I 75 ct 59 Vragen in de Tweede Kamer over arbeidsvoorwaarden in het personenvervoer lopen uit op een motie-Burger De reddingspogingen te Coalbrook De R. T. C. te Brussel De toestand in Algerië iKAAS V.V. IJ PERS HAAS ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT r(A*Z :a P. J. van de Sande Zakjes voor Melitta koffiefilters 49 ct 29 ct 49 ct 39 ct 39 ct te samen 150 gram 49 Ct illebatons E79 ct 'RITSEN 22 ct N MET NOOT 53 ct :a rumbonen 59 ct CARAMELS 49 ct CARAMELS 49 ct [JSE WORST 35 ct D BEAF JTSPEK DEN GEHAKT ORST ;RSE HAM [SPOTEN 49 ct 36 ct 36 ct 54 ct 51 ct 63 ct 80 ct N VET SPEK oc WOENSDAG 27 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4893 EERSTE BLAD Motie verworpen met 61 tegen stemmen 42 Portugees verkeersvliegtuig vermist RESULTAAT VAN WOLVENJACHT KONINKLIJKE GIFT OOK PRINSES BEATRIX NAAR OOSTENRIJK GIFTEN VOOR TUINDORP ÓOSTZAAN Arrestaties in Cato Manor ABDIJSIROOP HOOGWATER 100 nd the rest is silence! elheid ontwikkelen ze schitterend gelijnde n 40 tot 140 km „vierde"! not krijgt nog een extra gelijke afwerking van de sserie, die in vele gemiddelde ligt. iker overtuigen! r van 1800 cc. f 12900-) EYZER, Polderstraat A 272, Tel. 01153 236 7 in Noordsiraai 85 in winkel en contant betaald lKE99 ct 500 gram O J Cl jen voorbehouden Frankermg Dij abonnement: ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand f2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. I I Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma 1'. S van rte Sande. r<-r«i«-u/.cn Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Na enige mondelinge vragen van liet KVP-Kamerlid C. J. v. d. Ploeg aan de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid, van Economische Zaken over de van Verkeer en Waterstaat, en onderhandelingen op het terrein van de 'itobusbeilrijven, volgde een haget van vragen van ande re Kamerleden, die tenslotte uit liep op een interpellatie van mr. Burger (Arb.). Toen deze interpellatie na me ning van de socialistische frac tieleider ook niet bevredigend be antwoord werd, diende hij een motie in waarin de Kamer de regering in overweging gaf de besprekingen met de werkge vers- en werknemersorganisaties alsnog op 27 januari op de afge sproken tijd te hervatten. De eerste vragensteller, de heer v. d. Ploeg, vroeg of de ministers wilden mededelen wel ke overwegingen hebben geleid Voorts is gepoogd andere be drijven tot acties over te halen. De heer Van Eibergen (A.R.), die zich zorgen maakte over de bedreiging van de onregelmatig heid van het vervoer door verder uitstel van besprekingen, kreeg ten antwoord dat de onrust in het regelmatige vervoer de gees ten op het departement in zeer sterke mate bezighoudt. Het wordt dezerzijds gewenst geacht, aldus minister Korthals, het ge sprek zo snel mogelijk te hervat ten in het begin van a.s. week waarbij in eerste instantie a.s. maandag wordt gedacht. Terzake van een opmerking dat het hier een strafmaatregel betreft jegens partijen die geen verantwoording voor de wilde staking dragen wees minister Korthals van de hand. Minister Van Rooy voegde daaraan tce, dat het hier gaat om een nieuwe regeling waarvan de invoering niet afhankelijk is van - riiv ucr 1115 iiivi i-J tot het ultimatum, gericht tot de ^atum (jer besprekingen stakende arbeiders van de Ne derlandse Buurt Vervoersmaat schappij. Voorts vroeg hij of de ministers een bedreiging met uit stel van de besprekingen in het algemeen verantwoord achten, indien het een conflict betreft bij één onderneming en gezien in het licht van de omstandigheid dat de staking geen steun onder vindt van de bonafide vakvereni gingen. De minister van Sociale Zaken, mr. Van Rooy, recapituleerde de gang van zaken waarbij hij er op wees dat tijdens de op 19 januari vastgestelde bespreking tussen de ministers van Verkeer en Wa terstaat, van Economische Zaken en de staatssecretaris van Socia le Zaken en Volksgezondheid met de werkgevers- en werk nemersorganisaties der autobus diensten niet het gewenste resui- 1aat van een vergelijk opleverde. Besloten werd tot voortzetting op 27 januari. De regering heeft de stakings actie bij de N.B.M. uitgelegd als een poging om haar onder druk te zetten. De regering wenste dit streven van het stakingscomité te doorkruisen en wilde daarmee voorkomen dat een langer voort duren van deze actie een verder overleg zou verijdelen. Men mag, aldus minister Van Rooy, dit conflict niet minimaliseren. De N.B.M. vervoert dagelijks 100.000 personen. De minister wees erop, dat ge poogd is ook andere bedrijven tot actie over te halen. Het was hem bekend dat de staking bui ten de bonafide vakbeweging omging. Het leek hem echter on mogelijk zonder de door de rege ring noodzakelijk geachte rusti ge sfeer het overleg voort te zet ten. Vandaar dat dinsdagmorgen een desbetreffend telegram van uitstel verzonden werd met de daarin vervatte duidelijke wens het overleg op korte termijn, be gin volgende week. te hervatten. De heer v. d. Ploeg was het met de regering eens dat bespre kingen niet door stakingen be- invioed mochten worden. Maar, zo vroeg hij, was de vrees daar toe gerechtvaardigd omdat de bonafide vakbeweging niet ach ter de staking stond en gepoogd heeft deze te voorkomen. Het gaat niet aan de besprekingen langer uit te stellen. Minister Van Rooy herhaalde dat de regering het van groot be lang acht het gesprek ook in tweede instantie onbeïnvioed te voeren. De KVP-fractieleider prof. Kon-me kreeg na zijn opvatting dat de sfeer der onderhandelin gen niet beïnvloed kan worden door wilde stakingen en zijn ver zoek de besprekingen onverwijld voort te zetten, te horen dat de regering hecht aan het uitermate grote belang van een zo con structief mogelijk overleg. Bij ge wenste rust zal het gesprek on verwijld worden hervat. Minister Korthals kon geen sluitend antwoord geven op de vraag van de heer Posthumus 'Arb.) wat de kwantitatieve ver houding was tussen het N.B.M.- personeel en het totale personeel dat betrokken is bij het perso nenvervoer. Hij bleek van oor deel dat er duidelijk gepoogd is invloed te oefenen door het per soneel dat maandag staakte in het hart van het land en 100.000 mensen dupeerde. Daarmee is naar zijn mening de betekenis van de staking aangeduid. De beer Burger zeide zózeer teleurgesteld fe zijn door de ant woorden die niet liet verwachte resultaat van zo snel mogelijke voortzetting der besprekingen had, dat hij om een onmiddellijke interpellatie verzocht. Bij uitzondering werd dit ver zoek toegestaan en daarna bleek de Kamer ook geen bezwaar te hel:ben om deze interpellatie on middellijk te houden. Men zou dan altijd nog kunnen zien wan neer het antwoord zou komen. Na een korte inleiding zeide de heer Bu; „er de redenering van de regering ook niet te be grijpen. Hij vond de benadeling der partijen een volstrekt onaan vaardbare methode. Als men meent rust te creëren door de bonafide vakbeweging een klap op het hoofd te geven met dit prestige-achtige gedoe, dan is men er naast, aldus de heer Bur ger. Hij achtte het ultimatum aan het N.B.M.-stakingscomité geen aanleiding tot het onderbreken van het overleg, dat bovendien z.i. geen rust in de autobusbe drijven zal brengen. De heer Burger zeide grote aandrang te willen oefenen om op het uitstel terug te komen. Minister Van Rooy acht de zaak niet gemakkelijk door aller lei facetten. De sfeer der bespre kingen moet zodanig zijn, dat personen niet gehinderd worden door onevenredige druk. Men moet deze zaak zwaar stellen omdat het hier het algemene vervoersbelang naast de belangen van ondernemingen en werk nemers telt. De N.B.M.-mensen hadden moeten begrijpen, dat deze staking niet in het belang van alle partijen was. De heer Burger verklaarde dat de regering op één punt hard nekkig gezwegen heeft. Er is onderhandeld met het georgani seerde bedrijfsleven. Hadden de gesprekspartners soms het doel de regering 'onder druk te zet ten? Spreker zeide geen bewon deraar te zijn van het bevaderen en rustig blijven. Het was z.i. beter geweest te overleggen met de wederpartijen over de sta kingsaffaire in een sfeer van ver trouwen en door te gaan met het overleg. „Maar neen", zo zeide de heer Burger, „Men heeft flink gedaan zoals zwakke regeerders altijd op het verkeerde moment Hink willen zijn." Hij vond de regeringshouding bijzonder wei nig overtuigend. in een daarop volgende motie nodigde hij de Kamer uit de rege ring in overweging te geven de besprekingen alsnog woensdag (vandaag) te laten doorgaan. De heer Van der Ploeg iK.V.P.) merkt op, dat de zorg der rege ring vooral uitgaat naar de sfeer om de onderhandelingen. Die is ook zeer belangrijk. Wan neer de sfeer goed is, kunnen z.i. de onderhandelingen onver wijld worden voortgezet. Aan de motie Burger heeft hij geen be hoefte. De heer Van Eibergen (A.R.) zegt wilde stakingen af te keu ren. Ze hebben nog nooit tot resultaten geleid. Op één punt verschilt hij van mening met de regering. Door het telegram wordt z.i. het georganiseerde be drijfsleven getroffen. De wilde stakers zouden uitmaken hoe het overleg moet geschieden. Spr. dringt erop aan net overleg on verwijld te hervatten. Do lieer Beernink (C.H.) meent, dat de regering niet onder druk is gezet. De bonafide organisa ties staan niet achter de wilde staking. De sfeer behoeft z.i. niet bedorven te zijn door de staking. Als ze inderdaad niet bedorven is, zou het overleg zo spoedig mogelijk moeten worden hervat, als het kan deze week nog. De heer Oud (V.V.D.is van oordeel, dat de regering zich eeist had moeten overtuigen van dn sfeer vóór zij verklaarde, dat de onderhandelingen niet door gaan. Rij vraagt te overwegen spoedig een bespreking te heb ben met de organisaties. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, ontkent, dat de bona fide organisaties een klap op het hoofd zou zijn gegeven. Er is rekening gehouden met het kli maat en men heeft daarmee geenszins de organisaties willen schaden. Met instemming heeft spreker de heer Van Eibergen wilde sta kingen horen afkeuren. De regering houdt contact met de bonafide organisaties. Als blijkt, dat het klimaat snel ver betert, houdt de regering het voor mogelijk dat het gesprek over lonen en tarieven wordt be spoedigd. De motie-Burger wordt ver worpen met 61 tegen 42 stem men. Vóór: P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. en de heer Van Eibergen (A.R.); tegen: 'X.V.P., V.V.D., C.H. en A.R. (behalve de heer Van Eibergen). De Voorzitter dankt de rege ring voor de verstrekte inlichtin gen. Een Portugees verkeersvlieg tuig met zeven passagiers en een bemanning van twee leden wordt op een vlucht van Darwin naar Portugees Timor vermist, zo blijkt uit officiële, te Darwin ontvangen berichten. Een Australische bommenwer per zoekt naar het vermiste toe stel, een Heron. Voor het Westen een onmoge lijkheid maar voor Rusland vrij gewoon is de wolvenjacht, welke o.a. intensief wordt beoefend door een jachtclub in de buurt van Kief. De zes wolven waar mee leden van deze club hier pronken zijn geschoten in de nederzetting Voikova. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft een aanzienlijke gift ge schonken aan het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slachtoffers van de overstro ming in Tuindorp/Oostzaan. H. K. II. Prinses Beatrix zal in de loop van de volgende week naar Oostenrijk reizen voor een wintersportvakantie. De Prinses zal zich in SanktAnton bij haar zuster, Prinses Irène, voegen, die dan in Sankt Anton zal zijn teruggekeerd van haar bezoek aan Wenen. Prinses Irene is dinsdagmor gen uit Sankt Anton in Wenen aangekomen voor een bezoek van een week. De komende dagen zal zij musea, theaters en andere bezienswaardigheden bezichtigen waaronder de Spaanse rijschool. Op giro 9575 van het Natio naal Rampenfonds was tot gis termorgei» binnengekomen een bedrag van 606.784,36. Op het nummer 768 „Watersnood Oost- zaan" kwam tot gistermorgen ƒ330.135,79 binnen, samen dus 936.920,55. In dit bedrag is niet begrepen de opbrengst van de collectes, die zaterdag j.l. in verschillende plaatsen zijn ge houden. Tot die gemeenten be hoort ondermeer Zwaag bij Hoorn, waar 2441 zielen een be drag van ƒ2740 bijeen brachten. Daarvan werd 525 opgebracht door de bewoners van een tehuis voor ouden van dagen „Huize Avondrust". Een politiemacht van meer dan lionderd blanke en niet-blanke manschappen heeft gisteren een razzia gehouden in een wijk van Cato Manor, bij Durban, waar zondag negen pciitie-agenten, on der wie vier blanken, door een menigte van honderden naturel len werden gedood. 250 negers en negerinnen werden gearresteerd. Vele gearresteerde negerinnen droegen kinderen. Van Inciden ten is geen melding gemaakt. De razzia had het opsporen van kleren en wapens van de vermoorde agenten ten doel. Zij waien door de menigte op gru welijke wijze vermoord nadat zij naar Cato Manor waren gegaan om een overval te doen op clan destiene stokerijen van sterke drank. i Advertentie) In Coalbrook: Weinig hoop meer op redding De hoop op red ding voor de meer dan 400 mijnwer kers die door een ineenstorting zijn ingesloten in een ko lenmijn bij Coal brook in de Oranje- Vrijstaat, is opgege ven. De reddingspo gingen gaan nog wel voort. De bovenste foto toont redders die even uitrusten alvo rens opnieuw af te dalen in de hel van de mijn. OnderMismoedig staan bloedverwan ten en vrienden van de ongelukkigen be neden bij de hekken van de mijn op even tuele berichten te wachten. Vlug een (lekkere) lepel Ab dijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen werken kalmerend en verjagen de gevaarlijke ziektekiemen. De mannen die met een grote boormachine trachten de 435 in een kolenmijn bij Coalbrook in Zuid-Afrika ingesloten mijnwer kers te bereiken, hebben zes kostbare uren verloren door moeilijkheden met de koppeling- bak van de machine. Met de boormachine probeert men van het aardoppervlak af een schacht te maken naar de ruimte waarin de mijnwerkers sinds donderdag zijn opgeslo- j ten. De boor liep maandag vast op een harde gesteentelaag maar j nadat de koppelingsbak weer functioneerde, kwam men in I zachtere lagen, waardoor de 1 eerdere boorsnelheid van 30 cm J per uur kon worden verdubbeld. Een deskundige heeft dinsdag gezegd dat overlevenden onder de grond zeker het geluid van de boor zullen horen. Als zij we ten wat het betekent, zal dat hun zeker de moed geven nog de twee dagen te wachten die men nodig heeft hen te bereiken. De mijnwerkers bevinden zich 180 meter onder het aardopper vlak. ZON MAAN op onder op onder Jan. 27 8.29 17.17 7.27 16.47 28 8.28 17.18 8.11 18.03 29 8.27 17.20 8.47 19.19 Een verslaggever van AFP meldde dinsdag dat onder invloed van de oud-parachutist Lagail- larde de oproerlingen achter de barricaden te Algiers zich mili tair organiseren. De oproerlingen beschikken thans ook over pneumatische hamers om het plaveisel op te breken en het materiaal te ge bruiken voor versterking van de barricaden die reeds de dikte van de muren van een sterk kasteel hebben. Volgens de ver slaggever van A.F.P. zal er bin nenkort geen plaveisel meer achter de barricaden zijn. De universiteitsgebouwen waarin de aanhangers van La- gaillarde zich hebben ver schanst, zijn tot een sterkte ge maakt die de omgeving be heerst. Met blokken beton zijn kazematten ingericht waarin mitrailleurs zijn geplaatst. De deuren, gangen en trappen zijn versperd. Om bij de commando post van Lagaillarde te komen, moet men minstens tien ver sperringen passeren en over twintig hindernissen klimmen. De leider van de oproerige be weging, Ortiz, heeft dinsdag een krans op de grootste barri cade gelegd ter nagedachtenis aan hen die zondag zijn geval len. Na de kranslegging werd een minuut stilte in acht geno men en het Franse volkslied ge zongen. De beide leiders van het Al- gierse oproer, Lagaillarde en Ortiz, verlieten dinsdagavond onverwacht hun „hoofdkwar tier", naar hun zeggen voor een onderhoud met generaal Challé, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerië. Reuter beschrijft de stemming van de oproerlingen als steeds opgewekter en vol vertrouwen. Algemeen meent men op de barricaden dat een overwinning niet ver meer is en het nog slechts een kwestie van tijd is vóórdat Parijs onderhandelin gen aanbiedt. Naar verluidt scharen steeds meer Algierse burgers zich achter de zaak van de oproerlingen en is bovendien het leger tegen het gebruik van wapengeweld om de orde te herstellen. Nu er zo weinig feitelijks ge beurt gonst het van geruchten en de melding dat de regering- Debré „binnen enkele uren" zou aftreden was een van de op vallendste. Langzamerhand komt een ijzeren discipline in de pla.ats van de wanorde die er aanvan kelijk heerste. Lagaillarde geeft aanhangers militaire rangen. Twee journalisten die een vraaggesprek met hem wilden hebben, Jioorden hem zeggen „Geen vraaggesprek. Schild wachten, brengt deze heren terug naar de barricaden". De ronde-tafelconferentie te Brussel is gisterochtend begon nen met het eerste agendapunt vaststelling van de datum waar op Kongo onafhankelijkheid krijgt. De agenda bevat verder nog de volgende puntenstructuur van de staat en de provincies, het houden van algemene en provinciale verkiezingen dit jaar, overgangsmaatregelen en de betrekkingen tussen het Bel gische bestuur en de gekozen Kongolese autoriteiten. De Kongolese vertegenwoordi gers willen de onafhankelijk heid op 1 juni uitgeroepen zien. Zonder zich tegen dat voorstel te verzetten heeft de Belgische minister voor Kongo gewezen op de technische moeilijkheden in verband met een zo spoedige overdracht van de soevereini teit. Na de conferentie zei een Kongolese woordvoerder, dat de Kongolese delegatie eenstemmig van oordeel is, dat de soeverei niteit op 1 juni moet worden overgedragen. Van welingelichte zijde ver luidt, dat de socialistische dele gatie uit het Belgische parle ment algemene verkiezingen tussen 24 april en 15 mei heeft voorgesteld en installatie van een grondwetgevende vergade ring ter afkondiging van de on afhankelijkheid op 1 juni. De Belgische regering zou voorstan der zijn van soevereiniteitsover dracht op 15 juli. Minister van Staat Rollin heeft verklaard optimistisch te zijn wat betreft het resultaat van de conferentie. Men gaat eikaars standpunt beter begrij- WEINIG VERANDERING. Nadat in de nacht van maan dag op dinsdag een zwakke sto ring met regen via West-Duits- land in de richting van Denemar ken trok, kwam daarna een ge bied met weinig luchtdrukver- schillen en derhalve weinig wind boven ons land te liggen. Er ont stond echter by ons niet zoveel mist als in Zuid-Oost-Engeland het geval was, want over het al gemeen bleef or hier meer bewol king waardoor de nachtelijke af koeling werd tegengegaan. Tengevolge van luchtdrukda- iingen in de omgeving van Span je is het waarschynlijk dat de wind bij ons geleidelijk meer uit oostelijke richtingen gaat waaien. Of dit uiteindelijk een terugkeer van de vorst zal betekenen, is nu echter nog niet te zeggen. pen. „De Afrikaanse afgevaar- rtisden schijnen ook een beter inzicht te hebben gekregen in onze psychologische beweegrede nen", aldus de minister. De Kongolezen waren het er over eens, dat de onafhankelijkheid in vrede en orde diende te wor den verworven. OUDE MAN DOODGESLAGEN Dinsdagmiddag omstreeks één uur heeft de 34-jarige mejuf frouw A. O. in de Van Spilber genstraat 155 te Amsterdam de j 76-jarige heer J. Obbes, mei een I hamer de schedel ingeslagen. De man was op slag dood. Zowel mej. O. als het slachtof fer waren onderhuurders in dit perceel. In het politiebureau aan de Lodewijk van Doysselstraat, waar zij werd verhoord, verklaar de zij, dat de oude man haar trei terde. Hij zou haar o.a. geregeld, maar ten onrechte, verweten hebben dat zij een verhouding met de hoofdbewoner onderhield. Ook dinsdagmiddag ontstond er ernstige onenigheid tussen het tweetal. Op een gegeven moment haalde de vrouw een hamer uit een andere kamer en sloeg de oude man, die in zijn eigen ka mer op bed lag, de schedel in. Eerst geruime tijd later ont dekte de hoofdbewoner, die om streeks kwart voor twee thuis kwam, wat er gebeurd was. Hij rende zijn huis uit en waar schuwde de politie. Agenten trof fen mejuffrouw O. nog thuis aan. De politie acht het niet uitge sloten, dat zij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatelijk mist. Wisselende bewolking en over wegand droog weer met plaatse lijk mist. Zwakke wind en tem peraturen iets lager dan dinsdag. DONDERDAG 28 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 n.m. 1.54 2.29 3.0! 3.19

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1