Geen mens, die het merkte HET BAKBEEST Niet tegen vader zeggen enu SPORT r De hazelaar bloeit l/ftte dl KRITIEK VAIV ONZE KINDEREN Tweedeen ideale stof voor de winter SCHAATSEN ran de week 's Winters meer vet dag 16 januari I960 iterdag en zondag geen voetbal Koninklijke Nederlandse Bond heeft alle voor 8' 16 en zondag 17 januari »ar vastgestelde edstrij- >r zowel het betaald- als aateurvoetbal in verband weersomstandigheden en eldheid der terreinen af i oor deze dagen vastge- programma's zijn ver- i. loor de afdelingen van de 1. voor vandaag en inor- tgestelde wedstrijden zijn elfde reden eveneens af in verband hiermee is de van inlevering van do nulieren met een week d. OG GEEN KI JK OP LFSTEDENTOCHT loruitzichten, dat er bin- 'zienbare tijd een Elf- ocht zal kunnen worden •n, zijn bijzonder ongun- de Friesche vereniging sn heeft dan ook nog enkele voorbereidende ;el voor een eventuele ,enomen. De Friese ka- iggen nog open en daar, de route ijs ligt, is dit sneeuw slecht en boven- betrouwbaar. Jschokken in Italië maandag j.l. hebben zich nabij Napels, in Zuid- alië, gelegen bergachtige van Sessa Aurunca mger ntig aardschokken voor die over een uitgestrekt schade hebben aange- n en hun gezinnen, in en tienduizend personen, hun woningen verlaten lijven thans in legerten- rste schok werd maan- iag gevoeld. De nacht indag op dinsdag hebben izenden, onder wie oude en kinderen, bij tem- ïn beneden nul in open lorgebracht. De volgende gde het leger voor tijde- derkomens in de tenten. stad Oklahoma is don- door een tornado ge- In enkele wijken werd chade aangericht. Er echter geen doden of ;n zijn. 'romenade ork.; 13.55 r.; 14.00 Fluit en piano; am.; 14.50 Bejaarden en efhebberijen, praatje ït slimme vosje, opera; am.; 17.00 Voor de pad- 17.15 Gram. voor de 17.50 Mil. comm.; 18.00 5.15 Uitz. van de Pacifs- icialistische partij in het an de door de regering oeve van de politieke gevorderde zendtijd, tars schrijven, door dr. denbos; 18.25 Amateurs- 18.40 Gram.; 19.00 Mexi- kb.; 19.25 Inleiding tot egrip; 19.45 Voor de 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. 22.30 Nws. en beursber. w York; 22.40 Journ.; ogr. voor de weggebrui- IntermezzoRally v. Carlo;) 23.20 Gram.; .00 Nws. ERSUM II.: 7.00 Nws.; •am.; 7.30 Een woord dag; 7.40 Gewijde muz.; s.; 8.15 Act.; 8.35 Gram.; r de zieken; 9.30 Gram.; r de vrouw; 10.15 Rond- woordTheologische rgang; 11.00 Gram.; 11.25 irogr.; 12.00 Zangrecital; Dr boer en tuinder; 12.30 n tuinb. meded.12.33 1; 12.53 Zo leeft en iuriname, lezing13.00 3.15 15 jaar geleden, 13.20 Volksmuz.; 13.45 14.05 Schoolradio; 14.35 rogr.; 15.50 Gram.; 16.00 ïrdenking; 16.30 Viool o; 17.00 Voor de kleu- 15 Voor de jeugd; 17.30 17.40 Beursber.17.45 suitz.18.00 Orgelspel; im.; 18.50 Cursus Open- instbezit; 19.00 Nws. en 19.10 Op de man af, 19.15 Gram.; 19.30 Ra- 19.50 Gevar. muz.; 'ost Palm-Beach ant- iet, hoorsp.20.50 Feest- t Curasao: 21.35 Orgel- 22.00 Volk en Staat. 22.15 Gram.; 22.30 Nws.; ram.; 22.45 Avondover- 23.00 Klankb. Muzikale 23.30 Gram.; 23.55— s. 3EL (VI.): 12.00 Gevar. 30 Weerber.; 12.34 Voor 12.42 Gevar. muz. ersen; 13.00 Nws.; 13.15 iuz.; 14.00 Schoolradio; lo-recital; 16.06 Voor de 17.00 17.10 Gram.; 17.35 jr.; 17.45 Franse les; olrecital; 18.20 Voor de 50 Sportkroniek; 19.00 140 Lichte muz.; 20.00 1.00 Kunstkaleidoscoop hte muz.; 21.30 Amus. .00 Nws.; 22.15 Oude 55 Nws.; 23.00 Voor de ivisieprogramma's dS BELG. T.V.: 19.00 jeugd; 19.30 Nws.; 20.15 n.; 21.00 Variétéprogr.; ,et; 22,15 Nws. en journ. Zaterdag! 16 januari I960 DE V R IJ E ZEEUW Pagina 5 niT jaar heb ik het durven bestaan de hele stapel thuis ont- vangen nieuwjaarsgroeten en goede wensen in de prulle- mand te mikken. Ik dacht de opstekende stormen wel te kunnen weerstaan en de woede van manlief wel te mogen afwimpelen met een simpele verwijzing naar de nog altijd door hem niet afge dane stapel correspondentie van 1959. Want zo zorgvuldig als hij is met al z'n zakelijke belangen, zo slordig springt hij om met de tedere scheppingen van tante Josza en oom Piet, met de recht-toe recht-aan geschreven traditionele verjaardagsbrief van m'n onge huwde en daardoor ietwat ongelikte broer, en met het zo piete peuterig lettertje voor letterje gewrochte kunstwerk van de klei ne neefjes en nichtjes. Als hij zelfs daar de elementaire wetten van de dagel kse etiquette niet in acht neemt, wie kan ons dan nog euvel duiden dat we ook de nieuwjaarscorrespondentie niet beantwoorden? Die hele opgelegde beleefd- heidszorg hangt me immers al jaren lang de keel uit. Waar om zal ik een belangrijke kwie- bus rechts van me laten lopen, als m'n nylons ter linkerzijde elke seconde gevaar lopen met modder en ander straatvuil bespat te worden? Waarom zou ik naar een sigaret zitten te smachten bij de buurvrouw, als ik ze in m'n tasje voor het grijpen heb of de verleidelijk ste import op haar salontafel staat te pronken? Waarom, ja waarom zou ik het moede hoofd niet in m'n handen la ten rusten als de kinderen een uur lang miezemauwen over een maaltijd, die ik in 5 minu ten achter de kiezen berg? 0 Hij nam het niet. Hij moest en zou de snippers van de hele mikmak uit de prullemand vissen en weer aan elkander passen tot er een bont alle gaartje van heil en spoed, ge zegende zegen en zalig van 't zelfde ontstond. Daarbij kwam, dat de blanco envelopjes hem in heerlijke onzekerheid lieten omtrent de herkomst van be paalde formaten en dat nie mand de moeite had genomen ergens een adres op z'n kunst zinnige. kunstige of gekunstel de nieuwjaarskaart te krabbe len, zodat hij na het vinden van een onleesbare handteke ning nog de haren van vorig jaar uit zijn rose wordende hoofdhuid trachtte te trekken. De hem zo nadrukkelijk toe gewenste voorspoed dreigde in een duidelijke tegenslag te verkeren. Hij begon zowaar de velen, die hem met hun spe ciale aandacht hadden overla den, te verwensen en de eeuwenoude folklore van de nieuwjaarswens te verfoeien, waarbij ik hem als ega niet alleen liet. Ik wil maar zeggen, dat die hele afgezaagde en langzamer hand tot sleur en hieleniikke- rij uitgekookte kaartjessturerij eigenlijk van hogerhand ver boden moest worden. Het geeft een heleboel verplichtingen en wat is het resultaat? Denkt u nu heus, dat meneer A méér bij meneer B zal kopen, omdat hij met de jaarwisseling een foto van die zaak kreeg? Of dat meneer B voortaan met C zal breken, omdat hij hem vergat een gezegend 1960 toe te zwaaien? 0 Mijn lieve man heeft het be staan de hele partij snippers pardoes in de prullemand te werpen. En hij wierp er de nog onbeschreven zelf ingesla gen zoetsappige dubbele pren ten met Gelukkig Nieuwjaar van 30 cent per stuk nog bo venop. Die dertig centen konden hem toen ook niet meer bom men. En geen mens, die ons kwaad aankeek. De groente man niet. de collega's niet, zijn eigen baas niet. Ze hadden het niet eens opgemerkt, dat in die torenhoge stapels post onze heilwens nog ontbrak. En misschien waren ze er ook nog wel blij om. Dat ze minder correspondentie kregen te be antwoorden dan vorig jaar. Dat ze er wat goedkoper van af kwamen Geen mens, die ons er over aansprak. Waarom dan al die moeite, al dat gehannes met zo'n ver sleten etiquette, met al die op gelegde vormelijkheid waar geen mens meer wat van meent? Ik heb een echt plezierig begin gemaakt dit jaar! PÉ PENELOPE. Moedei's vriendin, met wie ze afge sproken heeft, 's middags naar de bios coop te gaan. belt af met de boodschap, dat ze plotseling verhinderd is omdat haar man ziek uit kantoor is gekomen en ze hem liever niet alleen laat. Voor moeder is het een lelijke streep door de rekening. Vader houdt niet van dé film en zit 's avonds liefst rustig 1huis. Als moeder dus eens ergens heen wil, moet dat 's middags met haar vriendin gebeuren. En dit was een film die ze beslist zien wilde. Er is veel over geschreven en hij heeft heel wat stof doen opwaaien. Ze had het ook allemaal heel mooi weten te passen en te meten. Het is weliswaar woensdagmiddag de enige middag, dat haar vriendin weg kon deze week i en dus zijn de kleintjes 's middags vrij van school. Maar Adri, de oudste dochter kan een oogje in het zeil hou den. Adri is vijftien en gaat op het gym nasium. waar ze iedere middag vrij heeft. Daar /.it moeder nu en ziet door het telefoontje van haar vriendin het hele mooie plannetje in het water vallen. Ze zou natuurlijk alleen kunnen gaan. maar daar heeft ze geen zin in. Bovendien heeft ze beide plaatsen al besteld. En ze móét en zal die pikante film zien! WIE NU Vlug iaat ze in gedachten haar diverse kennissen de revue passeren. Geen en kele komt in aanmerking. Ze hebben óf jonge kinderen, die niet alleen gelaten kunnen worden, öf ze hebben een man, die wél van uitgaan houdt en door wie ze zich 's avonds liever mee laten nemen, dan 's middags in vrouwelijk gezelschap te gaan. OPVOEDING Dan krijgt moeder opeens een lumi neus idee. Ze neemt Adri mee! Het is natuurlijk een film van boven de acht tien, maar aan Adri's neus ziet niemand, dat ze die leeftijd nog niet heeft bereikt. Lichamelijk is ze haar jaren vooruit. En trouwens als de moeder er zelf bij is, krijgt zeker niemand het in zijn hoofd, te vragen, hoe oud ze is. Maar de kleintjes, hoe moet dat dan? Buurvrouw vragen, om een oogje in het zeil te houden? Doet ze best en ten slotte zijn ze zó klein toch ook niet meer, dat ze in zeven sloten tegelijk lopen. DE SAMENZWERING. Als Adri hoort, dat ze met moeder mee naar de film mag, is ze natuurlijk opgetogen. Dat het een film Is voor boven de achttien, maakt het dubbel aantrekkelijk. Ze heeft toch maar een fijne moeder, die in zulke dingen niet zo gauw kijkt. Vader wèl. Die maakt overal nodeloze drukte over. Het ver baast Adri daarom niet, als moeder ge heimzinnig fluistert: „Maar denk erom, niets aan vader zeggen hoor. Hij mag het niet weten, dat snap je. En als hij vraagt, waarom je vanavond al je huiswerk nog moet maken, zeg dan maar, dat je van middag bij een vriendinnetje bent ge weest. Ze voelen zich als twee samenzweer- sters. Adri zal zich tegen vader niet ver spreken, daar hoeft moeder niet bang voor te Zijn. Het is trouwens niet voor het eerst, dat er in dit huis gewaar schuwd wordt: „Niets tegen vader zeg gen. hoor!'' Moeder is zich er best van bewust, dat vader het met veel dingen niet eens zou ziin, waar zij geen kwaad in ziet. Maar dat zq hiermee in haar kinderen de kiem van leugenachtigheid en achterbaksheid legt, waarvan ook zij de wrange vruchten nog wel eens zou kunnen plukken, daar staat ze niet bij stil. Moeders, moeders, bezint eer gij be gint! MARCELLE. (Nadruk verboden.) "o'-yij"-- -üsJS)i?9,4'U DAMSPELEN SCHAAK- EN N.V. Fa P. 3. v. d. SANDE Noordstraat 55, Terneuzen door HENK HERMANS „Schat, weet je wat ik zo graag zou willen?" Haar stem was getemperd temperament vol. „Mij", bromde zijn bas achter de krant. „Ja. jou, maar dan met je jasje uit". „Ohen verder?" „Met opgestroopte mouwen..." „Zoooooh". De krant zakte langzaam. Zijn ogen waren groot. Je zag hem denken „Nou komt er weer iets krank zinnigs". „Hier is het matje, schat". Nu liet hij de krant helemaal de rugleuning zakken. Het matjedat betekende ge sjouw.... met zware sti.kken. De linnen- of de boekenkast, de radiocombinatie of „Wat moet er nu weer ver sleept worden, lieveling?" Zijn toon was gelaten. „Och, ik wou alleen maar even kijken, hoe de kamer eruit zou zien zonder dressoir". „Alleen maar even zienen daarvoor moet ik dat zware on ding naar de gang sleuren „Manneke, daar ben je zo handig in. Dat betekent toch niets voor je, mijn sterke vent. En ik zal je wel helpen". Sterke vent voelde zich zwak worden. oeft niet, maar waar- Het is wel een heel andere tijd dan vroeger toen er 's win ters alleen maar de echte win tergroenten te krijgen waren. Nu kennen we met al die kas- cultures wat dat betreft eigen lijk geen jaargetijden meer en het is daarom niet vreemd meer om in januari al sterrekers, raapstelen en radijsjes te zien liggen, producten die vroegei tcch echt de voorboden van de lente waren. De raapstelen zijn nu zelfs zachter en malser dan wanneer ze van de volle grond komen en ter afwisseling met koolsoorten en knolgewassen is deze groente die extra rijk is aan vitamines en voedingszou- ten een welkom product. Na tuurlijk is zo'n tkasgroente vrij prijzig. Men zou ze daarom rauw kunnen geven waardoor men met een veel kleinere hoe veelheid kan volstaan. Daar de blaadjes echter vrij hard zijn kan men er beter geen sla van maken, maar gemalen en tot een stamppot verwerkt kan men raapstelen uitstekend rauw nut tigen, ZONDAG: Schelp met kaassla; varkensfilet met bloemkool en aardappelenvruchtensla. MAANDAG Kop bloemkool soep; roerei, bietjes, gebak ken aardappelen; wentelteef jes. DINSDAG: Rolpens met gebak ken appelschijven, rauwge- bakken aardappelen, spruit jes; caramelvla. WOENSDAG: Stamppot rauwe raapstelen met spekblokjes, schuimige yoghurtvla. DONDERDAG: Leverragout, ro de kool aardappelengebak ken bokweitegrutten. k RIJ DAG: Julianapasteitjes, aardappelpuree, lojsla öf ge hakte biefstuk, aardappelpu ree, lofsla; rijstpudding met gedroogde abrikozen. SATERDAG: Nassi tim; karne- melkvla. Recepten Julianapasteitjes Blokjes oud brood 3 cm. dik, cm- breed en 7 cm. langI taoven een rechthoekige micerving geven en daarna kanten in boter uin bakken. Het inge sneden kapje er af lichten en ae broodjes voorzichtig uit- nollen. De pasteitjes vullen met een kaarsragout, het kapje er weer opleggen en het gerecht heet opdienen. op zijn knieën en zijn hoofd op om....?' - -i toch zelf al, dat zo'n dressoir zo'n zwaar onding is? Je hebt gelijk, 't Is een bak beest Het neemt ontzettend veel plaats in". „Maar je wil toch niet zeggen, dat je ons dressoir zou willen missen? Dat hoort toch bij ons ameublement. En waar moet ik mijn rommel laten als ik thuis kom?" Hij had een vreemde gewoon te. Na zijn thuiskomst liep hij regelrecht naar het imposa ',e dressoir. Zijn grote handen wrongen zich in de zakken van zijn colbert en zijn broekzakken. De hele inventaris werd on bet meubel gekletterd. Dan gleed hij uit zijn keurige costuum en in een oude manchesterbroek en een grove trui. Een zucht, de krant en een klein glaasje.... de avond was begonnen. En nou dat dressoir weg.... Dat betekende een inbreuk op zijn gewoonten Karnemelkvla M l. karnemelk, 40 g maïzena of custard, 60 g suiker. De maizena met de helft van de karnemelk tot een glad papje aanmengen, dit onder voort durend roeren op een zacht vuur laten binden en even door laten koken. Van. het vuur af de suiker e» geleide lijk de rest van de karnemelk toevoegen. De vla desgewenst met biscuits garneren. Onverbloemd en openhartig is de „Jij had het heel wat gemakkelijker"! Andere moeders zien er vlotter uit „Jongenlief, zet dat ding nou even in de gang. Dan kunnen wij tenminste zien hoeveel ruim te er vrij komt". Jongenlief krikte zichzelf uit de gemakkelijke stoel. Nog net op tijd redde zij de pul met chrysanten, want één dressoir kant helde al vervaarlijk, toen hij het matje onder twee poten scncof. Tillend, duwend en stu rend gleed het bakbeest de ka mer uit. „Handig ben je toch, jongen, vooral bij die drempel". Hij grijnsde. En voelde dat het dressoir niet meer op zijn basis zou terugkeren.^ Maar wat zou zij nou precies in haar hoofd hebben? „Aaaach, zie je dat? Wat is ons zeil verschoten. Maar wat wordt die kamer een stuk gro ter. Vind je zelf ook niet, .baasje?" Baasje wist uit zijn huwelijks praktijk, dat zij nog maar steeds aan de inleiding bezig was. „Vertel maar, wat wil je eigenlijk?" Een ervaren echtgenote komt dan uiteraard niet direct met kortomschreven eisen als ant woord op de nuchtere vraag. „Kijk eens schat, wij zijn met dit ameublement begonnen. Maar jouw boekenkast is er bij. gekomen. En het televisietoe stel. Dat lage tafeltje en de krantebak. Die leuke ton-bar van jou neemt gelukkig niet veel plaats in. Maar toch, vind je niet dat het zo in de loop van de jaren een beetje vol geworden is?" „Dat is toch juist gezellig, kind". Haar devies wasnooit tegen spreken. Dus. „Enorm gezellig, vent. Ik zou niet anders willen. Alleen, tja. hoe zal ik het zeggen. Nu wij zonder hulp zitten, heb ik er wel veel werk aan. En ik mis een beetje de ruimte. Hij peinsde„Geef 'r de ruimte Zij krijgt toch weer haar zin. En helemaal ongelijk heeft zij niet. Het is wel een beetje vol. En nu dat bakbeest weg is. krijg je wel meer lucht". In het' koude jaargetijde is onze „Maar kan je dan al je spul mantel onze steun en toeverlaat. jen n0g kwijt, als dat dressoir Onze kinderen beschouwen ons kritisch en nuchter. Deze ervaring heb ik niet alleen op gedaan, maar heel wat andere moeders van kinieren tussen omstreeks 12 en 18 jaar hebben mij dit bevestigd. De kritiek uit zich met onverbloemde open hartigheid en dikwijls mei een ontstellend gemis aan respekt. Zij begint bij ons uiterlijk en eindigt via ons optreden en ons karakter bij onze prestaties. „Mammie, toen jij zo oud was. moet het eindexamen veel ge makkelijker zijn geweest, want met natuurkunde en wiskunde was de wetenschap nog lang niet zover gevorderd als tegen woordig. Dit is dan nog een van de mildste vormen. Wij mo gen van geluk spreken, dat Li- vius nog steeds dezelfde tekst heeft als „in onze tijd" en dat er altijd nog wel een paar oude dictaten bewaard zijn gebleven, die de toets der kritiek van onze jonge generatie kunnen door staan. Ik meen. dat de vinnige kritiek van de opgroeiende jon geren in even sterke mate op de moeders als op de vaders is gericht, daar de ruime studie mogelijkheden, die in de jeugd van onze ouders of grootouders nog vrijwel alleen voor jongens openstonden, in onze jeugd ook binnen ons bereik lagen. Tenge volge daarvan staan de tegen woordige moeders van opgroei ende kinderen in cultureel op zicht veelal met de vaders op een front tegenover de kritiek van de jonge generatie. Anders staat, het met ons uiterlijk. In dit opzicht steekt de vader vaak mijlenhoog boven Er is geen seizoen waarin de man tel zo onze trouwe metgezel is. Daarom mogen we aan onze win termantel ook wel bijzondere eisen stellen. Mantelstoffen zijn er te kust en te keur, alsook mantels in alle mogelijke denkbare ontwerpen. Toch is het zo, dat de gebruikte stof voor een belangrijk deel be- verdwenen is. Borden en glazen en zo. Zij constateerde onzichtbaar, dat de eerste ronde gewonnen was. „Luister, ik krijg net een reu ze idee". Daar zijn vrouwen enorm knap in: zij weten altijd net op tijd een reuze idee te krijgen blijven, of liever gezegd is het natuurlijk omgekeerd. Het ont werp is er en dan wordt er ge zocht naar een geschikte stof. Tweed is een stof, waarvan men graag mantels maakt. Wollen paalt binnen welke grenzen de hoewe] daar weken mee couturier met zijn ontwerp moet rQnd jQpg^ „Stel je voor. dat wij in plaats van het dressoir zo'n laag wand- meubel nemen. Een paar plan ken voor jouw boeken, een klein, handig dicht gedeelte tweed is een zeer sterke stof en voor het serviesgoed, hier op de zit bovendien heerlijk warm. hoek naast je eigen stoel een Ideaal dus voor wintermantels, vrije plek. waar je elke avond Maar tweed is bovendien een stof, de spulletjes uit je zak neer kan die bepaalde eisen stelt aan het leggen. Een grote plank erop model. De mantel moet eenvou- je zult zien dat de hele kamer dig of sportief zijn, dat is wel anders wordt het beste. „Hmmmm", humde hij en Ons model toont hier een een- zette het telregister van zijn voudige mantel van wollen tweed onderbewustzijn in werking, vervaardigd. Het is het type van „wat gaat dat kosten?" een reismantel in Engelse stijl. „Jongenlief, geen flauw idee envoudig van lijn. zonder bijzon- j0og zij meesterlijk, om zichzelf der opvallende dingen, of het zou onmiddellijk tegen te spreken: het kleine zwart fluwelen kraag- ..Maar je kunt die wandmeubel- je moeten zijn, dat voor een pret- (-jes- jn ajje prjjzen krijgen. Je tige afwisseling zorgt. hoeft ook niet alles in één keer Zo'n eenvoudige tweedjas is oer- aan te schaf{en. Je kan zo'n sterk zit lekker warm en kleedt wand geleidelijk aan opbou- l'oiirier af Mor ie oon mantol znn- t. wen „Nee, da's niks. Dan meteen keurig af. Het is een mantel zon der bijzondere pretenties, doch waarmee men overal kan ver- h t kj k schijnen. Echt een kledingstuk voor dames die degelijkheid op prijs stellen. (Nadruk verboden!. Waar heb je wat gezien?' Weer bewonderde hij het gave toneelspel van zijn eega. „Waar heb ik toch zoiets ge- de moeder uit. Een vader in rok is en blijft nu eenmaal een in drukwekkende verschijning, ter wijl wij als moeders de toets der kritiek van onze dochters niet blijken te doorstaan. Er zijn nu eenmaal altijd vriendin nen en vrienden in de klas. die voor den dag kunnen komen met een moeder, die jonger is of slanker en vooral meer be grip heeft van het hedendaagse zelfverzekerd optreden. Overigens zijn het niet onze schoolkennis, die leemten be gint te vertonen en ons niet aan de laatste mode aangepast uiter lijk. die ons bij voorkomende kritiek aanleiding moeten geven tot een daadwerkelijke bezin ning. Het zijn de compromissen van grotere en kleinere omvang, die wij als volwassenen vrijwel dagelijks moeten sluiten en die door de opgroeiendekinderen meedogenloos werden gesigna leerd, onthouden en ons bij voorkomende gelegenheden voor de voeten geworpen. Er kunnen gevallen zijn. waarin men zich niet aan de kritiek van zijn kin deren mak onttrekken. Zou men in dergelijke si tuaties niet op de verwijten van een kind ingaan, dan is het ge vaar groot, dat er een blijvende verwijdering tusen moeder en kind ontstaat. Niet altijd zullen wij er in slagen met onze argu menten de kinderen te overtui gen van de ethische juistheid van ons optreden. Maar wel kunnen wij door een openhar tige gedachtenwisseling het kind er van overtuieen, dat wij po gen een ethisch verantwoord standpunt in te nemen en het daardoor een beeld van de moe derlijke persoon meegeven, dat weliswaar talloze zwakheden zal tonen, maar toch het onmisbare ideale beeld niet aantast. De eerste maand van het jaar is al weer begonnen en al lijkt de lente nog ver, toch zien we één van de eer ste tekenen in de bloei van de hazelaar. De Latijnse naam van deze struik is Corylus Avel- lana. Gewoonlijk krijgt hij geen boomvorm. Bij gunstig weer bloeit hij reeds in deze maand, doch als het mooie winterweer, dat wij tot dus verre gehad hebben, om slaat en de koude zijn in trede doet. kan dat tot ge volg hebben dat de bloei op zich zal laten wachten. Ga de natuur eens in en zie of ge deze struik kunt bespeuren in zijn pogingen tot bloei te komen. Het is een merkwaardige struik. Reeds in de nazomer ziet men de nog in elkaar gedrongen, bruingrijze man lijke katjes bij twee- of drie tallen. zonder verdere bedek king aan de top van korte takjes zitten. Ook de knop pen van vrouwelijke bloe men zijn reeds aanwezig, maar zij onderscheiden zich slechts van de bladknop pen. door een enigszins gro tere omvang. Gedurende de winter blij ven deze organen zo zitten; de eerste warmere dagen zijn in staat de manlijke takjes tot aanzienlijke strek king te brengen en de bloed- zien?" Even greep zij naar een permanentkrul, liep aarzelend naar de krantebak, vouwde een krant open „Van twee weken geleden", constateerde hij, ..zo'n door trapt wijfie. Toch prachtig op gevoerd". „Waar stond die advertentie ook weer? Oh, hier, kijk, zoiets bedoelde ik". Twee dagen later verdween het bakbeest naar de veiling. En de kamer is leuk gewor den... Met dat wandmeubel en nieuw zeil. rode stempels uit de vrou welijke knoppen te voor schijn te lokken. Elk man lijk bloempje bestaat uit een grotere dekschuw. waar van het voorste gedeelte rechthoekig omgebogen is (de aaneensluiting van deze rechthoekjes bedekt de tere delen in de winter), twee schubjes, die hiervóór zitten en er mee vergroeid zijn en 8 meeldraden met eenhokki- ge helmknoppen. De bloem hangt zó, dat de dekschub boven ligt. Wind of schokken doen soms dichte, zwavelgele stofwol ken uit deze katjes opstij gen. De vrouwelijke bloemen huizen samen boven aan een door bruine schubben ingehulde as, en zijn eik omhuld door een paar in gesneden schutblaadjes, die bij het rijpen van de vrucht tot de bekende groene beker uitgroeien, waarbinnen wij de hazelnoten aantreffen. De beker is dus alleen een bladvorming. Om deze reden kan men de hazelaar dan ook niet re kenen tot de echte napjes- dragers. Elke vrucht is oor spronkelijk tweehokkig; zel den komen echter beide za den tot ontwikkeling, ge woonlijk vindt men aan de ene zijde van het zaad een bruinachtig vlies of een bruine streng, een overblijf sel van het tussenschot. De bladeren zijn langwer pig rond, de rand is dubbel gezaagd, en de oppervlakte is. door de diepte der ner ven. niet glad. Ze staan af wisselend. de jonge loten hebben daardoor iets veer- achtigs. In aanplantingen dient men de jonge stammetjes door dennetakken of op een andere wijze te beschermen, omdat konijnen erg verzot zijn op de bast en hieraan graag knagen. (Nadruk verboden.) Daardoor laat het zich mis schien verklaren, dat iemand mij onlangs ongevraagd mee deelde. dat ik „goed opgevoede" dochters had. De mededeling verbaasde mij oprecht, want goed beschouwd heb ik nooit „opgevoed". Ik heb mij alleen af en toe aan kritiek blootge steld. waarbij de schrik mij, eerlijk gezegd, vaak om het hart is geslagen. Maar ik hpb er dit mee bereikt, dat er geen onuitgesproken spanningen tus sen mij en mijn kinderen zijn ontstaan, zoals dat door het onderdrukken van de kritiek „in onze tijd" maar al te dik wijls het geval was. Over een tekort aan vet in de Nederlandse voeding be hoeven wij ons geen zorgen te maken. Van oudsher staat de Nederlandse keuken bekend om haax machtige en vette winterkost, die u natuurlijk zelf ook kent en waardeert. Dat er over het algemeen veel waarde aan vet wordt gehecht moge blijken uit het feit. dat het gemiddeld vetgebruik sinds de laatste oorlog sterk gestegen is en thans 1' maal de aanbe volen hoeveelheid bedraagt. Toch heeft men kunnen vast stellen, dat het onder de huidi ge levensomstandigheden niet noodzakelijk is om in de winter voor een extra grote hoeveelheid vet te zorgen. Het is zelfs zo, dat het verhoogde vetgebruik vermoedelijk nauw verbonden met het gestegen welvaartspeil van de bevolking ernstige ge varen voor de volksgezondheid met zich meebrengt. Een hoog vetgebruik werkt namelijk in sterke mate over voeding in de hand. En juist de overvoeding schijnt de westerse mens vatbaar te maken voor ziekten, die in landen met so-, bere voedingsgewoonten naar verhouding veel minder voorko men. Zo blijkt o.a. een hoog vetge bruik invloed te hebben op het veelvuldig voorkomen van hart en vaatziekten. Werkelijk een aannemelijk motief om. zeker wanneer u de veertig gepasseerd bent, matigheid in deze te be trachten. Het vet in de voeding kunnen we onderscheiden in: het zichtbare vet, dat wij als zo danig in onze voeding gebrui ken, b.v. om te bakken en te braden en om ons brood te be smeren liet onzichtbare vet, dat, in aller lei levensmiddelen voorkomt zonder dat wij daar zo zeer bij stilstaan. Denkt u b.v. eens aan mayonaise, slasaus, room, vette vleeswaren en de meeste soor ten gebak. Juist deze laatste groep kan ons ongemerkt veel vet leveren. Enige kieskeurigheid is hier dus wel gewenst terwijl het ook aan beveling verdient om bij de be reiding van het voedsel met overleg te werk te gaan. U doet er goed aan, ervoor te zorgen dat u een vetsoort ge bruikt, die u tevens vitamines levert. Dit betekent, dat in het algemeen de voorkeur gegeven moet worden aan boter en mar garine als vitamine A- en D- leveranciers boven b.v. de slacht- vetten, die deze vitamines niet bevatten. Ook met wat minder vettig heid is het mogelijk smakelijke en voedzame winiergerechten samen te stellen. En waarschijn lijk zult u daaraan graag uw krachten wijden als u bedenkt, dat u uw voeding op die manier nog beter en gezonder kunt ma ken. Profiteer van de huidige stand van de voedingswetenschap wees zuinig met vetl

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5