JEUGD POLITIEVAK Binnenlands nieuws Voetbaltoto en stakende chauffeurs deden stof opwaaien i' Dilemma in Parijs DE AMBIEERT NIET BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Zaterdag 30 januari 1960 16a jaargang no. 4896 PROF. OUD EN DE TOTO PRINS BERNHARD CONTRA DE PANAMERICAN STAKENDE CHAUFFEURS DONKER AMSTERDAM Prins Bernhard contra de Panamerican Stakende buschauffeurs Donker Amsterdam Allerlei De Gaulle kan niet wijken Kongo oooooooo Arrestaties in de Dominicaanse republiek Het regeringsschip onder commando van kapitein Dc Quay zal binnenkort de smalle kreken van de parlemen taire wateren binnenvaren. Er staan talrijke Kamer debatten voor de deur, die de regering ernstige zorgen baren. Zal het regeringsschip, dat straks van stuurboord zijde door het zware geschut van mr. Burger en de zijnen onder vuur wordt genomen, en van bakboordzijde wel licht door een deel van zijn vrienden wel een bestookt zou kunnen worden, te langen leste toch de veilige haven binnen kunnen varen? Niemand, die deze vraag met zekerheid kan beantwoorden. In elk geval wacht het kabinet een zware strijd. En een der grootste zorgen van de regering blijft de voetbaltoto. Het ingediende wetsontwerp, dat beoogt de maximumprijs op 25.000 te stellen, heeft alom veel misnoegen gewekt. En waarachtig niet alleen in krin gen der oppositie. En hoewel de behandeling van 't wetsontwerp nog wel even op zich zal laten wachten, is de voetbaltoto nog steeds een belangrijk onderwerp tot gesprek. In Purmerend heeft prof. mr. P. J. Oud onlangs in een rede het probleem van de voetbaltoto nog weer aangeroerd. En de libe rale fractieleider sprak wijze woorden toen hij betoogde dat het dwaas zou zijn dat de rege ring haar bestaan van de voet baltoto zal laten afhangen. Nu het alleen gaat over de hoogte van de prijzen, is het toch geen beginsclkwestie meer, zo betoog de prof. Oud. Het beginsel is: wel of helemaal geen toto. En moeten^ degenen, die een prijs van 25.000 redelijk achten doch een hoofdprijs van ƒ100.000 te hoog vinden, 's lands belang op offeren aan dé somma van ƒ75.000 Dezer dagen heeft de Stichting Nederlandse Sportotalisator de leden der Tweede Kamer weder om een nota doen toekomen, waarin zij haar bezwaren tegen het desbetreffend regeringsont werp heeft geuit. In spanning wacht Nederland nu het rapport van de bijzondere Kamercommis sie af. Dan zal de M. v. A. nog verschijnen, pas daarna zal, ver moedelijk wel voor volle tribu nes, het wetsontwerp in open bare behandeling worden ge nomen. Prins Bernhard is een bemin, nelijke man, die meestal wel overwogen zijn woorden kiest en zich zelden in scherpe be woordingen zal uiten. Maar deze week, na zijn reis naar Mexico en de Antillen, heeft hij scherp stelling gekozen tegen de Noordamerikaanse lucht vaartmaatschappij, de Pan american. Deze onderneming, die concurrentie van de K. L. M. vreest, zou volgens Prins Bernhard in eerste instantie oorzaak zijn van de houding, die de Amerikaanse autoritei ten tot nu toe tegenover de kwestie van de landingsrech ten van de K. L. M. hebben in genomen. De Panamerican is bang voor de goede naam, die de K. L. M. heeft. „Maar laten ze dan zelf een betere service bieden", aldus de Prins, die het een „bar schandaal" noemde, dat een verbinding, die door het gebied zelf wordt gewenst, niet tot stand kan komen door tegenwerking uit concurrentie- vrees. Prins Bernhard legde deze verklaring af tijdens een pers conferentie te Schiphol en stak daarmee de Nederlandse auto riteiten, die de onderhandelin gen met Amerika zullen her vatten, nog eens een hart on der de riem. Reeds lang heerste er onder v<de buschauffeurs grote onte vredenheid t.a.v. hun salariëring. J '.7.( w,"'k heeft die ontevreden- )''J(1 zich gemanifesteerd in een wilde slaking, die vooral het openbaar vervoer in het centrum des lands ernstig heeft getroffen, i laar ook in andere delen van 't land gist het onder de buschauf feurs, getuige de vele sympathie- w'tuigingen, die de stakers ont vingen. Van de kant van de vakbonden bestond er minder waardering... De vakbonden stelden zich niet achter de stakers, wier pogin gen om door saboterend optre den kracht aan hun eisen bij te zetten, op deze manier gedoemd waren te mislukken. Overigens is de onrust niet geweken. De chauffeurs persisteren bij hun eis een loonsverhoging van 12 procent. De chauffeurs voelen zich achtergesteld bij de werk nemers uit het gewone bedrijfs leven. De regering is echter niet van zin aan de eisen van het ontevreden vervoerspersoneel zonder meer tegemoet te komen. De meeste vervoers ondernemingen kunnen geen loonsverhoging doorvoeren, zonder dat deze gepaard zal gaan met een verhoging van de vervoerstarieven. En voor dit laatste voelt de regering wei nig. Van regeringszijde stelt men zich op het standpunt, dat de ondernemingen zelf ook hun steentje moeten bijdragen ingeval hun personeel loons verhoging zou krijgen. Een eventuele loonsverhoging mag niet neerkomen op de ruggen van de passagiers! Slechts indien de ondernemin gen bereid blijken ook hun aan deel bij te dragen, kan de rege ring een loonsverhoging .over wegen. De besprekingen zijn door de staking één week opge schort. En onderwijl willen in Nederland duizenden chauffeurs met boze gezichten achter het stuur vandaan stappenDe Nederlandse passagiers kunnen bepaald niet zeggen, dat zij de laatste tijd „opgewekt vervoerd" worden! In alle grote steden van de wereld is het résidu van de maat. schappij samengeklonterd in grauwe buurten, waar de recher cheurs, de maatschappelijke wer ker en de gezinsverzorgster even regelmatig terugkerende gasten zijn als de melkboer en de bak ker. Ook in de Nederlandse steden kan men deze slumpvorming overal constateren. Doch nergens in ons land zijn de misstanden op dit gebied groter dan in Am sterdam. Daar heeft zich, con form de toestand in de grote steden, een onderwereld ge vormd, die waarachtig kans ziet d.m.v. terreur het rustige bur gerbestaan te bedreigen. Heeft men in de andere steden van ons land te maken met losse benden, de Amsterdamse onder wereld heeft zich ontpopt als een geconcentreerde macht, waar tegen de politie-autoriteiten slechts op beperkte schaal kun nen optreden. In de Amsterdam se onderwereld hebben de laatste maanden ernstige gebeurtenis sen plaats gevonden. Onder mear werden verschillende prostituees vermoord, zonder dat de daders konden worden gegrepen. Korte lings werd een jonge Hongaar gearresteerd, die zo'n vrouw naar het leven had gestaan. Deze man behoorde niet tot de onderwereld en dat maakt de zaak nog ern stiger. Het blijkt namelijk, dat in Amsterdam talloze eenzame fi guren rondlopen, die eigenlijk tegen hun wil in kontakt komen met figuren uit de onderwereld en dan vaak van kwaad tot erger vervallen. En nog steeds hebben de auto riteiten niet de middelen gevon den om het kwaad voorgoed de kop in te drukken. Nog steeds werpt het probleem van de on derwereld een smet op het bla zoen van 's lands hoofdstad. Ondanks naarstige reddings pogingen is de kustvaarder Ber muda in het zicht van Hoek van [Holland met haar vijf opvaren den ten onder gegaan. De gezag voerder, kapitein Smit, was toe vallig deze reis thuisgebleven. Er is een wetsontwerp in voor bereiding, daartoe strekkende, dat ook bromfietsers onder de verplichte w. a.-verzekering zul len vallen. Dat vrije loonpolitiek niet al leen door de P. v. d. A„ maar soms ook niet door de rechter juist wordt bevonden, bleek uit een vonnis van de Utrechtse rechtbank, die een werkgever die zwarte lonen had uitbetaald, veroordeelde tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 10.000 (Nadruk verboden). Macht ener minderheid De ontwikkelingen rondom de rebellie der Europeanen in Al giers hebben meer pessimisme gekweekt dan men aanvankelijk meende te moeten voeden. Het leger heeft zich niet aan de zijde geschaard van de ultra's, die de politiek van De Gaulle afkeuren. Maar het heeft ook de opstande lingen, verschanst achter hun barricaden, niet aangevallen. Het verhinderde zelfs niet, dat ze zich bevoorraad hebben en dat het verbod van samenscholingen en het verblijf in de straten na acht uur schromelijk is overtreden. Zolang de menigte de troepen niet aanvalt, doen die ook niets. En de opperbevelhebber in Alge rije, generaal Challe, zou hebben doen weten dat hij zijn soldaten niet kan bevelen, op de Europese ultra's te schieten. In dat geval zou een burgeroorlog kunnen ontstaan onder de Europeanen, terwijl de nationalistische Mos lims dan hun aanvallen zullen versterken en er een complete chaos zal ontstaan. En het is dus wel begrijpelijk dat de uitdaging der militante opposanten moeilijk te beant woorden valt. Zij plaatsen De Gaulle met de rug tegen de muur, en het leger ook, zelfs in dien dit niet achter de rebellen staat. Aan de andere kant kan De Gaulle niet wijken, zonder zijn hele gezag en toekomst in gevaar te brengen. Hij weet dat met militaire middelen geen overwin ning kan worden behaald op de Moslims in Algerije. Dat er dus een staken van het vuren moet komen, met de garantie dat daar na een vrije volksstemming kan worden gehouden. Met afscheiding van een deel der Moslims houdt hij rekening. Voor de anderen en de Fransen wil hij een deel van Algerije re serveren, o.a. voor de oliewin ning. De Gaulle hoopt echter, dat er een meerderheid zal zijn voor zelfbestuur en associatie met Frankrijk. Komt er van dit plan niets, dan duurt de oorlog eenvoudig voort, Misschien nog vijf jaar, terwijl de uitslag van die militaire krachtmeting dan niet twijfelach tig zal zijn. Want het nationalis me wint in Afrika zo snel ter rein, dat de tijd tegen de Fran sen werkt, en reeds is de Alge rijnse kwestie een internationaal probleem geworden. De Belgen hebben niet te vre zen, dat de Europeanen in Kongo tot een zelfde verzet komen als die in Algerije, waar zij veel tal rijker zijn en sinds generaties wonen. Thans heeft de Belgische rege ring op de ronde-tafelconferentie in Brussel verklaard, dat Kongo op 1 juli 1960 onafhankelijk zal zijn. Het komt er echter op aan, de verdere ontwikkeling zo ge leidelijk mogelijk te doen verlo pen. Ende Kongolezen zelf met elkaar te verzoenen Dr. A. C. I JAAR GEVANGENISSTRAF WEGENS POGING TOT MOORD De 27-jarige chauffeur G. K. uit 's Hertogenbosch, die op 19 januari voor de rechtbank te 's Hertogenbosch terecht stond omdat hij getracht zou hebben zijn beide kinderen om het leven te brengen door de gas kraan open te zetten, is door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie had tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Bij de politie hoort men momenteel dezelfde klachten als reeds enige jaren geleden bij de zee vaart. Het is erg moeilijk om personeel aan te trekken; er bestaat weinig interesse voor het vak. Overal waar men komt, of dit nu is in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag of Utrecht om maar enkele van de grootste steden te noemen, hoort men dat er vacatures zijn. Wat kan hier toch de oorzaak van zijn 'r ZUCHT NAAR EEN GEMAKKELIJK BAANTJE EN LAGE SALARIëRING ZIJN ONDER MEER OORZAKEN VAN DE GERINGE ANIMO. Wij spraken over dit probleem deze week met een der hoogste po litie-autoriteiten in den lande, die het complex van problemen als volgt omschreef „Het komt zelfs voor, dat mensen die reeds jaren in het vak zitten en het liefhebben, de politiedienst verlaten; dat zijn toch wel tekenen aan de wand. Wat de laatsten betreft, hier is sprake van een te lage salariëring. Ervaren politiemannen met een prachtige staat van dienst vinden soms een beter betaalde betrekking in het bedrijfsleven, waar men der gelijke ervaren mensen dikwijls heel goed kan gebruiken. Het salaris geeft in die gevallen dus de doorslag. Het is algemeen bekend, dat de salariëring van rijks- en gemeentepersoneel lager ligt dan dat van de werkers in het bedrijfs leven. Reeds geruime tijd worden er pogingen aangewend om de rijks- en gemeentesalarissen op te trekken, maar het is nog steeds in de pen en er zijn nog geen resultaten ge boekt"» Het is zwaar werk „Daar staat tegenover, dat de werkzaamheden bij de politie heus niet zo licht zijn en dat het regel matig voorkomt, dat men buiten de eigenlijke diensturen nog moet over werken en in zekere mate gebonden blijft. Bovendien is het een vak, dat de aspirant niet aanwaait. Er moet voor gestudeerd en getraind worden, want de politieman draagt een grote ver antwoordelijkheid. Hij moet een grondige wetskennis hebben, maar daarnaast moet hij steeds lichame lijk in prima conditie verkeren en ook dat moet worden bijgehouden. Hij heeft wisselende diensten, over- op de bres voor de verkeersveiligheid p— 'T -v, - dag en 's nachts, hij moet door weer en wind, kortom er wordt zeer veel van hem verlangd. Hij moet weten te gehoorzamen, moet echter ook over persoonlijk initiatiaf beschikken, moet tact hebben en veel zelfbe heersing, kortom de goede politieman is wat men pleegt te noemen een schaap met vijf poten en die zijn moeilijk te vinden. In vele andere landen worden de politiemensen beter betaald. In Duitsland zelfs met ongeveer het dubbele van hier. Men behoeft zich dus eigenlijk niet te verwonderen over het verdrietige feit, dat in Ne derland vakbekwame politiemannen een andere betrekking accepteren, wanneer zich die mogelijkheid voor doet". Geen aantrekkingskracht „En kan men dan geen nieuwe mensen genoeg opleiden 7" vroegen wij. „Het aantrekken van jong perso neel stuit eveneens op moeilijkheden. Naast het feit van de lage sala riëring, die natuurlijk weinigen zal trekken, komt daar nog bij, dat een groot deel van de hedendaagse jeugd, de spirit en het gevoel voor roman tiek mist, die noodzakelijk zijn om het politievak te ambiëren. Velen van hen geven de voorkeur aan een rustige goedbetaalde betrekking er gens op een kantoor of in een fa briek, waar men zijn werk verricht van 8 of zelfs 9 tot 5 en dan geheel vrij is. Waar men vooraf weet, wat men te doen zal hebben en waar men niet voor onverwachte, onaan gename verrassingen kan komen te staan. Het Is deze tendens bij de jeugd, die oorzaak is van het gebrek aan voldoende jonge krachten in mili taire-, zeevaart- en politiekringen om maar enkele voorbeelden, te noe men. Daarbij komt bovendien nog. dat in al deze kringen discipline zeer belangrijk is en daar ontbreekt het bij vele moderne jongeren ernstig aan. Dat is de reden dat zij dergelij ke betrekkingen niet wensen". Voorzichtigheid geboden En zou een aanmerkelijke salaris verbetering de grootste moeilijkhe den oplossen „Een aantrekkelijke salariëring zou misschien in staat zijn het enthousiasme groter te maken voor een dergelijke werkkring. Ze zou het verlies van vakbekwame krachten kunnen voorkomen, maar of het een oplossing zal zijn voor de werving is een open vraag. Ongetwijfeld zul len zich meer jongelui melden voor de politie-opleiding, maar of dit wer kelijk geschikte krachten zullen zijn valt te betwijfelen. Zij die zich slechts laten lokken door geld, kun nen moeilijk de juiste mentaliteit voor dit beroep bezitten, want men maakt niet alleen door de opleiding een goed politieman, neen, de aspi rant moet in wezen de juiste feeling hebben voor dit beroep. Men zal in OOOOOOOO op surveillance tot handhaving van de openbare orde en rust zo'n geval bij de werving extra voor zichtig moeten zijn om het kaf van het koren te scheiden. Het is helaas een droevig tijds verschijnsel, dat het schitterende po litievak blijkbaar zo weinig aantrek kingskracht op de jeugd heeft, want de politieman is in de ware zin des woords de dienaar der gemeenschap. Maar tot het dienen van de gemeen schap zijn nog slechts weinig jonge ren bereid (Nadruk verboden). STERFGEVALLEN IN EINDHOVEN: NATUURLIJKE DOOD Naar wij van de zijde der Justi tie vernemen is bij het onderzoek, dat is ingesteld naar de doods oorzaak van drie zoons van de weduwe Van Heusdenvan Dijk aan het Lodewijk Napoleonplein in Eindhoven, geen vergif gevon den, zodat hier gesproken kan worden van een natuurlijke dood. In augustus, november en de cember van het vorige jaar stier ven respectievelijk de 15-jarige, de 16-jarige en de 13-jarige zoon van de weduwe zonder dat de artsen een doodsoorzaak konden opgeven. Dit was voor de justitie aanleiding een diepgaand onder zoek in te stellen, waarbij onder meer het gerechtelijk laborato rium te Den Haag werd inge schakeld. Op basis van het door deze instantie uitgebrachte rap port is het onderzoek thans ge staakt. INBREKERS OP HETERDAAD BETRAPT. Donderdagnacht heeft de poli tie de 17-jarige monteur H. R. C. van U. en de 22-jarige timmer man P. J. J„ beide uit Rotterdam, gearresteerd. Zij hadden even te voren ingebroken in de apotheek van L. aan de West-Kruiskade. Op de meldkamer van de poli tie kwam een seintje binnen, dat men in de Drievrienden- straat een man over een schut ting had zien klimmen. Een radiowagen ging erheen en ver zocht assistentie, waarop vijf politieauto's uitrukten en het gehele blok afzetten. Vier agenten stelden toen een onderzoek in. Op een dak zagen zij tussen twee koekoekramen in een man liggen. Bij zijn aan houding gooide hij een geldkistje weg. Achter een andere koekoek verscholen vond de politie num mer twee, die drie enveloppen met geld in zijn zak had. Het kistje en de drie enveloppen, die 124 aan Nederlands en 600 aan buitenlands geld bevatten, bleken bij de apotheker gestolen te zijn. De 17-jarige had een ploerten doder bij zich. De ander was ge wapend met een dolkmes en een schroevendraaier. BROMFIETSER AANGEREDEN. Vrijdagmorgen half acht had aan de Krimweg te Coevorden, ter hoogte van café Koert, een aanrijding plaats die de 21-jarige Schuurhuis uit de Krim het leven heeft gekost. Deze jongeman, werkzaam bii de „Drilvo" (boor- maatschappij te Schoonebeek) reed op zijn brommer naar huis toen hij ter hoogte van het café werd aangereden door een be stelwagen van een aannemersbe drijf uit Emmen en bestuurd door H. K. In bewusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd en is niet meer bij kennis geko men. INBREKERS HADDEN GEEN GELUK. De onbekenden, die in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Gustoweg te Rotterdam by een handelsmaatschappij inbraken, hebben geen geluk gehad. Zij drongen door tot in het expedi tiekantoor, waar een brandkast het moest ontgelden. Toen zij deze na veel moeite open kregen, bleek de brandkast totaal leeg te zijn. Zij stelden zich daarop tevreden met een rijksdaalder, die in een bureaulade lag. Waarschijnlijk hebben zy daar na een bezoek gebracht bij een tweede zaak aan de Gustoweg, want daar werd in dezelfde nacht een broodje tin van 35 kg ont vreemd. BEDRIJFSONGEVAL IN CENTR AAL-NOORD. Vier employé's, in dienst bij, de Centrale-Noord te Amsterdam, hebben vrijdagochtend brand wonden opgelopen, toen om streeks elf uur bij het schakelen een verkeerde schakelaar werd getrokken. Het zijn de 63-jarige hoofdopzichter K. van der Zee, de 35-jarige hoofdschakelwach- ter G. Beerents, de 44-jarige te kenaar-constructeur M. D. M. Simon en de 37-jarige bankwer ker le klas D. Devente. Ze zijn naar het Binnengast huis overgebracht. Daar bleek de toestand van het laatstgenoemde slachtoffer ernstig, die van de overige liet zich minder ernstig aanzien. MELKFABRIEK VOOR TWEE MILLE BENADEELD. Vrijdag zijn voor de Rotter damse officier van Justitie geleid de 28-jarige chauffeur S. A., de 50-jarige .melkbezorger P. C. en twee bijrijders, te weten de 17- jarige J. V. en de 23-jarige W. B., allen uit Rotterdam. Zij zouden een melkfabriek in de Maasstad voor tweeduizend gulden bena deeld hebben. Op voorstel van de melkbezor ger nam de chauffeur, die in dienst was van een vervoers maatschappij, iedere week vijf honderd flessen weg uit de lading, bestemd voor de melkfa briek. Hij bezorgde ze dan bij de initiatiefnemer, die de flessen op zijn beurt inleverde bij de fa briek en het statiegeld toucheer de. De helft van de opbrengst ging dan naar de chauffeur, die zijn portie weer moest delen met zijn bijrijders. BERKELSE ARTS OPNIEUW VAN MOORD VERDACHT. De 42-jarige Berkelse ex-arts J. O., die in de Leeuwarder straf gevangenis verblijft wegens moord door vergiftiging op zijn echtgenote, zal in de tweede helft van april van dit jaar op nieuw terecht staan op beschul diging van moord door vergifti ging, welke in de nacht van 4 op 5 februari 1958 zou zijn gepleegd op de medegedetineerde van dok ter O., de 34-jarige eveneens tot levenslang veroordeelde A. L. uit Gouda. Over de juiste datum van deze rechtzaak wordt nog nader overleg geleegd tussen de verde diger van dokter O. mr. H. Schootstra, de officier van Justi tie mr. M. H. Gelinck en de recht bank. De rechtbank zal waar schijnlijk worden gepresideerd door mr. H. J. van Maanen te Leeuwarden. Aangenomen wordt, dat dokter O. in een vertwijfelde poging om revisie te krijgen van het vonnis wegens moord op zijn echtgenote, L. in de gevangenis heeft ver moord en het heeft doen voorko men alsof L. zelfmoord had ge pleegd, omdat deze een verhou ding met O.'s vrouw had beroofd. Zy zou zich dan op advies van L. van het leven hebben beroofd. Mocht dokter O. schuldig wor- «ten bevonden aan moord op L., dan zou dit voor hem betekenen, In de Dominicaanse Republiek zijn een duizendtal mensen ge arresteerd nadat een samenzwe ring om president Rafaëi Tru- jillo te vermoorden, was ontdekt, zo is donderdagavond uit diplo matieke bron in Washington vernomen. De aanslag, gevolgd door een opstand, had de vorige week ge pleegd moeten worden. Onder de arrestanten zouden zich leden van vele vooraanstaande families bevinden. De chef van de Dominicaanse militaire inlichtingendienst, kolo nel Garcia, verklaarde donderdag dat de berichten over de arres taties vermoedelijk een gevolg zijn van de 'arrestatie van een Jezuïten-pater die zich met ver scheidene reminaristen aan on dermijnende activiteit had schul dig gemaakt. De pater, een Cu baan van geboorte, had o.a. 200 bommen vervaardigd, aldus ko lonel Garcia. Nadat de pater ge arresteerd was, waren nog een aantal arrestatie verricht, doch de berichten uit Washington wa ren schromelijk overdreven, zo zei hij. VOGELWAARDE Huwelijksvoltrekking: 21 jan.: Theodoras Johannes Lambert, 23 j. en Irena Maria de Rooij, 22 j. Overleden: 25 jan.: Alphonsus Jacobus Adrianus de Maat, 57 j., echtg. van Anna P. van der Vee hen. VOGELWAARDE Vertrokken: Petrus J. C. Man- naert, naar Amsterdam; Petrus J. M. van den Bulck, naar Rotter dam. dat hij -geen kans meer heeft op gratie en dus levenslang in de gevangenis zou moeten verbe ven.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9