t. t. ;t. en De gebeurtenissen in Algerië Boodschap van De Gaulle Kasavoeboe eist, en verlaat daarop de ronde-tafelconferentie in Brussel Weero verzicht P DER BEVOLKING De mijnramp in Zuid-Afrika HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN likt. end tig! DINSDAG 26 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4892 KONINGIN JULIANA ALS REUNISTE IN LEIDEN POLITIEMANNEN GEDOOD IN CATO MANOR De toestand van Bevan De Franse basis in Bizerta Koningin op studenten-reunie in Leiden VERKLARING VAN BIDAULT ACTIE „REDT EEN KIND" Aanvaring in het Kanaal Opheffing gevolgen T uindorp-Oostzaan geen rechtstreekse rijkstaak Israëlische goederen niet door het Suezkanaal Loemoemba naar Brussel WEERBERICHT mm^pmaiKfsss&s» e\ke ikt. lion, ik, won. Kastanjelaan 56; is Oscar Rachel, d. van Jo- P. M. Notschaele en Maria e Smet, won. Louisastr. 58. Jacobus Pieter, z. van Jaco- iddet en Maria M. de Blaeij, te Biervliet, Paulinapolder ancine Cclina, d. van Amedé njens en Ingrid B. Piontek, Zuiddorpe, Oudepoider B jan. Cornelia Levina, d. van n P. Hoogstraate en Pieter- Coole, won. te Hoek, Noord- 21 jan. Cornelia Maartje, Jan van de Wege en Elisa- Stolk, won. Steenkamplaan rina Johanna, d. van Leen de Lege en Jacoba Brood- won. Jul. van Stolbergstr. prnelis Arend, z. van Pieter en Cornelia F. E. Diele- on. Frederik Hendrikstr. 1. ■elijksaangifte. 18 jan. Jail ns, 44 j., jm., en Emma Ma- meulen, 35 j., jd. eden. 17 jan. Emma Clemen- Baere, 66 j., echtg. van A. Achillus Josephua Roe- 68 j., echtg. van C. M. de r, won. te Philippine. 18 jan. m Jan van Kerkvoort, 81 j., ;w. met K. P. v. d. Stigchel. Emelie Claeys, 77 j., echtg. de Caluwé. e week van 15 tot 21 jan. l zich in deze gemeente ge lt Oostdijk, Van Steenbergen- 6, van Westdorpe; J. van aar, St. Streuvelstr. 25, van kenskerke; J. den Exter, ;tr. 15, van Sas van Gent; PloegaertGijs, Zwaluwstr. Sas van Gent; M. L. Non- de Rooij, Axelsestr. 203. /ogel waarde; J. Dieleman, laan 18, van Haamstede; F. en A. Smit, Iepenlaan 48, euwarden; E. M. de Jonge Meidoornstr. 4, van Etten Eerkes, Iepenlaan .48, van dam; G. J. M. Bilderbeek, Gezellestr. 3, van Hilver- J. Overdulve, Emmalaan Axel; J. M. Baten, Korte 19, van Borgharen; C. jedt, Van Steenbergenlaan Dordrecht. ikken it. Dooms, Tuinpad 22 a/b, t>as van Gent; N. P. Reniers, ostastraat 4, naar 's-Herto- C. Stapper, Leeuwen- 6, naar Singapore; J. P. Marijkestraat 16, naar (N.-H.); B. M. Willenjs, 9, naar Duitsland; C. P. Stationsweg 21, naar Ca- J. Goossen, Hogendyk 13, Koudekerke; C. L. Verburg, bloemstr. 5, naar KruiningeD. Frankertng Dij abonnement; ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 5557 Administratie-adres; SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; 6,— per kwartaal; per maana f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sat.de, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Parachutisten in camouflage- uniformen en machinepistolen in de hand stonden maandagoch- j tend en -middag te Algiers, tegenover de 900 tot 1500 gewa-| pende Europese kolonisten die zich hebben verschanst in kan- ioor- en universiteitsgebouwen op de steile helling tussen de re geringsgebouwen en de haven. Na de betogingen en het vuurge vecht van zondag, waarbij vol gens een maandag uitgegeven officiële bekendmaking 21 men sen om het leven zijn gekomen, heerst er een soort gespannen bestand. Het door de oproerige kolonis ten bezette stadsgedeelte is on geveer 800 vierkante meter groot en is door zeven barricades van de rest van de stad afgesloten. Een verslaggever van AFP heeft maandagmiddag uit dit bolwerk van de kolonisten gemeld dat het enthousiasme van de eerste uren heeft plaats gemaakt vooi' een gevoel van ongerustheid Men vraagt zich af. aldus c'. ve verslaggever, wat er gaat geb' ;- ren en waarom er niets gebe t. Een symptoom van deze vei: i- derende stemming is dat journa listen die maandagochtend nog hartelijk werden ontvangen, ii, de middaguren met argwaan wer den gadegeslagen. Het fotoappa raat van een fotograaf die opna men had gemaakt, werd ver nield. De bezetting van het bolwerk bestaat onder anderen uit gede coreerde oudstrijders, scholieren, kantoorbedienden en arbeiders. Radio-Algiers heeft maandag middag gemeld dat enkele man nen achter de barricaden hebben geeegd dat zij bereid zijn tot het einde te strijden. De barricaden werden maandag voortdurend versterkt en de oproerlingen werden door zakenlieden en vrienden van levensmiddelen voorzien. De meeste winkels en kantoren waren maandag gesloten na een oproep tot algemene staking, deels uit overtuiging en deels uit vrees voor moeilijkheden. Lange rijen mensen stonden voor bak kerijen te wachten. Zes Mohammedaanse en vijf Europese leden van de nationale vergadering die Algerijnse dis tricten vertegenwoordigen en op het ogenblik te Algiers verblij ven, hebben zich achter de op roerlingen geschaard. Zij hebben er telefonisch bij de andere par lementsleden te Parijs op aange drongen een einde te maken aan de ..burgeroorlog". „De patriotten van Algerië zijn vastbesloten ter plaatse te strij den en te sterven voor de heilige zaak Algerië voor altijd een vast deel van Frankrijk te laten blij ven, bewoond door Franse bur gers met dezelfde rechten tot welke gemeenschap zij ook mo gen behoren'1, aldus deze elf par lementsleden. In de voor het grootste deel Onder de circa 2500 reünisten, die maandag uit alle delen ven het land naar Leiden zijn geko men ter viering van het twaalfde otrum van de V.V.S.L bevond ieh ook Koningin Juliana. In de loop van de ochtend ar riveerde zij in Leiden aen het Stationsplein om al spoedig in de kring van haar oud-studie- en clubgenoten opgenomen te wor den. Liep de Koningin temidden van haar jaarklasse (1927). haar dochter, de in Leiden studeiende Prinses Beatrix, maakte ditmaal deel uit van de erewacht te paard. Via een deel van de bin nenstad trok de stoet, waarin ook ruim 1500 V.V.S.L.-leden mede liepen, langs de akademie naar het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg, waar het be stuur en de lustrumcommissie het voorbijtrekken van de vele „jaargangen" gadesloegen. Gis termiddag werd het lustrum met een rede van de praeses, mej. M. de Vos tot Nedevveen Kappel in ,de Pieterskerk officieel geopend. In aansluiting rop i h- clubgebouw een zeer druk be zochte receptie was. door Europeanen bewoonde stad j Oran hebben 2.000 mensen een betoging gehouden. Zij plaatsten autobussen over de wegen en sneden dé banden kapot. De poli tie heeft prikkeldraadversperrin gen opgericht. De zakenlieden hebben in deze stad in het wes ten van Algerië gehoor gegeven aan de stakingsoproep. Ook in Blida en Sidi Bel Abbes hebben zakenlieden hun winkels en kantoren gesloten. Te Constantine in het oosten van Algerië was de toestand ge spannen. maar er is geen mel ding gemaakt van incidenten. Eén van de leiders van de op roerige beweging, Lagaillarde, heeft maandag in zijn hoofd kwartier een ondei-houd gehad met de burgemeester van Al giers. De 31-jarige Pierre Lagaillar de wordt beschouwd als de twee de man van de oproerige bewe ging. Tijdens de beweging van 13 mei 1958 leidde deze oud-pa rachutist de studenten bij hun aanval op het regeringsgebouw te Algiers. De eerste man is de 47-jarige caféhouder Joseph Ortiz, voor zitter van het nationale Franse front. Volgens te Algiers verkre gen inlichtingen heeft deze tot dusver bij het grote publiek wei nig bekende man een overwegen de rol gespeeld bij de organisatie van het huidige oproer. Ortiz heeft zich altijd bewogen in uiterst rechtse organisaties. Hij speelde op 13 mei 1958 een grote rol bij de gebeurtenissen die leidden tot het einde van de vier de republiek. In november 1958 richtte hij het nationale Franse front op dat streeft naar een corporatieve staat en 14.003 le den zou tellen, voornamelijk In Algiers. Volgens latere berichten wordt het aantal oproerlingen geschat op 2.500. Ongeveer 3.000 tot 4.000 mensen in en om het bolwerk zouden met de oproerlingen sym pathiseren. In Cato Manor heeft zondag een menigte van naar raming duizend woedende negers een groep van dertien politiemannen aangevallen en negen van hen vijf inheemsen en vier blanken gedood. Drie politiemannen zijn ge wond. Slechts een van hen wist te ontsnappen nadat hij zich snel in een huis van zijn uniform had ontdaan. De onlusten waren het gevolg van invallen van de politie in clandestiene alcohol-stokerijen. Van een groep van 26 politieman nen vertrok de helft, nadat enke le arrestaties waren verricht, met de gevangenen. De dertien mannen die achterbleven zijn daarna overvallen. Zij werden zo volkomen verrast dat zij geen tijd hadden om gebruik te maken van hun vuurwapens. Zij vlucht ten huizen binnen doch werden door de woedende negers achter haald en met messen afgemaakt of gestenigd. Onmiddellijk nadat alarm was geslagen is een groep van 70 po litiemannen, van wie velen ge wapend met machinepistolen, naar Cato Manor (een negerwijk van Durban) getrokken. Kort te voren was een tweede groep po litiemannen, die op verkenning was uitgezonden, door een me nigte omsingeld, doch zij wisten te ontsnappen. Duizenden Indiërs en negers die in Cato Manor wonen, heb ben zich in hun huizen opgeslo ten uit vrees voor verdere onlus ten. Aneurin Bevans gezondheids toestand is minder goed. Hij heeft een slechte nacht gehad, zo is maandagochtend in een me disch bulletin bekendgemaakt. President Bourguiba van Tune sië heeft maandag in een toe spraak de ontruiming van de Franse militaire basis in Bizerta vóór 8 februari geëist. Op die datum, zei hij, zullen wij maat regelen nemen tot evacuatie van de laatste Franse soldaat uit Tunesië. De president riep op tot een mars naar de Franse ambassade als protest tegen het Franse voornemen een atoombom in de Satiara tot ontploffing te bren gen. Amerikaans perscommentaar op toestand in Algerië De „New York Times" zeide maandag in een hoofdartikel: „Weer is Algerië, dat de rug van de vierde republiek heeft gebro ken, het proefterrein voor Frank rijk en in het bijzonder voor De Gaulle en zijn vijfde republiek geworden". Tot dusver, aldus bet blad, sohijnen alle tekenen te bevesti gen dat de vijfde republiek niet de vierde is. In zekere zin hangt alles weer van het leger af. maar hoe ontevreden sommige leger leiders ook mogen zijn, de troe pen in Algiers blijven trouw aan hun opperbevelhebber. Ook gene raal Massu blijkt zich onderwor pen te hebben. Het leger maakt zeker geen gemene zaak met de Algerijnse extremisten, wat het in 1958 wel deed. Jammer genoeg, is de grote nationale eenheid, die in de cri sis van 1958 ontstond, onderhevig aan „erosie". Hierdoor wordt de aanhang van De Gaulle kleiner. Bn deze wordt niet alleen kleiner door zijn Algerijnse politiek, die ongetwijfeld juist is, maar o.m. ook door zijn politiek tegenover de NAVO, die minister Pinay, de man van het Franse economische wonder, van hem vervreemdde, aldus het blad. Tijdens een bijeenkomst van eon twintigtal negers in een boer derij te Manning (Zuid-Carolina) is zondag brand ontstaan doordat een bus benzine bij een open haard omviel. Er ontstond een paniek, waardoor zes negers om het leven kwamen en twee ern stige brandwonden opliepen. Een beeld van de in tocht van de reünisten in Leiden voor de vie ring van het twaalfde lustrum van de vereni ging van vrouwelijke studenten. De foto toont H. M. Koningin Juliana te midden van haar stu diegenoten uit 1928. President De Gaulle heeft zon- da^npokt, na een conferentie van enige uren met premier Debri. in een korte radiorede de betogers op de barricaden in Algiers op geroepen hun verzet te staken. Le president waarschuwde, dat alles verloren zou dreigen te gaan als hij faalde in zijn zending en De Franse oud-premier Bi- dault, voorzitter van de bewe ging voor Frans-Algerië, heeft maandagavond een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat een duidelijke verklaring dat Algerië Frans zou blijven, voldoende zou zijn geweest om niet behoeven te treuren over barricaden en de zondag geval len mensen. Hij herinnert eraan dat de leuze van 13 mei „Frans Algerië" was. Bidault zegt voorts altijd een gehoorzaam dienaar van de wet te zijn geweest, behalve gedu rende vier jaar. De wet verbiedt afstand van een deel van het grondgebied en onderdrukking. De oud-premier spreekt de hoop uit dat de wijsheid van de regeerders de hereniging van de Fransen van alle bevolkings groepen mogelijk zal maken, opdat Algerië, onder de Franse vlag, de vrede terugvindt, die het als deel ran het vaderland verdient. hij beloofde dat hjj zijn plicht zou doen. De volledige boodschap luidde: De muiterij die zojuist in Algiers is uitgebroken, is een ongeoor loofde slag tegen Frankrijk in Algerië, tegen Frankrijk in de wereld en tegen Frankrijk in het hart van Frankrijk. Met de regering, in overeen stemming met het parlement, ge roepen en ondersteund door de natie, heb ik de leiding van de staat genomen om ons land op te heffen en in het bijzonder om in het verscheurde Algerië, door het verenigen van al zijn ge meenschappen, een oplossing te laten overwinnen die Frans zal zijn Ik heb in alle klaarheid en eenvoud gezegd dat, als ik zou falen, de eenheid, het aanzien, het lot van Frankrijk met één slag in gevaar zouden zijn ge bracht. En in de eerste plaats zou er voor Frankrijk geen enkele kans zijn om zijn grote werk in Algerië voort te zetten. Ik bezweer degenen die in Al giers opstaan tegen het vader land, misleid als zij kunnen zijn door leugens en laster, om in de nationale orde terug te keren. Niets is voor een Fransman ver loren als hij zich weer verenigt met zijn moeder, Frankrijk. Ik spreek mijn diepe vertrou wen uit in Paul Delouvrier, alge meen gedelegeerde, in generaal Challe, de opperbevelhebber, in de troepen die onder hun bevel staan om Frankrijk en de staat te dienen, en in de zo dierbare en zo beproefde Algerijnse bevol king. Wat .mü betreft, ik zal mijn plicht doen. Leve Frankrijk. De totale opbrengst van de door de V.P.R.O. georganiseerde actie „Redt een kind" bedraagt rond 2.2 miljoen gulden. De mo gelijkheid bestaat nog dat dit be drag in de loop van de tijd kan stijgen tot 2M, miljoen gulden. Vier sleepboten hebben maan dag twee schepen, die aan elkaar vastzaten, losgetrokken. Zij waren gistermorgen vroeg tegen elkaar gevaren en dreven in het Kanaal rond. Het zijn de 11.370 ton metende Noorse tan ker Gorm en de 6.125 ton grote Amerikaanse Santa Alicia, een vrachtschip. Niemand blijkt gewond te zijn bij de botsing, die op vijf mijl afstand van Ryde (eiland Wight) gehoord werd. De schepen worden nu naar Southampton gesleept. De Gorm maakte slagzij, maar schijnt niet onmiddellijk gevaar te lopen. De leider van het extreem- nationalistische „kartel", Kasa voeboe, heeft maandag op de ronde-tafelconferentie over Kon go in Brussel geëist, dat de con ferentie het karakter zal hebben van een wetgevende vergadering en dat onmiddellijk zal worden overgegaan tot de vaststelling van de datum voor de overdracht van de souvereiniteit. Na deze verklaring te hebben afgelegd verliet Kasavoeboe met de afgevaardigden van de Abako, de belangrijkste groepering in het „kartel", de vergaderzaal. De vergadering werd daarna ge schorst om deze eis en andere voorstellen over de agenda in af zonderlijke bijeenkomsten te kunnen doen bespreken. Reeds de vorige week heeft de status van de ronde-tafelconfe rentie een belangrijk onderdeel van de inleidende besprekingen uitgemaakt. De Belgische rege ring heeft herhaaldelijk ver klaard, de conferentie geen be slissende bevoegdheden toe te kennen, maar de resultaten er van te zullen beschouwen als aanbevelingen, die zij na afloop in de vorm van wetsontwerpen zal indienen bij het parlement. Aanvankelijk bestond in confe rentiekringen de indruk, dat het „kartel" zich hierbij zou neerleg gen nadat de Belgische minister voor Kongo, de heer De Schrij ver, uitdrukkelijk had verklaard, dat de regering haar bestaan aan de uitvoering van deze wetsont werpen zou verbinden en dé mo gelijkheid in het uitzicht had ge steld, dat het parlement om een bijzondere procedure zou worden verzocht om de overdracht van de souvereiniteit zo weinig mo gelijk te vertragen. De eis van Kasavoeboe, die naar van Belgische zijde werd medegedeeld ook voor de ove rige leden van het „kartel" als een verrassing kwam, hield voorts in, dat de conferentie on middellijk zou overgaan tot het bespreken van 1. de afschaffing van het kolo niale handvest van 1908, waar. in de verhouding tussen Bel gië en Kongo wordt geregeld; 2. het vaststellen van een datum voor de onafhankelijkheid; 3. vaststelling van de grondsla gen voor de politieke organi satie van de nieuwe staat Kongo 4. datum en organisatie van de verkiezingen voor een wetge vende vergadering; 5. datum en organisatie van de provinciale verkiezingen. Nadat het bureau van de con ferentie tijdens de schorsing van de besprekingen vergeefs had ge tracht een compromis te berei ken over de behalve door Kasa voeboe ook door minister De Schrijver en andere Kongolese afgevaardigden ingediende voor stellen voor een agenda, werd Door gevaarlijke omstandig heden hebben reddingsploegen gisteren geen nieuwe pogingen kunnen doen om de 440 mijnwer kers te bereiken die reeds vier dagen door steenstorting in de Clydesdale-mijn bij Coalbrook zijn ingesloten. De reddingsoperaties onder de grond zijn gestaakt in verband met instortingen, de aanwezig heid van dodelijk methaangas en het binnenstromen van water. Wel is gisteren opnieuw begon nen met het boren van een gat naar de ingeslotenen. Zondag moest men op een diepte van on geveer dertig meter met boren ophouden wegens een defect aan een pomp. Naar men meent, zal op zijn vroegst woensdagavond de boor tot de mijngang zijn doorgedron gen waarin de mijnwerkers zich Hoewel de overstromingramp, welke Amsterdam-noord heeft getroffen, aan de direct betrokke nen zeer veel leed en schade heeft gebracht en nationaal aan spreekt, dient zij, gezien de om vang van de overstroming en de omvang van de persoonlijke en materiële schade, niet als een na tionale ramp te worden aange merkt in dien zin, dat de ophef fing van de gevolgen als een rechtstreekse taak van het rijk is te beschouwen. Dit wordt meegedeeld door de ministers Korthals en Klompé in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Koer sen (KVP) naar aanleiding van het bezoek, dat deze ministers aan het overstromingsgebied hebben gebracht. De ministers zeggen in hun antwoord verder, dat het bezoek van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Maatschappe lijk Werk een oriënterend karak ter had. Zoals in de verwachting lag, is bij dit bezoek en ook overigens gebleken, dat het gemeentebe stuur van Amsterdam waai' nodig in samenwerking met het provinciaal bestuur zeer wel in staat was met de te harer be schikking staande diensten en hulpmiddelen de nodige maatre gelen snel en doelmatig te tref fen. De regering acht het juist, dat het initiatief met betrekking tót de opheffing van de gevolgen van de ramp en de eventueel hierbij van haar te verwachten medewerking bij het gemeente bestuur ligt. Intussen heeft de regering er met voldoening van kennis geno men, dat het Nationale Rampen fonds weer in functie is getreden en voornemens is vergoeding te geven voor de materiele schade, geleden in de persoonlijke sfeer. Zij beveelt het beroep, dat het Nationaal Rampenfonds hiervoor op de gehele Nederlandse bevol king doet, van harte aan. bevinden. Volgens AFP is er nu nagenoeg geen hoop meer, dat ook maar een van hen levend zal worden aangetroffen. Vele telegrammen van deelne ming aan de gezinnen van de in gesloten mijnwerkers zijn uit de gehele wereld in Coalbrook ont vangen, waaronder een van Paus Johannes, die ook een be drag van 500 pond sterling heeft gezonden. President Nasser heeft maan dag verklaard dat de beide sche pen met lading uit Israël die in Port Said worden vastgehouden, niet worden vrijgegeven alvorens zij gelost zijn. De president ont kende, dat in besprekingen met Hammarskjoeld zou zijn over eengekomen dat Israëlische goe deren voortaan door het kanaal mogen. President Soekarno heeft de strijd tegen het analfabetisme in Indonesië aangebonden. In 1964 moet de ongeletterdheid zijn ver dwenen. Vrouwenorganisaties en stu dentenverenigingen zullen gemo biliseerd worden om de bevolking te leren lezen en schrijven. In elke dessa zal een openbaar aan plakbord komen waarop het dagelijkse nieuws te lezen zal zijn. besloten het verdere plenaire overleg tot dinsdagochtend te verdragen. Maandagavond zou 't bureau van de conferentie op nieuw bijeenkomen om te trach ten een oplossing voor de agenda te vinden. Aan het korte overleg na de schorsing op de plenaire verga dering werd niet door Kasavoe boe, maar wel door de overige afgevaardigden van de Abako deelgenomen. Van de zijde van de andere leden van het „kartel" werd medegedeeld, dat het be sluit van Kasavoeboe niet bete kent, dat zij de verdere bespre kingen ter R.T.C. zullen boycot ten. Inmiddels heeft minister-presi- I dent Eyskens maandagochtend in antwoord op een vraag van een Nederlands journalist op zijn maandelijkse persconferentie medegedeeld, dat „de onafhanke lijkheid van Kongo er komt, daar zijn wij het allen over eens". Antwoordend op de vraag, of de souvereiniteit in 1960 zal wor den overgedragen zeide hij voorts, dat zekere zaken ver kiezingen, regeringsvorm, wet gevende lichamen moeten worden geregeld en dat daarna de proclamatie van de onafhan kelijkheid zal volgen. Hij voegde daar aan toe, dat in maart van dit jaar de verkiezingen voor de wetgevende vergadering en de provinciale vertegenwoordigin gen zullen worden gehouden. „Dat is altijd de bedoeling ge weest", aldus minister-president Eyskens, verwijzende naar de verklaringen daarover, die de Belgische regering de afgelopen periode heeft afgelegd. Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese nationale be weging die vorige week tot een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in vrijheid ge steld. Maandagavond is hij per vliegtuig uit Elizabethstad naai' Brussel vertrokken om deel te nemen aan de ronde-tafelconfe rentie, zoals zijn politieke vrien den hebben geëist. Loemoemba is naar minister De Schrijver maandag op de ronde-tafelconferentie heeft me degedeeld, in voorlopige vrijheid gesteld om aan de besprekingen in Brussel deel te nemen. De Belgische minister had daartoe i een verzoek ingediend bij de procureur-generaal in Elizabeth- 1 stad. ZULLEN KONGOLEZEN PER 1 JUNI ONAFHAN KELIJKHEID EISEN? i De in het „gemeenschappelij ke front" verenigde Kongolese groeperingen op de ronde tafel conferentie hebben volgens nog niet bevestigde berichten beslo ten om van de Belgische rege ring te eisen, dat de souvereini teit op 1 juni van dit jaar aan Kongo zal worden overgedra gen. Dit zou volgens berichten uit Belgische bron maandagmid dag zijn besloten op een afzon derlijke bijeenkomst van het front, waaraan ook werd deel genomen door de leider van het „kartel", Kasavoeboe. WISSELVALLIG WEER De depressie die de oorzaak was van de storm die in de nacht van zondag op maandag woedde, is weggetrokken naa.r Scandinavië en vrijwel van de weerkaarten verdwenen. Na het snelle wegtrekken breidde een rug van hoge lucht druk zijn invloed over Neder land uit waardoor de wind zwak werd. Voornamelijk in het noordwesten bracht deze rug enkele opklaringen. Elders bleet er veel bewolking, hetgeen sa menhing met een volgende de pressie, die over Frankrijk naar het noordoosten trok. Het regengebied van dit lage drukgebied bereikte in de mid dag het zuiden van ons land en breidde zich daarna geleidelijk noordwaarts uit. Het zal in de ochtend ons land echter alweer grotendeels gepasseerd zijn. Het wordt gevolgd door enkele op klaringen. Een einde aan het onbesten dige weer komt er echter nog niet, daar er op de oceaan nieu- Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden we depressies in aantocht zijn. Weliswaar volgen zij een zuide lijke koers, maar nabij het vasteland buigen zij naar het noordoosten af en kunnen zo doende ook het weer bij ons blijven beïnvloeden. Of het regengebied van een lagedrukgebied dat gisteravond nog boven de Golf van Biscaje lag ons vanavond al kan berei ken, is nog onzeker. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Later meer bewolking. Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar in de noordelijke pro vincies nog enige regen. Later vanuit het zuidwesten weer toe nemende bewolking. Geleidelijk tot matig en naar richtingen tus sen zuidwest en zuidoost draai ende wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen a]s giste ren. JANUARI ZON ©p onder MAAN op onder v.m. n.m. Jan. 0.41 1.05 25 8.32 17.13 5.32 14.32 1.16 1.40 26 8.31 17.15 6.34 15.36 1.90 2.20 27 8.29 17.17 7.27 16.47 100 2.30 28 9.2$ 17.18 8.11 18.03

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1