Provinciaal nieuws Mser dan 2 miljard! Eric de Noorman - Wigberth's wraak Dit is een RADI Pagina 2 DE V R IJ E ZEEUW TERNEUZEN Zondagsdiensten AGENDA BRESKENS SAS VAN GENT. P. Z. E. M stelt het 50 kilovolt-station Hulst in bedrijf SLUIS IJZENDIJKE- Grieks-Cyprische studenten aangehouden Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK TRANSPORT EN BEDRIJFSORGANISATIE IN DE LANDBOUW Na een suikerbietendag en een peulvruchtendag hebben de ver enigingen voor bedrijfsvoorlich ting voor Walcheren, Noord- Beveland, Oostelijk Zuid-Beve land en de bedrijfsstudiegroen Westelijk Zuid-Beveland, vrijdag te Goes een dag over transport en bedrijfsorganisatie gehouden. De rijkslandbóuwconsulent in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beekom, die een samenvatting gaf van de besproken onderwer pen, zei dat een belangrijke vraag is hoe de boer zijn bedrijf zo doelmatig mogelijk kan opbou wen zonder slaaf te worden. Dr. Van Beekom hield ook een plei dooi voor de loonwerkers. Het is een levensbelang voor de Zeeuw se boer. zo zeide hij, dat een goed geoutilleerde loonwerkersstand beschikbaar is. Hij merkte voorts op, dat voor de handhaving van een goede bedrijfsorganisatie een constant bouwplan een eerste vereiste is. Tenslotte waarschuw de dr. Van Beekom tegen het gevaar van overmechanisatie. Tevoren had een vijftal spre kers verschillende onderwerpen onder de loep genomen. De heer J. G. van Liere, assistent bij de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland, sprak over het onder werp: „Transportmogelijkheden in en om de bedrijfsgebouwen", ir. A Duinker, secretaris van de „Combinatie Groningen voor rationele bedrijfsvoering", voerde het woord over: „Rijdende trans portmiddelen, in het bijzonder de landbouwwagens". ir. H. M. Elema, rijkslandbóuwconsulent voor landbouwwerktuigen te Wa- geningen behandelde „De hulp middelen bij de trekkers in ver band met het transport", ir. A. Moens, verbonden aan het insti tuut voor landbouwtechniek en rationalisatie te Wageningen gaf een uiteenzetting over „Het transport en de bedrijfsorganisa tie op het gemengde bedrijf", en ir. J. Kooman, verbonden aan het rijkslandbouwconsulentschap voor landbouwwwerktuigen te Wageningen, sprak tenslotte over: ..Transport en bedrijfsor ganisatie op het akkerbouwbe drijf". Veertig jaar in Rijksdienst De heer J. C. Orlebeke, com mies van 's Rijks belastingen, chef de bureau ter inspectie der invoerrechten en accijnzen al hier, is maandag 1 februari a.s. 40 jaar in overheidsdienst. Hele maal juist is dit echter niet, daar hij in de eerste wereldoor log ook reeds werkzaam was bij de distributiedienst van de ge meente Axel. Helaas zijn hier omtrent echter geen schriftelij ke bewijsstukken meer te pro duceren en ook hier geldt uiter aard de regel „dat de papieren het moeten uitwijzen". Geboren op 7 januari 1902 te Biervliet, als tweede zoon van kapper Orlebeke, trad de jubila ris op 1 februari 1920 te Axel als particulier-klerk in dienst bij de belastingen op het toentertijd aldaar gevestigde rijksontvang kantoor. Lang hield hij het daar niet uit, want reeds in oktober van het daaropvolgende jaar vertrok hij naar het belasting-1 kantoor te IJsselmonde. Via het I kantoor Hillegom kwam hij in Rotterdam terecht. Aldaar was j het, dat een einde kwam aan zijn „zwerversbaan". Van febru ari 1925 tot december 1941 was de heer Orlebeke werkzaam op het kantoor der invoerrechten te Rotterdam. In de sombere oorlogsjaren echter verlangde hij blijkbaar naar de vleespotten van Zeeuws- Vlaanderen. Dit had tot ge volg, dat hij op 1 december 1941 verplaatst werd naar Ter- neuzen en aldaar werd belast met de functie van chef de bu reau, als hoedanig hij momen teel nog werkzaam is. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend S uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, Markt 25, Tel. 2303. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, Tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gelp en Groene Kruis: zr. N. Dieleman, Axelsestraat 35, Tel. 3360. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts D. de Putter te Axel, Tel. 01155 488. ZATERDAG 30 JANUARI. "TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Tarzan en zijn vijan den". Concertgebouw. 8 u.: „Aan randing". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt. ZONDAG 31 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Aanranding"; 4.30 en 8 uur: „Tarzan en zjjn vijanden". Concertgebouw, 8 uur: „Aan randing". Hotel „Centraal" 7.30 uur: Prijskaarting. Kan hij derhalve terugzien op een gevarieerde en succesvolle loopbaan, ook buiten de belas tingadministratie is de heer Or lebeke geen onbekende. Reeds vele jaren is hij actief medewer ker van de Vereniging voor in standhouding van Kinderher stellingsoorden, geruime tijd als secretaris, thans als voorzitter van de plaatselijke afdeling. In verband met zijn gezond heidstoestand zal de jubilaris de viering van zijn 40-jarig ambts jubileum in alle rust thuis vie ren, doch ongetwijfeld zal het hem niet aan belangstelling ont breken. Voet afgekneld. Donderdagavond te ongeveer 6 uur stond de 25-jarige matroos H. Wegner, wonende te Fran- kenthal (D.) op het achterdek van het 1456 ton metende sleep- schip „Flandre" van de rederij C.N.T.R. te Straatsburg, gereed om de kabel los te gooien van de „Flandre", liggende voor de Westsluis, om door een sleepboot van de rederij Muller in de sluis te worden getrokken Door ongelukkige omstandig heden raakte de matroos met zijn voet bekneld in een lus van een door hem vierende stalen kabel, waaraan het sleepschip aan het achterdek nog vast lag. De ongelukkige slaagde er niet in zijn voet uit de lus te bevrij den, tengevolge waarvan deze voet werd afgerukt en in het water terecht kwam. Dokter Van Breda Vriesman verleende het slachtoffer de eerste geneeskundige bijstand, waarna W. naar het Juliana Zie kenhuis werd vervoerd. Verkeersongevallen, een ware ramp! 1 Weet u dat er per jaar door verkeersongevallen en verdrin kingen meer kinderen sterven dan door allerlei ziekten? Dit is een ontstellende waar heid, die dient te veranderen. Elke poging die daartoe wordt aangewend, verdient de volle aandacht. De VIVO-organisatie heeft thans een plan uitgewerkt en is, in samenwerking met het Ver bond voor Veilig Verkeer, ge start met een Veilig-Verkeer- actie, speciaal voor de kinderen. Op de wekelijkse folders komt nu steeds een instructie voor, met betrekking op de veiligheid van de kinderen in het verkeer. Leer de kinderen dit plaatje met het prentje steeds weer, be waar de folders, zodat u een hele les krijgt in het Veilig Ver keer. Gedachtig aan het gezegde „Spelend leren", komt er boven dien nog een VIVO-veilig-ver- keersspel, waar het geleerde spelend kan worden toegepast. 15-jarige haringvisserij. Vrijdagavond had in tegen woordigheid van talrijke geno digden de jaarlijkse "wimpeluit- reiking plaats door de waarne mend Commissaris der Koningin de heer M. J. van Poelje, lid van Ged. Staten, in de zaal van het casino alhier. De heer A. van Haneghem, voorzitter van het visserij-comi té, heette allen welkom, in 't bij zonder het college van B. en W. en de leden van de gemeenteraad van Breskens, het lid der Tweede Kamer de heer Van Dongen uit Aardenburg, de burgemeesters van Texel en Urk en de heer R, Brands, voorzitter van de Neder landse Vissersbond, benevens ,1e bemanningen van de TX 2 en '52 en UK 97 en 104, die voor de wimpels in aanmerking kwamen. Spreker sprak zijn leedwezen uit, dat de Commissaris der Ko ningin om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn om de wimpels uit te reiken. De volgende spreker was bur gemeester J. A. Eekhout van Breskens. Deze releveerde het begin van de haringvisserij te Breskens in 1945 en hoe de Bres- siaanders met hun kleine sche pen op de haringvangst gingen. Door tal van omstandigheden was de inrichting van de schepen en de outillage van de haven al hier bedroevend. Ondanks dit alles is men er toch in geslaagd op gang te komen voor deze lo nende visserij. Toen echter de Urker Noord zeevissers van de grote vang sten hoorden kwamen zij naar het zuiden afgezakt en kozen Breskens als thuishaven. Spoe dig waren zij bij de Breskense bevolking ingeburgerd en kregen zij Zeeland lief hetgeen ook bleek bij de ramp die Zeeland in 1953 trof, toen zij met hun schepen aan de redding hebben deelgeno men. De Urkers kwamen spoedig met grote schepen, doch de ha ring trok steeds verder zuidelijk en thans moet men 8 uur stomen vóórdat de visgronden zijn be reikt. Weldra rees de vraag of Bres kens wel als thuishaven voor de lossing moest blijven bestaan, doch de grote haven en vooial het vlugge lossen is een groot voordeel daar dit te Breskens (Adv.) (één uit de prachtige 1960 serie) ERRES Kom dit toestel in onze zaak bekijken, of beter nog, laat het U in Uw eigen vertrouwde om geving demonstreren. U ontdekt dan, wat een subliem geluid uit dit prachtige toestel komt. Met rechteen streling voor oog en oor 1 RADIO-GRAMMOPOOM til. 23 61 -K 11» TfftNfUZEN TUNI de van ouds bekende zaak voor le klas service en bediening. regelrecht vanuit het schip op de auto's kan plaats vinden, het geen in andere vissershavens niet het geval is. De lossers kre gen zeer waarderende woorden te horen. Hierna wenste de wnd. Comis- saris der Koningin Breskens ge luk met het bezit-van de Texelse en Urkervissers en hoopte dat zij nog vele jaren Breskens als thuishaven voor de haringvangst zouden kiezen. Vervolgens ging de heer Van Poelje over tot de uitreiking van de wimpels. De blauwe wimpel voor de eerste aangevoerde ha ring werd uitgereikt aan de UK 104 cn 97. resp. met schippers L. en J. de Boer. De groen-rode wimpel voor de meeste gevangen haring ontvin gen de TX 2 en TX 32, resp. met schippers C. Vink en G. Vlaming. Na deze plechtige uitreiking hield de heer Van Dongen een lezing met lichtbeelden over Spitsbergen. terwijl de Chr. Zangvereniging „God is mijn lied" en de acordeonvereniging „Flandria" uit IJzendijke met zang en muziek de uitreiking van de wimpels hebben opgeluis terd. 13 Koninklijke onderscheidin gen voor werknemers der Spiegelglas- cn Fosfaatfr- briek. Vrijdagmiddag verzamelde zich in de raadszaal van het stadhuis een omvangrijk gezelschap van werknemers van de Spiegelglas- en Fosfaatfabriek met hun da mes. Even na 5 uur betraden burge meester en wethouders alsmede de gemeentesecretaris vergezeld van de directiestaf der N.V. Nieuwe Nederlandsche Maat schappij tot vervaardiging van Spiegelglas. Glazen Voorwerpen Chemische Producten de stijl volle raadszaal. In zijn toespraak memoreerde burgemeester R. A. J. den Boer, nadat hij de directie der N.V. en de Ondernemings raad had verwelkomd, dat hij het als een gemis had gevoeld dat bij de jubileumfeesten van vorige maand hij daar met lege handen had moeten staan, terwijl ir. Plorstmann aan de jubilarissen een enveloppe met inhoud had kunnen overhandigen en de heer ir. J. P. Berdenis van Berlekom de onderscheidingen had uitge reikt van het departement van Handel en Nijverheid. Maar gedachtig aan het spreek woord „Wat in het vat zit. ver zuurt niet" en dat administratie ve wegen zich soms over kronke lige paden moeten bewegen, kon hli nu mededelen dat het H. M. de Koningin had behaagd een dertiental onderscheidingen uit te reiken aan werknemers met 40-jaar en meer trouwe dienst. Onderscheiden werden met cte eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassait, A. P. F. Kindt, chef van de in koopafdeling. A. A. Tack, chef van het laboratorium. De ereme daille in zilver ontvingen R. de la Ruelle, chef van de loonadmi nistratie, en D. de Looze, die op 10 maart a.s. zijn 50-jarig jubi leum viert. De bronzen medaille werd uitgereikt aan E. v. d. Velde, C. L. C. Snoek, C. L. Hel- derweirt. E. Neetesonne, J. de Rijcke. G. de Smet, L. C. L. Snoeck, F. A. de Stobbeleire, A. K. de Wulf. Nadat de burgemeester zijn gelijkwensen had uitgesproken aan het adres der gedecoreerden betrok hij ook de dames van de betrokken personen in deze Ko ninklijke onderscheidingen. Het grote aantal onderscheidingen getuigt wel van de plichtsbe trachting van de betrokkenen en getuigt ook van de prettige sfeer waarin gewerkt wordt. Hierna dankte de heer A. P. F. Kindt namens de gedecoreer den H. M. de Koningin, het ge meentebestuur en de directie. Namens de directie voerde hierna het woord drs. P. A. Nee- teson, die dankte dat het ge meentebestuur zo welwillend ie bestuurlijke ruimte had beschik baar gesteld, dat symbolisch het geheel t.o.v. de staat weergaf. Ook het verleden was hiervan getuige in de vorm van de prachtige historische schilderij op de achtergrond dat de uittocht van de Spanjaarden weergeeft. Ook de nabije landgrens getuigt van samenwerking tussen Neder land en België en wel in de vorm dat het merendeel der gedeco reerden vanover de grens komen, Sinds in 1954 de Centrale Zee land van de P.Z.E.M. in bedrijf is genomen wordt voor de ge hele provincie de electrische energie aldaar opgewekt. Dit geldt dus ook voor Zeeuws- Vlaanderen, dat sindsdien via on dergrondse en onderwaterkabels de stroom uit Vlissingen ont vangt. Het punt van ontvangst is het 50 kilovolt-station bij Driekwart, gemeente Westdorpe, gelegen aan het kanaal Gent Terneuzen nabij de oude centrale. Het komt er dus op neer dat dit station deze centrale heeft ver vangen, alleen draaien hier nu geen machines meer, maar zoe men er in plaats daarvan 3 grote transformatoren, die gezamen lijk een capaciteit hebben die ruim 3 keer zo groot is als die Het 50 kV-openluchtstation „Ti- voli" te Hulst, dat dezer dagen in gebruik wordt genomen. van de in 4954 stilgelegde centra le Van dit station voert een groot aantal kabels de electrische ener gie onder een spanning van 10.000 volt naar de verschillende schakelstations in dit gewest. West Zeeuws-Vlaanderen ont vangt de stroom van de schakel stations IJzendijke, Oostburg.en Aardenburg, de kanaalstreek van de stations Sas van Gent cn Terneuzen, en in het oostelijk deel fungeren do schakelstations Axel, Groenendijk en Hulst als voedingspunten. Nu is elke technicus ermede bekend, dat er bij elke spanning een grens is aan het electriseh vermogen dat economisch kan worden getransporteerd; boven die grens worden de kabels te en die steeds meer en meer ge tuigen naar elkaar toe te groeien. Na een gezellig samenzijn bracht de Sasse Harmonie „De Verenigde Vrienden" een serena de voor de jubilarissen, terwijl voorzitter Verhelst de gedeco reerden op hartelijke wijze feli- citeeerde. Serenade De muziekvereniging Apollo" bracht een serenade aan de heer J. van de Bussche ter ge legenheid van zijn 70ste ver jaardag. Het was voor de eerste keer dat de muzikanten en de leden van de jeugddrumband de nieuwe uniformen konden be schermen door een doelmatige regenkleding zodat, in de toe komst de muziekvereniging ge wapend is tegen slechte weers omstandigheden. Geslaagde uitvoering Zoals wij dit de laatste jaren van het plaatselijk zangkoor „Zanglust" gewoon zijn, was ook de woensdag jl. gegeven uitvoe ring in het „Hofzichttheater" een geslaagde avond. De zaal was volledig bezet toen mevrouw DeesRisseeuw de velen ver welkomde en vooral burgemees ter Ficq, wethouder Van Rijen en ds. Van Evert bijzonder be groette. Nadat een vijftal zangnum mers door het koor waren ten gehore gebracht volgde een tweetal muzieknummers en een schets. Hierna vervolgde het koor met het concoursnummer „Eripe Me" van Orlando di Lasse. Na de pauze kwam eerst het toneelstukje „Een eeuw achter" dat op verdienstelijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. Met het zangnummertje „Kam peren" werd een waardig slot, gemaakt, van deze goed verzorg de avond. Naar vrijdag to Athene is be kendgemaakt. zijn woensdag avond in de Griekse hoofdstad drie GrieksCyprische studen ten gearresteerd wegens verbo den wapenbezit. De drie arres tanten, onder wie een broer van de metropoliet van Kyrinia een tegenstander van aartsbis schop Makarios hadden mi trailleurs, revolvers en een groot aantal patronen in hun bezit. Het Griekse regeringsgezinde blad „Akropolis" meende te weten, dat de drie studenten de kern vormden van een nieuwe verzetsorganisatie tegen Maka rios, waarvan personen uit de omgeving van generaal Grivas deel zouden uitmaken. (Adv.) 2.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale RaiffeisenKnnk t« Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL 31. Dodelijk ontsteld snelt Eric terug naar beneden, waar zj)n twee makkers wachten en zü schrikken niet weinig als ze ver nemen, dat Bearon Aranrod's oom met zo om en nabij de 200 krij gers in de dodelijke val dreigen te lopen, die de Pieten voor hem hebben opgesteld. „Ze moeten gewaarschuwd wor den" zegt Eric grimmig, „en de kans is groot, dal wij er zelf het leven bij inschieten, als wij het doen „Als er niemand anders is, die het doen kan," gromt Sveip „dan moet het zogezegd welMaar hoe?.. We kunnen ze misschien toeroepen, maar dan krijgen wc al die Pieten op ons dak. Nee, beter ijjkt het mij, in een snelle ren de binnenplaats over „En dan rollen we vanzelf met meer pijlen dan een egel pennen heeft in de slotgracht", valt de Noorman spottend in. „Nee, ik weet iets beters. Kijk" beduidt hij zijn vrienden en wijst op de trap. die in de toren waar zij zich be vinden, omhoog loopt. „Boven in deze toren zitten de Pieten ook en alleen langs de trap is de trans te bereiken". „Naar boven dus" knort Svein handenwrijvend: „we mikken die paar Pieten overboord en dan weet Bearon meteen waar hij aan tie is Geruisloos sluipen zè langs de trap omhoogVier Pieten telt de Noorman, allen met pijl en boog bewapend. „Snel nu" fluistert Eric, „want Bearon staat al zowat voor de poort" en met een schelle krijgs kreet stormt hij als eerste naar voren dik en. te duur. Daarom moet men, indien de grens door de toenemende stroomafname wordt overschreden, grijpen naar een hogere spanning, hetgeen in dit geval betekent een spanning van 50.000 volt) of wel 50 kilo- volt, afgekort tot 50 kV). Toen dus in het district Hulst zich zulk een verschijnsel ging voordoen werd besloten Hulst niet langer te voeden onder 10 kV, doch een 50 kV-verbinding naar Hulst tot stand te brengen. Ook al wem- om economische redenen moest de keuze vallen op een bovengrond se lijn, daar een kabelverbinding het 3 a 4-voudige zou kosten. Zo is dus in 1959 de 50 kV-lijn WestdorpeHulst gebouwd en een ieder die in dit gebied thuis is heeft zich reeds vertrouwd kunnen maken met het beeld dat de slanke masten en de daartus sen gespannen draden in het landschap vormen. De lijn be gint tegenover het 50 kV-station aan de oostzijde van het kanaal, op een zodanig veilige afstand daarvan dat de komende kanaal verbreding de lijn niet beroert. Tussen het station en de eerste mast zijn er kabels in de kanaal bodem gelegd. Enige technische gegevens Het aantal masten bedraagt 59, en de lengte van de lijn 15,5 km. De 6 koperen stroomdraden heb ben elk een doorsnede var 70mm2 en de 3 bronzen aard- draden, die als bliksemafleiders fungeren, hebben een doorsnede van 35 mm2. De isolatoren waar aan de draden hangen zijn van een speciaal soort glas vervaar digd (z.g. voorgespannen glas) dat een bijzondei grote sterkte bezit. Aan de Fluister-zijde ein digt de lijn iets westelijk van de stad en vandaar lopéfl'flfSiVMveer kabels naar het nieuwe schakel station (dat zijn de transforma- zijweggetje van de Tivoliweg. Voor het eerst in Zeeland is hier voor een 50 kV-sfatioh cfe z.g. openlucht-bouwwijze toege past, hetgeen betekent dat de belangrijke elementen van dit station (dat zijn de transoprma- toren en de schakelaars) buiten zijn opgesteld. De hierbij afge drukte foto geeft een beeld van dit station, dat door de P.Z.E.M.- mensen met de naam Hulst- Tivoli wordt aangeduid. Boven over de installatie is een eenvou dig aardnei aangebracht, dat de functie heeft evenluele bliksem inslag onschadelijk te maken en zodoende de apparatuur en de stroomlevering te beveiligen. Er is rekening mee gehouden dat de transformatoren (waarvan er één aan de linkerzijde van de foto te zien is) kunnen worden omgeven door een ge metselde muur in geval van oor logsgevaar; hiervoor is een sta len skelet leeds aangebracht. Speciaal verdient nog vermeld te worden dat de twee z.g. 50 kV- vormogensschakelaars in open luchtuitvoering de eerste zijn, die in Nederland zijn gefabriceerd; de P.Z.E.M. heeft gemeend dit nieuwe product van Nederlandse bodem na uitvoerige proeven haar vertrouwen te kunnen schenken. Het station wordt bediend in het naastgelegen gebouwtje, waarin zich ook de 10 kV scha kel- en verdeelinrichting bevindt voor de kabels, die hier vandaan uitgaan naar alle transformator- huisjes «in dit district. Eventuele storingen in het station worden door middel van een radiozender automatisch gesignaleerd in de schakelwacht van Centralp Zee land in Vlissingen, die dag en nacht bewaakt wordt, waardoor zo nodig terstond kan worden in gegrepen. Reeds enige tijd geleden zijn de 50 kV-lijn en het station onder spanning gebracht om een en ander deugdelijk te kunnen be proeven. In de eerste dagen van februari nu zal het station per manent in gebruik worden geno men en hiermede zal dan voor Oost Zeeuws-Vlaanderen een nieuw voedingspunt zijn verkre gen dat verdere electrificatie van het gewest practisch zonder tech nische begrenzing mogelijk maakt. Hiermede is dan weder om een mijlpaal gepasseerd op het gebied van de electriciteits- voorziening. waarvan het belang, mede in verband met industriali satieplannen, niet mag worden onderschat. Het ligt in de bedoeling om, zodra de toeneming van de be lasting in andere delen van Zeeuws-Vlaanderen daartoe aan leiding geeft, ook aldaar de voe ding met electrische energie op soortgelijke w ijze te versterken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2