Provinciaal nieuws Om een staking der kernwapenproeven Nevil Shute overleden RECHTSZAKEN Zo'n klein kuchje De grenswijziging van gemeenten De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Erittannië, die al ge ruime tijd te Genève beraadsla gen over een staken der proefne mingen met kernwapens, hebben hun overleg, dat vóór Kerstmis 1959 werd opgeschort, dinsdag met een bijeenkomst van 75 mi nuten hervat. Van conferentiezijde wordt ver namen dat de Amerikaanse ver tegenwoordiger James Wads- worth uiting gaf aan teleurstel ling over het feit, dat de Wester se en de Sowjet-Itussische ge leerden geen overeenstemming hebben bereikt over de wijze, Zware overstromingen in Griekenland Komotini, de hoofdstad van de Griekse provincie Khodope, staat blank tengevolge van de zware regenval en overstromingen in Noordoost-Griekenland. 70 pro eent van de huizen en winkels is verwoest. Een inwoner kwam om het leven. In het gebied rond Komotini, dat meer dan 30.000 inwoners heeft, staan vijf dorpen blank. In totaal zijn 12.000 mensen dak loos geworden. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. Ook Turkije kan niet meer per trein bereikt worden. De Griekse regering verleent hulp en zendt voedsel en andere goederen naar het getroffen ge bied. Nog geen beslissing inzake Pinay De Franse minister van Finan ciën en „vader van de nieuwe frank", Antoine Pinay, heeft gis- feren een onderhoud van 50 mi nuten gehad met president De Gaulle. Aan journalisten deelde hij mede, dat zij in een zeer rus tige atmosfeer gesproken hadden over de „perscampagne" waar van minister Pinay het onder werp was. Hij zal vanmiddag weer een gesprek met de presi dent hebben. De kabinetsverga dering, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld tot don derdag. (Er bestaat een ernstig verschil van mening tussen Pinay en pre mier Debré over de regeringspo- litiek op het gebied van de eco nomie, de N.A.V.O. en de Euro pese instellingen.) Later op de dag had De Gaulle een onderhoud met Baumgartner, de president van de bank van Frankrijk, die in vele kringen werd genoemd als mogelijke op volger van Pinay. Baumgartner zou echter aarzelen over een aan vaarding van deze ministers- ;unctie. Dinsdagavond had minister Pinay een onderhoud van drie kwartier met premier Debré. Hij weigerde na afloop daarvan iets mede te delen. De minister antwoordt GROTE 1 WONINGWET WONINGEN Minister Van Aartsen kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat plannen voor de bouw van grote woningwetwoningen, die voor subsidiëring op voet van de woningwet worden voor gedragen, ook altijd hun oor zaak hebben in de behoefte aan woningen voor grote gezinnen met een arbeidersinkomen. Dit wordt door de minister opge merkt in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede- Kamerlid Andriessen (K.V.P.). Daarom heeft de minister ge meend er goed aan te doen de hoofdingenieurs-directeuren van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid in de provincie, met wie de gemeentebesturen om trent in te dienen woningwet plannen regelmatig overleg ple gen, bij schrijven van 21 sep tember 1959 nog eens met na druk hierop te doen wijzen. Het schrijven bevat overigens geen richtlijn, doch slechts een mede deling cm aan een bepaald punt bijzondere aandacht te geven. Voor een circulaire aan alle ge meentebesturen zag de minister dan ook geen aanleiding. In het algemeen denkt de mi nister bij grote weningen aan woningen met een huisvestings capaciteit van 10 of meer perso nen. Of er aanleiding is voor het vragen van nadere inlich tingen zal echter van geval tot geval afhangen van de in het plan aangehouden differentiatie in de woninggrootte. De ervaring leert, dat het be stuur van een gemeente, dat blijkens 't plan behoefte meent te hebben aan woningen voor grote gezinnen, in het algemeen met het geven van de nodige toelichting geen moeite heeft. In sommige gevallen is het resultaat van het verzoek om in lichtingen geweest, dat het be trokken gemeentebestuur in plaats van het ingediende plan een ander plan indiende met een geheel of ten dele andere iifferentiatie in de woninggroot se. In de overige gevallen waren de verstrekte inlichtingen van dien aard, dat voor het desbe treffende plan machtiging tot gunning kon worden verleend. De kwestie is naar het oordeel van de minister niet van vol doende algemene aard om ter zake een circulaire tot alle ge meentebesturen te richten. I waarop toezicht kan worden uit geoefend op de naleving van een verbod voor kernwapenproeven jwat betreft ondergrondse ont- I ploffingen. „De beschuldiging van Sowjet- zijde, dat de Amerikaanse geleer den op dit punt niet ernstig heb ben gestreefd naar het bereiken van overeenstemming, is onge rechtvaardigd", aldus Wadsworth. De Britse afgevaardigde sir Michael Wright trok een verge lijking tussen de vorderingen, die vóór het opschorten der be sprekingen op politiek en orga nisatorisch gebied waren bereikt, en de onenigheid tussen de wederzijdse geleerden-deskundi- gen over het vaststellen van on dergrondse kernwapenontploffin gen. „Het is onze taak een oplossing te vinden, waar de geleerden geen overeenstemming konden bereiken", aldus Wright. De Sowjet-Bussische vertegen woordiger Tsarapkin meende dat het Westen helemaal geen ver drag wenste. „De Amerikaanse geleerden werden ingeschakeld om het verloop der onderhande lingen te vertragen. Het zijn de Amerikanen en niet de Russen, die om politieke redenen het overleg vertragen", aldus Tsa rapkin. Hij voegde hieraan toe: „Weder zijdse beschuldigingen hebben geen zin. De conferentie moet haar overleg op die gebieden voortzetten, waar vorderingen kunnen worden gemaakt". VOORSTEL OVER KERNWAPENPROEVEN Senator Frank Church (demo craat in Indiana) heeft voorge steld een reeks gezamenlijke Brits-Russisch-Amerikaanse on dergrondse kernproeven te hou den onder auspiciën va,!) de Ver. Naties in dien de drie kernmo- gendheden er niet in slagen over eenstemming te bereiken over een controlestelsel voor onder grondse kernproeven. Hij deelde de senaat mede dat het tweede deel is van een twee delig voorstel dat hij bij minis ter Herter had Ingediend en dat, naar hij hoopt, een impasse in de onderhandelingen in Ge nève zou voorkomen. De proeven zouden mogelijk leiden tot een wederzijds aan vaardbaar stelsel voor het ont dekken van proeven en voor controle op de uitvoering van een overeenkomst tot verbod van kernwapenproeven. Voorts stelde hij voor dat de drie landen de proeven in de lucht, in de ruimte en onder water opschorten en een inter nationaal controlestelsel aan vaarden waarbij alle schendin gen kunnen worden ontdekt. De Russische afgevaardigde naar de conferentie in Genève over kernwapenproeven die gis teren hervat werd, verklaa.rde maandag dat het succes of het mislukken der onderhandelin gen geheel afhangt van de hou ding van de Amerikaanse dele gatie. Bij zijn aankomst in Genève zei hij tot de pers dat de verkla ring van president Eisenhower, dat Amerika zich nu vrij acht de kernproeven te hervatten, „een zeer slechte invloed zou hebben". „Als de verklaring betekent dat de V.S. de proeven zullen hervatten, ben ik niet optimis tisch over het succes van de conferentie. De V.S. zijn niet het enige land ter wereld dat kern proeven kan houden. Wij heb ben al het mogelijke gedaan om tot een verdrag te komen en de enige reden voor onze moeilijk heden en ons uitstel was de ne gatieve houding van de V.S. „Hij hoopte dat de landen een verdrag zouden kunnen opstel len voordat de ontwapenings conferentie, waaraan tien lan den deelnemen, midden maart in Genève haar werkzaamheden begint. (Adv.) ■■Kam kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. „Air France" vliegt voorlopig nog niet naar Amsterdam Naar ANP van de zijde van „Air France" verneemt heeft de directie te Parijs nog geen be slissing genomen ten aanzien van de plannen om eventueel Schiphol op te nemen in het Europese net, dat met de „Cara- velle" wordt gevlogen. In ieder geval zal met ingang van 1 Spoorwegongeluk in Frankrijk. Een wagon van een trein, die uit Nancy, in Oost-Frankrijk, naai' het 31 km verder gelegen Chauteau-Salins was vertrokken, is juist buiten Nancy uit de rails gelopen en omgeslagen. Men heeft tot nu toe 3 stoffe lijks overschotten geborgen. 22 personen werden gewond. Eén der gewonden is overle den, waardoor het aantal dollen tot vier is gestegen. De toestand van verscheidene gewonden is ernstig. IJslandse treiler vermist Een IJslandse treiler van 656 ton met 28 man aan boord wordt vermist. Zondagavond had men voor het laatst contact met liet schip, dat toen seinde dat het zich in zeer slecht weer op 70 mijl van Noord-Newfoundland bevond. Het hoofdkwartier van de dienst van de Canadese lucht macht voor onderzoek en redding op zee te Halifar heeft van de IJslandse kustwacht het verzoek april, als de zomerdienstregeling gekregen de treiler, de „Uranus" begint, Amsterdam nog niet door vliegtuigen van de Air France worden aangedaan. Of dit later in het jaar wél het geval zal zijn kan thans nog niet worden medegedeeld, aangezien aan het opnemen van Amster dam in het luchtnet van Air France velerlei consequenties op technisch, organisatorisch en commerciëel gebied verbonden zijn, op te sporen. Zodra het weer ver betert, zal men met het onder zoek beginnen. De IJslandse vissersboot „Ther- modur Godi" met nogeveer der tig man aan boord wordt even eens vernist. In het betrokken gebied kwa men maandag windsnelheden tot ruim 100 km per uur voor. De studeerd. Amerikaanse kustwacht heeft die diepgaand worden be- een kotter gezonden om bij het I onderzoek te helpen. DE GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN WALCHEREN. Tijdens de dinsdagavond ge houden behandeling van de ge meentebegroting 1960, der ge meente Oostkapelle (Walche ren) heeft de fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer A. Don, ernstige kritiek ge uit op de houding van Gedepu teerde Staten van Zeeland ten aanzien van de gemeentelijke herindeling van Walcheren. Zoals bekend, hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland eerst er de voorkeur aan gegeven om bij de gemeentelijke herindeling van Walcheren de gemeente Oostkapelle, Vrouwenpolder en Domburg bijeen te voegen. Doch na het bezoek van minister Toxopeus, eind vorig jaar, schre ven G. S. dat de gemeente Vrou wenpolder bij Veere zou worden gevoegd. De heer Don verklaar de voorts dat Gedeputeerde Staten datgene als nun beginsel huldigen wat in hun kraam te pas komt. Hij was voorts van mening, dat men een indruk krijgt uit de gehele gang van zaken, dat het college van Ge deputeerde Staten te ver van de werkelijkheid staat. Het college beseft niet dat stappen werden gedaan en beslissingen werden genomen, welke geheel in strijd waren met het beginsel van het herindelingsplan. De heer Don was er van overtuigd dat het herindelingsplan spoedig uitge voerd moet worden, omdat an dere delen van Walcheren, met name Vlissingen, urgentie heb ben voor het voorstel. Hij er kende deze urgentie, maar dit betekent niet, aldus de heer Don dat hij de noodzaak erkent dat nu de herindeling van Noord West-Walcheren omwille van deze urgentie maar onwettig tot stand moet komen. „Het is dan ook mede namens mijn fractiegenoot dat ik u mededeel dat wanneer het voorontwerp van wet gewijzigd wordt, zonder een nieuwe procedure, dus zon der een tweede hearing, wij ons als raadslid terug zullen trek ken en onze zetels ter beschik king stellen". De heer Don moest tot deze verklaring komen omdat hij van mening is, dat de raad be handeld wordt op een wijze die niet door de beugel kan. De raad wordt zijn inziens volko men gepasseerd. De burgemeester van Oost kapelle, de heer Sprenger, zei De Britse schrijver Nevil Shu te is dinsdag na een beroerte in een ziekenhuis te Melbourne overleden. Hij zou zondag 61 jaar geworden zijn. Zijn ware naam was Nevil Shu te Norway. Op een van zijn laat ste boeken is de film „Ön the beach" gebaseerd, die een beeld geeft van de laatste dagen van het menselijke ras na een atoom oorlog. Shute, die in Ealing bij Londen werd geboren, vertrok in 1950 met zijn gezin naar Australië. Enkele van zijn bekendste werken zijn: ,,A town like Alice", „In the wet", „Round the bend", „Requiem for a wren", „No highway", „The far country" en „Pied piper". Vóór de laatste wereldoorlog was hij een van Engelands be kendste vliegtuigbouwkundige ingenieurs. Hij heeft o.m. mee geholpen bij het ontwerpen van het luchtschip R-100 en vloog met dit luchtschip in 1930 over de Atlantische Oceaan. Shute was de oprichter van de maatschappij, die een tweemoto- rig lestoestel maakte dat door de Britse luchtmacht gebruikt werd. Shute was adjunct-hoofdinge nieur van de vliegtuigfabriek de Haviiland vóór hij de R-100 ging ontwerpen. Na dit waagstuk, dat eindigde met de ondergang van de R-101, het zusterluchtschip van de R-100, wierp hij zich op de pro- duktie van vliegtuigen. Hij begon in een oude garage te Southsea. Toen hij in 1938 ontslag nam als directeur, telde zijn bedrijf dui zend werknemers. In hetzelfde jaar werd zijn vierde roman „Ruined City" uitgegeven. Zijn eerste boek „Marazan" zag in 1926 het licht. Laos zal politiek van „vreedzame neutraliteit" voeren. De nieuwe regering van Laos heeft de Britse regering ver zekerd. dat zij een politiek van „vreedzame neutraliteit" zal voe ren, aldus is dinsdag te Londen officieel meegedeeld. Zij heeft voorts verklaard, de overeen komsten die door de vorige re gering zijn aangegaan, te zullen eerbiedigen. De nieuwe regering is 7 jan. gevormd, kort na het aftreden van premier Phoey Sananikene. BEVOLKING ZEEUWS-VLAANDEREN NAM OVER 1959 TOE MET 70 ZIELEN Terneuzen groeide met 497 en Sas van Gent met 129 inwoners Voor wat betreft de stand van de bevolking, blijkt uit een ver gelijking van de situatie op 1 januari 1959 met die van 1 januari 1960, zoals opgenomen in de hieronder geplaatste staat, dat het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen is toegenomen met 475, het westelijk deel een veimindering te zien geeft van 405 inwoners. Gemeten naar Zeeuwse normen, is de groei van de gemeente Terneuzen (497) wel zeer opmerkelijk te noemen, en, procentueel bezien, ook die van de gemeente Sas van Gent (129). Ten opzichte van 1958 trekt ook, zij het in mindere mate, Hulst over 1959. met een toename van 52 inwoners, de aandacht. Opmerkelijk is dat in West Zeeuws-Vlaanderen slechts een 3-tal gemeenten in bevolking toenam, n.l. Zuidzande (26), Oostburg (15) en Cadzand (5). Dat Aardenburg een flinke veer moest laten (111) houdt ongetwijfeld verband met de liquidatie van het Ambonnezen- kamp aldaar. Procentsgewijs is de groei van Zuidzande (26) gelijk san die van Terneuzen en Sas van Gent. KORTE BERICHTEN OOST ZEEUWS - VLA A NDE REN Ver- Ver- M. V. l-l-'60 1-1 -'59 minde meer ring derin Axel 3.971 3.775 7.746 7.807 61 Clinge 1.878 1.748 3.626 3.653 32 Graauw 808 747 1.555 1.567 12 Hoek 1.283 1.184 2.467 2.474 7 Kontenisse 2.756 2.668 5.424 5.412 12 Hulst 2.405 2.672 5.077 5.025 52 St. Jansteen 2.212 2.161 4.373 4.352 11 Koewacht 1.303 1.201 2.504 2.536 32 Overslag 144 153 297 290 7 Philippine 643 609 1.252 1.240 12 Sas van Gent 2.107 2.177 4.284 4.155 129 Terneuzen 7.935 8.022 15.957 15/460 497 Vogelwaarde 1.862 1.680 3.542 3.606 64 Westdorpe 1.136 1.162 2.298 2.292 6 Zaamslag 1.649 1.587 3.236 3.278 42 Zuiddorpe 401 425 826 827 1 Totaal 32.493 31.971 64.464 63.989 251 726 het betoog van de heer Don in zijn geheel, in grote lijnen te kunnen onderschrijven. De heer Don had voorts de suggestie gedaan over de hoofden van Gedeputeerde Staten heen, de minister te verzoeken de betrok ken gemeenteraden te horen, hetgeen de burgemeester een overweging waard vond. TERNEUZEN Benoeming Met ingang van 1 maart a.s. is tot directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier be noemd de heer J. de Vries, thans directeur van het Post en Telegraafkantoor te Hulst. Gevaarlijk ijs Nauwelijks heeft de vorst het water in kreken en plassen met een dun laagje ijs bedekt of de jeugd gaat proberen of het ijs wel sterk genoeg is om zich daarop te vermaken, niet besef fende hoe uiterst gevaarlijk dit is, zolang niet van gemeente wege is geconstateerd dat zulks zonder levensgevaar kan ge schieden. Op tal van plaatsen is daarom door de dienst van gemeente werken een waarschuwingsbord geplaatst zich niet op het ijs te begeven en roept, evenals de po litie, de medewerking in van de ouders die hun kinderen, hen wijzende op het noodlottig ge vaar van verdrinking, uitdruk kelijk verbiedt zich op het ijs te begeven, zolang dit niet van ge meentewege wordt toegestaan en de bordjes „gevaarlijk ijs" worden verwijderd. Bevordering Pro,. Water staat Met ingang van 1 januari j.l. zijn bij de Provinciale Water staat in Zeelancj om- bevorderd: tot technisch-ambtenaaxde heer J. J. A. Hamelink te Ter neuzen; tot schrijver A: mej. M. J. van de Vreede te Middelburg (vroeger woonachtig in Terneu zen) en tot kaptonnier le klas se de heer I.A. Schippers te Groede. STOPPELDIJK. Voorlichtingsavond K. A. V. De plaatselijke afdeling van de K. A. V. belegde in het Vereni gingsgebouw vpor haar leden een /eer interessante voorlichtings avond over pluimvee en eieren. Vóór de pauze werden de dames praktisch geschoold in 't maken van heerlijke eiergerech- ten en het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met een prachtige kleurenfilm over pluimvee en alles wat daarmede verband houdt. Voor een kopje koffie was ge zorgd en het werd zodoende naast een leerzame ook een ge zellige avond. De opkomst was jammer ge- noge niet groot. Kleuteronderwijs. In verband met de veel voor komende gevallen van geelzucht, is de kleuterschool enkele dagen gesloten geweest. Aanvankelijk bestond het plan om de school voor enkele weken te sluiten, maar van de zijde van de inspec tie schijnt men op hot standpunt te hebben gestaan, dat voor het kleine aantal gezonde kleuters de mogelijkheid aanwezig moet zijn de school te bezoeken. In verband met verbouwing en verandering van inrichting van de school zijn da kleuters thans ondergebracht in het Ver enigingsgebouw. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 1 -l-.'59 4.066 2.Ö41 3.668 951 2.119 2.286 452 4.047 543 2.041 2.677 512 2.733 840 if Nadat in de afgelopen jaren het gebruik van visitekaartjes voor het uitwisselen van Kerst en Nieuwjaarswensen in België was afgenomen ten gunste van prentkaarten, hebben de visite kaartjes in het jongste jaarein de weer de overhand gekregen met een aantal van 930.000 tegen 820.000 prentkaarten. if In 1959 zijn in België 137 polio- gevallen aangegeven tegen 162 in 1958, 332 in 1957 en 1038 in 1956. De patiënten waren meren deels jonger dan vijf jaar Geen der gestorven patiënten was in geënt. Wat difterie betreft zijn vorig jaar 1003 gevallen aange geven, waarvan 28 met dodelijke afloop, tegen 1312 in 1958 m»l 34 dodelijke gevallen. if Aan het einde van het afge lopen jaar behoorde Zwitserland tot de landen die geheel vrij zijn van rundertuberculose. De cam pagne om dit resultaat te ver krijgen werd in 1934 Ingezet. Van dat jaar tot 1950 toe werden der tigduizend aangetaste runderen afgemaakt, in de daaropvolgende jaren nog 326.000 dieren. if In Hamburg zijn vier perso nen aan de papegaaienziekte overleden. Dertig besmette per sonen moesten naar het zieken- huls worden gebracht. Artsen I schrijven de infectie toe aan de grote verkoop op Kerstmis van papegaaien die niet afdoende ge- controleerd waren. Men heeft j 1500 papegaaien, die men een ge- i vaar achtte voor de volksgezond- 475 heid, gedood. M. V. l-l-'60 Aardenburg 2.014 1.941 3.955 Biervliet 1.020 952 1.972 Breskens 1.851 1.798 3.649 Cadzand 480 476 956 Groede 1.067 1.017 2.084 Hoofdplaat Nieuwvüet 662 595 1.257 242 196 438 Oostburg 1.942 2.120 4.062 Retranchement 280 247 527 Schoondijke 994 980 1.974 Sluis 1.324 1.319 2.643 Waterlandkerkje 264 247 511 IJzendijke 1.382 1.295 2.677 448 418 866 Totaal 13.970 13.601 27.571 Ver- Ver minde- meer ling dering 111 69 19 5 35 29 14 15 16 67 34 1 56 27.9(76 451 26 46 -405 Totaal-generaal (O. en W.) 92.035 91.965 70 if Amerikaanse geleerden zijn erin geslaagd warmte recht streeks om te zetten in wissel stroom. Het experiment zou kun nen leiden tot het gebruik van apparatuur, die dit proces recht- streelks verricht, waardoor stoomketels en turbines niet meer nodig zullen zijn. Steeds sneller over de Oceaan Een Boeing 707 van de inter continentale versie legde de afstand tussen Londen en New York af in de tijd van 6 uur en 12 minuten. In het vliegtuig za ten 117 passagiers en een be manning van 11 personen. De gemiddelde snelheid bedroeg 890 km per uur. Het oude record stond eveneens op naam van Pan American, gemaakt op 28 december vorig jaar, toen een Boeing dit traject aflegde in 6 uur en 21 minuten. Ook heeft Pan American het record verbeterd op de dienst ParijsNew York. De Boeing deed er 7 uur en 4 minuten over, terwijl het oude record eveneens op naam van deze maatschappij stond met 7 uur en 10 minuten. Intussen is Pan American slechts kort in het bezit van dit nieuwe snelheidsrecord Parijs New York geweest. Want een Boeing 707 van de Trans World Airlines, die wat later dan die van Pan American van Orly ver trok, landde na 6 uur en 46 mi nuten op Idlewild. T.W.A. zette laconiek bij het berichtonze Boeing verbeterde het record van een andere maatschappij met 18 minuten. Russische plannen voor toerisme De Russishce plannen voor de jaren 1960/65 voorzien in een belangrijke toeneming van het buitenlandse toerisme in de Sowjet-Unie. In het maandblad van het Russische ministerie van Buitenlandse Handel wordt gezegd dat de autoriteiten om buitenlandse toeristen te trek ken een aantal maatregelen overwegen, zoals de bouw van talloze nieuwe hotels, motels en kampeerplaatsen. Meer dan vijftig steden zijn reeds in staat meer dan 42.000 personen te ontvangen. „Intoerist" zal dit jaar beginnen met het verschaf fen van verschillende facilitei ten aan toeristen, zoals 't lenen van tenten en linnengoed. Voor toeristen in het gebied van de Zwarte Zee zullen er moge lijkheden zijn voor sport en jacht. Verordening bestrijding abortus Bang Zeeland. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap, heeft besloten, dat de Verordening bestrijding abortus Bang Zeeland 1960 in werking zal treden met ingang van 1 februari a.s. In deze verordening worden op dezelfde wijze als reeds voor enige andere provincies is ge schied regelen gesteld ter acti vering en intensivering van de j abortus Bang bestrijding. Door deze verordening wordt het I toevoegen of inscharen van run- 1 deren verboden die niet zijn voorzien van een verklaring van- de Gezondheidsdienst voor Die ren, dan wel van een inscha- ringsbewijs met stempels. Koerden uit Irak naar Perzië uitgeweken. Nadjid Talpbani, het hoofd van een in Irak wonende Koer- denstam, is onlangs naar Perzië uitgeweken met het gros van de 200 gezinnen waarvan hij het hoofd is, aldus is uit gewoonlijk welingelichte bron vernomen. De regeripg van Perzië ge troost zich veel moeite om de uit Irak uitgeweken Koerden zo goed mogelijk te ontvangen, daar Irak van mening is, dat de Per zen en de Koerden vee] gemeen hebben, aldus is verder meege deeld. Volgens in Teheran ontvangen berichten zou de regering van generaal Kassem de Koerden- stammen, die het niet eens zijn met de politiek van de Iraakse regering, willen ontwapenen. De Europese „activisten" in Algerië De Franse autoriteiten in Al giers hebben dinsdag voor de tweede maal in drie dagen het Parijse blad „Parisien Liberté" in beslag genomen. Ook ditmaal geschiedde dit met het oog op een communiqué van Europese „activisten", waarin allen die door de herleefde activiteit van de Algerijnse verzetsbeweging v/orden bedreigd, worden opge roepen, verdedigingsgroepen te vormen, welke verbinding moe ten onderhouden met het „co mité voor begrip van nationale bewegingen". In dit comité heb ben personen zitting, die zeer gekant zijn tegen De Gaulles politiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen. Georgia en de rassenintegratie Gouverneur V and; ver van Georgia heeft in de wetgevende vergadering verklaard„Wij zullen alle wettige middelen te baat nemen om ons tegen ras senintegratie op de middelbare scholen, waartoe het Ameri kaanse oppergerechtshof op dracht gegeven heeft, te verzet ten. De gouverneur stelde voor 63 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de bouw van nieu we aparte scholen en verhoging van de lerarensalarissen. Hij zei dat de gebeurtenissen van de afgelopen weken „ons steeds dichter gebracht hebben bij de dreiging van een open conflict tussen het federale ge zag en het staatsgezag over de middelbare scholen in Georgia. Kleine gemeenten, die niet in staat zijn een voldoende verzor gingsniveau voor haar inwoners te waarborgen dan wel niet be reid of bij machte zijn haar aan deel te leveren in de ontwikke ling van de streek, behoren, in dien daarvoor mogelijkheden aan wezig zijn, in een groter bestuur- INBREKER DOOR PISTOOLSCHOTEN INVALIDE De officie, van Justitie bij de Haagse politierechter heeft dins dag een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar geëist tegen de reeds herhaalde lijk eerder veroordeelde Haagse zee-man M. K. Deze had zich in de nacht van 5 op 6 juni 1958 samen met een 26-jarige kame raad schuldig gemaakt aan een inbraak in een slagerij aan de Rijswijkseweg te Den Haag. De clemente eis tegen K. hield verband met het feit, dat hij voor zijn daad reeds een „ellendige en gevoelige straf" heeft ontvangen, zoals de officier van Justitie het uitdrukte. Kort nadat K. en zijn kameraad met de inhoud van de assa door een raam van de sla gerij naar buiten geklommen v. aren, werden zij aangehouden door de bemanning van een poli- tiejeep. De jongste inbreker gaf zich onmiddellijk over, maar K. zette het op een lopen. Hij rende door, zelfs nadat drie waarschuwings schoten waren gelost. Toen mikte een der agenten op zijn benen, K. werd getroffen in een been en in zijn rug. Na een jaar lang in het gemeenteziekenhuis verpleegd te zijn geworden, verscheen K dins dag ter terechtzitting met het ge troffen been in een beugel. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij voor zijn leven invalide zijn. De politierechter wees over eenkomstig de eis van de officier van Justitie vonnis. lijk geheel te worden opgenomen. Voorts dienen snel groeiende ge meenten, ten aanzien waarvan een komend ruimtegebrek kan worden voorzien, zodanig te wor den uitgebreid, dat een gezonde ontwikkeling mogelijk is, zo zegt dc minister van Binnenlandse Zaken in zijn memorie van ant woord nopens de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1960 tot de Eerste Kamer. Hij acht het van groot belang, dat een nood zakelijke grenswijziging tijdig tot stand wordt gebracht. Hoewel het dus in de bedoeling van de minister ligt te bevorderen, dat tijdig afdoende voorstellen tot grenswijziging en dit geldt mede voor samenvoeging van ge meenten worden gedaan be hoeft niet te worden gevreesd, dat hij zich tot ruw ingrijpen zal laten verleiden. De leden van de Eerste Kamer die terzake tot voorzichtigheid manen, kan hij de verzekering geven dat grens wijziging door hem alleen dan zal worden voorgesteld, indien voor de moeilijkheden niet een andere bevredigende oplossing kan wor den gevonden. Aanhankelijkheid van hond kostte meester het leven Een Zuidafrikaanse de coratieschilder is 't slacht offer geworden van de aanhankelijkheid van zijn hond. Hij was in de buurt van Morreesburg in een -- rivier aan het zwemmen toen hij plotseling in le- vensgevaar kwam te ver- keren. Een van zijn vrien den wilde hem redden en sprong in het water. Maar de hond sprong eveneens in het water en viel de man zó hevig aan dat deze naar de oever moest terugkeren en terugkeren en toezien hoe de ongelukkige bader vlak binnen zijn bereik ver dronk. «,E ARREST VERDENK VERDUIS T)e politie „.„.ft de vertegt O b gearreste. Sngvan verduis bedrag van /3U tegenwoordlger bit 'n fouragehar ten nadele waar cuistering zou h( Hij zal aan de o DUIT.SE ZEEM In het holst vs maandag op dir Zeeburgerdijk in 29-jarige Duitse van zijn leren ja <-<•11 sjaal en twi witte sjaal werd drie overvallers i enkele uren later in de omge^ng bureau Linnaeus rigc vrij mak er iiezit was van De Duitser herk lief als een der c p. hield zich bi. omdat een yan zi ten de 23-jarige R„, na de overv; teerd bij een pog in 6<?n koffiehui Heir.kade. P. had -zou worden ove het bureau Lmn. had met de derc ontkomen aan achtervolging va: i nen. die zelfs hadden gelost. echtpaar van brand Het Roosend: M T. is, verdat stichting in hun Fortuinstraat t voor de officier Breda geleid. Tij verhoor op het Roosendaal ontk paar vorige wee van maandag o huis in brand tr keD Bij het uit brand bleek het t endeels verdwer De officier van I over genoeg feit beschikken om voorlopig te Bre j. sluiten. MAN OVER NOORDZEI De Nederland aard", varende t brug en IJmui meld dat er in kanaal een ma geslagen. De po schuwd die een de drenkeling it KADIO-ACTIEA IN GROJ EN 1)11 De directeur rtaal Groninger van waren, dr. heeft dlnsdagm doeld dat er get tot ongerustheid activiteit van de en provincie Gr taal zijn 200 horl Daarbij bleek d; onderzochte horl gevarengrens va gen per uur b van 25 varit van 0,2 tot 0,6 r. een gemiddelde röntgen. Slecht' bleken boven de van 0,6 uit te ko: den een stralinf röntgen per uur zullen worden o de fabriek ter ve wijzerplaten. D oorloges met de ling zijn exempla zonder soort, di< den door menser beroepen, zoals gators op zee of Ook in Drentl zoek afgesloten, ningen werden horloges gevondi veilige radio lagen. BRAND IN Ec-n korte ma in Utrecht heefi het gehele me familie Vreeswij straat vernietigt •De familie eerste étage. Me' 'fle een middagi om half drie w brandlucht. Het kinderen die tv oud zijn, met lu< «peeld en brand zaakt Zij kon hen in veiligh De Amsterd <le heer J. J. heeft een ont' voor een nieu voor Krommen zal op 19 janua teraad van Kro worden gelegd, vier jaar het ri huls voor de s meente gereei bouwkosten var geraamd op 1,2 Het opvallende js. dat het gt tend, cis op ven c o grond Ket n.ldden bev dgg1- op de bt nieu „e gemeer nne zrjden doo omgeven zijn.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2