OENTEM EEKE BINNENLANDS NIEUWS Verdronken Tuindorp: Schrikbeeld betalen Geslaagde Russische en Amerikaanse raketproeven gr 45 gr 38 39 Samenzwering in Venezuela verijdeld Bidault mag niet naar Algerië 145 125 CENTEN a 35 83 95 375 van de Sande 100 gr 38 100 gr 38 100 gr 52 100 gr 48 per stuk 75 iterbiik 59 iterbiik 88 ik 88- 69 '/2 kg Wsekend-R.klaniB 250 cent Fa G. MAES1UE ZN Vrijgezellencongres 1960 22 januari I960. Vrijdag 22 januari 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 r. 70 135 nz. GORENG, keuken! ing voor slechts :ciale kwaliteit .KSTRAAT - TEL. 2251 v* »rt TERNEUZEN Meedogenloze water maakte van knusse woningen in minder dan een week een ravage Na het water uit het Noord zeekanaal zai in Tuindorp-Oostzuian ook nog menig traantje vloeien. Dat zal gebeuren wanneer de pro pere Nederlandse huisvrouw, die bli de overstroming have en goed in de steek moest laten, terugkeert naar haar woning en daar in het vroeger nette keukentje en in <'e vroegere knusse huiskamer de ravage aanschouwt, die het meedogenloze water er in minder dan een w eek tijd heeft aangericht. „Het lijkt wel een spookstad" Gistermiddag is de eerste groep van burgers door de bijzonder strenge afzetting van militairen en politie tot het hoogste deel van het verdronken dorp, waar de nieuwbouw staat, toegelaten. Het was een groep journalisten, die voor deze barre tocht de be nen in laarzen hadden gestoken. Ze zakten kniediep in de modder van een plantsoen, toen ze van de Oostzanerdijk af de eerste straat trachtten te bereiken. Daarna maakten ze een wande ling door juist drooggevallen, stil-vreemde straten en zeiden tegen elkaar: „Het lijkt wel een spookstad, een soort Pompei". Modder, modder De verlaten straten waren be dekt met en dun laagje glibbe rige, vette, kleiachtige modder en de tegels en straatstenen waar op ze zich een weg baanden, veerden onder hun voeten een beptje als gevolg van het grond water dat nog lang niet wegge zogen is. Enkele motoren en auto's, weer uit het water ver rezen, waren door hun reeds nu verroeste aanblik stille getuigen Hoek van Holland—Moskou in ruim 50 uur Zoals gemeld zal vanaf 30 mei a.s. de dienst Hoek van Holland- Moskou worden onderhouden. De tijdsduur van dit traject bedraagt 50 uur en 16 minuten. Daar dc spoorbreedte in Rusland verschilt met die van de rest van het traject, worden te Brest- Litowsk bij de Pools-Russische grens de wielstellen verwisseld. De zaak-Lyn Kauffman Er heeft zich dinsdag een nieu we complicatie voorgedaan bij het onderzoek naar de dood van Lynn Kaufman. Honderden fo to's. filmrolletjes en 200 getikte vellen met aantekeningen zijn verdwenen uit haar koffer. De koffer was bestemd voor Stan ley Spector, deskundige voor vraagstukken inzake het Verre Oosten enl.. hoogleraar aan een universiteit te St. Louis. Zoals bekend is Lynn Kaufman secre taresse geweest van prof. Spec tor. Bij het openen van de koffer ontdekte de hoogleraar dat er verschillende dingen verdwenen waren. De 31-jarige Nederlander W. van R., die marconist was van het vrachtschip „Utrecht", waarmee Lvnn Kauffman uit Singapore terugkeerde, zit in Boston gevangen op beschuldi ging van moord op de jonge vrouw. Kijkers en luisteraars Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen 548476 tegen 566526 op 1 december 1959 en 391.036 op 1 januari 1959. Inmiddels is op 19 januari het 600.000ste televisietoestel gere gistreerd hetgeen betekent dat thans van elke vijf huishoudin gen er één beschikt over een t.v.-ontvanger. In de loop van december 1959 steeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2600238 tot 2605338 (ultimo 1958: 2489642 Op I januari 1960 waren er 490157 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 490483 op 1 december 1959 en 508321 op 1 januari 1959. van de verwoestende kracht die het water heeft. Triest Maar niet* was zo triest als dat kleine hiiiskamertje van de familie A. de Rooy in de Water manstraat 18, waar de verslag gevers en de fotografen onder 't wakend oog ran een politie- inspecteur een kijkje mochten nemen en waar het water ander halve meter hoog heeft gestaan. De houten stoeltjes, de twee fauteuils, drie tafeltjes en een dressoir lagen niet alleen schots en scheef tegen elkaar, maar waren bovendien ernstig bescha digd, nadat ze in het water waren gaan drijven en hun even wicht kwijt waren geraakt. Alsof er een bom ontploft was Aan de nog drassige vloerbe dekking, de vastgespijkerde boe kenkast en de nog drooggeble- van plantjes op een hoge plank, kon men constateren dat dit eens een kamer was geweest, waar de huisvrouw met grote zorg en' liefde sfeer en gezelligheid had gebracht. Nu leek het alsof er een bom ontploft was. Onder het dressoir lag een nieuwe fiets die de bewoners blijkbaar op het laatste moment nog in veiligheid hebben willen brengen door deze op het dressoir te leggen. Het heeft niet mogen baten. Schilde rijtjes en spiegels waren van de muren losgeweekt en lagen in scherven op de grond en een on aangename muffige lucht maak te het geheel tot een complete nachtmerrie. Over enkele dagen, misschien over een week. mis schien nog iets later, zal de moe der van dit gezin hier binnen treden. Zij heeft het interieur gekend vóór de ramp. Zij zal niet alleen zien wat er met al haar geliefde meubeltjes ge beurd is. maar zij zal tevens de taak hebben aan de slag te gaan en te hopen uit deze chaos op de een of andere manier weer een bewoonbare, gezellige kamer te maken. Het moet hartverscheu rend voor haar zijn. Chaos De verslaggevers vervolgden hun weg. Soms liepen zij alleen maar over het dunne laagje mod der, soms waadden zij door plas sen van tien tot twintig centi meter hoogte. Ze gluurden door de beslagen en vervuilde ruiten de huizen binnen en keken naai de vroeger aanlokkelijke étalage van een banketbakkerij, waar nu de taartjes en de koekjes door een gesmeten lagen. Ergens in de onheus iege straten lag een eenzaam vuilnisblik, op een plein stapten zij over een ontwortelde lantaarnDaal. Daar in de buurt zagen zij ook die ene markante gemeentebus staan, waarvan de chauffeur tot het laatste mo ment gepoogd beeft mensen uit hun natte isolement te verlossen. De bus was echter door het wa ter achterhaald en moest de strijd staken. De pasagiers zijn later met bootjes bevrijd, toen ze met hun benen reeds in het water zaten. In een winkelhuis hing een raamadvertentie, die nog lees baar was: „Woningruil. Aange boden vrije belétage, gevraagd benedenhuis met vier kamers". Er zullen vele gegadigden voor deze advertentie zijn. Vele achtertuintjes stonden ook nu nog onder Water, maar vandaag zai ook dat wel wegge zakt zijn. Bij alle ellende die ar 2500 man politietroepen hou den dp wacht hij de versterkte ('otiza-kazerne in de Venezolaan se hoofdstad Caracas, waar een aantal „vooraanstaande burgers" en tenminste veertien officieren gevangen worden gehouden op beschuldiging van samenzwering tegen de regering van president Betancourt. De burgers en officieren wer den woensdag jj. gearresteerd, nadat maandag saveHj Maldona- do, die als de leider der samen zwering wordt beschouwd, na oen gevecht met de politie ge vangen werd genomen. Dc politie zegt in Malfoando's schuilplaats documenten te heb ben gevonden, waarin de namen van talrijke medesamenzweer ders worden genoemd. Er wor den nog steeds arrestaties ver richt. Het Venezolaanse ministerie van binnenlandse zaken meldt dal een der grarresteerde „voor aanstaande burgers" Jose Pares Lrdabeta, zwager van een ge wezen leider der staatspolitie onder de afgezette president Pe rez Jiminez. is. Kapitein-ter-zee Rodriguez Oli- vaics heeft donderdag op het ie zien was, viel één ding mee: slechts weinig ruiten zijn gesneu veld. maar op de totale schade die er aangericht is, zal dit wel weinig uitmaken. Haarden onbruikbaar Misschien was er nog iets dat enige troost biedt. De verslagge vers, overal door de ruiten kij kend, hebben opgemerkt dat in vrij veel woningen de beneden verdiepingen toch nog groten deels ontruimd zijn. Ze zagen in sommige kamers boven op een grote tafel alle andere meubelen gestapeld. Het gewicht daarvan was teveel voor het water. De tafel is blijven staan. Alleen de haarden konden niet meer verplaatst worden. Die zijn allemaal onbruikbaar geworden, aldus de deskundigen. Do eerste groep burgers keer de glibberend over het modder pad terug naar de Oostzanerdijk. Na hen zullen nog duizenden an deren volgen en zij allen zullen denken: Hoe kan men van dit wrdronken Tuindorp weer een bewoonbaar oord maken? Er ligt ontzaglijk veel werk te wachten. BELGIE EN DE STARFIGHTER Naar verwachting zal do Bel gische regering tijdens de kabi- netszitting van vandaag haar fiat geven aan de aankoop van de Lockheed Starfighter voor Eelgië's luchtmacht. Dit is woensdagavond onthuld door een zegsman die nauwe betrekkingen met de regering onderhoudt. Naar zijn zeggen is de beslissing ten gunste van de Starfighter in feite al gevallen, maar zal zij uit politieke overwegingen pas vrij dag in de voltallige kabinetsver gadering worden bekendge maakt. De bron nam aan dat liet besluit „denkelijk wel enige verrassing zal wekken daar Frankrijk zijn Mystère krachtig had aangeprezen" De romp cn motoren zouden in Nederland ge bouwd worden; België zelf zou de verzekering krijgen voor een 18 tot 20 miljard Belg. franken aan elektronische uitrusting en reservedelen te kunnen fabrice ren. Een bijzondere werkgroep zou voorts hebben aanbevolen een eerste maximale lermijn van 3,5 miljard frank toe te wijzen voor de aankoop van 50 Star- fighters over een periode van vijf jaar. Men neemt aan dat Italië na België's besluit zal volgen in de aankoop van Starfighters. RUSSISCHE RAKETPROEF IN STILLE OCEAAN De Sowjet-Unie heeft woens dag een proefraket over de Stille Oceaan afgevuurd, aldus een be richt van Tass donderdag. Tass meldde dat de ballistische raket van enkele trappen woens dagavond om 18.05 uur in het Pacifische gebied was afgevuurd en volgens plan haar baan had afgelegd. Het was de eerste van een programma. De raket was slechts 2 km van haar doel ver wijderd gebleven, aldus Tass, dat eraan toevoegde dat de bereikte precisie laat veronderstellen dat ook de volgende raketten in dit gebied zullen terechtkomen. De afgelegde afstand bedroeg 12.500 km, de bereikte snelheid 26.000 km uur. Onderweg had de raket vele gegeens naar contrölestations te land en ter zee geseind. De proe en dienen „ter erolmaking van zware aardsatellieten en voor de verwezenlijking van ruimte- vluchten naar andere planeten". De namaak-neuskegel gemaakt om de terugkeer in de dichtere lagen van de atmosfeer te door staan, had de zee-oppervlakte in de buurt van het doel bereikt. Het voorlaatste deel van de raket was echter na uitgewerkt te zijn bijn zijn terugkeer in de laag van 85 km hoogte door de wrijving gedeeltelijk verbrand. De neus- kegel was terstond na de val op gevist. Een fotograaf van de Ameri kaanse marine heeft tijdens pa- trouillevluchten boven de Stille Oceaan op 14 en 15 januari en kele foto's genomen van drie der Russische schepen die deelnamen aan de proeven. Brigade generaal Flickinger van de Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard te geloven dat de Russen de meeste vraagstukken voor het zenden van mensen in een baan om de aarde hebben opgelost en slechts wachten op een wetenschappelijk geschikt ogenblik. hoofdkwartier der Venezolaanse marine verklaard dat de vloot gereed staat om de strijd aan te pinden ter verdediging van het „op de grondwet berustende be wind van president Betancourt" Volgens de politie is uit de in beslag genomen documenten ge bleken, dat het plan bestond pre sident Romulo Betancourt, de chef van de generale staf, gene raal Jose Lopez Henriquez en een aantal andere Venezolaanse leiders te vermoorden. Van officiële zijde is meegedeeld dat veertien officieren zijn ge arresteerd, niet-officieel wordt echter vernomen dat in totaal 19 officieren op een eiland onder de Venezolaanse kust gevangen worden gehouden. De politie patrouilleert in Ca racas op uitgebreide schaal. Al les is daar op het ogenblik rus tig- De leiding van het Venezolaan se verbond van vakverenigingen heeft meegedeeld dat de 1.100.000 aangesloten leden gereed staan om de regering-Betancourt te ver dedigen. Romulo Betancourt werd in december 1958 tot president ge kozen, nadat Perez Jiminez, die zeven jaar Venezolaans president was geweest, eerder in dat jaar was afgezet. ECHTPAAR VAN BRANDSTICHTING VERDACHT Het Roosendaalse echtpaar M. T.. dat verdacht van brand stichting in zijn huis aan de Fortuinstraat te Roosendaal is ingesloten te Breda, ontkent tot heden hardnekkig, iets te ma ken te hebben met de brand die enkele weken geleden onder verdachte omstandigheden in huis uitbrak. Inmiddels heeft een uitgebreid onderzoek van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag aan het licht gebracht, dat zich in de vuurhaard in de kast onder de trap vloeibare brandstof moet hebben bevonden. Naar de justitie te Breda meedeelde zijn er thans voldoende aanwijzin gen om het onderzoek met kracht voort te zetten. Het gaat er slechts om, zo werd meege deeld uit te maken of de man of de vrouw hoofddader is ge weest. Een bijzondere gewaarwording op de dag van de brand was. dat het meubilair van de straat- verdieping grotendeels uit het nieuwgekochte huis verdwenen was. De meubels werden bij familie aangetroffen en voor dat feit heeft dé officier van Justitie nog geen aannemelijke verklaring gekregen. Gisteren zijn de getuigen, brandweerlie den en politiemannen, gehoord. „VOORDELIG" RIJDEN De 37-jarige Van der O. uit Oosterhout heeft kans gezien om gedurende twee jaar „bij zonder voordelig" te rijden in zijn bestelwagen. Hij had daarin een hevelinstallatie, waarmee hij met weinig moeite benzine uit geparkeerde auto's tapte. Naast deze kostenbesparende methode beoefende hij ook het inbrekersambacht, zich spe cialiserend op ijzerwaren. Onder meer in Breda, Tete- ringen, Chaam, Ulvenhout, Moerdijk en Bergeijk heeft hij „aan de lopende band" diefstal len gepleegd. Hij werd ontdekt, doordat hij een poging tot dief stal ondernam in een fabriek te Oosterhout. Een employé zag hem echter, doch van O. wist in zijn niet verlichte be stelwagen te ontkomen. De po litie kreeg echter een bruikbare beschrijving van de auto. Maandag vervoegde zich Van O. op het politiebureau te Oos terhout om informaties in te winnen naar aanleiding van een proces verbaal da.t hij in België waar hij werkt had gekre gen. De politie hertcenae de wagen en er werd een onder zoek ingesteld. Men ontdekte de hevelinstallatie en voelde Van O. daarover aan de tand. Hij bekende al spoedig de ben zinediefstallen. Het is niet meer na te gaan hoeveel benzine hij alles bij elkaar gestolen heeft, vast staat echter dat hij bijzon der voordelig heeft gereden. Huiszoeking leverde nog een groot aantal van diefstal afkom stige goederen opmelkbussen, emmers, draad, spijkers, gereed schap e.d. JONGEN VERONGELUKT Te Slootdorp, gemeente Wie- ringermeer, is gistermiddag de 9-jange O. van der Pal op de verkeersweg nabij de Koningin Emmahoeve verongelukt. De jongen stapte op zijn fiets doch lette niet op een naderen- o.e bestelwagen van het aanne mersbedrijf De Graaf uit Juiia- nadorp. Hij kwam daardoor in aanraking met een der koplam pen van de auto en schoot on der de auto. De te hulp geroepen arts kon slechts de dood consta teren. BRAND IN AMSTERDAM In de Amsterdamse kiamen- wijk is gistermiddag om 12 uur Dij een Korte, maar spectacu laire uitslaande brand een fiet senstalling uitgeorand. Zelden waren oe verslaggevers der bladen zo snel aanwezig. Enke len van hen zagen hun eigen oromiietsen in de vlammen staan. De brandweer hoe snel ook ter piaatse werd niettemin door drie amateurs geslagen. Nauwelijks was de in de fietsen stalling aan de Spuistraat 226 brandende petroleumkachel om gevallen of aan de overzijde van de straat rolde personeel van de grote autogarage C. L. de Groot snel een dikke brandslang over de straat en draaide de kraan open. Ook de buren van de rijwiel stalling lieten zich niet onbe tuigd. Hier sloot personeel van de aldaar gevestigde firma twee tuinslangen op de kraan aan. sloeg de grote spiegelruit van de stalling in en ging daar na, zij het met schriel aandoen de straaltjes, in de aanval tegen het vuur. Intussen renden anderen door het smalle gangetje met de aparte toegangsdeur naar boven om te zien of er iets te redden viel in de woning van de 56-ja- rige caféhouder J. H. Kappe op de eerste étage. Daar was be halve een hond niemand thuis. Ook op de tweede étage niet. Maar ook daar bevond zich een hond. Beide dieren werden ijlings via de trap de straat op gestuurd. Binnen een kwartier was het vuur gedoofd. De intussen gear riveerde brandweer rolde nog wel een ladder naar de bedreig de eerste étage maar men hoef de nauwelijks meer water te geven. MAN VERDRONKEN Te Delft is dinsdagavond de 68-jarige J. van Boven, wonende aan de Nassaulaan, verdronken, toen hij bij het Oostplein in de Delfgauwsevaart was geraakt. De brugwachter van de Oost- poortbrug slaagde er in de man met behulp van een redhaak op het droge te brengen, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. Het is niet be kend, hoe de man te water is geraakt. JAGERS SSLOEGEN OM Zes jagers uit Breda zijn in de nacht van dinsdag op woens dag met hun buitenboord-mo torbootje op het Volkerak om geslagen. Zij waren op jacht nabij de schorren ter hoogte van de boerderij van landbou wer Geluk, toen zij omsloegen. Na een kwartier zwemmen wis ten zij een der zeehondenplaten te bereiken en zich meester te maken van hun motorbootje. Zij legden het op de plaat vast en zijn daarna bij laag water door de hoge golven naar de vaste wal gelopen, waar zij ter hoogte van Steenbergse Sas aankwa men. Woensdagmorgen ontdekte de landbouwer Geluk het motor bootje, dat losgeslagen op de schorren lag. In de boot bevon den zich enige patronen en wilde ganzen, die de jagers ge- (Adv.) DOET UW VOORDEEL met onze 500 gr. MatSCar^onaden 100 gr. Snyworst 100 gr. Boterhamworst samen voor BRAADVLEES 500 gram 270 et. DOORREGEN RUNDERLAPPEN 500 gram 200 ct. VET GEZOUTEN SPEK 500 gram 100 ct. HOOFDKAAS 250 gram 50 ct. Dr. Buüzestr. 15, Tel. 2201 schoten hadden. De politie van Dinteloord werd verwittigd en deze kwam na onderzoek achter de toedracht van het avontuur. 102-JARIGE OVERLEDEN In Hengevelde, gemeente Ambt-Delden is dinsdagmorgen een van de oudste inwoners van Nederland overleden. Het is de 102-jarige heer J. Keupers, die al deze 102 jaren in dezelfde boerderij heeft gewoond. Op zondag 10 januari was de heer Keupers 102 jaar geworden. Zijn gezondheid liet toen al te wensen over, zodat de vele ge lukwensen door familieleden namens de jarige in ontvangst werden genomen. SUIKERFABRIEK VOOR TWINTIG MILL BENADEELD. Door de Groninger recherche z,n aangehouden een 53-jarige magazijnmeester van de Fries- Groningse Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek en een 40- jarige fabrikant in Groningen. De magazijnmeester, die het be heer had over zakken en filter doeken, stuurde deze regelmatig naar het bedrijf van de fabri kant om gerepareerd te worden. De magazijnmeester vulde op de bonnen hogere aantallen in dan er gerepareerd werden en de fabrikant bracht de nota's in overeenstemming met de bon nen. Naar schatting is op deze wijze over een periode van vijf tot zes jaa,r de suikerfabriek voor 20.000,benadeeld. SPEELAUTOMATEN VERBODEN TE VEGHEL De gemeenteraad van Veghel heeft door wijziging van de politieverordening een verbod uitgevaardigd tot het in bezit hebben van speelapparaten zo als deze in vele café's worden aangetroffen. Er is tevoren overleg gepleegd met de officier van Justitie omtrent de redactie van deze bepaling, opdat er ze kerheid bestaat, dat overtreding tot vervolging zal leiden. B. en W. hebben bij hun toe lichting' op het voorstel gezegd, dat het gebruik van deze appa raten tot niet te tolereren toe standen heeft geleid. Er is ge constateerd, dat gezinshoofden op dergelijke speelapparaten hun loon vergokten en ook is het voorgekomen, dat jongelui diefstal pleegden teneinde zich geld te verschaffen om op de speelapparaten te kunnen gok ken. Burgemeester Schreven zei te verwachten, dat de exploitanten van dergelijke speelapparaten bij een vervolging een gerechte lijke uitspraak tot in hoogste instantie zullen uitlokken. ENGELSE ZEEMAN VERDACHT VAN DIEFSTAL De politie te Rotterdam heeft gisternacht de 19-jarige Engelse assistent-hofmeester Th. L. B.. opvarende van een te Rotter dam liggend schip, aangehou den. Hij wordt ervan verdacht met nog twee personen bij een firma in de Gouwstraat de winkelruit te hebben vernield en uit de étalage vijf scheerap- paraten en een mixer te hebben weggenomen. Een wielrijder vertelde een politieagent glasgerinkel te heb ben gehoord. Ook had hij drie mannen zien weglopen. Zij wa ren tussen de beplanting van de Vlaskade verdwenen. De agent toog op onderzoek uit en sommeerde de mannen te voorschijn te komen. Toen aan zijn bevel geen gevolg werd gegeven loste de politieman een waarschuwingsschot. Hierop na men de mannen de benen om elders weer tussen het struikge was te verdwijnen. Weer zette de agent de ach tervolging in en weer kwam het pistool eraan te pas. De Engels man kwam toen te voorschijn, maar de anderen namen ander maal de wijk en wisten te ont komen. In de beplanting vond men later twee scheerapparaten en een mi£er. In de Gauwstraat vond men nog een kapotgeval- len scheerapparaat aan. De recherche zoekt de zaak verder uit. HAND KWAM IN PROPELLER Naar thans bekend is gewor den, is dinsdagavond omstreeks half zes op de vliegbasis Woens- drecht een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De heer Goedhart uit Papen- drecht kwam met een invlieger van vliegtuigfabriek Aviolanda uit Papendrecht met een Super Piper Cub naar de fabriek te Woensdrecht, waar het toestel in revisie ging. Toen hij was ge land en naar de fabriek taxiede wilde de heer Goedhart helpen een oneffenheid in het terrein te overwinnen. Vermoedelijk is hij toen gestruikeld. Hij wilde zich vastgrijpen, waarbij hij met zijn rechterhand in de draaiende propeller terecht kwam. Een gedeelte van de hand werd afgerukt. Hij werd met een Rode-Kruisauto naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar operatief werd ingegrepen. Vermoedelijk zai hij zijn hand moeten missen. OPIUM IN BESLAG GENOMEN De Rotterdamse politie heeft in het havenkwartier een Chi nees aangehouden, een zeeman, die zeven kilogram ruwe opium bij zich had. Het goedje, dat clandestien verhandeld pleegt te worden voor ongeveer dui zend gulden per kilogram, werd in beslag genomen. De Chinees werd in bewaring gesteld. KINDERLIJKJE GEVONDEN Personeel van de vuilverbran ding aan de Brielselaan te Rot terdam heeft maandag j.l. een afschuwlijke ontdekking gedaan. Uit een vuilnisauto kwam het lijkje van een pasgeboren meisje te voorschijn. Sectie heeft uitgewezen, dat het op of kort voor 15 januari levend ter wereld moet zijn gekomen en kort daarna is overleden. De zedenpolitie heeft de zaak in onderzoek. De medewerking van het publiek wordt bij dit onder zoek ingeroepen. Het lijkje moet afkomstig zijn uit een vuilnisvat, dat zaterdag j.l. in Kralingen of de binnen stad is geledigd in de auto. DE VERDWENEN MONSTER COLLECTIE SIERADEN Donderdagmiddag heeft de politie uit het water van de Westerdokskade te Amsterdam, op aanwijzing van een burger, twee lege cassettes opgehaald. Zij zijn afkomstig uit een van de vijf koffers, die zich bevon den in de woensdag van de Ja cob van Lennepkade gestolen Volkswagen. Deze auto werd reeds woens dagochtend, eveneens op aan wijzingen van een burger, leeg teruggevonden in de Brederode- straat. AMERIKAANSE RAKETPROEF MET AAP Raket met dier behouden teruggekeerd De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (dc Nasa) heeft dondeidag met succes een aap in reu raket van hel type Little Joe rie ruimte in gescho ten en hel .lier enkele minuten later behouden laten terugkeren. De proef stond in het kader van het M-, i ury-project en dien de als test voor een menselijke ruimtevlucht, met name voor het parachute-mechanisme. Weinige minuten na de lan cering scheidde zich de koker van een ton met de apin aan boord af van de raket en viel, in zijn val gebroken door een para chute, van 10 km hoogte in de Atlantische Oceaan De koker waarin- de apin zich bevond was een prototype dat ook voor men selijke vluchten gebruikt zal worden. De apin woog zelf bijna 3'; kilo en werd „Miss Sam" ge noemd. Een hefsehroefvliegtuig viste de koker met het dier later op. Miss Sam bleek op het eerste ge zicht ongedeerd. Voor het eerst was een levend wezen aan een luchtdruk van 400 kg per cm- blootgestcld, nl. op het moment dat de ontsnappingsraket met de koker zich losmaakte. Dit ont- snappingsmechanisme dient om een ruimtevaarder in de gelegen heid te stellen uit de voortstu wingsraket te vluchten als cr bij de lancering iets fout is gegaan. „POLARIS" GELANCEERD Woensdagavond j.l. is vanaf de lanceerbasis te Kaap Carna- veral, in de Amerikaanse staat Florida, een polaris-raket afge vuurd. De betrokken deskundi gen hebben de indruk dat de proefneming geslaagd is. De „Polaris" is voor onderzee boten bestemd, die deze raket kunnen afvuren zonder aan de oppervlakte te komen. Amerik. ruimteprogram „Saturnus". President Eisenhower heeft dr. Keith Glennan, directeur van de N. A. S. A. (National Bu reau voor Lucht- en Ruimte vaart), opdracht gegeven onmid dellijk de uitvoering van het ruimteprogram „Saturnus" zo veel mogelijk te bespoedigen. Dit project is gericht op de vervaardiging van een geweldi ge raket met een stuwkracht van ten minste 1.500.000 pond, die zware satellieten in banen rond de aarde, Venus en Mars zouden kunnen brengen en we tenschappelijke instrumenten op de maanoppervlakte kunnen zetten. In zijn brief zegt de president dat het van essentieel belang is ernstige pogingen te doen om de Amerikaanse produktie capaci teit op het gebied der krachtige raketten te vergroten. Hij doet uitkomen dat „Saturnus" een hoge voorrang in het weten schappelijke werk heeft. Glen nan wordt verzocht zo spoedig mogelijk na te gaan hoeveel aanvullende gelden hij voor de bespoediging van het program nodig' heeft. In politieke kringen te Was hington schrijft men Eisenho wers stap toe aan twee oorza ken de vorderingen die de Sowjet-Unie op het gebied der raketten maakt en de krachtige druk van de democratische meerderheid in het congres die verbetering van de Amerikaanse positie in de ruimtewedloop wenst. De Franse regering heen oud premier Bidault, een' tegenstan der van president De Gaulles po litiek in de Algerijnse kwestie, verboden vóór 1 februari een bezoek aan Algerië te brengen, aldus is donderdag namens Bi dault te Parijs meegedeeld. Bidault, die voorzitter is van de beweging voor Frans Algerië, /.ou van vrijdag af een reeks toespraken in Algerië houden. Volgens Bidauits woordvoer der had de regering de ex-pre mier aanvankelijk enkele dagen „hoffelijk maar krachtig" onder druk gezet om hem ertoe te brengen zijn reisplan op te geven. Toen Bidault niet wilde zwichten, heeft het secretariaat- generaal voor Algerijnse zaken hem meegedeeld dat het hem op grond van speciale bevoegd heden van de vertegenwoordi ger van de Franse regering in Algerië. DelmTvi ier, is verboden naar Algerië te gaan. Hoewel men eerst het voorne men had om het wereldvrijge- zellencongres in Grevenbicht om de twee of vier jaar te hou den is nu toch besloten het ook in 1960 te laten doorgaan. Het zal worden gehouden op zater dag 13, zondag 14 en maandag 15 augustus. Op 16 augustus zal bovendien een drielandentocht Zuid-Limburg, Rijnland en Belgische Ardennen) voor de deelnemers en deelneemsters worden gehouden. Met het samenstellen van het programma is reeds een begin gemaakt. De vrijgezellenkonin- gin 1960 zal op de eerste avond van het congres uit en door deelnemende congressisten ge kozen worden. Er zullen verder prominente sprekers en spreek sters, die in hun dagelijks be roep met de problemen van de vrijgezel in aanraking komen, worden aangezocht. Tijdens de congresdagen zal een tentoon stelling gehouden worden, die de naam zal dragen „alles voor de vrijgezel en de vrijgezellin". Voor het eerst zal dit jaar „het congrespaar 1960" worden uitge roepen. Alle echtparen, waarvan man en vrouw in de afgelopen zeven jaar elkaar in Grevenbicht op het congres gevonden hebben, zullen aanzitten aan een koffie tafel, die hun zal worden aangf" boden. Het congres zal geopend w' den door een buitenlandse fi ster.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7