iOFFENHUIS SENSATIE IN GRAZ Spoorwegen gewapend tegen sneeuw en ijs Russische geleerden over Mars Radio en Televisie eierdopjes de lepeltjes bij QJtO llonblokken [ORTING TERNEUZEN 15e jaargang no. 4881 De Kleinzoon van De Vliegende Hollander DAMPO 'W P£ le volle kracht ere undvlees met Ox» ivordt binnen een ;s met bijpassende geel, blauw, grijs, O KKEN 5 cf. "y tien GRATIS genaaid cm vanaf heden dat ze naaister zijn. ]ei ook. nog um gratis .vtVO-wapatS lOF.NTEN ikjes oor 40 ct. AUNGWORST ictatie op de botei- 150 gram 59 ct. r nog in de gelegenheid film te komen zien. ïlegenheid niet 1 Woensdag 13 januari 1^60 Miljonaire zette haar kin deren aan tot diefstal Een geruchtmakende zaak hield en houdt nog de gemoederen zig van de Oostenrijkse bevolking en meer in het bijzonder die an de stad Graz. Aan het licht is gekomen, dat een der rijkste .jgezetenen der stad, met name de weduwe Rose Bernhard-Meir, erzijde gestaan door haar twee minderjarige kinderen, in een riode van amper twee jaar kans heeft gezien om een veertigtal inbraken te plegen. Uitvoerende waren de 16 jaar oude Alfred en de 15 jaar oude Richard. Zij werden echter aangezet, onder wezen en voorgegaan op het slechte pad door hun moeder. Het ele drietal heeft intussen een volledige bekentenis afgelegd en is daarop ingesloten in de gevangenisje Graz. Reeds geruime tijd, circa twee Karen, hield de recherche te Graz in Oostenrijk zich bezig piét een aantal diefstallen, vaarvoor zij geen dader kon aanwijzen en waarin ook overi- Igens alle sporen, aanknopings punten, ontbraken. Speciale sur- Iveillance- en controlediensten werden ingesteld en bestaande verscherpt, doch niets hielp. De laangiften bleven met de regel- |maat van een uurwerk binnen- I komen op het hoofdbureau van I politie en zp brachten de re chercheurs in een wanhopige I stemming. Het vreemde van dit alles was look dat nimmer geld of siera den werden ontvreemd, doch dat de daders het in hoofdzaak voorzien hadden op etenswaren, voornamelijk in blik, dranken en kleding. Dit had aanvankelijk tot gevolg, dat de politie in een bepaalde richting zocht en haar oeen waren voornamelijk ge richt op zwervers, vluchtelingen en zigeuners. Doch alras moest zij deze stelling laten varen, toen bleek dat de daders niet in dergelijke kringen gezocht moes ten worden en zo begonnen de op- en nasporingen weer op nieuw, doch zonder resultaat I overigens. Op heterdaad betrapt Maria Gröbl, 40 jaar oud, is een forse vrouw en voor géén klein geruchtje vervaard. Al een lange reeks van jaren regeerde ze met sterke hand de gang van zaken in de keuken van het voorname, aan de grote markt I te Graz gelegen, hotel ,,De Gou- I den Leeuw", waar ze ook inwo nend was. Op een vroege morgen in de maand september van het vorig i jaai, het zal ongeveer 4.C0 uur k geweest zijn, schrok onze Maria wakker. Ze hoorde vreemde ge luiden beneden haar. Toen glas gerinkel. Onraad! De struise keukenprinses, stapte voorzich tig uit haar bed. Uit haar raam loerde ze op de achter het hotel gelegen binnenplaats en toen begreep ze ook, waarom Donar, een forse herdershond, die op de plaats z'n kennel had, geen alarm maakte. De hond deed zich tegoed aan een enorme biefstuk, welke de dieven het dier hadden voorgezet- Geruisloos verliet Maria Gröbl aan de voorzijde het hotel, de deur achter zich sluitend. Vlie gensvlug liep ze om het gebouw heen naar de achterzijde en daar, door het verlichte keuken raam, zag ze de inbrekers aan het werk. Jongens, kinderen nog. meende Maria, maar toch nam ze haar maatregelen en afdoende ook. Met een grote tuinbank barriceerde ze de keu kendeur, waarna ze alarm maakte. Veertig maal Op haar' hulpgeroep versche- nen enkele politiemannen, alsook een tweetal nachtwakers, I doch het bleek nogal wat voe- f ten in de aarde te hebben voor aleer men de jonge inbrekers in I de boeien kon slaan. De beide daders werden overgebracht naar het hoofdbureau van poli tie, ter beschikking gesteld van de recherche en urenlang ver- f hoord. De inbraak in het hotel „De Gouden Leeuw" gaven de twee onverlaten toe. Dit kon trou wens niet anders, overlopen als ze waren door de struise Maria Gröbl. Maar de rechercheurs, vol argwaan, vroegen méér, zet ten hun kruisverhoren voort en het duurde niet lang meer, toen de verhorende politiemannen ook bijzonderheden kregen te horen over de nog altijd niet opgeloste diefstallen. De jeug dige inbrekers bekenden ten slotte heel wat inbraken (de tel waren zij kwijt) gepleegd te hebben. Neen, gouden of zilve ren voorwerpen, edelstenen of geld interesseerden hen niet, alléén eet- en drinkwaren, vlees- en vleeswaren, kleding en fles sen wijn namen ze mee, dit had moeder hen immers geleerd. Hangende het onderzoek wer den de beide jeugdige daders ingesloten. Op dezelfde dag, en kele uren later, togen de recher cheurs naar de woning van de rijke weduwe Rosa Bernhard- Meir en deze ontving de politie mannen met scheldwoorden en schimpscheutendoch zonder blikken en blozen gaf de ontaar de moeder toe, haar beide min derjarige zoons Alfred en Ri chard, meermalen en minstens veertig keer, tot diefstal te heb ben aangezet. Zij gaf toe, dat ze haar zoons Uy het plegen van de misdrijven de nodige inlich tingen en voorlichting gaf, ter wijl zij ook bepaalde waar en bij wie een ifibraak moest wor den gepleegd, j Vier politiewagens De op dit verhoor volgende huiszoeking bevestigde de ver klaringen van moeder en zoons. Een viertal politie-auto's bleek in de loop van de dag enkele uren nodig voor het overbren gen van een ongehoord grote hoeveelheid eet- en drinkwaren, flessen wijn, vlees- en vleeswa ren en kleding van de meest uiteenlopende kwaliteit. De in- beslaggenomen voorwerpen ver tegenwoordigden naar een ruwe schatting een waarde van onge veer 35.000. Dat is de uitkomst van een optelsom, opgemaakt door een ontaarde moeder, daartoe bijgestaan door haar twee gangsterzoontjes. De officier van justitie, de rechter-commissaris, de crimi nologen, de recherche en de psychiaters hielden zich bij deze vreemdsoortige reeks van diefstallen langdurig bezig met de bestudering van de achtergronden en het .waar om". Éénstemmig kwamen zij tot de conclusie, dat de drijfveer voor dit alles gezocht moest worden in de angst van de 46-jarige vrouw, die als leid ster van het tweetal misdadi gers optrad, voor een derde wereldoorlog, welke het ver lies van haar kapitaal tot ge volg zou kunnen hebben. De angst om een deel van haar geld te gebruiken voor eigen levensonderhoud en van dat van haar kinderen. Deze angst als drijfveer werd ook door de daderes Rosa BernhardMeir op de haar eigen en onbehol pen wijze naar voren gebracht tijdens de verhoren, terwijl ook vast kwam te staan, dat het er in de woning van de miljonaire zeer armoedig uit zag en dat de bewoners in feite geen deken op hun bed hadden. Al met al een vreemde en een sensationele zaak, waar de strafkamer te Graz zich dezer dagen in het openbaar mee bezig zal gaan houden. (Nadruk verboden.) DE MAMMOETWET De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie A.N.O.F. heeft in een schrijven aan de Tweede Kamer haar standpunt inzake enige onderdelen van de Mammoetwet uiteengezet. De A.N.O.F. zou graag in verschei dende onderdelen wijzigingen zien aangebracht. Als er een zelfstandige school voor lager algemeen vormend onderwijs zou komen, moet deze school volgens het A.N.O.F. een cur susduur van tenminste twee jaar hebben. De federatie heeft voorts bezwaar tegen de wijze, waarop in de memorie van toe lichting de cursusduur van het Middelbaar Algemeen Vormend Onderwijs wordt aangegeven. Hier wordt de indruk^evestigd, dat het M.A.V.O. in noofdzaak gegeven zal worden in driejarige scholen. Het is echter absoluut noodzakelijk, de M.A.V.O.-school als een volwaardige vierjarige „Schraaptreinen", propaan- tanks, elektrische verwarmings elementen, briketten, vlammen- spuiters en sneeuwruimers zijn de wapens die de Nederlandse Spoorwegen op het ogenblik ge reed houden voor de strijd tegen koning winter. Na de „barre" winter van 1956, die van het treinverkeer vooral in februari een chaos maakte, zijn enkele spoorwegfunctiona rissen naar Duitsland getogen om daar de elektrische wissel verwarming te bestuderen. Het resultaat van deze studiereis was, dat in het winterseizoen daarop elf belangrijke Neder- schooTte riên.r aldus" hêrVchrij! landse wisselgroepen naar Duits 1 voorbeeld werden verwarmd. Dat Russische geleerden hebben de route voor een raketvlucht naar Mars - de rode planeet in kaart gebracht en binnen twee jaar zou een raket kunnen wor den gelanceerd die om Mars kan cirkelen en naar de aarde kan terugkeren. De mogelijkheid van een vlucht om Mars waarvan de afstand van de aarde* varieert tussen 35 en 63 miljoen mijl wordt aan geduid in het boek vary prof. Sjternfeld -„Van kunstmanen naar ruimtevlucht". Volgens ,',Tass" verklaarde Sjternfeld dat als de lanceersnel- heid werd verhoogd met veertig procent boven het vereiste mini mum tot 16.7 kilometer per se conde, de raket kon worden ge lanceerd in een parabolische baan die kort genoeg zou zijn om de vlucht in slechts zeventig da gen te laten volbrengen. Voorts voorspelde hij dat de eerste Russische ruimteraket, die op 2 januari 1959 werd gelan ceerd en die een planeet van de zon werd, begin januari van het jaar 2113 met de aarde zou botsen. Prof. Martinof, directeur van het Sternberg-instituut voor sterrenkunde in Moskou, ver klaarde voor radio-Moskou dat Russische geleerden de omstan digheden hadden bestudeerd die een ruimtevaarder op Mars zou aantreffen. Leven op Mars is mogelijk en er zijn tekenen van plantengroei, mogelijk van mi cro-organismen. Het is in feite de enige planeet in ons zonne stelsel waar de mens aanvaard bare levensomstandigheden kan vinden. Hij voegde hieraan toe dat eventuele Marsbewoners na een reis van 275 dagen naar deze planeet, daar ongeveer een jaar zouden moeten blijven in afwach ting van een gunstige gelegen heid voor de terugreis, die ook 275 dagen in beslag zal nemen. ven. Voor de beste M.A.V.O.-leer lingen bepleit de A.N.O.F. een vijfjarige opleiding (H.A.V.O.). Voor leerlingen, die op grond van belangstelling en reeds ge dane beroepskeuze toch geen vierjarige M.A.V.O.-school vol tooien, behoort een afsluiting na drie jaar mogelijk te zijn. Tegen afzonderlijke driejarige M.A.V.O.-scholen heeft het A.N.O.F.-bestuur bezwaar. In het schrijven wordt verder gesteld, dat tussen het M.A.V.O. en het Voorbereidend Weten schappelijke Onderwijs (V.W.O.) geen plaats is voor een zelf standige H.A.V.O.-school. De H.A.V.O.-school behoort verbon den te zijn aan een school voor V.W.O. of aan een M.A.V.O.- school. Het bestuur heeft er ernstig bezwaar tegen, dat de voor waarden voor toelating tot op leidingsscholen voor kleuterleid ster en tot kweekscholen bij al gemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Het bestuur acht hier een wettelijk voor schrift een vereiste. Wat de aansluiting tussen het basisonderwijs en voortgezet onderwijs betreft merkt de A.N.O.F. op, dat het toelatings examen een ondeugdelijk slec- tiemiddel moet worden ge noemd. Het acht een proefklasse van twee of drie weken een betere oplossing. Het schrijven besluit met enige opmerkingen over de voor genomen vorming van brugklas sen en over het leerlingenstel sel. aantal is dit jaar uitgebreid tot negentien. De elektrische verwarming is wel het meest ideaal, maar ook het meest kostbaar. Een groot deel van de 12.000 wissels in Ne derland wordt daarom verwarmd met het goedkopere propaangas. Deze verwarmingsmethode is door de N. S. zelf ontwikkeld en zij voldoet zo goed, dat men er ook in het buitenland belang stelling voor toont. In het winterseizoen 1957-'58 werden voor het eerst de zoge naamde handelsflessen met pro paangas ingevoerd. Bij dit sys teem worden de verwarmings elementen aan de spoorstaaf be vestigd. Een propaanfles is na 20 a 24 uur leeg. De gele pro- paantanks die verleden jaar op de emplacementen Amersfoort, Arnhem, Deventer, Utrecht en Zutphen werden geïnstalleerd, behoeven echter pas na een week opnieuw gevuld te worden. Een speciale bedieningsgroep van de N. S. rijdt in vorstperioden regel matig met een tankwagen de emplacementen af om de flessen en tanks weer te vullen. Wanneer het vriest verstoken de N. S. per etmaal 17.300 kilo gram propaangas. In normale winters is de verwarming van de wissels gemiddeld gedurende twintig etmalen nodig. Op het ogenblik kunnen 1500 wissels op 62 emplacementen worden verwarmd. In totaal 300 wissels worden verhit met briketten, die in een asbest cementen bakje op de voet van de spoorstaaf worden beves tigd. De briketten smeulen onge veer acht tot twaalf uur achter elkaar. Bij de strijd tegen sneeuw en ijs maken de N. S. verder nog gebruik van 30 sneeuwruimers en 140 vlammenspuiters. Ernstige stagnatie van het treinverkeer wordt niet alleen veroorzaakt door vastgevroren wissels, maar ook voor ijzelaf zetting op de bovenleidingen. Dit gebeurt voornamelijk wanneer de temperatuur zich om het vriespunt beweegt, Voor het ver wijderen van de ijzelafzetting laten de N. S. zogenaamde .schraaptreinen" rijden. In de nachten van zondag op maandag wordt de frequentie van deze treinen opgevoerd, omdat er dan geen goederenverkeer is en de ijzel vrij spel heeft. (Advertentie.) BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN geven een paar Pottertjes in de mond snel verlichting. Duizenden vinden er dagelijks baat bij. Potter's t-inia is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers In handige platte doosjes u 55 ™nt IMr. H. TEN HEIKEL MY - HILVERSUM Oostduits blad over liefde en geluk „Junge Welt", een dagblad van de Oostduitse communistische jeugdbeweging, schrijft dat jonge mensen die liefde, huwelijk en een goede baan tot hun enig doel in het leven maken, „beklagens waardige wezens" zijn die in een socialistische maatschappij geen achting verdienen. Prof. N. Janzen schreef in een artikel dat het fout is te denken dat liefde het allerbelangrijkste is. Hij waarschuwde er tegen het voorbeeld van figuren uit de litteratuur te volgen zoals Tol stoys Anna Karenina of Goethes Jonge Werther. „Het leven leeft deze les: Hoe sterk en mooi en overheersend de liefde ook is, het is een geluk dat spoedig verveelt als men het tot het enige in het leven maakt, taak en roeping van ieder mens is nuttig voor anderen te zijn, te leven voor het collectieve, voor de gemeenschap, waaraan al het andere, ook liefde en huwelijk, ondergeschikt moeten zijn". „Komsomoskaja Prawda" pu bliceerde in Moskou over twee kolommen een brief van een jon ge huisvrouw die zei dat degenen die pleitten voor dienst aan an deren als middel om de werkelijk communistische moraal en het geluk te bereiken, eerst aan hun directe omgeving hun vrouw -- moesten denken. Zij schreef dat haar man haar dikwijls alleen liet aan de was tobbe en het aanrecht. Hij was lid van een vrijwillige politie dienst, een schaakclub, een atle- tiekclub, een amateur-toneelclub en een vakbondcommissie en als men sociale belangen, taken volgde ook nog lessen op een en plichten uitsluit". De hoogste avondschool. De grondwet voor Cyprus De commissie voor een grond wet voor Cyprus heeft haar werkzaamheden beëindigd met een volledig akkoord. Dinsdag zal zij voor het laatst bijeenko men. Na verscheidene maanden van arbeid tijdens welke de Griekse en Turkse meningen dikwijls botsten, is men het tenslotte eens geworden over een defini tieve (Engelse tekst voor een Cyprische grondwet). Deze zal binnenkort in het Grieks en het Turks vertaald worden. Al met al beschikken de spoor wegen over een uitgebreid arse naal middelen ter bestrijding van winterse ongemakken. Stag naties, zoals die zich in de stren ge winter van 1956 voordeden, zijn in de toekomst naar de me ning van de N. S. praktisch riet meer mogelijk, al kan een abnor male sneeuwval of een buitenge woon strenge vorst natuurlijk hier en daar nog wel enige ver traging veroorzaken. Wr--» Richtingaanwijzers op schepen Een reeds van omstreeks 1930 daterende Nederlandse uitvin ding wordt thans door de Ame rikaanse marine beproefd. De „United States Navy's Military Sea Transportation Service" (MSTS) heeft namelijk op een van haar vrachtschepen op de Atlantische Oceaan zes tot zeven meter lange verlichte wijzers aangebracht, waarmee het schip kan aangeven in welke richting het een voorgenomen bocht gaat varen. De MSTS heeft tot het ne men van deze proef besloten om dat „fluitsignalen van een ander schip dikwijls in het geraas van de machinekamer en andere scheepsgeluiden verloren gaan en de wacht op de brug daar door meer vertrouwen stelt in het tellen van de stoompluim- pjes die het andere schip bij het fluiten uitstoot. Deze gang van zaken leidt gemakkelijk tot mis verstand", aldus de MSTS. Deze richtingaanwijzers zijn een uitvinding van de Neder landse kapitein A. Vreugdenhil te Velzen, die in 1930 door een lichtreclame te Amsterdam op het idee werd gebracht. Een boot die de verbinding tussen Rotterdam en Londen onderhield is er volgens hem vóór de oorlog jarenlang mee uitgerust ge weest. Het systeem bleek toen volgens rapporten goed te vol doen. Dat het niet algemeen in gebruik genomen is, wijt de heer Vreugdenhil aan een lacune in de scheepvaartwet. De naam van het nu met dit systeem uitgeruste Amerika'an- se schip is „Golden Eagle". DONDERDAG 14 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Karenina, hoorspel; 15.45 Piano- Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; B.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Morgenw.; 10.00 recital; 16.15 Voordracht; 16.35 N.A.A.-finale 1959; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Jazzmuziek; 18.00 Nws; 18.15 Dansmuz.: 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Sportpraatje; 13.55 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; Gesproken brief; 19.00 Voor de 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram.: kinderen; 19.05 Gevar. program- 11.40 Kinderangsten en hun ge nezing, lezing; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Sopraan en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.50 Gram.: 15.05 Anna De strijd in Algerië 358 opstandelingen zijn tussen "twee en acht dezer in gevechten met de Franse veiligheidstroepen gesneuveld, terwijl er 146 gevan gen zijn genomen. Voorts werden 301 wapens van verschillende aard buit gemaakt. 45 Franse militairen vielen in f deze gevechten. Onder de gesneuvelde rebellen bevinden zich er zeven, die in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. one employés van een coöpera tief bedrijf te Marengo door halsafsnijding hebben vermoord. De achtste opstandeling, die bij L?6 moordPar,i.j was betrokken, bevond zich onder de gewonden. Franse militairen hebben de Europese onderwijzeres mevr. flament bevrijd, die één decem ber jj. door de rebellen was ont voerd, nadat zij, haar man en hi°!i Franse militairen in een waren gevallen. De eer Flament en de vier militai- •™*Vielen onder de kogels der opstandelingen. Pakistaans-Indisch akkoord over grensgeschillen India en Pakistan hebben maandag te Nieuw Delhi een akkoord getekend waarbij de ge schillen tussen de twee landen over hun grens in de Pendsjaab worden geregeld. De leider van de Pakistaanse delegatie, generaal Chalid Sjaich, zei voor zijn vertrek naar Karat- sji dat de twee landen een geluk kige overeenkomst hebben ge sloten over alle grensgeschillen in de Pendsjaab. In de herfst hadden India en Pakistan reeds overeenstemming bereikt over geschillen over de grenzen in het oosten. Volgens een gemeenschappe lijk communiqué heeft India zich bereid verklaard zijn aanspraken op drie dorpen in het grensge bied op te geven. Pakistan heeft dit ten aanzien van één dorp ge daan. Tegen 15 oktober a.s. moet de ontruiming voltooid zijn. Het enige gebied waarover nog verschil van mening bestaat, is Goetsj in het uiterste zuiden van het grensgebied tussen India en West-Pakistan. Over deze kwes tie zal later worden gesproken. In afwachting van de vaststel ling van de definitieve grens en de uitwisseling van gebied zal geen van beide partijen veilig heidstroepen mogen legeren bin nen 150 meter van de de-faeto- grens. De geschiedenis van het redersgeslacht f an der Decken 6) HOOFDSTUK II. door H. VAN SEELAND Nadruk verboden. Over de brede Westerscheide hing de donkerblauwe sluier van de avond, toen door de nauwe Noordstraat van Terneuzen een eenzame wandelaar stapte. Hol klonken zijn voetstappen op de hobbelige keien, botsten tegen de zwijgende gevels der huizen en deden enkele nieuws gierige gezichten achter de gor dijnen naar buiten gluren. Af en toe bleef schipper Claude Vernier staan, om te trachten op de deuren de namen te lezen of om op een deurpost een huis nummer te ontdekken. „Nummer zeven en vijftig Dat zou dan hier moeten zijn", mompelde hij in zichzelf, terwijl hij staan bleef voor een deftig huis met een zware gebeeld houwde deur in het midden en twee hoge toogvormige ramen aan weerszijden. De donkergroe ne gesloten luiken voor de ramen van de verdieping, die aan de straat lag, gaven het gebouw een tamelijk sombere aanblik. „Nummer zeven en vijftig". herhaalde Vernier thans iets lui der, als wilde hij zichzelf wat moed inspreken. Toen deed hij een stap naar de deur en tuurde met zijn scherpe zeemansogen naar een naam, die met sierlijke witte letters op het donker ge beitste eikenhout van de huis deur was gepenseeld: Henri van der Decken. „Henri van der Decken", her haalde hij bijna eerbiedig en greep daarop met een ietwat on zeker gebaar de koperen ring in de eveneens koperen leeuwenbek, waarmee de huisbel verbonden was. Vernier gaf er een flinke ruk aan en onmiddellijk galmde een zware klokketoon door het huis. Claude Vernier haalde onwil lekeurig wat dieper adem, als wilde hij moed verzamelen voor de dingen die komen zouden. In het huis bleef het stil en niets wees erop, dat zijn bellen de aandacht van de bewoner had getrokken. Vernier fronde de wenkbrau wen en beet zich op de onderlip. Drommels, als er nu eens nie mand thuis was. Juist, toen hij van plan was om nog een keer aan de bel te trekken, hoorde hij voetstappen in de gang. Ze kwamen nader en hielden achter de deur stil. Er werden grendels weggeschoven, een sleutel in het slot omge draaid, waarna de deur langzaam geopend werd, centimeter voor centimeter. ..Wie is daar?" Een zware mannestem stelde de vraag op een zelfbewuste toon. „Ik ben Claude Vernier, schip per van de clipper „Liberté". Ik heb van mijnheer Van der Decken een uitnodiging ontvan gen om hem een bezoek te bren gen." „Aha!.... Dat doet me genoe gen Komt U binnen, schipper Vernier.Welkom in Terneu zen." De deur zwaaide thans open en een grote mannenfiguur werd zichtbaar. Zijn forse gestalte tekende zich duidelijk af tegen het licht van een grote scheeps lantaarn, die ean een koperen ketting van het hoge plafond in de brede gang hing. Merkbaar opgelucht stapte de eenvoudige zeeman de ruime ves tibule in en reikte zijn gastheer de hand, die deze hartelijk druk te. Het flakkerend schijnsel van de lantaarn wierp hun figuren als de schaduwen van een schim menspel op de witgekalkte muren en op het marmer van de vloer. „Ontdoet U zich van uw hoed en jas, schipper Vernier." „Graag, mijnheer Van der Decken." Vernier hing zijn overjas aan een kapstok van gemzenhoorns en legde zijn hoed op een prach tige met koper beslagen kamfer- (Adv.) en pijn weg- wrijven met kist, die tegen een muur in de vestibule stond. „Ik moet U mijn verontschul diging aanbieden voor het komen op dit late uur, mijnheer Van der Decken. Maar ik mag toch wel aannemen, dat het doel van mijn bezoek daarvoor voldoende reden biedt." Claude Vernier keek eer biedig naar de forse figuur van de man tegenover hem. Het schijnsel van de ganglantaarn verlichtte een gebruind gezicht met nobele, doch onverzettelijke trekken. Het volle haar was zil vergrijs en de bovenlip was be dekt door een martiale knevel. In do donkere ogen van de Nederlandse reder gloeide een beheerste, doch ontembare ener gie en de gehele persoon van Henri van der Decken beant woordde volkomen ean het beeld dat Vernier zich in zijn gedach ten van hem gemaakt had. „Ik kan U alleen maar zeggen dat ik het bijzonder op prijs stel, U thans als gast in mijn huis te ontvangen." De ogen van de reder keken Vernier met een wel willende glimlach aan. Daarna ging hij zijn bezoeker voor naar een kamer die aan het einde van de gang gelegen was. Het vlammend houtvuur in de hoge gemetselde schouw van dc grote woonkamer wierp een ros se gloed op de beide mannen. Zij zaten elk in een gemakkelijke armstoel aan weerszijden van de open haard, terwijl een kleine lage tafel tussen hen in stond. In het vertrek was het stil ge worden. Ei' heerste een intense spanning. (Wordt vervolgd.) ma; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 21.15 Jean Merlin en zijn meisje, hoor spel; 22.30 Nws en beursber. van New York; 22.40 Journaal; 22.55 Sportact.; 23.05 Uit de wereld v. h. amusement, praatje; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws: 7.15 Gram.; 7.30 Voor de kinderen; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 School radio; 10.00 Gram.; 10.03 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voorde zieken; 11.45 De zingende kerk; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land en tunibouwmeded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Gevar. muz.; 14.00 Gram.; 14.45 Gevar. muz.; 15.10 Gram.; 15.45 Radiokoor; 16.00 Verkenningen in de Bijbel; 16.20 Blokfluit en klavecimble; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Streekuitz.; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Koorzang en comm.; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Vocaal ens.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. praatje; 20.00 Gevar. progr.; 22.00 Periodieken-parade; 22.10 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zaalsportuitsl.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Orgelrecital; 23.30 Gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerber.; 12.34 Lichte muz.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gevar. muz.; 14.00 School radio; 16.00 Koersen; 16.06 Fran se les; 16.21 Zang, cello, klarinet en piano; 17.00 Nws; 17.10 Symf. dans; 17.15 Voor de knideren; 18.15 Marsmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Viool en piano; 19.50 Lezing; 20.00 Hoorspel^ 21.00 Pia- nomuz.; 21.30 Omroeöork.; 22.00 Nws: 22.15 Volksmuz.; 22.55 Nws Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Jourh. en weer- overzicht; 20.20 Eilmkader; 20.40 Film; 21.00 Andermans huis, TV- spel; 22.00 Dagsluiting. VL. BELG. TV: 19.00 De Kijk uit; 19.30 Nws; 20.00 Sociale en quête; 20.30 Ballet; 22.00 Progr. voor amateurfilmers; 22.20 Nws en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5