00 De Atlantische economische conferentie in Parijs begonnen Centrale politieke controle in Indonesië Belgisch Kongo De Amerikaans-Nederlandse luchtvaartbesprekingen De swastika's Vorst in Europa Delfts blauw 1.66 SCHELUNXHGUT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT tafel! Eicon d in verd. Handenen Lippen ruw? PUROL AMERIKAANS PROTEST BIJ CUBA PRINS BERNHARD IN MEXICO Oiigeregeldheden in Caracas Vierduizend werklozen ontketenen oproer Misdadige geest der Nazi's waart nog steeds rond (11)11?. iiigsgerechieiiT. DO Restanten SCHEEPJES BRKIWOL, per 108 gram vanaf „Pak-mee" prijs van. f Frankering bij abonnement: ferneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en '2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maano f2,—: P?r week 48 ct Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 20 JANUARI 1960 16e Jaargang Nr 4881 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voo- economische aangelegenheden, D.llon, heeft dinsdag op de ope- nings-vergadering van de Atlan- •ische economische conferentie in Farijs wederom het Amerikaanse belang bij de Europese economie onderstreept en vrij concrete voorstellen gedaan om te komen tct een oplossing van het „va cuum" in de Westelijke economi sche samenwerking. Hoewel over de inhoud van deze voorstellen op voorstel van de tijdens deze vergadering tot president gekozen minister Luns geen mededelingen zijn gedaan, wordt in conferentiekringen ver nomen, dat de Amerikaanse voor stellen procedurele en materiële suggesties inhouden over de vol gende drie punten: 1. De aanpassing van de O.E.E.S. ..an de huidige omstandigheden; 2. De handelspolitieke moei lijkheden tussen de Westelijke landen; de zes en de zeven; 3. De steun aan de onderont wikkelde gebieden. De voorstellen zoudeh overi gens niet een onmiddellijke op heffing van de O.E.E.S. beogen, doch een vervanging daarvan zo dra een ander orgaan voor do economische samenwerking tus sen de Westelijke landen zal zijn gecreërd. Minister Dillon zou voorts heb ben voorgesteld, dat deze gelei delijke vervanging van de O.E.E.S. zal worden opgedragen aan een college van wijze mannen, waar van de zes E.E.G.-landen, de zeven landen vnn de kleine vrij handelszone en Amerika en Canada ieder een lid zouden be noemen. De directe handelspolitieke moeilijkheden zouden moeten worden aangevat door de landen, die aan de Atlantische economi sche conferentie deelnemen, de „dertienplus", waarbij echter de mogelijkheid is opengelaten voor de inschakeling van de door de Europese commissie van de E.E.G. voorgestelde contactcom missie. Voor het vraagstuk van dc hulp aan de onderontwikkelde gebieden zou een afzonderlijke werkgroep in het loven worden geroepen, waarvan de omvang en de status nog niet vaststaan. De rede van minister Dillon, die ook ter kennis zal worden gebracht van die O.E.E.S.-landen, die niet op de conferentie zijn vertegen woordigd, zou dinsdagavond dogr de verschillende delegaties nader worden bestudeerd. Op de openingsvergadering waren er dan ook nog weinige reacties op de Amerikaanse sug gesties. Alleen de Zweedse en Zwitserse delegatie drongen aan op een spoedige oplossing van de tussen de zes en de zeven gere zen moeilijkheden, cok met het oog op de verdere tariefsver lagingen, die reeds per 1 juli a s. door de zes E.E.G.-landen onder ling zullen worden toegepast. De conferentie zal hedenoch tend cm elf uur worden voortge zet. Behalve als president van de conferentie zal minister Luns President Soekarno van Indo nesië heeft dinsdag met een decreet de volledige controle verkregen over de Indonesische politieke partijen. Hij heeft ook de macht gekregen de partijen op te heffen indien hij dit nodig acht. Bovendien heeft de Indonesi sche president een nieuwe mas sale politicks organisatie inge steld, het „nationale front" waarvan hijzelf de leider zal zijn, en het opperste staats lichaam waaraan hij verant woording schuldig zal zijn. het „volkscongres". Dit parlementaire lichaam zal i Adv. De bond van in Belgisch Kon go geboren blanken heeft de Belgische regering verzocht om een plaats aan de rende tafel waaraan met de Kongolese poli tieke partijen over de toekomst van Kongo zal worden gespro ken. Zoals gemeld, zal de ronde tafelconferentie op 20 januari beginnen. De bond wenst dat de oonferentie, die geen directe be voegdheden heeft, vaststelt waar en wanneer een conferen tie over de staatsrechtelijke vorm van Kongo zal worden ge houden. De bond is kortgeleden opge richt en streeft ernaar dat de blanke Kongolezen in een toe komst, onafhankelijk Kongo, als volwaardige burgers worden beschouwd. Gewapende Loeloea hebben in het gebied van Loeëbo verschil lende Baloebadorpen aangeval len waarbij vier Baloeba het leven hebben verloren. Als tegenzet hebben Baloeba meer dan honderd hutten van Loe loea platgebrand. Op vijftig km van Loeloeaburg hebben onbekenden een trein met stenen bekogeld. In de streek van Tsjikapa is een gevecht geleverd tussen Ba loeba en Loelcea, waarbij drie Baloeba en twee Loeloea werden gedood. Minister De Schrijver over Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi De minister voor Belgisch Kon go en Roeanda-Oeroendi, Do Schrijver, heeft dinsdag voor de betrokken commissies van de Belgische Kamer en Senaat ver slag uitgebracht over de reis van koning Boudewijn naar genoem de gebieden. Hij zei, dat het psychologisch effect van de reis uitstekend is geweest. De koning is erin ge slaagd de gemoederen van de blanken en negers te bedaren, fn Roeanda-Oeroendi had koning Boudewijn vele audiënties gege ven. In dit gebied was men tevreden over de manier waarop de strijdkrachten de rust en orde hadden hersteld. De Schrijver zei, dat de voog dijcommissie van de Ver. Naties vermoedelijk in februari een be zoek aan Roeanda-Oeroendi zal brengen. Over de komende ronde-tafel conferentie in Brussel merkte hij op dat deze moet resulteren in bepaalde besluiten, die door het Belgische parlement bekrach tigd dienen te worden. Voor de oplossing van het ge schil tussen de Baloeba en Loe loea is door de gouverneur-gene raal van Belgisch Kongo een commissie in het leven geroepen, aldus De Schrijver, die in dit verband meedeelde dat de strijd tussen beide stammen ruim 100 doden heeft geëist. 25.000 Baloeba zouden van hun landerijen ver dreven zijn. Over de verkiezingen in Bel gisch Kongo zei minister De Schrijver dat in drie districlen van de provincie Leopoldstad Nede,-Kongo, het district an dc watervallen en het district Kwi Eoc niet aan de jongste ver kiezingen is deelgenomen. In Leopoldstad stemde een derde van dc kiesgerechtigden. De Schrijver verklaarde, dat 1.300.000 van de 1.870.000 stem men, die in totaal werden uitge bracht, naar kandidaten is ge gaan die niet in partijverband optraden. Daarom had hij via de provinciale gouverneurs van Bel gisch Kongo vertegenwoordigers van de lijsten zonder partijpoli tieke binding verzocht aan de ronde-tafelconferentie deel te nemen. De Schrijver merkte voorts op, dat er nog geen defi nitieve overeenkomst is bereikt over het aantal deelnemers aan de ronde-tafelconferentie. Op het Brusselse ministerie voor Kongo is dinsdag een tele gram ontvangen waarin van een overeenkomst tussen de Loeloea en Baloeba wordt gewaagd, die een eind aan de stamoorlog zou hebben gemaakt. Het zou het werk van de regeringscommissie zijn. Minister De Schrijver zei ech ter dat de radio nog steeds mel ding maakt van nieune inciden ten. worden samengesteld uit geko zen vertegenwoordigers van de gewesten, leden van het huidige parlement en leden van „func tionele groepen", die zuilen wor den aangewezen door de presi dent. De Indonesische president heeft in een officiële aankondi ging iedere Indonesische burger opgeroepen lid te worden van het nationale front. De taak van dit front zal zijn mee te werken aan het drieledig doel. da<- de regering zich heeft gesteld 1. de voltooiing van de Indone sische nationale revolutie; 2. het bereiken van een wei schapen en voorspoedige ge meenschap door algemene ontwikkeling en opbouw; 3. het brengen van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) binnen de Indonesische re publiek. Door deze decreten heeft pre sident Soekarno een eind ge maakt aan wat hij als onge schikt voor Indonesië het „vrij gevochten liberalisme" heeft genoemd. Het decreet, dat de president de volmacht geeft de politieke partij te ontbinden, is een bij zonder harde treffer voor de drie voornaamste politieke par tijen in Indonesië, de Moham medaanse Masjumi, de commu nistische partij en de Mohame- daanse Nahdatul Ulama aldus Reuter uit Djakarta. Al leen de gematigde Indonesische nationale partij zal waarschijn lijk niet getroffen worden door deze maatregel. Het decreet stelt de president in stas.t, na ruggespraak met het opperste gerechtshof, elke partij te verbieden die tegen de beginselen en de doelstellingen van de staat is, een programma heeft dat gericht is op verande ringen in deze beginselen en doelstellingen, of verzet, dat of ficieel verboden was of niet, heeft gepleegd of gesteund. Volgens de officiële bekend making is het de Indonesische politieke partijen verboden bui tenlandse hulp in welke vorm dan ook te ontvangen, zonder goedkeuring van de regering. Zij mogen cok geen vreemdelingen als leden opnemen. De president heeft thans de volmacht ieder lid van het volkscongres van zijn zetel ver vallen te verklaren, indien hij niet beantwoordt aan de voor waarden aan de partijen ge steld. Indien de president verder niet tevreden is over de ver tegenwoordigers, die in de pro vincies gekozen zijn, heeft hij het recht andere aan te wijzen. Volgens het Sowjetrussische persbureau Tass berichtte het Indonesische „Antara", dat de taak van het nationale front is, alle revolutionaire krachten in de Indonesische gemeenschap te verzamelen en de beweging te leiden voor het bereiken van een welschapen en welvarende samenleving. Het front zal hier bij nauw moeten samenwerken met de regering en de regerings instanties. In de oproep is gezegd, dat iedere Indonesische burger zal mogen meedoen aan het natio nale front, indien hij de ideeën steunt van de augustus-revolutie en het eens is met de beginse len en doeleinden van het front, aldus Tass. blijven optreden als voorzitter van de Nederlandce delegatie, waarvan minister Zijlstra deel uitmaakt. De Ver. Staten hebben bij Cuba geprotesteerd tegen wat zij de onrechtmatige inbeslagneming noemen van eigendom van Ame rikaanse burgers in Cuba, aldus is door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Het protest is in hoofdzaak ge richt tegen de inbeslagneming en bezetting van grond en ge bouwen van Amerikaanse bur gers zonder gerechtelijk bevel en in vele gevallen zonder enige schriftelijke machtiging. Amerikaanse ambtenaren schatten de waarde van de eigen dom die in beslag zou zijn geno men op ten minste vijf miljoen dollar. De vertegenwoordigers van de gen, alvorens de onderhandelin- Verenigde Staten en Nederland ®en 'e hervatten. Prins Bernhard is dinsdag in Mexico stad aangekomen voor een bezoek van tien dagen als gast van de Mexicaanse regering. Hij werd op het vliegveld onder andere verwelkomd door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Manuel Tello. De Prins verklaarde dat het bezoek een nieuwe gelegenheid zou verschaffen om de verdere ontwikkeling van Mexico gade te slaan. De reis van Chroesjtsjef naar Zuidoost-Azië De ambassadeur van Birma te Moskou heeft dinsdag pre mier Chroesjtsjef een uitnodi ging van ziin regering overhan digd om bij zijn reis naar Indo nesië in de komende maand ook een bezoek aan Birma te bren gen. De Russische regeringslei der had de wens daartoe ken baar gemaakt. Intussen is te New Delhi mee gedeeld. dat president Worosji- lof op 20 januari te New Delhi zal aankomen voor een officieel bezoek aan India. hebben maandag voor de derde maal beraadslaagd over het Ne derlandse verzoek om de K.L.M. landingsrechten in Los Angeles toe te kennen. - De bijeenkomst werd na negen tig minuten verdaagd; het over leg zal woensdag worden voort gezet. Te Washington is van diplo matieke zijde vernomen, dat de Amerikaanse vertegenwoordigers eerst onderling willen overleg- De „Sunday Star'' geeft uit voerig commentaar op de aan de gang zijnde besprekingen tussen de luchtvaartdelegaties van de Verenigde Staten en Ne derland. Het blad schrijft o.m.„Hoe wel enkele Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen tegen het verlenen van landingsrechten aan de K.L.M. in Los Angeles zijn, mag men niet vergeten dat belangrijke personen en groepen in Zuid-Californië het verzoek van Nederland onder steunen. De Kamer van Koop- Vierduizend werklozen hebben maandag in Caracas een oproer ontketend waarbij volgens offi ciële gegevens één persoon om het leven is gekomen en 23 zijn gewond. De oproerlingen wier pen in het centrum van de Vene zolaanse hoofdstad barricaden op. De werklozen begonnen hun welddadige actie nadat maandag ochtend op een bijeenkomst in het gebouw van het nationale vakverbond van Venezuela was meegedeeld dat de regering haar De voorzitter van de bonds dag, Gerstenmaier, zal op 20 ja nuari een verklaring afleggen over de anti-semitische inciden ten in West-Duitsland. Een woordvoerder van de christendemocraten heeft op een persconferentie meegedeeld dat de agendacommissie van de bondsdag van mening is dat aldus het best uiting kan wor den gegeven aan de afkeuring van alle partijen in de bonds dag. Volgens de woordvoerder zal de bondsdag later vermoedelijk een regeringsrapport over de in cidenten aanhoren en mogelijk zullen nieuwe wetsvoorstellen worden ingediend. Verder zal de behandeling van het wetsont werp ter bestrijding van rassen- agitatie worden voortgezet. De enige parlementaire afge vaardigde van de uiterst rechtse rijkspartij, Schikera. heeft dins dag de vergadering van het par lement van Rijnland-Paits ver laten toen een verklaring tegen het anti-semitisme in West- Duitsland werd voorgelezen. Schikera was toestemming ge weigerd de verklaring te beant woorden waarin gezegd werd dat de regering niet bereid is machten die de constitutionele orde in gevaar brengen, de vrije hand te laten. -Joodse leuzen geklad. In Salford bij Manchester wordt een on derzoek ingesteld naar de oor zaak van een brand in de auto van een Jood. Op een Joods kerkhof in New York werden swastika's en Duitse woorden op honderd grafstenen geschil derd. Tot de graven die geschon den waren, behoorde een aantal van militairen die in de jongste wereldoorlog sneuvelden. De Belgische premier, Eys- kens, heeft het parlement mee gedeeld, dat, indien de bestaan de wetgeving onvoldoende is om een eind te maken aan de anti semitische incidenten in België, de regering het parlement rui mere bevoegdheden zal vragen om tegen deze incidenten op te treden. Hij zei dit in antwoord op een vraag van de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Lefèvre. Hij verklaarde voorts te verwachten dat de politie en de rechterlijke autoriteiten streng zullen optreden. „België, dat het lijden van de Joden kent, wil alle rechten en vrij heden van Belgen zowel als van buitenlanders waarborgen". Eerder op de dag hadden so cialistische senaatsleden beslo ten een wetsvoorstel in te die nen tot uitbreiding van de be voegdheden van de politie en de rechterlijke autoriteiten. Henri beloften van 9 januari-regeling van de kwestie van achterstalli ge uitkeringen en onmiddellijke tewerkstelling van talrijke werk lozen niet zou houden. Groepen ontevredenen hebben de gebouwen van het nationale parlement en van ministerie van Verbindingen met stenen beko geld. Bovendien werden een po litiebureau en talrijke auto's in brand gestoken en winkels be schadigd. Bij het verspreiden, van de oproerlingen werd gebruik ge maakt van de vuurwapens. Der tien mensen liepen schotwonden op. Tijdens de ongeregeldheden riepen werklozen onder meer dat zij de voorkeur gaven aan het dictatuur van Perez Jimenez zon der honger boven het regime van Betancourt met honger. Voor het herstel en de handha ving van de orde vervingen de autoriteiten de politie door de nationale garde, omdat gebleken was dat de woede van de menigte zich in het bijzonder tegen de politie richtte. De politie heeft meegedeeld dat 150 personen in hechtenis zijn genomen. NEDERL. KUSTVAARDER IN IJSVELD. Dc Nederlandse kustvaarder „St. Walburg" uit Delfzijl is dins dagmiddag in de Finse Golf in een ijsveld vastgeraakt. Hierbij liep het schip zware schroefseha- de op. Een ijs'oreker heeft de „St. Walburg" naar Helsinki ge sleept. handel, de gemeenteraad van Los Angeles, belangrijke indu striële en landbouwondernemin gen hebben zich vóór het ver lenen van commerciële rechten aan de K.L.M. uitgesproken. De redenen daarvoor zijn vele en gevarieerd. Sommigen staan op het standpunt dat op grond van gezonde internatio nale betrekkingen op econo misch gebied een dergelijk ver zoek reeds behoort te worden ingewilligd. Andere kringen zijn van oordeel, dat men geen discriminerende maatregelen tegen Nederland en zijn lucht vaartmaatschappij behoort te nemen. Los Angeles groeit snel tot een van de belangrijkste in ternationale luchthavens van de wereld. Daarom wil de K.L.M. ook gaarne commerciële rech ten op Los Angeles hebben". Het blad herinnert er vervol gens aan dat de K.L.M. geen subsidies van de staat ontvangt. Dergelijke rechten zouden de maatschappij in staat stellen zijn luchtnet te verbeteren en een snelle verbinding te schep pen tussen Los Angeles via Montreal naar Amsterdam. „Wij kunnen niet begrijpen, dat nu de Amerikaanse autori teiten dergelijke rechten aan de S.A.S., de B.O.A.C., de Lufthan sa en Air France hebben ge geven, Nederland daar geen aanspraak op zou kunnen ma ken. Temeer klemt dit, omdat a. de K.L.M. voor een bedrag van 108 miljoen dollar heeft besteld aan materieel, waar bij de 12 DC-8 en de 12 Lock heed Electra's zijn inbegre pen; b. wat de internationale handel betreft Nederland meer dan tweemaal zoveel in geld uit gedrukt in de Verenigde Sta ten koopt als Amerika in Nederland bestelt. De enige manier om deze vooi de Nederlanders ongunstige ba lans weer wat in evenwicht te brengen is om Nederland in staat te stellen zijn dienstver lening op transportgebied in dollars om te zetten, in het on derhavige geval dus de moge lijkheid te scheppen om een snelle en comfortabele dienst tussen de westkust en Neder land te exploiteren". Het blad eindigt met te con stateren, dat de Nederlanders voor een goede zaak vechten. „Het staten-departement dient met aandacht en sympathie naar de wensen van de Neder landers %e luisteren". Bijna overal in Europa is de temperatuur beneden nul graden Celsius en heeft het verkeer last van gladde wegen. In Parijs heeft ijzel op de stra ten tot verscheidene ongelukken geleid. Bij één van deze is een autobus geslipt en tegen een lan taarnpaal gebotst. Aan de Zwitserse oever van het Bodenmeer hebben zich in de nacht stapels ijsschotsen ge vormd. In het gebied van de Italiaan se steden Florence en Triest is sneeuw gevallen. In de laatstge noemde stad zijn in sommige (Op het cgenblik wordt een Rolin werd gemachtigd de re- onderzoek ingesteld naar even- geringspartijen te benaderen om tuele anti-constitutionele neigin- een gezamenlijk wetsvoorstel in straten touwen gespannen om gen van de D.R.P.). te dienen. voetgangers steun te bieden bij De regering van Noord-Rijn-1 De Britse Labourpartij heeft het lopen over het spiegelgladde land-Westfalen heeft dinsdag gevraagd cm een „meer gezag- de anti-samitische incidenten i hebbende veroordeling" van en met „afkeer en ontzetting" ver oordeeld. De regering onderzoekt of de ideologie van bepaalde organi- saties de basis van de misdaden v/as. Da premiers van de Westduit- se deelstaten zullen donderdag in Bonn bijeenkomen om de in cidenten te bespreken. Het stadsbestuur van West- Berlijn heeft dinsdag bepaald dat twee rechtse organisaties, de liga van nationale studenten en de nationale jeugd van Duitsland, onconstitutioneel zijn en moeten worden ontbonden. Enkele leden van deze organi saties werden onlangs gearres teerd. Maandagavond werden twee mannen aangehouden die verdacht werden van het aan brengen van spotprenten van Adenauer en enkele ministers met Nazi-leuzen. Een van hen verklaarde dat hij gehandeld had in opdracht van de Oost- duitse communistische jeugdor ganisatie waarvan hij lid is. Swastika's werden wederom aangetroffen in Andernach, Lüneburg, Loerrach, Frankfort, Limoges en Westonaria (bij Jo hannesburg). In Bordeaux wer den hakenkruisen en anti een „verder optreden van de politie" tegen de anti-semitische incidenten in Engeland. Kardinaal Godfrey heeft dins dagavond in Londen verklaard dat de Katholieken overal de uitingen van rassenvooroordelen ten zeerste betreuren. De R.K. aartsbisschop van Westminster verklaardde: „Ofschoon som mige van de aanvallen mogelijk het werk zijn van onverant woordelijke straatschenders, moeten zij allen, wat ook de oorsprong of het doel is, alge meen worden veroordeeld om dat zij duiden op een geest van onverdraagzaamheid. Wij moeten uit alle macht trachten voor altijd uit het hart der mensen die bittere en hevi ge vijandschap te bannen, die in het verleden de broederschap van het mensdom zo wreed ge wond heeft". Een demonstratie van Per zische studenten, maandag te Teheran, tegen „te strenge exameneisen" heeft in een tref fen met de politie drie doden en vijftig gewonden gekost. De po litie verrichtte vele arrestaties. plaveisel. Bovendien wordt het gaan bemoeilijkt door windvla gen van meer dan 100 km per uur. De grote verkeersweg tussen Düsseldorf en Keulen is dinsdag ochtend verscheidene uren ge blokkeerd geweest als gevolg van kettingbotsingen. Te Rem- scheid zijn twee trams met el kaar in botsing gekomen waar bij 22 mensen gewond werden, van wie acht ernstig. Eén van de bestuurders heeft door de sneeuw niet kunnen zien dat een sein op onveilig stond. Zowel te Bordeaux als in. Ko- DONDERDAG 14 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.05 2.22 2.40 2.57 3.20 3.37 3.30 3.47 ZON' MAAN op onder op onder Jan. 13 8.44 16.53 16.57 7.50 14 8.43 16.55 17.55 8.29 15 8.43 16.56 18.58 9.04 16 8.42 16.58 20.03 9.34 penhagen zijn twee oude mannen door de kou omgekomen. Vele van de 147 bergpassen in Spanje, alsmede de wegen tus sen Barcelona en Madrid waren dinsdag door sneeuw geblok keerd. De koudegolf, die tot in Cordoba in het zuiden is doorge drongen, heeft tot dusver aan zes personen het leven gekost. In de badplaats Alicante aan de Middellandse Zee sneeuwde het voor het eerst sinds 34 jaar. Uit alle delen van Oostenrijk wordt zware sneeuwval gemeld. In Tyrol en Stiermarken komen temperaturen van 20 graden Celsius onder nul voor. HET WINTERT DOOR. Het afgelopen etmaal was in een groot deel van Europa een ijsdag: het kwik bleef er de ge hele dag onder nul. In ons land werd het de oostelijke provin cies niet warmer dan 4, nabij de kust 1 graad Celsius. Dinsdagavond daalde het kwik bij heldere hemel boven het sneeuwdek in het oosten van het land weer snel. Zo vroor het om 8 uur in Eelde bijvoorbeeld al 11 graden. Inmiddels trekt een kleine de pressie over de Britse eilanden naar het zuiden, daar regen en sneeuw veroorzakend. Het laat zich aanzien dat dit lagedrukge bied het weer in ons land de ko mende 24 uur niet zal beïnvloe den. De luchtdrukverschillen blij ven boven onze omgeving klein, zodat het winterse weer zich, bij zwakke wind. handhaaft. medegedeeld door het K. N. M .1. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Matige tot lichte vorst. Wisselende bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Over het algemeen zwakke wind en matige tot lichte vorst.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1