Haal vandaag nog wat Bij Boekhandel N.V. P. J. van de Sande Gemeenteraad van Axel De staking in België De afschaffing van de Radiozegels De publieke tribune was tüdens deze vergadering geheet gevuld met scholieren. De hoogste klas van de Dhr. Ulo was niet de lera ren aanwezig om getuige te zyn van een hoogst belangruke verga dering, waarvoor de Raad bijeen gekomen was in de gerestaureerde raadszaal. De Axelse ambachtslieden, de heren W. Antheunis (schilden en M. van Nieulande hadden de don kere raadszaal omgetoverd tot een lichte en toch rustige zaal met goed geplaatste neon-lichtbakken en de donkerbruine lambrisering had een ietwat lichtere tint gekre gen, terwijl de deuren met hun pastelkleuren de goede compositie vervolmaakten. Aanwezig waren de heren A. J. M. Kesbeke, C. de Putter en A. H. van der Lee, wethouders, C. van Bendegem, y. J. van Bendegeni, J. de Doelder, W. A. de Feijter, F. Hamelink, L. Hamelink, J. C. van Luijk, K. A. Maas, D. J. Oggel en M. L. M. lJsebaert. Voorzitter: de heer A. J. M. Kes beke, wnd. burgemeester. Secretaris: de heer P. G. van de Boss>e, gemeente-secretaris. De voorzitter opende de verga- deirng met het uitspreken van het gebedsformulier. De voorzitter, de heer Kesbeke, sprak hier de rede uit, welke wij reeds in een vorig nummer heb ben opgenomen. De neer C. van Bendegein, spre kende namens de raad, dankte de voorzitter voor de gesproken woorden en wenste de voorzitter en de zijnen wederkerig een voor spoedig 1960 toe. Spreker hoopte, dat de samen werking, welke, ondanks de ver schillen van inzicht, dat toch altijd mogelijk is, ook in het voor ons liggende jaar zal bestendigd blij ven. Spreker betrok in zijn dank woord ook de andere leden van het college, benevens de ambtena ren, voor hun arbeid in het belang der gemeente. Dankbaar ztjn de leden van de Raad voor de uitbreiding, welke gegeven is aan de mededelingen ten behoeve van de raadsleden en verbond hieraan de wens, dat dit alles een stimulans mag zijn om gezamenlijk in het belang der ge meente werkzaam te zijn. Notulen. De notulen van 8 december 1959 werden vastgesteld, zoals deze in ontwerp aan de leden zijn toege zonden. Ingekomen stukken. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. De mededelingen en de in ver band hiermede door B. en W. uit gebrachte prae-adviezen werden voor kennisgeving aangenomen. Beëdiging van de tweede waar nemend secretaris. De heer C. Smies, hoofdcommies ter secretarie, legde in verband met zijn benoeming tot tweede waarnemend secretaris in handen van de voorzitter achtereenvol gens de zuiveringseed en de ambtseed af. Overeenkomstig het voorstel van het college van B. en W. werd zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten tot het verlenen van een subsidie aan de Terneu- zense Muziekschool over 1959 ten bedrage van 230,02. Voorstel tot wijziging „Verorde ning instellen koopavond". De beide bloemenwinkeliers J- Wieland en I. van Hoven hebben een verzoek ingediend om ook voor hun winkels de koopavond op vrijdag in te stellen. Een verzoek van dezelfde strek king is gedaan door de N.V. Wo ninginrichting B. H. Pot. Over deze verzoeken is advies gevraagd aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken, die berichtte tegen het instellen van een koop avond voor de bloemen- en meu belwinkels geen bezwaar te heb ben, waaraan de raad zonder hoof delijke stemming zijn goedkeuring verleende. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de drogisten Wonder- gem en Lockefeer om hun winkels op werkdagen tot 22 uur geopend te mogen hebben. De heer P. J. van Bendegem zou gaarne zien, dat er door het college toch een poging gedaan werd om tot een meer soepele regeling te komen voor de drogis ten. Hiervoor achtte hij zeker ter men aanwezig. De voorzitter zeide dat hierover advies werd gevraagd aan de Ka mer van Koophandel. Deze heeft geadviseerd om dit niet toe te staan, omdat de drogisten zoveel andere artikelen verkopen, bijv. toiletartikelen, die ook bij andere winkeliers, die wèl gesloten moe ten zijn, verkocht worden. De heer D. J. Oggel merkte op, dat men de verplichte winkelslui ting moet zien als een sociale maatregel voor de winkeliers en hun gezinnen. Een koopavond voor verschillende branches hebben wij toegestaan. Het zou verkeerd zijn, als wij hier uitbreiding aan gingen geven. Een drogisterij verkoopt zoveel artikelen, die behoren tot de gewone huishoudelijke artike len, dat dit een ongezonde concur rentie in de hand zou werken. De raad zal verstandig doen ais hjj hieraan zijn goedkeuring onthoudt. De heer C. van Bendegem wen ste zich aan te sluiten bij de orde ningsgedachte van de heer Oggel. Spreker zeide geen behoefte te hebben aan een volledig openstel len van de drogistzaken. Wij zijn begonnen met een koopavond voor één branche met bet gevolg, dat het hek helemaal van de dam is geraakt en nu vrijwel iedere nering een koopavond heeft. Laat de raad er nu een punt achter zet ten en geen poging doen voor het langer openstellen van de drogist winkels. Z. h. s. werd besloten afwijzend op het desbetreffende verzoek te beschikken. In verband met het inrichten van twee onbewoonbaarverklaarde woningen tot bergplaats en stal, staande te Kijkuit, werd z.h.s. of discussie besloten tot opheffing van d# onbewoonbaarverklaring. Van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., afdeling Kamperen, werd bericht ontvan gen, dat het gemeentelijk kampeer terrein in aanmerking komt vooi erkenning als bondskampeerplaats. Aan deze erkenning zijn geen bezwarende consequenties verbon den en B. en W. achten het voor de exploitatie gewenst deze te aanvaarden. Bij de vaststelling van de leges verordening werd het overnach tingstarief bepaald op 0,25 per persoon per dag. Dit lage tarief werd gekozen om gedurende de aanlooptijd het kamperen hier te stimuleren. Het is gedurende dit eerste seizoen wel gebleken, dat er een behoorlijke animo bestaat om van het terein gebruik te maken en dat deze door verhoging van het tarief niet zal worden ge schaad. In het afgelopen seizoen waren er 443 overnachtingen 'op brengst 443^5 ƒ0,25 is 110,75). De Nederlandse Kampeerraad uitte bij schrijven van 9 septem ber 1959 zijn waardering voor de goede outillage van het terein met toiletgebouw en vestigde in ver band hiermede de aandacht op het lage tarief. Bij vergelijking met de tarieven van de bondskampeerplaatsen in Zeeland blijken deze alle hoger te liggen. Het is met het oog op de goede accomodate van het terrein alles zins redelijk en ook financieel ge zien gewenst, het tarief van 0,25 te verhogen tot ƒ0,50 per persoon per dag. Hiertoe dient de legesverorde ning te worden gewijzigd in die zin, dat in artikel 1, sub 28, in- plaats van „ƒ0,25" wordt gelezen: 0,50". De heer D. J. Oggel gaf in over weging om verschillende tarieven in te voeren. Het verdient voor de aantrekkelijkheid wellicht over weging om ook tarieven te hebben voor groepen, bijv. per tent of per caravan. De heer J. de Doelder zeide, dat de aanlooptijd, zoals wij die gehad hebben van een jaar, toch wel wat kort is. Spreker zou gaarne nog een poosje met de oude tarieven willen doorgaan. De voorzitter: Het beste is om de tarieven zo eenvoudig mogelijk te houden en hier niet te veel variatie in te brengen, ook al van wege de controle. Voor wat het bezwaar van de heer De Doelder betreft, zegt spr. dat wij nu erkend zijn en een kampeerterrein hebben met een goede outillage. De tarieven, die nu worden voorgesteld zijn nog gunstig tegenover andere kam peerterreinen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming of discussie werden overeenkomstig de voorstellen van B. en W. aan genomen de volgende agendapun ten: Het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de uitbrei ding van het speelterein achter het gebouw van de R.K. school voor gewoon lager onderwijs, Wal- straat 33; het verlenen van medewerking op grond van ar.tikel 50 der Kleu teronderwijswet voor de uitbrei ding, verandering van inrichting en de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Chr. kleuterschool, Ds. Jan Scharpstraat 1; het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de bouw van een rijwielbergplaats en een bergplaats voor schoolbehoeften ten behoeve van de Chr, school voor gewoon lager onderwijs te Spui; het verkopen van bouwgrond aan de Olivierstraat en de Robert- straat aan R. A. van Wiemeersch, Evertsenstraat 28 te Axel, de vol gende percelen bouwgrond: a. aan de Olivierstraat, groot ca. 2240 m2; b. aan de Robertstraat, groot ca. 22240 m2; c. aan de Robertstraat, groot ca. 700 m2. Aan de Olivierstraat zullen 4 woningen worden gebouwd, ter wijl aan de Robertstraat 18 wonin gen (2 blokken van 9 stuks) zul len verrijzen. De prijs bedraagt 5,75 per m2; het verkopen van een perceel tje grond aan de Zuidsingel aan J. A. Bronz, Zuidsingel 16 te Axel, een perceeltje grond, liggende achter diens woning, ter grootte ±86 m2, n.l. 70 m2 tuingrond 5 2,50 en 16 m2 bouwgrond f 7. Tegen inwilliging van het verzoek bestaan geen bezwaren; het kopen van een perceeltje grond aan de van Middelhoven- straat. Destijds is voor de constructie van de van Middelhovenstraat ge bruik gemaakt van ca. 21 m2 grond, sectie F, no. 863, in eigen dom toebehorende aan J. Diele- man, wonende te Axel. Kijkuit K 65. Deze strook grond ligt ter zijde van de woning Kanaal kade 20, dus op de hoek Kanaalkade- Middelhovenstraat. De onderha vige grond is tot op heden nog niet aangekocht. De eigenaar is bereid gevonden dit perceeltje aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 2,50 per m2; Het reconstrueren van een ge deelte van de Polenstraat. Zoals bekend is, verkeert de Polenstraat vanaf de Walstraat tot aan de Crijnssenstraat in een zo danige toestand, dat reconstructie dringend nodig is. Aangezien de Polenstraat een zeer belangrijke toegangsweg gaat worden tot het bij besluit van 27 januari 1959 vastgestelde exploi tatieplan Noord-Oost, le gedeelte, hebben B. en W. aan Ged. Staten de vraag voorgelegd of het niet mogelijk is de kosten van het her stel van de Polenstraat ten laste van dit plan te brengen, temeer nu de uitgifte van de gronden, gele gen in dit plan, een zeer gunstig verloop heeft. Ged. Staten delen mede hier tegen onder bepaalde voorwaarden geen bezwaren te hebben. Het ligt in de bedoeling dit ob ject in hét openbaar aan te beste den. Verder werden nog z.h.s. of dis cussie aangenomen de vaststelling van de 2e wijziging van de „Sala ris- en loonverordening 1959". Beloning administratur woning bedrijf. Gedeputeerde Staten merken op dat de bezoldiging van de admi nistrateur van het woningbedrijf voorshands op het vóór 1 januari 1959 geldende bedrag moet worden gehandhaafd. Zoals bekend is, werd deze be zoldiging in de nieuwe salaris- en loonverordening op zodanig be drag gesteld, dat het totaalbedrag van deze functionaris, in combina tie met dat van gemeente-ontvan ger, gelijk is aan de bezoldiging voor de hoofdcommies. Nu dit be zwaar ontmoet, zijn B. en W. ge noodzaakt aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Bezoldiging directeur vleeskeu- ringsbedrijf. De opmerking werd ook ge maakt dat, in verband met de in trekking van de 20e wijziging van de instructie voor de ki uringsvee- arts, hoofd van dienst, de bezoldi ging voor deze functionaris moet wprden herzien. Huwelijks toelage. In artikel 5 van de verordening wordt de huwelijkstoelage gere geld. Deze kan verleend worden wanneer de bezoldiging beneden het genoemd grensbedrag blijft. Het blijft mogelijk dit grensbedrag op te voeren tot 3726,hetgeen niet eerder bekend was. In de bijeenkomst, welke op 18 november 1959 met de gemeente werklieden is gehouden, is geble ken dat de rijwieltoelage en de kledingtoelage niet bevredigend worden geacht bij het personeel. Tevens werd gevraagd of het mo gelijk is koffiegeld te verstrekken aan degenen, die buiten de ge meente moeten werken. B. W. hebben zich hierover be raden en zijn daarbij tot de con clusie gekomen dat deze toelage inderdaad voor verbetering vat baar zijn, temeer daar de bedragen lager zijn dan in verschillende an dere gemeenten. B. W. meene dat het billijk is, dat deze toelagen meer in over eenstemming worden gebracht met de bedragen, welke hiervoor el ders zijn toegekend. Daarom wordt voorgesteld de bedragen van de rijwieltoelage en de kledingtoelage te wijzigen, zo als in het ontwerp-besluit is vast gelegd. Ten aanzien van het koffiegeld wordt opgemerkt, dat personeel van de vuilnis- en faecaliënophaal- dienst regelmatig in andere ge meenten gaat werken en dan de gehele dag weg is. B. en W. achten het billijk, dat in die gevalien vergoeding wordt gegeven voor het gebruik van kof fie bij de broodmaaltijd, die niet in de gezinskring kan worden ge bruikt. Voor werk in de gemeente Zaam- slag is dit niet nodig, omdat die gemeente daarvoor zorgt. Voorgesteld werd een nieuw ar tikel 9a op te nemen, waarin de vergoeding voor koffiegeld wordt geregeld. Opneming functie: werkman in algemene dienst. Bij gemeentewerken is enige wijziging gebracht in de verdeling der werkzaamheden. Bode-incasseerder woningbedrijf. In staat C, behorende bij de sa laris- en loonverordenin'g, is de functie van bode-incasseerder woningbedrijf het vorig jaar niet opgenomen, zulks in verband met het feit dat de bode-incasseerder in de loop van het jaar de pen sioengerechtigde leeftijd zou be reiken. Bovendien stond het tenge volge van de reorganisatieplannen niet vast,, dat de bestaande situa tie op dezelfde wijze zou worden gehandhaafd. Nu de verordening toch gewij zigd moet worden, maken B. en W. van de gelegenheid gebruik staat C daarmee te completeren. De be loning is gesteld op het geldende bedrag. Vastgesteld werd een regeling tot toekenning van een voorschot, als uitkering ineens, over het le kwartaal 1960, op de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente Axel. Bij brief van 4 januari 1960 no. A 592/U 4132, deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede, dat het verloop van de ontwikkeling der lonen in het particuliere be drijfsleven als gevolg van de nieu we loonpolitiek niet zodanig is ge weest dat uit de beschikbare ge gevens reeds nu kan worden ge concludeerd met welk percentage die lonen gemiddeld zijn verhoogd. Teneinde zoveel mogelük te voorkomen dat de salarissen van het rijkspersoneel achterblijven bij de algemene loonontwikkeling, is thans besloten dat bij wijze van voorlopige maatregel aan dit per soneel een voorschot op een sala risverhoging zal worden verleend als een uitkering-ineens over de maanden januari, februari en maart 1960. Dit voorschot is bepaald op 9 van het maandsalaris of 39 van het loon per week, met een mini mum van 37,50. Tenslotte werd z.h.s. overeen komstig het voorstel van B. en W. de gemeentebegroting voor 1959 en 1960 gewijzigd. (Slot volgt.) ZESJARIG JONGETJE DOOR TREIN OVERREDEN Op de onbewaakte overweg nabij wachtpost 10 aan het ein de van de Beeksestraat te Prin senbeek is gistermiddag om streeks vijf uur het zesjarig jon getje Pietje Dirven door een personentrein, komende uit de richting Lage Zwaluwe gegrepen en gedood. Het jongetje kwam met een groepje kinderen op de fiets van school. Toen de kinderen de snelverkeersweg, die ter plaatse evenwijdig aan de spoorbaan loopt, naderden, stapten ze af, omdat er een trein naderde. Pietje echter stapte onmiddel lijk daarop weer op de fiets, om zijn zusje, dat reeds de overweg was gepasseerd, achterna te gaan. Een meisje uit de groep heeft nog geprobeerd, het jon getje te grijpen, doch zonder succes. Het kind, afkomstig uit Prinsenbeek, was onmiddellijk dood. De trein had ongeveer een kwartier oponthoud. Het anti-semitisme Donderdagavond is in de on middellijke nabijheid van een nieuwe synagoge in Kansas City een bom ontploft waardoor de ruiten aan één kant van hét ge bouw sneuvelden. In dezelfde buurt waren eerder een tiental jongens onder de 16 jaar ingerekend en verhoord naar aanleiding van hakenkruisge- klodder. De politie gelooft niet, dat zij iets met de bomontplof fing te maken hebben. Het Nationale Theater in Mann heim heeft aangekondigd „De koopman van Venetië", waarin de als onsympathiek beschouwde figuur van de jood Shylock voor komt, van zijn repertoire te zul len schrappen. Het anti-semitisme. De Britse afgevaardigde in de V.N.-subcommissie voor het voorkomen van discriminatie heeft woensdag de Westduitse regering in bescherming geno men tegen Russische en Poolse kritiek naar aanleiding van de antisemitische incidenten van de laatste tijd. Hij deed dit tij dens een debat over een ont- werp-resolutie, waarin gevraagd wordt om bestuderingen van de antisemitische incidenten van de laatste tijd en de maatrege len die van overheidswege daar tegen worden genomen. De Russische afgevaardigde, mevr. Mironowa, had o.a. gezegd dat de incidenten waren veroor zaakt door neofascistische ele menten. die zich openlijk reor ganiseerden op een manier die deed denken aan de jaren der tig en zij wees op de vele vroe gere nazis „die op hoge posten in West-Duitsland zijn ge plaatst". De Brit, Richard Hiscocks, meende dat kritiek op een be paalde regering in dit geval bui ten de orde van het debat viel. Bestrijding van astma Ongeveer 1 procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan astma of astmatische bronchitis. Van deze 100.000 mensen zijn 15.000 kinderen. Per jaar sterven in ons land 500 tot 600 personen aan „astma bronchiale". Dit ver telde vrijdagmiddag dr. J. E. C. Schook, geneesheer-directeur HONDERDSTE CAISSON VOOR AFSLUITING VEERSCHE GAT Vrijdagmorgen is de honderd ste caisson gereed gekomen, van de 112 kleine caissons met opzet- stukken waarvan gebruik wordt gemaakt voor de afsluiting van het Veresche Gat en de Zand- kreek ter uitvoering van het drie-eilandenplan. De caissons worden gebouwd aan de dijk langs het kanaal door Walcheren ter hoogte van het dorp Kleverskerke. Deze kleine caissons hebben een ge wicht van 172 ton en zijn 12 x 7.50 X 6 meter groot. De opzet- stukken hebben een hoogte van 2 meter, zijn bodemloos en we gen 48 ton. Zij zijn nodig, omdat het wegens de diepte van het beschikbare vaarwater naar de afsluitwerken, het niet mogelijk was caissons te bouwen met een hoogte van 8 meter. De bouw van deze caissons werd begonnen in februari 1959. Het beton voor het eerste cais son werd gestort op 1 april van dat jaar en reeds op 22 april kon deze in het kanaal door Walcheren worden getild en naar de plaats van de afsluiting worden gesleept. De gemiddelde produktie bedraagt twee cais sons per dag. Tot nu toe zijn 38 caissons ge leverd voor de werken in het Veersche Gat. Deze werden alle gebruik voor de dijkkop aan de dam vanuit de Walcherse kust. Tevens werd door een grote Phoenix-caisson van het type Ax gebruikt, die overgebleven was uit de ramptijd en die in de haven van Zijpe lag. Dit jaar zal eenzelfde aantal caissons worden geplaatst aan het te maken dijkhoofd aan de dam vanuit de Noordbevelandse zijde en ook hier zal een Phoemx- caisson, die thans nog in de veerhaven te Kruiningen ligt, worden geplaatst. Het dan over- oiijvenüe sluitgat in het Veer sche Gat zal worden gedicht met zeven grote, zogenaamde tralieligger-caissons, die in een speciaal gegraven bouwdok bij Vrouwenpolder worden gebouwd. De bouw van de vier eerste van deze grote caissons is inmiddels begonnen. Voor de afsluitwerkzaamhe- den in de Zandkreek bij Kats heeft men in totaal 34 kleine caissons nodig, Twintig daarvan zijn vorig jaar reeds op hun plaats gebracht. Het sluitgat bij Rats zal in tegenstelling tot dat oij Vrouwenpolder eveneens met deze kleine caissons worden ge dicht. Dit is mogelijk, omdat er zogenaamd wantij is. Behalve de benodigde 112 caissons en 95 op- zetstukken zullen van elk zes reservestuks worden aange maakt. Wanneer deze niet wor den gebruikt bij de uitvoering van het drie-eilandenplan, zul len ze te zijner tijd worden ge bruikt voor de afsluiting van de andere zeearmen. Financieringsplan christelijke sportbeweging aangenomen In een donderdagavond 28 ja nuari te Amersfoort gehouden vergadering van de bij de Ne derlandse Christelijke Sportunie aangesloten sportbonden is het plan tot financiering van de christelijke sportbeweging, het z.g. plan-kret, volledig aangeno men. Dit betekent, dat alle 100.000 leden voorlopig jaarlijks door middel van een bonboekje veer tig maal 25 cent bij hun clubs zullen storten tot een totaal be drag van één miljoen gulden. Alle bij de Nederlandse Chris telijke Sportunie aangesloten bonden hebben zich hiervoor uitgesproken. Een speciale stich ting', het Christelijk Nationaal Sportfonds, zal dezer dagen worden opgericht. van de astma-centra „Hetdeheu- vel" te Hilversum en „Bos en Heide" te Blaricum, op een pers conferentie te Rotterdam, belegd door de vereniging astma-bestrij- ding Rotterdam. Deze onlangs opgerichte vereniging, waarvan de echtgenote van de burgemees ter, mevr. mr. J. M. van Wal- sumQuispel, voorzitster is, heeft tot doel geld bij elkaar te krijgen om de astma-bestrijding te steunen. Voorlopig heeft men op het oog een eigen paviljoen, of althans een aantal „Rotter damse bedden" in de genoemde astma-centra. Een niet onbelangrijk deel van het Belgische economische leven is vrijdag stilgelegd als gevolg van de door het socialistische al gemeen Belgisch vakverbond uitgeschreven 24-uur staking, waaraan naar schatting door tus sen de zes- en zevenhonderddui zend werknemers werd deelge nomen. De staking, waaraan niet werd deelgenomen door het Katholieke arbeidersverbond, is bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen van het A.B.V.V. voor een minimum-uurloon, een regeling voor betaalde vakantie, een verhoging van de werkloos heiduitkering en verdere socia le voorzieningen. Uit tegen het middaguur in Brussel ontvangen berichten bleek, dat het stakingsbevel niet in geheel België dezelfde gevol gen heeft gehad. Het meeste effect had de staking in de in dustriegebieden van Luik, Char leroi en Namen, waar in sommi ge fabrieken het werk geheel tot stilstand kwam. Maar ook in de haven van Antwerpen was de staking vrijwel volledig en liepen de ongeveer 125 schepen een dag vertraging op. In vele plaatsen in België on dervonden ook de openbare transportdiensten de terugslag van de staking. Het treinverkeer kwam op vele plaatsen vrijwel geheel tot stilstand en waar de treinen reden, gebeurde dit met veel vertraging. Naar schatting de helft van het treinverkeer uit en naar Brussel viel uit. Ook het postverkeer kwam door de staking in moeilijkheden en in vele steden werd vrijdag geen post aan huis bezorgd. In Brussel waren overal in de stad uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen. Politie had de wacht betrokken bij de stations en openbare gebouwen en op verschillende plaatsen stonden versterkingen gereed om direct te kunnen ingrijpen. De enige in cidenten waarvan vrijdagochtend melding is gemaakt zijn het door snijden van de banden van post auto's bij het Brusselse Zuid-Sta tion en het ingooien van enkele grote spiegelruiten van een twee tal grote magazijnen in het cen trum van de stad. Hier had de politie reeds eerder op de och tend moeten ingrijpen om werk willigen te beschermen tegen stakers, die de personeelsingang van een der warenhuizen met een auto hadden geblokkeerd. In de loop van de ochtend verza melden zich duizenden stakers nabij het Koningsplein in Brussel om vandaar een mars door de stad te maken, die zonder inci denten verliep. Een van de gevolgen van de staking voor Brussel was vrijdag ochtend een ongekend groot aan tal auto's, waarmee forensen naar de stad kwamen om niet afhankelijk te zijn van treinen en trams. Volgens een officiële mededeling waren trouwens min der dan een derde van de trams en bussen vrijdag in bedrijf. Nergens uit België is gemeld, dat openbare energiebedrijven zijn stilgelegd. Overal functio neerden gas- en electriciteitsbe- drijven normaal, zij het met een deel van het personeel. In Antwerpen ging het vrijdag wat rumoeriger toe. Het eerst moesten de trams het ontgelden, die vrijdagochtend de remise ver lieten. Stakers sneden de koor den van de beugels door en maakten de wissels onklaar. Het verkeer in de binnenstad werd daardoor volledig geblokkeerd. Later op de ochtend kwam het tot schermutselingen tussen sta kers en werkwilligen hij het as- semblagebedrijf van General Motors. Uit dé menigte werd een oefengranaat geworpen, waar door drie personen, onder wie een politieagent, licht werden ge wond. Behalve dat het werk in de ha ven volledig stillag, was ook de scheepswerf in Hoboken geslo ten. Bij alle grote bedrijven in de stad stonden postende stakers. Volgens officiële mededelingen heeft slechts een klein deel van het Belgische overheidspersoneel aan de stakingsoproep gehoor gegeven. Eerder deze week zal het de ambtenaren formeel ver boden aan de staking deel te ne men. Op enkele ministeries hadden de ambtenaren de oproep geheel genegeerd, aldus deelde het ka binet van minister-president Eyskens mede, en op andere de partementen was het aantal af wezigen gering. „De regering verheugt zich er over, dat over grote meerderheid van de amb tenaren aan het werk is geble ven". In de officiële mededeling werd voorts gezegd, dat wat de industrie betreft in Luik de sta king vrijwel algemeen was, in Antwerpen tweederde van de ar beiders aan het werk was, het aantal stakers in Limburg en in de streek van Leuven tien pro cent bedroeg, in Gent 20 procent en dat in Mechelen slechts in een enkele fabriek werd gestaakt. Twee ministers en een staats secretaris zijn het met elkaar eens geworden over de heffing en de inning van het luistergeld voor de radio. In de eerste plaats zullen daarbij de maandelijkse betalin- gén worden vervangen door één jaarlijkse en tegelijkertijd zal het verplicht plakken van de beken de radiozegels worden afgeschaft. Daardoor zal een aanmerkelijke besparing op de inningskosten en de controle van luister, en kijkgeld worden verkregen. Van de tweede en verdere ra diotoestellen, aanwezig in het gezin van de houder, zal geen luisterbijdrage meer worden ge heven, met dien verstande dat de z.g. autoradio's wèl belast blijven. RIJK VERDIENT 1,2 MILJOEN. Een inkomstenderving van naar schatting 600.000 per jaar zal hiervan het gevolg zijn, maar de utoriteiten vinden dit nu een noodzakelijkheid voortgekomen uit de praktijk, omdat thans op grote schaal ontduiking plaats heeft, in het bijzonder voar wat betreft de heffing op tweede en verdere toestellen. Een effectie ve controle op de aanwezigheid hiervan is vrijwel ondoenlijk. Als gevolg van deze wijzigin gen zal per jaar naar schatting 1.200.000 worden bespaard, voorwaar geen kleinigheid. Geen wonder dus, dat de minister, ge zien het financiële voordeel van deze maatregele, er de voorkeur aan geeft bedoelde wijziging van de Radioluisterbeschikking 1950 zo spoedig mogelijk in te voeren en niet te wachten tot de behan deling van de Omroepwet aan de orde komt. Het is natuurlijk prachtig dat er bezuinigd wordt, maar vragen wij ons af, worden de luisteraars nu niet ineens te zwaar belast? Immers het is de bedoeling dat de luisterbijdrage ineens zal moe ten worden betaald en dat bete kent een uitgave van twaalf gul den (ineens), terwijl voorheen deze som betaald kon worden door het plakken van tekens een radiozegel van 1 per maand en dan deden velen dat wanneer het goed uitkwam. Dit nu lijkt ons voor menigeen een vrije zware opgaaf. WAT IS EEN TWEEDE TOESTEL? i Wij willén er nog even de aan dacht op vestigen, dat de aandui ding „tweede (mogelijk derde) radiotoestel" alleen slaat op één fo meer apparaten die in het ge zin van de houder aanwezig zijn. Een kamerhuurder of een inwo nend gezin behoort niet tot het gezin van de hoofdbewoner, ook al is het een eigen kind met echtgento)t(e), dus moeten deze wel het verschuldigde luistergeld betalen. Dan is er nog de kwestie van de aansluiting van het televisie toestel op het radiodistributie net van de P. T. T. De mogelijk heid bestaat namelijk, dat de luidspreker in de beeldontvanger aangesloten kan worden op het radiodistributienet zodat de ge hele dag gebruik gemaakt kan worden van de door de distribu tie uitgezonden muziek enz. Nu kregen wij onlangs een brief waarin verbazing werd uit gesproken vanwege het feit, dat in zo'n geval toch luisterbijdrage gevorderd wordt, ondanks het feit, dat er per jaar al 30 voor dat toestel betaald moet worden. De briefschrijver vindt dit een onbillijkheid. Dat is nu wel aar dig bedacht, maar betrokkene schrijft zelf al, dat hij ƒ30 kijk geld betaald en kijkgeld is geen luisterbijdrage. Het bedoelde t.v.-toestel is door deze aansluiting een (klank) radio-ontvangtoestel geworden en daarvoor is luisterbijdrage verschuldigd, zo bepaalt het de wet. (Nadruk verboden.) pockets Romans Populair-wetenschappelijk* - Sport Woordenboeken een enorme keuze ook voor de jeugd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 10