Optische Speciaalzaak Albert U tandaert N.V. M. over middenstandsnota Spionageproces in Westduitsland Request wijziging loterijwet De inleveringsprijzen boter en kaas Eric de Noorman - Wigberth's wraak „gezondheid" Opt Donderdag 28 januari 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina m X Nieuwe Amerikaanse „Atlas" met groot bereik TIENJARIG BESTAAN VAN INDIA PERSCONFERENTIE ADENAUER Eigenaar van Deense plezierboot veroordeeld DE RUIMTEVAART MACMILLANS AFRIKAANSE REIS Mist in Engeland legt het luchtverkeer stil icien NOORDSTOAAT 32 - TEL. 2215 Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft aan de Eerste en Tweede Kamer een adres gezonden over de middenstandsnota 1959. Het be stuur van het N.V.M. meent uit deze nota op te maken, dat van een werkelijke voortgang van een op de belangen van de mid denstand gericht beleid geen sprake meer is. Men meent een koersverande ring waar te nemen, die gaat in de richting van een zekere pas siviteit. Uit de nota blijkt, aldus het adres, dat de staatssecreta ris van Economische Zaken van oordeel is, dat er voor de over heid geen belangrijke nieuwe taken meer aanwezig zijn bij het voeren van een specifiek middenstandsbeleid. De uitwer king van twee strategische pun ten, n.l. de prestatiemogelijk heid en de inkomensvorming van het midden- en kleinbedrijf, wordt hierbij onbevredigend ge noemd. De in de nota voorgestane integratie van de belangen van de middenstand in de algemene regeringspolitiek is onvoldoende voor het scheppen van gelijke kansen voor het midden- en kleinbedrijf, aldus het bestuur. Het beginsel, dat de vesti gingswet slechts wordt toege past als bij een volledige vrijla ting een goede bedrijfsoefening gevaar loopt, acht men een principiële koerswijziging die het te voeren vestigingsbeleid renstig verzwakt. Voorts acht het bestuur maatregelen nodig ter bespoediging van het tot stand komen van vestigingsbe- sluiten, die. naa.r uit een bijlage van de middenstandsnota blijkt, in vele gevallen langer dan drie jaar op zich laten wachten. Het bestuur van de N.V.M. is verwonderd, dat er in de mid denstandsnota niet gerept wordt over de suggesties van de commissie ..Het kleine midden- standsbedrijf". Er blijft voor de betrokken bedrijven geen ander perspectief over dan dat wie niet mee kan komen zal ver dwijnen of tot randbedrijf wor den. Al zou het aannemelijk zijn te veronderstellen dat het inko men van de middenstand in de jaren 1952/1958 gemiddeld met 75 0 o is gestegen, volgens dezelf de middenstandsnota komt on geveer 47 o van de ondernemers niet aan het inkomen van een geschoolde arbeider. De houding van de regering ten aanzien van de vraag in hoever de zelfstandigheid van de middenstandsondernemer bij de economische samenwerking wordt aangetast noemt het N.V.M. onduidelijk. In de middenstandsnota mist het N.V.M. beleidsmaatregelen ten aanzien van de middenstand in de expulsiegebieden. Ruw ge schat gaat het hier om 50 a 70.000 middenstandsbedrijven waarvan aangenomen moet wor den dat hun aandeel in de ge stegen welvaart lager ligt dan elders in het land. Ook wordt te weinig aandacht geschonken aan het structuur- probleem in de binnenscheep vaart, dat zonder specifieke be leidsmaatregelen niet tot oplos sing gebracht kan worden, aldus het adres. Aan het vraagstuk van dé so ciale mobiliteit wordt in de nota evenmin aandacht geschonken. Aangezien het bestuur het van bijzonder belang acht, dat aan jongelui met commerciële aan leg de mogelijkheid wordt gebo den. zich in de richting van het middenstandsbedrijf te ontplooi en, vraagt men zich af welke mogelijkheden van vestiging er bestaan, aangezien een ant woord op deze vraag in de nota maar amper wordt gegeven. Voor een goede doorstroming is meer nodig dan de bestaande jeugdspaarwet en de aangekon digde maatregelen tot bezitsvor ming, aldus het bestuur. Evenzo heeft het bestuur ver wonderd, dat op geen enkele wijze aandacht wordt geschon ken aan de op grote schaal te verwachten stadssaneringen met de daaruit voortvloeiende verplaatsbaarheid van de be drijven, de nodige bedrijfsruim ten en de financiële vraagstuk ken hieraan verbonden. De nota beperkt zich tot de klassieke groepen, aldus het be stuur. De boekhoudbureaus, be lastingconsulenten, sportlera ren, reisbreaus en reisleiders en handelsagenten zouden ook de aandacht van de staatssecreta ris gekregen moeten hebben, aangezien ook deze groepen van zelfstandigen volgens 't N.V.M. tot de middenstand gerekend moeten worden. Het adres eindigt met nog maals op te merken, dat het in tegreren van de belangen van d.e middenstand in de algemene regeringspolitiek een stap terug (Adv.) jl V. NATUURZUIVER JK OPWEKKEND VERKWIKKEN» Dinsdag is voor het Westduit- se Hooggerechtshof te Karls ruhe het proces voortgezet tegen een voormalige Westduitse ma rineofficier. de 35-jarige Horst Ludwig, die beschuldigd wordt van het prijsgeven van geheime inlichtingen, spionage bij gealli eerde troepen in West-Duitsland en het aannemen van steekpen ningen. Maandag, bij de opening van het proces, verklaarde Ludwig, dat agenten van de Russische geheime dienst hem in de V.S. opdrachten verstrekten door middel van een code. bestaande uit kleine stippen aan de bin nenkant van enveloppekleppen. Ludwig heeft in maart 1958 te Lossiemouth (Schotland) een militaire cursus gevolgd. Hij maakte toen kennis met een voormalige schoonheidskonin gin, June Gilbert. Zij bezocht Ludwig in november in de ge- De Amerikaanse minister van Landsverdediging Gates heeft in een uiteenzetting voor de com missie voor militaire aangelegen heden van het Huis v'an Afge vaardigden verklaard dat de Ver. Staten thans over een nieuw type van de intercontinentale „Atlas"-raket beschikken, met een bereik van 13.600 kilometer Deze raket zou dus een groter bereik hebben dan het geleide projectiel, dat de Sowjet-Unie in de afgelopen week heeft afge vuurd_en dat in de Grote Oceaan op 12.500 kilometer van zijn lan ceringspunt, terecht kwam. Na te kennen te hebben gege ven dat de Ver. Staten thans een raket met een dergelijk groot be reik niet nodig hebben, vervolg de minister Gates: „Wij beschik ken over de middelen om op af doende wijze op elke aanval te kunnen reageren". De minister verklaarde verder dat de werking der Amerikaanse inlichtingendiensten is verbeterd. „De verscheidenheid der bron nen, waaruit zij hun gegevens verkrijgen,- heeft de Amerikaan se deskundigen een beter beeld gegeven van het Sowjetrussische programma voor de vervaardi ging van intercontinentale raket ten aldus Gates. antwoord op vragen van commissieleden over de waarde t-llo „A5"e,r,kaanse intercontinen-' n\Lr rfettrn verk'aarde de mi- tie en h' ?eze -zelicr, nauwkeu rig en doelmatig" zjjn vangenis te Karlsruhe. Ludwig heeft het Hof voorts medegedeeld, dat hem een pen is toegezonden waarin een ver grootglas zat om de instructies te ontcijferen, die hem verstrekt waren toen hij een opleidings cursus van 18 maanden voor vlieger in de Verenigde Staten volgde. Deze cursus eindigde in november 1957. Met Ludwig staat terecht de 34-jarige Fritz Briesemeister. een voormalige onder-officier van de Westduitse marine, .die maan dag verklaarde als tussenper soon te zijn opgetreden voor Ludwig toen die in de V.S. was. Verder zijn in deze zaak be schuldigd de zuster van Ludwig en haar echtgenoot, Werner Jaeger. Het Hof heeft maandag mede gedeeld, dat Ludwig en Briese meister de Russische geheime dienst, geheime inlichtingen heb ben vérstrekt over de Westduit se marine en Amerikaanse en Britse strijdkrachten, waaron der militaire plannen en teke ningen. Werner Jaeger zou de Russen gegevens hebben doen toekomen uit een boek over de Amerikaanse strijdkrachten dat hem door Ludwig uit Amerika was gestuurd. Hanni Jaeger wordt een „koe rierster" genoemd. Het proces wordt bijgewoond door leden van de Amerikaanse, dienstS0 6n Westdu'tse geheime Dinsdag heeft Briesemeister verklaard, dat Ludwig hem, tij- afnf Zljn vlerbliif in de V.S.. twee geheime boodschappen gezon den heeft, die Briesemeister aan Hiirt Va, eï had °verhan- r'wfri laftste was hiertoe uit Oost-Duitsland naar Bremer haven overgekomen. Briesemeis ter zei ook een lijst van Navo- vlagsignalen te hebben ver strekt. en een geheime lijst van vijftien personen, die door de Westduitse autoriteiten ver dacht werden van het onder houden van betrekkingen met Oost-Duitsland. Voordat Ludwig naar de V.S. ging, hadden Brie semeister en Ludwig aan de Russen verslag uitgebracht over het lossen van Amerikaanse tanks en andere voertuigen te Bremerhaven. Ludwig heeft dinsdag ontkend de Russen geheime inlichtingen' verschaft te hebben vanuit de V.S. of Engeland. Naar Ludwig nog zei, is hij, niet. uit louter winstbejag met spioneren begon nen. „ik dacht ook aan mijn vader" de 61-jarige Emil Lud wig in Oost-Duitsland). Het proces wordt voortgezet, De uitspraak wordt niet vóór vrijdag verwacht Twee miljoen mensen, onder wie president Worosjilof van de Sowjet-Unie, zijn gisteren te Nieuw Delhi getuige geweest van een grote militaire parade ter herdenking van het tienjarig bestaan van de republiek India. Aan deze eerste parade sinds het grensconflict met China na men tanks, supersonische straal jagers en afdelingen van de ca valerie, de infanterie en het korps kameeltroepen deel. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft te Rome op een persconferentie verklaard dat dat men de Geneefse conferentie van minister van Buitenlandse Zaken nu moet laten rusten en dat dit ook de mening van de Italiaanse regering is. „Men moet laten rusten wat voorbij is. Dat hoort bij de elementaire techniek van onderhandelingen", aldus Adenauer. Op een vraag over het anti semitisme zei Adenauer dat het erg moeilijk is te bewezen dat de communisten achter de campag ne zitten, maar dat hij er niet aan twijfelt dat het werk is van vijanden van Duitsland. Hij deel de mee in februari met Joodse gedelegeerden uit vijftien landen te zullen deelnemen aan een grootse manifestatie waarin West- Duitsland zi.in houding tegenover de Joden zal laten zien. „Dat is belangrijker dan de demonstra ties van jonge imbecielen", aldus Adenauer. Naar aanleiding van een vraag over persoonlijkheden uit zijn re gering die ervan beticht worden lid te zijn geweest van de natio- naal-socialistische partij, gaf de bondskanselier toe dat minister Oberlander van Vluchtelingen zaken inderdaad lid is geweest. Hij was echter naar het front ge stuurd omdat hij tegen bepaalde excessen had geprotesteerd. De kanselier weer erop dat de mas samoord te Lemberg volgens de bevindingen van een internatio nale commissie niet, zoals enkele beschuldigingen luiden, door Oberlanders eenheid is gepleegd, maar door de Russen. Wat minis ter Schroder van Binnenlandse Zaken betreft: Deze was al in 1940 uit de partij gezet omdat hij een „niet-arische" vrouw had ge huwd. De 61-jarige Hans Riistofte, de eigenaar en schipper van het pleziervaartuig dat vorige zomer op een meer in Denemarken in vlammen ten onderging waarbij 57 mensen om het leven kwa men, is gisteren veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Riistofte heeft bekend, schul dig te zijn aan grove nalatigheid die de dood van de passagiers ten gevolge had. De brand op het vaartuig ontstond, nadat Riistofte en een van de passa giers geprobeerd hadden een defect aan de brandstofleiding voorlopig te herstellen. Riistofte heeft ook toegegeven, dat er meer dan 90 passagiers op het schip waren, waarop echter slechts maximaal 35 had den mogen worden toegelaten. De Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk heeft in een re quest aan de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal zijn bezorgdheid uitgesproken over de voorgenomen wijziging van de loterijwet voor wat be treft de mogelijkheid tot het be schikbaar stellen van geldprij zen in door de minister van Jus titie goedgekeurde loterijen en prijsvragen en het daarmede sa menhangende wetsontwerp lote rijbelasting (no. 5787), waardoor bepaald wordt, dat met uitzonde ring van de in artikel 4 sub 1 ge noemde gevallen 20 o belasting over de waarde van de gewonnen loterijprijzen zal worden gehe ven. De raad is de mening toege daan, dat de mogelijkheid tot liet beschikbaar stellen van geldprij zen in combinatie met de voor genomen belastingheffing voor de caritatieve instellingen in ons land, die van loterijen en prijs vragen als middelen voor hun fondsen-werving gebruik maken, een ernstige handicap zullen gaan vormen. Immers bij het verlenen van een vergunning door de minister van Justitie wordt uitdrukkelijk bepaald, dat van de bruto-op- brengst tenminste 60 '/o ten goe de dient te komen aan het doel en dat voor noodzakelijke kosten voor prijzen, advertenties, druk werk e.d. niet meer dan 40 °/o mag worden besteed. De instellingen die prijsvragen en loterijen organiseren zijn dus gehouden, de kosten van een der gelijke actie zoveel mogelijk te drukken, hetgeen tot dusverre in de meeste gevallen bereikt kon worden door de prijzen of wel gratis, dan wel tegen sterk gere duceerde prijs ten behoeve van het charitatieve doel te verkrij gen. De gevallen, genoemd onder art. 4 sub I van het ontwerp be treffen: Elke prijs van een loterij of kansspel waarvan de hoogste prijs niet meer bedraagt dan 1000,—; de prijs, welke minder bedraagt dan 100, de prijs, welke niet uitgaat bo ven de prestatie, welke staat te genover de deelneming uit hoof de waarvan aanspraak op de prijs bestaat. Indien echter in de toekomst door de winnaars over de waarde van de goederen die zij hebben gewonnen een belasting vari 20o zal moeten worden betaald alvo rens zij deze goederen in ont vangst kunnen nemen zal het merendeel van hen hiertoe niet bereid of in staat zijn en verlan gen de prijs in geld uitgekeerd te krijgen. Hierdoor vervallen de voordelen van de gratis of tegen gereduceerde prijs beschikbaar gestelde prijzen, hetgeen in vele gevallen tot gevolg zal hebben dat niet voldaan kan worden aan de bepaling, dat de noodzakelij ke kosten niet meer dan 40 n van de bruto-opbrengst mogen bedragen. Dit is des te bezwaarlijker, om dat verwacht moet worden, dat de animo van het publiek om aan loterijen en prijsvragen ten bate van caritatieve instellingen deel te nemen zal verminderen tenge volge van de grotere attractie, welke van de wekelijkse voetbal pool uitgaat. Deze voor de hand liggende tendenz kon reeds nu door enkele instellingen in de praktijk worden waargenomen bij hun loterij-acties. Dit leidt tot vermindering van de omzet en De Koninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. meent dat ver hoging van de inleveringsprijzen, waartegen de regering boter en kaas indien nodig overneemt, zal kunnen voorkomen dat de prij zen van deze produkten voor de consument in de maanden met geringe produktie zo abnormaal hoog zullen oplopen als dat vo rig jaar het geval is geweest. De minister van Landbouw en Vis serij zal waarschijnlijk binnen kort een beslissing nemen over de inleveringsprijzen voor dit jaar. Het produkt&hap voor Zui vel zal hem daarbij adviseren en de F.N.. meent, dat dit advies moet inhouden een verhoging van de inleveringsprijs voor vol vette kaas, die vorig jaar ƒ1.60 per kg was, tot 1,80 en voor boter een verhoging van 3,35 tot 3,85. De lage inleveringsprijzen van vorig jaar, zo stelt de F.N.Z werden vastgesteld onder druk van de zuivelcrisis van 1958 en van de afzetmoeilijkheden die men voor 1959 verwachtte. In de eerste vier maanden van .1959 werden de regeringsvoorraden boter als goedkope koelhuisboter met verlies verkocht. De zuivel markt ontwikkelde zich in dat jaar echter heel anders dan men verwacht had. Hoewel men zich op zeer lage prijzen had voorbereid, liepen de prijzen hoog op als gevolg van het opruimen der voorraden on van de vrees die men koesterde voor de gevolgen van de droogte, en hoogst waarschijnlijk ook door de verhoogde koopkracht. In «Ie zomer en het najaar, aldus de F.N.Z.. bleven de prijzen belang rijk boven de inleveringsprijzen en daardoor was er hoegenaamd geen voorraad in regeringshan den toen in augustus en septem ber de prijzen abnormaal hoog Vwerden. Een middel om een her haling van deze toestand te voor komen ziet de F.N.Z. nu in het verhogen van de inleveringsprij zen van boter en kaas. De inleve ringsprijs van mager melkpoeder kan ongewijzigd blijven, meent de bond. Sinds vorige zomer, aldus de F.N.Z., liggen de prijzen voor volvette kaas hoger dan 2 per kg en voor boter hoger dan 4. De hoogste noteringen waren zelfs resp. 2,75 en 5.84 per kg. Momenteel noteert de volvette kaas 2,03 en de boter 4,15 er zijn dus reeds aanzienlijke dalin gen opgetreden. Als redelijke minimumprijzen kunnen, volgens de F.N.Z., derhalve worden be schouwd de aanbevolen inleve ringsprijzen van resp. 1,80 en ƒ3,85. Deze zijn dan nog iets lager dan twee jaar geleden. Dat betekent dat de kaasprijs nog met 20 cent per kg dalen kan en de boterprijs met 30 cent. Dit prijspeil zal bovendien bij export geen extra maatregelen tot vereffening met het (hoge re) Duitse en Belgische niveau nodig make.n. Een boterprijs van 3,85 wordt mede aanbevolen, omdat, volgens de F.N.Z., gebleken is dat de daarmee corresponderende win kelprijs van omstreeks 1.10 per half pond zeer aanvaardbaar is voor het merendeel der boter- verbruikers. Het is te verwachten dat in de maanden met de hoogste produk tie meer boter zal worden gepro duceerd dan onmiddellijk in bin nen- en buitenland kan worden verkocht. Het overschot wordt dan bii de regering ingeleverd en de aldus gevormde voorraden zuilen later in het jaar als koel huisboter tegen verlaagde prijs kunnen worden afgezet. Een iets hogere inleveringsprijs zal uiter aard aanleiding geven tot een grotere inlevering, dan wanneer men het prijspeil lager stelt. De voorraad, die zich bij de voorge steld inleveringsprijs van 3,85 waarschijnlijk zal vormen, schept aldus de F.N.Z., mogelijkheid om eventueel optredende te sterke prijsstijgingen in najaar of win ter op te vangen door boter uit de regeringsvoorraden in de kleinhandel te brengen. Volgens Charles Mathews, het hoofd van de afdeling operaties in de ruimte van het centrum voor ruimtevaart van de Ameri kaanse instantie voor lucht- en ruimtevaart te Washington, zal het eerste bemande ruimtevaar tuig naar alle waarschijnlijkheid tenminste een baan om de aai de kunnen beschrijven zonder risico voor de ruimtevaarder, die zijn eigen lot in zeer grote mate zelf in handen zou hebben. Het ruimtevaartuig zou door een Atlas-raket gelanceerd wor den vanuit Cape Canaveral en een landing zou na de derde baan om de aarde in de buurt van Cape Canaveral geschieden. Mathews heeft echter niet ge zegd wanneer de eerste bemande ruimtecabine gelanceerd zal wor den. tot de noodzaak van vermeerde ring der propagandakosten. Gezien de moeilijke financiële situatie waarin het merendeel dei- caritatieve instellingen verkeert verzoekt de raad in het request dringend te willen bevorderen dat de voorgenomen belasting- neffing niet zal worden toegepast op loterijen en prijsvragen ten bate van caritatieve instellingen. In hoofdzaak zeer jeugdige negers hebben betoogd in de omgeving van het „Ryalls Ho tel" te Blantyre, de voornaam ste plaats in het Britse Afri kaanse protectoraat Njassaland, toen premier MacMillan aldaar door de burgemeester een ban ket werd aangeboden. De betogers, die spandoeken bij zich hadden, rekten hun de monstratie, toen zij de talrijke persfotografen opmerkten die zich, in verband met de aanwe zigheid van de Britse premier, eveneens in de omgeving van het „Ryalls Hotel" ophielden. MacMillan is inmiddels, na een verblijf van 24 uur in Blan tyre, naar de Zuidrhodesiaanse hoofdstad Salisbury vertrokken. Een zware mist, die gister morgen boven een groot gedeel te van Engeland hing, legde het gehele luchtverkeer op „London Airport" in de vroege ochtend uren stil. De ochtendmachine van de K.L.M., die via Rotterdam da gelijks naar de Engelse hoofd stad vliegt, vertrok van Schip hol met een vertraging van ruim drie uur, om 11.20 uur. De Rot terdamse passagiers waren in middels met bussen naar de Amsterdamse luchthaven ver voerd, zodat de Viscount recht streeks koers naar Londen kon zetten. De andere K.L.M.-dien- sten tussen Amsterdam en Lon den, en de eerste ochtendvlucht van de B.E.A. van Londen naar Amsterdam ondervonden even eens veel vertraging. Verschillende toestellen, die gistermorgen van het vliegveld Zestienhoven naar diverse En gelse luchthavens moesten vlie gen waren genoodzaakt op het Rotterdamse vliegveld te wach ten tot de weersgesteldheid in Engeland zou verbeteren. (Adv.) riiih ERKEND ZIEKENFONDSLEVER A NC1ER 29. Het is de vraag, wie van de twee het meeste schrikt, maar Eric hervindt het eerst zijn tegen woordigheid van geest en voor de ander een kik kan geven, treft hem een slag met de loden pijp. Snel sleept Eric de bewusteloze Piet in het duister van de gang en hijst hem op zijn schouder. Terwijl hü met zijn onhandige last door de duisternis voort strompelt. vraagt hij zich verbijs terd af, wat er aan de hand is, boven in de burcht... Hoe komt deze Piet hier? Er zijn er onge twijfeld meermaar wat is er dan van de Britten geworden en van Aranrod? Strijd is er niet geweest, dat hadden ze ongetwij feld gehoord Hijgend duikt hij de donkere kerker binnen en deelt zijn mak kers ademloos zijn bevindingen mede, die hen niet minder ontstel len, dan ze het hem gedaan heb ben. „We moeten er achter zien te komen, hoeveel van deze gevaar lijke heertjes daarboven rond lopen" hijgt Eric. „En wie heeft de deur op een kier gezet?" gromt Svein zich de kop krabbend. Ja wie. Dat is wel ongeveer de meest verbijsterende vraag Maar noch Eric, noch Svein en Bolan voelen er veel voor, hier over lang na te denken. De deur is geopend, dat is het voornaam steEn boven zwermen de hemel mag weten hoeveel Pie ten rond Voorlopig zitlen ze hier wel vei lig, want geen der Pieten zal hen hier zoekenmaar hoelang nog En dan dringt de alarmerende toon van een signaalhoorn tot hen door. „Daar gaat wat gebeu ren" stoot Eric uit. „daar moet ik het müne van hebben, kom mee!"

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5