bepleit ting (ekomen De door de storm geteisterde Vlissingse dijk danig gehavend Onderhoud Massu-Guillaumat BEURSOVERZICHT Arbeids- en rusttijden in de landbouw Eric de Noorman - Wigberth's wraak jdag 22 januari I960. t C.S. GE AUTORITEIT BESLUIT TOT 'VERLENING AAN BELGISCHE 4IJNWERKERS Vrijdag 22 januari 1960. DE VRIJE ZEEUW, Pagina 3 ASFALTDIJK OVER EEN LENGTE VAN 150 METER ERNSTIG BESCHADIGD Verwoesting kwam voor Rijkswaterstaat niet onverwacht Rijkswaterstaat over het gat Niet onverwacht voor Rijkswaterstaat Balans-opruiming COMMUNIQUE VAN DE UNIE VOOR DE NIEUWE REPUBLIEK Internationals hoger Beursindices Nabeurskoersen Landbouwschap diende nieuwe verordening in CHINA EN ONTWAPENING Gewichtsgrens baconvarkens Texel ondervond ook overlast van het water Prof. Oud over voetbaltoto-ontwerp VERZENDING ZEEPOST Nederlander in Duitsland omgekomen verhoudingen maar in andse. De overheid stelt bleem aldus, dat het nood- is een passend deel te van het grensoversehrij- en het buiten onze gren- ende vervoer. Met andere n: we moeten door schei- htconcurrentïe die buiten vervoersmarkt veroveren, nredige vrachtverdeling is de heer Van de VW-te- ?en statische aangelegcn- ij moet worden verbeterd it zich aan te passen als houdingen zich wijzigen, le beursbevrachting moet en blijven en de beurt- n daarbij niet worden ge- het onderwijs aan de rsjeugd zei de voorzitter, ïog lang niet bij alle par ken brede visie geprojec- staal op een dynamische ring in de maatschappij", ander gebied dat volgens in de laatste tijd onge- d brengt, is de situatie in pvaart. Hier- is zo lang- and een noodtoestand n. Spieker deed een be- p het bedrijfsleven en de de Nederlandse sleep- an een degelijk onderzoek i werpen. gkomende op het schip- Irijf vroeg spreker wat enlijk weet van de sociaie inomische positie van de urn de kleine schippers, en van scheepjes van 100 minister van Verkeer en nat heeft een commissie ld voor het uitbrengen zies over de situatie onder hippers in het noorden ids. „Ieder zal begrijpen, de duur het vraagstuk kleine vaartuigen niet lot ovincies kan worden ho rnaar dat het vraagstuk :e kleine vaartuigen en de ismogelijkheid bij struc- wijziging in het vervoer t gehele land aan de orde omen", aldus de heer Van lering. eerste plaats zal pogen idisch-Chinese grensge- it de weg te ruimen, veer vijfduizend perso- zonden zich op het vlieg- m het Russische gezel- te verwelkomen)B egroeting weer^lppken 21 choten. De/ menigte met Indische en Rus papieren vlaggetjes. Men iloemen naar de Sowjet- nt en riep .Leve de chap tussen de Sowjet- i India", schatting 200.000men- nden in de straten van 'dstad langs de route die ilof staande in een ito naar de residentie Indische president volg- juichten en klapten, e aankomst van presi- isenhower in New Delhi onlangs naar schatting tal zoveel mensen op de ■t kader van de maatre de verband houden met icrisis in België, heeft de itoriteit besloten tot een van 375 miljoen Belgi- anks hulp te verlenen temakkelijking van het an het werk helpen van irbeiders. die getroffen worden door het sluiten mijnschachten, deze 25 zetels zijn er 5 in de Borinage. 8 in het n, 9 in het bekken van oi en 3 in het bekken ik. De sluiting van deze naakt deel uit van het gsprogramma dat voor- het stilleggen van win- paciteit voor 5,5 miljoen dat vóór juni 1961 uitge- noet zijn. De bedoelde in zullen voor een deel gebruikt voor de gebrui- herscholingshulp 248 B. frs.) en anderzijds t verlenen van loonhulp liljoen B. frs.), die ten seft arbeiders aan het houden, die anders on- ijk getroffen zouden zijn noodzakelijke geachte en. De H. A. zal voor elk 25 aanvragen van de p week af van geval tot rlijke beslissingen ne- r heeft de H. A., na het advies van de minis- der E. G. K. S., formeel financiële hulp tot een van 375.000 dm te verle- vergemakkelijking van ;holing van de arbeiders mijn „Blankenburg" te olthausen in het Roer en van de ;nijn „Meis- Linden bij Hannover. 28-jarige timmerman in tberg (Baden-Württem- die voor de grap een uis en een Davidster op ouw had aangebracht, is taanden gevangenisstraf eld. Woensdagavond laat bij laag water heeft men de schade kunnen opnemen aan de asfaltdijk voor de Boulevardmuur van Vlissingen. Gebleken is, dat ter hoogte van het hotel „Noordzeeboulevard" de voet van de asfaltdijk over een lengte van 150 meter ernstig is be schadigd. In dit hele vak komen scheuren voor, hetgeen erop wijst, dat het zandlichaam onder de asfaltlaag verdwenen is. De dikte van deze laag varieert van 30 tot 50 cm. Op een drietal plaatsen zijn grote gaten ontstaan, waardoor het zand is weggevloeid. De door de storm opgezweepte Wester-Schelde heeft woensdag de voor de boulevardmuur in Vlissingen aangelegde asfaltdijk danig gehavend. De foto toont dijkwerkers in hun strijd met het razende water. toestand zoals die op het ogen blik is, dat deze niet is „om over te juichen", doch dat de situatie bij Rijkswaterstaat geen onge rustheid wekt. Het herstel van de glooiing zal thans wel direct moeten worden aangepakt. Over het gat in de zeedijk bij Vlissingen zegt het officiële rap port van de Rijkswaterstaat het volgende: „Op woensdag 20 januari 1960 is tijdens de stormvloed in de ochtend aan de teen van de in de afgelopen twee jaar aange legde verzwaring voor de Boule vardmuur te Vlissingen ter hoog te van het standbeeld van De Ruyter een gedeeltelijke asfalt- glooiing. waarmede deze verzwa ring is bekleed, ter grootte van acht keer een meter afschoven. De onderliggende mijnsteen heeft In de loop van woensdagavond heeft men grote hoeveelheden zand, basaltblokken en riet aan gevoerd. Omstreeks half twaalf is men begonnen met het uitvoe ren van noodherstel. Hiervoor heeft men onder andere arbei ders van het Aannemingsbedrijf Van Oord, dat ook werken uit voert bij dë afsluitwerkzaam- heden bij Kats, laten overkomen. Het scheuren van de asfalt betonglooiing van de dijk, die Rijkswaterstaat vorig jaar vóór de Boulevard te Vlissingen heeft aangebracht, is voor Rijkswater staat niet onverwacht gekomen Toen in november 1959 de dijk gereed kwam. was reeds bekend, dat er ter plaatse een zwakke plek was. Ir. Spoel van het ar rondissement Vlissingen, onder wie dit deel van de Boulevard ressorteert, deelde ons mee, dat men met het oog op het komen de stormseizoen besloten had deze zwakke plaats niet onmid dellijk te verbeteren, want daar toe zou men de glooiing over en kele honderden meters hebben moeten wegbreken. Bij de storm van eind 1959 scheurde de as- faltglooiing ter plaatse, doch ook toen is de zwakke plaats niet verbeterd. Ir. Spoel verklaarde over de (Adv.) NL' is het tijd voor VISSER—KOOLE's met pri.izen om warm voor te lopen! Ook op Dames-, Heren- en Kinderkleding 10—50"/» KORTING. Het volle profijt van Uw kinderbijslag bij AXEL verdieping van de ontstane ope ning verhinderd. Tijdens het daarop volgende laag water is deze opening gevuld met basalt zuilen. Bij het volgende storm- getij in de middag zijn in de na bijheid van de eerste beschadi ging op een tweetal plaatsen ge lijksoortige afschuivingen ont staan en is de eerste ontstane heschadiging enigszins uitge breid. In de nacht van woensdag op donderdag is tijdens laag water, toen de zee rustig was gewor den, de onbeschermde mijnsteen in de drie ontstane openingen met riet en basaltsteen verde digd. De beschadigingen zijn elk gemiddeld tien maal drie meter in oppervlakte, terwijl de afstand tot de Boulevardmuur rond der tig meter bedraagt. Zodra de weersomstandigheden het toe laten zal met het definitieve her stel worden aangevangen". De fractie van de unie voor de nieuwe republiek in de na tionale vergadering heeft woensdag fel geprotesteerd te gen de houding van de onaf- hankelijken na het vertrek van Pinay uit de regering. De fractie herinnert er in een communiqué aan dat 89 van de 119 politieke vrienden van Pinay tegen de begroting hebben gestemd of zich van stemming onthouden hebben. Zonder de steun van de twee andere be langrijke meerderheidsfracties en in het bijzonder van de voortdurende en massale steun van de U. N. R. zou de politiek van Pinay in feite in gevaar zijn gebracht door de eigen politieke vrienden van de oud-minister van Financiën. De U. N. R. heeft met verba zing kennis genomen van de re solutie van het bestuur van het nationaal centrum der onaf- hankelijken volgens welke de vervanging van Pinay een breuk van de meerderheid is waarvoor de verantwoordelijkheid bij de regering berust. „De U. N. R.-fractie, eensge zind trouw aan generaal De Gaulle, is vastbesloten te ver hinderen dat de publieke opinie even grof wordt misleid over de oorzaken en de gevolgen van een vertrek waarvan de ware redenen wel voldoende vreemd zijn aan het werk voor het fi nanciële herstel, dat de regering dit werk even goed zonder Pinay kan volbrengen." De internationale waarden noteerden gistermiddag over de gehele linie boven de slotkoer- sen van woensdag. De handel was kalm. Toch vielen de ope ningskoersen tegen, vergeleken bij de hoogste koersen die in de niet-officiële ochtendhandel voor de aandelen werden betaald. AKU's, Philips. Unilever en Kon. Olie werden toen verhan deld van respectievelijk 521 526, 786—788'2, 766—770 en J 163,80164,50. Het lichte herstel dat Wall Street woensdag te zien had ge geven was voor het Damrak reeds voldoende om in de mor genuren van gisteren met ho gere koersen te reageren. Het publiek ging wederom tot aan kopen over en Duitsland kocht de AKU-aandelen. Om één uur werd bekend dat Londen het disconto met een vol procent van vier tot vijf procent had verhoogd. Dit bericht gooide in Amsterdam roet in de vaste tendentie voor de internationale waarden. Er kwam aanbod, dat slechts tegen dalende koersen werd opgenomen. Bij de opening van gistermiddag waren de prij zen voor AKU, Philips, Unilever en Kon. Olie respectievelijk 515. 778, 760 en 163,40. In Am sterdam is men van mening dat New York, na de disconto ver hoging in Engeland nu ook maar meteen kleur moet be kennen ten opzichte van een disconto verhoging. Eerst dan zal de rust op de beurzen te rugkeren en ligt de weg open voor een verdere hausse, dit in verband met de gunstige be richten uit het bedrijfsleven, al dus het Damrak. Gedurende het verdere beurs- verloop trokken AKU's aan tot 520, tegen woensdag als slotprijs 511 i. Philips verbeterde tot 782, tegen 776-U als vorige slot prijs. Unilevers stegen tot 763 en boekten op deze prijs een winst van circa vier punten. Kon. Olie bereikte een koers van 163,70 en lag een halve gulden boven de vorige slotprijs. Ondanks de discontoverhoging in Engeland bleef de stemming op het" Dam rak uiteindelijk toch aan de vaste kant. Scheepvaarten goed prijshou dend tot vast na een lagere ope ning. Oik hier was de handel kalm. Van de cultures HVA's een paar punten hoger, Am sterdam Rubber eerder ge vraagd evenals certificaten Dell. De staatsfondsenmarkt reageer de op de Engelse disconto ver hoging met flauwe koersen bij zeer geringe omzetten. De eerste verhandeldag van claims Vereenigde Glasfabrie ken bracht een adviesprijs van ƒ3407 350 per claim. Dit komt overeen met een koers van 271 voor de nieuwe aandelen en van 350 voor de oude aandelen. De laatst gedane notering was voor de oude aandelen 360. Aandelen Van Vlissingen Katoen werden op 590 a 600 (590) geadviseerd op de aanstaande aandelen emissie met claimrecht. Voor de introductie van certificaten van vijf aandelen Olin Mathie- son Chemical Corporation be stond een behoorlijke belang stelling. De prijs werd vastge steld op 52 dollar of ƒ988 per certificaat van vijf aandelen. Prolongatie 3/procent. 19/1 20/1 21/1 Int. Conc. .514.67 513.77 516.46 Industrie 260.58 259.48 258.55 Scheepvaart 171.16 170.51 171.16 Banken 192.24 190.12 190.77 Ind. Fond. 154.22 152.98 155.01 Algemeen 353.55 352.48 353.89 Generaal Jacques Massu, de bekende Franse parachutisten- generaal, die militair bevelheb ber en burgerlijk bestuurder van het district Algiers i.s, heeft woensdag, naar aanleiding van zijn gesprek met de Westduitse journalist Kempski, lid van de staf van de te Miinchen verschij nende „Siiddeutsche Zeitung", dat in dij blad werd gepubliceerd, een onderhoud gehad met de Franse minister van Landsver dediging Pierre Guillaumat. Na afloop hiervan werd de vol gende mededeling uitgegeven: 1. Generaal Massu heeft met minister Guillaumat gesproken over het werk van de gemengde militair-burgerlijke commissie, die zich thans, in opdracht van de minister, in Algerië bevindt, om te verzekeren dat de krijg tegen de opstandelingen wordt gevoerd in overeenstemming met de Franse rechtsregelen. Het is de vaste overtuiging van de generaal dat dit werk resultaten zal opleveren. 2. Omtrent het punt ,,het ver trouwen van de Algerijnen in De Gaulle" verklaart Massu ervan overtuigd te zijn dat De Gaulle dit vertrouwen verdient, „het AKU: 518—522 Kon. Olie: 163.00—164.40 Philips 783—787 Unilever 764—767 (517l/ü) (163.60) (781 Va) (762'/a) streven van de president, om vrede tot stand te brengen de voornaamste zorg van de Alge rijnse bevolking in aanmer king genomen". 3. Omtrent het punt „het on behagen in het Franse leger in Algerië" verklaarde generaal Massu dat hij niet voorgeeft als woordvoerder van dit leger te kunnen optreden. Hij voegde hieraan toe: „Ieder een in Algerië erkent het gezag van generaal Chaile (de Franse opperbevelhebber in Algerië). Ikzelf en mijn korps (valscherm troepen) staan volkomen ach ter de legercommandant, wiens gezag en getrouwheid tegenover president De Gaulle niet in twij fel kunnen worden getrokken". Uit de omgeving van het Franse ministerie van Defensie wordt vernomen dat generaal Massu in het onderhoud met mi nister Guillaumat heeft herhaald, dat Kempski geen juist verslag heeft gegeven van het onder houd, dat hij met hem heeft ge had. Massu erkende geruime tijd met Kempski, een voormalige Duitse parachutist, die door generaal Chaile naar hem was verwezen, en die een aanbeve ling bij zich had van de Franse ambassade te Bonn, te hebben gesproken. „Ik ben bedrogen", aldus Mas su tegenover Guillaumat. De generaal had na zijn onder houd met de Westduitse journa list verklaard: „Let U er wel op, dat men naar aanleiding van uw verslag niet zal kunnen zeggen: „Massu is fascist". Minister Guillaumat heeft Mas su na het onderhoud uitgeno digd het middagmaal met hem te gebruiken. Men beschouwt te Parijs deze uitnodiging als een aanwijzing, dat de Franse rege ring geen enkele maatregel tegen de generaal zal nemen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren een nieuwe verordening betreffende de arbeids- en rusttijden in de landbouw ingediend. Deze nieuwe verordening zal in de plaats komen van die, welke in februari 1959 werd vastgesteld, waartegen de S. E. R. en de regering bezwaar hebben gemaakt. Het is de bedoeling haar uiterlijk per 1 mei in te doen treden. In de op 17 februari te houden vergadering van het Landbouwschap zal zij in de tweede zitting worden behan deld. Weliswaar zal zij dan niet gedurende de door de wet voor geschreven termijn hebben „voorgehangen", maar de hoofd afdeling sociale zaken van het Landbouwschap acht voor het afwijken van deze termijn de dringende redenen aanwezig, waarop krachtens de wet een beroep kan worden gedaan. De door de S. E. R. en rege ring tegen de vorige verorde ning kenbaar gemaakte bezwa ren hebben hoewel door het be stuur van het Landbouwschap geenszins onderschreven, geleid tot het aanbrengen van de vol- „Een internatinaal ontwape ningsovereenkomst die gesloten zou worden zonder officiële deelneming van de Chinese volksrepubliek, kan China na tuurlijk niet binnen," zo heeft de Chinese vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken. Tsjen Ji, volgens „Nieuw- China" in de permanente com missie van de nationale verga dering verklaard. Hij zei dat China „zonder de minste aarzeling' bereid is zich te scharen achter de interna tionale verplichtingen waar aan het zijn fiat geeft". Na te hebben verzekerd dat zijn regering alles in het werk stelt om een politiek, die gericht is op vrede en ontspanning, te volgen, begroette hij het Rus sische besluit tot inkrimping' van de strijdkrachten met in stemming. gende veranderingen in de nieu we ontwerpverordening De strafbaarheid van de arbei der werd niet gehandhaafd; de handhaving van de verordening door middel van tuchtrecht spraak werd ter zijde gesteld en besloten werd tot strafrechter lijke sancties, zowel ten aanzien van bedrijfsgenoten als van derdende verplichting tot over werk werd geschrapt en het on verplichte overwerk werd be perkt tot het aanvankelijke voor het verplichten vastgestel de maximum van 125 uur per jaar. Behalve deze uit het standpunt van de overheid voortvloeiende veranderingen, zijn nog enkele andere wijzigin gen in de verordening aange bracht. Zo werd het systeem voor de binding van derden (niet bedrijfsgenoten, die land- bouwwerkzaamheden verrichten of doen verrichten) vereenvou digd. De verordening zal geldig zijn tot 1 mei 1963, de datum die ook voor de in 1958 aange nomen verordening was vastge steld. Het aantal amendemen ten, voorgesteld door vertegen woordigers van de A. N. A. B. zal bij de definitieve vaststelling van de verordening in behande ling komen. Een dezer amen dementen betrof de korting van de in de verordening opgenomen maximum aantallen werkuren. Ingevolge een besluit van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees zijn met in gang van maandag 25 januari de gewichtsgrenzen voor bacon varkens, vastgesteld op 63 t/m 71 kg koud geslacht gewicht. De overnameprijs voor bacon varkens is onveranderd gehand haafd op 2,12 per kg koud ge slacht gewicht (kwaliteitsklas sen 2). Tijdens een woensdagavond te Purmerend gehouden openbare vergadering van de Volkspartij voor vrijheid en democratie heeft prof. mr. P. J. Oud de hoop uit gesproken dat de regering niet de kabinetskwestie zal stellen als het wetsontwerp betreffende de voetbaltoto in de Tweede Ka mer in behandeling komt. De liberale leider, die sprak in zijn geboorststad, zei dat er ten aan zien van dit punt duidelijk ver schil van visie bestaat tussen de ministers onderling, maar dat het wenselijk is, dat de huidige samenwerking in de regering niet verbroken wordt door deze zaak, die weliswaar principiële kanten heeft, maar anderzijds buiten het sociaal-economische beleid valt. Prof. Oud huldigde het stand punt dat het kabinet de beslissing over de totowet geheel over dient te laten aan de Kamer. Spreker wenste zich niet vast te leggen over het standpunt van de V.V.D.- fractie in de Kamer, als de rege ring wel een halszaak van de totowet zou maken, omdat thans nog niet kan worden bezien op welke punten het debat zich zal toespitsen. Het meest wenselijk achtte hij wel een compromis, waarmede allen zich zouden kunnen verenigen, maar het was zijns inziens de vraag of dat kon worden bereikt. Prof. Oud deed deze mede deling in een redevoering, waar in hij de positie besprak van de V. V. D., nu deze partij van op positie tot regeringspartij is ge worden, Spreker verklaarde dat de V. V. D. met vertrouwen de nieuwe regering beziet, maar dat zijn partij het kabinet geen kri tiek zal besparen als voorstellen ter tafel komen, welke het begin sel van de V. V. D. aantasten. Ook in dit verband hoopte spre ker, dat het kabinet alleen in uiterste noodzaak de kabinets kwestie zou stellen. Op Texel, waar windkracht elf werd gemeten, stond het water zo hoog, dat de toegangen in de dijk naar de haven van Oude Schild, gesloten moesten worden. De foto geeft een kijkje op het havenplein, dat geheel onder water stond. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waaop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alhena" 24-1 m.s. „Yapeyu" 27-1 s.s. „Argentina Star" 28-1 Australië: s.s. „Ludwigshafen" 27-1 s.s. „Orcades" 28-1 Brazilië: m.s. „Gaasterland" 24-1 s.s. „Argentina Star" 28-1 Canada: m.s. „Noordam" 28-1 Chiö: via New York 28-1 Indonesië: s.s. „Elpenor" 26-1 m.s. „Karachi" 28-1 Ned. Antillen: m.s. „Memnon" 26-1 Suriname: v m.s. „Oranjestad" 27-1 Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Pendennis Castle" 24-1 m.s. „Algol" 26-1 Brits Oost-Afrika: s.s. „Africa" 28-1 Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. 24. Met de hond schieten ze niet veel op en de aanvoerder der Britten biedt gedienstig aan de omgeving te doorzoeken, hetgeen Eric met beide handen aanneemt. Geruime tijd speuren ze door de omtrek, maar zonder resultaat... „Komt mee met ons" stelt de aanvoerder voor, „wij zün mannen van Artor, mogelijk weet hij raad en kunnen we bij daglicht opnieuw op onderzoek uitgaan." „Artor? Wie is Ar£or?" vraagt de Noorman, terwijl hij bedenkt, dat hü we] in gezelschap van een bende rovers terechtgekomen kan zijn „Kent gij Artor niet?" roept de Brit verontwaardigd uit. „Ha, ik kan wel merken, dat gij van verre komtArtor. de dapperste der Britse helden. Kom mee, vreem deling, ik zal U tot hem bren gen Aangezien de Noorman niets beters weet te bedenken, stemt hij met dit voorstel in. Gelukkig zijn er paarden over en even latei- kronkelt zich de ruiterschare ach ter elkaar over een nauw pad, die per liet woud in. „Hier vindt geen Piet ons", lacht de Britse aanvoerder. „Hier zijn we veilig". Na een tocht van enkele uren zien ze licht schemeren en dan ontwaart Eric voor zich een plom pe toren. De aanvoerder blaast op een hoorn en de poort zwaait openMaar bedenkelijk neemt de Noorman zijn omgeving op Heldenof roversAls hij de staal van verval, waarin deze Romeinse vesting verkeert in ogenschouw neemt, lijkt het toch het meeste op een rovershol De Nederlandse vrachtrijder G. A. de Rik uit Amsterdam is dinsdagavond nabij Kloppen burg in Duitsland bij een bot sing om het leven gekomen. B reed met zijn vrachtwagen t een langs de weg geparkf bestelauto, waarbij hij een boom werd geslinger'1 was op slag gedood.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3