,elen 428 SVV GROEIT BETER ALCOCHIN SPECIAAL Heeren pantalons VERLINDE Kleine Advertenlsën Gemeenteraad van Terneuzen Z 16 januari Zaterdag 16 januari I960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 7 MET vloeibeutr voedsel voor uu hctar VÜ hebben voor U nog en- ele prachtig^ wollen kam- arcn net iets breedere pijpen, ~n 35 gulden voor 17,50. Nieuwediepstraat 15. Tevens het beste adres voor alle maten DAMES- en ME1S.TESB ROEKEN. HOEST TTW KIND? Natterman's Melrosum Forte helpt, lost taai slijm op, smaakt goed. Flacon ƒ2,— bij elke drogist. Van 15 regels 1,-; reder* regel meer 20 cent. (Maxi maal 8 regels.) Brieven: Bureau van dit Blad 20 cent meer Tc koop: Kunstschaatsen met witte laarzen, maat 34, z.g.a.n. Adres: Axelsestraat 59a, Terneuzen. Te koop: Pickup en platen. Adres Iepenlaan 56, Ter- neuzen. Te koop aangeboden: Zeil boot. type kleine BM, com pleet met zeilen en midden zwaard. In zeer goede staat. Te bezichtigen: Spanjaards- weg 5. Braakman polder. J. AKKERMAN, telef. 01152- 395 (b.g.g. 01159-398). Vergadering van vrijdag 11 december 1959. Slot. Aan de orde komt thans de artikelsgewijze be handeling van de begrotingen. INLEIDING. De heer Hol: ik vind het prettig, dat in de inleiding is opgemerkt, dat het sportveldenoom- plex Zuid in 1960 wel geheel bespeelbaar zal zijn Het is dus nodig, dat dan ook een sportgebouw en kleedlokalen gereed zijn. U hebt dit bij de beantwoording van de alge niene beschouwingen reeds aangestipt. Ik vind het met U nu de posten op de begroting betrekking hebbende op het bouwen van deze attributen bij G. S. op bekwaren stuiten, eigen lijk maar een beetje vreemde geschiedenis. Bij mij rijst de vraag: „Realiseert men zich van d>- zijde van de centrale Overheid wel, welk een enurm kapitaal geïnvesteerd is bij het aanleggen van dit sportveldencomplex?" En moet het nu zó worden, dat. indien dit sportveldencomplex in gebruik zal kunnen wor den genomen, er voor de spelers geen gelegen beid zal bestaan zich in een kleedlokaliteit op een behoorlijke wijze uit- en aan te kleden? M.i. zou er dan sprake zijn van half werk. Dit zou toch de dwaasheid ten top gedreven zijn. Mevrouw DoomsOrtelee: Ik kan mij volledig aansluiten by de woorden van de heer Hol. Er ziin nu reeds grote moeilijkheden met de kleed- gelegenheid voor de korfbalvereniging „Luctor, Deze vereniging speelt op zaterdag evenals de voetbalvereniging „Terneuzensq Boys". Men moet zich bij de korfbalvereniging dan be helpen met één kleedlokaal, dat zowel door jon gens en meisjes gebruikt moet worden. Dit is een onhoudbare toestand. Ik zou graag zien, dat hier verandering in zo-u komen. De Voorzitter: Dat zouden wij ook graag zien. maar er is nu eenmaal geen geld om dat te ver wezenlijken. Mevr. DoornsOrtelee: Het. is zelfs meermalen gebeurd, dat men zich buiten moest omkleden omdat de v.v. „Driewegen" ook nog gebruik maakte van het lokaal. De Voorzitter: Het is daarom van belang, dat hieraan van particuliere zijde iets gedaan zou kunnen worden. Ik heb wel vertrouwen, dat dit zal gebeuren. Het is toch ondenkbaar, dat sport beoefend Terneuzen niet meer zou kunnen voet ballen omdat er geen kleedlokalen zijn. De heer De Meijer: Ik zou hieraan willen toe voegen. dat het niet onverdienstelijk zou zijn dat niet alleen de Raad en hel College van Burge meester en Wethouders, doch ook de sportvereni gingen op zich hun stem in Middelburg en verder deden horen. De Voorzitter: Wij zullen dit in de sportcom missie bespreken. De heer Fijn van Draat: Er is 5000 uitgetrok ken voor stimulering industrievestiging. Is dit voor uitgifte van een folder? De Voorzitter: Dit bedrag is o.m. bestemd voor een folder. In het algemeen zijn de mogelijk heden door dit bedrag beperkt. Wanneer wij b.v. Noord-Brabant zouden Volgen, dan is 5000 wel erg weinig. Volgno. 18. De heer Hol: Bij het onderzoek, dat door bur gemeester en wethouders is toegezegd om het salaris van de gemeente-bode op te trekken, zou ik het wel van belang vinden, dat. in het geval elders geïnformeerd wordt naar het salaris van een dergelijke functionaris, ook aandacht wordt geschonken aan de werkzaamheden die verricht worden. Ik meen het toch zó te mogen stellen, dat naast de normale taak, die des gemeente hodes is, de gemeente-bode ter plaatse toch hoe langer hoe meer wordt ingeschakeld bij het ver rr hten van administratief werk, dat een hogere beloning wettigt dan de huidige. De Voorzitter: Wij zullen met uw opmerking rekening houden. Volgno. 50. De heer Henry: U hebt in de memorie van antwoord gezegd, dat. wanneer de nieuwe burge meester zijn functie heeft aanvaard, U gaarne in overweging wilt nemen of een andere regeling voor het gebruik van een vervoermiddel is te treffen. Mijn bedoeling was de gemeente-auto zo spoe dig mogelijk na 1 april 1960 te verkopen. Wij kunnen heter een regeling treffen vóór de nieuwe burgemeester in functie is. Dan kan dit geschie den zonder aanziens des persoons. De Voorzitter: Wij zullen dit bekijken. Bij mij bestaan hiertegen geen bezwaren. Volgno. 172. De heer Fijn van Draat: Ten aanzien van de aanstelling van een derde schoolarts, zou, blij kens de memorie van antwoord, advies gevraagd worden aan de Inspectie van de Volksgezondheid. Is dit adyies al gevraagd? De Voorzitter: Ja, maar het antwoord is nog niet binnen. Volgno. 232. De heer HuijbrechtIk lees in de memorie van antwoord, dat naar de mening van burge meester en wethouders noch van de werkclassifi- catie, noch van de personeelsbeoordeling een betere regeling van het personeelsbeleid is te ver wachten. Ik vind dit wat eigenaardig uitgedrukt. Bedoeld is hier waarschijnlijk inplaats van „per soneelsbeleid": „beloning." De heer De Vos: Hiermede wordt bedoeld, dat wij hier niet veel heil van verw-achten, eerder moeilijkheden. Daarmee wil het college de werk- rlassificfetie als zodanig niet veroordelen. Maa een beoordeling in het kader van de merit-rating naar prestatie kan aanleiding geven tot grote on tevredenheid. Bovendien is het zeer moeilijk ob jectief de prestaties te beoordelen. Noodgedwongen moeten we thans overgaan tot invoering van het systeem, omdat anders de 3 tijdelijke toeslag met. betrekking tot de gemeente-werklieden niet mag worden toegepast. Laten we hopen, dat de praktijk meevalt. Zoals ik reeds zei, zien B. en W. er niet veel heil in. De redactie van het. antwoord van burgemees ter en wethouders had, dat geef ik toe, wellicht iets duidelijker kunnen worden gesteld. Volgno. 218. Volgno. 132. De heer Huijbrecht: Hebt U al een advies bin nengekregen over de aanschaf van een Magyrus- ladder voor de brandweer? Moet deze aangeschaft worden De Voorzitter: Het advies is wel gevraagd, maar nog niet binnengekomen. Volgno. 114. De heer Hol: Ook hier moet ik de opmerking maken, dat het mij in hoge male bevreemdt, gelet op de ook hier plaats- gevonden enorme kapitaalsinvestering voor hei onderbrengen van de commando-post (met diverse kostbare tech nische installaties) in het gpbouw van de Water leiding Maatschappij, dat deze huur thans door d<- Raad van Commissarissen wordt opgezegd. Opheffing van deze commando-post en over hrenging en inrichting van een nieuwe zou de Gemeente Terneuzen een lieve duit gaan kosten. Hot komt mij voor. dat dit tegenover de gemeen schap onverantwoord is. De mogelijkheid, dat alsnog een oplossing ge vonden wordt, lijkt mij, met een beetje goede Wil van de zijde van de Waterleiding Maatschap pij, toch wel aanwezig. Burgemeester en wethouders hebben in de afcieling.svergaderingen reeds opgemerkt, dat ter zake een nader onderzoek zou worden ingesteld. Is van de Waterleiding Maatschappij al bericht ontvangen? Zo ja, weik standpunt neemt deze in? De Voorzitter: Van de zijde van de Waterlei ding Maatschappij is bericht ontvangen, dat men deze ruimte zelf nodig heeft, zodat het contract met verlengd kan worden. Ik moet de Water leiding Maatschappij terzake in bescherming n"men. Men heeft deze ruimte destijds welwil 'end afgestaan. Nu heeft men deze zelf nodig Vl-"r archiefruimte. Het contract gold voor 5 taai Ik heb toen gevraagd of het verlengd kon worden. Daarna is het verlengd. Op mijn vraag of het nu weer verlengd kon gorden, kreeg ik te horen, dat dit beslist niet Jjon Ik ben toen naar de Directeur-Generaal van d" Openbare Veiligheid in Den Haag gegaan om bespreken wat er in deze nog gedaan zou kunnen worden. Met is njet juist, dat dit Terneuzen nu weer een schep geld kost. Men zal zich in Den Haag iaden over een oplossing. Men heeft daar ook vde indruk, dat het een noodzakelijke verhui- z")g betekent. Tv heer Hol: Ik kan mij moeilijk indenken, geen mogelijkheid zou te vinden zijn om onderuit te komen. De Waterleiding Maat- ^'happij zou - wanneer zij het archief wil onder- '•hgen jn overleg met en onder toekenning an een redelijke financiële tegemoetkoming van r,p z'ifte van het Rijk c.q. de Gemeente toch onv ruimte aan kunnen bouwen? Ik vind het ■sa' h"'W00r(' wa' staat te gebeuren. Het het in1P'- °m hor|óerdriuizenden guldens. Ik vind met overheid^eldem6" SChandaaI' Dit is sollen sterk eye/it term vjnr| u„. uitdrukkingen wel '"Ln'et vergeten, dat, wanneer de Waterleiding Maatschappij destijds geen ruimte beschikbaar had willen stellen, er toen reeds een investering terzake zou moeten zijn geschied Nu is het zolang uitgesteld. Er is vooraf ge •egd, dat de onderbrenging van de commando- >ost maar van tijdelijke aard kon zijn. In het tegenovergestelde geval was het contract wel voor een langere termijn gesloten. De heer Hol: Dus dit was destijds ai bekend? De Voorzitter: Inderdaad, anders was het con tract voor een langere termijn gesloten. Er is gezegd: „U krijgt die ruimte, maar het is slechts voor 5 jaar. De heei Hol: U zult het toch wel met mij eens zijn, dat hier een kapitaal op straat wordt ge smeten. De Voorzitter: Dit kapitaal is destijds bespaard De instanties in Den Haag hebben het toen ook goedgevonden. De heer Huijbrecht: Ik meen mij te herinne ren, dat er in een vorige vergadering door wet houder De Meijer een suggestie is gedaan om een ruimte aan het gebouw van de Waterleiding aan. te bouwen. Is dat door dc Waterleiding Maatschappij verworpen? De-heer De Meijer: Inderdaad is deze suggestie door, mij naar voren gebracht in de vergadering van de Raad met de heer Rottier (Hoofd B. B.) Ik heb voorgesteld, dat de Waterleiding of wij zelf archiefruimte bijbouwen en zo de B. B. in het genot liet van de huidige ruimte voor de commando-post. Nu zal het duur worden door het overbrengen van installaties e.d. Of deze sug gestie door de Waterleiding Maatschappij over genomen is, is mij niet bekend. Dit moet overi gens op vrijwillige basis gebeuren. De Water leiding Maatschappij is als zodanig te vergelijken met éen particuliere N.V. De Voorzitter: Deze zaak wordt thans in Den Haag bekeken. Wij zullen moeten afwachten wat er uit de bus komt. De heer Waverijn: In het verslag van de af delingsvergaderingen lazen wij, dat burgemeester en wethouders naar aanleiding van vragen, die daarover gesteld waren, zullen trachten een op lossing te vinden om de toegangen tot de voeder plaatsen van eenden, zwanen en ganzen in het WestelijkBolwerk beter en gemakkelijker te maken. Het zou veel. voldoening geven aan ouders, die daar met hun kinderen heengaan, dat er een oplossing kwam of al gevonden was. Naast het prettige zit er toch ook een opvoe dend element in voor de kinderen. Wjj bevelen dit, zo nodig, nogmaals van harte in uw aandacht aan. De heer De Vos: Dit is niet zo eenvoudig als het lijkt. Hiervoor is toestemming van de Rijks waterstaai nodig, omdai het werken in een zee dijk betreft. Deze toestemming zal waarschijnlijk wel worden gegeven, maai- niet voor een een voudige oplossing, zoals ons voor ogen stond. Daarom zal het aanbrengen van een trap ter plaatse nog tamelijk veel gaan kosten, n.l. zeker 300. Dit is een in verhouding hoog bedrag, vooral als men bedenkt, dat dit maar van zeer tijdelijke aard zal kunnen zijn. De heer Waverijn: In het afdelingsverslag staat, dat er een oplossing gezocht zal worden. Nu blijkt, dat er reeds informaties ingewonnen zijn. Ik zou toch graag hebben, dat deze trap er kwam. De heer De Vos: Wanneer de Gemeenteraad hiertoe besluit, kal er ook geld voor uitgetrokken moeten worden. Het is toch begrijpelijk, dat men in een zeedijk nie| zomaar kan gaan graven. Acht U het overigens van zoveel belang? De heer Waverijn: Ik acht dit van grote opvoed kundige waarde voor de kinderen, doch het kost natuurlijk wel veel geld. De heer Hol: Burgemeester en wethouders heb ben in de memorie van toelichting o.m, opgemerkt: .Er is nog geen beslissing genomen omtrenl hel voortbestaan van het wandelpark in het z.g. Wes telijk Bolwerk. Wij vrezen, dat het wandelpark zo goed als geheel zal moeten verdwijnen." Ik ben van mening, en niet alleen uit een oog punt voor behoud van natuurschoon, dat het van groot belang voor onze gemeente zou zijn, dat althans het gedeelte van het bolwerk, waar het boogschieten wordt beoefend, voor de gemeente oehouden zal blijven. Aan de meest westelijke zijde van de nieuw geprojecteerde zeehaven ligt het in de bedoeling een vrij lange strook met bomen en heesters te jeplaiiten, opdat dit als windscherm dienst kan doen, en alzo aldus de Rijkswaterstaat -r- voor de navigatie van nelang wordt geacht. Biedt het meest westelijke deel van bet bol werk, dat nu gevaar loopt te verdwijnen, van nature 'geen bescherming als hiervoor bedoeld? Hoe dit ook zij, ik zou met klem een beroep willen doen op het college van burgemeester en wethouders om zo nodig al het mogelijke n het werk te stellen om dit restant van het bolwerk voor onze gemeente te redden. De Voorzitter: U moet er niet aai twijfelen, dat wij alles in het werk zullen stellen om zoveel mogelijk ter plaatse te behouden. Voor zover echter bekend, zal er weinig van het Westelijk Bolwerk over blijven. Wanneer wij het kleine stukje, dat nog overblijft, als wandelpark blijven gebruiken, zit er het nadeel aan. dat de rust, in verband met het scheepvaartverkeer, dat er dan lak langs komt, zoek zal zyn. Dit is minder aantrekkelijk. De heer Hol: Voor mij ligt daar juist wel iets aantrekkelijks in. We kunnen dan al wandelende van de nieuwe haven genieten. Zoiets als b.v. Parkzicht in Rotterdam. De Voorzitter: Het zal dan een heel andere aantrekkelijkheid zijn dan nu. In elk geval heeft deze wandelgelegenheid onze aandacht. Volgno, 518. De heer Huijbrecht: Is er al iets naders bekend omtrent de fabriek van Schockaert, i.v.m. de ingebruikname door de L. T. S.? De Voorzitter: Wij hebben juist een brief ont vangen. nu ondertekend door de echte voorzitter, waarbij het vorige schrijven is ingetrokken. Deze briet is thans nog in behandeling. De heer Huijbrecht: Deze laatste brief i- mij, als bestuurslid, niet bekend. Men laat mij in on wetendheid. Het is daarom dat ik er hier naar vraag. Wij zullen nu nog maar even afwachten. Volgno. 538. Mevr. DoomsOrjelee: Mynheer de Voorzit ter, Uw antwoord met betrekking tot de openbare bibliotheek heeft me niet helemaal bevredigd. Ik zou gaarne vernemen hoe nu de meer defini tieve plannen luiden. Zoals de bibliotheek thans gehuisvest is. is onhoudbaar. De Voorzitter: Wü hebben gevraagd over welke ruimte men de beschikking dient te hebben. Wij streven er naar dc bibliotheek een behoorlijk onderdak te geven. Ik voel er weinig voor een bestaand gebouw- in te richten. Dii is wel goed koop in het begin, maar op den duur komt men toch duurder uit. Mevr. DoomsOrtelee: U geeft dus de voor keur aan een nieuw gebouw. Als wij dat dan maar vlug krygen. De Voorzitter: Dat hoop ik met U. De heer Fijn van Draat: Verdwijnt de woning Kohier, waar de bibliotheek thans is onderge bracht, niet in verband met de kanaalplannen? De Voorzitter: .Ta. Dit gebouw is gemeente eigendom. Het moet by de demping van de Oost- kolk gesloopt worden; daar moet een parkeer terrein komen. Volgno. 542. De heer Waverijn: Velen zullen dankbaar zijn, dat de subsidie aan het populaire tamboer- en pijperscorps „Irene" niet verlaagd, maar op de bestaande toestand gehandhaafd is. Wij zijn het met burgemeester en wethouders eens, dat der gelijke verenigingen alles in het werk moeten stellen om ki hun financiën zelf te voorzien maar wij zouden het toch jammer gevonden heb ben, dat juist dit corps als eerste en enige, een subsiriieverlaging had moeien ondergaan. Wij bren gen dank aan burgemeester en wethouders, dat zy alsnog de bestaande toestand hebben gehand haafd en de aanvankelijk voorgestelde verlaging ongedaan hebben gemaakt. De Voorzitter: Dank U. De heer Complet: Ik zou willen zeggen, mijn heer do Voorzitter, dat het my teleurstelt, dat de subsidie aan de R. K. Fanfare te Sluiskil niet verhoogd is. Ik zou graag zien, dat hiertoe als nog w erd besloten. Een subsidie van 550 vind ik veel te laag. De heer De Meijer: In de memorie van ant woord hebben wij al gezegd, dat aandacht moet worden geschonken aan het verkrijgen van meer donateurs. Daarbij komt, dat het muziekkorps te Sluiskil nog aanzienlijke inkomsten heeft van de plaatselijke industrieën en de bevolking. U moet niet vergeten, dat het verlenen van een subsidie slechts bedoeld kan zijn als aanvulling. Voorop moet staan, dat elke vereniging op eigen kracht de nodige geldmiddelen aantrekt om rond te kómen. Dit geldt ook' voor Sluiskil. Volgno. 592. De heer Fijn van Draat: Onder dit volgno. is een post uitgetrokken van 1110.voor subsidie aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Heeft dit al vruchten afgeworpen voor Zeeuwsch-Vlaanderen? De Voorzitter: Dat valt moeilijk te beoordelen. Wij hebben in ieder geval reeds via het ETI con tacten kunnen leggen, DiL is een zaak op lange termijn. De heer De Vos: Ik weet niet of het wel nodig is om direct aanwijsbare voordelen te kunnen aanwijzen. Het ETI wordt gesubsidieerd door de provincie, gemeenten en het bedrijfsleven. In elke provincie zyn er dergelijke instituten. Wy kun nen hier onze medewerking niet aan onthouden Als de noodzaak blijkt, kunnen wij steeds een beroep doen op de ETI. De Voorzitter: Voor het verkrijgen van advie zen, is dus de bijdrage nodig. Voor het. opmaken van rapporten zal men apart moeten betalen. De heer Meterings: Is er over Sluiskil al een rapport ontvangen? Of wordt dit niet door het ETI verzorgd? De Voorzitter: Neen. dit komt van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Volgno. #72. Mevr. DoornsOrtelee: Gaarne zou ik nog vragen, wanneer met de bouw van een brandweer kazerne te Sluiskil een aanvang zal worden ge maakt. De Voorzitter: Wij wachten nog op de Ryks- goedkeuring. Als deze binnen is, kan er worden begonnen. BEGROTING MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Volgno. 98. De heer Waverijn: Het jeugdwerk in hei alge meen heeft altyd de volle belangstelling van onze fractie. Dankbaar zijn we dan ook, dal burge meester en wethouders het bedrag aan subsidie voor de jeugdzorg weer iets verhoogd hebben Wij zijn de overtuiging toegedaan, dat de gelden, voor dat doel bestemd, wél besteed zijn. Het gaat hipr toch, vooral in deze tijd, om een zeer nuttig volkswelzijn. Blz. 13. De heer Camps: In de recapitulatie tref ik onder VII als voordelig saldo aan een bedrag van 238.609. terwijl in de gemeente-begroting is ge raamd een bpdrag van 252.498. Dit is een verschil van bijna 14.000. Hoe valt dit te verklaren? De Voorzitter: Ik ben wel niet zo geleerd als U, maar ik geloof toch niet, dat er enig verband tussen deze posten bestaat. De heer De Vos: De betreffende post van de gemeente-begroting dient U te vergelijken met volgno. 87 van de begroting van de Dienst van Maatschappelijke Zorg, dan zult U zien, dat er geen verschil is. Onder dit volgnummer is ge raamd de uitkering van de gemeente wegens nadelig saldo. De heer Camps: Inderdaad, dan klopt het. Subsidies. De heer Weterings: Inzake de subsidies aan het. Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis zou ik nog een opmerking willen maken. By het vast stellen van deze subsidies is hel de gewoonte, dat als subsidie wordt uitgekeerd de helft van het bedrag, dal per lid aan contributie geheven wordt. De contributie is hoger dan 5 per lid, todat een kleine correctie naar boven aangebracht zou moeten worden. Deze correctie zou ik zeer op prijs stellen. De heer Dp Vos: Het zal toch eerst moeten dijken, dat dit nodig is. Wy kunnen niel zonder meer de helft van de contributie per lid gaan uitkeren. Het is toch niet nodig om een over schot te kweken. De voorstellen van burgemepsler en wethouders worden hierna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. RONDVRAAG. Van de rondvraag wordt door geen der leden gebruikt gemaakt. De Voorzitter sluit de vergadering. Vergadering van donderdag 17 december 1959, des avonds te 19.00 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Tellegen. Wethouders: M. de Vos en H, A. M. A. de Meijer. Raadsleden:, M. van Langevelde, R. Vrieling, P. Fijn van Draat, S. W. Henry, mevr. E, Doorns Ortelee, A. Jansen, P. J. Huübreeht. R. Hol, C. J. Compiet, W. J. Weterings, D. Waveryn, J. A. de Feijter, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. Dees. Afwezig: Dr. M. E. H. Camps. Dc Voorzitter opent de vergadering. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 3 december 1959. De heer Huijbrecht: Tn de raadsvergadering van 3 december 1.1. is- door mij gevraagd het ad- ies van Mr. Sc-holten met de repliek van de heer Vrieling te doen publiceren. Tot nog toe heb ik dit. alleen gepubliceerd gezien in „De Vrije Zeeuw". Heeft deze publicatie plaats gehad als onderdeel van de notulen of was dit een vrije publicatie? De Voorzitter: Het door U genoemde advies met repliek is aan de pers doorgegeven. Het betrof hier een vrije publicatie. De heer Huijbrecht: Dank U. De notulen worden zonder hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld. De notulen van de vergadering van 11 december 1959 worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Controle-rapport, 3e kwartaal 1959, inzake de Centrale Dienst van Bouw- en Woning toezicht en Dienst van Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; b. Begrotingswijziging 1958 en begroting 1960 idem c. Jaarverslag 1958 van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het Bisdom Breda. Zonder bespreking of hoofdelijke, stemming wor den de bovengenoemde stukken voor kennis geving aangenomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot herbenoeming van 3 leden van het be stuur van de Stichting Beschuttende V erk- plaatsen midden Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen, t.«de heren D. de Jong, R. R. Visser en A. J. de Zeeuw. Overgegaan wordt tot stemming. Uitgebracht worden telkens 16 stemmen, waar van op de heer De Jong 16 stemmen, op de heer Visser 12 stemmen en op de heer De Zeeuw 16 stemmen. 4 stemmen zijn blanco. De heren D. de Jong, R. R. Visser en A. J. de Zeeuw zijn herbenoemd. 4. Voorst el van burgemeester en «wethouders inz,ake besluit aandeelhouders N.V. Water leidingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" tot goedkeuring jaarrekening 1958 van die N.V. De heer Vrieling: Meneer de Voorzitter, de raadsleden hebben thans ontvangen het nader advies van Mr. Scholten. Hieruit zal U gebleken ziin, dat ik nog over deze zaak met hem gespro ken heb. Mr. Scholten was het wel met me eens. dat de manier van het beheer niet helemaal in orde was met betrekking tot de investeringen. Ik zal dit hier 'verder niet ter sprake brengen, om dat ik niet in herhaling wil treden van wat ik op de aandeelhoudersvergadering ddo. 14 dee. 1.1. naar voren heb gebracht. In deze vergadering is in meerderheid het vertrouwen uitgesproken in het gevoerde beleid. Hoewel deze uitspraak mii nog niet geheel bevredigde, kan ik er vrede mede hebben, dat het voorstel van burgemeester en wethouders, om niet tot het voeren van een procedure inzake de jaarrekening over te gaan, wordt aangenomen. Ik zou U thans willen vragen of het is toege staan de brief van de Raad van Commissarissen ddo 17 december 1959 gericht lot de gemeenteraad te behandelen? De Voorzitter: Ik zou eerst het punt, zoals het op de agenda is vermeld, willen behandelen. Wat wilt U over deze brief zeggen? De heer Vrieling: Over die brief zou ik nog dit willen zeggen. Op de repliek van de Raad van Commissarissen, inzake mijn rapport ddo. 1 okt. 3959, is door mij een uitvoerig commentaar uit gebracht en aan dc aandeelhouders toegezonden Dit commentaar is in de aandeelhoudersvergade ring ddo. 14 december 1.1. niet in onderdelen be handeld. Niet in discussie z.yn geweest de eisen, waaraan de exploitatierekening en het investe ringsoverzicht zouden moeten voldoen. Er ziin een aantal schriftelijke vragen door mij gesteld. Gevraagd is deze staande de vergadering te be handelen. De verlegenwoordigcr van de gemeente West- dorpe, burgemeester Van Waes, heeft het toen zó gesteld, dat bet niet mogelijk was om al deze vragen in beantwoording staande de vergadering tot zijn recht te laten komen. Wil men zich een juist oordeel vormen over liet gevoerde beleid, dan is het noodzakelijk, dat dit in zijn totaliteit wordt bezien. Daarvoor is het nodig, dat de aandeelhouders beschikken over een totaal investerfngs-overzicht. Met deze stelling van de heer Van Waes kon ik my verenigen. Een dergelijk overzicht is toe gezegd, waarbij mijnerzijds nog is gesteld, dat deze toezending niet zou moeten wachten tot de vaststelling van de jaarrekening 1959. Het is dus nu zó, dat ik wacht op dc genoemde investe rings-gegevens. Tot zolang wil ik mijn verslag ddo. 1 oktober 1959 aanhouden en na kennisname van deze ge gevens het voorbehoud maken op dit verslag terug te komen. Het is i.e. dus geen vertrouwen onder voorbehoud, maar het is opschorting van een beoordeling. Ik zal dit t.z.l. dan ook weer opnieuw aan de orde stellen. De Voorzitter: Op hetgeen in de aandeelhou dersvergadering gezegd is, zou ik willen lerug- komen wanneer de notulen van deze vergadering zyn verschenen. Het zou voorbarig zijn alléén op Uw verhaal van deze vergadering al te gaan. Mijn interpretatie van de vergadering is n.l. een geheel andere. Ik acht hel daarom noodzakelijk de notulen af ie wachten. De heer Huijbrecht: Mijnheer do Voorzit)er, ik zou graag een beroep op U doen, de genoemde gegevens, alsook de repliek van de Raad van Commissarissen, zo spoedig mogelijk aan de ge meenteraad toe te zenden. Wij zullen n.l. ge ruime tjjd nodig hebben om alle stukken te be- tuderen en te bespreken. Er zijn ook bij mij nog een paar vraagpunten gerezen naar aanleiding van hel verslag van de heer Vrieling ddo. 1 oktober 1959. De Voorzitter: Als ik U even mag onderbreken. Aan de orde is thans het agenda-punt inzake het afzien van het voeren van een proces, inzake de jaarrekening. Dit kan beter eerst afgehandeld worden. De heer I>c Feijter: Mijnheer de Voorzitter, volgens my ligt de zaak heel eenvoudig. Volgens Mr. Scholten zyn er juridisch geen bezwaren tegen de jaarrekening. Wij kunnen ons hier wel by neerleggen. Wij zullen dan ook wachten met hierover iets te zeggen tot het genoemde investe ringsoverzicht is verschenen en ons de notulen van de vergadering van aandeelhouders ter in zage zyn gegeven. Mijn vraag is dan ook: zouden deze notulen voor de raadsleden ter inzage kun nen worden gelegd? De Voorzitter: Dit zal zeker gebeuren, het is immers anders niet mogelijk een juist oordeel te vellen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Huijbrecht: De heer Vrieling heeft in zijn rapport ddo. 1 oktober 1.1. nog vermeld, dat hij informatie zou nemen, inzake het onder de Pensioenwet brengen 'van Commissarissen. Is deze informatie al genomen en. zo ja. kan hij de raad in kennis stellen van het resultaat De heer Vrieling: De informatie is genomen, maat er is nog geen antwoord binnen. Zodra dit ONGEVAL LIEP GOE1) AF f De 70-iarige J. A. A. Malles van de Carnissè- laan heeft donderdagmiddag een val van vier en halve meter gemaakt, maar desondanks werd hij slechts licht gewond. Hij was in zijn woning bezig een raam te herstellen en viel daarbij uit de dakgoot. Vier en halve meter lager kwam hij terecht op een serredak en bleef hangen, ge deeltelijk op en door de gebroken platen. Met een scheurwond aan het rechterbeen en een ribfractuur werd hij naar het Zuiderzieken- huis overgebracht. KOLENDAMPVERGIFTIGING IN INGEN In het dorp Ingen in de Betuwe heeft zich een ernstig geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 24-jarige vrouw, moe der van een kind. het leven heeft gekost. H?t heeft maai weinig gescheeld, of ook de man en het zes maanden oude kindje waren om het leven gekomen. De familie Vermeulen woont in een salon wagen. die rriet toestemming van de familie Van Beekhoff was geplaatst op het fruitteelt- bedrijf „Blijwerve". Doordat de heer V. vorst verlet had vonden de werklieden van het fruit- teeltbedrijf het niet bijzonder, dat de familie wat langer bleef liggen. Toen de post geen ge hoor kreeg en de blieven bij een ander, bij de familie Voorthuizen, werden afgegeven vond deze familie dit wat vreemd. De heer Voort huizen toog naar aanleiding hiervan op onder zoek uit. Op zijn kloppen werd door de heer Vermeulen met veel moeite opengedaan. De gang naar de deur was blijkbaar voor hem haast te veel geweest, want hij viel de heer Voorthui zen bewusteloos in de armen. Spoedig bleek het de heer Voorthuizen, dat ook het kindje bewusteloos in het bedje lag. Hij nam het kind eruit en bracht het naar bui ten. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde de dood van de 24-jarige mevrouw C. Vermeulen. De oorzaak van het ongeval wordt toegeschreven aan een kachel, die in de loop van de nacht kolenmonoxyde verwekte. De 25-jarige man en het kind werden met spoed naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel vervoerd, waar door het toedienen van zuurstof de beide levens konden worden gered. MARINESCHEPEN VERKOCHT De inspecteur der domeinen te Alkmaar heeft vrijdagmorgen bij openbare inschrijving twee marineschepen publiek verkocht. Er waren 50 inschrijvingen. Het hoogste bod. dat gedaan werd voor het dubbelschroefstoomfregat „Johan Maurits van Nassau" was 257.654.37, welk bod afkomstig was van de fit ma A. Gosler en Zoon te Diemen. De laagste bieder voor dit schip was de heer C. Zegelaar uit Papendrecht voor f 82.000. De firma Gosler zal de „Johan Maurits van Nassau" slopen en de machinerieën, elek trische installaties enz. doorverkopen. Voorts kwam in bod de mijnenveger „Volke rak", waarvoor het hoogste bod was 25.200 van de heer L. van der Veld uit Amsterdam. Ook deze kocht het vaartuig voor de sloop. De laagste bieder bij deze tweede koop was de heer A. Rijsdijk te Hendrik Ido Ambacht voor 2,955. DE RADIO-ACTIEVE HORLOGES Het door de keuringsdiensten van waren in gestelde onderzoek naar de vele duizenden hor loges welke zijn onderzocht, nog geen tweehon derd een radio-activiteit toonden, welke -1e toelaatbare norm teboven ging. Dit heeft de directeur-generaal van de Volksgezondheid prof, dr. P. Muntendam gisteren meegedeeld. „Deze horloges zijn aan de handel onttrokken. He1 is de bedoeling, dat dergelijke horloges uil - sluitend verkrijgbaar zullen zijn Voor hen die deze voor bijzondere doeleinden, zoals voor de uitoefening van beroep (bijvoorbeeld diepzee- duikers) nodig hebben. Zowel voor de import, de verhandeling als het in bezit hebben van deigeiiike horloges is krachtens het radio-actie ve stoffenbesluit (de warenwet) vergunning vereist van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit vergunningenstelsel is tevens van kracht voor het gebruik van prepa raten. welke radio-actieve stoffen bevatten en welke voor het lichtend maken van wijzers en wijzerplaten worden gebruikt", aldus de direc teur generaal. DE TOESTAND VAN BEVAN De plaatsvervangende leider van de Britse labourpartij, de 62-jarige Aneuring 'Bevan. is de zware buikoperatie die bij 29 december on derging, in zoverre te boten, dat hij vrijdag voor het eerst het bed mocht verlaten. binnen ls zal ik het, ter kennis brengen van de gemeenteraad. De heer Huijbrecht: Op blz. 6 van genoemd rapport staat vermeld: „Volledigheidshalve wil ik opmerken, dat door my niet gevraagd is naar de kostprijs van de directeurswoning. Ik heb deze vraag met verscheidene andere nog in rpserve gehouden, enz." Ik wilde deze vragen, welke in reserve gehou den zijn, toch ook nog wel graag weten. De Voorzitter: Kan de heer Vrieling deze vra gen alsnog ter kennis van de raad brengen? De heer Vrieling: Deze vragen zyn schriftelijk in mijn commentaar op de repliek van de Raad van Commissarissen gesteld. De Voorzitter: Dan kunnen wy die thans (lus nog tegemoet zien. 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aanvulling van de uitkerings- en pen sioen ver ordening wethouders. 6. Voorstel rail burgemeester en wethouders tot garantie van een geldlening te sluiten door de afdeling Terneuzen van de Vereni ging „Het Groene Kruis". 7. Voorste! van burgemeester en wethouders tot opzegging pacht aan J. A. de Rijke. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming worden deze voorstellen aangenomen. 8. Rondvraag. De heer Weterings: tk zou graag van U willen horen, meneer de Voorzitter, hoe het staat met de onderwyzersvoorziening met betrekking tot de Zuidlandschool. Kunnen er daar op korte termijn onderwijzers worden aangetrokken? Voor wat be treft de functie van hoofd van deze school, is de heer Kaan nu al definitief hoofd van de Schip- persschool? Kan de overplaatsing nu in feite op 1 januari 1960 plaats vinden of is dit nog niet mo gelijk in verhand met het aantal leerlingen? De Voorzitter: Wat de onderwyzersvoorziening van de Zuidlandschool betreft zyn er geen moei lijkheden. Het aantal leerlingen van de Schip- persschool is nog steeds niet voldoende om een definitieve overplaatsing per 1 januari a.s. te wettigen. De heet Huijbrecht: Naar ik vernomen heb. zou de Vrijwillige Brandweer de laatste maanden geen oefeningen gehouden hebben. Dit komt mij vreemd voor. Zou U mij terzake kunnen inlich ten? De Voorzitter: Hiervan is mij niets bekend. Ik zal dit nader onderzoeken. Ik kan me niet voor stellen. dat Uw inlichtingen juist zijn. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7