MACHT der SOWJET-UNIE Radio-Televisie-Vcrlifliting Radio de Koek Grote mijnramp in Z.-Afrika Weero verzicht Bewoners volgende week Vrijdag terug naar Tuindorp Oostzaan HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT VAN DAMME an weinig iderlappen 5 prachtig lees f2,50 Ruim 400 mijnwerkers van buitenwereld afgesloten de BINNENVERINGBED IjdMMlwill SCHUIMRUBBERBED 22 januari 1960. r-Worstmaker V 3 TELEF. 2566 PROFITEERT 4TEKDAG ilEF, BAKLAPPEN 3,50 kNDEAU voor 3, )RST voor ƒ1,80 KALFSVLEES LR EN. kwaliteit en vers. rrankerlng bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 23 JANUARI 1960. 16e Jaargang Nr 4890 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternenzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. ADENAUER IN MOEILIJKHEDEN Donderdag heeft de Sowjet-premier Chroesjtsjef een rede ge houden in de Opperste Sowjet, die, gericht was op hef propageren van ontwapening, doch die met grote openhartigheid gewaagde van het feit, dat tot nu het land militair steeds machtiger werd bewapend. De belangrijkste aankondiging was, dat 1.200.000 van de 3.600.000 manschappen zullen worden gedemobiliseerd. De 2.400.000 die overblijven vormen nog een ontzaglijk leger, met gemoderniseerde bewapening, waardoor hun vuurkracht aanzien lijk zal toenemen. Degenen die leger, vloot en luchtmacht verlaten, zullen werk vinden bij de landbouw en in de industrie, bij het transportwezen en de burgerluchtvaart. De aankondiging maakt deel uit van een overal bij de grote mogendheden heersende strek king, om de klassieke strijdkrachten te verkleinen en aldus te bezuinigen op onderhoud en legering van de massale troepen. In de Verenigde Staten die ongeveer 2.500.000 man onder de wape nen hebben .s deze modernisering in mindere mate doorgevoerd dan in Engeland, waar dit jaar de dienstplicht zal worden afge schaft. Men vraagt zich af. of de Russen en anderen, die zich specialiseren op de modernste oorlogsmiddelen, niet meer re kenen op lokale oorlogen met conventionele methoden. Maar men moet aanemen dat hetgeen zij overhouden op dit terrein ruim voldoende is, om een oor log te voeren zoals in Korea. In Europa echter kan men nauwe lijks verwachten, dat een con flict beperkt zou blijven, zodra enige honderdduizenden worden ingezet. Daarvoor is het gebied te klein. En uitbreiding betekent het gebruik van kernwapens. Fase overgeslagen In zekere zin hebben de Rus sen een fase in de techniek der bewapening overgeslagen, die namelijk van de bouw van zwa re bommenwerpers voor de stra tegische oorlogvoering. Men weet dat de N.A.V.O.-theorie deze is, dat het schild van klas sieke divisies zij het dan ook voorzien van granaten, die voor zien kunnen worden van atoom koppen op het Europese en Aziatische vasteland zal staan. Doch het zwaard zal bestaan uit bommenwerpers voor de lange afstand, en zij zullen de waterstofbommen vervoeren voor de tegenaanval op de bases van de tegenstander. Men leeft in het westen al sinds jaren onder de bescher ming van deze afschrikwekken de strategische instrumenten. Daarbij komen de raketten. Doch Amerikanen «n Britten hebben zich niet gespecialiseerd op raketten. Zij hebben immers vliegvelden in Engeland. West- Europa, Zuid-Europa en Noord- Afrika, en die liggen niet zo ver af van de centra der Sowjet- Unie. De zware vliegtuigen kun nen terugkeren na hun dodende werk te hebben verricht. Daar na is dan nog de meeste aan dacht geschonken aan raketten, die te velde kunnen worden ge bruikt en voor middelbare af stand. Vandaar dat de Amerika nen en Britten de achterstand hebben verkregen, die nu be staat. Want de Sow jet-Unie moest zich instellen op het over bruggen van oceanen (Atlanti sche en Grote Oceaan) om Amerika te kunnen treffen. Zij verwaarloosden de bouw van zware bommenwerpers voor lange afstanden en richtten PRESIDENT SOEKARNO HOOGSTE LEIDER DER DEFENSIE President Soekarno van Indo nesië heeft de functie overgeno men van hoogste leider der de fensie van leger, marine en luchtmacht, aldus bericht het persbureau Antara. De president heeft ook een decreet uitgevaardigd, waarin het bureau van de centrale defensieleiding wordt opgehe ven. Dit bureau werd geleid door de chefs van de staven. Door de presidentiële maat regelen zullen de drie leiders van het leger ontheven worden van de bevoegdheid zelf rege lingen te treffen in de gebieden die onder hun commando staan. Dr. Soekarno zal echter een aantal plaatsvervangers aanstel len onder wie militaire func tionarissen die hem in de uitoefening van zijn nieuwe taak zullen bijstaan. Volgens het decreet zullen de dagelijkse werkzaamheden van de defen sieleiding worden uitgevoerd door premier Djoeanda en de minister van Defensie, generaal Harris Nasution. Nog steeds wordt gewerkt aan het. verstevigen van de nieuwe dijk, welke is gelegd in het gat, dat in de dijk van zijkanaal H. langs de Noor der-IJ-■polder is geslagen. Aan de kanaalzijde is een zinkstuk van rijs gelegd. Deze luchtfoto geeft een goed beeld van de situatie. (Luchtfoto: A.N.P.) zich direct op raketten met enorme reikwijdte. Chroesjtsjef heeft nu gezegd, dat de gewone legers worden be perkt, dat,de normale vloten worden afgelost door onder zeeërs (met at.omische drijf kracht, althans ten dele, en met, raketten uitgerust) en dat ra ketten de bommenwerpers zul len vervangen. Hij sprak ook van een nieuw en verschrikke lijk wapen, dat nog in studie is, maar dat alles zou overtreffen. Men heeft daarbij gedacht aan verlammende gassen of aan bacteriën, die met raketten ver spreid kunnen worden, maar niemand weet waarop de passa ge doelde. Contra Adenauer De Sowjetpremier had vrien delijke woorden voor alle staats hoofden, die hij had ontmoet of nog zou ontmoeten. Voor De Gaulle had hij veel lof en ook voor de Italiaanse president Gronchi, die nu toch naar Mos kou zal gaan, en natuurlijk voor Eisenhower, die in jiini in de Sow jet-Unie op bezoek komt. Maar niet voor Adenauer. Deze werd met hoon overstelpt, om dat hij de koude oorlog zou wil len blijven voeren. Daarbij werd weer herinnerd aan de voor naamste ex-nazis. die in de re gering te Bonn een plaats heb ben gevonden. Adenauer heeft de antisemiti sche en nazistische daden in West-Duitsland fel veroordeeld. Hij heeft aanbevolen, dat het publiek de raddraaiers een pak slaag zou geven, wat terecht geen methode werd geacht, om in een rechtstaat een ernstig probleem op te lossen. De West- duitse pers dringt er nu op aan, minder kwetsbaar te worden, door mensen, die vroeger als theoretici van het nazisme ver maard waren (zoals minister Oberlander en onder-staats secretaris Globke) te ontslaan. De eerste zal wel heengaan. Aanvallen op De Gaulle Deze week is de crisis in Frankrijk die het regime van De Gaulle nog niet aantast, maar er wel zeer hinderlijk voor is weer opgelaaid en ditmaal naar aanleiding van de Alge rijnse kwestie. Men weet dat De Gaulle de moslims heeft aangeboden, bij referendum te kiezen uit drie mogelijkheden, als zij de strijd zouden stakenafscheiding, as sociatie met Frankrijk in een zelfbesturend gewest, of ver fransing. Dat laatste kwam niet in aanmerking als serieuze mo gelijkheid. Maar ook de twee andere aanbiedingen hebben niet geleid tot een staken van het vuren. En de strijd duurt onverminderd voort. Nu verdenken de Europese ultra's en legerofficieren in Al gerije er De Gaulle van, dat deze eigenlijk de oorlog niet fel ge noeg laat voeren, omdat hij op een compromis aanstuurt. En evenals de rechtse onafhanke- lijken in Parijs, die de coalitie met, de partij van Debré hebben verbroken, bestrijden zij het be leid van De Gaulle in deze kwes tie. Pinay, een der leiders van de onafhankelijken, trad af. omdat, hij vindt dat De Gaulle de NAVO niet goed genoeg ge zind is. Dat raakt de Euro peanen in Algerije niet. Alles is door hen geconcentreerd op be houd van een „Frans Algerije" Massu in opspraak Generaal Massu, nu een der leiders van de Europese rebellie van de 13de mei 1958, heeft in een interview met een Duitse correspondent dingen gezegd, waarvan ieder overtuigd is dat hij ze zo denkt, al heeft hij ont kend, ze te hebben geuit. Men is echter overtuigd, dat hij heeft verklaard, dat het leger spijt had van de verheffing van De Gaulle tot de macht; da,t De Gaulle „links" was; dat nie mand iets begrijpt van zijn poli tiek, als hij die tenminste heeft. En dergelijke dingen. Massu is op het matje geroe pen in Parijs, flink onder han den genomen door premier Debré, met opzet niet ontvangen door een verstoorde De Gaulle en hij heeft alles ontkend, wat de (overigens zeer betrouwbare Duitse journalist) hem in de mond heeft gelegd. Men gelooft nu dat De Gaulle deze zomer een referendum zal willen houden over zijn Alge rijnse politiek, om zich zo te verzekeren van het prestige, dat een uitspraak van het volk hem zal geven. Want hij twijfelt er waarschijnlijk terecht niet aan dat het volk hem volmacht wil geven, een einde te maken aan de Algerijnse oorlog, met welke uitslag ook. dr. A. C. (Nadruk verboden.) De storm van woensdag heeft het 7.254 ton metende schip „Lieve Vrouwenkerk" van de N.V. Nederlandse Scheepvaart Maatschappij, op de Vliehors ten westen van Vlieland gewor pen. Deze luchtfoto laat zien hoe hoog het schip wel zit. Er gebeurden geen persoonlijke on gelukken. (Luchtfoto: A.N.P.) PRINSES BEATRIX SCHONK GIFT AAN RAMPENFONDS H. K. H. Prinses Beatrix heeft een gift ter beschikking gesteld van het nationaal rampenfonds in verband met de overstroming van Tuindorp-Oostzaan. BEVAN ZEER ZWAK Aneurin Bevan. de 62-jarige Britse socialistische leider, die kortgeleden een zware maag operatie heeft ondergaan, is „zeer zwak", aldus een mede deling van de directie van het Londense „Free Hospital", waar in hij 29 december j.l. werd op genomen. RUIM 83.000 NIEUWE WONINGEN IN 1959 In het jaar 1959 kwamen, vol gens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statis tiek, 83.400 nieuwe woningen ge reed. In de maand december kwamen volgens de voorlopige cijfers rond 9400 woningen gereed, in december 1958 was dit aantal 8396. EISENHOWER NIET NAAR FORMOSA Te Taipeh is van officiële zijde bekendgemaakt dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat president Eisenho wer na zijn komende bezoeken aan de Sowjet-Unie en Japan geen tijd meer over heeft om zich nog naar andere landen te begeven, zodat hij ook niet naar Formosa zal kunnen reizen. Advertentie} I NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 - TERNEUZEN In een steenkoolmijn nabij Coalbrook, in de Oranje-Vrijstaat, in Zuid-Afrika heeft zich donderdagmiddag op grote schaal steen stortingen voorgedaan. Hierdoor zijn 406 mijnwerkers 400 negers en zes blanken op 180 meter onder de grond van de buitenwereld afgesneden. Reddingsploegen die zich tot op 1600 meter van de ingeslotcnen bevonden, waren ook vrijdagavond nog bezig te pogen zich een weg te banen naar de ruim 400 mijnwerkers die al 24 uur van de bui tenwereld waren afgesloten. De reddingsploegen van blanke en zwarte Zuidafrikanen, Engel sen, Hongaren en Portugezen staan onder leiding van een nog geen dertigjarige man Wood. Velen van de redders zeiden dat er volgens hen maar weinig kans meer is op redding. Vrijdagavond echter maakte het ministerie van Mijnbouw be kend dat een luchtverversings- pomp weer in werking was ge bracht waardoor nieuwe pogin gen tot redding mogelijk zijn ge worden. De ingeslotenen worden ook bedreigd door het dodelijke methaangas, dat zich in het in- stortingsgebied verspreidt. Bij de schacht van de rampmijn stonden familieleden van de in geslotenen te wachten op nieuws. Zij baden of stonden stil voor zich uit te kijken. De mijndirectie heeft meege deeld dat het ongeluk veroor zaakt schijnt te zijn door grote B. en W. van Amsterdam hebben bepaald dat in het Tuindorp Oostzaan de dag, waarop de bewoners wederom toegang tot hun woning zullen krijgen, zal zijn vrijdag 29 januari a.s., vanaf des morgens 8.30 uur. Het gemeentebestuur zal zijn in het .Tuindorp wonend perso neel op vrijdag 29 en zaterdag 30 januari a.s. vrijaf geven met be houd van salaris. De vereniging van bedrijven in Amsterdam-N. zal haar leden adviseren een overeenkomstig besluit te nemen. Het gemeentebestuur dringt er met klem bij de bevolking op aan de wenken en raadgevingen, be kend gemaakt in het hun toe gezonden vouwblad, nauwkeurig te lezen en op te volgen. K. N. V. B. schenkt ƒ50.000 voor Tuindorp Het bestuur van de K. N. V. B. heeft uit de totogelden een bedrag van vijftig duizend gulden ter beschikking gesteld van de slachtoffers in het dooi de overstroming getroffen Tuindorp-Oostzaan Amerikaanse cheque voor Tuindorp Om kwart voor vier gistermid dag heeft de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, de heer Philip Young, vergezeld van de Amerikaanse consul-generaal te Amsterdam, de heer G. E. Clark in het hoofdstedelijke stadhuis aan burgemeester G. van Hall voor de getroffen bewoners van Tuindorp-Oostzaan een cheque van 5000 dollar 18.850) over handigd. „Deze cheque bevat niet de bij drage der Amerikaanse rege ringsambtenaren in Nederland", aldus zei de ambassadeur. „Die bijdrage zal u later door onze consul-generaal worden overhan digd. Evenmin vertegenwoordigt zij de bijdrage van de Ameri kaanse kolonie in Nederland". „Met deze cheque wenst de re gering, der Verenigde Staten de bewondering tot uiting te bren gen voor de Nederlanders", zo besloot de ambassadeur „het enige volk in de wereld dat zijn land met eigen handen heeft op gebouwd, na het aan de zee ont trokken te hebben". Nadat de burgemeester de am bassadeur voor deze gift bedankt had ging de cheque terstond weer in andere handen over. Mr. Van Hall overhandigde haar na melijk aan de penningmeester van het nationaal rampenfonds, mr. H. Termeulen. verzakkingen waardoor de lucht verversing in het ongerede was geraakt. Hierna volgden kleinere instortingen. De reddingsbrigaden die in het begin in de mijn afdaalden, wa ren voor hun zuurstof afhanke lijk van zuurstofmaskers, waar door hun activiteit zeer was be perkt. Zij konden slechts voor twee uur lucht meenemen en hadden een uur nodig om van en naar hun arbeidsterrein te komen, zodat zij slechts één uur achter elkaar konden werken, denlang profiteerde het publiek Nadat zij in dé schacht zijn af gedaald, moeten zij ongeveer anderhalve kilometer lopen voor dat zij aan de rand van instorting zijn. De mijnwerkers zitten an derhalve kilometer verder inge sloten. Door de instortingen werd de lucht met zoveel kracht uit de schachten gestoten dat de lucht verversingsinstallatie werd ver nield. Deze installatie was vrij dagavond weer in werking. Er zijn scheuren van meer dan tien centimeter in wegen ont staan. Kilometers ver in de om streken was de schok te voelen. Toestand verschrikkelijk Een van de redders zei dat de toestand in de mijn verschrikke lijk is. Tijdens de werkzaam heden horen de redders liet dak van de gang kraken. „Elke val lende steen maakt geluid als van de donder en wij zijn ons er voortdurend van bewust dat ons leven aan een zijden draadje hangt". Er loopt een waterleidingbuis door het getroffen gedeelte. Voor zover bekend is er geen water aan deze leiding onttrokken. In dien dit wel het geval was, zou het een teken zijn dat er nog mensen leven. ITALIAANSE MINISTERS EN PARLEMENTSLEDEN ONDER BEWAKING Drie Italiaanse ministers en een 30-tal parlementsleden, be horend tot de linkervleugel van de christen-democratische partij en tot de sociaal-democratische partij, worden dag en nacht door de politie bewaakt. Zij hebben brieven ontvangen, waarin zij met de dood worden bedreigd, omdat zij de christen-democrati sche regering van Segni moei lijkheden in de weg zouden leg gen. De ministers zijn Tambroni (Financiën), Bo (belast met de be strijding van de bureaucratie) en Aggradi (Staatsbedrijven). (Advertentie) HAZET - FABRIEK E N ZEVENBERGEN Het K. N. M.I. deelt mede: De bereikte maximumtempe raturen van 10 en 11 graden la gen op vele plaatsen 8 a 9 gra den hoger dan het voorafgaande etmaal. Dit kwam doordat wij in geheel andere lucht terecht zijn gekomen, lucht van subtro- ZONDAG 24 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoordon v.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 n.m. 10.35 11.10 11.50 MAANDAG 25 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.01 11.36 0.16 0.26 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN op onder op onder Jan. 24 8.33 17.11 4.23 13.38 25 8.32 17.13 5.32 14.32 26 S.31 17.15 6.34 15.36 27 8.29 17.17 7.27 16.47 28 8.28 17.18 8.11 18.03 pische en Oceanische oor sprong. Op de Britse eilanden liep het kwik in deze lucht zelfs op tal rijke plaatsen tot 13 graden op, in Frankrijk tot 15 graden. De zuidwestelijke stroming welke de zachte lucht aanvoert wordt in stand gehouden door een omvangrijk gebied van lage luchtdruk dat zich ten westen van de Britse eilanden op de Oceaan handhaaft en een ge bied van hoge luchtdruk dat zich van de Balkan naar Noord- Rusland uitstrekt. In de zuid westelijke stroming trekken en kele storingen mee, waaronder een regenfront dat zich in de ochtend over Nederland naar het noordoosten zal verplaat sen. Ook tijdens het weekeinde zal het zachte weer voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt met in de och tend plaatselijk enige regen en later enkele opklaringen. Matigr langs de kust af en toe krark tigte of harde wind tussen t en zuidwest. Aanhoudend z weer. j.) 1

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1