UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws TERNEUZEN Griepepidemie in Lyon AXEL BRESKENS. VLISSINGEN. ZAAMSLAG Terneuzens 16000ste geboren AGENDA De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" H. VAN SEELAND DE V.S. EN CUBA n Agenda gemeenteraad De raad der gemeente Terneu- zen komt donderdagavond a.s. in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende punten: Voorstel van B. en W.a. tot wijziging van de salaris- en loon- verordening; b. tot vaststelling van een verordening tot toeken ning van een verhoging der kin dertoelage over het 4e kwartaal 1959 in de vorm van een uitke ring ineens; idem tot het verlenen van een bijdrage, inzake elektrificatie Pierssenspolder; Idem tot wijziging verordening op de heffing van rechten voor gebruik van de begraafplaats; Idem tot onteigening van gron den in de Serlippenspolder; Idem tot onbewoonbaarverkla ring van diverse woningen; Idem tot aankoop van: a. het perceel Dekkerstraat 3; b. de percelen Kazernestraat 4 en 6; Idem tot verkoop van een per ceel grond: a. in de Noordstraat; b. in de Zuidlandstraat; c. In principe aan de Invalsweg; Idem inzake vakantieregeling slagers j Idem tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het jaar 1960: a. voor het openbaar lager onderwijs; b. voor het bijzonder voortgezet gewoon lager onder wijs; Idem tot vaststelling van het aantal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs voor liet jaar 1960: a. voor het openbaar ge woon lager onderwijs; b. voor het openbaar uitgebreid lager onder wijs; Idem tot het verlenen van medewerking krachlens artikel 72 van de L.O.-wet 1920 t.b.v. de R. K. meisjesschool; Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 17 dec. 1959, in zake garantie geldlening vereni ging „Het Groene Kruis"; Idem tot wijziging van de be groting van het grondbedrijf en van de gemeente, dienst 1959. Terneuzenaar vierde in Lon den 30-jarig jubileum. Als leraar aan een Londense middelbare school vierde de heer Fernand G. Renier zijn dertig jarig jubileum. Oudere inwoners van Terneuzen zullen zich de heer Renier nog wel herinneren. Hij werd in 1905 in Vlissingen geboren maar reeds in 1908 kwam de familie Renier naar Terneuzen. Wijlen de heer P. P. Renier was commissaris bij het Belgisch loodswezen. De familie woonde tientallen jaren in het witte huis aan de Grenulaan 55. Na de H. B. S. te hebben door lopen ging de thans 54-jarige jubilaris aan het eind der twinti ger jaren naar Londen om op de University City College phonetica en inmiddels ook voor M. O. En gels te studeren, waarvoor hij in Nederland met goed gevolg zijn examen aflegde. In 1929 ging hij les geven in het Nederlands aan een middel bare school. Zijn lessen beperken zich niet alleen tot het geven van onderricht in d'e Nederlandse taal maar ook kennis van de Ne derlandse cultuur en het bedrijfs leven brengt hij onder de aan dacht van zijn leerlingen waar door in de loop der drie voorbije decennia velen een beter begrip over ons land hebben gekregen. Tijdens de oorlog was hij ver bonden aan de Nederlandse sec tie van de B. B. C„ zodat velen hem gedurende deze bange tijd zullen hebben gehoord zonder te weten dat zij naar een oud-Ter- neuzenaar luisterden. Nu nog is de heer Renier één der voornaamste figuren van de programma's „English by radio". Tijdens de bezetting heeft hij een uiterst handig Engels-Neder lands woordenboek samengesteld. Met zijn oudere broer, die thans als hoogleraar is gepen- slonneerd. was de heer F. Renier gedurende vele jaren een zeer goede vertegenwoordiger van ons fend in Engeland. In Lyon heerst een ernstige griepepidemie. Er zijn al enkele dodelijke gevallen. Aangezien 15 procent van het ziekenhuisper soneel ook ziek is, heeft men de hulp ingeroepen van verpleeg sters van het Rode Kruis. Van sommige bedrijven en diensten is de helft van het personeel ■uitgeschakeld. Korte vreugd beleefden drie jonge mannen uit Heerlen, die zaterdagavond te S uur een aldaar geparkeerd staan de bestelauto in bezit namen en, hoewel geen hunner in het bezit was van een rijbewijs, er met de auto van door gingen. Zodra de eigenaar van de bestel auto bemerkte dat zijn wagen verdwenen was, werd de politie ter plaatse er mede in kennis ge steld, waarop het politie-apparaat in werking kwam. Vrij spoedig had de Heerlense politie voldoen de gegevens verzameld om te ver onderstellen, dat een drietal kna pen met de bestelwagen op weg was naar Terneuzen. Inderdaad leidde het spoor van de auto naar Zeeland en toen de auto aan de veerhaven te Krui- ningen arriveerde had de laatste vaart voor die dag reeds plaats gehad, waarop het drietal in de bestelwagen overnachtte om zon dagmorgen de reis via Perkpol- der naar Terneuzen voort te zet ten om een bezoek te brengen aan een hen bekende familie. Daar werden zij dan ook zon dagmiddag aangetroffen en vond de politie tevens de ontvreemde auto geparkeerd staan, die in be slag werd genomen, en het drie tal J. E. J. S., A. B. H. S. en H. J. S-, allen wonende te Heerlen en ongeveer 18 jaar oud, in arrest gesteld. Hedenmorgen zijn zij onder politie-geleide weder naar Heerlen vertrokken. Mooi resultaat. De door de Chr. Meisjesvereni ging „Het Mosterdzaadje" alhier georganiseerde oliebollendag ten bate van de actie 4 x Z...N. (de bouw van een Diaconesssen-zie- kenhuis te Curacao) heeft opge bracht ƒ431,30, welk bedrag in de loop van februari op een te Rotterdam te houden propagan- da-avond aan Johan Bodegraven ter hand zal worden gesteld. Mutatie Rijkspolitie. Met ingang van 1 februari is de wachtmeester le kl. W. de Jonge overgeplaatst naar St. Laurens (W.). Tewaterlating „Prinses Irene" Het zusterschip van de veer boot „Prinses Beatrix", de „Prin ses Irene", dat in opdracht van het provinciaal bestuur van Zee land wordt gebouwd op de werf van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissin gen en bestemd is voor de veer dienst Vlissingen—Breskens, zal tewater worden gelaten op zater dag 13 februari a.s. om 15.00 uur. De tewaterlating zal geschieden door mevrouw C. MesPeters, Geslaagd. Bij het op 15 en 16 december te Middelburg gehouden exa men slaagde voor het diploma moderne bedrijfsadministratie, de heer J. Schoonakker, wonen de in de buurtschap de Griete, alhier. Kuiteravond „De Julianaruiters" In het Verenigingsgebouw hield zaterdagavond de landelijke ruitersvereniging „De Julianarui ters" haar ruiteravond. De voorzitter, de heer Jac. Dieleman Mz., opende deze avond met een woord van welkom tot het jeugdcabaret „De Hoepel" uit Terneuzen en tot de leden, waarvan de opkomst, tengevolge van de weersomstandigheden, be neden de gestelde verwachting was. Spreker wees op de in het afge lopen jaar gehouden activiteiten, waarvan in de loop van de avond prachtige kleurendia's zouden worden vertoond. Hij bracht ver volgens dank aan het gemeente bestuur en de muziekvereniging „De Volharding" voor de ver leende medewerking in het jaar 1959 en wees daarbij op de met succes gehouden streekwedstrijd. Hij hoopte in 1960 weer een trede hoger te kunnen klimmen op de ladder van de ruitersport. Nog een zestal lessen zullen worden gegeven om dit doel te kunnen bereiken. In 1959 werd deelgenomen aan drie concoursen, die, dank zij de goede onderlinge samenwerking, goed zijn verlopen. Met een opwekking tot toetre ding van jeugdige ruiters besloot de voorzitter zijn begroetings rede. Hierna trad op het jeugdcaba ret „De Hoepel", dat zowel in het eerste gedeelte vóór de pauze als in het tweede gedeelte na de pau ze door haar gevarieerd pro gramma een zeer gewaardeerde ontspanning bracht met zang, muziek en schetsjes. De door de heer W. Dieleman P.A.P.zn vertoonde kleurendia's van het te Axel gehouden con- cours-hippique werden eveneens met aandacht gevolgd. Tijdens de pauze werd een ge slaagde verloting gehouden. Aan het eind van de avond be tuigde de voorzitter zijn dank aan de leden van het jeugdcaba ret „De Hoepel" en aan allen, die op enigerlei wijze hadden bijge dragen tot het slagen van deze mooie ontspanningsavond, die met het staande zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus werd besloten. Jaarvergadering „Onder linge Hulp" Zaterdagavond werd door de voorzitter, de heer C. A. de Kra ker, in de bovenzaal bij de heer In zijn begroetingswoord deel de de voorzitter mede, dat het jaar 1959 voor de vereniging een gunstig jaar is geweest. Na vasstelling notulen der voorgaande vergadering door de secretaris-penningmeester, de heer M. Dees, deelde deze in het door hem uitgebrachte jaarver slag mede, dat de vereniging momenteel zs-en-zestig leden telt en 92 donateurs. Er werden 96 varkens ingeënt, terwijl er 3 uitkeringen plaats vonden. Ver volgens bracht de secretaris-pen ningmeester zijn financieel ver slag uit, waaruit bleek, dat het jaar 1959 een batig sajdo had op geleverd van 124,48, hetgeen het kapitaal der vereniging op 1 januari 1960 bracht. De contributie werd voor 1960 gehandhaafd op 7,50 voor het eerste verzekerd varken en voor ds meerdere varkens van één eigenaar op 30 cent per week. i>e helft van de inentingskos- ten wordt door de vereniging aan de leden vergoed. Bij de traditionele verloting werd winnaar van de hoofdprijs (een big) de heer W. Zegers uit de buurtschao Hoek van de dijk. Aan het slot van deze vlot ver lopen jaarvergadering werd deze mot een woord van dank aan de aanwezigen door de voorzitter gesloten. Rectificatie In ons vorig nummer werd f 9-47 qq door het wegvallen van een cijfer op J ^341 abusievelijk vermeld, dat door I de buurtvereniging Terneuzense- De uitkeringen werden als straat haar kassaldo over 1959 volgt vastgesteldvoor biggen ten bedrage van 18,41 aan het 40 per stuk en voor de z.g. biggevarkens op 1 per kg en voor de zwaardere varkens op 1,60 per kg. bestuur van de Oranjevereniging ter hand was gesteld. Dit bedrag was echter belang- rijk hoger, n.l. 184,41. echtgenote van het lid van Gede- Van de Veke, de jaarvergadering puteerde Staten van Zeeland mr. van de vereniging van varkens dr. A. J. M. Mes. houders geopend. MAANDAG 25 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zondaars in spijker broek". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Zondaars in spijkerbroek". DINSDAG 26 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Zondaars in spijker broek". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. AXEL: Gemeentehuis, 10.30 uur: Openbare aanbesteding bouwen van een openbare kleuterschool met drie speel- en werklokalen. Het Centrum, 8 uur: „Zon daars in spijkerbroek." Bij het zien van de beelden op het televisiescherm van de ramp te Oostzaan (Amsterdam Noord) sprongen er direct verschillende punten naar voren die ik hieron der eens onder de aandacht van de lezers zou willen brengen. Ik werd ten eerste getroffen door de snelle hulp die daar door de Be scherming Burgerbevolking in samenwerking met het Rode Kruis en de Kon. Marine enz. werd verleend, waardoor in lut tele uren tijds meer dan 9.000 in woners werden geëvacueerd, van voedsel voorzien en onderdak verleend. Dat is nog eens organi seren Maar hoe staat dat in ons ge west? Niet zo rooskleurig daar er hier geen Kon. Marine en Leger bij de hand zijn. Wij zijn dus hootdzakelijk op de Organi satie Bescherming Burgerbevol king en het Rode Kruis aange wezen. Nu moet ik echter tot de conclusie komen, dat de bevol king van Terneuzen en omgeving niet van de ernst der zaak door drongen is. Gezien het feit dat de B. B. nog steeds niet op volle sterkte is. Zijn de rampen van 1953 en Fréjus en die rampen in diverse andere landen, waar vele slachtoffers waren, reeds verge ten. Deze grote aantallen slacht offers waren het gevolg van geen of onvoldoende organisatie. Daarom doen wij een beroep op allen die nog enig plichtsbesef hebben. Meldt U aan bij de B. B. Voor alle mannen en vrouwen van 17 jaar en ouder is er een taak weggelegd. Een mooie taak zelfs. Ja, dames, ook voor U. Kijk maar eens naar onze oefeningen van de verbindingsdienst. Hier bezetten de dames de sleutelpo sities van de B. B., n.l. de Radio- en Telefoonverbindingen. Een ge mis aan deze apparatuur kostte in 1953 duizenden mensen het leven. In Amsterdam echter is niemand omgekomen door kou en ontbering. Dit is voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de vlugge evacuatie, welke dank zij de moderne hulpmidde len als radio en telefonie perfect draaide. Verder bij de Dienst Sociale Verzorging, waar U voor de in wendige mens kunt zorgen in de opvangcentra. En tenslotte bij de E.H.B.O.; dit onderdeel spreekt voor zich zelf, n.l. het afvoeren van zieken en gewonden. U ziet dus, dat de B. B. ook in vredestijd van groot belang is, vooral in ons waterrijke gewest. Hier geldt echter ook, Eendracht maakt Macht". Wacht dus niet tot het te laat is, doch meldt U nu EEN VRIJWILLIGE NOOD- WACHTER. In het Juiianaziekenhuis werd vrijdagavond ,M. om vijf minuten vóór zeven het tweede kind van het echtpaar Jelte Kwint en Maartje Suzanna Jozina Wieland, Willem Adriaans geboren. De heer Kwint is van beroep schipper bij de binnenvaart. Zijn waladres is Azaleastraat 9, Ter neuzen. Toen de gelukkige vader zater dagmorgen om half elf op de ge meentesecretarie aangifte ging doen van de geboorte van deze zoon, werd hij door de anders zo vlotte bevolkingsambtenaar en kele ogenblikken aan het lijntje gehouden. Even later werd hij verzocht op de kamer van burge meester mr Teilegen te komen en toen begreep hij de situatie. Zijn zoon was de 16.000ste inwo ner van Terneuzen, waarmede de burgemeester hem op hartelijke wijze feliciteerde. Als aandenken aan dit zeer heuglijke feit overhandigde bur gemeester Teilegen namens het gemeentebestuur de heer Kwint een spaarbankboekje met 50 ten name van de jonggeborene. Groei van Terneuzen Van de afdeling bevolking ont vingen wij een overzicht van de groei van Terneuzen. In 1837 werd de 2000ste inwo ner ingeschreven. Eerst in I860 volgde de 3000ste en in 1873 de 4000ste. Negen jaar later 1882) volgde de 5000ste, in 13SS de 6000ste, in 1892 werd de 7000ste ingeschreven en bij de eeuwwis seling was men de 8000ste sedert een jaar gepasseerd. In 1901 werd de 9000ste genoteerd. Een en twintig jaar later, op 23 mei 1922, maakte Philippus Loof, le Verbindingsstraat S, de 10.000 vol. Eerst 12 jaar later, in 1934. kwam de 11.000ste en na bijna een evenlange periode, in 1945, de 12.000ste. Reeds in 1949 meld de zich de 13.000ste en op 28 sep tember 1953 werd Anna Louisa Emma Kegels als de 14.000ste ge noteerd. Op 25 november 1957 werd Eric Alphonsus Maria Van- hijfte, Marijkestraat 26, in het St Ellsabethziekenhuis te Sluis kil als de 15.000ste inwoner van Terneuzen geboren. Op 31 mei 1947 had er een volkstelling plaats, waarbij bleek dat de gemeente Goes 12833 in woners telde en Terneuzen 12723. In de loop der dertien voorbije jaren heeft Terneuzen zich snel ler ontwikkeld dan Goes en telt thans 1300 inwoners meer dan Goes. Een oud-fotograaf uit Luasan- ne, Albert Taruffi, is vrijdag te voet naar Amsterdam vertrok ken om er zijn verjaardag te vie ren. Hij is 89 jaar en heeft al eerder voetreizen naar Farijs en Rome gemaakt. 14 collecte rampenfonds in amsterdam bracht ruim ƒ128.000 op. De zaterdag in Amsterdam onder auspiciën van het Rode Kruis gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds ten bate van de slachtoffers van de wa tersnoodramp in Tuindorp-Oost- zaan heeft totaal 128.735,41 op gebracht. Deze bijzondere collecte was in korte tijd groots opgezet met medewerking van alle Amster damse collecterende organisaties. De opbrengst van de 2342 col lectebussen is in slechts 3 uren geteld door 75 personeelsleden van de spaarbank voor de stad Amsterdam met behulp van 15 geldtel-sorteermachines, 12 geld telmachines en 'n bankbiljetten- apparaat. De machines telden 2000 munten per minuut en 100 bankbiljetten in 7 seconden. Ze registreerden onder meer 1 bank biljet van duizend gulden, 10 van honderd gulden, 55 van vijf-en- twintig gulden en 514 van tien gulden. De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall. heeft het laatste deel van de telling per soonlijk gadegeslagen. Nadat hij de opbrengst had vernomen bracht hij dank aan alle collec tanten en de leden van het bank personeel, die zich allen zo spon taan belangeloos ter beschikking hadden gesteld. ECHTPAAR OMGEKOMEN BIJ AUTO-ONGELUK Een echtpaar uit Rotterdam is vrijdagavond om het leven ge komen bij een auto-ongeluk op de Turnhoutseweg in Baarle Nasau. De slachtoffers zijn de 51-jarige heer Van der Bruggen en zijn echtgenote. Een tweede echtpaar uit Rotterdam, dat in de auto zat, is met shock opge nomen in het ziekenhuis te Til burg. De auto waarmee de twee echt paren terugkwamen uit België, is geslipt, tegen een boom ge botst en daarna in brand gevlo gen. Omwonenden hebben het vuur geblust en de slachtoffers uit het wrak bevrijd. ERNSTIG ONGEVAL IN BAARLE-NASSAU Vrijdagavond heeft zich in Baarle-Nassau een ongeval voor gedaan, waarbij twee personen, een echtpaar uit Rotterdam, het leven hebben verloren. In een flauwe bocht op de Turnhoutse weg te Baa.rle-Nassau reed om ongeveer kwart voor negen een auto met hoge snelheid tegen een boom. Bij deze botsing kwa men de heer C. van der Brugge, een 51-jarige koopman uit Rot terdam en diéns 31-jarige echt genote, mevrouw A. M. van der BruggeHeykoop, om het leven. Een echtpaar dat achter in de wagen was gezeten, de 24-jarige Rotterdamse kantoorbediende J. Heykoop en diens 21-jarige echtgenote mevrouw H. P. G. HpykoopSchellen, werd ge wond. Na de botsing ontstond een begin van brand, dat echter door omwonenden snel kon wor den geblust. De wagen kwam uit Dordrecht, waar de beide echt paren de opening van een zaak hadden bijgewoond. Zij waren op weg naar Baarle-Nassau waar ze een kennis wilden gaan bezoeken. DIEFSTAL VAN JUWELEN OPGEHELDERD. Na drie dagen en drie nachten vrijwel onafgebroken speurwerk is de recherche van de Amster damse politie er in geslaagd een groot deel van de buit van de dinsdag j.l. in Amsterdam ge pleegde juwelendiefstal te ach terhalen. Vijf Amsterdammers zijn in verband met deze diefstal gear resteerd. Het zijn de 31-jarige koopman A. de J., de 22-jarige koopman G. W„ de 44-jarige caféhouder M. P., de 47-jarige autorijschoolhouder M. van S. en de 37-jarige eaféhoudster mevr. B. van R. Dinsdagavond werd op de Ja cob van Lennepkade de auto van. een vertegenwoordiger van een goud- en zilverfirma, waarin zich vijf cassettes met juwelen met een waarde van ongeveer 70.000 bevonden, gestolen. In de loop van de volgende dagen werden zowel de auto als de cassettes maar die waren vrij wel leeg teruggevonden. Thans heeft de recherche bij huiszoekingen op diverse plaat sen in de stad ongeveer drie kwart van de buit achterhaald. Na de diefstal was de recher che naar aanleiding van het onderzoek tot de conclusie ge komen, dat de daders zich ter dege voorbereid moesten hebben. Het betrof hier geen toevalstref fer. Men moest de benadeelde gevolgd zijn. De recherche nam tevens aan, dat iemand, die in de directe omgeving van de Jacob van Lennepkade woonde, de hand in deze diefstal had gehad. Verscheidene personen, van wie een dergelijke opzet verwacht mocht worden, werden op de korrel genomen. Het oog viel toen op de 31-jarige koopman A. de J., die vlak bij' de plaats van de diefstal woont. Zaterdagnacht sloeg d'e recherche toe. Op vier plaatsen in de stad. In een café in de binnenstad, in een pakhuis in de Jordaan en in twee parti culiere woningen werden huis zoekingen gedaan en aan de hand daarvan arrestaties verricht. Hoe de rolverdeling van de ge arresteerden is geweest, was zondagavond tijdens dé verhoren nog niet duidelijk. De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door 16) Nadruk verboden. „Nog vijf minuten". Een kort lachje klonk door de treincoupé „Parbleu. Wat een hondenweer!" Opnieuw keek hij naar buiten en steunde zijn voorhoofd tegen het dikke glas, waarop een nieu we regenvlaag honderden dikke druppels neerstriemde die straals gewijs omlaag kronkelden. De trein begon vaart te minde ren. Weldra daverden de wiel- stellcn over de spoorbrug, waar onder het water van de sterk ge zwollen Garonne onstuimig voortkolkte. De wind loeide met huilende klaagtonen en joeg de wolken als een troep hongerige wolven langs de zwartgrauwe hemel. De sombere aanblik van de wereld daarbuiten scheen de een zame reiziger te behagen. Hij knikte goedkeurend. Het geraas van de rijdende trein op de brug had opgehou den en met een eentonig donge- dong.. donge-dong.. donge-dong werd de reis vervolgd. Na verloop van tijd stond de luitenant op, greep een valies uit het bagagenet en zette dat naast zich op de bank. Al meer en meer naderde hij het doel van zijn reis. Lichte schokken plantten zich voort van wagon tot wagon, de snelheid verminderde en enkele ogenblikken later stopte de trein met horten en stoten onder de overkapping van een armzalig verlicht perron. De officier duw de het portier open en sprong uit de coupé. Met afgemeten passen liep hij naar de uitgang. Het in halfduister gehulde per ron lag verlaten. Er waren geen andere reizigers uitgestapt. De stationschef kwam uit het be dompte kantoortje, om het kaar tje van de eenzame passagier in ontvangst te nemen. Daarna ver dween hij weer mopperend in zijn bureau, nijdig, dat hij voor één man in zijn zoete dommel was gestoord. De luitenant had inmiddels het station verlaten en bevond zich in de enige straat die het ge hucht rijk was. Met veerkrach tige passen liep hij verder. Het regenen had opgehouden en de wind was in kracht afgenomen Na verloop van enkele minuten ging de straat over in een lange en stikdonkere landweg, die dwars door het wijndistrict voer de waaraan de streek haar goede naam te danken had. Daar de veiligheid in dit tamelijk onher- hergzaam district aan de voet der Pyreneeën nog al wat te wensen overliet en roofovervallen meer dan eens waren voorgekomen, voelde de luitenant naar de revolvertas die aan zijn rechter heup hing. Voor alle zekerheid maakte hij de klep los, zodat hij, indien zulks nodig mocht zijn, direct het wapen ken trekken. Zo liep hjj ruim een kwartier stevig door, het valies nu eens in de linkerhand, dan weer in de rechterhand dragend, totdat zijn geoefende ogen eindelijk de om trekken van een klein gebouw zagen opdoemen. Voor de deur van dat gebouw hield hij stil. Het was de herberg ..De drie patrijzen De late wandelaar bekeek het gebouw aandachtig, liep er een paar maal omheen en luisterde scherp. Maar nergens zag hij licht of hoorde hij enig geluid. „Het schijnt, dat iedereen reeds naar bed is"'. Er klonk een duide lijk misnoegen in zijn stem. „El ke fatsoenlijke herberg blijft toch open, totdat de laatste passagier van de laatste trein een onderdak gevonden heeft. Er mankeert hier bepaald iets aan de organisatie", liet hij er spottend op volgen. Hij stapte op de deur af en drukte de klink omlaag. „Mis!" bromde hij. „Gesloten! Er zal dus niets anders opzitten, dan dat ik de waard uit zijn bed haal." Met deze woorden gaf hij een daverende trap tegen de DEEL VAN GESTOLEN COLLECTIE SIERADEN TERUGGEVONDEN. De Amsterdamse politie heeft nog een der cassettes opgehaald van de vijf met een monstercol lectie gouden en zilveren siera den, die dinsdag j.l. zijn gesto len. Deze koffers lagen in een auto van een vertegenwoordiger ener Amsterdamse goud- en zil verfirma. Op het moment dat de vertegenwoordiger een huis aan de Jacob van Lennepkade was binnengegaan, werd de auto met de sieraden gestolen. De wagen is de volgende ochtend leeg te ruggevonden in de Brederode- straat. Op aanwijzingen van een bur ger haalde de politie woensdag twee lege cassettes op uit het water van de Westerdokskade. In deze koffers zouden volgens opgave van de eigenaar 1300 gou den ringen hebben gezeten. De thans opgedregde cassette was echter niet leeg. Ze bevatte 240 gcuden armbanden en hangers. Vermoedelijk hebben de daders zich van de armbanden' en han gers ontdaan, omdat dit soort sieraden moeilijker illegaal te verkopen is dan b.v. gladde rin gen. De politie dregt nu nog naar de beide laatste cassettes. Bo vendien wordt ijverig gespeurd naar de daders. zware houten deur. ..Doe es open daarbinnen, jongens!" bulderde hij door de stilte van de avond. Gespannen luisterde hij naar het mogelijk effect van zijn rumoer. Er viel echter geen geluid of licht waar te nemen. Een tweede trap, nog harder dan de eerste, daverde door het gebouw, gevolgd door een dreu nend geroffel van zijn gehand- schoende vuisten op de houten luiken. In het huis klonk plotseling een zware mannenstem. „Houdt je maar een beetje rustig, vriend. Ik kom al?" „Dat zal tijd worden, want ik sta hier gewoonweg wortel te schieten," brulde de luitenant, die zijn geduld begon te verlie zen. Achter de deur klonk thans ge stommel. Voetstappen naderden, een sleuetl werd in het slot om gedraaid en grendels werden weggeschoven. Toen ging de mas sieve deur enkele centimeters open, terwijl de loop van een revolver en een wantrouwend oog naar buiten gluurden. „Ah! U is officier", klonk het ineens vriendelijker. De deur zwaaide nu wijd open en in de deuropening verscheen de forse gestalte van de waard, een bran dende stallantaarn in de hoog op geheven linkerhand, de revolver in de rechter." Komt u verder, monsieur. Komt u verder... En welkom, welkom op deze over- vvinningsavondWat mag ik voer u doen? U en uw mannen hebben zoveel voor Frankrijk ge daan, dat Frankrijk thans graag wat voor u wil doen." (Wordt vervolgd.) MINISTER WIL GEEN SULFIET IN GEHAKT. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het Bedrijfschap voor de slagerij mee gedeeld, dat hij het verbod om sulfiet in gehakt te verwerken, zal handhaven. Het Bedrijfschap had hem in een enige tijd gele den gehouden bespreking ge vraagd het verbod althans in de zomermaanden te verzachten. Behalve op de al eerder in deze kwestie aangevoerde argumenten grondt de minister zijn besluit op het resultaat van een onlangs door het rijksinstituut voor de volksgezondheid te Utrecht inge steld onderzoek. Bij dit onderzoek is, naar de minister mededeelt, gebleken dat salmonellakiemen in met sulfiet bewerkt gehakt sneller groeien dan in gehakt zonder sulfiet. Het Bedrijfschap voor de slage rij heeft op het ogenblik nog geen mening over dit nieuwe ar gument, maar neemt niet voet stoots aan dat het juist is. Een onderzoek, uitgevoerd onder an dere, meer aan de praktijk aan gepaste omstandigheden, zou wel licht tot heel andere resultaten kunnen leiden, zo meent het Be drijfschap. De V.S. zijn niet van plan met militaire middelen op Cuba in te grijpen, zo blijkt uit de ver klaring die minister Herter vrij dag voor de huiscommissie van Buitenlandse Zaken heeft afge legd. Dit is bekendgemaakt door de democratische commissie voorzitter Morgan, die hieraan toevoegde dat de minister dui delijk had laten blijken dat hij bezorgd was over de toestand op Cuba. Intussen heeft admiraal Bur ke voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten gespro ken over een eventuele „vijan delijke bedreiging" van de grote Amerikaanse vlootbasis Guanta- namo op Cuba. Hij zei dat „alle noodzakelijke voorzorgen" zijn genomen. Tot dusver was even wel door de Cubaanse autoritei ten niet officiëel de eis gesteld, dat de Amerikaanse vlootstrija- krachten zich uit de basis terug trekken. fits lage; erf VVV- -Blaut Rapid JC Volendam 3 3—2; DOS dws.aFoil lom II— Ajax 0—2; PSV- eerst1 Excelsior- NOAD 0—2, 30; Vitesse damWageni; vogelsVolew mondRigteii GVAV 1—1 eerst DHC—Eind Helmondia 1—0; AGOVV SHS—De Gra mes DVSGc burgiaRCH cles 1—4. tweee De Valk—P Wilhelmina xes 42; ED< da SportUV tweee Heerenveen VelocitasVe meerEnsch Tubantia 5— 1—2Be Quic AM twee Internos- BSC afg.; TS DOSKO—Roe neuzen— Rooi burgGoes derd1 METO—Ze bergenAxel 43 o.p.v. R1 Corn Boys ODIO 3—1; ren 21. vierd Oostburg- Arendskerke RIAYersek Biervliet 0- 3—0. res. tw1 Goes 2M Vlissingen 3- Alliance 2 daal 2Hul: Sport 2Goi zater zuid i v SSC—AZV Good Lucl Zwal. Boys afg.; The Gi 2—3; Colpl. onderafd eers Krabbendij Serooskerke BoysKapel Wolfaartsdijl Hoek 54 twee Rillandia Yerseke opgekomen Hendrikskin AZVV 2 5- deri Spui 2E 2—Zaamsla; zo ERE-DIVISi Ajax PSV Feijenoord NAC VW Willem II DOS ADO Blauw Wit Rapid JC DWS/A V olendam EJjnkwyk MW Sparta Enschedé Sittardia Fortuna '54 zuid i tweede i TSC Hulst DOSKO Middelburg Vlissingen Rood Wit Terneuzen RAC Internos Roosendaal Goes BSC f Advertent

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2