OM EEN GRONDRECHT 4 Hoeder Meer dan 2 miljard! itten.... r de zondag 3CHT NU is het de beste tijd voor Uw bestelling van de VOLAUTOMATISCHE f 4230.- Gemeenteraad van Schoondijke Toegenomen vraag naar uien TBABYBERMpo?rZAlF Gemeenteraad van IJzendijke Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK g 16 januari 1%0 Zaterdag 16 januari 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 3S Televisie ■rsele-ontvanger ï.beeld 1065. ideelten betaalbaar. DER UIT! Here nu zeide tot Abram: gU uit uw land en uit maagschap en uit uws Iers huis." Genesis 12 1. it: „De Stem achter U."> trekken uit Haran een een vrouw. Op hun oude man is 75 jaarzijn deze nog volkomen op drift Plotseling is het hun gd: dat ze d'r uit moes- Daar zit wat in die rters. Dat is eigenlijk al- r een mens nu juist niet Je land, je familie, je at zijn ook geweldige din- t zijn de drie grote maeh- besehermend om ons aan, waarachter en waar- we wegschuilen tegen ds donderslag. Dat zijn oen, waaruit we onze bes- ïssappen zuigen, je land weg is, je gezin je huis weg is, dan is im- 'es weg. Dan ben je van alven, waaraan je leven rd was, losgeslagen. Dan een stuk wrakhout, her gegooid op de grote e. Dan raak je op drift, rd je ,een zwerver, alles heel erg. Het ergste is echter, dat Gód dit ód jaagt Abram d'r uit. zeide tot Abram: „Ga t blijkt hier dan wel, dat gen Zijn kinderen soms ingen zegt. Dingen, die jn om te dragen en moei te verstaan. Tegen mil- "nensen heeft Hij in deze ezegd: „Abrartt; ga d'r a uit je rijkdom, ga uit Je geluk met je man, ik met je kinderen. Je luk, je oud geluk. Ach, lies even moeilijk." od, ik wil riiet! Moet ik iten? Kom ik nooit weer huis, bij mijn man. bij inderen, bij mijn geluk legrijpen het niet. Zou het begrepen hebben? 't er niets van begrepen, ff die dagen als lood op gelegen. Ik denk dat hij achtig moeilijk had, toen isen uit Haran hem voor ;t de hand kwamen druk- n zijn beste vrienden hun •hudden: Man, man, wat nu beginnen! En töch. het! dat ter wereld mogelijk? agere koersen van don- op het goede pad terug ten koerswinsten van 1 iunten. Van Ommeren s op 169 circa 5 punten >ok hier was de handel de cultuursector be- ïige belangstelling voor ten Deli die opnieuw de markt lagen. Ook in ting het een en ander t.rdoor dit fonds een ist van circa 2 punten Staatsfondsen prak- veranderd. lokale sector werden Walvischvaart in een me open hoek levendig eld tegen oplopende Na een opening op 125, .onderdag als slofprijs eeg de koers gedurende dere beursverloop tot aankopen waren hoofd- het gevolg van geruch- een dividendverhoging ze maatschappij. Aan- rricotbest kregen een adviesprijs op de divi- hoging van 5 tot 6 pet. eerbare obligaties en aandelen Hooimeijer hoger geadviseerd. Ook ns werd niet onbelang- :er geadviseerd evenals ie Machines. Dit laatste ;t de laatste dagen bij izetten zeer vast in de ga tie 3'/2 pet. BEURSINDIOES 13/1 14/1 15/1 :erns 525.25 524.00 531.89 263.12 263.91 266.23 aart 177.07 175.97 178.38 191.26 192.73 102.89 dsen 158.16 158.93 159.51 n 360.04 359.71 364.32 NABEURSKOEESEN. 525—52612 slot 526 H (525 fa) 168.00-168.90 slot 168.70 (168.50» 802—804 slot 8031 (804%) 791—793 slot 792>2 (791 Ji) Ontslag in Nieuw-Guinea Aannemers in conflict Prijsverlaging en huurverhoging Subsidie en inflatie Schrootfraude, wegvervoer en binnenscheepvaart Zoals te verwachten viel, heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea naar aanleiding van hvt schenden van een onzer grondrechten, het briefgeheim, een aantal maatregelen genomen. De advocaat-generaal mr. W. C. van Beek, i-eeds in juni met on gevraagd verlof gezonden, is thans ontslagen uit 's lands dienst, waarbij hem het predicaat „eervol zal worden onthouden. De parketambtenaar W. Kahle heeft bericht gekregen, dat de gouverneur voornemens is, hem een ernstige schriftelijke on tevredenheidsbetuiging te geven, omdat, alhoewel medeweten en opdracht van zijn chef sterk ver zachtende omstandigheden zijn, zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid voor het aandeel nemen !n de flagranten schending van eert grondrecht daarmede niet ls opgeheven. De parketambtena- en W. Kahle en A. G. C. Winia zullen naar een andere tak van gouvernementsdienst worden overgeplaatst. Een schriftelijke ontevredenheidsbetuiging zullen ook de residenten van West Nw.- Guinea en Hollandia krijgen, ter wijl verschillende ambtenaren van P. T. T. en politie mondeling berispt zullen worden. Bovendien zal de gouverneur in een alge meen rondschrijven aan alle diensten de ernst van de feiten net betrekking tot de onwettige toepassing van de briefcensuur onder het oog brengen. Staatssecretaris Bot heeft aan ie Tweede Kamer meegedeeld, dat een wetsontwerp, dat de in stelling van een Nieuw-Guinea- raad mogelijk zal maken, spoedig Kan worden verwacht. Woningbouw en weigering in de maand november 1959 is ren record aantal woningen van 8.263 gebouwd. Maar het totaal over de eerste elf maanden van dit jaar bloei bijna zevenduizend beneden dat van 1958. Sedert de bevrijding werden bijna 760.000 nieuwe woningen gebouwd. De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn, heeft in zijn nieuw jaarsrede gezegd: „Volgens een door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid verricht inderzoek zal de activiteit op bouwgebied in I960 gedeeltelijk gestagneerd worden. De belang rijkste oorzaak is het streven van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid om overspanning van de bouwmarkt te voorkomen, ten einde een op waartse beweging van het prijs peil zo veel mogelijk tegen te gaan". De nieuwe C. A. O. voor het bouwbedrijf, die nog door het College van Rijksbemiddelaars moet worden goedgekeurd, ^voor ziet in een werkweek van 45 uur. in de wintermaanden te verdelen over zes, in de overige maanden over vijf dagen. Stakende aannemers Er is een conflict uitgebro ken tussen aannemers en de Rijkswaterstaat. De zeven bij de Raad van bestuur Bouwbe drijf aangesloten ondernemers organisaties hebben hun leden verboden, met ingang van 11 januari werken uit te voeren voor Rijkswaterstaat (of op werken voor Rijkswaterstaat in te schrijven), als daarvoor niet gelden de oude arbitrage- bepalingen van de algemene voorschriften voor het uitvoe ren van werken voor Rijks waterstaat. Dit besluit is een gevolg van bet feit, dat de aannemersorga nisaties het niet eens zijn met ren door minister Korthals voor beschreven wijziging in de arbi- f'agebepalingen, waarbij het mo gelijk wordt bij de rechter tot in hoogste instantie in beroep te gaan op het advies van de raad van arbitrage. De aannemers voelen niets voor dit (lang durige) procederen. Prijzen, huren, subsidie, inflatie De minister van Economische "-aken, drs, j)e pOUs. heeft een zodanig overleg gevoerd met een aantal ondernemingen en be- dr'ifstakken, dat deze besloten hebben tot prijsverlaging van sommige artikelen, zoals was middelen, spijsvetten en lampen. In een interview met een buiten lands blad heeft lie minister meegedeeld, dat in de komende weken verschelden prysverlagin gen kunnen worden verwacht. De economische toestand in ons land noe.mde zijne excellentie „bepaald gunstig". De regering zal er op toezien, dat prijsstijgingen strikt beperkt blijven tot de enkele industrieën, waar hogere arbeidskosten an ders tot financiële moeilijkheden zouden leiden. In Economisch Statistische Be richten heeft prof. dr. G. Brou wers een interessante uiteenzet ting gegeven over de economi sche situatie hier te lande: „De Nederlandse economie kiest op nieuw het ruime sop. De jongste recessie bleek, ondanks de mone taire spanning in september '57. een kortstondige windstilte. Het opvallendste feit was de weer kracht van onze export. Momen teel stiigt hij met forse vaart. Het saldo op de lopende rekening der betalingsbalans van 1959, waarschijnlijk 1.8 miljard, over treft zelfs dat van het vorig jaar. Voor 1960 wordt het aanzienlijk lager geraamd. Op zichzelf is dat normaal. Wat ons zorg kan ha ren. is het tempo der verande ring". Twee waarschuwingen De hoogleraar snrak ook waar schuwende woorden. „Opnieuw staan wij echter voor de combi natie van comDensatie- en wel vaartsloonsverhogingen. Her haalt de geschiedenis zich, dan dreigt het subsidienrobleem een permanente inflatiehaard in onze economie te worden. Slechts wanneer primair de bouwprijzen worden gestabiliseerd, wordt deze vicieuze cirkel doorbroken en komt een evenwichtiger groei binnen het bereik. Dit is voor '60 een centrale taak. Consumeren binnen onze produktiviteit is zo mogeliik nog centraler. En zo lang de priis- en loonspiraal dreigt, blijft de actieve prijssta- b'lisatie een onontkoombaar ver eiste". Het rapport, dal op last van de hoge autoriteit van de Euro pese Kolen- en Staalgemeen schap is uitgebracht, naar aan leiding van de door mij aan het licht gebrachte schrootfraude, is onvolledig. Vele feiten zijn ver doezeld. het aangevoerde cijfer materiaal is onjuist, zodat het geheel zeer onbevredigend is." Aldus de heer Worms op een persconferentie in de onver warmde hal van zijn bedrijf, dat al lange tijd noodgedwongen is stilgelegd. De heer Worms had berekend, dat er in de afgelopen zes jaar door de E.G.K.S. ongeveer 120 miljoen ton schroot is verhan deld. De totale schade ten gevol ge van frauduleuze handelingen schatte hij voor de zes Europese landen tezamen op zes miljard gulden, gezien de enorm geste gen schrootprijs. De frauderende sehrootbandieten hebben klaar blijkelijk geredeneerd: als je nu toch bedrog pleegt, kun je het beter in het groot doen dan in het klein Weg van weg en water In de kringen van de N.I.W.O., de Ned. Intern. Wegvervoers Or ganisatie, was de laatste weken ongerustheid ontstaan over het wegvervoer naar Frankrijk. Het aantal afgegeven vervoersver- gunningen van het Franse minis terie was aanzienlijk minder dan in de voorbije maanden. Intussen is echter reeds geble ken. dat de pap niet zo heet be hoefde te worden gegeten als zij werd opgediend. De „achterstal lige" vergunningen kwamen bin nen en Parijs stelde alleen als voorwaarde, dat men met deze vergunningen niet meer ritten door Nederlandse wegvervoer ders zal doen verrichten dan in januari 1959. Bovendien werd be dongen. dat met de afgegeven en nog af te geven vergunningen geen ritten zullen worden ge maakt met goederen, die ook per trein verzonden kunnen worden. En dat laatste is dan kennelijk bepaald om de Franse spoorwe gen te steunen. Er is een groep trouwe wer kers in ons land. die alleen bij vorst in het middelpunt van de belangstelling staat: de schip pers. Zij hebben het echter niet alleen 's winters moeilijk. In het jaarverslag over 1959 van de Ned. Prot.-Chr. Schippersbond staat te lezen: „Ondanks de toe genomen vraag naar scheeps- ruimte in 1959 als gevolg zowel van een opleving der vrachten- markt als van de lage water standen. is de positie der parti culiere binnenvaart er dat jaar niet op vooruit gegaan, vergele ken met 1958." Verder wordt ge waarschuwd: „Er wacht onge twijfeld nog een zware strijd om ons bestaan als particuliere schipper te beveiligen." Sterkte, mannen van de vaart Een (vreedzame) strijd wordt ook door onze onderhandelaars in Amerika gevoerd over de lan dingsrechten van de K.L.M. met name aan de westkust van de Ver. Staten. Er is reeds gewaar schuwd voor optimisme ten deze. Maar met dank mag worden ge constateerd, dat de Amerikaanse pers de Nederlandse verlangens wel steunt. De Nederlandse voormalige S.D.-er A. Berends, die voor waardelijk in vrijheid was ge steld. is wegens overtreding van de gestelde voorwaarden op nieuw gearresteerd. En met de z.g. gevaarlijke hor loges, die in omloop zijn, schijnt het ook wel een beetje mee te vallen. (Nadruk verboden.) elijks komen er, dank zij de stijgende produktie, meer Daf's op de weg. Dagelijks ook neemt de vraag in binnen- en buitenland sterk toe. Daarom: bestel Uw Daf NU. Vraag vrijblijvend in- ichtingen bij de dealer in Uw omgeving. in standaarduitvoering incl. verwarming zeer gunstige financieringsvoorwaarden VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN - TEL. 04900-42002.. De Praktijkschool voor de Landbouw voorziet in een enorme behoefte Het winterweer heeft op de Nederlandse uienmarkt weer wat leven gebracht. De prijzen zijn deze week voor de meeste sor teringen opgelopen en voor de middelkwaliteit bedraagt het prijsverschil met een week ge leden ongeveer 3 cent per kg. In het midden van deze week werd rond 22 cent per kg' betaald. Engeland blijft de belangrijk ste afnemer van de Nederlandse uien. Het gehele seizoen is dat zo geweest en de laatste weken zijn de verladingen naar dit laijd op nieuw groter geworden. Meer dan de helft, van de totale Neder landse uienexport gaat naar dit land. Er werd op de Engelse markt nog al wat concurrentie ondervonden van uien uit Polen en Hongarije. De eige.n voorraad in Duitsland is een heel eind uitgeput maar ei komen nog al wat uien uit an dere landen aan de markt, voor al uit Oosteuropese landen. Tot op heden is de export van Neder landse uien naar West-Duifsland belangrijk minder geweest dan het vorig seizoen. De Nederland se uienoogst is dit jaar ook heel wat lager dan het vorig jaar. De totale export blijft ook beneden die van het vorig seizoen. In sommige centra zijn dan ook nog behoorlijke kwantums beschik baar. De kwaliteit valt over het algemeen niet tegen, hoewel voor sommige -in ren of kuil bewaarde partijen het tijdstip waarop ge ruimd moet worden in ver-band met de kwaliteit, naderbij begint te komen. (Adv.) Voor" heitere Baby-huidje ZEEP Dinsdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van de loco-burgemeester wethou der Joh. de Feijter. In zijn nieuwjaarsrede betuig de de voorzitter er zijn spijt over, dat burgemeester Van Rosevelt door ziekte nog steeds verhinderd is zijn ambt te ver vullen. Hij wenste de burge meester, mede namens de raad een spoedig herstel toe. Ver heugd was de heer De Feijter, dat na een langdurig verblijf in het ziekenhuis wethouder Toes- seint weer hersteld op de eerste vergadering van de raad in het nieuwe jaar aanwezig is. De vorig jaar ingestelde Prak tijkschool voor de landbouw blijkt in een enorme behoefte te voorzien, aldus de voorzitter die de raad mededeelde, dat de school al tot januari 1951 is vol geboekt met cursussen, terwijl er nog een aantal aanvragen lo pen. Deze snelle groei brengt voor Schoondijke de nodige pro blemen mee, aldus spreker. In versneld tempo zal nu gezorgd moeten worden voor definitieve gebouwen. Reeds zijn met het departement voor Landbouw be sprekingen gevoerd. In de loop van 1960 zal de raad de voor stellen in deze kunnen verwach ten. Niet alleen de gebouwen, doch ook andere voorzieningen rond de school vragen de aandacht. Zo moeten meer leerkrachten worden aangetrokken, terwijl de school ook over meer grond zou moeten beschikken om de prak tijk van de landbouw goed en gedegen aan de jonge landbou wers te leren. Het kapitaal van de bezitting aan duurzame landbouwwerk tuigen van de school is inmid dels gestegen tot ƒ201.000, Voor het aantrekken van leer krachten rijst een ander groot probleem, en wel de voor deze leerkrachten beschikbare wo ningen. Deze heeft Schoondijke thans niet, en over de hoofden van de raad heen, deed de voorzitter een beroep op G.S. om bij de woningtoewijzing met deze voor Schoondijke belangrijke factor rekening te willen houden. Het instandhouden van deze school is voor de ontwikkeling jn de landbouw van het aller grootste belang. Inmiddels liep Schoondijke in inwonertal achteruit met 39 zie len. Dit is grotendeels te wijten aan de enorme slechte staat waarin de noodwoningen ver keren. De mensen raken het beu om in deze woningen, die in een bar slechte staat verkeren, te wonen. Vooral de houten nood woningen, waarvoor nu weer een jaar verlenging is verkre gen, tarten elk gevoel van mo dern wonen. Inmiddels werd begonnen met de bouw van het nieuwe gym nastieklokaal, terwijl in 1960 de vuilophaaldienst gemoderni seerd zal worden. Ook Sasput zal in deze ophaaldienst betrok ken worden, zodat een einde kan komen aan de smerige vuil nisbelt op deze wijk. Voorts zal Schoondijke in 1960 een modern motel rijker wor den. terwijl er plannen zijn voor de stichting van een Gerefor meerd Bejaardencentrum in de gemeente. Binnenkort zal de raad een oordeel moeten vellen over de aanschaf van een nieuwe brand weerauto met motorspuit. Inzake het 100 °o plan van de Waterleidingmaatschappij zijn reeds onderhandelingen aange knoopt. In een der volgende raadsbijeenkomsten zal een des betreffend voorstel ter beoor deling worden voorgelegd. Een schrijven van de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, waarin verlenging werd verleend van de bewo- ningstermijn van de noodwonin gen, ontlokte de opmerking, dat het vooral over de houten nood woningen klachten regent. Deze woningen verkeren in een bar slechte toestand en slechts een ruimere toewijzing van bouw volume zou voor Schoondijke uitkomst kunnen bieden. Verheugd deelde de voorzitter mede, dat goedkeuring was ont vangen op het ingediende uit- breidings- en verbeteringsplan voor de straatverlichting. Direct na de vorstperiode zal de uit voering hiervan ter hand wor den genomen. De vereniging het Groene Kruis vroeg een verhoogde sub sidie over 1959. Besloten werd aan het Wit-Gele en het Groene Kruis beide een gemeentelijke bijdrage toe te kennen van 50 0 o van de contributie met een ma ximum van ƒ4,per lid. Ten slotte voteerde de raad voor de verwarming van het nieuwe gemeentelijke gymna stieklokaal een bedrag van 7570. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voor zitter de bijeenkomst sloot. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Westland" 21-1 Australië: m.s. „Imperial Star" 17-1 s.s. „Strathmore" 19-1 s.s. „Illyric" 21-1 Brazilië m.s. ..Mary Nuebel" 19-1 m.s. „Gaasterland" 21-1 Canada: s.s. „Maasdam" 20-1 m.s. „Prins Willem van Oranje" 21-1 Chili: via New York 19-1 Indonesië: m.s. „Modjokerto" 21-1 Ned. Antillen: s.s. „Breda" 19-1 Nieuw Zeeland: s.s. „Dominion Monarch" 21-1 Suriname; m.s. „Themis" 20-1 Unie van Zuid-Afrika en Z. W.-Afrika WATERSNOOD IN GRIEKENLAND Stortbuien hebben in hel ge bied van Agrinion in Grieken land een noodtoestand geschapen. Een honderdtal huizen is inge stort, waardoor 800 mensen dak loos zijn geworden. Het water in de gezwollen rivieren sleurde bruggen mee. Eomen werden ontworteld en honderden stuks vee verdronken in Thracië en Macedonië. Te Kavalla in Macedonië is bij een overstroming een belangrijke hoeveelheid tabak verloren ge gaan. m.s. „Weltevreden" 19-1 Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" 17-1 Inlichtingen betreflende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. OPROEP VAN NATIONAAL RAMPENFONDS Het Nationaal Rampenfonds heeft, gezien de omvang van de watersnood in Tuindorp Oost- zaan, een algemene oproep tot steun aan de vele getroffenen ge daan en heeft daartoe het giro nummer 9575 opengesteld. Deze algemene oproep doorkruist niet zo wordt gezegd, de reeds gepubliceerde oproep tot storting op giro 768 ten name van het fonds watersnood Amsterdam, aangezien dit fonds een der licha men is waaruit het Nationaal Rampenfonds is samengesteld. Duits schip op mijn Het Duitse vrachtschip „Mar mara" (2693 ton) uit Bremen is donderdagnacht op 7 mijl van Borkum op een mijn gelopen. Het noodsein van de „Marma ra" werd omstreeks middernacht door radio-Norddeich opgevan gen. De Marmara is eigendom van de Mittelmeer Schiffahrt in Bre men. De laatste positie van de Marmara was 7 mijl van Borkum en 15 mijl van de Nederlandse kust. Een loodsboot uit Emden en de reddingboot Theodor Heuss zijn onderweg. j Raad behandelde begroting'. Onder voorzitterschap van burgemeester Ficq kwam de raad donderdagnamiddag om 5 uur bijeen. Na de raad zijn beste wensen voor het jaar 1960 te hebben aangeboden liet hij in zijn nieuwjaarsrede de gebeurte nissen over het afgelopen jaar de revue passeren. Hij drukte zijn spijt uit over het teruglopen der bevolking met 57 personen. De werkgelegenheid is hier wel de voornaamste factor. Het ver heugde hem te kunnen medede len dat met de aanleg van het sportveld een aanvang is ge maakt. Namens de raad dankte de heer Cornells voor de goede wensen van de voorzitter en bood weder kerig de beste wensen aan. Tot bezoldigd ambtenaar van de burgelijke stand werden be noemd burgemeester Ficq en de ambtenaar ter secretarie F. van de Boogaard. De voorzitter deelde mede dat ■hij de huwelijken zal voltrekken en de geboorten en overlijdens 2.000.904.900, Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleenBsriken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank t« Utrc cht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bjj de Wals! raat 7 TERNEUZEN Nnnrdstraat 0 AXEL 19. „Kom aan", zegt Eric zacht tot het meisje, „ge hebt u al die lüd zo dapper gedragen, geef de moed dan niet op, als de redding nabij is „Nabij?" stamelt zij. „Zeker" knikt de Noorman met een blik op de anderen, die zwij gend om hen heen staan. „Ziet ge gindse bosrand? Als we die be reiken zijn we veilig Maar al te goed weet de Noor man en met hem de anderen, dat ze na amper twee uur onder weg te zijn geweest onmogelijk nu al Brits gebied bereikt kunnen hebben. Maar Mildred fleurt zien derogen op bij deze woorden en dat is de hoofdzaak. Weer gaat het voortzij het, in een heel wat langzamer tempo. Want niet alleen Mildred, ook Axe begint danig vermoeid te raken. Sterk zijn Eri's ogen op de bosrand gevestigd, terwijl hij met de onvermoeibare Svein vooraan gaat. Veilig zün ze nog niet daar, maar in ieder geval, biedt bet woud meer mogelijkheden dan deze troosteloze vlakte, waar ner gens schuilmogelijkheden zijn De uren rijgen zich haast on merkbaar aaneen en het lijkt als of de woudrand nooit dichterbij zal komen Meer en meer vormt het troepje een lange uitgestrekte lijn. met grote afstanden tussen hen onder ling. Maar tenslotte staan ze stil. Eric en Svein onder de schaduw van de eerste bomen "Ik schat, dat we nog een uur speling hebben" mompelt Erie. Als eerste treedt Bolan uit de duisternis te voorschijn, enige tijd later gevolgd door nog twee van hen „Zijn we er allemaal" vraagt Eric gedempt. De oude Gotenkrijger knikt Mildred. Axe en die verdoemde Wigberth vormen de achterhoede. „Ik heb ze in hel oog, want ik vertrouw die Wigberth niet Hij zwijgt even. „Ik heb het nog voor de anderen verborgen gehouden", fluistert hij. „Maar de Pieten komen er aan... ik heb ze gezienbinnen het uur hebben ze ons ingehaald zal inschrijven en de heer Van de Boogaard het administratief, werk zal doen. De pensioengrondslagen van de vroegere keuringsveearts, de heer Westedorp, werden vastge steld. Op voorstel van B. en W. werd de salarisverordening in een hogere loonklasse gebracht. Ook voor de gemeente-opzichter werd een salarisverordening vastge steld. Besloten werd om zo spoedig mogelijk over te gaan tot het bouwrijp maken van de grond aangekocht van de familie Car- preau. De heer Pr. van Hijfte sprak zijn verwondering uit over de grondprijs in dit uitbreidingsplan, daar dit reeds enkele malen is verhoogd en thans 12,50 be draagt. De voorzitter lichtte de oor zaak hiervan toe. Weinig aanmerkingen op de begroting 1960. De voorzitter moest tot zijn spijt mededelen dat het niet mo gelijk was geweest het tekort van ƒ27.000 weg te werken. Daar de begroting reeds tevo ren informatief was doorgewor steld, hadden er geen algemene beschouwingen plaats. De ge hele begroting ging dan ook vlot onder de hamer door. De voorzitter wees er op dat de post Maatschappelijke Zorg veel vraagt n.l. plm. 40.000. Bij de post vergoeding school gaande kinderen uit de buiten wijken wees de heer Cornells er op. dat de ouders een zeer hoog bedrag bijbetalen voor dit auto vervoer en vroeg naar de moge lijkheid om voor deze groep de vergoeding te verhogen. Hier over werd uitvoerig van gedach ten gewisseld, met als slot dat door B. en W. een en ander nog eens onder het oog zal worden gezien. Na nog enkele kleine opmer kingen werd de begroting vast gesteld. De gewone dienst: ont vangsten f 247.770.29, uitgaven f 275.367.76. Nadelig saldo 27.597,47. Kapitaaldienst: ontvangsten 998.882,19, uitgaven 1.399.012,94. Nadelig saldo 400.130,75. Tijdens de rondvraag infot meerde de heer Van Cadsand naar de opbrengst van de twee betonnen noodwoningen. De voorzitter deelde mede dat deze samen voor afbraak zijn ver kocht voor totaal 500. Amerikanen van ijsschots gered Reddingsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben vrijdag de laatste zestien mannen gered van de ijsschots ..Charlie", waarop sinds mei van het vorige jaar in totaal 27 ge leerden en leden van de lucht macht waarnemingen verricht ten in de Noordelijke IJszee. De evacuatie was noodzakelijk ge worden doordat de schots af brokkelde. Het drijvende station bevond zich op 450 mijl ten noorden van Point Barrow, de noordelijkste punt van Alaska. De Amerikaanse luchtmacht heeft in het geheel vijftien vluchten gemaakt om de man nen en het wetenschappelijk materiaal in veiligheid te bren gen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3