Nederland in de storm hand uilen t groeien f Westerstorm met windkracht elf veroorzaakte veel schade Storm op zee eiste zeven mensenlevens W eeroverzicht ISCHELUNKHOUT SCHELLINKHOUT Ontploffing tot blootlegging van steenkolenlaag iét Malinofski over vermindering der Russische strijdkrachten 5.27 8.69 1.44 Fntnkertag htf ftfioHHement; Terneuzen, DONDERDAG 21 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4888 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Hoge waterstand Pont met passagiers op drift Op het land Kracht van ontploffing zal gelijk staan met drie atoombommen Noodlottige botsing 250 schapen verdronken Kleine gaten in dijken geslagen NEDERLANDSE SCHEPEN IN NOOD BELGISCHE LICHTER „VINOTRA II" IN SCHAAR VAN WALSOORDEN OMGESLAGEN KUSTVAARDER „BERMUDA" MET VIJF OPVARENDEN BIJ HOEK VAN HOLLAND IN DE GOLVEN VERDWENEN De slachtoffers De „Drie Gebroeders" De „Lieve Vrouwenkerk" De „Roermond" Het kan vriezen, en het kan dooien NOORSE TANKER IN MOEILIJKHEDEN De storm hinderde het werk in Tuindorp Oosizaan ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT GHANA OP 1 JULI REPUBLIEK BINNEN BRITSE GEMENEBEST Russische reactie op nieuw Amerikaans-Japans veiligheidsverdrag Uw dochtertje zijn Hier vindt U enkele 6.5 cm 15 kg 4 cm 17 kg 0 cm 19 kg a KINDERPY AMA HERENPYAMA Aleen bij: )E EEN GOEDE RAAD. Bij hardnekkige hoest, kramp- en prikkelhoest, verslijming en heesheid. Bronchicum Elixir geeft on middellijk verlichting. Fla con 2,bij elke drogist. 2-pers. LAKEN 5.94 Grote SLOOP Alleen bij: Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande - Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et Losse nrs 9 ct DE VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. In de nacht van dinsdag op woensdag stak in Nederland een westerstorm op, waarin windkracht elt genieten werd. Tot 13.00 uur echter deden er zich geen ernstige ongevallen voor. Wel wer den enkele mensen licht gewond en werd vrij veel schade aange richt. De gebruikelijke lange lijst van kleine moeilijkheden: afge rukte bomen en ingewaaide ruiten kwam ook deze keer voor, zij het gezien de kracht van de wind in mindere mate dan te verwachten was. Erger was het deze keer in de sector grote moei lijkheden. Op zee raakten verscheidene Nederlandse schepen in moeilijk heden (zie daarvoor Nederlandse schepen in nood). Hoewel de waterstand formeel een halve meter te laag was voor een derge lijke maatregel en hoewel de wind net niet uit de gevaarlijkste hoek woei, stelde Rijkswaterstaat gistermorgen een beperkte dijkbe waking in bij Harlingen en Den Helder. Dat de waarschuwing voor be perkte dijkbewaking in het noor den geen al te vlugge maatregel was bleek te 12.00 uur, toen drie uur voor de verwachte ver hoging van twee meter het water al 2,32 meter hoger stond dan normaal. De pont over het Zwartewater, tussen Genemuiden en Zwart sluis sloeg door de harde wind van zijn loopkabels en dreef een eind stroomopwaarts. Passagiers en bemanning maakten enkele angstige ogenblikken door. doch sleepboten en de politie slaagden er in de pont in de buitenhaven van Genemuiden te brengen bij welke manoeuvres twee beman ningsleden van een sleepboot over boord gingen, doch konden worden gered. De veerdienst is thans door hoog water en ijs gang geheel gestremd. Ook op liet land liet de wester storm zich terdege gelden. Tot gisteravond 18.00 uur bleek dat één Nederlander het leven verloren heeft als gevolg van de stormwinden. De 70-,jarige vee koopman Jan Leusink werd ge dood, toen een rukwind hem met zijn fiets onder een auto drukte. Het ongeluk gebeurde bij Olde- broek op de Rijksstraatweg. In Slotervaart, een der nieuw ste wijken van Amsterdam-West, woei een houten noodkerk van de Gereformeerde Gemeente om, nadat eerst het dak weggezeild was. Het dak van het Sportfondsen- bad Oost in Amsterdam toonde neiging tot instorten, doch kwam later van dit plan terug, zodat de zwemlessen hervat konden wor den. In Den Haag kon een rij-in- structeur nog juist op tijd rem men zodat hij voorkwam dat zijn leerling, hijzelf en zijn wagen onder een grote omwaaiende boom verpletterd werden. In Rotterdam kwam een boom terecht op de auto van een jour nalist. Te Bergum wóei het dak van een nieuwe villa weg en kwam in de tuin terecht. De schoor steen viel door de garage en vernielde een auto. In Rijswijk woei het dak van een houten noodschool, die deel uitmaakt van een complex van De Russen zullen, teneinde een belangrijke steenkolenlaag bloot te leggen, een enorme ontplof fing teweeg brengen waarvan de kracht gelijk staat met drie atoombommen van het type dat voor Hirosjima gebruikt werd. Dinsdagmorgen zijn bii Oegst- geest twee auto's met volle snelheid recht op elkaar ingere den met als gevolg, dat vier mensen ernstig werden gewond. Een kleine autobus uit de rich ting Den Haag wilde een tiental kilometers buiten Oegstgeesl een vrachtwagen inhalen. Het busje ging echter slingeren en reed recht op een personenwagen in, die uit de richting Amsterdam kwam. De klap was zo hard, dat de carosserie van het busje van het chassis gerukt werd. Van de personenwagen werd de motor in het instrumentenpaneel gedrukt. Het blad „Sowjet-Rusland". dat dit bekendmaakt, schrijft dat de hoeveelheid explosieve mid delen waarvan de naam niet wordt onthuld zal neerkomen op 50.538 ton. De explosie zal ge schieden in Zuid-Jakoetsk. Over een lengte van 1.500 me ter en een breedte van 70 meter zullen 44 gaten van een gemid delde diepte van 45 meter wor den geboord. Op de bodem van elk gat zal een ..explosieven- kamer" worden gemaakt. In deze ..kamers" zullen de 55.558 ton explosieven worden geplaatst. Door de ontploffing zullen tien miljoen kubieke meter aarde en rotsen omhoog komen en zal een geul ontstaan waarvan de basis 65 meter breed is. Aan het aard oppervlak zal deze geul bijna 200 meter breed zijn. De voorbereiding van deze ont ploffing kost drie a vier maan den. Met klassieke middelen, zo als bulldozers en/, zou een der gelijk karwei drie tot vier jaar vragen. De ontploffing is van zeker he la ng met het oog op de middelen tot liet ontdekken van onder grondse ontploffingen een ge schilpunt op de conferentie in Genève over het heëindigen van kernwapenproeven. drie scholen. De scholen zijn thans gesloten. Te Noordbarge bij Emmen woei het dak van de boerderij van landbouwer Klasen. Het woonhuis bleef gespaard. De varkens werd gered. Te Nieuw Amsterdam zag me vrouw T. Schuring plotseling een muur van haar hoeve omslaan en instorten. Een landbouw- schuur ernaast, van de landbou wer Siebring, stortte eveneens in. Hier viel het puin op landbouw werktuigen en dergelijke, waar door een aanzienlijke schade werd veroorzaakt. In Dordrecht verdronken on geveer 250 schapen op een gors onder Melissant. Eveneens in Dordrecht joeg het water zo hoog op. dat de bouwput voor de nieuwe Boom- brug vol dreigde te lopen. Om de damwand niet onder te grote druk van het water te laten moest men het gat vol laten lopen. Bijna overal in het land had den politie en brandweer druk werk met het opruimen van af gerukte takken, stukken dak- lood, vernielde ruiten, in scher ven geslagen dakpannen, afge knapte t.v.-antennes, weggebla zen vuilnisblikken, fietsen, e.d. In de Eieriandse dijk bij Cooks- dorp op Texel zijn twee kleine gaten geslagen van 10 en van 15 vierkante meter. De gehele dag was de situatie allesbehalve ge ruststellend. De dijk is zeer oud. Met zandzakken en zeilen werden de gaten gestopt. In de dijk rond het Zuidholland se eiland Tiengemeten zijn in de loop van de dag. gisteren, 7 of 8 kleine gaten geslagen. Het dijk- leger vulde ook hier de lacunes op met zandzakken. Door het iets gunstiger weer is er geen gevaar voor dijkbreuk. NNÈ Door de zware storm die in de nacht van dinsdag op woensdag is opgestoken zijn verscheidene schepen in min of meer ernstige moeilijkheden geraakt. Te ongeveer 16.00 uur sloeg in de Schaar van Walsoorden ter hoogte van de grote boei 48 en de zwarte boe: ,~9 de Belgische lichter „Vinotra II" om. De schipper en zijn vrouw zijn hierbij om het leven gekomen. De „Vinotra II" was op weg naar Hansweert en was geladen met zes losse tanks met palmnootolie. Drie van deze tanks zijn inmiddels door sleepboten van de firma Muller te Ter- neuzen aan boord genomen. De sleepboten blijven in de omgeving van het wrak. De dienst van Rijkswaterstaat zal zo spoedig moge lijk op deze plaats een wrakboei neerlaten. Volkomen onverwacht is gistermiddag de Nederlandse kustvaar der „Bermuda" gekapseisd. De vijf opvarenden zijn alle omgekomen. Gistermorgen vroeg kreeg de „Bermuda" water in de machine kamer. Het steeg tot twee meter en het schip begon slagzij te ma ken. Er werd sieepboothulp ge vraagd. De „Gele Zee" maakte vast en begon de moeizame toeht van zes mijl naar Hoek van Hol land. De sleepkabel brak echter, de „Bermudsf' raakte weer op drift. Men slaagde er echter in weer vast te maken en geduren de twee mijl ging het gc?d. Toen sioeg de*7,Bermuda" plotseling om. De kapitein had al eerder in de ochtend bedankt voor de red dingboot. De ..Bermuda" bleef nog geruime tijd ondersteboven drijven. De reddingboot „President Jan Leis", een helicopter en de sleep boot „Gele Zee" dat zijn 450 me ter sleepkabel over boord had gezet om snel te kunnen wenden, bleven nog geruime tijd op de plek zoeken naar overlevenden, doch vergeefs. De bemanning van de ..Bermu da" bestond uit: kapitein A. Wes ters. 43 jaar. uit Suffolk Enge land); bestman J. Sohokken- broek, 19 jaar, uit Stadskanaal; matroos J. Sturm, 17 .jaar, uit Vlissingen; matroos (o.g.) F. Cats, 19 jaar, uil Den Haag en kok A. L. Hofstra, 16 jaar, uit Leeuwarden. VRIJDAG 22 JANUARI De schipper van de kotter „Drie Gebroeders" die drie dagen lang getracht heeft zijn schip te behouden, is over boord gestapt en naar het land gelopen. Het schip liep zaterdag aan de grond en kon noch door hoog water, noch door sleepbootkracht weer vlot komen. Nadat iedereen, behalve kapitein Jaap Slot, van boord was gegaan, brak er brand uit. De kapitein kon bij het blus sen geen hulp krijgen van red dingboten e.d. omdat zijn schip te ver landinwaarts lag. Eerdere pogingen hadden reeds het leven gekost van een der opvarenden van een sleepboot. Gistermorgen is de kapitein van boord gegaan, toen zijn schip nog maar vijftig meter van de voet van de duinen lag. Het ligt nu bijna geheel droog. Hot. vrachtschip „Lieve Vrou wenkerk" geraaKte eerst op drift, wist later positie te hou den door het uitwerpen van twee ankers, maar sloeg later toch weer van die ankers los. De sleepboot „Holland" van de fa. DoeKsen die eerst op weg was naar de Nederlandse mijnen veger „Roermondstevende la ter op de „Lieve Vrouwenkerk" ai. Men wist echter niet vast te maken, omdat de hoge zeeën dit beiemmerden. Het schip dreef hoe langer hoe meer af naar de kust en geraakte om ongeveer kwart voor eén vast op liet strand van Vlieland, Noch de reddingboot „Brandaris", noch de „i-ionand" konden in de nabij- tieid Komen. Personeel en de reddingscom missie der Kon. Noord- en Zuid- 1 i-ioiianuse Reddinginaaischappij te Vlieland zijn woensdagavond met vrachtauto's naar de ge strande „Lieve Vrouwekerk" ge reden. Het schip ligt op de Vlie- hors, de grote zandplaat ten wes- 1 ten van het eiland Vlieland, die eens een deel van het eiland uil- maakte. Normaal ligt dc plaat droog; alleen bij hoge water stand staat het onder water. Doordat de vloed alweer begon op te komen en er 's middags met veel water weg was, was het niet mogelijk de scheepsbe manning door middel van een wippertoestel van boord te halen. De auto's konden namelijk niet langer ter plaatse blijven, daar er anders een grote kans was dat zij door het zeewater over spoeld zouden worden. De wind is inmiddels gaan liggen en voor de bemanning is er geen gevaar. Van morgen omstreeks zes uur met een wippertoestel dc men sen van boord te halen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de be manning, als het weer zich gun stig ontwikkeld zo van boord kan stappen. De Nederlandse mijnenveger „Roermond" kwam eveneens door de Westerstorm in moei lijkheden te verkeren. Het schip kreeg een mankement aan het roer. De kruiser „De Ruyter" bevond zich niet zo ver van dit schip af eveneens in volle zee en traentte het te bereiken. Van de basis Valkenburg steeg een „Neptune" op om contacten te onderhouden. De moeilijkheden voor de Ne derlandse mijnenveger „Roer mond" zijn thans ook bijna voor bij. Hedenochtend zal het schip waarschijnlijk de haven van Den Helder bereiken. Te 18.45 uur heeft de sleepooot „Simson" van de firma Weismuller. vastge maakt. De sleepboot „Cycloop" blijft in de buurt om eventueel stuurassistentie te verlenen bij het binnenvaren van de haven. Weismuller heeft een contract op Lloyds open form (no cure no pay) met de marine. Het „vangen" van de „Roermond" is niet zonder moeilijkheden ver lopen. Omdat de „Roermond" geen roer meer had moest het op zijn motoren koers zien te houden. De vaart die het daarbij ontwik kelde was voor de sleepboot kapiteins reden tot zorg. Juist bij die telkens optredende tempe ratuurswisselingen kan Uw sluimeren de reumatiek en lendenpijn onver wachts in alle hevigheid weer oplaaien rijf Uw pijnen weg. Uw spieren weer soepel en Uw gewrichten weer lenisr met de beroemde Kloosterbalsem (Akker- Balsem), waarvan al drie geslachten zeggen: ,,Geen goud zo goed.'' Het Noorse tankschip „Tank Empress" heeft om vijf over half acht gisteravond geseind, dat het ter hoogte van het lichtschip Texel in ernstige moeilijkheden is geraakt en sleepbootassistentie nodig heeft. Twee sleepboten, de „Holland" en de „Cycloop", die beiden op de Noordzee zijn, hebben koers gezet naar de „Tank Empress". De „Tank Empress" meet 15.797 ton en is in 1950 gebouwd. Eigenaar is de maatschappij Sigurd Herlovson and Cy a-s te Oslo. De storm, welke gisteren Ne derland geselde, leverde extra moeilijkheden op voor de tech nici aan de pompen welke wer ken aan de droogmaling van Tuindorp Oostzaan in Amster damNoord. Tuinhuisjes uit de volkstuintjes werden n.l. door de wind tot aan de Cornelis Douwesweg achter de N. D. S. M. gedreven en nestelden zich met wrakhout en dergelijke voor de aanzuigleidingen van de pom pen. Er moesten bootjes aan te pas komen om de mondingen van de pijpen vrij te maken. i De Sowjetrussische minister van Landsverdediging, maar schalk Malinofski, heeft dinsdag j.l. op een bijeenkomst van offi cieren van het garnizoen te Mos kou verklaard dat de voorgestel de vermindering van de Russi sche strijdkrachten met een der de geenszins liet vermogen of de vuurkracht der Sowjet-weer- macht zal aantasten. „In geval van een aanval op de Sowjet-Unie of een ander socialistisch land zullen de aanvaller of aanvallers met kernwapens letterlijk van de aardbodem worden wegge veegd. Geen leger heeft ooit over een dergelijke techniek of vuurkracht beschikt", aldus Malinofski. De minister keerde zich in krachtige bewoordingen tegen Adenauer en diens politiek. Hij zei ook dat er weliswaar aanwijzingen bestaan voor een verdere internationale ontspan ning. „doch wij mogen niet ver geten dat in de NAVO-landen nog sterke krachten aan het werk zijn, die voortzetting van de koude oorlog en van de bewape ningswedloop wensen". De minister deelde mede dat de vermindering der Sowjetrussi sche strijdkrachten met 'n derde in de loop van 1960 en 1961 zal worden uitgevoerd. Zij moet in de herfst van 1961 voltooid zijn. Een aantal militaire eenheden, bases, arsenalen en militaire scholen zal worden opgeheven, terwijl de administratieve leger staven aanzienlijk zullen worden ingekrompen. „In totaal 'al een kwart mil joen officieren, onder wie een aantal generaals en admiraals, worden ontslagen. Zij zullen zich echter gereed moeten houden om in geval van nood hun functies weer te aanvaarden", besloot Malinofski. Dc depressie die woensdag langs onze kust een zeer zware nooi dwesterstorm veroorzaakte, trok over noord-Duitsland naar het oosten en in de avond nam de wind snel af. Over de Britse eilanden nadert een krachtige rug van hoge luchtdruk, zodat er in de nacht weinig wind zal zijn, waarbij de temperatuur tot enkele graden onder het vries punt kan dalen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.21 7.56 8.36 8.46 n.m. 7.58 8.33 9.13 9.23 ZON op onder Jan. 22 8.36 17.08 23 8.35 17.09 MAAN op onder 1.56 3.10 12.17 12.54 Tussen de Britse eilanden en de Azoren komt een krachtige zuidwestelijke luchtstroming voor. waarmee zeer zachte lucht in de richting van de Noordzee wordt getransporteerd. Het front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, trekt voorafge gaan door een zóne met regen en sneeuw over de Britse eilanden. Verwacht wordt dat de zachte re lucht vandaag tot over een groot deel van ons land zal door dringen, waarbij de wind toe neemt uit zuidelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Wind uit zuidelijke richtingen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Tot malig of krachtig toenemende, zuidooste lijke wind. Temperaturen om het vriespunt, maar later in het zuidwesten van het land door dringen van zachtere lucht. Ghana wordt op 1 juli een re publiek binnen het Britse Ge menebest en zal op die datum zijn eerste president installeren indien zijn parlement en bevol king de republikeinse grondwet die thans in de laatste fase van voorbereiding' verkeert, goedkeu ren. Dit is officieel te Accra, de hoofdstad van de sinds drie jaar onafhankelijke staat (de voormalige Britse kolonie Goud kust), bekendgemaakt. In april zal een volksraadple ging worden gehouden waarin de bevolking wordt gevraagd of zij de idee van een republikein se grondwet goedkeurt en welke kandidaat zij als nieuw staats hoofd wenst. Waarnemers zijn van mening dat de overgrote meerderheid der bevolking zich ongetwijfeld voor een republiek zal uitspre ken en dr. Kwame Nkroeman, de huidige en eerste pre mier, als president zal verkie zen. Radio-Moskou heeft dinsdag avond premier Kisji verweten dat hij zijn naam heeft gezet on der „een variant van het Ameri kaans-Japanse verdrag van 1951, echter met dit velschil, dat de nieuwe lezing Japan zal meesle pen in militaire operaties, die de Amerikanen in het Verre Ooslen zouden kunnen beginnen". Het nieuwe verdrag brengt geen wijziging in de status van de Amerikaanse troepen en bases in Japan, aldus radio-Moskou.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1