De opneming van de schade in T uindorp-Oostzaan De Ronde-Tafel-Conferentie over Belgisch Kongo Fidel Castro laat Spaanse ambassa deur uit Cuba zetten Vliegtuigongeluk in Jamaica Mislukte moordaanslag op „De Walletjes" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ruim 600 ambtenaren zullen schade gaan opnemen Skah van Perzië en Keizerin bezoeken ziekenhuis ÏYankerlng bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct, DE VRIJ VRIJDAG 22 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4889 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vergoeding door het Rampenfonds zal afhangen van de medewerking van het gehele Nederlandse volk Als de bewoners van Tuindorp-Oostzaan, zoals verwacht, eind volgende week weer hun woningen betrekken, wordt voor hen de belangrijke vraag urgent: Hoe wordt de vergoeding van de schade geregeld Evei. ;s na de stormramp van 1953 is het Nationaal Rampen fonds ingeschakeld. Wat dit fonds zal kunnen vergoeden hangt af van de medewerking van het gehele Nederlandse volk. Het rampenfonds heeft de schade op dertien miljoen AANKLACHT TEGEN ADENAUER INGEDIEND Een 31-jarige politieman, Horst Schmidt, te Hamburg heeft te Bonn een aanklacht tegen bondskanselier Adenauer ingediend wegens diens opmer king in een radiotoespraak dat anti-semitische kladderaars ter plaatse een flink pak slaag moet worden toegediend. Schmidt is van mening dat Adenauer hiermee aanzette tot een strafbare handeling. Indien de openbare aanklager te Bonn de zaak ontvankelijk verklaart, zal om opheffing van de parlementaire onschendoaar- heid van de bondskanselier, die lid van de bondsdag is, worden verzocht. LOEMOEMBA VRIJGELATEN Naar donderdagavond in ■Kon golese delegatiekringen in Brus scl wordt vernomen zou de lei der van de nationale Kongolese beweging in Stanleystad, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens eerder op de dag uit Leopoldstad ontvangen berich ten werd deze politieke leider veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf wegens opruiende activiteit. Hij heeft reeds drie maanden in voorarrest doorge bracht. De zeven afgevaardigden van de beweging van Loemoemba hebben donderdagochtend in Brussel medegedeeld niet aan de R. T. C. over de Kongo te zullen deelnemen, indien Loemoemba niet op vrije voeten zou worden gesteld. In het bericht over de vrij lating, dat donderdagavond dooi de Belgische radio werd uitge zonden, wordt niet gezegd of Loemoemba naar Brussel zal mo gen vertrekken om alsnog aan de woensdag begonnen bespre kingen deel te nemen. In officiële Belgische kringen zei men donderdag van de vrij lating van Loemoemba niets af te weten. Z. M. de sjah van Perzië en keizerin Farah Diba hebben in Teheran een bezoek gebracht aan het Farabi-ziekenhuis, bij welk bezoek aan de sjah is verzocht de titel van erepresi dent van het Perzische Instituut van Oogheelkundige te accep teren. Een lid van de ziekenhuisstaf kust hier de hand van de keizerin. gulden geraamd. Ook uit andere bronnen kan hulp worden ver wacht. aldus een mededeling van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken aan de be woners van Tuindorp-Oostzaan. Om zo snel mogelijk de scha de gedetailleerd te kunnen vaststellen zullen onmiddellijk vijf- a zeshonderd ambtenaren de schade komen opnemen. El ke enqueteur zal per dag vijf woningen bezoeken om tezamen met de bewoner de schade glo baal vast te stellen. Verwacht wordt dat dit twee dagen zal kosten. Maandagavond a.s. zul len deze enqueteurs op het stad huis instructies krijgen voor hun werk. Alle geëvacueerden, wier adres bekend is, zullen van de gemeente maandag a.s. een bro chure van zestien pagina's toe gezonden krijgen waarin alle bijzonderheden over de hulpver lening, schaderegeling enz. uit voerig staan vermeld. Het rampenfonds heeft zoals bekend de overstroming tot nationale ramp verklaard; de regering heeft zich daarover nog niet officieel uitgesproken. Jeugd kollekteerde Vijf jongens en vijf meisjes van het jeugdcomité van actie, dat met goedkeuring van het Nationaal Rampenfonds en on der auspiciën van het Koningin Wilhelminafonds in Amster dam voor de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam Noord heeft gecollecteerd, zijn gisterochtend naar het Amster damse stadhuis getogen en heb ben daar vol trots het eerste tastbare resultaat van hun werk 5000,aan burgemeester Van Hall aangeboden. De 16- jarige voorzitter van het comi té, Jeroen Noordervliet, voerde daarbij het woord. Petroleum voor Tuindorp Een te 's-Gravenhage geves tigde oliemaatschappij (Caitex) heeft besloten twintigduizend liter petroleum gratis ter be schikking te stellen van de be woners van Tuindorp-Oostzaan. Via de centrale verzorgings- dienst van de gemeente Amster dam zal de oliemaatschappij twaalfhonderd blikken met vier liter petroleum voor gratis dis tributie beschikbaar stellen. De rest, 15.200 liter, zullen de ver kopers van de maatschappij gratis uitdelen zodra de bewo ners in hun huizen zijn terug gekeerd. MacMILLAN ONTMOET VERZET OP ZIJN REIS DOOR AFRIKA Premier MacMillan van Enge land, die op het ogenblik een reis door Afrika maakt en don derdag in Noord-Rhodesia o.m. besprekingen zal voeren met de voornaamste politieke par tijen in dit gebied, bevindt zich tussen twee vuren. Enerzijds is hem door de verenigde nationale onafhanke- lijkheidspartij een splintergroep van het machtige Afrikaanse nationale congres in Noord- Rhodesia een memorandum overhandigd, waarin met bittere strijd wordt gedreigd, zo de Afrikanen dit jaar niet ter stem bus zullen gaan om zelf over hun toekomst te beslissen. Daarvoor was de Britse pre mier door de in oppositie zijnde dominionpartij van Zuid-RIiode- sia gewaarschuwd dat Zuid- Rnodesia misschien uit de fe deratie met Noord-Rhodesia en Njassaland zal treden als de veiligheid van de Europeanen niet gewaarborgd wordt. De partij zegt in een verkla ring dat Engeland vastbesloten is om Noord-Rhodesia en Njassaland regeringen van in heemsen te geven en dat dit tengevolge zal hebben dat de federale regering beheerst wordt door Afrikanen. Discontoverhoging in Engeland Het disconto van de Bank of England is gisteren onmiddellijk ingaande met een vol procent verhoogd van 4 op 5 pet. Reeds b>-ouk in het Kongolese eenheidsfront Reeds op de tweede dag van de ronde-tafel-conferentie in Brus sel wordt het aan de vooravond van de besprekingen gevormde „eenheidsfront" van de heterogene Kongolese delegatie aan een proef onderworpen. Oorzaak daarvan is het besluit van de volge lingen van de donderdag in Stanleystad in de Kongo tot zes maan den gevangenisstraf veroordeelde Kongolese leider Loemoemba niet aan de ronde-tafel-conferentie te zullen deelnemen, indien deze niet in vrijheid wordt gesteld en aan de Brusselse besprekingen kan deelnemen. Loemoemba, de voorzitter van de in Stanleystad en omgeving invloedrijke nationale Kongole se beweging, werd donderdag deze straf opgelegd wegens op ruiende activiteit. Zijn partij zou op de R. T. C. worden ver tegenwoordigd door zeven afge vaardigden, van wie vier advi seurs. In antwoord op vragen over het verloop van de besprekingen op de R. T. C. van donder dagochtend werd van Belgische zijde medegedeeld, dat „reeds van een breuk in het Kongolese eenheidsfront is gebleken". Het is nog niet bekend, of dit bete kent, dat de Kongolezen het voorbeeld van Loemoemba's vol gelingen niet zullen volgen. Overigens houdt de conferen tie zich nog steeds bezig met allerlei procedurekwesties. Pas in de loop van de volgende da gen zullen de volgende twee belangrijke kwesties aan de orde komen 1. Zal de conferentie een ad viserende taak blijven houden, zoals door de Belgische regering is beoogd, of zal de conferentie beslissende bevoegdheden krij gen, zoals de Kongolezen heb ben geëist? 2. De vraag of overeenstem ming kan worden bereikt over de eenheid van het onafhanke lijke Kongo, of dat de bestaande tegenstellingen onder de Kongo lezen zelf tot versnippering 'zal leiden, waartegen trouwens mi nister-president Eyskens woens dagochtend in zijn openingsrede waarschuwde. In Belgische kringen wordt de tweede vraag als het belangrijke punt van de conferentie be schouwd. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op de bestaan de tendenties in de afvaardiging van Katanga, de provincie die bijna tweederde van de waarde van de totale uitvoer op brengt en waar stemmen zijn opgegaan tot de stichting van een eigen staat. Overigens werd er in Belgi sche kringen op gewezen, dat het niet de vraag is, of, maar wanneer de souvereiniteit aan de Kongolezen zal worden over gedragen. „Ook met het oog op de economische zekerheden voor het bedrijfsleven zouden wij lie ver over drie, dan over negen maanden het bestuur overdra gen," aldus zeide men. De Belgische regering zal haar voortbestaan verbinden aan de uitvoering van de wetsontwer pen, die zij als resultaat van ,1e ronde-tafel-conferentie bij het parlement zal indienen. Dit heeft de Belgische minister voor Kongo, De Schrij ver, donderdag op de conferen tie over de politieke toekomst van Belgisch Kongo meegedeeld. Deze verklaring wordt in con ferentiekringen gezien als een antwoord op de Kongolese eis dat de aanbevelingen van de R. T. C. voor de Belgische rege ring en het parlement een bin- NOORSE TANKER UIT DE MOEILIJKHEDEN Het machinekamerpersoneel van de 15.797 ton grote Noorse tanker „Tank Empress" is er gisteravond in geslaagd, de schade aan de voortstuwingsin stallatie met eigen middelen te herstellen. De „Tank Empress' lag sinds woensdagmiddag op 15 mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel. De zee sleepboten „Holland" van Dcek- sen op Terschelling, en „Cycloop" en „Hector" van Wijsmuller te IJmuiden zijn naar de thuishaven terugge keerd. De tanker is onderweg gegaan naar het Kielerkanaal om in Zweden verder gerepa reerd te worden. Geschenken voor Prinses Margriet Een deputatie van het Prinses Mar griet Fonds heeft H. K. H. Prinses Margriet woens dag in het paleis Soestdijk een ver jaarsgeschenk aangeboden, be staande uit een boek en een ver jaardagstaart. De foto toont tij dens deze plech tigheid van links naar rechts: de tienjarige twee lingbroertjes Jo hannes Cornelis en Taerts Doeke de Boer. Mej. A. Ingen Housz en Prinses Margriet. dend karakter zullen hebben. In de Kongolese kringen acht men inwilliging van deze eis een voorwaarde voor het slagen van de conferentie. Naar een Belgische woord voerder na afloop van de bespre kingen van donderdag, die heden middag zullen worden voortge zet, meedeelde heeft de leider van iict nationalistische kartel, Kasavoeboe, op de conferentie de eis herhaald dat op basis van de in de komende dagen te vormen wetgeving zonder verder uitstel wordt gevormd. Ook andere Kongolese afge vaardigden legden donderdag verklaringen af, die eisen tot het spoedig verkrijgen van de onafhankelijkheid inhouden. Cubaanse gezant in Madrid teruggeroepen De Cubaanse premier Fidel Castro heeft de Spaanse ambas sadeur te Havanna, Juan Pablo de Lojendio, markies van Vellis- ca, 24 uur gegeven om Cuba te verlaten. Dit geschiedde nadat de am bassadeur zich onverwachts in liet met een televisie-uitzending, waarin Castro vragen werden ge steld. De Spaanse ambassadeur, die niet was uitgenodigd om de uit zending bij te wonen, onderbrak deze met de verklaring dat hij erin beschimpt werd. President Dorticos verklaarde dat de Cubaanse regering offi cieel had besloten de ambassa deur uit het land te zetten. Fidel Castro verklaarde nog dat de Cubaanse ambassadeur in Spanje. José Miro Cardona, on verwijld terug zal worden geroe pen, „waarna wij de ontstane toestand zullen bestuderen". Belangrijkste diplomatieke incident In Havanna beschouwt men het gebeuren als het belangrijk ste diplomatieke incident sedert Castro's machtsoverneming. De ambassadeur zou zich heb ben opgewonden over een uit lating van Castro dat de Spaan- (Adv.) se ambassade betrokken was bij bepaalde contra-revolutionaire handelingen. De markies was de studio ingerend en had zich met ge weld een weg naar de camera's gezocht om daar zijn mening te laten horen. Het voorval duurde een kwartier, waarna de uitzending werd gestaakt en de ambassadeur naar buiten werd geleid. Castro kreeg nog gelegenheid de kijkers te vertellen dat de ambassadeur „een falangist", on eerbiedig. onbeleefd, en een ver tegenwoordiger van de tirannie die het Spaanse volk al langer dan 20 jaar onderdrukt" was. De ambassadeur liet donder dagochtend een verklaring uit geven waarin hij stelde na de ge wraakte „lasterlijke opmerkin gen" naar de studio te zijn ge gaan om de programmaleiding te vragen hem gelegenheid te geven de aantijgingen van Fidel Castro te weerspreken, hetgeen hem door de premier en anderen ge weigerd was. „Desondanks kon men toch niet verhinderen dat het Cubaanse volk mijn protest tegen de laster te horen kreeg", aldus de ambassadeur, ap stf'M sairpeui aa 'uaguippueq De Cubaanse gezant in Madrid is voor overleg naar Cuba terug geroepen. Hij is gisteren naar Havanna vertrokken. 37 personen kwamen om het leven; vier passagiers en vijf bemanningsleden overleefden de ramp Een Supereonstellation van (le luchtvaartmaatschappij „Avian- ca" met 46 mensen aan boord is gisterochtend in de Montego Baai van Jamaica (Brits-West- Indië) neergestort. Een woord voerder van Pan American deel de mee dat 37 mensen zijn om gekomen. De overlevenden zijn vier passagiers en vijf beman ningsleden. Het toestel was op weg van New York naar Colom bia. „Avianca" is een dochtermaat schappij van de Pan American World Airways. Het toestel was in Miami opgehouden voor een reparatie aan de motoren. In de afgelopen dagen zijn drie lijnvliegtuigen neerge stort. Een Caravelle van de S. A.S. nabij Ankara met een verlies van 42 mensenlevens, een Viscount nabij Holdcrott in Virginia (50 doden) en thans het toestel van „Avianca". Slachtoffer kwam na een uur bewusteloos te hebben gelegen weer bij Gisternacht hoeft een nog onbekende man gepoogd door middel van wurging de 25-jarige mej. Trijntje P., een bewoonster van „De Walletjes" te Amsterdam, van het leven te beroven. De vrouw ge raakte bewusteloos en kwam pas geruime tijd later weer bij kennis. Zij waarschuwde toen de kaïnerverhuurster. De vrouw werd naar het Bin nengasthuis vervoerd. Pas in de middag heeft de recherche haar in het ziekenhuis kunnen ver horen. De politie neemt aan dat de dader in de mening heeft verkeerd, da.t zijn slachtoffer dood was. Uit de kamer van de vrouw is geld verdwenen. Met een door het gebeurde nauwelijks aangetast moreel, aldus een rechercheur van het bureau Warmoesstraat, heeft Tini, zoals men het slachtoffer in de buurt noemt, gistermiddag in het Binnengasthuis verklaard wat zij zich herinneren kon. In een cafe aan de zeedijk, waar zij zelf omstreeks half twee 's nachts naar toe was gegaan, kwam om kwart voor twee een man binnen, die volgens haar de dader is. Ze kwam met hem in gesprek en toen het café een kwartter later gesloten werd, ping het tweetal per auto naar A Oude Zijds Voorburgwal 169. waar Tini sinds kort een ge huurde kamer op de eerste ver dieping bewoont. De auto werd door een tweede man bestuurd. Het was geen taxi, aldus de re cherche. Omstreeks 3 uur 's nachts deed de man een poging haar te wurgen. Hij drukte haar met beide handen zo hard de keel dicht, dat het strottenhoofd verwondingen opliep en zij vrij wel terstond, zonder een kik te kunnen geven, bewusteloos raak. te. Om 4 uur kwam ze echter weer bij. De man was verdwe nen. Boven haa.r linker siaap had ze een gapende wond, waar uit bloed droop. De recherche neemt aan, dat de dader haar met een kleine stenen asbak, die in de kamer stond, een klap heeft toegebracht. Van die as bak zijn tenminste scherven naast haar aangetroffen. Ze waarschuwde daarna het echtpaar van wie ze de kamer heeft gehuurd, de politie werd opgebeld en kort daarna werd ze naar het Binnengasthuis ge bracht. Ze is niet ernstig ge wond, al moet het strottenhoofd nauwkeurige verzorging hebben. Het slachtoffer kon van de man geen naam, adres of be roep opgeven. Wel verstrekte zij de recherche een vaag signale ment. Volgens haar is hij een Nederlander, die met een zuide lijk accent spreekt. Hij zou uit haar handtas 40,tot 50, hebben gestolen. De recherche bracht gister avond een bezoek aan het café aan de zeedijk in de hoop van de kelners of andere bezoekers iets over identiteit van de man te weten te komen. 500 gevallen van anti semitisme in 34 landen Volgens een rapport van het Joodse wereldcongres hebben zich sinds 25 december van het vorige jaar meer dan 500 geval len van antisemitisme in 34 lan- len voorgedaan. Dit rapport zal aan de be stuurscommissie van het con gres, dat op 1 en 2 februari in Amsterdam bijeen zal komen, worden voorgelegd. De meeste gevallen deden zich voor in West-Duitsland; daarna volgens de V.S.. Italië Engeland, Frankrijk en Zweden. Dinsdag stortte in Turkije een vliegtuig van de Amerikaanse marine met 16 mensen neer. Reddingsploegen hebben dit nog niet bereikt. Nederlanders onder de overlevenden De ,,Avianca"-luchtvaartmaat- schappij heeft meegedaeid dat tot de overlevende passagiers van het neergestorte vliegtuig twee Nederlanders behoren. Het Britse persbureau Reuter geeft als hun namen: N. Wytzes en R. Loven, beiden afkomstig uit Den Haag, maar resp. wo nend in Virginia en Washington. Uit het zuidwesten naderde de voorste begrenzing van zachte lucht, afkomstig van de Golf van Biscaye. Dit warmtefront werd voorafgegaan door zuidoostelijke winden die de gehele dag koude lucht van het vasteland aanvoer den, waarin het kwik tot om streeks 2 graden opliep. Boven dien viel de neerslag af en toe in de vorm van sneeuw. In de zachte lucht steeg het kwik in Frankrijk op vele plaat sen tot 14 graden, aan de voet van de Pyreneën zelfs tot 18 a 20 graden. In de loop van de avond drong de zachtere lucht ook Nederland binnen hetgeen naast een belang rijke temperatuurstijging ook motregen en mist veroorzaakte. Het komende etmaal blijven wij ons in de zachte lucht bevinden die met zuidwestelijke winden wordt aangevoerd. Aan de kust kan de wind tijdelijk tot hard toenemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Zacht weer Zacht weer en half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en in de ochtend plaatselijk mist. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestelijke wind. ZATERDAG 23 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.22 8.57 9.37 9.47 n.m. 9.16 9.51 10.31 10.41 ZON MAAN op onder op onder Jan. 23 8.35 17.09 3.10 12.54 24 8.33 17.11 4.23 13.38 25 8.32 17.13 5.32 14.32 26 8.31 17.15 6.34 15.36

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1