Provinciaal nieuws TERNEUZEN AXEL BRESKENS cnuii nrn -7i-ir nai-sr rukte deze wasen dit keer' gela' obnfLUtn Z L lYlt I den met olichollen. uit met leden Muzikale hulde voor jarige Prinses HOEK. LAMSWAARDE. RETRANCHEMENT SLUISKIL SLUIS. De Kleinzoon van ,De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND VLISSINGEN. ZAAMSLAG ENGELAND NIET AKKOORD MET VERKLARING VAN SINGAPORE INZAKE NED. NIEUW-GUINEA ZEILSCHIP VERGAAN IN NIEUWGUINESE WATEREN AMERIKAANSE PROEVEN MET BALLONS STAKINGEN IN ENGELAND DE BESPREKINGEN IN DE VERVOERSSECTOR Veertig jaar bij de belasting Wegens zijn gezondheidstoe stand heeft de heer J. C. Orle beke, commies bij 's Rijks Be lastingen en chef de bureau ter inspectie van de invoer rechten en accijnzen te Terneu- zen, in alle intimiteit zijn veer tig-jarig jubileum thuis her dacht. Zaterdag in de morgenuren kreeg de jubilaris bezoek van de waarnemend inspecteur, de heer C. P. Zegwaard, die vergezeld was van de adjunct-inspecteur, de heer J. C. Sweers. Zij felici teerden de heer Orlebeke op de meest hartelijke wijze en boden hem namens het personeel een geschenk en mevr. Orlebeke bloemen aan. Tot grote verrassing van de jubilaris was daarbij ook de hoofdinspecteur van de inspec tie in Rotterdam, de heer R. W. Zuur, die gedurende twaalf jaar in Terneuzen werkzaam was. In de namiddag kwamen o.a. de heren v. d. Molen, ambte naar van de buitendienst, en J. Romeinsen sectie-chef te Axel, de jubilaris namens de Buiten dienst een geschenk aanbieden Ken kwart eeuw bij de waterleiding Hoewel het van de zijde van de jubilaris de uitdrukkelijke wens was zo weinig mogelijk feest te vieren, hebben gisteren velen ir. G. P. M. Dikötter, di recteur van de N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", geluk gewenst met het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst der maatschappij trad. De heer Dikötter hoopt op 1 augustus 1961 het feit te herden ken dat hij een kwart eeuw ge leden tot directeur werd be noemd en dit zal wellicht aan leiding zijn daaraan meer aan dacht te schenken. Om tien uur droeg pastoor Van Campen een plechtige H. Mis uit dankbaar heid op. Hij werd hierbij door zijn bei de kapelaans geassisteert. Deze dienst werd bijgewoond door liet personeel van de Waterlei ding. voor zover dit aanwezig kon zijn, geneesheer-directeur van het St. Elisabethziekenhuis C. Ramselaar, en verscheidene zusters en vele particulieren. Om één uur was er een recep tie in het Waterleidinggebouw en werd daar een groot aantal bloemstukken en geschenken binnengebracht. Het personeel werd in het R. K. Parochiehuis een feestavond aangeboden. Succesvol optreden te Oost burg van de Chr- Gem. zang ver. „Laudamus" Bijzonder succesvol was het optreden voor de Kring van Christelijke Zang- en Muziek verenigingen in West Zeeuws- Vlaanderen, in het Ledelthoater te Oostburg van het uit veertig personen bestaande Terneuzen- se gemengd koor „Laudamus" waaraar solistische medewer king werd verleend door mevr. F. DelvauxTassignon (so praan) en mevrouw M. Cornet lalt) uit Sint Niklaas (B). Hierbij trad ook op het strijk orkest bestaande uit leerlingen yan de Terneuzense Muziek- "fcchool onder leiding van de heer J. Wisse Sr uit Axel. waarbij de heer J- Wisse Jr ais solist op trad. Na het welkomstwoord van de heer C. A. Cappon. brachten koor en orkest de. Koraalcanta te „Wat God doet is welgedaan" van J. Pachelbel. Evenals het eerste optreden was ook dat van het strijkor kest dat het cello-concert van A Vivaldi ten gehore bracht, waarbij de heer J. Wisse Jr. de solo-partij voor zijn rekening nam, zeer succesvol. Koor, solisten en orkest brach ten tenslotte gedeelten_ uit „Der Messias" van G. F. Handel. De aanwezigen hebben hierbij niet alleen van zeer goede koorzang kunnen genieten maar ook van de zeer grote stemkwaliteiten der beide dames-solisten. De heet' Cappon betuigde in de meest hartelijke bewoordin gen. mede namens de aanwezi gen ,'iin dank aan het gezel schap en in het bijzonder aan de heer M Zonneveld, die de al gehele leiding had. Hetzelfde programma wordt dezer dagen ten gehore gebracht in het Concertgebouw te Terneu zen. Dixielandpipers De Zeeuws-Vlaamse Jazz-socië- teii en de Terneuzense Lyceum dub nodigden de „Dixieland pipers" 't bekende radio-orkest, vit een concert te geven in het Concertgebouw. Het was slechts een klein aantal jongeren die dit muziekevenement hebben bijge woond. Vóer de pauze werd bij uitzondering een enkel jazznum- 5*!r en gehore gebracht. Na de peuze speelde het ensemble bij- Ba uitsluitend verzoeknummers. In de pauze was er een aan trekkelijke quiz waarmede pla ten- en boekenbonnen konden wirden gewonnen. Bridge voor het Inter, parochiaal Sociaal Cha- tatief Centrum. Het bestuur van het Inter- paxochiaal Sociaal Charitatief Centrum organiseerde een brid ge-drive in het Parochiehuis om met de opbrengst het zo noodzakelijke werk in de paro chie te kunnen voortzetten. Door het vele werk dat vooraf door verschillende dames werd verricht, was de organisatie, me de door het werk van de wed strijdleiders, de heren J. Ver gouwe, J. Eeckelaer en B. IJse- baert, perfect. Er waren zoveel mooie en waardevolle prijzen dat geen der 72 deelnemers met lege handen naar huis moest worden ge stuurd. terwijl er nog voldoende prijzen voor een zeer aantrek kelijke verloting waren. Tijdens de drive, die in een aangename sfeer verliep, waren er nog verschillende dames die voortdurend verversingen aan boden, hieraan had het St. Eli sabethziekenhuis in Sluiskil een krachtige steun gegeven. De uitslag van de drive was als volgt 1. HH. EeckelaarVan dei- Poel; 2. HH. B. IJsebaert-E. Wa ge; 3. DD v. d. Driesde Vries; 4. HH J. Jurry Sr.—E. Verstrae- ten; 5. Mevr. Wijnede heer G. Meulenberg; 6. HH. Ir. Geer- lingIr. M. Feyen7. Mevr. Maatde heer J. de Feijter; 8. HH. E. CattoirA. Ranschaert; 9. HH. B. IJsebaertv. d. Hooft; 10. Hr en mevr JurryCambier. Kunstmaand Orkest voor de Z.V.U. Gisteravond trad het Kunst maand Orkest uit Amsterdam in het Concertgebouw te Terneu zen op voor de leden van de Z.V.U. De belangstelling was be vredigend en mede door enkele tientallen jongeren, leerlingen der middelbare scholen, die geen plaats meer konden krijgen bij het middagconcert, was de zaal beter dan gewoonlijk bezet. Met zeer veel aandacht hebben de aanwezigen naar de uitvoe ring geluisterd. Het geheel stond onder leiding van de heer Anton Kersjens, terwijl als solist optrad de violist Walter Ellegiers. Uitgevoerd werden „La scale di seta" van G. Rossini; variaties en fuga op een thema van Joh. Kuhnau van Hendrik Andries- sen en als slot vóór de pauze het Vioolconcert in G gr. t. K.V. 216 van Mozart. Na de pauze de Symphonie nr 4 in A. gr. t. (de Italiaanse sym phonie) van MendelsohnBar- tholdy. De aanwezigen hebben deze uitvoeringen met grote aandacht beluisterd en het orkest, dirigent en solist aan het einde met een ovationeel applaus dank betuigd. De gladheid van het wegdek Zondagavond, tussen 6 en 7 uur, geraakten twee luxe auto's door de gladde rijweg ter hoogte van de buurtschap Vaart- wijk, aan het slippen. Mevr. S. uit Terneuzen, die met een matige snelheid over de provinciale weg in de richting Axel reed, raakte plotseling de macht over het stuur kwijt, om dat haar wagen slipte. Haar auto tolde een keer rond en kwam tegen een langs de weg staande boom terecht, tenge volge waarvan de auto ernstig werd beschadigd. Een poosje later was het de heer S-, eveneens uit Terneuzen, wiens auto ongeveer op dezelfde plaats slipte. De heer S. kwam met zijn wagen in een naast de weg gelegen tuin tot stilstand. Deze auta werd slechts licht be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Kind in kokend waswater gevallen Maandagmorgen kwam het 3%-jarig dochtertje van de fami lie T., wonende in de Begonia straat alhier, in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend waswater terecht. Op het hevig huilen snelde de moeder toe en had de tegen woordigheid van geest om ogen blikkelijk de kleertjes uit te trekken en haar dochtertje in dér vrijwillige brandweer, ge assisteerd door enkele enthou siaste medewerkers. En onder tussen zorgden de dames met enkele leden der vrijwillige brandweer voor geregelde aan voer der oliebollen. De kwali teit van het gebakkene kwam 0E verf voor het sch i L de R FE est wel tot uitdrukking in de gewel- SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT di8e afname. want er werden ongeveer 5500 oliebollen ver kocht. De netto opbrengst van deze oliebollenactie zal op don derdag 7 april a.s. worden aan geboden op de „Vlag in top in het land"-avond in het Concert gebouw te Terneuzen. een teil koud water te dompelen. Door deze snelle handeling had het meisje slechts brand wonden aan armen en benen op gelopen. Dokter Van der Maas verzorg de verder het meisje, dat, na ver bonden te zijn, in bed werd ge stopt. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt donderdag 11 februari a.s. in openbare vergadering bijeen ter behandeling van o.m. de vol gende punten; Verzoek van de plaatselijke kleuterscholen om voorschot op vergoeding artikel 75, vierde lid der Kleuteronderwijswet. Verzoek van de bijzondere lagere scholen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het reglement voor het burgerlijk armbestuur. Voorstel tot het verlenen van een uitkering ineens over 't eer ste kwartaal 1960 aan het daar voor in aanmerking komende ge- meentepersoneel. Schrijven van de Minister van Maatschappelijk Werk inzake toepassing van artikel 31 van de Woonruimtewet 1947. Wijziging begroting voor de dienst 1959. Reclames belastingen. Jaarvergadering Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen en „Jonge kracht van C. J. V. Onder voorzitterschap van de heer J. L. Hamelink werd de ver gadering geopend -met zingen en Schriftlezing afgewisseld met een korte meditatie uit „Een jaar vol blijdschap" en een welkomst woord t^t ,de 80 aanwezigen. Het jaarverslag werd behan deld in de vorm van een vragen- vloed aan 6 afdelingsafgevaar digden. In de eerste groep was P. Kaijser uit Driewegen win naar en in de 2e groep de heer J. Meertens uit Hoek. Uit Oost Zeeuws-VIaanderen gaven zich 10 leiders en leidsters op voor het dit jaar te houden Zeeuwse weekend op de Ernst Sillem Hoeve. Tijdens de pauze werd koffie met een worstebroodje gepre senteerd en een verloting gehou den. Na de pauze werden vertoond de films „Strijd zonder einde'* en „De weg door de wolken". Meegedeeld werd dat het bij voldoende deelname mogelijk zal zijn per extra bus naar de Prov. Bondsdag in Zierikzee te rijdeni Op 16 maart zal te Axel een boekbespreking worden gehou den door de heer Hoeve over „Tranen over Johannesburg". De voorzitter* van de Ring Jonge Kracht, de heer De Leeuw, sloot daarna met dankgebed deze zeer geslaagde jaarvergadering; Geslaagde oliebollenactie. De leden der Vrijwillige Brand weer met hun dames hebben za terdag een drukke dag gehad, want zij hadden voor deze dag een oliebollenactie georgani seerd. Reeds in de voormiddag werd een aanvang gemaakt met het bakken der oliebollen in de smederij van de commandant der vrijwillige brandweer, de heer J'. Verhage. Direct na de middagmaaltijd, werd begonnen met het rondven ten der oliebollen. Voor dit ven ten werd de nieuwe-manschap- penwagen gebruikt, die Hoek sinds vorig jaar bezit. En zo Feestavond Bijz. Neutrale Fröbelschool. Zaterdagavond werd op de Ge meentelijke Gehoorzaal een feestavond gehouden, voor de do nateurs van de Bijzondere Neu trale Fröbelschool, alhier, waar voor de belangstelling bijzonder groot was. De voorzitter van het bestuur, de heer D. Haak Tollenaar, opende deze avond. Hij heette de aanwezigen welkom, en in het bijzonder ook de toneelgroep van het Volksonderwijs te Sluiskil, die evenals voorgaande jaren waren uitgenodigd voor het op voeren van het blijspel in 3 be drijven: „Drie is te veel". Alvorens hiermede aan te t an gen werd eerst een korte toe-| lichting over het blijspel ge geven, dat op voortreffelijke wijze werd gespeeld De dames en heren hadden zich geheel in hun rol ingewerkt. Tussen de bedrijven door zorg de mej. A. Dallinga voor een nummertje accordeon-muziek. De heer J. de Visser, was zeker aller tolk toen hij cle dames en heren dank bracht voor het gebodene, en sprak de hoop uit dat deze toneelgroep volgend jaar weer naar Hoek za, willen komen. Tot slot maakte de heer J. de Visser de aan wezigen er nog attent op, dat de ouderavond der Bijzondere Neu trale Fröbelschool a.s. woens dagavond gehouden zal worden in de school. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het kandi daatsexamen scheikundig inge nieur de heer E, A. F. de Schrij ver, alhier, Voor' Tuindorp-Oostzaan. Een buskollekte voor de ge dupeerden van. Tuindorp-Oost zaan bracht 142,50 op. te Retranchement Geslaagd. Aan de Technischs Hogeschool te Delft slaagde met lof voor het kandidaatsexamen scheikundig ingenieur de heer W. F. N. M. de Vleesschauwer, alhier. Jaarvergadering Sluiskilse wielersupporters-vereniging Het zal dit jaar 25 jaar ge leden zijn, dat ter plaatse in ge organiseerd verband en in aan wezigheid van K.N.W.U. afge vaardigden dé eerste ronde van Sluiskil werd verreden. Het is deze reden, dat met meer dan gewone aandacht in clublokaal Baart ditmaal de jaarvergade ring in het teken van het nade rend jubileum, werd gpvolgd. Na een kort openingswoord van voorzitter, de heer C. Ver- mueren, waren het de secretaris de heer A. Bax en de penning meester de heer J. Snap» die hun jaarverslag bescheiden, ter tafel brachten. In het overzicht van de secre taris werd de aandacht gevestigd op de vele activiteiten van het be stuur, terwijl voor het verzorg de financieel verslag .p» penning- werd gedechargeerd. Hoewel het batig saldo nog lang H. K. H. Prinses Beatrix -tankt de tamboer-maitre van hei, taniboerkorps der koninklijke marechaussee, dat de jarige Prinses zondagochtend een viuz. kale hulde kwam brengen, voor het genotene. niet groot genoeg is om het 25- jarig jubileum op waardige wijze te herdenken wil men dit toch niet doen in ean gezellig onder onsje of een potverteren,, maar de gehele dorpsgemeenschap en ook daar buiten, een sportieve mid dag kart meemaken, n.l. een gro te koers voor amateurs en cnaf- hankelijlcen. Van de plaatselijke favorieten verwacht het bestuur dat zij tiy ae.is de kermis op de nieuweiin- gen-ontmoeting flink partij zul len geven Ter stimulans is he.n in het vooruitzicht gesteld een gratis licentienummer, een shirt en rijwielondercUïlen wanneer zij drie eerste binnenlandse koer sen, de Belgische niet mee ge rekend, behoorlijk weten uit te rijden. Van hun prestaties zal een standenlijst worden bijge houden zodat ook de te verwach ten rivaliteit bij het einde van het koersseizoen eveneens zal worden beloond. Bij de afwerking van 't huishou delijk program ter jaarvergade ring vond een vrije stemming plaats voor een drietal toe te voegem bestuursleden t.w. de heren. H. de Gijsel, P. v. d Wege en J. de Rijke. Bestuurslid C. Schouwenaar bedankte om in terne redenen voor zijn functie. Teneinde de aan deze jubileum- koers verbonden grote uitgaven zoveel mogelijk te bestrijden, zul len speciale dansavonden wor den georganiseerd. Tijdens de rondvraag kwamen da wensen en grieven van. de vaste medewerkers wel in h >ofdteiak tot uitdrukking en zal men «r ook in de toekomst naar streven het vele werk vlot te doen verlopen. Ouderavond. I®, de openbaa-e lagere school in dé Hoogstraat werd een ouder- De geschiedenis van het redersgeslacht an der Decken 551 door „Dat is lekker--., dokter.... Het verwarmt van: binnen. Ik waszo koud?'* De man in» de witte jas glim lachte vriendelijk, „Je bent pas uit een diepe bewusteloosheid ontwaakt, jonge vriend.. Je had nogal wat water binnengekregen en nu moet deze medicijn de maag weer op streek brengen Een beetje extra rust moet de rest doenIk kom over een paar uurtjes nog wel eeas kij ken,.... So long!" .23) (Nadruk verboden.) Edouard Vernier sloeg de ogen op. Een weldadige warmte begon zijn lichaam te doordringen en het gevoel van loodzware mach teloosheid, dat zijn ledematen als in een ijzeren greep omklemd ge houden had, verminderde gelei delijk. Langzaam begon zijn ge heugen terug te keren en koh hij zich vaag herinneren, dat hij in zee gedreven had. Het lataste wat hij zich voor de geest kon halen was die kokende en kolkende wa termassa, die hem onverwacht had opgenomen en meegesleurd. Hp had om hulp willen schreeu wen, maar zijn stem was ge smoord door het zeewater, dat hem tot stikkens toe benauwd had. Daarop kreeg hij een gevoel, als zonk hij ruggelings weg in een groot veld dat vol stond met papavers, zacht wiegend op hun lange stengels. Totdat op een ge geven moment de bloemen hun hoofden al meer en meer naar elkander toebogen en zich als een koepel boven hem sloten. Iemand boog zich over hem heen. Het was een man in een witte doktersjas. Hij zag een ge bronsd gezicht, omlijst door een rossige baard. „Hoe gaat het ermee Voelt U zich nu iets beter?" De vraag werd Edouard in het Frans gesteld, hoewel het aceent de veronderstelling wettigde, dat de vrager een Amerikaan of een Canadees was. Edouard probeerde te glim lachen. „Dank U. Het gaat al beter", fluisterde hij. terwijl hij de man in de doktersjas aan keek. „Wie bent U", vroeg hij toen. „De dokter van liet schip, dal U heeft opgepikt." „Wat is dit voor 'n schip, dok ter!" wilde Edouard weten. „Dat zullen we U wel eens ver tellen, zodra U weer helemaal beter isNeemt U dit eerst maar eens in." Het zal U goed doen." Met deze woorden bracht de dokter een klein lepel tje aan Edouards lippen. Edouard opende zijn mond en slikte. Het was gekristalliseerde suiker met een groene vloeistof, die sterk naar pepermunt smaak te. Hij smakte met zijn lippen en likte ze met zijn tong af. „Kapitein!»... Dit rijn de na men van de! geredden,!" Met deze woorden betrad de scheeps arts het dagverblijf van de ge zagvoerder van het vaartuig. Achter een zware houten tafel die met dej prachtig gebeeld houwde poten aan de vloer van de kajuit beVeestigd was, zat een man van middelbare leeftijd. Hij was gekleed in de uniform zoals gebruikelijk is bij gezagvoerders en stuurlieden van de grote vaart. De kleur van het laken was even wel niet het traditionele marine blauw, doch koolzwart. Op de benedenmouwen waren de on derscheidingstekens aangebracht, een gouden band zonder krul, waarboven drie zilveren sterren, twee naast elkaar en de derde erboven. Een dubbele rp vergul de knopen, vier boven elkaar en elk voorzien van een afgewerkt anker, staken stemmig af tegen het doffe zwart van het laken. Op de beide revers was een lau werkrans geborduurd van goud draad in de vorm van de letter O, terwijl in het midden daarvan een klein afgewerkt anker in zil verdraad was aangebracht. Op de tafel, waaraan hi.j zat te werken, brandde een elektrische bureaulamp met een brede ver stelbare kap, die het licht naar ben den wierp. Daardoor was het moeilijk, om zijn gelaatstrekken te onderscheiden. De dokter had het lijstje met de namen nimiddiels op het blad van de tafel gelegd en wachtte nadere orders af. „Dank U, dokter!" De kapi tein nam het lijstje op en las de namen halfluid. Toen vroeg, hij: Weet U sems de voornaam van die Vernier, dokter?" „Edouard, kapitein." Het werd stil in het ruime ver trek. Daarna klonk de stem van de kapitein: „Aan welke rederij behoort de „Noumea!" „Aan de Société Creumont, ka pitein." „Dank U, dokter»-. Dit is voor lopig voldoende." avond gehouden waarvoor grote belangstelling bestond. Het hoofd der schooi, de heer G. J. van Oorschot, gaf een toe lichting op de schoolreisplan nen. Voor de kinderen van de laagste klassen zal uitgezien worden naar een geschikte ge legenheid in de buurt en voor de grotere leerlingen gaan de ge dachten uit naai een 3-daagse fietstocht naar één der Zeeuwse jeugdherbergen. Medegedeeld werd nog dat de toneelgroep van de N. O. V. 4 maart naar Sluis komt. De nieuwe oudercommissie werd als volgt samengesteld: mevr. E. KapsenbergLinden- berg, voorzitter: P. Bosch, secre taris en Ej*. Sxnoorenburg, lid. Jaarvergadering Afd. Sluis der Z. L. 91. In. hej café „Lamminsvliet" werd de jaarvergadering gehou den van de plaatselijke afdeling van de Z, JU M. De voorzitter, de heer J. de Clercq, wierp in zijn openings woord egjt terugblik op de oogst- resultaten van het vorig jaar, waarbij hij onder meer opmerkte dat het Deiangrijkste gewas in de streek-de suikerbiet, zeer ver. schillende resultaten, had opge leverd, variërend van goede tot slechte. De jaarverslagen werden uit gebracht door de heer F. A. Ko- lijn. De bestuursverkiezing ging vlot. Bij de eerste stemming werden gekozen Joh. de Bruijne uit St. Anna ter Muiden en F. Quaak De functies zullen later onderimgworden verdeeld. De voorzitter bracht de aftre dende bestuursleden, de heren Koiijn en A.. I.. de Bruijne dank voor de vele werkzaamheden door hen.voor de afdeling ver richt. Na het huishoudelijk gedeelte werd de vergadering bijgewoond door de afdeling Sluis van de Bond van. Plattelandsvrouwen. De' algemeen secretaris van de Z.L.M., mr J F. G. Schlinge- mann wierp een terugblik in de geschiedenis van de Z. L. M. v'erder wérd vertoond de beken de film van de recente tentoon stelling in Aardenburg. Zang en voordracht van de dames zorgden voor de nodige afwisse ling. Koninklijke onderscheiding. Bij K. B. is de heer H. C. A» Detmar, arts, wonende alhier» benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bouw openbare lagere school In de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeente raad deelde de voorzitter, burge meester H. D. Trimpe, mede goedkeuring te hebben ontvan gen voor de bouw var. een open bare lagere school. De aanbeste ding hiervan zal reeds 19 februa ri a.s. plaats vinden. De Britse regering heeft aioli maandag gedistantieerd van een verklaring van de premier van Singapore, waarin de Indonesi sche els inzake Nederlands Nw.- Guinea werd ondersteund. Een gezamenlijke verklaring van de premier van Singapore, Lee Kuan Yew, die in januari I een officieel bezoek aan Indone sië bracht, en president Soekar- no. gepubliceerd bij het vertrek van Lee Kuan Yew op 26 janu ari, bevatte een passage, „dat de regering van Singapore de strijd van Indonesië voor de terugkeer van West-Irian tot de territoriale jurisdictie van de republiek In donesië, ten volle ondersteunt". Hel bureau van de hoge com missaris van het Verenigde Ko ninkrijk tc Singapore maakte maandag bekend, dat het Britse hoge commissariaat gemachtigd is te verklaren, dat de Britse re gering „zich niet kan verenigen met de mening van de eerste minister van Singapore op dit punt". Deze verklaring, aldus het commissariaat, werd noodzake lijk geacht om mogelijk misver stand te voorkomen. Singapore zo voegt Reuter hieraan toe heeft volledig zelf bestuur, doch de zeggenschap over defensiezaken en buiten landse betrekkingen berust bij de Engelse regering. In de nacht van 30 op 31 jan. is ter hoogte van de monding van de rivier Maro voor de kust van Zuid Nieuw-Guinea het hou ten zeilschip „Regina Maris" op weg van Wamal naar Merauke op een bank vastgelopen en ver gaan. Aan boord bevonden zich 16 Papoea's, van wie 14 zijn ge red. Eén is verdronken. Patrouilles zoeken naar de zes tiende opvarende, een 4-jarige jongen. Twee vaartuigen voeren on middellijk uit in de nacht om hulp te verlenen. De geredden hadden lichte verwondingen en sommigen een shock. Vaartuigen hebben zondag de gehele dag het zoeken voortgezet naar de ene vermiste. Het stoffelijke overschot van het dorpsschoolhoofd Uluhjana uit Wamal werd maandagmorgen verminkt in de haven aangetrof fen. Het schoolhoofd zou bin nenkort met pensioen gaan. De havenmeester van Merauke zal trachten het scheepswrak te verslepen of te vernietigen en de lading te bergen. De deur van de ziekenboeg ging langzaam open. Het getem perde licht van een wandarm viel op het gezicht van de gezag voerder van het vreemde vaar tuig. Het was een gezicht, dat omgeven was door een puntig ge knipte ringbaard en geschonden door oen paar zware lidtekens. De donkere ogen keken met een vriendelijk ernstige uitdrukking naar de slapende patiënt. Met de uiterste behoedzaamheid naderde de kapitein het bed van Edouard Vernier en nam hem lang en aan dachtig op. Toen verdween hij weer even onhoorbaar, als hij was binnengekomen. (Wordt vervolgd.) Een reusachtige ballon met een middellijn van 150 meter, die zon dag van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Valley Forge" voor de kust van Porto Rico zou worden opgelaten, is vroegtijdig van zijn kabels losgeslagen en zonder in strumenten, met behulp waar van men gegevens over kosmi sche stralen hoopte te krijgen, in de wolken verdwenen. Een dergelijke ballon, die za terdag met succes was opgelaten, bevindt zich boven de Caribische Zee in moeilijkheden. De Londensee ondergrondse en vele Britse autofabrieken hebben maandag te lijden gehad van stekingen. Lij de ondergrondse ontstond een chaos tijdens de piekuren, doordat door een 24-uur staking van personeel ter ondersteuning van looneisen, 63 van de 272 on dergrondse stations gesloten moesten worden. De autobussen Iconden een deel van het verkeer overnemen, doch er verschenen zoveel particuliere auto's op straat die anders tij dens dc drukte de binnenstad mijden, dat het verkeer herhaal delijk vastliep. De staking brak uit tegen het advies van de na tionale bond. die op 15 februari een spoorwegstaking over het gehele land wil ontketenen. De staking, van maandag in Londen ziet men als een soort waarschu wing vooraf van de betrokken arbeiders. In de B.&LC.-autofabrieken: in de Midlands konden maandag 25,000. man; niet werken als ge volg van een staking van. 55 elektriciens, die loonsverhoging eisen. Als deze 55 voet bij stuk houden bestaat de kans dat in de loop: van deze week ai totaal 50.000 man bij deze fabrieken Austin en Morris) moeten wor den ontslagen. In een andere fa briek Standards moesten 3000 arbeiders naar huis worden gezonden c^pgens eert staking van chassisbouwers in een nevenhe- d'rijf. Hiertegenover staat dat er maandag een einde is gekomen aan een staking van. drie weken in een autofabrWk van de Roo- tes-groep in Londen, waardoor in totaal 7000 man niet kon wer ken. Nadat zaterdag j.l. de rege ring haar standpunt ten op zichte van de tariefberekening in het personenvervoer had be paald, is gisteren de behande ling van een aantal verzoeken van bepaalde personenvervoer- bedrijven tot afwijking van de bestaande loonregeling voortge zet, aldus een communiqué van het college van rijksbemidde laars. In een bespreking, welke in tegenwoordigheid van verte genwoordigers van de stichting van de arbeid, tussen vertegen woordigers van werkgevers en werknemers en het college van rijksbemiddelaars plaats had, is over deze dispensatieverzoeken overeenstemming bereikt. Het belangrijkste element is de in voering van een toeslag van 6 procent voor die werknemers in de betrokken personenvervoer- bedrijven, die geacht kunnen worden in ploegenverband te werken. Over andere verbeterin gen van de loonregeling in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek worden de onder handelingen tussen partijen voortgezet.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2