behalve Massey "Jn nog twee personen voort vluchtig, n.l. een zekere dr. Mar tin die lid is geweest va'n het „geheime comité voor revolutio- na'"^e actie" en een zekere Lenoir. Negen andere leden van recht- organisaties, die vrijdag wer- £lM°Uden' ziJ" officieel beschuldigd van acties tegen de binnenlandse veiligheid. Het zijn Georges Suage, die het initiatief tot jje oprichting van „burger- comitees" zou hebben genomen, en Pierre Sandts van de „her groepering van het Franse Alge rië" bij wie verscheidene bezwa rende stukken zijn gevonden. De overige beschuldigden - Robert Giard en René Rey van de Franse Falanx", Jean Houssard en Maurice Sochard van de ver eniging van oud-strijders van de Franse unie, Michel Debourse en Jacques Desjardins van de natio nalistische partij en Jean Es- bach van het „nationale comité voor vernieuwing" - hadden ille gaal wapens in hun bezit. Maandagavond is in de Haagse Dierentuin een bijeenkomst ge houden welke georganiseerd was door het initiatief-comité voor een actie ten bate van de spijt optanten in Indonesië. De bijeenkomst eindigde met de aanvaarding van een conclusie waarin gezegd wordt dat de over komst naar Nederland, van alle nog in Indonesië verblijvende spijtoptanten noodzakelijk is. Er wordt een beroep gedaan op de regering om de overkomst van deze mensen te versnellen en er wordt een beroep gedaan op het publiek om door geldelijke steun dit werk mogelijk te maken. Tot de sprekers, die na de pau zè 'ivagc'èTder. op de redevoerin gen van de initiatiefnemers be hoorde onder meer rnr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. De heer Daams drong er op aan, deze zaak buiten de politiek te houden en er. een nationale zaak van te maken door alle poli tieke groeperingen er in te be trekken. Vervolgens sprak mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoek stra, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Zij deed een be roep op de pers om de nood der spijtoptanten en de actie die maandag werd ingezet de grootst mogelijke aandacht te geven. Voor de pauze werd het woord gevoerd door de initiatiefnemer, de schrijver de heer Tjalie Ro binson, de schrijver Hein Buiten weg, de heer C. J. Stolk, de auteur Johan Fabricius en dr. J. W. Meyer Ranneft. Do heer Robinson sprak er zijn tevredenheid over uit dat de bij eenkomst een ordelijk verloop had. Hij herinnerde er aan. dat de regering door haar beleid, per jaar 2000 spijtoptanten toe te laten, blijk geeft te beseffen dat er nood is. Hij zeide, dat sinds enige tijd de nood acuut is en De beruchte onbewaakte over- deze niet op de urgentielijst s,pvh Pt-" te Prin' staat van te beveiligen overwe- senbeek waar vrijdagmiddag gen, wordt sinds maandagoch- een schoolkind door een trein tend door de rijkspolitie be- werd overreden en waarvan de ivaakt. spooi wegen mededeelden, dat dat daardoor de noodzaak is ont staan aan te dringen op versnel ling van de repatriëring. Hij las een brief voor van mr. H. W'. van Doorn, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., waarin deze er op wijst dat zijn fractie in het parlement reeds veel aandacht geeft aan de problemen der spijtoptanten. Hij las ook een brief voor van de A.R.P. welke van gelijke inhoud was. De heer Stolk maakte er in zijn redevoering melding van dat als gevolg van een lek in het Neder landse hoge commissariaat in Djakarta de Indonesische poli tieke leider E. F. Wens volledig op de hoogte werd gehouden van elke nieuwe visumaanvrage die door een spijtoptant werd inge diend. De betrokken spijtoptant weid als gevolg hiervan bedreigd met politieke repressailles. Met betrekking tot het beroep op het publiek om geldelijke steun te verlenen werd nog mee gedeeld dat nog niet vaststaat op welke wijze men deze hulp wil verkrijgen. Een gironummer was nog niet beschikbaar. De actie, die eerder reeds aan geduid was als nationale actie spijtoptanten, heeft thans de of ficiële naam „Nationale Actie Steun Spijtoptanten Indonesië" afgekort: NASSI. Blijkens mededelingen betreft het hier de hulp aan 14.000 ge zinnen waarvan het gezinshoofd een aanvrage heeft ingediend. De heer Stolk deelde mede, dat hiervan 9000 aanvragen zijn van mensen wier Nederlanderschap in het verleden boven alle twij fel staat en 5000 waarvan vol doende gegevens niet beschik baar zijn. De Franse afgevaardigden Biag- gi en Moerad Kawah zijn dins dagochtend, toen zy met een aan tal andere Algerijnse parlements leden op het Parijse vliegveld Orly aankwamen, gearresteerd en naar de Santé-gevangenis overgebracht, waar de leider van de opstandige beweging in Al giers, Lagaillarde, sedert maan dag vertoeft. Biaggi en Kawah zijn later op de dag in staat van beschuldiging gesteld wegens in gevaar bren gen van de binnenlandse veilig heid van de staat. Deze beschul diging is dinsdag ook officieel uitgebracht tegen Lagaillarde. Overigens zijn dinsdag de per sonen die zondag en maandag waren aangehouden in verband I met het smokkelen van wapens naar de opstandigen in Algiers, weer vrijgelaten. Slechts één van hen, de secretaresse van een een voortvluchtige verdachte, wordt nog vastgehouden. De politie in Nairobi heeft gis teren twee keer charges met de gunmmistok moeten uitvoeren om een menigte Afrikanen te verspreiden die by vergissing dacht dat ogenblikkeiyk onafhan kelijkheid was verleend. Ongeveer negenhonderd men sen gingen zingend-langs Afri kaanse nederzettingen en wuif den met groene takken een gebruikelijke uiting van vreug de -nadat de radio een uit treksel had uitgezonden van de rede die de Britse minister van Kolonie, MacLeod, over de grondwet van Kenia had ge houden. De Afrikanen hadden hieruit begrepen dat „uhuru" (onaf hankelijkheid) was verleend. Met geheven hoofden en de Franse vlag voorop hebben de mannen van de oproer lingenleider Lagaillar de zich aan de rege ringstroepen overgege- geven. De regerings troepen hier legio- naires vart.'t vreemde lingenlegioen groet ten de Franse drie kleur aan het hoofd van de „verslagenen". Het ministerie van Financiën deelt, in verband met de waters nood in Tuindorp-Oostzaan, mede, dat wegens giften aan het Nationaal Rampenfonds onge acht hun bedrag geen schen kingsrecht wordt gevorderd, zo dat van die giften geen aangif te voor het schenkingsrecht be hoeft te worden gedaan. Een Amerikaanse reuzen straal- bommenwerper van het type B-52 is maandagavond op de lucht- bases Ramey bij San .Juan op Porto Rico verongelukt. De zeven inzittenden zijn omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Functionarissen van de ramp mijn te Coalbrook (Oranje Vrij staat) hebben dinsdag verklaard dat men met het boren van hulp schachten zal doorgaan zolang het niet absoluut zeker is dat de 435 ingesloten mijnwerkers niet meer in leven zijn. Officieel is alle hoop nog niet opgegeven. De mannen zitten reeds 12 dagen ingesloten, doch men meent te weten dat er nog zuurstof in de mijn is. Het water dat van de boren lijkt, blijkt niet besmet te zijn. Ten slotte bevonden zich in de af gesneden gang pony's, die de ingesloten mannen mogelijk hebben kunnen slachten om zich in leven te houden. De Egyptische pers heeft dins dagochtend melding gemaakt van de verplaatsing van sterke Egyptische legereenheden naar de Sinai en de legering ervan langs de Israëlisch-Egyptisehe demarcatielijn. Dit zou drie da gen geleden zijn gebeurd. Volgens het blad „Al Goem- hoeria" zijn alle verloven van het Egyptische leger ingetrok ken. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, is begonnen met een actie om de Israëlische vergel dingsactie van zondag tegen de Syrische stellingen van Chirbet Tewfik toe te lichten. Zij sprak onder anderen met de Ameri kaanse ambassadeur, Reid, ter wijl het hoofd van het bureau voor bestandszaken, Biran, de Canadese ambassadeur, mejuf frouw Meagher, de Israëlische houding heeft uiteengezet. Verder is er naar alle Israëli sche diplomatieke vertegenwoor digingen in het buitenland een verklaring gezonden om de mi nisteries van Buitenlandse Zaken in de verschillende landen van de Israëlische beweegredenen op de hoogte te stellen. De openbare aanklager in het proces tegen Pierre Jaccoud, dé vooraanstaande Geneefse advo caat die van moord beschuldigd wcrxlt heeft dinsdag de jury verzocht het schuldig over Jae- coud uit te spreken. Maar de jury zou „volkomen vrij" zijn om uit te maken of er sprake is geweest van ver zachtende omstandigheden met betrekking tot de misdaad die Jaccoud bedreven zou hebben. Jaccoud wordt beschuldigd van moord op Charles Zura- bach, een Zwitserse zakenman, en van poging tot moord op Zumbach's echtgenote. De openbare aanklager, Char les Cornu, vond het een „on dankbare taak" een man te moeten veroordelen, die hij per soonlijk kende. Hij zou deze taak niet op zich genomen heb ben, als dat mogelijk geweest was. Na het dossier de eerste maal doorgenomen te hebben, was hij tot zijn spijt tot de con clusie gekomen, dat Jaccoud schuldig was. Sedertdien had den de verhoren deze overtui ging versterkt. Het onderzoek was begonnen met 'n verklaring van Jaccouds maitresse, Linda Baud. De scène aan de oever van de Aire, toen Ja.ccoud de tromp van zijn re volver in de hals van Linda B. zette, was een „belangwekkende ontdekking", aldus Cornu. Cornu zei, dat Jaccoud loog bij zijn eerste verhoor toen hij zei zijn betrekkingen met Linda in 1956 afgebroken te hebben en dat Linda anonieme brieven geschreven had aan André Zumbach, de zoon van Charles Zumbach, die een verhouding nad met Lmda Baud, De openbare aanklager las stukken voer uit enkele brieven van Jaccoud aan Linda Baud. Hieruit bleek, dat Jaccoud ten tijde van de moord (1 mei 1958» geheel vervuld was van Linda Baud. Volgens Cornu is het even min waar, dat Jaccoud, zoals hij had gezegd, kort na de moord zijn haar in Stockholm had laten verven. Ten aanzien van de vraag waarom Jaccoud zich niet van de bewijsstukken had ontdaan, opperde Cornu, dat Jaccoud zijn met bloed besmeurde col bert had laten reinigen, zijn Een groep Libische parlements leden heeft maandag, na een grote betoging in Tripolis, tij dens een onderhoud met pre mier Abdoel Madjid Koebar ge- eist dat Libië alle betrekkingen met Frankrijk verbreekt uit pro test tegen de voorgenomen Fran se kernproeven. Voorts eisten de afgevaardigden uitwijzing van alle Fransen en nationalisatie /an de Franse ondernemingen in Libië. De premier zegde toe dat nij hun eisen ernstig zal bestu deren. bloedbevlekte regenjas was in een .door met kleren voor het Rode Kruis gestopt en Jaccoud had zijn Marokkaanse dolk af gewassen en verstopt. Een verdediger van Jaccoud vroeg om vrijspraak van zijn cliënt, wiens gehele wezen in strijd was met de misdaad waar van hij werd beschuldigd Het proces wordt vandaag voortgezet. Prinses Beatrix is dinsdag per trein in Sant Anton (Oos tenrijk) aangekomen voor een skivakantie van twee weken. Prinses Irene, die enige dagen geleden haar vakantie in Sankt Anton onderbrak voor een kort verblijf in Wenen, zal zich ver moedelijk woensdag bij haar zuster voegen. De toestand van de sneeuw en het weer in Sant Anton is op het ogenblik uitstekend. ZUIDELIJKE WIND Tussen een hogedrukgebied boven Oost-Europa en een lage drukgebied tussen IJsland en de Azoren voerden dinsdag zui delijke tot zuid-oostelijke win den allengs minder koude lucht over ons land. Aan het einde van de middag was deze lucht doorgedrongen tot een lijn lo pend van Arnhem naar Den Helder. Het doordringen van de zachtere lucht ging tijdelijk met mist gepaard. Vandaag zal het gehele land zich in de zachtere lucht bevinden, zodat overal de temperaturen tot 6 k 8 graden zullen oplopen. Dan zal de zui- j delijke wind tijdelijk krachtig j worden, aan de kust mogelijk hard. De bewolking zal verander- lijk zijn, maar regen van bete- nis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. ie De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuideiyke wind Veranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Mati ge tot krachtige, langs de kust wellicht tijdeiyk harde zuidelijke wind. In het noorden en oosten van het land hogere temperatu ren, elders ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, DONDERDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.40 7.12 Terneuzen 7.15 7.47 Hansweert 7.55 8.27 Walsoorden 8.05 8.37 ZON MAAN op onder op onder Febr. 3 8.19 17.29 11.02 O.O1 4 8.18 17.31 11.29 1.09

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1